Donderdag 1904. No. 5494. 53e Jaargang. UITGAVE: FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dintdag-, Donderdag' en Zaterdagmiddag. Abonnement per 8 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cont. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasneerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT I Telophoon 19. KENNISGEVING. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 33 der Kieswet, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dal de door het Gemeentebestuur, op het ingekomen ver zoekschrift tot verbetering van de Kieaeralyst deter Gemeente voor 1904/1905, genomen beslissing voor een ieder ter Secretarie ter intage is nedergelegd en iu afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 26 April 1904. Do Burgemeestor voornoemd, WUIJTIER8. Vee- en vleeschkeuring. Aan de uitnoodiging van de Gezondheids-oom- missie om tegenwoordig te zijn bij een bespreking van de aanhangige ontwerp-verordening op den invoer en de keuring van vee en vleesch voor deze Gemeente met belanghebbenden, had Dins dagavond een zeer groot aantal personen gehoor gegeven. We merkten in het tusschenzaaltje van „De Arend" op den hoofd-inspocteur en den inspecteur der Volksgezondheid te Utrecht, den Burgemeester, de Wethouders, bijna allo Raads leden, de geheele Gezondheidscommissie, tal van slagers en veehandelaars, medici on vétérinaire artsen. Mr. H e y 1 i g e r s opende de bijeenkomst met een woord van welkom en deelde mede, dat de Gezondheids-commissie een onpartijdig deskun dige had uitgenoodigd om de belangrijke hy giënische voordeelen van het ontwerp in het licht te stellen en tevens de technische bezwaren te bespreken, door de Slagers-vereeniging tegen dat ontwerp ingebracht. De heer Quadekker, Directeur van het Gemeente-slachthuis te Nijmegen, zeide de uit noodiging met genoegen te hebben aanvnurd op de eerste plaats omdat hij ten volle is overtuigd van het hooge nut en de groote belangrijkheid van een goed geordende regeling dezer materie en op de tweede plaats omdat hjj de stellige meening heeft, de bezwaren op goede gronden te kannen weerleggen. Spr. hoopte dat men ruim gebruik zou maken van de gelegenheid tot debat en stelde zich bovendien beschikbaar om naaf loop der vergadering nog alle vragen te beant woorden, die belanghebbenden hem zouden willen stellen. Door wryving van gedachten zou men ten slotte wel tot een voor Beide partijen goed einde komen. Vleeschkeuring is volstrekt geen nieuwigheid; zij is zelfs van zeer ouden datum; tal van ver ordeningen bestaan sinds lang-waarin vleesch keuring geregeld en verplichtend gesteld is. Reeds zeer lang heeft men ingezien welke immense gevaren meebrengt het eten van vleesch van zieke dieren en zeer velen hobben duur leer geld daarmee betaald. Wel is 'teenerzjjds een geluk, dat vleeeohvergiftiging slechts sporadisch voorkomt, maar toch ook weer is hiervan 't ge volg dat zeer lang men te weinig acht sloeg op vleeschvergiftigingen, want als dtze plaatsheeft lijdt niet éen enkel persoon doch een geheel gezin en zelfs verscheidene gezinnen. Kn dat lijden is hoogst ernstig, dikwijls levensgevaarlijk, en in ieder geval duurt het herstellingstijdperk zeer lang en blijven de patiënten maandenlang zwak. Wat erger is, inen ontloopt den kanB niet door goed koken of braden; doch deze kunstbe werkingen, noch bevriezen of zouten doodende toxinen en er zijn voorbeelden te over, dat doze tóch virulent bleven hoewel het vleeBch zeer goed gekookt was. Wel jammer is 't, dat juist vleesch, een overi gens zoo uitstekend voedingsmiddel, zooveel ge vaar brengt. En allerschandelijkst