Gemengd nieuws. Marktprijzen. van Koophandel en Fabrieken. Na bet vele dat we daarover in den laat- sten tijd schreven, is een eenvoudige ver wijzing thans wel voldoende. In de plaats van den heer W. Frans is benoemd tot Commies ter Secretarie, nfdeeling Burgerlyke Stand, de heer G. A. Munnik- huyzen, volontair der Gemeente-secretarie van Naarden. Gewoonlijk is "t de medicus, die zegt hoe 't moet gebeuren en in den regel legt de patiënt zich neer bij hetgeen de dokter hem voorschrijftmaar nu toch hebben de patiën ten van dr. Van Driel eenvoudig geen acht geslagen op hetgeen by, in zijn wel wat te groote bescheidenheid, verzocht en in stede van er zich boos over to maken, moest hij ten slotte toch erkennen, dat zij 't ditmaal aan het rechte eind hadden. Al heel vroeg gisterochtend kwamen buur- kindertjes op hun ongekunstelde en daardoor juist zoo hartelijke wijze hem gelukwenschen met den zoozeldzamen herinneringsdag; oost en telegraaf bi achten, hij pakken te gelijk, felicitation in allerlei vorin aan; patiënten, oud-patiënten en vrienden schonken hem even mooie als practische cadeau's; massa's bloemen werden hem gebracht en op de meest oudubbelzinge wijze vooral door het zoo spontane werd den jubilaris ge loond hoezeer allen verheugd waren, hem te kunnen herinneren aan 17 Juni 1854. Want gister was het vijftig jaren geleden, dat Alexander Henricus Couradus van Driel des avonds te 7 uur aan de Rijks Universi teit te Utrecht werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde, na verdediging van eeu proef schrift over een geval van hersenvlies-ont steking, door hem waargenomen in het Aca demisch ziekenhuis. 's Middags kwam ook het college van Bur gemeester en Wethouders zijn opwachting maken, terwijl ook de Geneeskundige kring een deputatie zond en alle doktoren en apothekers mede den jubilaris kwamen com plimenteeren. Xóo werd de gouden herinneringsdag, zon der dat daarvoor commissiën waren benoemd ot lang te voren samensprekingen hadden plaat gehad, die aan de iiulde-betuigingen juist het spontaan-hartelijkeontriemen, het tot een prettige feestdag gemaakt die, naar we hopen, nog in lengte van jaren in aangename herinnering moge blijven van den jubilaris. De brieven- en telegrambesteller G. Florijn, die eergisteravond thuis voor'l raam zat, zag een 9-jarig doehterje van B. in den Zuidsingel vallen. Hij bedacht zich geen oogenblik en sprong haar na, tot het midden door den modder wadend, en mocht liet geluk hebben de kleine, die reeds begon te zinken, aan een anders wissen dood te onttrekken. Het duurde geruimen tijd eer, ten luiize van de ouders, de levensgeesten weder waren opgewekt. De alphabetische voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort (Hoofd de heer P. van den Hooff Az.) bestaat uit de heeren: J. van den Broek, te GiesendamJ. Hooykaas, te Hil versum en M. Moerdijk, te Nunspeet. Ons bereikt de droeve tijding, dat de lieer A. Frilsen, vroeger candidaat bij notaris Van Blaricum, bij het zwemmen in de Zuid Willemsvaart bij Aarle Rixtel is verdronken. De temperatuur van het water in de Nieuwe Zwemschool was gisterochtend te 7 uur 01° en hedenochtend 62° F. Tot kapitein hij het 5e regiment infanterie is bevorderd de le luitenant L. E. W. vau Albada, leeraar in de wiskundige vakken aan den Hoofdcursus. Luitenant G. K. Muller, van het regiment grenadiers en jagers, is bevorderd tot kapitein by het 4e regimentluitenant-adjudant J. \V. G. Peltzer, van de Cadettenschool, tot kapitein hij het 8e regiment infanterie. Luitenant