PHÜEN1X BROUWER IJ, EXPORT naar OOST- en WEST-INDIË. No. 5519. 53e Jaargang. Feuilleton. PENSIONOPOLIS. Stadsnieuws. AMERSFOORT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. Iranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar builen worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Zij dio zich met 1 JULI abonneereii, ontvangen tot dien datum alle nummers GRATIS. KENNISGEVINGEN. De Griffier der Stalen van UTRECHT, daartoe door de Gedeputeerde Staten van dat gevest ge machtigd, brengt ter keuuis van belanghebbenden, dat de ontwerpen van begrooting der kosten vau het Provinciaal BeStuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, en der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven, beide dienst 1905, met de memoriën van toelichting, alsmede de rekening en verantwoording wegens laatstgemelde inkomsten en uitgaven, over het dienstjaar 1902, ingevolge de artt. 103 en 119 der Provinciale wet, verkrijgbaar zijn gesteld ter Provinciale Griffie van UTRECHT tegen betaling van 15 cents voor de eerstgenoemde en van 50 cents voor do laatstgenoemde begrooting met memorie v n toelichting en van 50 cents voor de rekening en verantwoording. Utrecht, den 25. Juni 1904. De Griffier der Staten voornoemd, C. R. MERKUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, breDgen bij deze ter kennis van de belanghebben den, dat de Commissie, bedoeld bij artikel 15 der Wet op de schutterijen, van den 11 April 1827 (Staatsblad No. 17) tol het onderzoeken van- en be slissen omtrent de redenen van vrijstelling en uit sluiting van den dienst bij de schutterij, te dien einde zitting zal houden ten Raadhuizo dezer Gemeente op Zaterdag, den 9. Juli a. s„ 's namiddags ten twee uur. En dat zg, die recht vermeenen te hebben op vrij stelling of uitsluiting van den schutterlijken dienst, op plaats en tijd voorschreven, in persoon voor ge melde Commissie moeten verschgnen. Amersfoort, 25 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Leerplicht-aUtlatlek. Vanwege het Centraat-bureau voor de Statistiek is verschenen de eerste jaargang der Leerplichtstatis'.iek, waarin voor de Ge meenten, Arrondissementen, Districten,Provin ciën en liet lljjk een overzicht wordt gegeven van liet betrekkelijk schoolverzuim in 1902 en het volstrekt leerverzuim op 15 Januari 1903. In het eerste hoofdstuk der inleiding, welke door mr. A. Heringa, adjunct-commies anti het Centraal-bureau, is bewerkt, wordt nagegaan hoe het met liet schoolverzuim in de vorige eeuw was gesteld. Aan de hand der sehool- verslagen wordt hierin aangetoond, dat het schoolverzuim van 1815 al' steeds het volks onderwijs heeit belemmerd, hetgeen voor do jaren ua 1851 met behulp van tabellarische overzichten nader wordt uiteengezet. Welke maatregelen men ook in bet werk stelde om het verzuim te bestryden, tot aan het eind van de vorige eeuw 13 liet in aanzienlijke mate blijven bestaan. Dit blijkt met alleen hieruit, dat in de jaren 18421900 nog steeds ongeveer 22 Out) kinderen zonder geldige j redenen de Lagere school niet bezochten, doch I ook uit de klachten der laatste verslaggevers van vóór 1900, die den toestand van liet Lager onderwijs onbevredigend noemen en daarvan geen verbetering verwachten, zoi lang de voor naamste oorzaak, »het veel voorkomend ver zuim" niet weg is genomen. !a het tweede hoofdstuk worden de uit komsten van het door de r aerplichtwet voor geschreven onderzoek door het schooltoezicht naar den omvang van het verzuim in 1902 samenge«at. Het relatieve verzuim bedroeg in dat jaar voor het geheele Rjjk bijna 7 pet. van de schooltijden, waarvan aan ongeoor loofde redenen 1.33, aan geoorloofde 5.49 pet. moet worden toegeschreven, zoodat de ver houding der beide soorten verzuim ongeveer is als 1 4. Van de Provinciëu wjst Zeeland op het hoogste verzuim-cijfer, n.l. 11.18 pet., daarna volgt Drente met 10, Groningen met 7.24, Zuid-Holland met 7.03, Noord-Holland met 6.60, Friesland met 6.52, Utrecht met 6.45, Overijsel met 6.34, Gelderland met 5.66 en ten slotte Limburg met 4.99 