Stadsnieuws. 32o. liet is verboden, een kaartje te leggen of andere kansspelen te doen in een lokaliteit waar getapt mag worden (151.) 33o. Het is verboden, zonder toe stemming van den Burgemeester op de har monica te spelen op het erf van een boeren herberg. Üe toestemming kan ie allen tijde worden ingetrokken (art. 151 2.) 3io. Het is verboden, een dienst meisje van 17 jaar te tafels te doen schoon maken, of den vloer te doen aanvegen eener tapperij gedurende den tijd dat deze open is. (art. 15o, 50.) 35o. Hetisdeuslijtervarbodeo, zijn zoon van 16 jaar in het lokaal der sly- tery «enige werkzaamheid te doen verrichten, (art. 15o, 4o.) 36o. Het is verboden aan de doch ter van een dorpsherbergier, die in de stad in betrekking is, haar vader op de jaarmarkt een handje in zijn bedrijf te komen helpen, (art. 15o, lo, jo. 3.) 37o. Het is verboden, als een ge zelschap rnet elkaar per spoor of op een stoomboot reist, dat een der leden aan de anderen sterkedrank presenteert. Evenmin mag men een medereiziger, die behoefte heeft aan eene hartversterking, kosteloos zijn reisflescb aanbieden als daarin cognac is. (art. 15m.) 38o. H et is den tapper verboden, als een der reizigers bij het paard blijft staan, toe te laten, dat een zyner reismak kers hem een glaasje sterkedrank breDgt (art. 10, 5o.) 39o. Het, is den slijter verboden, toe te laten dat degeen die bij hem een twee- maatsfleschje heeft gekocht, dit bij hem open maakt of leeg drinkt (art. 16, 60.) 40o. Het is verboden, dat de boer een llesch sterked;ank in huis heeft, als zijne vrouw tegen geld melk por glas verkoopt (art. 16, 8.) 41 o. Het is verboden, dat de ver- kooper van een huis of do verpachter van een land, den kot per ot pachter een glaasje sterkedrank aanbiedt (art. 17.) 42o. Het is verboden in een tuin als Artis of den Dierentuin te Rotterdam meer dan dertig dageD op een jaar ingeze tenen, die geen lid zijn, toe te laten, of school kinderen onder geleide van hun onderwijzers (art. 3a, jo. art. 36 bis.) 43o H e t i s v e r bo d e n, in de lokalen eener groote sociëteit, welke vergunning heeft tot verkoop Yan sterkedrank, als de lokalen door haar voor een concert of iets dergelijks verhuurd zyn, aan de bezoekers dier concerten of vertooningen een glaasje cognac bij hun koffie te verkoopen (art. 3a jo. art. bis.) Er is nog veel meer verboden, maar het bovenstaande is voldoende om te doen zien, dat de herziene Drankwet de per soonlijk# vrijheid op allerlei wijzen belemmert. Wij betwijfelen ernstig of naast dit onge wilde resultaat zij wel iets zal uitwerken ter bestrijding van drankmisbruik en of hierdoor, beter dan door ontwikkeling, verbetering van woning, verheffing van de zedelijkheid en andere niet door verbodsbepalingen aanwend bare middelen, de opbrengt van den jenever- accijns zil worden gedrukt. Eén cijfer zal stellig toenemendat der vonnissen wegens drankwetovertreding. Onder de oude wet bedroeg in 1901 dit aantal ver- oordeeliogen 32126. Hoeveel zal het wel worden als al deze nieuwe verbodsbepalingen hun contingent overtreders er by gevoegd hebben? De »Staats Git." van gister bevat een Kon. besluit van 9 Juni houdende nieuwe bepaliugen betreffende den Rijks telephoondienst. Zij zullen later wel ter kennis worden ge bracht van de belanghebbenden tot heden is ten kantore hier de aanschrijving nog niet ontvangen maar toch willen we art. 7, dat wel de hoofdzaak bevat, hier in zijn ge heel opnemen: Voor «en intarlooaal jeiprek van 8 minutan of minder wordt betaald 80 cent: voor eep dringend interlocaal gesprek van drie minuten of minder wordt betaald tl. Deie betalingen geschieden vóór bet ge sprek. Voor elke TerleDgiDg gedurende drie minuten of minder wordt eveneens 30 c.nt, respectievelijk fl betaald. B|j opheffing van de iuterlonsle verbinding, omdat aan de oproeping geen gehoor ie gegeven, wordt de helft