is 't dat enkele individuen zich niet schamen de deugd der naastenliefde zoo te verguizen, dat zij zich niet ontzien het vleesoh van zieke dieren te verkoopen. Het meeste gevaar schuilt in de zoogenaamde noodBlachtingen en vervolgens in het vleesch dat van elderB wordt ingevoerd. Uit dien hoofde dan ook kunnen de bepalingen van den invoer niet streng genoeg gemaakt worden. Invoer van slecht vleesch komt dagelijks hier te lande voor. Nog onlangs werd te Nijmegen een koe aangevoerd uit Oldencaal die plotsehug was gestorven; kort na die koe stierven twee varkens van den zelfden boer, kort daarop nog twee en een paard, welks hooi eenigszins Despat was met bloed van de koe, die bleek aan miltvuur te hebben geleden. Toch werd een deel van de koe te Oldenzaal verkocht o.a. aan den Directeur der Gasfabriek; eerst te Nijmegen werd de rest onbruikbaar gemaakt. Nog dezer dagen ontving spr. een schrijven van een veearts, uit Gelderland, waarin deze sioh beklaagde dat het vleesoh van een afgekeurd rund wus verwerkt tot worst. Te Nijmegen trachtte een vilder een plotseling doodgebleven paard uit te vententoen de Kantonrechter hem vroeg of hij er van zou willen eten, zie de man: „dank u feestelijk". Ken half jiiar geledon stierf ton paard aan durm-kat.irrh en werd tóch opgepeuzeld; veertien dagen ge leden, maakte een veearts een koe af; de boer verkocht het lekkers naar Den Bascb, waar do Eolitie het vond omdat de spoorweg-maatschappij et weigerde te vervoeren, en liet hel onbruik baar maken. De zeer bijzondere aandacht moet gevestigd op do zieke dieren tul vun ziekten zijn door zelfs hoogst bekwame slagers niet te onderkonnen en daarom moet de keuring door den vakman juist te strenger zyn. Daarom ook neemt algo- meene hygiene een zeer groote plaats in bij de moderne vleeschkeuring omdnt ieder vleesoh eet en dat vleesch zelf niet keuren kan. Immers het komt veel voor, dat beslist slecht vleesch er in ieder opzicht prachtig uitziet, zoo wat kleur als hardheid aangaat. De ervaring heefd geloérd, dat bet publiek alle voorzorgsmaatregelen in den wind slaat en voortgaat met in flugranten strijd te bandelen met de eenvoudigste voorzorgmaat regelen een sprekend bewija hiervoor zijn de veiejgh/vallen van trichinon-ziekto in Duitachland, waar men, ondanks alle waarschuwing, nog maar raar hartelust rauwe ham eet. Daarom is 't plicht, dat bet Geraeentobostuur in het algemeen belang een zeer strenge keuring voorschrijft en harerzijds alle maatregelen neemt, dat het vleesch niet vertrouwen kan gekocht en gegeten worden. Spr. weet, dat ook hier geen enkele eerlijke slager tegen de keuring is gekant; de keuring geldt dun ook niet hen, doch de kuoeiors en dezen moeten van de baan, Zoodra dezen de ecnigen zijn die ongekeurd vleesch verkoopon, zal niemand iets meer bij hen koopen. Thans dragen de bona fide slagers do volle verantwoordelijkheidwordt een keuring inge voerd, dan dragen zij die over op den Keur meester. De taak van den Keurmeester is een hoogst moeilijke en buitengewoon verantwoordelijke, omdat ieder met vol vertrouwen het vleesch eet. dat bij goedkeurde. Hij moet zijn een breed ontwikkeld man, van diepgaande studie en rype ervaringeen man ook, die weet te geven en te nemen en zich niet slaafs houdt aan den letter van het voorschrift. Die taak is, by de vordering der wetenschap, zeer moeilijk geworden do keuring is oen guiisch I andero dan een 26 jaar geleden. Eerst moet het dier levend worden gekeurdna den slacht alle inwendige deelen, desnoods microscopisch en wellicht bactereologisch. Er moet dus worden gekeurd: levend èn geslacht. Spr. behandelde