pet. Telt men het verzuim aan alle bijzondere scholen, de Proteslantsche, de Katholieke en «te «andere", te zamen, dan blijkt, dat dit geringer is dan aan de openbare scholen aan deze toch werd ruim 7, aan de bijzondere nog geen 6 percent van de schoolLyden ver zuimd aan de eerste werd ruim 21 percent van alle verzuimen ongeoorloofd geacht, aan «Ie bijzondere nog geen 15 percent. Neemt men echter de soorten der bijzondere scholen afzonderlijk, dan blijkt, dal het geringste ongeoorloofde verzuim aan de Katholieke scholen wor.lt gevonden, n.l. ruim 4 percent, het meeste aan de Piotestantsche, n.l. bijna 0 percent. Voorts wordt nagegaan, aan welke oorzaken het verzuim was te wijten en welke oorzaak Jen meesten invloed had op het totale ver zuim het ongeoorloofde verzuim was vooral I aan landbouw- en huiselijken arbeid te wijten, i het geoorloofde aan ziekte der leerlingen. Kinderarbeid op het veld in Zeeland (31 pet. van het totaal) den geringsten in Noord-Hol land (4.62 pet.). De in ongunstige economische toestanden gelegen oorzaken deden zich aan de bijzondere scholen in mindere mate gelden dan aan de openbare. Van de Arrondissemen ten wijst Tholen het hoogste verzuimcijfer aan, n.l.. 12.79 pet., Tilburg het geringste, n.l. 2.1 pet.; van de Districten doen uit Goes (12.46 pet.) en Ro rmond (4.65 pet.) Uit de tabel waarin het verzuim is ge splitst naar de maanden van het jaar, blijkt dat het meeste ongeoorloofde verzuim voor kwam in de maanil October (13.46 pet.) bet geringste in December (2.80 pet.); voor het geoorloofde verzuim wijzen «ie maanden Fe bruari (met 11 30 pet.), en A ugustus (met 4.23 pet.) op het hoogste, resp. laagste cijfer. Gelijk in het voorbericht door den Directeur van bet Centraal-bureau nader wordt uiteen gezet, kou geen overzicht worden gegeven vau de oorzaken van het volstrekte verzuim, wegens de onvolledigheid der door het school toezicht verstrekte gegevens. Volstaan moest worden met een opgave van het a&utal kinde ren, <iie volgens mededeeling van het school toezicht zonder wettig geoorloofde redenen op 15 Januari de Lagere school niet bezoch ten. Voor r:et geheele Rijk bedraagt dit aantal I960. I11 verhou 'ing tot het aantal kinderen van 7— 13 jaar is het verzuim in het Rijk Ü.24 pet., in Zeeland het hoogst, n.l. 0.50 pet. Vergelijkt men den toestand van het verzuim met dien voor het in werking treden der Leerplichtwet dan blijkt, dat het absolute verzuim, in 1900 nog 18 194, kinderen om vattende, is verminderd tot op 1966 iu 1903, dut is dus gedaahl van 2.71 pet. tot op 0.24 pet., en het mag worden aangenomen, dat ook het ongeoorloofde relatieve verzuim aanzienlijk is afgenomen, daar het thans slechts 1.33 pet. van «Ie schooltijden bedraagt. De Ministers van Koloniën, Oorlog, Marine, Financiën en Justitie znllen deze week geen audiëntie verleenen. Aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid ligt zoo goed als ge reed een wetsontwerp tot afschaffing van de landbouw-tienden. Aan den Raad dezer Gemeente is verzon den het volgende adres, voorzien van een honderdtal handteekeningen 31. Het twijgen van mevrouw Von Kettler liaii echter een gansch andere oorzaak dan Hilda vermoedde; zg maakte een plan, koesterde een groolsche gedachte, xóo sterk telfs, dat zij eensplaps een oogeublik bleef ■taan om kalmer te kunnen nadenken. „Hebt u weer zoo'n pijn aan uw eksteroog?" in- f'Tmeerde Hilda belangstollend. „We ziju vlak bij den pédicurezal ik hem gaan zeggen, dat bij ,'an- avond bij u komt?' „Er tijn niet alleen lichamelijke pijnen, maar ook zieltsmarlen" antwoordde baar moeder „en deze laatste folteren me; mijn hart bloedt." „Maar mama" vroeg Hilda ten uiterste verbaasd. „Hoe komt u ineens daartoe? Dat heb ik nog nooit van u gehoord. Wat is er dan?" Haar moeder zette zich weer in beweging. „Zoo, dan zal ik je 't wel vortelleu. Als we thuis zijn, zal ik mijn gedachten wel verzameld hebben. Praat nu maar niet meer en laat me nadenken." Een uurtje later zat do familie aau tafel en de overste on Hilda smulden van de articbokken