Zaterdag 23 April 1904. No. 5492. 53e Jaargang. Tweede Blad. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsad ver ten tien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25; elke regel meer f 0.25. Gróote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telepbooo 19. Blijkens mededeeling van het Centraal- bureau voor de statistiek bedroeg de bevol king der provincie Utrecht op 1 Januari 1904 totaal '268160 zielen, 131996 mannen en 136 164 vrouwen. De bevolking der grootste Gemeenten was op dien datum als volgtUtrecht 52 965 mannen en 57 683 vrouwen, totaal 110648; Amersfoort 10643 m. en 11003 vr., totaal 21646; Baarn 3600 m. en 4 286 vr., totaal 7 886de Bildl, 1 733 m. en 1 790 vr., totaal 3523; Driebergen 4 790 m. en 1 826 vr., totaal 3616; Rhenen 3U80 m. en 2737 vr., totaal 5 817; Soest 2372 m. en 2221 vr., totaal 4593; Veenendaal 2830 m. #n 2936 vr., totaal 5 766; Wijk bij Duurstede 1615 m. en 1549 vr., totaal 3 164Zeist 4826 m. en 5311 vr., totaal 10 137. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke Dinsdag 26 dezer «le middags te half twee wordt gehouden, zullen aan ae orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Stemming over het voorstel van Burge meester en Wethouders tot beperking van de kermis tot 5 dagen door sluiting op Vrijdag te middernacht, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben ge staakt. 2. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedde van personeel der openbare Lagere school 3e soort (Puntenburgerlaan) benoemd 29 Maart II. 3. Missive van J. Klink, bouwkundige, betreffende bouw van 76 woningen bij de Pieter Pijper-straat, met advies. 4. Request van P. van der Sluijs, Insti- tiedeur, om terrein voor spelen in de open lucht, met advies. 5. Request van het College van Regenten van het gesticht »De Armen de Poth" om overdracht van het Ziekenhuis »de Poth" met advies. 6. Voorstel tot het verleenen van pen sioen en gratificatie aan den eervol ontslagen Commies ter Secretarie W. Frans. 7. Voorstel met ontwei-p-verordening be treffende den Burgerlijken Stand. 8. Voorstel in zake de toekenning van een toelage aan de leden der sub-commissie uit de Gezondheids-commissie om een systema tisch woningonderzoek. 9. Voorstel tot het verleenen van een ere- diet voor inrichting van het kookonderwjjs op de Herhalingsschool. 10. Vaststelling van het kohier der Inkom stenbelasting, dienst 1904. 11. Benoeming van een lid der Commissie tot weriog van schoolverzuim (vacature mr. W. D. Caudri) vierde categorie. 12. Benoeming van twee leden en twee plaatsvervangende leden der Commissie be doeld bij art. 15 der Wet van 11 April 1827, Staatsblad No. 17 (Schutterden). 13. Ontwerp-besluit tot het verleeneu van afschrijving wegens vertrek of overlijden van aangeslagenen in de Inkomsten-belasting, dionst 1903. Ter Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 116de openbare vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken waren aanwezig alle leden en de Secretaris. Een commissie, bestaande uit de heeren Sinnige en Van der Zoo de Jong, had de geloofsbrieven van bet nieuwbenoemde lid, den heer H. Meursing Jr. nagezien en in orde bevonden en concludeerde tot diens toelating, waartoe de Kamer besloot. Na te zijn binnengeleid, werd de heer Meursing geïnstalleerd en gecomplimenteerd en nam hij zitting. De notulen der vorige vergadering werden hierop gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen was het rapport der Commissie voor de eiermarkt bestaande uit de heeren Sinnige en Van der Zoo de Jong. Hoofdinhoud van het rapport is dezedoor het oprichten der boterfabrieken in den om trek is de aanvoer van stukken boter op de weekmarkt in de laatste jaren zeer achteruit gegaan, zoodat de ruimte onder de Boter markt op den Hof voor de boterverkoopsters zeer voldoende kan geacht. De eieraanvoer is in de laatste paar jaren echter zeer aan zienlek toegenomen vooral door bet meer en beter aankweeken van boenders, hetgeen een voor den landbouw zeer loonena neven- bedrijf is gebleken. Werd ons land vroeger als overstroomd door minderwaardige bui- tenlandsche eieren, thans heeft nog slechts af en toe import plaats naar de groote steden en zijn de buitenlandsche eieren, die zoowel in grootte als qualiteit verre achterstaan bij de inlandsche, hier nagenoeg geheel ver drongen. De toevoer hier ter stede is zelfs gestegen toch 2278000, waarvan echter bet gevolg is, dat de overdekte Beurs voel te klein is en de eierboeren een dubbel zoo groote plaats innemen op den Hof. De verkoop in de open lucht is bij slecht weer beslist nadeelig voor den eierhandel de eieren toch worden dof en schimmelen licht en zijn dan minder geschikt voor ex