van bet betaalde teruggegeven. Dc geabonneerden vad een locaal lelephoonnet, die vau bun perceelen uil geregeld interlocale ge sprekken wenscbeu te voeren, storten voorde kosten daarvan een door don Directeur-generaal der poste rijen en telegrafie te bepalen eom in voorschot. Do geabbonnoerdeu die dit niet hebben gedaan, kunnen niettemin interlocale gesprekken' voeren, doch betalen voor deze gosprekken boven bet tarief, genoemd in het eerste liu van dit artikel, 10 cent per gesprek. De voor bedoelde gesprekken verechuldigde bij dragen worden per quiiautie ingevorderd. Bjj nalatigheid in de betaliDg van zoodauige quitantie op vertoon, kan aan den geabbonueerde bet verder voeren van interlocale gesprekken, anders dan in de openbare epreekcellen, geweigerd worden. lil het besluit wordt r.iet meer gewaagd van den zgn. Beurstijd (12 tot 4 uur). Er is oen nieuwe telephoondraad gespannen tusschen Amersfoort on Amsterdam via Hil versum. Deze tweede lyn is evenals de tweedelijn naar Utrecht voor het publiek verkeer in gebruik genomen. De temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool was zoowel gister- als heden ochtend te 7 uur 60° F. Daar bij laag water op de Beek de water- verversching niet immer voldoende is ge bleken, hebben de heeren Van Achterbergh Van 't Hof besloten een machine te doen aanbrengen, welke de doorstrooming zal bewerkstellingen; zij hopen die nog binnen een week geheel gereedgte hebben. Volgens be' vNieuws van den Dag" zal mr. S. A. Vening Mainesz weldra Amsterdam voorgoed metterwoon verlaten. De oud-Burgemeester van Amsterdam vestigt zich metterwoon op Heiligenberg". Ter vervanging van den tot kapitein bij bet le regiment infanterie benoemden luite- nant-adjudaut M. D. J. de Jongh, is luitenant- adjudant B. J. Stöver aangewezen om op te treden als leeraar iu dienstvoorschriften en reglementen aan den Cursus by het 5e regiment infanterie. De adspiranten militie-oflicier bij het 5e regiment infanterie, P. van den Boogaard, H. Bos, J. C. A. de Kruyf en A. Mulder zijn bevorderd tot milicien-korporaal. Bij Kon. besluit zijn bepalingen getroffen ten opzichte van de schrijvers bij de korpsen dor landmacht, die, evenals die der zeemacht, witte of zilveren uitmonstering zullen hebben. Ook zijn hun soldijen geregeldeen en ander ingaande met 1 Juli. De Minister van Oorlog is voornemens om de jongelingen, die zich vóór hun 17e levens jaar verbinden tot dienstneming als tamboer, niet meer onmiddellijk toe te laten tot de korpsen, daar zij op dien jeugdigen leeftijd reeds in aanraking komen met personen van 20-jarigen leeftyd. doch hen bij een speciaal korps, bijv. bij h t Instructie-bataljon, in dienst te stellen en ze dan op hun 17e levensjaar over de verschillende regimenten te verdeel en. Groot nationaal kegel-concours. In ons vorig nummer konde we nog op nemen de drie hoofdprijzen van den wedstrijd vrije baan die Dinsdagmiddag even na 5 uur eindigde met een prachtigen 9, door een bekend kege laar uit Enschede geworpen. De geheele uitslag van den vrye baan- wedstrijd is deze lo prijs, portefeuille met f300, de heer J. Becke ring, Rotterdam, 4 maal 5 negens2e pr., portefeuille met f200, C. Sauer, Enschede, 45 punten; 3e pr., portefeuille met f100, Walraven, Oudenbosch, 44 p,; •4e pr., kunstvoorwerp, Buning, Tilburg, 2 maal 44p.; 5e pr., Ferier, Winterswijk, 44 niet 43 p.; öe pr., H, A. A. Kuyper, Amsterdam, 2 maal 43 p.7e pr., A Keueman, Amsterdam, 43 eu 41 p.; 8e pr., Mende- laar, Enschode, 43 en 40 p.9e pr., Mertena, Rotter dam, 43'p.lOo pr., Heemiuck, Winterawyk, 42 eu 41 p.; lie pr., Voordouw, Amsterdam, 42 en 41 p. 12e pr., K. Vuyk, Rotterdam, 42 eu 88 p.; 13e pr., Ilianchi, Amereloort, 42 en 37 p.14o pr., C. tie Jaijer, Amersfoort, 48 en 36 p. 15e pr. Mollee, Am sterdam, 42 p.16e pr., J. H. Keeveu, Rotterdam, 41 en -10 p.; 17e pr., Gijabers, Winterswijk, 