Ingezonden. luxa-artikelou, aauRol>o<lan door den kolonel garni- zoeiia-cotninandnnt, don inajoor-coiniiiandaiit dor <ld, Schutterij, do Wotliouder» en particulieren. Ie prjja M. W. I1'. J. de Jong, AuimfoorHl houten 2e pr. H Kerier, Winterawijk -it houten 8989 7; 3e pr. Oriedhovon Leiden, 40 889 0 0; to pr. U. HoeloflV, Nijmegen 40 07 990; 6e pr, Bettniano, Hence)oo 89 9 na; Ce pr. Herrepinok, Wiuiur»wijk 39 *88 na; 7e pr. .1, C. Kick, Arnheiu, 89 7 88 na 8e pr. Oo»ierbroek Apeldoorn, 80 787 na; 0o pr. Brokering, RoUerdmu, 38 8 na lOo pr. c. Zanden, Anmnrilani, 38 6 m; lie pr. Nouwena, Kotierdam, 38 fi na 12e pr. J, C. A. Nieman, Ameierdain, 87 0 na; I3e pr. J. t-. tan der Moor, Araerzfoort, 3798; 14c pr. I,. Hermaen, Arnhcra, 87 68; Ifto jir. Walraven, Zevenbergen, 37 96; I6e pr. M. Verboeren, Ouch, 87 80; 17e pr. Gauer, Knachede. 37 5; 18e Ver-leeg, Ki eobedo, 36 9; 19c Flrichiuant, Walergraalenieer. 80 867; 20c J. Tuecher, KnechcJe, 86 66 7; 21c Steur, Nijmegen, 86 4 9; 22e Hurate, Ainatordani, 38 09; 28e B. tSehiuimol, Amorafoort, 85 9 8; 24o B. Wiloiink. Ilengeloo, 86 6 8; Sóe W, van do Koojj, Aiuerafoori, 85 4 8. Serle-prijzen. lc pr\ja voor hel liuonai aantal punten in 8 kaartan, kunatvoorworp van f50J. Beckcring, Rotterdam, 110 p.; 2e prija kunatvoorworp f.80: C. Zatulera, Amater- dam, 108 p.; So prija kuuatvoorwerp f20: Betltuao, Ilengeloo, 107 p. Vrye baan wedstrijd. Van Zaterdagmiddag half drie tot heden middag klokke vijf werd hierin byna onaf gebroken gegooidalleen gisterochtend was 't wat slapjes 's middags werd 't al beter en gisteravond hadden dd kegeljongens alweer geen handen genoeg. Om 2 uur stond de heer Puckering, uit Botterdam, bovenaan met drie kaarten van f) negens! Achtereen wierp hij vanmiddag elf negens, toen hy weer van gooi kwam en achtereen twee poedels wierp. Vooral heden werd onizagtyk voel hout gegooid; de be- roepskegelaars waren aan 't werk. De eerste prijs in dezen wedstrijd is een portefeuille met f300, de twetde een met f200, de derde een mot f100; de overige 30 prijzen zyn kunst- en luxe-voorwerpen. Uitslag: ie prys, Beckering Rotterdam, 2e prijs' Sauer Enschedé, 3e prys, Walraven Oudenboscb. Hedenavond half negen feestelijke uit reiking lier prijzen, waurby a. zijn genood de autoriteiten, die ook by de opening van het concours tegenwoordig waren. Voorts concort op bet terras van Amicitia, waarbij allo belangstellen den gaarne worden gezien. Zooals onze lezeressen zich zullen herin neren, heelt de Singer-Maatschappij onlangs ook hier ter slede een geheel kosteloozen cursus doen houden in het steeds meer en meer veld winnende borduren op haar ver schillende naaimachines voor huishnudelyk gebruik. Tnans zijn de resultaten van dien cursus geëxposeerd in bei magnzyn dor Singer-Maat- schamiij, Westsingel 49 by dj Varkenmarkt. Wij waren in de gelegenheid, deze ten toonstelling te bezichtigen en moeten verkla ren, dat deze aardige tentoonstelling, van borduurwerk in alle genres, bepaald een ver- rassenden indruk maakt. Neemt men in aanmerking, dat alles ver vaardigd werd door dames, die niet langer dan drie weken onderricht ontvingen in het machine-borduren, dan zal men moeten er kennen, dat do bemerking, dat machine-bor duren zoo uitermate lastig is te leeren, te een en male ongegrond is. Wat bij dit machine-borduren zoo opvalt, is de mooie overgang der kleuren, die verkregen kan worden goede smaak is voor liet machine- bordunn dan ook, evenals voorhand-bordu ren, een bepaald vereischte. Op den eersten dag dat deze tentoonstel ling geopend was, werd zij reeds door tal van dames bezocht en wij twijfelen niet, of ook geduiende den verderen tijd, dat de ex