Stadsnieuws. Gemengd nieuws. zelfde klip stranden als de. Geneeskundige raden zoo dat men later ook Ttn haar zal zeggen dat zy, ook door de opvatting hunner taak, slechts een Try lydelyke rol hebben gespeeld. V-M. kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Tan AMERSFOORT, L J Gezien art. 51 der Kieswet in verband met artt. 1 en 3 van het Koninklyk besluit van 8 Mei 1897 (Staatsblad no. 144), Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat Dinsdag, den 7. Juni a.s. eene verkie zing zal plaats hebben ter vervulling-van de, door de periodieke aftreding van vier leden van de Provinciale Staten, in gemeld lichaam zitting hebbende voor het Kiesdistrict Amers foort, openvallende plaatsen. Gedurende 14 dagen vóór- en op den dag dag van de verkiezing zyn ter Secretarie alhier kosteloos verkrijgbaar de formulieren model 1 voor de opgaven van candidaton, voor welker inlevering ten Stadhuize dezer Ge- meente, als hoofdplaats van het Kiesdistrict Amersfoort, op 7 Juni a.s. gelegenheid be staat van 9 uur voormiddag tot 4 uur Da- middag. Deze formulieren moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van iederen candidaat en onderteekend zijn door minstens veertig kiezers, bevoegd tot deel neming aan de verkiezing waarvoor de in levering geschiedt, terwyl achter den naam Tin ieder dier onderteekenaars moet worden vermeld, de naam der Gemeente op welker Kiezerslijst hy voorkomt. Amersfoort, 21 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Toen een paar jaar geleden de duiker in de Langestraat over de Kortegracht moest worden hersteld, is er een oogenblik aan gedacht, de Kortegracht te overkluizen tot voorbij het Postkantoor. Om de zeer booge kosten is daarvan echter afgezien. Het verkeer is daar intusschen zóo toege nomen, vooral in de middaguren, dat Burge meester en Wethouders hebben bepaald, aat inet ingang van Donderdag a.s. de Korte gracht aan de zyde van bet Postkantoor alléén mag worden bereden in de richting naar de Muurhuizen en aan den overkant alléén in de richting naar de Langestraat. Volgens de nu definitief vastgestelde Kiezerslijsten is het aantal kiesgerechtigden voor de Provinciale Staten in bet hoofd-kie-o- district Amersfoort thans 5209, verdeeld als volgt: Amersfoort I 792 11 ;-l6 III 669 Baarn 1015 Bunschoten 4,9 Eemnes 215 Hoogland 397 Leusden 311 Renswoude 149 Soest 613 Stoutenburg 113 De temperatuur van liet water in de Nieuwe zwemschool was hedenochtend te 7 uur 56 graden Fahrenheit. Het Pinksterweer, dat zoo ongedacht gun stig is geweest, heeft heel wat reizigersverkeer tengevolge gehad, afgescheiden nog van de zeer velen die om de meeting van de Christen geheelonthouders gister naar bet Lockhorster bosch kwamen. Aan het station was beide dagen een ge zellige drukte, zoo van gaanden als komenden. Het politie-rapport vermeldt niets bijzonders. Een enkele klap is uitgedeeld, doch aanstonds ook teruggegeven, zoodat de rekening quite was eer nog de sterke arm behoefde in te grypen. De beer N. van Veen, Hoofd der school aan de Koningsstraat, is benoemd tot lid dei- gewestelijke commissie van het Ondersteu ningsfonds van het «Nederlandsch Onder wijzers genoootschap''. De heer W. P. Bouwhuis, te IJselraonde, is benoemd tot onderwyzer aan de Chr. School, hier. Ritmeester H. L. A. Mathoo, van het 3e regiment huzaren, en kapitein jhr. J. H. Ram, van het regiment grenadiers en jagers, zullen weldra den dienst met pensioen ver laten. Bij gunstig