G. Kepper, vroeger van het 5a regiment, vertrekt 2 Juli naar Oost-lndië. Hedenmiddag om half twee werd in tegen woordigheid van de leden van het Eere- cornité, der Jury, van de Technische commissie, van de Regeliugs-commissie, haan-commis sarissen, ■kegalaars en daartoe uitgenoodigde autoriteiten inde Societeitszaal van «Amicitia" door don Burgemeester dezer Gemeente het kegel-concours geopend. Spr. herinnerde, dat hel Gemeentebestuur met groote ingenomenheid kennis heeft ge nomen van het plan, ook hier ter stede een Groot nationaal kegel-concours te doen houden en dat de Raad der Gemeente blyk gaf van die ingenomenheid door eenige medailles af te staan. Het verheugde spr. van do Regelings- commissie te hebben rnogen vernemen, dat haar verwachtingen verre zijn overtroffen en uit alle oorden des lands kegelaars hierheen zullen komen. Spr. riep hun allen oen hartelijk welkom toe en wilde daaraan den wensch verbinden, dat zij hier recht aangename ca gezellige dagen mochten doorbrengen en óok dat, hoe warm en inspannend de vreedzame slryd ook mocht wezen, zij gelegenheid vonden om ook iets te zien van Amersfoort's lieflijke omstreken waarin ieder, uit welke provincie des lands hij ook komt, een gezicht, een partijtje, een groepje terugvindt van de plaats zijner inwoning. Met den wensch, dat het uitstekend gearran geerde kegelfeest in allen deele mocht beant woorden aan de verwachtingen welke men er van koestert, verklaarde spr. het concours geopend. De heer A. H. vau Kalken, Eerste Voor zitter der Regeüngs-conimissie en tevens de geestelijke vader van dit feest, herinnerde hoe nog zoor onlangs hier twee stedelijke concoursen zijn gehouden, in »De Vereeniging" en in «Amicitia" en hoe na afloop van het tweede concours het plan voor het Nationaal concours werd geopperd. De voorloopige commissie vond ongedacht veel medewerking. Zonder aarzeling aan vaardden alle daartoe aangezochte burger en militaire autoriteiten hetEorelidmaatschap; van alle zijden stroomden kostbare medailles en fraaie kunstvoorwerpen toezoowel offi cinale lichamen en particulieren, als Socië teiten en plaatselijke kegelclubs lieten zich niet onbetuigd en ook de Pers deed wat in haar vermogen was om het leest te helpen slagen. Aan allen, die daartoe hebben meegewerkt, bracht spr. namens de Regelings-commissie liangronciigon dank. Geen wonder achtte spr. het dan ook, dat thans uit heel Nederland kegelaars opkomen naar dit feest, waarbij de strijd fel en heet zal wezen, maar waarbij aan de banen een vroolijke en opgewekte geest zal heerschen, welke zal leiden tot verbroeden g der be oefenaren van het edele kegelspel. Ook spr. hoopte, dat na gedanen arbeid men zich zou gaan verpouzen in de zoo fraaie omstreken van Amersfoort, waarop we terecht zoo trotsch ziju en waarvan de Eere- vooi zilter waarlijk niet te veel heelt gezegd. Dit zal zijn het groote succes van dit kegelfeest, dat meer verbroedering in de samenleving zal brengen en zal bijdragen tot grooter bekendheid en daardoor grooteren bloei vau ons geliefd Amersfoort. Ook spr. riep de sportbroeders een har telijk welkom toe en verklaarde het concours geopend. Alsnu werd de eerewijn aangebodeu. Hierna begaf men zich naar den foyer, waar de prijken op artistieke wijze zijn ge ëtaleerd door den heer Vau Duinen, en naai de groote zaal, die eveneens door den beer Van Duinen geheel belangloos is versierd op een wijze zóo prachtig, dat zij werkelijk is geworden tut een feestzaal, liet woord van dank, bem daarvour door den V oorzitter ge bracht, is