voor artspirant-rnachinist vóór of op uiterlijk 1 Mei a.s. btj zyn Departemaut moeten zyn ingekomen. By Geo. Eshuis, te Dalfsen, is verschonen het eerste nummer van «De Middenstands- bond", officieel orgaan van den Ned. Bond van Vereeuigingen van den Handeldrijvonden Middenstand. De commissie van redactie bestaat uit de boeren: J. S. Meuwsen, te Amsterdam; W. Nieuwenhuyzen te Nymegen; en J. Das Dzn. te Utrecht. In het hoofdartikel, waarmee dit nieuwe blad wordt ingeleid, wordt o. a. gezegd »Een lange galoofsbelydenis behoeven we niet al te leggen; onze geloofsbelydems is die van den «Bond onze strijd zal zyn die van de meer dan veertienduizend aaneenge sloten strijders, die onzen «Boud" vormen; onze vlag is de vlag van den Middenstand, van de kern onzer natie en de basis waarop geheel de georgauiseerde maatschappij ten huidigen dage rust". Verder wordt gezegd, dat hot blad geen blad is van welk persoon, van welke rich ting, van welke partij ook, maar van den geheelcn Nederlandschen Middenstand, en dat liet zich verheugt in de medewerking van mannen van wetenschap, talent en kennis. Bij de gisteravond onder voorzitting van den heer G. J. Buys gehouden Algemeone vergadering van het plaatselijk Departement der sMaatscbappy tot Nut van 't Algemeen'1 worden de Jaarverslagen en de Rekeningen en verantwoording uitgebracht van de verschil- lende sjb-afdeeliugen, die over 't algemeen zich in bloei mogen verheugen. In de Commissie voor de Nuts-bibliotheek werd herkozen de heer H. W. van Esveld en werden gekozenin de vacature- rnr. Prikken de heer I. ter Schuur en in de va cature- Van der Werf (wiens '20-jarige werk zaamheid werd herdacht) de heer C. van der Zoo de Jong. In het Ziekenfonds werdon herkozen de heeren J. C. Rolatidus Hagedoorn en H. H. E. Morren en gekozen in de vacature-Van dor Werl de hoer B. Nagelhout. Ter vervanging van de heeren Buys on Gerritsen (beiden niet-herkiesbaar) werden gekozen tot Bestuurslid de heeren ds. J. G. Busch Keizer en dr. H. J. Reynders. Den hoeren Buys en Gerritsen werd dank gebracht voor hetgeen zy als Bestuurslid voor hét Departement hebben gedaan. Het Departement zendt geen afgevaardigde naar de Algemeene vergadering. In de korpswedstryden van het kegel concours, uitgeschreven door »Vada'' te Wageningen, behaalde »U. D. I." den Oden en «Houdt Plank", eveneens uit de Sociëteit >Vereeniging", den 7den prijs, beide met 176 houten. De eerste prijs word behaald met 192 houten. Ofschoon de A. V. V. »U. D. I." aan de uitreiking der medailles, mot zooveel moeite in het doer haar op de beide Paaschdagen uitgeschreven voetbal-conci urs behuald, een invitatie-partij had verbonden, willen we gaarne voldoen aan het verzoek om aanpaande aien feestavond in besloten kring iets te zeggen. To lichter valt ons dit omdat er niet dan to loven valt, in ieder opzichtzoo omtrent de keurige regeling van het feest als omtrent de goede keuze van het programma, waar door het niet te laat weru eer men aan het slot-nummer, hot bal, kon beginnen. Hoelang dit wel geduurd heeft, weten we niet; wel, dat 'tal aardig in 'tOosten begon te dagen eer de vele danslustigen wilden hooren van uitscheiden. Het dillettanten-orkest,' onder zoo uitste kende leiding, was ongemeen goed vooral de Loliengrin-phaiitasie was subliem. Zeer goed ook waren de tooneclstukjcs, zoowel »llit liefde voor de kunst" als 't nog beter geschreven «Raketten voor dames Do rollen zaten cr goed in, er werd niet gecharheerdaan de régie was buitenge wone zorg besteed en den heer Van Eime- ren komt allen lof voor zyn rnooi grimeeron en mooie pruiken en baarden. De speeches bij de uitreiking der medailles waren niet te lang en werden over 't alge meen even flink beantwoord. In 'tkort het is een beel mooie avond ge weest, waarvoor wel dank had mogen ge bracht. Three cheers for »U. D. I." In het Voetbal-concours, Zondag te Soester- berg gehouden op de terreinen van de S. V. V. sPrins Hendrik" werd behaald de 1e prys, verguld zilveren medaille, door de H. V. C. uil