41 p. 18e pr., Fischer, Enschede, 41 p.19e pr., Hochaten- bach, Utrecht, 41 p.20e pr., Van Hilst, 's Graveu- hage, 41 p.; 21e pr.,E. Roelofa, Nijmegen, 41 p.22e pr. 13. Wilininck, tiengeloo, 40 p. 23e pr., li. vttn Loo, Amersfoort, 40, 39 en 39 p. 24a pr., G. du Leeuw, Apeldoorn, 40 p. 25e pr„ C, van de Ven, Tilburg, 40 p.26e pr., Th. Brands en, Amersfoort, 40, 39 en 88 p.; 27e pr., 1'. Nefkens, Amersfoort, 40 p.; 28e pr.. Tücker, Amsterdam, 40 p.29e pr., W. J. A. de Wolff, Amersfoort, 89 p. 80e pr., A. J. Michielsen, Amersfoort, 39, 37 en 86 p.; 81e pr., Van Leeuwen, Amsterdam, 39 en 84 p. 32e pr., G, Pool, Amsterdam, 39 p.38e pr., J. Bosch, Amsterdam, 39 p.; 84e pr., D. Evers, Amsterdam, 39 punten. Even na vyven werden de laatste ballen geworpen slechts zij die nog bezig waren, mochten afwerpen en toen tegen acht uur met de ook bij de opening genoode auto riteiten lal van belangstellenden de groote zaal van »Amicitia" betraden, waren alle tijdelijke kegelbanen reeds opgeruimd en slonden de pryzen op een geïmproviseerde lange tafel, waarachter deRegelings-commissie plaats nam. De »Amerstoortsche muzièk-vereeiiigiug" zette Van Aaken's Kegelmarsch in, liedjes werden fluks rondgedeeld het refrein werd uit volle borst meegezongen. Daarna zong een werkelijk goede tenor, die echter drie dagen lang zyn mooi geluid nogal braaf had doen hooren eu middelerwijl (link meege- kegeld en druk meegefuifd had, een kegel- lied, weder met refrein, en omstreeks kwart vóór negen vroeg de heer A. H. van Kalken, Voorzitlerder Regelings-commissie,om eenige aandacht. Spr, achtte het een zeer groote voldoening voor de commissie, thans t>s kunnen consta- tceren, dat zij haar doel, Amersfoort meer naar buiten bekend te maken, 'volkomen heeft bereikt. Alle vreemdelingen waren vol lof over de goede regeling, de uitstekende banen, de mooie prijzen en beslist verbaasd over het vele schoon dat zoowel tie stad als haar naaste omgeving hun te zien gaf. Heb ben zy eerst gezegd Amersfoort is een on beduidend plaatsje, een gat" en »da Atners- foorters zijn keientreklcers" (bravo's) zij hebben een gansch anderen indruk meege nomen en hebben nu getuigd swat is dat ons meegevallen" (bravo's). Dien indruk te vestigen, was vooral het doel van dit feest, dat zeer zeker heeft by- gedragen tot den bloei dezer dierbare stad (bravo's). De Commissie ontving niet alleen steun van de kegelaars, maar ook van de inwoners van Amersfoort en de leden van sAmicitia", niet alleen in woorden, doch ook in daden. Spr. bracht daarvoor nogmaals dank. Ook de Jury, die vooral Zondag zoo'n moeilijke taak had, dankte spr. Er behoorde heel wat zeemansschap toe otn alle korpsen tevreden te stellen; enkele konden eerst laat komen, omdat zy vooraf godsdienstplichten hadden te v rvullen, terwijl andere weer vroeg weg moesten om nog thuis te kunnen komen. En zonder in stryd le nomen met het Reglement of anderer rechten tekort te doen, werd alles in orde gebracht. Hulde aan de Jury (hoezee's). De baan-eornmissarissen, leden van de ver schillende sociëteiten en kegel-clubs, waren steeds op hun post en volbrachten hun niet altijd even aangename taak op zulke uit nemende wijze, dat geen enkele klacht de commissie bereikte. Ook dezen hulde (bravo's). Tot de heeren M. D. Janssen en O. Klomp, leden der Technische commissie, richtte spr. een bijzonder woord en dank voor de wijze waarop zij, hoewel hun patroon afwezig was, alles hebben gedaan eu steeds gereed waren om het eene of andere klein mankement te verbeteren. Spr. mocht niet nalaten hun, die hun plicht zoo goed hebben gedaan, diezóo hebben bewezen dat arbeid adelt, zeer bij zonder dank te zeggen (langdurig applaus, fanfares). Een woord van oprechten dank bracht spr. nog aan den heer S. J. van Duinen,'die ge heel belangloos de zaal zóo keurig versierde, dat men ba3r niet herkende. Spr. wilde