wel ten zeerste verdiend. Nadat de Burgemeester en Wethouder Vis ser de banen hadden ontzegeld en de Tech nische commissie had verklaard, dat de banen door haar waren nagezien en goedgekeurd, werd te 1.55 op een der vrije banen de eerste bal gegooid een prachtige poedel. In de groote zaal is het tooneel wegge broken en ziju links de persoueele banen 3 en 4 en rechts de vrije banen 5, (3 en 7. De korps-banen 1 en 2 bevinden zich in de kegelbaan. Aan don achterwand, tusschen de nu uit genomen deuren, is aangebracht het kolossale stam wapen Nassau-Mecklenburg van 1482; boveu de rechterdeur Pyrinont, boven de linker Waldeck. Aan de rechtermuur zijn de provincie- wapens van Utrecht, Overysel, Groningen en Drente; aan do linker dio van Limburg, Noord-Brabant, Gelderland, Friesland eu Holland. Aan tien achterwand het groote Rijkswapen, geflankeerd door de stadswapens van Amersfoort en l-'trecht. De spiegels, gekroond door een kegelaar, j zijn keurig gedrapeerd met sarongs en palmen. liet geheel verraadt de meesterhand van den heer Van Duinen en is do bezichtiging overwaard. Wellicht dat daartoe na afloop ran het feest beter gelegenheid is dan thans, nu ile zaal geheel bezet is met kegelaars. Heden moeten 22 vijftallen werpen, onge rekend zij, die de persuiieele banen bewerken voor morgen, dat wel de drukste dag zal wezen, zijn 128 vijf-tallen ingeschreven. Waarlijk, het ambt van baau-comtnissaris is geen sinecure. Alleraardigst is weer de étalage in het sigaren-magazijn «De Moor". De zwarte vriend, die al zoo dikwyls bij leestelijke gelegenheden meedeed, is nu bezig rnet kegelen. Ofschoon hij pas een kostelijken noedel heelt gefokt, staat hy weer gereed tot den worp. 'tis maar te hopen, dat zijn «massa" wat gelukkiger is en meer hout gooit. Programma's der Muziok-uitvoeriugen op het terras van aAmicitia" to geven. Zaterdag 18 Juni, des avonds 8 uur, door de «Arnerslbortsohe Muziekvereniging'' onder directie van den heer J. A. Jochems: Kegel tnarachVan Aalt en. Ouverture „La jietlte ducbeïae"Riciu». New life, wa!«Komxalc. Pun initio „Roméo el JulietteBolline. MarschKeaselt. Ouvorture „Jonnne a'Aro"Kottelt. Potpourri populaire IIIReuaud. Fi'inlo. Zondag 1!) Juni, des middags 2 utii^docr het Amersfoortsche symphonie-orkest »Jubal" onder directie van den heer R. J. Hofltnan: Volksliederen. King Cotton, martel»Souta. La bienairaéeDuval. Au Printen»piDeprot. Fautaitie „La fille du régiment" Donizetti. Kriegimarach der Priester aut „Atbalia" Mendelssohn. AbtcbiedtataudcbeuHerfarth. Valto encbnntéeBerger. Verf' di melodieRonaud. Finale. Zondag 19 Juli, de» avonds 8 uur, door de slafmuziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken: „Alle negen", kegelanrs fceutmaracb Van Aaken. Ouverture „Les dragoua de Villart" Maillart. „De Knia.-r und die Kaiaeriu", Concertwalzer Eilonborg. Fantaitie aut der Oper „Cavaleria rnaticana" Mascagni. Ouverture „Isabella"Von Suppé. Orand teztuor de l'opéra „Lucie de Lauimemioor" Donizetti. RêverieVieuxtemps. Grande fantaitie dramalique sur den motifa de l'opéra „Fauit" Gounod. Programma van het opera-concert, door solisten van de »Ned. Opera" uit Amsterdam Zondagavond 8 uur te geven in den tuin van «De Arend": Proloog uit „Paljas"Leoncavallo. Juweeleu-aria uil „Faast"Gounod. Romance uit „La juive"Halévy. Lied van don Oxaar, uil „Cxaar eu timmerman" Lortzing. Duo voor tenor en bat uit „De Favoriete" Donuizetti. „Ontwaken", lied voor sopraan Gotfr. Mann. Drinklied uit „Hemlet"Thoma». Aria uit „Het proefschol"Von Webtr. Lied