nu do ontwerp-verordening artikelsgewijze, inzoover do Slugers-vereeniging bezwaren heeft ingebracht tegen de artikels. Art. 4 (alle vleesch naar het Keurings-bureau). De S. V. heeft principieel bezwaar om duur hot zoogenaamde fijne vleesch te brengen, do hazen, zwezerikken, tongen, enz. welke zij mot groote kosten van elders laten balen of per expresse laten komen. Welnu, de keuring moet zoo mogelijk hot scherpst zijn op vleesch dat van elders wordt ingevoerd. Ieder weet dat allo uit nood geslacht vleesch naar de steden gaat omdat hot daar duur wordt betaald en het op 't dorp zelf met verkoopbaar is. Hoogst gevaarlijk acht spr. zulk fijn vleesch omdat de keurmeester aan die kleine stukken bijna niet kan zien wat hot beest man keerde. Spr. kan zich dan ook niet voorstellon welke bezwaren een solied slager kan hebben tegen deze keuring. Do slagers zeggen in hun verweerschrift, dat zij het heele of het halve beest naar het bureau moeten brengen, doch welk bezwaar is er, hot zgnd. fijno vleesch er 6ok even heen te brengen Spr. zou in ieder geval de conditie willen stellen, dat dit fyne vleesch afkomstig moet zijn uiteen plants met abuttoir en nög liever uit oen plaats waar verplichte keuring is. Wordt die bepaling opgenomen, dan overtuigt men zich aan het bureau alleen of het vleesch wellicht in bedor ven toestand is aangekomen en do heele keuring is dan in enkele minuten afgoloopen. Spr. ziet er volstrekt geen bezwaar in, ook aan huis bij de slagers te keuren, mits gelijk te Delft precies worde omschreven hoe hot beest dan moot afgehakt, opdat het bijv. hot beest niet geheel en al in stukjes en brokjes is gesneden. Art. 7. De 8. V. komt op tegen het verbod van invoer bij nacht en beweert, dut het vleesoh overdag bederft. Spr. kan hiormee niet meegaan de ervaring heeft geleerd, dat vervoer van vleesch overdag zeer goed mogelijk is. Kr is geen enkel bewys, dat vleesch overdag bederft. Te Nijmegen byv. wordt overdag heel veel vleesoh ingevoerd nog wel uit Groningen on in (ie vier jaren waarin spr. aan het hoofd van hot Ge meente-slachthuis staat, is nog nooit lots be dorven. Nachtelijke keuring is vrijwel onmogelijk. Alleen by daglicht is te keuren, tenzij men de beschikking hoeft over uitstekend goed electriseh licht. Heeft men dit niet, dan gaat de keur meester twijfelen en dit komt altijd ten nudeolo van den slager. Bovendien voeren do spoor wogen 's nachts ook geen vleesch aan; wat dus binnen zou komot, wordt per kar ingevoerd on dit is nu in don regel uit den booze en moot dus verboden worden. Art. H. De 8. V. verzot zich vooral tegen het bevestigd blijven der organen. Do ervaring in alle Gemeenten heeft geleerd, dat dezo eisch moet gehandhaafd, anders wordt men vorbazend bedrogen dn bij noodsliiohting on by ziekte. De S. V. zegt dan alléén in groote steden mot abbattoir to kunnen koopen; spr. zou de bo- paling iota willen uitbreiden on wensohen te lezen: „afkomstig uit plaatsen met verplichte keuring" en willen dat hot vleesch gedokt ware j door een goodkeuringsstempel en een verklaring van oen gediplomeerd veearts. Art. 11 en 12. Hoofdbezwaar dor S. V. is do lavende keuring aan het bureau. Hot is spr. I niet recht duidelijk welk bezwaar daartegen neetaat, tenzij een beolie last,welke echter kan opgo- hoven worden door aen boor te zeggen, dat ny i hot vee aan hot Bureau brengt en oerzt dan J naar den stal, waar dan ook geen ander dan good- j gekeurd vee tung zijn. Kalveren en varkens wor- den nu tooh al per kar vervoord. Levende keu- j ring geschiedt overal eldois en hoeft dit groote voordeel, dat men het dier in tyn natuurlijken