weder zal do stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, aanstaanden Vrydagavond op het terras van sAmicitia" een concert geven, welke muziekuitvoering den leden dier sociëteit en hun dames wordt aangebeden door den kolonel-commandant van genoemd korps. De kegelclub «Houd Plank" (sociëteit Ver- eeniging) behaalde op het Nationaal kegol- concours te Hilversum met 260 houten den 14den prys in den korpswedstrijd. De schietvereouiging «Wilhtlmina" van de plaatselijke afdeeling van den »Kon. Neder- fandschen Bond van oud-onderofficieren" heeft Eersten Pinksterdag deel genomen aan den Nationalen schietwedstrijd te Nijmegen. Wilhelmiua" staat prachtig voor don buks, doch zal op geweer zich nog dienen te verbeteren. Den uitslag deelén we later mee, als het concours is geëindigd. Een Amersfoortsch elftal hield Eersten Pinksterdag te Apeldoorn een voetbalwedstrijd tegen een gemengd Apeldoornscb elftal en speelde 2—2 gelijk. Herinnerd zy aan de vergadering van „Volkshuisvesting", morgenavond tehalfnegen in »Oos Huis" aan de Kortegracht te houden en waarop in behandeling komt een voorstel om het Bestuur te machtigen tot eveutueelen terreinverkoop en tot het aangaan eener hypothecaire leening van ten hoogste f20 000. Men verzoekt ons mee te deelen, dat het Chr. Nationaal Zendingsfeest op 6 Juli te Middachten wordt gehouden. De openingsrede wordt uitgesproken door dr. J. Th. de Visser, predikant te Amsterdam de slotrede door ds. J. H. Schreuder, predi kant te Arnhem. De luchtballon, die Zaterdagmiddag ooven deze stad gezien werd, blykt in goede orde bij de gasfabriek te Zeist te zijn neergekomen. Zy vervoorde twee luchtreizigers uit Barmen. Gedurende de laatste jaren wordt door de Zuiderzeevisschers algemeen geklaagd over de slechte uitkomsten van bun bedrijf. Als oorzaak daarvan wordt beschouwd, dat een aantal visschers nog altijd gebruik maakt van de kuil, een groot net, dat ge spannen wordt tusscben twee schuiten en waarmee dan een breede strook vischwater onder bet zeilen wordt schoongeveegd. Wat er in komt, is slechts voor een klein gedeelte voor het gebruik geschikt; het nieerendeel bestaat uit vischjes (bot, spiering enz.) welke juist moeten blijven leven, om dat zij zoo klein zyn. Deze vinden echter, onder deu naam van «nest", huu weg naar het platteland om dienst te doen als eenden- voer. De hoeveelheid is echter dikwyls zóo groot, dat de eendenhouders overvoerd wor den en geheele ladingen per schuit naar Rynshrug worden verzonden om daar te worden gebruikt ais mest op het land. Hoewel het gebruik vao de «kuil" reeds eenige jaren is verboden, wordt het tot dus ver nog steeds oogluikend toegelaten. De vieschers beginnen nu echter zeiven meer en meer overtuigd te worden, dat zy op die wijze do Zuiderzee letteriyk «doodvisschen" en zij alzoo zelf hun bestaan te gronde richten. Daarom worden thans in de visscliers- plaatsen handteekeningen verzameld voor een verzoekschrift aan den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de Regeering streng de hand houde aan het verbod tegan het ge noemde vischtuig. Het Concertgebouw te Hilversum, slaat, na slechts 13-jarig bestaan, teD doode opgeschre ven, althans in den huldigen vorm. Aanstaanden Zaterdag wordt een tergade- ring van aandeelhouders belegd om de Naam- looze Vennootschap, die haar exploiteerde, te ontbinden en da liquidatie-rekening goed te keuren. Intusschen is de eigenaar van het »Hof van Holland" voor f 41 000 kooper geworden van het gebouw en voor f8000 van den inventaris. Hy hoopt de zaak vry wel den zelfden voet voort te zetten. Het 9-jarig knaapje uit Utrecht, dat een paar weken geleden met een paar woonwa- 6ens op avontuur is uitgegaan en nog aan e Bildt door de politie werd aangehouden, is weer gedrost en nu na lang zoeken in een zandschuit by Vreeswijk gevonden. 