van Bombardon uil „Hel gouden kruis" Brüll. Trio-finale uil „Faust"Gounod. In het vorig nummer schreven we, dat do winkel van den heer J. A. H. W. Veeneu- daal is verbouwd door den heer E. J. Ruiten berg. Van vriendelijke zijde werd ons inmiddels opgemerkt, dat dit niet juist is. De zoo keurige verbouw heeft plaats gehad naar het ontwerp en onder toezicht van architect H. Kroes dooi den heer L. Ruitenberg. Het schilderwerk, dat we zoo geheel naar verdienste roemden, werd uitgevoerd door den heer J. W. de Vaal, mr. schilder, Kampstraat. Vermoedelijk door liet verdwalen van een vonk tusschen de nogal oude doken is gis termiddag brand ontstaan op den hooizolder van de wasseherij van den heer A. Kwint Kempkes aan den Hooglandschen weg. Het vuur werd door de Vrijwillige, die er weder zeer vlug bij was, beperkt tot den zolder, maar nadat de spuiten een vol uur water hadden gegeven, bleek de waterschade vooral op den droogzolder en in de strijk- kamer vrij aanzienlijk. Alles was verzekerd. Bij de gister gehouden aanbesteding van den verbouw vun bet ten vorigen jare ge opende stationsgebouw der N. C. S. te Ba-- nevt-ld, dat nu reeds aanzienlijk moet uit gebreid, zijn ingekomen tien biljetten en wel van de heeren: E. A. Kuijper, Scherpenzeel, f 17 8S2A. van der Vliet, Barneveld, f 17 898; B. Smink, Harderwijk, f17 960; A. M. van Geelen, alhier, f17 800; C. Kok C.Gzn., Har derwijk, f 17 900; D. von Munching, id. f 17 781 W. A. Verbruggen, Gouda, f 17 900 J. Diesman, Ede, f17 898; J. J. Duim, Gouda, f17123; II. Hertink, Bennekom f17 850. De gunning heeft later plaats. Bij iie hier gehouden aanbesteding van het uitbreiden der bestaande brandbluscli- middelon bij de Infanterie-kazernes te Amers foort (raming' f 1200) werd ingeschreven dooi de heeren: A. Michels, f1260; J. Boks, f1260G. van den HoolT, f 118 JTh. M. Ver- nimmen, Utrecht, f1038; en G. Blok, te Amersfoort, f956.28. Een goederenwagen uit Kesteren reed hier eergisteravond tegen den achteisten wagen van een rangeerenden trein, die versplinterd werd. Er is alleen materieele schade. Bij de Gereformeerde kerk B. te Bunscho ten is thans beroepen ds. J. J. Miedema, te Charlois. De Gemeenteraad van Bunschoten heeft besloten, kinderen die in een andere Gemeente wonen, niet tot de openbare Lagere school toe te laten, tenzij een regeling is vastgesteld als bedoeld bij het laatste lid van art. 16 dei- Wet tot regeling van het Lager onderwijs. Dientengevolge zijn reeds uit de Gemeente Hoogland kinderen van de school geweerd. Bij het Gemeentebestuur van Bunschoten is thans officieel bericht ingekomen, dat de gemeente Hoogland haar tarief tot helling van tolgelden op den straatweg A mersfoort- Hoogland in dien zin heeft gewyzigd, dat nu ook van hendetp-agens tol moet worden betaald. Het Gemeentebestuur van Hoogland schynt te hebben ingezien, dat da klacht van de Spakenburger vischventers, destijds ingediend bij Gedeputeerde Staten, wel eenige reden van bestaan hadanders toch zou nog vóór het eindigen der concessie (1 Januari 1906) niet expresselyk een wijziging zyn aange bracht. Het tarief is thans eensluidend met dat van de gemeente Bunschoten. Nobele naturen deelen hun geluk met auderen en dragen hun ongeluk alleeD. Het Bestuur van de sAmsterdamsche Juwe- lie.rs-vereeniging" bericht, dat besloten is lot opheffing van de uitsluiting der werklieden in de diamant-nijverheid, met bepaling, dat dit besluit onmiddellijk in werking treedt. Door den A. N. D. B. werden iutgebraebt 4434 stemmen, van welke 3274 vóór, 1138 