Ruilen van boeken. 3 Gemengd nieuws. Ingezonden. J. A. Hemmes, J. F. Wesseling, Wilna de Tourton Bruyns, L. A. Beth, W. G. de Haas, Bertha van Slooten, Nelly ('arels, L. Adam, Joh» J. W. van Wisselingh, Nelly Glerum, J. de Wit, P. M. Geraerds Thesingh, D. J. M. Boode, C. van den Donker, A. M. Frede- rikse, D. B. J. Kievits, S. L. de Winter, II. R. F. Ponse, J. F. Goverts, T. G. van Alphen, H. van Boeijen, A. Lohmao, 0. W. Versluys, R. do Bel, H. F. van Eck, A. Prins, J. H. A. Wieringa, F. W. Sap, J. F. Mounier, A. Snijder, G. H. Schwemmer, P. van 't Veer, A. Cohen, Bertha S. A. Evers en G. F. M. van der Duyn, terwijl 14 van de 50 leerlingen dezer klasse niet werden bevorderd. Uit kl. II naar kl 111: Aletta C. van Os, Ch. N. Dieters, K. W. F. M. Doorman, H. J. Vermev, G. J. Willems, Albertina de Tourton Bruyns, L. A. K. M. Doorman, H. B. Ris- sink', G. Kool, V. W. van Gogh, J. J. Staver- man, W. G. Lobman, Christina Geyl, G. Doodt, M. M. van Esveld, P. J. J. Mounier, D. C. Prins, J. Ph. Swaving, G. D. d'Aulois de Bourouill, H. H. J. Renes, A. van der Goes, II. van Meer veld, P. H. F. van der Horst, M. H. Geraerds Thesingh, F. C. T. Scliuvers, E. C. Tjassens Reiser, J. A. F. Keetell, W. A. Veenhuyzen, Marie A. V. Caprpau, W. F. Rutgers, J. C. A. van den Bogert, G. van Rhijn, A. Meyer, Sjoukje Oosterbaan, en voorwaaidelijk Melanie Bock, E. van Gelder, R. P. F. de Beaufort en H. J. van der Morst Bruvn 11 van de 47 leer lingen dezer klasse werden niet bevorderd. Uit kl. Ill naar kl. IV: J. VV. Best, D. Pas man, J. W. Hartgerink, G. J. J. van Goor, G. de Vries, Maria bouman, K. van Aller, J. Th. Beernink, E. B. Willemslyn, M. Wil- Jemstijn, A. Rinsma, Marg. van Slooten, H. G. Goosens, Annette Staverman, G. Bicker Caarten, H. van F.eden, G. Huysing, H. G. F. Veenhuijzen, Jacoba van Veen, M. A. J. M. Jacobs, Martha de Vries, J. den Tex Bondt, I1. van den Nieuwenliui/.en, E. P. Boode, Elis. Oosterbaan, Anna Kunemun, G. Ch. Rooil- huijzen de Vries, G. M. van der Plank, W. F. Burlage, J. B. Bloemendal, H. Veenendaal, A. J. Prins Visser, G, Greiilanus, Maria Stam- perius; voorwaardelijk: A. Bischolf van Heems- kerck en Hendrika Kroon; bevorderd werden ook de toehoorder J. W. L. van Boetzeliar en voor de voldoende vakken de toehoorde ressen Chr. Maria Vos en Antonia Rieber, terwijl '23 van de 62 leerlingen dezer klasse niet werden bevorderd. Uit kl. IV naar kl. V.: P. E. Staverman, Paniela C. Steinbuch. J. P. Treub, W. H. van Os, H. N. Prins, F. J. Heyligers, D. B. Streefkerk, Geertje de Groot, H. Kindermann, S. van Ramshorst, J. P. Holtrop, Job» Marg. van Goor, W. Verdonk, J. M. van den Bosch, N. A. A. van de Roemer, J. M. van der Veen, J. Pb. Korthals Altes, J. J. Pels Rijcken, Ge- rardine Buijs, J. Meulenbelt, J. H. van Heems kerk Di'iker, Jeanette Geijl, 1'. van Eerden, S. Versluijs, Suze van Nulck, A. A. de Haas, H. H. van der Zoo ile Jong, J. C. Rouscholte, Charlotte Hey broek, W. C. Cankrien, C. A. Rieber, C. F. A. de Bruijn, Max Wollï en voorwaardelijk L. Thole, H. J. van Daal. J. van Oven en Nelly Burgers; niet bevorderd werden 17 van de 03 leerlingen dezer klasse. Van de 248 leerlingen, die de school aan het eind van deD cursus telde, konden er 05 niet worden bevorderd en nemen er 35 nog deel aan het eind-examen, dat dit jaar ge houden wordt lo Utrecht. De nieuwe cursus begint Dinsdag Sep tember e.k. Ingevolge