daar laten de groote gaven van kunst en schoon heidszin door den heer Van Duinen ook nu geloond, doch mocht niet zwijgen over diens groote hartelijkheid en onvermoeiden ijver om van de leelijke zaal te maken een feest zaal zooals er bij geen kegelfee3t in den lande een is geweest. Woorden van dank vervliegen en daarom had de commissie besloten, den heer Van Duinen als blijvend bewijs van erkentelijkheid oen verguld zilveren gedenkpenning aan te bieden. Hij leve! (langdurig applaus en fanfares). Alsnu werden de pryzen uitgereikt. Bij eiken prijs had de heer Van Kalken weer een hartelijk woordje van lot' of van opwekkig om later nóg beter te werpen. De vertegen woordigers der winnende clubs dankten met een enkel woord en brachten hulde voor bet scltoone concours eu den jovialen toon. Am sterdam hoopte, dat in Augustus de Amers- foortsche sportbroeders allen tegenwoordig zouden zyn bij het kegelfeest van deii »A. K. B." By liet uitreiken van den Isten prijs Per soneel, aan den heer M. W. F. J. de Jong, herinnerde de heer Van Kalken, dat dit een eereprijs is. Wie een prys behaalt op de vrije baan is ongetwijteld een goed ke gelaar, maar toch is de vrije baan- wedstrijd en dubbeltjes-quaestie. In den Personeelen wedstrijd kan men echter slechts drie kaai ten werpen en daarbij komt dus de ware kegelaar te voorschijn. Het deed spr. genoegen, dat de heer De Jong, jaren lang Voorzitter van »Acht om den Ko ning" en thans Voorzitter van »W. O. D. A. Is1.", de eer der Amersfoorlsche kegeliars heeft hoog gehouden. Immers dezen waren te bescheiden, hebben te veel overgelaten aan de gasten. De heer De Jong dankte met een enkel woord en herinnerde er aan, dat hij zyn best deed óok om als lid der Jury voor welke onderscheiding hij zeer gevoelig was te toonen, dat de Jury nog iets meer kon dan kleine geschillen beslechten. Bij de uitreiking van den Isten prijs Vrije baan zeide do heer Van Kalken, dat de heer Beckering immer en altijd zich toont de Koning der kegolaars en sprak hy den wensch uit, dat deze joviale kegelbroeder wiens stand en wijze van werpen zoo héél mooi zijn, nog vele jaren lust mocht hebben, Ko ning te blijven. Spr. wilde als minste zijner dienaren zeggen, dat alle kegelaars nog veel kunnen leeren van Sire Beckering. De heer Beckering antwoordde, dat hy gaarne had gezien, dat jongere kegelaars den zege hadden weggedragen en hoopte dut in een volgend concours zij Item mochten over treffen. De heer Van Kalken antwoordde, dat hij van ganscher harte hoopte, dat zulks nog lang op zich mocht laten wachten. Na het uitreiken der pryzen vroeg de heer Van Duinen iiet woord om te danken voor de lietn ten deel gevallen onderscheiding. Toen hij die ontving, was 't hem onmogelyk, te spreker.. Nu wilde spr. hartelijk dank brengen voor de go.de bedoeling. Spr. herinnerde, dat toen hij bijna 19jaar geloden zich hier metterwoon vestigde, hij hier veel goede zaken hier heeft aangetroffen en steeds zijn best heeft gedaan, die te hel pen bevorderen. De hem thans ten deel ge vallen onderscheiding waardeerde spr. hoog- Jyk omdat zy hem is een verzekering van de achting zyner medeburgers en een blijk, dat zijn streven wordt gewaardeerd. Groeie en bloeie Amersfoort. (Langdurig applaus en fanfares). De heer Van Kalken herinnerde nu aan de wording van dit welgeslaagd feest en aan hot reuzenwerk dat verricht moest worden om het zóo te regelen. Vooral de Secreta rissen, de heeren E. J. J. de Roy van Zuy- 'dewijo en P. J. Hamers, hebben ontzaglijk veel gedaan voor het welslagen van dit con cours. Lof en eer voor de wijze waarop zy hun zware taak vervulden; hulde aan hun ijver. Zij leven! (hoera's en fanfares). Met een »Leve Amersfoort, leveu de ke gelaars" sloot spr. deze bijeenkomst, waarin het recht gezellig toeging. De heer Sinnige dankte nu namens de burgerij en de niet-kegelaars de