tot hun groote verbazing liet mevrouw xu onaan geroerd. Ten uiterste verwonderd keek de overste zgn vrouw aan. „Wat is er? Voel je je niet goed? Dat is toch je lievelingseteu?" Mevrouw deed haar best een quasi-devoot gezient te zetten en xeide op aardig mcewarigen toon: „Anders wel; vroeger was ik er dol op en nog houd ik er ontzaglijk veel vau, maar nu zou ik zo toch niet over raijn lippen kunnen krijgen. Zooals ze daar slaan, kosten xe over de vier Mark; hoeveel tranen zou men kuunen droogen met dat geld," De overste keek haar aau en wist niet recht of hg waakte dan wel droomde; hij bleef onbowceglgk xitten met een artiohokkenblad in de linker en xijn mes met een kluitje boter iu de rechterhand niet» bewoog aan hem; de in een zoutpilaar ver anderde weduwe van Loth zaliger was, bij hem ver geleken, je reinBte kwikzilverwat hij daar gehoord had; had hem xóo aangepakt, wa» zóo uieuw, zóo vreemd, dat bjj er met den besten wil niet bgkon. Eindelijk kwam hg weer xoowat tot bezinning en herkreeg hg de spraak en uit den gronden zgn» harten zei hij: „Je bent dol". Toen at hij verder. Onder andere omstandigheden had zijn vrouw zich dit niet laten aanleunen, vooral niet iu de tegen woordigheid barer dochter, die in een onbedaarlijke lachbui was uitgebarsten, maar uu deed ze maar of ze die vriendelijke qualilicalie niet had gehoord; ze bad nog meer tc zeggen en wilde voor geeu geld ter wereld nu een storm verwekken. „Zooals je weel, waren we vanochteud bij de Weijer»" aldus begon ze baar vorklariug „en daar hoorito ik vreeselijke dingeu omtrent eon arm gezin. Ik wil me niet beter makeu dau ik beu in 't eerste oogeublik reageerde ik niet op hetgeen mevrouw Weijer me vertelde. Ik kon '1 immers uiet helpen, dat de man reeds een halve maand verlamd is en er zes kiuderen zgn, maar bij 'tnaar huis gaan, heb ik er toch ernstig over nagedacht eu ben ik tot de overtuiging gekomen, dat het onzo heilige plicht is, te helpen eu niet alleou hier, in dit bijzonder geval, maar overal waar armoude ou ellende üeerschen „Beu je heuBoli van do kook Enfin, als je 't met allo geweld wilt, doe me dau eerst 't genoegen, driemaal achter elkaar de honderdduizend te trek ken" viel de overste haar in do rede „dan kan je voor mgu part zoo weldadig zijn als je wilt, maar vóór je zoover bent, moot ik je dringend verzoeken, een beetje rekening te houden met de voorhanden geldmiddelen. Als je plotselinge weldadigheidszin misschien een middeltje is otn moer huishoudgeld te krijgen, dan schrijf ik nu vast iu murgane vau je verzoekschrift: „niet toogestaau". Meer dan ik je tot dusver gaf, kan ik je niet geven en hoe je van je eigen geld hier den nood wilt lenigeu, ver klaar ik eerlijk, niet te begrijpen". „Ik wil dau ook leeren, voor meze'.veu minder noodig te hebben", antwoordde mevrouw plechtig „en ook op mgn toilet zal ik wol weten te bezui nigen". „Maar mama dat kuut u toch uiet" meende Hilda „u, die altijd zegt, dat goedkoop duurkoop is". „Voortaan zal ik dal niet meer zoggen" klonk het scherp en beslist terug. „Voortaan zal ik niet meer vragen hoeveel heb ik noodig, inaarmet hoe wei nig kr.n ik toe. Eu ook jij zult zuiniger moeten wezen, Hilda; 'tis nergens goed yoor, datje hier te Beberswalde even duur gekleod gaat als vroeger te Berlgu". Hilda keek heel sip; zij was volstrekt uiet meer ijdeltuit dan de meeste andere jongemeisjes, msar op 't punt van toilet wel een beetje heel erg ver wend zg was dolgaarue goed gekleed en 't stond haar lang niet aan, 1111 opeens vreeselgk eenvoudig zich te moeten kleedeu ten einde een paar armen te kunnen bijspringeu. Ook baar vader stond het volstrekt niet aan hij zag altijd graag, dat Hilda goed gekleed was en dus zeide bij vrij duidelijk „Hoe jij je wilt kleoden, moet je zelf weten, maar Hilda blijft gekleed zooals z«j is. Wat heb je toeh voor kunsteu? Ik begrijp niets van je plotselingen weldadigheidszin eu nog minder hoe je ook maar een oogenblik kuut ge- looveti, dat je allen zult kuunen nelpen". Zij deed weer net alsof zij alleen de laatste woor den