tegen en 24 van onwaarde de patroons-ver- eeuiging nam het voorstel aan met op 6 na nlgemeene stemmen. Een Engelsch statisticus spoort aan tot zuinigheid met sigarenasch. Alleen in Groot- Brittannië, zegt hij, wordt jaarlyks een hoe veelheid van niet minder dan 8000 ton si garenasch naar alle winden verstrooid, terwijl men daarin eeu uitmuntenden mest voor velden en tuinen kon bezitten. Dat is, zegt de man der statistiek, onvergeeflijke verspil ling en hij voorspelt eer groot fortuin aan den man, die op practise e wyze sigarenasch weet in te zamelen en te bewaren. Te Parijs worden vijf doofstommen ver volgd wegensburengeruchtZij hadden samen zitten «praten'' in een café en het bij het afrekenen te kwaad gekregen met den café-houder. Zich opwindend, hadden zij daarbij op hun manier hard ge schreeuwd d. w. z. bijzonder levendige be wegingen en teekens gemaakt. De caféhouder had gedacht, dat de ongelukkigen hem te lijf' wilden en een bezem genomen, waar mede hij ze begon af te ranselen. Twee zijner gasten werden vrij ernstig door hem toegetakeld. De politie bemoeide zich met de zaak en nu wordt het geheele partijtje wegens buren gerucht vervolgd. Men zegt, dat de Faenza-vaas, die niet lang geleden rangekocht werd voor't Nederlandsch Museum en die te zien is in de vitrine met kostbaar aardewerk, die loodrecht staat op de rij der andere vitrines, 5000 gulden ge kost heeft. Wat zal men zeggen, indien men leest, dat te Parijs op de veiling Gaillard onlangs voor een Faenza-schotel met het wapen van Matthias JCorvin er op 51 000 franc is betaald? Ook andere stukken brachten hooge prijzen op: een apothekers-flesch, ook Faenza-werk 9000 francseen groote beker, zelfde her komst, 40500; borden gingen voor 1420 en 1900 francs, een Calïaggiole-kruik voor 2100 francs, een groote schaal uit de fabriek Deruta 40UÜ francs, nz. Ook Spaunsch-Moorsch aardewerk deed veel geld een vaas 5000 franc, een groote schotel 5400 franc, groote kommen 6000 en 10500 francs een beker 10100 francs. Een Sint-Antonius van Murillo ging voor 6200 franc. UitNew-York tvoi-den nog eenige bijzonder heden gemeld over Marconi's poging om een nieuwsblad aan boord van de Cunard-boot Campania, met draadlooze telegrafie, van nieuws te voorzien. De Campania was nog niet lang in zee, topn van het station te Seafortli berichten inkwamen en later op den avond uit Poldhu (Wales). De gemeenschap met het laatste station werd onderhouden tot den 9den Juni een afstand van 2300 mijlen was afgelegd. In den ochtend van den 9den werd van Kaap Breton, aan den Amerikaanschen kant, het eerste bericht ontvangen. Het schip was toen nog 2000 mijlen van de Amerikaaosche kust af. Behalve met Engeland eu Amerika werd op reis gemeenschap aangeknoopt met de Et rum en de Aurania. Ook de Lueancia wisselde berichten met de Campania, en bij lusschen- poozen werden een aantal particuliere mede- deelingen opgevangen. Middenin den Oceaan bleef de Campania drie dagen lang in ver binding met beide kusten van den Atlanti- schen Oceaan. Amersfoort, 17 Juni 1904. Appelen f.a f.Peren f A f Zandaardappolen f2.A f2.50. Hoen dereioren f3.30 a f3.50 per 100 stuks. Boter f 1.10 a f 1.20 p. L. Kippen f0.90 a f 1.20 Kuikens f4. A f 1.20Piepkuikens f0.40 Af0.70 Ganzen f0.A f0.~ Eenden f0.90 a 11.20 Hazen f 0.afO..Wilde konijnen f0.A f0.— Tamme konijnen f0.30 A l'0.80 p. st. Duiven f0.40 A 10.60 p. paar. Vette varkens f0.a f 0.Magere varkens f 11 a f 13 Zeugon f50.- a f60.— Biggen f7.— A 140.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2