positie geopvnd zal zijn, zullen vele van on ze dames sladgenooten er een kijkje gaan nemen. Het is bepaald de moeite waard. Wy vernemen nog, dat bij de Singer-Maat- schappij plan bestaat om «enige malen per jaar een cursus in machine-borduren te bonden. Ten sl tto verwijzen wij naar de adver tentie in dit nummer- Volgens bet »Utr. Dbld." heeft het Jn-ol wal voeten in de aarde gehad eer men allo solistou voor het grootache Muziekfeest van «Toonkunst", dal Vrijdag aanvangt, had ge ëngageerd. Definitief zullen nu optreden: mevrouw Oldenboom, mevr. Viotta—Wilson, mej. Harry van iler Harst te Leipzig, Lud wig Hess (tenor) te Berlijn en Messchaert. Tysson voegt het blad er by heelt onze uilnoodiging en zyn belofte op zy gezet, toen hy uit Bayreuib de invitatie ontving om daar aan de opvoering'-n mede te werken. Urlus, daarop gevraagd, kon voor den tyd van ons feest geen verlof krygen. In den beer Hess meent het Bestuur een waardigen plaatsvervanger gevonden te hebben. Na zeer lang zoeken naar een dramatische sopraan, om de hoofdpartij in zyn «Lioha" naar zijn opvatting te kunnen zingen, heeft de heer De Lange dit eindelijk moeten op geven en kan dit werk dus niet wordon uit gevoerd. Het programma is dientengevolge «enigszins gewijzigd. Het viool-concert van Beethoven zal nu Zaterdagavond worden voor gedragen en in plaats daarvan Zondagmiddag een der sonates van Bach. Prol. Hugo Hner mann is daarvoor geëngageerd. Du uitvoering van Handel's «Messias" zal niet geschieden volgens de «Neu^eslaltuiig" van Chrysaoder, maar op de gewone, al in bekende manier. Het Hootdbestuur van d<>n «Ned. Bond van Vereenigiogen van don Handeldrijvende» Middelstand" verzoekt ons nog eens uitdruk kelijk ter kennis te brengen van de leden der aangesloten vereenigingen, dat op bet groote Honds-congres, 29 en 3,1 dezer in „Tivoli" te Utrecht te houden, allée; toegang 7,al zyn voor de algevaardigden der vereeni gingen (rose-kaarten) en de belangstellende leden, die een kaart hebben aangevraagd (witte kaarten). Zonder kaart zal niemand daar kunnen worden toegelaten wie derhalve de verga dering wil bijwonen, voorzie zich ten spoe digste van een toegangsbewijs, dat op aan vrage door den Secretaris van den Bond, den lieer W. Nieuwenhuizen, Hezelstraat 112 te Nymegen, kosteloos word. toegezonden. Die aanvrage moet echter zoo spoedig mogelijk geschieden, met hut oog op de be schikbare ruimte. Een der jonge Sta Iszwaantjes is gister avond gestorven. Sommigen zeggen, dat liet diertje besprongen is door een waterrat; anderen meenen, dat het te klein en teer en achterlyk was ooi in loven te kunnen blijven. De broertjes en zusjes kunnen nochtans zeggen we are saven. Door de politie zijn drie dienstmeisjes, die van Groningen naar Hilversum waren gereisd om daar een betrekking te zoeken doch on verrichter zake moesten terugkeeren, van reisgeld naar Haiderwijk voorzien, vanwaar zij naar de volgende étappe in de richting van hun woonplaats zyn gedirigeerd. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen eenige jongens wegens «stroopen van bloemen'' in de voortuinen vooral aan den Soesterweg. Laten toch <le ouders hun kinderen voor houden, dat deze zich niet mogen begeven op underer erf en wijzen op de groote schade die zij vooral uan rozenboompjes berokkenen door daarvan de bloemen die ze töcb een oogenblik later weer wegwerpen af to rukken. üp die wijze worden de bloemen ook tg duur betaald, want in den regel is de boete nogul boog. Het Gerechtshof te Arnhem heeft bevestigd liet vonnis der Beclitbauk aldaar, waarbij de heer H. Pyttersen Tzn., Hoofdredacteur der «Nieuwe Arnheinsche Git.'beschuldigd van smaadschrift tegen dr. H. van