't Stond hem maar half aan, dat hy zijn zigeunerleven alweer zóo apoedig moest op geven. Duor nn wijlen freule Walkart, onlangs te Zeist overleden, is nog gelegateerdaan de Ned. Hervormde Kerk, aan Chr. School, aan de Ned. Hervormde gemeente, aan «Bethanie", en aan «Rusthof' ieder 110 000 alle te Zeist. Alle onroerende goederen, behalve het Overbosch, dat zy aan de Gemeente vermaakte, i komen aan de Diaconie der Ned. Hervormde gemeente aldaar. Wie zichzelven vernedert, wordt alras ook door anderen een handje geholpen. Bij het ontzettend verbruik van lucifers jaarlijks een reusachtig kapitaal vertegen woordigend is 't vorr velen onzer lezers wellicht niet van belang ontbloot, te weten, dat in Zweden een gansche stad bestaat, waar niets dan lucifers gefabriceerd worden. De stad, Tidaliolm, in het bosch-district der provincie Skareborg, telt slecht» 3300 In woners. De meesten dezer zyn in dienst der fabriek «Vulkan", welke wel mag gezegd, de grootste luicifersfabriek der wereld te zijn. Elk jaar verslindt zij zes honderd duizend kubieke voet harsachtig hout en debiteert die in mil- liarden lucifersde gemiddelde voortbrengst is 200 millioen lucifers per dag, wat in een jaar een totaal vertegenwoordigt van 73 mil liard, of 73000 millioen. Drie door electri- citeit in beweging gebrachte machines snijden en plakken aagelyks 900000 doosjes. Het gewicht alleen der etiketten, welke er op worden aangebracht, bedraagt 124000 Kilo gram per jaar, en dat van de lijm, voor de doosjes gebruikt, meer dan 18000 Kilogram. Een allerzonderlingste zetfout kwam dezer dagen voor boven een advertentie van een zilveren bruiloft. Bedoeld was aan 't hoofd dier advertentie Psalm 59: 18; de zetter maakte er echter van Pralm 50: 18. Hoe zeer die teksten verschillen, vindt iedar wel uit zijn Bijbel. De omvang van het tegenwoordige gebruik van prentbriefkaarten wordt het beste aan getoond door een staat van het briefver keer op de uitspanningsplaatsen en op de punten waar een mooi uitzicht is, waar de post zoogenaamde zomerpostkantoren voor het seizoen heeft opengesteld. In het Duitsche Rijkspostgebied vindt men er 41. De omzet bedroeg bij die 44 in bet afgeloopen jaar 1 642 000 stuks. Hierby bevonden zich i.iet minder dan 1 591 000 briefkaarten, op weinige uitzondering na byna alle prentbriefkaarten. Het geheele overige briefverkeer omvatte dus nog niet bet dertigste deel van de prent briefkaarten. Wat het aantal aangaat, had de Broeken" den grootsten omzet, waar 168 dagen lang een postkantoor is geweest. Daar kwamen verleden jaar 261 000 briefkaarten en 40000 andere stukken in. In de tweede plaats volgt de «Bastei", in Saksisch Zwitser land, met 250 000 brielkaarten en 4000 andere stukken. Daarop volgen, naar het aantal in duizenden: de «Wartburg" 475, de «Schnee- koppe" 155, het «Niederwald" 454, de «Kyf- hauser" 148, de «Feldberg" in den Taunus 68, de «Rudelsburg" 65, «Inselberg" 52, het oude slot te Heidelberg 44000, enz. De Universiteit te Halle was de eerste, die een vrouw den titel van doctor in de medi cijnen verleende. De dame die er