deswege gedaan verzoek stellen we ons blad open als bemiddeling voor1 hen, die SCHOOLBOEKEN willen ruilen; voor de abon- né's KOSTELOOS, voor niet- abonné's tegen betaling van 10 cent per boek, zoowel vraag als aanbod. De heer E. J. van der Noordaa is aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot art*. De lieer H. E. O. van A mstel, uit Utrecht, is werkzaam gesteld als stations-klerk by de N. C. S. bier. Luitenant J. G. Sinia, thans van hel 9e regiment infanterie, wordt met ingang van 10 Juli gedetacheerd bij liet valide gedeelte der Koloniale reserve. Kapitein J. M. Mazel, van bel 5e regiment infanterie, wordt 1 Augustus gedetacheerd by da 2o afdeeling van bet Departement van Oorlog. De oefeningen in de Legerplaats bij Laren, te houden door jongelieden van het reserve kader en leerlingen van Gymnasia en Hoogere Burgerscholen, zullen gehouden worden van 1 tot 27 Augustus. De zoogenaamde dokters-manoeuvre wordt in de nabijheid van Amersfoort gehouden op 11 Augustus bij slecht weder, den volgen den dag. We verwyzen naar de advertentie in dit nummer aangaande liet concert, dezen avond in «De Arend" te geven door musici onder leiding van den lieer H. Hendriks, en gevolgd door een bal-champètre. Aanlokkelijker weer heeft do heer Wery moeilijk zich kunnen denken. In de Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. van der Horst Bruyn gehouden ledenvergadering van het plaatselijk Departe ment der «Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" werden gekozen tot Bestuurslid de heeren dr. Ph. H. Peyrot en M. L. Celosse, en zulks ter voorziening in de vacaturen, ont staan door het niet-aannemen der benoeming door dr. H. J. Reynders en het bedanken wegens vertrek door den heer A. Werumeus Buning. Sloot de rekening van den Penningmeester verleden jaar met een saldo van rond f700, thans is dit saldo slechts f265.80, zulks door hei dekken van het tekort der Fröbelschool ad f512.226. Deze rekening zal worden nagezien door een commissie bestaande uit de heerenJ. E. Peyrot Sr., D. Gerritsen en P. J. Frederiks. Op aanstichting der plaatselijke afdeeling van den «Algemeenen Nederlandschen Typo grafen Bond" zal worden getracht, ook hier een vak-avondschool voor typo's op te richten. Een openbare vergadering zal daartoe Maan dagavond in >De Arend" worden gehouden. De eerstvolgende maandvergadering van «Handel en Nijverheid" wordt aanstaanden Dinsdagavond gehouden in «De vergulde Zwaan". Onder meer komt aan de orde de vraag of de vereeniging zich al dan niet zal inlaten met het stellen van candidaten bij eventueele vacature in de Kamer Yan Koophandel. Bij de wedrennen, morgen te Bussum te houden, zal in den steeplechase voor heer rijders over 4801) M. u. a. meeloopen «Master Freddy" van G. J. A. A. baron Van Heemstra. Hoe hoog nooJig het is, bij het koopen van visch om het keurbriefje van den zeilden dag te vragen, is gister voor de zooveelste maal gebleken toen een ageut van politie den vischventer J. de G. om 't briefje vroeg. In plaats daarvan kreeg hij een grooten mond en nu kwam de Keurmeester er bij te pas, die de waar nu eens aan een extra-inspectie onderwierp en een llinke partij bot moest afkeuren, welke onder politie-toezicht voor consumptie onbruikbaar werd gemaakt. We dachten gister een oogenblik werkelyk in Oost ludië ie zijn. toen we opeens in een regen van kleine.en enkele grootesteenen geraakten en zoowaar ook sirih-druppels op de Korlegracht werden geprojecteerd. Dan, men was slechts bezig met het dak van de twee «panden" op den heek van Achter de heilige geest af te breken. Van een waarschuwer op de straat, die waarlijk niet overbodig ware geweest voor de kinderwagens en voorbygangers, geen spoor. Endelijk mengde zich een ag< nt met een «zeg, schei daar eens uit metsteenengooien" in 't geding en de geheimzinnige steenenregen mitsgaders de hollandsche sirih-projeetie hielden op. 