Harderwyk de 2de, een zilveren medaille, door de B. V. V. uit Baarnen de 3de, een bronzen medaille, door de U. F. C. uit Utrecht. Het terrein was kourig versierd, de rege ling van hel feest uitstekend, zoodat ook •Prins Hendrik" alle eer heeft van het voetbalfuest, dat heel wat belangstellenden trok. Blijkens advertentie in dit nummer komt de Nederlaudscho Tooneel-vereeniging, uit Amsterdam, aanstaanden Vrydag hier Heyer- man'a »De hoop van Zegen" geven io Amicitia. Men voorzie zich vast van een plaats, want het zal er stroomen. Omstreeks 8 uur gisteravond hielden een paar bestuurders van turfkarren een wedloop in de Bloemendalscha binnenpoort. Wat ieder verwachtte, gebeurde dan ook spoedig't ging te hard, de bestuurders konden de logge karren niet meer houden en 't zaakie kwam terecht in do deur van den heer F. v. d. L., ruiten en roeden en huisraad verbrijzelend en de bewoners hevig ontstellend. Do race zal heel wat geld kosten. Een milicien uit Zeist, in garnizoen te Amersfoort, maakte zich nogal eens schuldig aan verschillende vergrypen legen de krijgs tucht, waarvoor by dan ook al moer dan eens gestraft werd. Zoo had hij zich dezer dagen weer schuldig gemaakt aan een feit, waar voor hij voor den Krygsraad zou moeten verschijnen. Hierin scheen hij dezen keer niet veel zin te hebben. Daar hij zich in voorloopige hechtenis bevond, werden de deuren ais naar gewoonte ontsloten en door een schildwacht bewaakt. Van deze gelegen heid nu wist hij gebruik te maken om te ont vluchten en zich naar Zeist te begeven, doch daar werd hij door de politie, die van 't geval kot.nis had gekregen, spoedig opgespoord en in verzekerde bewaring gesteld, waarna hij onder geleide naar zyn garnizoen is lerug- gebrucht. Do Rechtbank te Utrecht veroordeelde den 30-jarigen koetsier, die om aanzijn drankzucht te voldoen hier allerlei kleinigheden stal en te gelde maakte, tot een jaar gevangenisstraf en de beide straatmuzikanten, die hier A. S. mishandelden, ieder tot zes weken. Ook te Putten is een Verooniging tot Be vordering van het Vreemdelingenverkeer op gericht. Bestuursleden zijn de heeren B. van Hoeyeti, J. Feenstra, A. van Granswyk, G. Jansen en H. Kuiper. Hervormingen behoeven niet altijd in het groot te geschieden. Wie den minuutwijzer verzet, doet ook den uurwyzer meegaan. Bij de hedenmiddag van 1.45 tot 3 uur onder voorzitting van den heer Burgemeester gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente waren tegenwoordig 10 leden en de Secretaris terwijl met kennisgeving afwezig was de heer Van Beek. Nadat de notulen der vergadering van 29 Maart gelezen en ongewijzigd vastgesteld waren, complimenteerde de Burgemeester den heer Celosse met diens 25-jarig ambts- jubilé als Wethouder, waarop deze in wel gekozen bewoordingen antwoordde. Van de Ingekomen stukken zyn de belang rijkste bet Gemeenteverslag over 1903 wordt in druk verspreideen bericht van B. en W. der benoeming van mej. J. F. Buytenhuijs tot onderwijzeres in handwerken aan de Herhalingsschool voor kennisge ving het rapport der Raads-commissie om trent de Rekening en verantwoording der Arnbachtsacaool ingevolge een opmerking van de commissie, dat de ontvangen bescheiden haar niet in staat stelden, een juist oordeel te vellen, ontstond een zeer lange discussie en werd de rekening gerenvoyeerd aan de com missie, die nu óok inzage zal vragen van de gevoerde correspondentieeen verzoek van de «Vereeniging tot het bouwen en verbeteren van woningen" om garantie -- om prae- advies aan B. eu W.een request van rnej. A. P. Kley waarin deze zich ongeschikt ver klaart or.> verder onderwijs te geven om prace-advies aan B. en W.een request van do commissie voor het hier te houden Na tionaal kegel-concours, verzoekende eon me daille te willen afstaan aan B. en W. werd z. d. of h. st. een crediet van f 25 hiervoor toegestaan. 