Regelings- cornmissie en hen die het initiatief namen tot dit feest. Dat het zoo volkomen geslaagd is, kan alléén geweten worden aan de Com missie (jaHet heeft ten volle bewaarheid Wo man kegelt setr' dieh ruhig uieder; Böse Leute legen keine Kegel nieder. Met een »Leve de commissie", dat warme instemming vond, eindigde spr. Nadat de heer Van Duinen hulde had ge bracht aan den heer A. J. Michielsen voor de keurige wijze waarop hij door den feest gids uit te voeren Amersfoort ook naar buiten heeft bekend gemaakt, en de heer Van Kal ken namens den beer Michielsen had gedankt voor dit compliment, begaf men zich naar het terras, waar do muziek nog eenige nummers ter gehoore bracht en later, mu- sique en tête, naar »De Vereeniging", waar tot Iaat in den nacht werd nagefeest. De »Amersfoor:sche Muziek-vereeDiging" zal Maandagavond onder directie van den heer J. A. Jocbenis weer een concert geven in de muziektent aan de Koniginnelaan by het station. Onder meer wordt als #Nachklang" van het kegelfeest Van Aaken's kegelaars feestmarscb gegeven. Het geheele programma deelen we Zater dag mee. Tengevolge van een in »De vergulde zwaan" gehouden vergadering is ook hier opgericht een Vrijzinnige propaganda-club, waartoe aanvankelijk een 20-tai leden is toe getreden. Mogen we nog even herinneren aan de tentoonstelling van modern borduurwerk door de leerlingen van den van 24 Mei tot 11 Juni hier gehouden cursus, welke tentoonstelling tot Zaterdagavond in Singer's depot aan de Varkenmarkt kosteloos voor iedere belang stellende te bezichtigen is? De H. IJ. S. M. biedt weer de gelegenheid om op goedkoope wijze gedurende de maanden Juli, Augustus of September uit stapjes door ons land te maken. Daarvoor zijn tegen zeer verlaagd tarief biljetten ver krijgbaar gesteld, die gedurende een maand geldig zijn. Met de biljetten, in den loop v»d September genomen, mag bovendien, binnen den geldigheidsduur, ook in October gereisd worden. De reizigers kunnen een rondreis maken, dan wel geheel of gedeeltelijk over den zelfden weg terugreizen, mits de plaats van aanvang tevens het eindpunt der reis zij en overigens niet meer in de reis voorkome. Ieder lijn gedeelte mag hoogstens twee malen in een reis worden genomen. Deze biljetten zijn bovendien op de gemeen schappelijke lijneu geldig in de treinen der S.S. en der N. C. S., uitgezonderd in de aluxe- treinen", op de dienstregelingen mot »L" aangeduid. Bij gebruikmaking van S. S. of N. C. S.- treinen is echter oponthoud onderweg of op de overgangs-stations niet geoorloofd wel echter met de H. IJ. S. M.-treinen. Daarbij hebben de reizigers het recht om op alle in het biljet genoemde stations te vertoeven, mits den geldigheidsduur van het biljet niet overschrijdende. Bovendien raag de reiziger vertoeven op alle niet in het biljet genoemde tusschen-stations, doch dan moet men het bil jet, dadelijk na het verlaten van den trein, den stations-chef ter waarmerking aanbieden. Wanneer de reis meer dan eens langs éen zelfde station voert, mag ook meermalen op dat station de reis worden afgebroken. Aan elk station van de H. IJ. S. M. kan men nadere inlichtingen bekomen. Bij de Dinsdag te Baarn ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden veiling zyn de twee heerenhuizen aan den Amsterdam- schen straatweg onder Soest, nabij sSoestdijk", kadaster Sectie A nummers 1636 en 1637, ter grootte van 5 Aren 80 centiaren, verkocht voor f9800. Ook in den Gemeenteraad van Baarn werd onlangs het snoeien der boomen besproken sommige leden meenden, dat er te veel ge hakt werd, anderen daareutegen wenschten nog meer te kappen. Thans beeft de Verfraaiingscoinmissie be sloten, de heeren Springer, te Haarlem, Schulz, te Bussum, en Koster, te Baarn, als deskundigen uit te noodigen, rapport over de plantsoenen uit te brengep.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2