Cappellc, werd vrijgesproken. De Hecht bank te Utrecht heropende de zaak tegen den zwerver C. van der II. tegen wien in de vorige zitting 15 jaar gevangenis straf werd geëischt wegens moord op de landloopster «Harderwijker Bet", onder De Itihlt gepleegd. Do ambtenaar van bet Openbaar ministerie persisteerde bij zijn eiscli. Uitspraak 27 dezer. H. M. de Koninginf-Moeder wordt Maan- daguvond op «Soesidijk" verwacht. Van betrouwbare zijde deelt men aan do «Nieuwe Basrosche Crt." rnede, dat President en mevrouw Sieijn in de eerst helft van Juli te Baarn komen, waar een hunner dochters op kostschool is. De juiste datum is nog onbekend wel weet het blad, dat du familie 1 Juli te Botterdam komt en daar eerst een paar dagen zal logeeren. Door een onbezoldigd Bij ks- veld wachter te Suesterberg is proces-verbaal opgemaakt tegen J. van W. uit Amersfoort, die op noodelooze wijze zijn hondje mishandelde, dal gespannen was voor een kar met groenten. Daar de man niet gediend was van de waarschuwing van den Hijks-veldwachter ontstak hy in toorn en onder het uiten van veel lieflijke woorden en bedreigingen nam hy een stok van de kar en gal daarmee den politieman eeri klap over den arm, die nog ul aankwam de tweede kon hij er niet mee geven, w ut toen was hem de stok afgenomen. De vriend zal zyn verdiendu straf voor dieren- en menschenmishandeling wel niet ontgaan. Het groote geheim om jong te blyven, in spijt van klimmende jaren en grijzende haren, is door poëzie, door innerlyk leven, door liefde de geestdrift in zich wakker te houden. Men verzoekt ons ined« to deelen «Het stenografisch verslag vun het Congres Voor Kinderbescherming wordt gedrukt en zal verkrygbaar gesteld worden hij W, Vpr- sluys, uitgever te Amsterdam. De prijs voor dit zeer omvangrijke werk (minstens 30 vel druks) zal 11.50 zyn. Door inteekeoiog zyn eon Try groot aantal exemplaren geplaatst niet genoeg echter om de kosten, aan de uitgave verbonden, te dekken. Deze kosten moeten dus gedekt worden uit de opbrengst van bet congres, terwijl die opbrengst anders gebruikt zou worden ten bate van Kinder bescherming. Het is daarom wenschelijk, dat er nog velen zich opgeven om een exemplaar te ontvangen, te meer omdat de winst op het verslag indien die er mocht zijn ook grootendeels aan de congrescommissie ten bate van het kind wordt uitgekeerd." Met belangstelling zullen zeker de adspi- rant-led en vail den A. N. W. B. vernemen, dat de Bondsfeesten dit jaar worden gegeven in Zuid-Limburg. Van 2 tut 4 Juli, dus Vrijdag, Zaderdng en Zondag, heeft bet Bestuur van den Bond vastgesteld voor de dagen, waarop het Zuiden van ons land getuige zal zyn van de uitnemende organisatie, het opgewekte leven, die de kenmerken zyn van heigeen deze Vereeniging onderneemt. Ook nu weer is liet den leden gemakkelijk gemaakt. Een couponboekje kan worden aangevraagd en dan heeft men recht op een reis naar en van Maastricht, op kosteloos vervoer van zyn rijwiel, op logies met onlbyt, de déjeuners (men kan de plaats waar, zelf bepalen), op het bonsdiner, op alle uitvoeringen gedurende die dagen. Hel korte programma luidt: Zaterdag 2 's avonds concert op «Slavante" en bezoek aan den St-Pietersberg Optocht met lampions en muziek door de onderaardsche gewelven. Avondfeest op «Slavaute". Zoodag 3 Juli bondslocht naar Valkenberg. Te 3 uur concert in de Concertzaal te Maas tricht; te 6 uur Botidsdineraan tafel wordt muziek gemaakt door de «Moastreechter Staar", 's Avonds concert in bet Stadspark en vuurwerk. Verder worden logiescoupons verschaft. Er worden voor het bedrag dat men wenscht te besteden (v&rieerende van fl.50 tot f3) kamers gereserveerd. De «Kampioen" nos. 23 en 