't Zaakje werd nu maai* binnenshuis ge worpen. Toch een vreemde achtervolging van de Bouwverordening. Een wegwerker is gistermiddag door zijn groote tegenwoordigheid van geest aan een ernstig gevaar ontkomen. Een goederentrein uit de richting Apeldoorn had, nog hij liet station, zóo'n vaart, dat een der arbeiders van een ploeg geen tijd meer had, zich van de rails te verwijderen. Hij liet zich languit tusschen de rails vallen de trein joeg over hem heen en toen de kameraden toeliepen om te kijken, vonden zij den man bewusteloos van den schrik, doch volkomen ongedeerd. Na bijgebracht te zijn, kon hij zijn werk hervatten. geldboete van f5, subsidiair 3 dagen hech tenis, wegens het doen trekken van een last door trekdieren op pijnlyke of kwellende wijze. Bekeurd door den onbezoldigden Rijks veldwachter H. Bon. G. Sch., wonende te Nij kei k, tot een geld boete van f5, subsidiair 3 dagen hechtenis, wegens het vervoeren van dieren op een pijnlijke of kwellende wijze. Bekeurd door W. Veldman, agent van po litie alhier. Op den 4 Juli 1904 W. vjn den H., wonende alhier, tot een geldboete van f5, subsidiair 3 dagen hech tenis, wegens het doen trekken van een last door trekdieren op pijnlijke of kwellende wijze. Bekeurd door G. Martens, agent van po litie, te Baarn. Voor de Arrondissements-reclitbank te Utrecht is Donderdag behandeld do zaak van C. L., oud 34 jaren, arbeider te Amersfoort, die terecht stond ter zake dat hij in den avond van den 24en Juni den uitdrager Corn, de M. zoodanig met een mes in de borst heeft verwond, dat deze tengevolge van het van het geleden bloedverlies binnen twee minuten na den stoot tusschen de ribben, die het hart raakte, is overleden. Van de vijf getuigen, die gedagvaard waren, traden er twee als deskundigen op, prof. Eijkman en prof. Spronck. Uit het getuigenverhoor bleek, dat be klaagde allesbehalve gunstig bekend staat. Het O. M. eischte 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger, rar. Schorer, drotig op clementie aan. Uitspraak 15 dezer. Het tuinfeest dat H. M. de Koningin-Moeder op «Soestdijk" zal geven, is vastgesteld op Zaterdag 16 Juli. Ook ds. J. J. Medema, te Charlois, heeft bedankt voor het beroep naar de Gerefor meerde kerk B te Bunschoten. Vier dingen komen nimmer terughet gesproken woord, de afgeschoten pij!, het vergankelijke loven en de verzuimde gele genheid. Overzicht van (le samenstelling der Provin ciale Staten en der Eerste Kamer. Prov. Voor d« N»d eer- Stalen. worden. •S 4! I .g b J 1 1 5 3 Groningen 4.5 3 42 S 0 3 0 3 Friesland .Ml :io 30 4 (1 4 0 4 8b 36 2 0 2 (1 2 Orerijsel 47' 23 24 3 0 3 0 3 Gelderlsud 82 42 8 8 0 li 0 Utrecht 41 28 13 2 0 2 0 Noord-Holland 77 12 66 tl (1 tl 0 9 Zuid-Holland 82 48 38 1(1 4 8 10 (1 Zeeland 42 88 18 2 2 (1 2 0 Noord-Brabant «4 84 8 O 6 0 Limburg 46 46 3 0 3 0 ToUal 590 320 270 50 23 27 29 21 Ter waarschuwing. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn veroordeeld, op den 22 Juni 1904: H. J. H. en K. van B., beiden wonende to Amersfoort, tot een geldboete van f5 ieder, subsidiair 4 dagen hechtenis voor ieder, we gens hei vervoeren van eenige eieren van een zwarten lijster, gedurende de eerste 9 maanden des jaars. Bekeurd door den Rijksveldwachter-jacht opziener P. Knoppers en den onbezoldigden Rijksveldwachter G. Mastenbroek. üp den 1 Juli 1904: Jac. U., wonende te Baarn, tot een geld boete van f 10, subsidiair 2 dagen hechtenis, wegens het voortsclioppen en doodtrappen op een baldadige wijze van 3 op den grond liggende jonge levende merels. Bekeurd door den onbezoldigden Rijks veldwachter H. Bon. O. R., wonende te Spakenburg, tot een De bekende schrijfster Cath. Alberdingk Thijm mocht van den particulieren Secretaris van H.M. de Koningin de schriftelijke mede- deeling ontvangen, dat de boeken, getiteld «Een Apostel der Liefde" en «Groote Zieleu" (uitgaven van de firma Valkhoff Co., te Amersfoort) met belangstelling door H.M. ontvangen en door H.D. aangenomen zyn. Tot vóór korten tijd was men algemeen de meening toegedaan, dat die aardappelen de beste waren, welka bij 't koken berslten. De Fransche scheikundige Balland heeft even wel aangetoond, dat die meening niet juist is. De zaak is deze: Bevat een aardappel naar verhouding veel eiwit, dan behoudt hij bij 't koken zijn vorm. Het openbersten en in kruim vallen der aardappelen is een be wijs van armoede aan eiwit. Wyl nu de aardappelen met het meeste eiwit de voed zaamste zijn, kan elke huisvrouw de kwaliteit van een aardappel bij het koken beoordeelen. De beste soorten zijn altyd die, welke niet in kruim vallen, maar heel blijven. Nieuwe aardappelen zijn moeilijk verteer baar, verwekken lichtelijk storing der inge wanden. Om ze nu te koken, dat ze niet ge vaarlijk zijn, moet men twee ketels tegelijk «jp het vuur zetten, den eeneu rnet en den anderen zonder aardappelen. Koken de aar dappelen, dan giete men dadelyk het vuile (solanine-houdend) water er af en doe het kokende water uit den anderen ketel er by. Wie ze ééns zoo bereid heeft, doet het in 't vervolg altyd. Een buitenlandsch tuinbouwblad doet het volgende middel aan de hand om nieuwe aar dappelen, zeepachtig van stnaak en onrijp als ze zijn, oio zoo te zeggen een suclrijplieid anee te deelen, namelyk hierdoor, dat men ze eenige dagen legt in warm zand dat bovendien aan de zon is blootgesteld zoo- danig, dat de aardappels er geheel door bedekt zijn. Des avonds moeten zij op een droge plaats worden bewaard, opdat het droge zand geen vocht aantrokke. Bij absentie van zon neschijn kan men nieuwe aardappelen ook wel blootstellen aan de stralende warmte van een keukenfornuis. Aldus behandelde nieuwe aardappelen wor den door dergelijke behandeling rijp, melig en lekkerder Van smaak. Bovendien worden zij als spijs, wat de verteerbaarheid betreft, oneindig beter. Het opnemen vau Ingebonden «tukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk inetemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste «tukken wordt nimmer teruggegeven. Rectificatie. Geacht» redactie, Vergun mij een enkel woord naar aanleiding van het jongste Raadsverslag in Uw blad van Donderdag 7 Juli j.l., waarin o.a. woordelijk het volgende staat- «Wethouder Celosse zegt, dat de Raad hier alleen te maken heeft met het advies van den Directeur der