in 1754 promoveerde, was de dochter van doctor La- borin. Zij had gestudeerd onder de leiding van haren vader, en verkreeg haren graad na de verdediging van een proefschift. Een kattenhatend ingezetene van Melbourne besloot het gedierte op groote schaal uit te roeien. Hij adverteerde: «Vermist een zwarte kat. Zooveel belooning, dood of levend." In een week tijds werden bem 463 doode zwarte katten thuis bezorgd; aan sommige was de Terf nog niet droog. Er wordt te Amsterdam in den laatsten tyd door vele gasverbruikers geklaagd over hooge gasrekeningen, niet in evenredigheid met bet verbruikte gas. Bij een zelfde gasverbruik [gelijk aantal pitten, enz. en onveranderde branduren] was de gasrekening van begin 1904 van 20 tot 45 percent hooger dan in 190 3Het gevolg hiervan is geweest, dat door de Algemeene Winkeliers-Vereeniging, waar>n deze kwestie aanhangig gemaakt is, een commissie is benoemd, welke in opdracht heeft een uitgebreid onderzoek in te stellen bij de verschillende gasverbruikers om, zoo mogelyk, een staat te overleggen van het gasverbruik in de jaren 1901, 1902, 1903 en 1904 [tot op hedenj. Uit sommige ingekomen antwoorden blykt, dat de vermeerdering, waarvan hierboven sprake was, bij sommigen zelfs 50 percent bedraagt. Als vermoedelijke reden wordt vermeld te hooge gasdruk en de toevoeging van water stofgas. Die middenstanders zijn toch maar lastige lui; en brutaal óok, dat ze geen lucht voor gas willen betalen. Het nieuwste idiotisme bij de héél nette menschen te Parijs is op 't oogenblik, dinertjes te geven voorhonden van vrienden en kennissen. Eigenlijk is 'teen Engelsche •vinding", doch met te meer enthusiasme in de Parysche salons overgenomen en ge cultiveerd. Zoo leeren de hondjes elkaar kennen en spelen en flirten ze onder elkaar, terwyl de respectievelijke «vrouwen" blydn en bewogen op het spel van de lieve jeugd toezien. De hondjes gedragen zich alle voortreffelijk. Het zijn, men bedenke het wel, alle hondjes «d'on méme raude". De honden uit de Parijsche groote wereld werden voorlang reeds naar de mode gekleed, gekamd, geparfumeerd, van schoentjes en akdoekjes voorzien. Nu is men een stap verder gegaan en stelt hen in de gelegenheid, in gezellige bijeenkomsten met elkander kennis te maken, waardoor de fundamenten voor het levensgeluk van menig hondenpaar wellicht worden gelegd. Er bestaat een parapluietaal zoo goed als eene bloementaal, zegt het Engelsche week blad «Tits Bits". Als ge uw regenscherm in een standaard zet, dan beteekent dit, dat het weldra van eigenaar zal veranderen. Wordt een parapluie gedragen boven het hoofd eener vrouw, zoo dat de man al den drup krygt, dan beteekent dat vryage. Loopt de man onder de parapluie en de vrouw in den drup, dan beteekent zulks getrouwd zyn. Een parapluie boven het hoofd zwaaien beteekentik wil anderen tot last zynen oen parapiuie horizontaal onder den arm dragen beteekent dat iemand, die achter u loopt een oog zal verliezen. Een parapiuie snel openen zal, naar men zegt, een dolle stier schrik aanjagen. Een katoenen parapluie naast een zyden zetten beteekent: «ruilen is geen stelen". Eea parapluie koopen. beteekent, «ik ben niet slim, maar eerlijk". Een parapluie uit- leenen, beteekent Och maar, dat komt er niet op aandat doet nooit iemand. Een parapluie juist hoog genoeg dragen ora oogen uit te steken en hoeden af te gooien, beteekent: «ik ben een vrouw". Een vriend een parapluie opdringen met de verzekering: «ge doet mij een genoegen, als ge ze mede- neemt", beieekeni onoprechtheid. 