1. Stemming over het voorstel van Burge meester en Wethouders tot beperking van de kormis tot 5 dagen door sluiting op Vrijdag te middernacht, waarover in de vorige vergadering de stommen hebben ge staakt. Weder staakten de stemmen en dus werd het voorstel als verworpen beschouwd. Het voorstel-Kleber om de kermis 's Zater? dagsavonds to 11 uur te sluiten, werd hierop z. d. aangenomen met algemeene stemmen. 2. üntwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedde van personeel der openbare Lagere school 3e soort (Puntenburgerlaan) benoemd ;9 Maart II. Aangenomen z. d of h. st. Do salarissen werden niet nader genoemd. 3. Missive van J. Klink, bouwkundige, betreffende bouw van 76 woningen bij de Pieter Pyper-straat, met advies. Conform het alwyzend prte-advies z. d. of b. st. gewezen van de hand. 4. Request van P. van der Sluijs, Insti- tiedeur, om terrein voor spelen in de open lucht, met advies. In de vorige vergadering kwam het ver zoek deswege in en werd toen gesteld om prte-advies in handen van B. en W. Het prte-advies luidt afwjjzend èn omdat hun geen geschikt terrein der Gemeente voor dit doel bekend is, èn omdat, al ware zulks het gevel, het neer hen gevoelen niet op den weg dor Gemeente ligt om oen der gelijk verzoek in te willigen, althans niet zoolang van particulieren op vele plaatsen terreinen te verkrijgen zijn. Z. d. of h. st. geweigerd. 5. Request van het College vao Regenten van het gesticht «De Armen de Poth om overdracht van het Ziekenhuis »de Poth" met advies. Regenten van «De Poth" verzochten den Raad te besluiten tot verkoop van het per ceel aan hot gesticht voor den prijs van f 3000, de kosten van overdracht en levering ta dragen door kooper. Op hot vrijkomende terrein willen zij dan 3 a 4 woningen bouwen, waaraan groote behoefte bestaat, in te rich ten als vrije woning voor hen wier verval tot armoede zij willen voorkomen. Het advies van B. en W. luidt: By uw besluit van 29 Maart werd om advies in onze handen gesteld een request van het Collego van Regenten van het gesticht „De Armen de Poth" alhier, om overdracht van liet perceel kad. bukend gemeente Amersfoort, Sectie E. No. 30f)2, thans gebezigd voor lijders aan besmettelijke ziekten en als brandspuit huis. Zoodra de nieuwe barak bij het gasthuis „Aldegonde" gereed zul zijn, heeft de Gemeente dit Ziekenhuis niet meer noodig. Alleen zoude een lokaal kunnen gebruikt worden voor het verrichten der kostelooze vaccine. Voor deze vaccine, welke slechts éénmaal per kwartaal ge schiedt, wenschen wij, tenzij Uw vergadering hiertegen bezwuar hooft, een der lokalen van het gebouw in do Koestraat, met ingang van het eerstvolgende kwartaal, te gebruiken. Aan/ankelijk bood hot College van Regenten van het gesticht „De Armen de Poth" ons een som f2200, zijnde de waarde door zijn deskundige getaxeerd, niet hel oog op den noodzakelijken verbouw, indien daarvan eenige woonhuizen worden gemaakt. Wij hebben, evenals de Ge meente-architect, het gebouw getaxeerd op f 3000, welke som thans ook wordt geboden. Du kosten van de vervuiiging van het brand- spuithuisje door een nieuw, bij het terrein van do voormalige Gasfabriek, zullen ongeveer f 287 bedragcu. Een dergelijke verplaatsing komt ons niet ongewonsebt voor, omdat het huisje dan geheel vrij komt to stuan en, ingeval van brand, altijd bereikbaar is. Nu de Gemeente het gebouw niet meer noodig heeft, eu bij verkoop aan dit College de gelegen heid wordt geopend om hot aantal vrije woningen van dit gesticht met een viertal te vermeerderen, waarvan de Gemeente ook indirect voordeelen geniet, aarzelen wij niet, Uw vergadering in overweging te geven, aan het verzoek te voldoen. Onder bijvoeging van oen ontwerp-besluit tot onttrekking van den openbaren dienst en ver koop, stellen wij U voor, ons tevens te machtigen, een brandspuithuisje bij het terrein der voor malige Gasfabriek te doen plaatsen. Van ons voornemen om Uw vergadering voor te stellen, liet gebouw aan den openbaren dienst te onttrekken, hebben wij den 7den April 1.1. een openbare kennisgeving gedaan. Van de ge legenheid tot het inbrengen van bezwaren, is geen gebruik gemaakt. De Raad besloot na eenige discussie z. h. St.: Voormeld perceel aan den openbaren dienst te onttrekken met ingang van het tijdstip, waarop de barak voor lijders aan besmettelijke ziekten bij bet gasthuis „Aldegonde" zal zijn ingericht, en het daarna aan het College van Re genten van het gesticht „De Armen de Poth" te verkooper. voor de som van f3000, onder be paling, dat de zioh in het perceel bevindende gasbuizen en het deurkozyn met dorpel van het brandspuithuisje aan de Gemeente verblijven, en daaruit door de Gemeente binnen 3 maanden na don verkoop zullen worden verwijderd. Voorts, dat de kosten van dezen koop komen voor rekening van den kooper. 6. Voorstel tot het verleeoen van pen sioen en gratificatie aan den eervol ontslagen Commies ter Secretarie W. Frans. Verleend z. d. of h. st. 7. Voorstel met ontwerp-verordening be- treffende den Burgerlijken Stand. B. en W. zeiden in hun prce-advies: Volgens hot nieuwe artikel 149 der Gemeente wet, zooals dit wordt golezen krachten artikel 15 der Wet van den lsten Februari 1904, tot wijzi ging van do Gemeentewet (Staatsblad no. 25) bepaalt de Gemeenteraad o.a. het aantal ambte naren van den Burgerlijken Stand (minstens twee), verschaft hij een lokaliteit voor hun ambtsverrichtingen, verdeelt hij de werkzaam heden tusschen de verschillende ambtenaren van den Burgerlijken Stand, bepaalt hij de uren waarop het Bureau van den Burgerlijken Stand oor liet publiek geopend zal zijn en wordt hun bezoldiging door Gedeputeerde Staten den Raad gehoord onder Koninklijke goedkeuring geregeld. Wij hebben de oer, Uw vergadering hierbij een ontwerp-verordening betreffende den Burger lijken Stand ler overweging aan te bieden, waarin de bovengenoemde door den Raad te regelen punten zijn omschreven. QNu het nieuwe artikel der Gemeentewet de gelegenheid opent om ambtenaren ter Secretarie lot ambtenaar van den Burgerlijken Stand te benoemen, komt het ons zeer wenschelijk voor, van deze gelegenheid gebruik te maken, wijl zij dan ook zelf kunnen constateeren, hetgeen te hunnen overstaan geschiedt en hiervoor de ver antwoordelijkheid zullen dragen. Wjj geven U daarom in overweging, tot ambte naren van den Burgerlijken Stand, bedoeld sub A en B. van art. 3 van bijgaande verordening, ambtenaren ter Secretarie te benoemen, en aan heeren Gedeputeerde Staten voor te «tellen, voor den sub A bedoelden ambtenaar, wien in den regel de werkzaamheden worden opgedragen, wegens zijn meerdere verantwoordelijkheid de bezoldiging op f 100 'sjaars te bepalen, en voor de sub B bedoelden op f25, welke bezoldiging zij dan boven hun tractement als ambtenaar ter Secretarie zouden genieten, en de sub C bedoel den geen bezoldiging toe te kennen. De thans in functie zijnde ambtenaren van den Burgerlijken Stand, gehoord omtrent do voorgestelde verordening, hebben zioh hiermede vcreenigd. Wij bevelen U tor benoeming tot ambtenaren van uen Burgerlijken Staud aan I. Voor de categorie bedoeld sub C van art. 3 van bijgaande verordening, de thans in functie zijnde titularissen n.l. de heeren M. L. Celosse, E L. Visser, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers en mr. P. J. V. van Voorst Vader II. Voor de categorie bedoeld sub A van art. o den ambtenaar ter Secretarie L. A. baron Van Itter8um. III. Voor de categorie bedoeld sub B van art. 3 den ambtenaar ter Secretarie J. Boeschoten, allen alhier wonende. De benoemingen geschieden gelijk in het voorstel werd aangegeven. De ontwerp-verordening betreffende den Burgerlijken Stand te Amersfoort luidde in haar geheel Artikel 1. In de Gemeente Amersfoort zijn zes ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Art. 2. Er is éeu Bureau van den Bu-gerlljken Standdit wordt gehouden in een der lokalen van het Gemeentehuis. Voor bet voltrekken van huwelijken zijn bo vendien twee lokalen van het Gemeentehuis beschikbaar. Art. 3. De verdeeling van de werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren is als volgt: A. Eén hunner verricht in den regel alle werkzaamheden, die door of krachtens eenige wet aan don ambtenaar