24 geeft nadere bijzonderheden over deze feestenuan vragen voor couponboekjes moeten tijdig gericht wor den aan jhr. H. K, Kraijenholl, Maliesingel 57, Utrecht. Dc Haagsche politieagent die onlangs des avonds op den Ouden Scheveningschen weg een dienstbode ontzette en haar aanrander arresteerde, welke verborgen tusschen het kreupelhout, haar aangreep en den huis sleutel wilde afhandig maken, heeft van zijn superieuren een gratificatie van 50 cent gehad. Aldus vertelt het «Vaderland!" en het blad voegt er aan toe: Zou 't waar zijn? Groot is belooning waarlijk niet, maar toch nog grooter dan die welke opperwachtmeester De Raadt en brieven besteller Elorijn hier ont vingen na het redden van kinderen uit de stadsgracht. O zeker, zy begaven zich te water zonder aan een belooning le denkenzij deden hun plii-ht en hebben de voldoening, dat de ouders hun dankbaar zijn. De eerste kreeg een leelyken knauw van den schrik; de laatste verspeelde een pak kleeren in het modderbad. Elders pleegt men wel een broDzen medaille toe te kennen voor zulk een redding; hier schijnt dat uiet gebruikelijk te zijn. Lord Fitzwilliarn's buitenverblijf in Yorks hire, Went worth Woodhouse, wordt als het grootste huis in Engeland beschouwd. De drie hoofddeuren van dat buis zijn zoo ver van elkaar, dat, naar men zegt, den logeergasten wordt aangeraden, drie hoeden mede te brengen, opdat er een bij* de hand zal zijn bij eiken uitgang. Hot huis is 600 voet lang, heeft een zaal, waarin twee villa's gemakkelijk plaats konden viuden en men kan er het geheele jaar door om de twee dagen een andere kamer be trekken. Het opnemen vmn Ingezonden «tukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onroorwaardelyk irmiomt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatato stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Na de verkiezingsdrukte verzoek ik beleefd eenige plaatsruimte voor onderstaande. In uw nummer van 9 Juni plaatste U als hoofdartikelDe Middelstand en de Kamers van Koophandel, terwijl U in hetzelfde num mer verslag gaf van het verhandelde dei- Maandvergadering van Handel en Nijverheid. Met belangstelling vernam ik dat or>k gij door uw blad op verschillende schaduwzyden wjjst, wat het verleden betreft, en op veel verbeteringen welke heden kunnen geconsta teerd, alsmede op hetgeen nog moet worden verbeterd. Hoowel ik het in hoofdzaak mot uw schrij ven eens b«n, kan ik alles niet onderschre ven of goedkeuren. O.m. schrijlt u: «Dat de Ned. Middelstand Vereeniging zich niet bemoeit met politieke «verkiezingen enz. (uitstekend) maar wel in «de adviseerende lichamen, Kamers van Koop- «handel vertegenwoordigers van de middel- «slandsbeweging te brongen, alsmede in den «Gemeenteraad waar dit nnodig is, een paar «voormannen van de middelstandsbeweging «wenscht tot toelichting «Dat u wel aandringt op Staatsenquête enz. Schreef ik vi or een groot gedeelt t t te kuunen medegaan, dergelijk be i verlangen vind ik te vaag. In de eerste plaats zou ik wiilen vragen wat wordt met «middelstand" bedoeld cn welke categorie wordt hier onder gerangschikt? Is het de handeldrijvende middelstand welke m.i. wel de kurk is, waarop het raderwerk van Staat en maatschappij drijft, dan zou ik adviseeren zich niet met bescheiden advies te vergenoegen, maar door onderlinge samen werking zelf de candidate») te stellen voor de Kamer van Koophandel en zoo noodig voor den Gemeenteraad. Daar buiten advies hierdoor nog niets wordt bereikt, zou ik het wensche- lyk achten dal éen of twee voormannen werden gesteld met de Statenverkiezingen omdat het mij zeer wenschelyk voorkomt dat de handeldrijvende middelstand in de Staten generaal is