doen ziet en ook dat men allo vee onder con- 1 trole krijgen. Allo vee, want varkens moeten niet worden uitgesloten, gelijk het ontwerp voor schrijft. Do 8. V. zegt, dat do kooien dol zullen worden spr. acht dit wol wat boel org overdreven. To j Nijmegen worden jaarlijks rond 4000 runderen door de stad naar hot slachthuis gedrovon en in do vier jaar is van de 16 000 runderen goen enkel dol geworden, zelfs goon stier. Spr. vindt het echter niot erg, dut hot veo op stal wordt gekeurd; het geeft wat moer last aan I den keurmeester, doch het kan, mits de slager zorge voor een goeden stal, geheel volgens voor- schrift ingericht, z6o, dut alles goed te zien is en de keurmeester aan alle zijden om het veo kan heenloopen. lntusschen ia keuring op een centrale plaaté hot meest werischolijk cn het best, óok omdat men het zieke voe aanstonds kan af- I zonderen. Lovende keuring is alleon lus'ig voor tweede en dorde quulituitsslagors die hun vel-ovor-bcon- j beestjes liever niot door do stad brengep, doch de buurt afloopon on zoo 't vleesoh voor eon I appel en ecu ei verkoopende opkoopors vnn wrakke beesten, do knooiors, de beunhazen, do murktbedervera, die spoedigst moeten verdwijnen. Het bezwaar der S v. tegen lovende keuring nan het Bureau zou dus opgohovon kunnen 1 worden, al blijft spr. er bij dat centrale keuring 1 bet allerbest is. Is spr. welingelicht, dan is de Gezondheids-commieaio roods ingegaan op dit verzoek der S. v. Spr. moot or tegon opkomen dat van zokero zijde is gezogd, dat de slagers zich verzetten togeu levende kouring om den acoijns to kunnen ontduiken. Voorzoover spr. do slagers kent, kan hij alloen vorklaren dat het gros hard werkt om zijn brood te verdienen. Do guldott tijd vnn hot slagersvak ia reeds lang voorbij; er wordt nog wel geld verdiend, doch volstrekt niot zoo ge makkelijk als vroogor. Mogelijk hoeft hier of daar deze of gene een onkelo maal een buiten kansje, doch dit is slechts bij hoogo uitzondering nog het geval. Art, 13. De 8.V. wees er op, dat als de Keur meester 12 uron tijd hoeft eer hij komt keuren, deze termyn te lang is. De hoiloeling is echter volstrekt niet, dut hij pas na 12 uur komt. Als byv. 's avonds om 10 uur wordt geslacht, dan zal hij den volgenden ochtend om 6 uur komon. De zelfde bepaling vindt men ook in andero Gemeenten met vorpliohte keuringspr. vindt den termyn wat lang en zou wenscben 6 uur doch met de bonuling dat als 's nachts of 's Zon- dnga wordt geslacht, de kouring zoo spoedig mogolyk don volgonden dag moet geschieden. Art. 14 (keuring aan te vragen voor 12 uur 'b middags en minstens 4 uur vbor don slacht). Do S.V. zegt, dat het kan gebeuren, dat or plot seling moot worden geslacht. Waarom, vraagt spr., vast te houden aan 12 uur 's middags? Zoggen wo uiterlijk 2 uur en aangifte 3 uur vbor don slnobt. Do tijd is over on weer dan wat ruimer. Art, 16 (slacht-uren). De S.v. is vooral tegen de keuze de.r uren. In plaa'son waar geen abattoir is, wordt 's zomers in den regel 's avonds geslacht en dan kan don volgenden ochtend gekeurd. Hetvloosch moet echter besterven en de slagers schijnen zich hierin vergist to hobben. Als om 10 uur wordt gelucht, is 't vleesch don volgonden ochtend oin ■S uur nog niot rijp. Kn uls zij te middernacht slachten en do keuring om 6 uur geschiedt, dan is er nog overvloed van tijd om de klanten be hoorlijk vroeg genoeg to bedienen. Spr. zou wonscnon, dat do koiirmeestor 's zomers om tl on do wintormuandon orn 8 uur nunving en kuurde tot zonsondergang. Hier hoeft men geen eleetrisch licht en kan dus onmogelijk byv. vor- Bchynsclcn vnn bloedvergiftiging