van don Burgerlijken Stand zijn opgedragen, behoudens het bepaalde sub c. B. Eén hunner verricht bij ongesteldheid, afwezigheid of onstentenis van den sub A be doelden ambtenaar al diens werkzaamheden. C. Vier hunner voltrekken in den regel de huwelijken. Bij hunne verhindering of ontstentenis geschiedt dit door den sub A bedoelden ambtenaar. Art. 4. Het Bureau van den Burgerlijken Stand is voor het publiek geopend, eiken dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur, en des Dinsdags bovendien des voormiddags van 8'/i tot 9 uur, een en ander met uitzondering I». van den Zondag, den Nieuwjaarsdag, den tweeden Pauschdag, den Hemelvaartsdag, den tweeden Pinksterdag en de beide KerBtdagen. Indien twee of drie dezer dagen op elkander volgen, is het bureau op den tweeden en derdon dezer dagen telkens van 's middags 12 tot's na middags 1 uur voor het publiek geopend, uit sluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. 2'. van den Goeden Vrijdag en den Verjaar dag van H. M. de Koningin, op welke dagen het bureau van 's morgens 12 tot 's namiddags 1 uur voor het publiek geopend is, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. Art. 5. Deze verordening treedt in werking op den dag, waarop de ambtenaren van den Burgerlijken Stand, te benoemen krachtens arti kel 149 der Gemeentewet, zooals dit luidt vol gens de Wet van 1 Februari 1904 (Stbl. no. 25), hun functie aanvaarden. Na korte discussie aangenomen z. h. at. 8. Voorstel in zake de toekenning van een toelage aan de leden der sub-commissie uit de Gezondheids-commissie om een systema tisch woningonderzoek. Dc Gozoudheids-commissie schreef 15 Fe bruari Wij hebben de eer, Uw college mede te deelon, dat onze Commissie het voornemen heeft opge vat, een systematisch onderzoek naar den toeBtand der 13 kamerwoningen in deze Gemeente te beginnen, zoodra de in voorbereiding zijnde Ver ordening volgens art. 1 der Woningwet, in deze Gemeente te maken, vastgesteld zal zijn. Hoewel nog van meening, dat dit onderzoek het meest nuttig effect zou hebben als het door een stedelijk ambtenaar van het bouwtoezicht onder onze controle kon ingesteid worden, met welke opvatting Uw college zich blijkens het ten vorige jare gehouden overleg niet kon ver eenigen, is onze Commissie bereid, zelfstandig het onderzoek aan te vangen en meent het aan tal jaarlijks te onderzoeken perceelen op minstens 500 te kunnen schatten, zoodat, ruw begroot, alle in aanmerking komende woningen éénmaal in 4 of 5 jaren geïnspecteerd zouden kunnen worden. Met dit onderzoek zou zich een vaste sub commissie van twee deskundige leden geheel willen belasten, die dan tevens rapport kan uitbrengen en de noodige voorstellen tot verbe tering aan ons kan doen. Het komt ons echter niet meer dan billijk voor, dat zij als vergoeding voor tijdverlies, aan onze Commissie, en daarmede dus indirect aan de Gemeentekas, een matig bedrag in rekening brengen. Wij merken hierbij op, dat het ons voorkomt, dat deze werkwijze zeker goedkooper zal uitkomen, dan wanneer een opnemer door de C'ommiBsie aangesteld wordt, die een tamelijk hoog salaris zou kunnen vragen, als men in hem de waar borgen wilde hebben, dat de onderzoekingen met kennis van zaken, nauwkeurig, zonder aanzien des persoons en betrouwbaar zouden geschieden. Alvorens echter tot onze voorgenomen werk- w'jze «ver te gaan, zouden wij zekerheid wenschen to hebben, dat de linanceele zijde van het on derzoek Uw instemming vind, wanneer wij als voorloopige maatstaf aannemen, dat voor een onderzoek var. minstens 500 perceelen 'sjaarB, een som van f 400 (het bedrag op de begrooting onzer commissie voor 1904 voor het doel uitge trokken; beschikbaar is ter verdeeling tusschen de met het onderzoek door onze Commissie be laste leden, als vergoeding voor den tijd, dien zij daaraan ten koste leggen. Hei prte-advies van B. en W. luidt: Wy herinneren, dat op de Begrooting der commissie een post van f 400 voor woningonder-

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2