aldeeling in het «Werk huis", door den Raad als zoodanig verant woordelijk gesteld. De Directeur der Hoogere Burgerschool, die nooit éen les van adres sante bijwoonde, schryft in zijn advies«naar mijn meening". De Directeur der afdeeling in het «Werkhuis" adviseerde zeer kort en niet afwyzend, doch de Directeur der Hoogere Burgerschool haalt van dat advies slechts enkele woorden aan en adviseert in tegen- overgestelden zin ongunstig." In de veronderstelling, dat Uw verslaggever zich vergist moet hebben in het weergeven van wat door den Wethouder Celosse omtrent mijne meening over deze aangelegenheid in den Raad gezegd kan zijn, acht ik mij ver plicht te verklaren, dat ik, in deze geheel de opinie van den Directeur toegedaan zynde, aan niemand eenige rnededeeling heb gedaan, waaruit ook maar in het minste het tegen overgestelde zt u kunnen worden afgeleid. Hoogachtend, Uw dienstw. dn., F. WESSEL1NG. Amersfoort, 8 Juli 1904. Bovenstaand Ingezonden stuk gewerd my gister (Vrijdag) middag 12 uur. Wanneer ik de tot dien tijd verschenen plaatselijke bladen er eens op nalees, dan is het toch eigenaardig, dat drie verslaggevers, die vlak naast elkaar op de publieke tribune zitten en geheel zelfstandig werken, zich juist omtrent de zelfde zaak zouden hebben «ver gist" en dus verkeerd weergegeven. De links zit tende schrijft: „De heer Ce losse [zegt]De Directeur heeft nooit ten cler lea den zit, geeftden zin ven het om trent de betrok ken zeek door Wethouder Ce- loser, gesprok ene weer in deze be- het verzoek iu te willigen. Mej. Van Eijk van iijge- Voorthuisen woond en brengt geeft baar meeste tbans een derge- leseeu in het lijk advies uit." werkhuis, waar de directie be rust in handen van den heer Wesseling. De directeur debeer Buijs, beeft du meeniDgvanden heer Wesieluit gevraagd, die geen bezwaar had om voor in williging van het verzoek gunstig te adviseereu. In zijn advies aan B.enW. heelt de directeur van de meeningvanden heer Wesseling maar enkele woor- I den aangehaald, I doch self ais sijn opinie kenbaar gemaakt in i tegenstelling dus j met dm heer IV. dat het versoek sou worden af- I gewezen". Ik vraag nu of in dit laatste (dus: mijn) verslag niet het zelfde, doch naar mijn ge woonte wat meer uitvoerig, wordt gezegd, hetgeen in het door tnij gecursiveerde in de nevenstaande beknopter verslagen wordt ver meld. Met opzet citeerde ik de drie verslagen naast elkaar opdat de lezer, die er waar schijnlijk geen drie plaatselijke Maden op nahoudt, zelf de volgende co*i..iusie kan maken Het is zeer wel mogelijk, dat éen ver slaggever verkeert hoort en zich dus «ver gist in het weergeven", maar dat alle drie ouder de z Jfde omstandigheden, geheel zelf- De rechts zit tende, tegen wiens overzicht de geachte in zender opkomt, schrijft „Wethouder Celosse, zegt, dat de Raad hier alleen te maken heeft met het advies van den Directeur der af deeling in het „Werkhuis", door deu Raad als zoodanig ver antwoordelijk gesteld. De Di recteurder Hoo gere Burger school, die nooit éen les van adres sante bijwoonde, schrijft in zyn advies: naar mijn meening". De Directeur der afdeeling in het „Werkhuis" ad viseerde zeer kort en niet af wijzend, doch ae Directeur der Hoogere Bur gerschool haait ven dat adviee slechts enkele woorden aan en adviseert in te- genovergestelden zin ongunstig.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2