constateeren. Kxeepties kunnen altya voorkomen, bijv. by Isruëliotische slagers, dio soms dagen achtereen niet kunnon slachten. Welnu, met dezen is in het ontwerp reeds rekening'gehouden en de Keur meester zal weten te goven en to nomen, zul hen spoedig begrepen hobben en voeling mot hen houdon. Spr. herinnert, dat de zelfde klucht over te korten tijd te Nijmegen word geuit toon daar het abattoir zou komen, luder klaagde er over, dat het reeds om 7 uur zou worden geslotenmen was gewend, 's zomers zelfs des nachts te slachten. Kn nu? Nu zijn allo singers om 6 uur kunt en klaar. lntusschen mag niet verzwegen, dut men daar oen koolhuis heeft. Maar het vak schikte zich toch muir do voorschriften eti do arbeids dag is toch nnnzionlyk bekort. Art. 21 (kouring ongeldig als niet op den be paalden tyd geslacht is). Ook spr. vindt dit art. nogal kras. Het kun mogelijk zyn, dut een slager, die om 2 uur wilde slachten, eerst om 3 uur kan beginnen. Zou dun do keuring ongeldig zijn Spr. zou 't beter lichten te lezon het is verboden te slachten of te doen slachten langer dan 48 uur na de keuring, tenzij het dier weder levend gekeurd worde. Voor de accijns-aangifte wordt bok wol verlenging gegeven waarom dan hier niet'' j Art. 29 (huid moot bevestigd blijven). Spr. I acht dozo bepaling mot do 9.v. overbodig. Wordt j het voorgeschreven om het dier to herkennon, dun loode men het mot het Gumeenlownpen, evenals hot Rykswapmi vo> r den accijns dient; of inen morko sen der hoeven van liet paard of brandinerke het varken of geve het een oordop. I De V. heeft bezwaren togen bot betalon vnn j het keurloon. I Als de Gemeente eon goed goordendon keur- dienst instelt, geheel volgens den stand der woten- 1 schap, dan kost dut geld aan personeel, instru- inenten, gubonwon met hun onderhoud, enz. I Deze onkosten moeten betaald en nu zegt de I Gemeente: do slagers moeten die betalen, terwyl 1 de HlagorB meenonhet algemeen moet die kos- ton dragen. Kr is ids voor te zeggen, dut do Gemornlo do koston draagt (applaus) wacht even maar 1 bok, dat de singers het betalen (applaus). 1 Voor de Gemeente is dit een hygiënische in- Htelling vun bijzonder belang voor het algemeen 1 behalve Hen hoogst enkelen vegetariöer en uit dien hoofde moeten de kosten bestreden uit den Hoofdelijkcn omslag, 6ok op de slagers te leggen cu nu Is inaar de vraag wat voor deze laatsten liet voordoeligsl is: honger Inkomstenbelasting to doen heffen over do iieoio Gemeente, en dus zelf ook meer te betalen, dan wol do keurkosten zelf te betalen en deze te vorhuion op hen, die het beste vleesoh verbruiken, de bockjusklanton. Kr zijn Gemeenten waar do slager de keur- koston niot betnult, o.a. I)eift. i Do finanoieele toestand is echter in menige Gemeente niot zoo bijster rooskleurig, dat do I uitgaven nog eens mot een f 30(H) kunnen ver- 1 hoogd. i Hot ontwerp vraagt van do slagers fl per rund. Hier worden rundcron geslacht van door- eengenomen 260 Kilo en dus zou de keuring komen op cent per pondkop, pooten, lever, hart on huid vertegenwoordigen zoowat de 10*/a voor aeoijn*. Kan nu de vleesehprijs hier opge slagen Ook de ze hoeft zyn grens en iB spr. 1 goed ingelicht, dun is hij hier reeds tamelijk I hoog en kan moeilyk nog opgeslagen. I)e sla- gcrH nu zeggen onze toon bank klanten loopen weg naar knoeiers en marktbodorvors, die ondanks Bond on Vorconiging tóch een cent of I some moer goedkooper verxoopen. Welnu, dan inoeten zij iruohten du buste stukken, voor do bockjosklanten, iets te verboogen. Gelijk bekend, is beetomd voor dio boekjesklanten en kan

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1