port. Amersfoort is, als kruispunt van spoorwe gen, als 't ware aangewezen als groote eier markt. Barneveld en Njjkerk beijveren zich om die markt te krijgeneerstgenoemde Gemeente richtte reeds een flinke markt plaats in en de aanvoer is daar dan ook reeds 4719000 stuks. De gemiddelde prys is hier echter 3/4 cent hooger dan ergens anders, zoodat 't niet moeiljjk zal blijken, de boeren naar Amersfoort te doen komen, te meer omdat de »V. P. N.'' door baar fok-stations- den pluimveestapel in den omtrek reeds zoo- en zeer heeft verbeterd. Bij doelmatige ver- grooting zal dan ook de loevoer beslist grooter worden mits men bij de inrichting der markt plaats rekening boude .net de billijke wenschen der belanghebbenden. Een dezer wenschen is, de gelegenheid te openen tot het plaatsen van een eiermijn, gelyk die te Brielle en te Maastricht bestaan zeer goed werken, óok voor de Gemeente. Nu reeds beeft men zekerheid, dat die myn hier druk zal worden bezocht. De Commissie nam in loco den Hof, de Appelmarkt en de Groenmarkt op. Het bleek haar onvoldoende, de bestaande Beurs te vergrooten bijv. door aankoop van het aan liggend perceel naar de zyde van de Wind- steeg. Meer afdoend zou 't haai voorkomen, de boter- en eiermarkt te verplaatsen naar de Appelmarkt, in een overdekt gebouwtje waarin een kantoortje voor den afslager, en dan .ie huidige Beurs af te breken, waardoor de Hol tevens wordt verfraaid, en op de dan ledig komende plaats de aardappelmarkt te doen houden. Zeer ongewenscht zou de commissie 't vinden als boter- en eiermarkt op een andere plaats in de Gemeente werden gehouden. Besloten werd, het belangrijk rapport in een volgende vergadering te behandelen. Ingekomen waren nog, behalve kleinere periodieken, een aflevering van het Tijdschrift van het Bureau voor Statistiek bevattende verslagen der Kamers van Arbeid en een keurig geïllustreerd exemplaar van het pracht werk sScotland industrial souvenir" zullen later voorliggen bij den Secretaris, na afkon diging in dit blad. Nog waren ingekomen: adressen van ad- haesie van handelaren in binnen- en buiten- l&ndsch honig te Amsterdam en te Rotterdam en van E. Potjcr, te Groningen, omtrent ge raffineerd zout, beide in verband met het ontwerp Tariefwet na circulatie te be handelen in een volgende vergadering. Aangehouden werd een missive van de Neil. Kamer te Brussel omtrent hel te Luik te houden Congres van Kamers van Koop handel. Van B. en W. was ingekomen een verzoek om advies omtrent de spoorneghalte aan den Kleine Koppel naar aanleiding van missives van de Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten eo den Directeur-generaal der N. C. S. Gelijk bekend, kocht de Gemeente 25 Ja nuari 1898 het terrein naast de Broodfabriek aan het Smullepad. Wel is de toestand veel gewijzigd sedert de tram is aangelegd, doch voorde bewoners van dit deel dor Gemeente is een halte daar toch nog immer van veel gewicht. De R. v. T. gaf enkele verbeteringen aan, bjjv. door de perrons breeder te maken. De N. C. S. verklaart de bepaalde bedoeling te hebben, al haar treinen behalve de 3 sneltreinen daar te doen sloppen en zal bouwen een abri mei twee wachtkamers, kantoor en bagage-plaats mits de Gemeente haar het terrein in bruikleen afsla. De zes grootste handeluren in den omtrek hebben, desgevraagd, verklaard dut. al mocht er eenige vertraging komen bij het oversteken van de spoorwegovergangen, door het meer sluiten der hekken, «fit geenszins mag op wegen tegen het algemeen belang. Het resultaat der discussie, waaraan alle leden deelnamen, was dat men met beide handen deze gunstige beschikking wilde ac cepteeren en aan B. en W. zou adviseeren, de halte daar ten spoedigste te doen tot stand brengen. De Directeur-generaal der Posteryen en Telegraphie heeft zich tot alle Kamers ge wend om Pont-desiderata De Kamer te Amsterdam noodigde in ver band met dat schrijven alle Kamers uit, op nader te bepalen datum een samenspreking te houden, en de Amersfoortsche Kamer besloot na lange discussie, gevolg te geven aan die uitnoodiging en benoemde tot afge- vnardigde den heer Kleber en tol diens plua'svervanger den heer Van Dam. Die samenspreking is natuurlijk ufgescheiden I van de plaatselijke wenschen. i Nu de Directeur-generaal zelf vraagt welke verbeteringen op po-.tgebied men zou wen schen, is 't voor belanghebbenden wel zaak, bun gedachten tens hierover te laten gaan en, m chten ze een of ander dat uitvoerbaar is weten, dit mee te deelen aan den becre- taiis der Kamer, den heer H. P. van Haselen, Arnhemscho weg 7. Na de hieronder vermelde benoomiag werd de vergadering te 10.15 gesloten. De Kamer van Koophandel benoemde met algemeen# stemmen, Ier voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer A. Visser, deü heer M. 8. de Pool tot lid der Commissie van beoordeeling voor de heffing van invoerrechten naar de waarde. Jhr. J. W. A. Barchnnn Wuytiers van Vliet, Burgemeester van Amersfoort, heeft zitting genomen in het Provinciaal comité tot oprichting van een standbeeld voor Willem III, den Koning-Stadhouder. Aan mr. W. t). Caudri is wegens woon plaats verandering bij Kon. besluit eervol ontslag verleend als auditeur-militair bij den Schuttersraad te Amersfoort. De heer J. Dyk slaagde óok voor de acte vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Kolonel W. A. T. de Meester, sedert 27 Mei 1903 commandant van het 5e regiment infanterie, wordt thans genoemd als comman dant van het regiment grenadiers en jagers. Als zijn opvolger hier wordt genoemd luitenant-kolonel J. A. RoelolVs, chef van den staf der '2e divisie. De Inspecteur der inlanterie heeft het volgende ter kennis van de korpsen gebracht De oorspronkelijke asumeldiug en aan wij. zing van rnilicieus geschieden voor kader vorming in het algemeenalzoo niet voor den rang van milicien-korporaal of voor dien van milicien-sergeant. Den milicien moet zulks bekend zyn. Een milicien, eenmaal aangewezen om deel te nemen aan de kadervorming, behoort per se tot het eerst onder de wapenen blijvende ol het eerst onder de wapenen komende gedeelte van de lichting, óok al is de kader vorming voor hem afgeloopen en al wurdt ten aanzien van hem de opleiding tot een hongeren rang niet voortgezet. Voor deze categorie is naloting uitgesloten. Hun, die zich by de Maatschappij tot Bevordering dor Toonkuust wenschen aan te sluiten, ten einde in de gelegenheid te zijn, het schitterende driedaagsche muziekfeest bij te wonen, dat te Utrecht in Juni a.s. zal worden gehouden ter viering va het 75-jarig bestaan der Maatschappij, op welk feest o.A. de «Messias" van Handel in de Buurkerk zal worden ten gehoore gebracht en andere werken van beroemde Kunstenaars, wordt herinnerd aan de bepaling van het Regleunnt, dat men vóór 30 April iid moet worden der afdeeling (coutributie f 4.—), aangezien na l Mei men niet anders tot het lidmaatschap wordt toegelaten dan tegen betaling van f7.25 aan de feestvierende afdeeling. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Secretaris der plaatselijke afdeeling, jhr. mr. dr. E. A. van Bereateyn, Regentesselaan 9. Door den A mersfoortsen Bestuurders Bond, den Boomsch Katholieken Volksbond en Pa trimonium is ook hier ter stede oen coinrnité opgericht dat ten doel heeft, gei len le innen ten behoeve van de uitgesloten diamantbe werkers te Amsterdam. Zondag hield de plaatselijke afdeeling van den «Nederlandsehen Zionistenhond" haar 4de buitengewone vergadering in dit seizoen. Als spreker trad op inr. S. Fran zie, uit Den Haag, die tot onderwerp bad gekozen «Jo len of Zionisten?" Na gewezen te hebben op den onhoudbaren toestand der Joden in Rusland, Roemenië, Marokko en sinds korten tjjd in Bulgarije, op bet antisemitisme in Duitsch- land en Frankrijk, op het ontluiken van deze beweging in Engeland en Amerika, weerleg gend de stereotiepe bezwaren van orthodoxen en assimillanten, besloot spreker zjjn van begin tot einde gloedvolle rede, met te wjjzen op 't feit, dat bet Zionisme, de eenige weg is om tot een duurzame oplossing der Joden kwestie te komen. Het Zionisme toch streeft er naar, voor 'tjoodsche volk te schepppen een publiek rechterlijke woonplaats in Palestina (Baselor Programma 1896, punt 1.). Van ile gelegenheid tot debat of vragen stellen, werd door eenigen gebruik gemaakt. Een vriendelijke hand schrijft ons Zondag 17 en Maandag 18 April hebben de beide afdeelingen van den R.K. Volksbond, de tooneelvereenigmg «Ons Genoegen" en de harmonie «St. Gregorius", ons genotvolle avonden bezorgd bij gelegenheid van een uitvoering ten bate hunner kassen. Het historisch drama «De twee broeders" hoewel nogal een zwaar stuk, werd met veel succes gespeeld. De hoofdpersoon «Fulvio" heeft zyn zware rol zeer goed en met veel gevoel gespeeld. Ook die van «Prins Contarini" en van «Ri- cardo" kwamen goed tot hun recht. De kin- derrollen werden eenvoudig treffend voorge dragen. Het gezang der kindoren in de onderaardsehe gewelven tot du Madonna om bescherming was inderdaad indrukwekkend, de melodie was werkelijk schoonlof san den jjverigen Directeur, den heer Maas die dit heelt getoonzet. De toeschouwers van beido avonden waren ten hoogste voldaan over do uilvoering van dit schoone stuk. En inderdaad het is een schoon stuk, vol actie en loven. De eene actio doet de andero in gloed en levendigheid toenemen. De verschillende bedrijven voeren

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5