vertegenwoordigd, te meer omdat de plnnnen en wetten aldaar worden gemaakt, welke door Gemeenteraad en Kamer van Koophandel moeten geëerbiedigde») uit gevoerd. Dit was door samenwerking m.i. wel te verkrijgen. Van zelf moet alle politiek buiten spel blyven, en enkel algemeen be lang doel zijn. Keeds vroeger toonde ik aan, dal op advies over het algemeen niet veel gedaan werd of succès was te wachten,; o.a. bij de lezing van ds. Van Lummel in het voorjaar ver zocht ik eenige inlichtingen aan spreker, en wel: Reeds voor circa 2 jaar vormde zich een Commissie va Enquête om Jen toestand van agenten en handelsreizigers na te gaan toch ook middelstand9 Circulaires werden gezonden (zeer veel vragen gesteld) welke ingevuld terug werden verzocht. Daar dit door de hoofdmannen van ver schillende politieke partijen geschiedde, had ik en wellicht meerderen met my eenig succes verwacht. Ik valde bedoelde circulaire naar waarheid in en bood aan, volgaarne tot per soonlijke inlichting bereid te zyn. Waar nu zeer veel voor lotsverbetering van don werkman is gedaan, hetgeen ik toejuich, welke te allen tijde wettelijke bescherming kan verkrijgen terwijl de groothandel en bet kapitaal van wettelijke bescherming verze kerd is, zoowel wat Gemeente, Provinciale als Rijkswet betreft, heeft een Agent van niemand eenige bescherming te wachten. Hoewel ik dit op bedoelde meeting besprak, ondervond ik geen of weinig deelneming, terwijl ds. Van Lummel (hetgeen ik vermoedde) mij geen inlichtingen kon geven. Verder schrijft U; «Vóór 1 Juli is het nog «tijd om «zich op te geven als kiezer voor de «Kamer van Koophandel,enz."Terwijl uelders «schrijft: «Kiezer voor Kamer van Koophan- «del is hij die kiezer is voor den Gemeente- «raad en gedui'ende 12 maanden aan het «hoofd van ean zaak heeft gestaan, enz." Ik vervoegde volgens uw advies mij 1.1. Zaterdag 11 dezer, met de vereischte bewij zen op het Gemeentehuis om als stemgerech tigde voor de Kamer van Koophandel te worden ingeschreven. Ik werd echter teleurgesteld daar mij werd gezegd, dat van dergelijke aangifte op het Ge meentehuis niets was bekend. Eenige inlichting zou mij, en wellicht velen met mij, aangenaam zyn. Veel zou ik naar aanleiding van genoemd verslag nog kunnen schrijven, maar ik mag niet te veel plaatsrui»nte vergen. Ten zeerste hoop ik, dat de plaatselijke bladen medewerken, met in- en toelichting en dat belanghebbenden het oud-Hollandsch devies in toepassing brengen n.l. Eendracht maakt macht, dan zou het mogelijk kunnen zijn dat van de oude Eemstad de victorie uitging, n.l. een vertegenwoordiger in 's Rijks raadzaal zoo onmisbaar voor handel en nij verheid alsmede voor onzen te lang verdruk ten en miskenden middelstand. Bedoeling is in deze niet voor Amersfoort den afgevaardigde te miskennen of wel hem te laten vallen ter wille van den middel stand, maar wel dat van Amersfoort bet initiatief uitgaat. Hoog'chtend UEdw., J. W. EGG1NK. Handelsagent. Amersfoort, 16 Juni 1904. Aan het Nederlandsche Volk! Landgenooten. De Zuid-Afrikaansche oorlog is pas achter den rug. De Japansche viaagt weder uw aandacht! Vol belangstelling volgt ge de ver schrikkelijke gebeurtenissen en hebt geen oog voor alles wat in uw naaste omgeving, in uw eigen huis, in uw eigen lichaam zich afspeelt. En dat is wel de verschrikkelijste oorlog, dien ge maar bedenken kunt. omdat daar nimmer een einde aan komt, en die duizenden en nog eens duizenden slachtoffers vraagt van rijk en} arm, van jong en oud. Het is de stryd om het leven met al [zijn verschrikkingen Of het dun zoo erg is? Luistert even! In ons klein landje sterven ieder jaar circa

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2