's Morgens een parapluie medenemen, be teekent droog weder voor den verderen dag. Over de Loterijen in Duitschland werd dezer dagen te Berlyn een voordracht ge houden door prof. dr. Paul Mavet, lid van het Keiz. Statistisch bureau, o.a. ten betooge, dat de omvang van het Duitsche loterywezen van iaar tot jaar toeneemt. Hij deed dit in verband met het voorstel tot invoering eener Rijkslotery ter vervang van de tallooze kleine loterijen der Bondstaten. Uit het betaald zegelrecht kan worden af geleid, dat in 1892 rond 422 millioen Mark, in 4902 rond 274 millioen in de verschillende loteryen is ingelegd. Met 4.34 M. per hoofd is het in dit opzicht in Duitschland ongunstiger gesteld dan in Spanje, Italië en Oostenrijk, waar omstreeks het midden der 90er jaren de inleg per hoofd ongeveer 2.80, 4.72 en 1.21 M. bedroeg, lu geen land der wereld is de omvang van het loiery wezen zóo groot als in hel Duitsche Ryk een kwart millioen inleg 'sjaars! Op de Ryksbegrooting voor 1904 is voor zegelrecht alleen voor de staatsloteryen 39.4 millioen uitgetrokken. In 't geheel worden 7.6 millioen beele loten uitgegeven, die weer geplitst worden in 10 pCt. of 760 000 heele loten, 15 pCt. of 2280000 halve loten, 25 pCt. of 7 600000 kwartloten en50pCt.of30000000 achtste loten, te zamen een loterijdebiel van 41 ruillioon stuks. En volgens de «Lotterie- zeitung" zjjn in 1902 bovendien ongeveer 7 millioen stuks loten in particuliere loterijen gespeeldin het geheel dus voor het jaar 1902 circa 50 millioen loten. Aan den totaal-inleg van een kwart milli ard nemen misschien 5 millioen, misschien ook 15 millioen personen deel. Het juiste aan tal is moeilijk te berekenen. Als zeker kan men alleen aannemen, dat de speelzucht een breede lage van de bevolking aantastend soci aal verscbynsel is. Het netto-verlies van de spelers raamt dr. Mayet op 78.7 millioen Mk. bij de Staatsloterijen en op 10.7 millioen Mk. bij de particuliere loterijen, te zamen rond 80 millioen. Men mag ook aannemen, dat s/4 vau bet spel, derhalve ook 3/4 van het verlies, op den middelstand en de lagere volksklassen drukt. Juist om dit kwaad te beteugelen, werd het voorstel geaaan tot stichting eener Ryks- loterij. «Ginder, een einde gemaakt aan de kleine loteryen met waarschijnlijk kostbare en slecht gecontroleerde administratie. «Ginder, een niemand drukkende en toch productieve bron van inkomsten, aan het Rijk geopend. «Hier de deur opengesteld voor het welig tieren, voor het toenemen van allerlei insoliede, slecht geadministreerde, straks clandestiene loterijen. «Hier, bij een leelijk te kort in kas, een welkome bron van inkomsten baldadig dicht- geworpen. «En toch ginder vooral niet minder dan hier een land, waar een godadieustige levens beschouwing bij de meerderheid der bevolking geldend is". Het laatste is woordelijk overgenomen uit niet een opositie-blad, maar de »Re»identiebode", niet slechts een orgaan der meerderheid, doch zelfs een partijgenoot van den Minister van Financiëuf Zal nn mr. Harte dit ongelukkige wetsont- werpje, hetwelk de Staatsloterij, omdat ze het zedelijk leven der natie bederft, na ver loop van twintig jaren opheft, nu waarlijk óok weer moeten intrekken De echte Panama-hoeden, die sedert eeuwen door de inboorlingen van Zuid-Amer.ka wor den vervaardigd, komen in de laatste jaren

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2