had geboord on zeide „Dat ik daartoe geheel alleeu niet iu staat bon, weet ik en daarom heb ik de zaak eens rijpelijk overdacht en ben ik vast be sloten, eeu welibuïigheidsvereouigiug te stiehteu. Om echter veel leden 10 krijgeu, moet ik bet goede voorbeeld geven en zelf zooveel goed doen alsmaar mogelijk is. Ik zal beginnen mot in de „Bebers- wa'.der" morgen reeds eeu oproeping te schrijven eu allodan.es, die zich voor de zaak in'.eresieeren, uitnoo- digan tol een vergadering in het „Deutsche Haus". „Heusch, mama, ik ken u heelemaal niet meur" riep Hilda vorbaasd uil. „Vroeger beweerde u altijd, «lat dergelijke voreeuigingeu niets baatten, eigenlijk een soort vivisectie waren, een middeltje 0111 voor 't minst mogelijke geld den naatu te krijgen dat men ozoo weldadig is, een methode om een soort vuor- zienigbeidje te wezen en de baas te spelen over een paar arme slokkers. U hebt ook meer dau eeos gezegd, datzulk weldoen de armen nóg meer achterop brengt omdat men xe verwent en bun leert, dat anderen voor hen willen zorgen. Als ik me goed herinner, hebt u eens gezegd„Slecht» hij bewijst ziju eveumenscb een waro weldaad, dio hem jtrbeid verschaft en hem daardoor iu de gelegenheid stelt, zgn dagelij kuch brood te verdieuen". Wat u nu zegt, is toch iets heel auders eu Mevrouw Von Kettler kon 't uiet ontkennen en evenmin erkennen, dat zij nu opeens zoo gansch andere theorieën was toegoiiaan 011 zeid» dus, zoo waardig mogelijk: „Heel juist, kind: wat ik toen zeide, is ook uu nog mgu meaning. Ik hoop ook een Vereeniging voor workverschalling te stichten en zal daarover met den Burgemeester spreken, 't Is mijn doel, mgu plan zoo openbaar mogelijk teoot- uit te werken". „Aha!" zeide de overste, die gedurende de toe spraak zijner vrouw alle artichokkenbladen nog eens had nagekeken „aha! nu beken jo dan toch einde lijk kleur; nu weet ik watje met je vereeniging wilt. Je wilt «ie Bodeustocks spinnijdig maken en als 't mogelijk is óok de Dornbichs. Je wil uög tneer dan tot dusver de eerste fiool spelen". Zijn vrouw kleurde als een jongmeisje dat op een leugeu wordt oetrapt; haar man had haar geheimste gedachte geraden, „En Als dat werkelijk eens 'tgeval was?" vroeg xe „wat dan nog? Je hebt xelf nog onlangs gezegd, dat we evenals eeu veldheer den lijd, die ons nog rest vóór den Hanval, moeten benutten om onze po sitie te vtrsterken en te bevestigen eu uu ik 't doe, vindt jo het maar half goed." „Heb je mij hooren zeggen, dat ik 't niet goed vond?" vroeg do overste. „Maar eerlijIc gezegd, zou 't me liever ziju geweest als je goed wilde doen om 't goede, maar voor die arme zielen is 't toch óok hoofdzaak, dat zij geholpen worden, het „waarom" kan hun tocb niet schelen. Mjj is het ten minste altijd zoo gegaan, zoowel iu 70 als bij de manouvres; ofik een snee brood kreeg of er om moest dreigen, kon me weinig schelen; hoofdzaak was, dat ik wat te eten kroeg." Hij zweeg eeu poosje en vervolgde toen „Hoe meer ik er ovor nadenk, «ie» te beter komt Icomt ma je plan voor. Natuurlijk wordt jg Presi dente; enfin, dat zal jo «vel weten klaar te spelen. Als mevrouw Dornbacb dau hier komt, mag ze lid wonlou en dan staat ze eonigermate ouder jou com mando. En je zorgt er maar voor, dat de Bestuurs- baantjes bezet zijn; voor driejaar, dan kan zij er uiet in komen. Wat kijk je me ongeloovig aan? Voor drie jaar, boor je; dan zit je vast. Laat mij dat maar eens opknappen: ik ben een baai in bet ontwerpen vau Statuten, dat heb ik nog dat bewezen in de Wandelclub. Geen enkele tegenwerping maakten ze cn een vau de heeren xeide, dat de Statuten 1Ó0 mooi waren, dat Lenbach ze niet zóo bad kunnen schilderen. Afgesproken dus, ik maak de Statuten en eer ik vauavond mgn biertje ga innemen, zijn ze kant en klaar." Zóo vervuld wa» hg vau den arbeid dat hg vroeger dan gewoonlijk vau tafel opstond en in plaaU van xgu middagdutje te doen, eeuige kwasten door te zagen, en weer wild te droomen, zette bij zich aan xgo schrijftafel. Warai iiörvotgd,)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1