Dinsdag 2 Augustus 1904. No. 5534. 53e Jaargang. Reis-exemplaren. Feuilleton. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën t—6 regels 6(3 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten eveoals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Aan onze abonne's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- ot builenlands vertoeven, wordt op aanvrage en niet duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zeilde wijze de geregelde toezending van de «Amersfoortsehe Courant" tijdens hun uitste- digheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. GEMEENTE-REKENING 1003. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 219 der Gemeentewet, Doen te weten, dat de REKENING van ontvang sten eu uitgaven der Gemeente over het jaar 1903, door hen nnn den Gemeenteraad aangeboden, ge durende veertien dagen, te rekenou van heden, alle werkdagen van 's vooriuiddags 10 tot 1 uur des na middags, op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter leziug zal liggen, en dat men van voorzegde rekeniüg afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, 30. Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. WUIJT1ERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. BURGERLIJKE STAND. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 5 Juli 1904 is vastgesteld de volgende Verordening: Verordening betreffende den Burgerlijken Stand te Amersfoort. Artikel 1. In de Gomeente Amersfoort zijn zes ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Art. 2. Er is éen bureau van den Burgerlijken Stand dit wordt gehouden in een der lokalen van het Gemeentehuis. Voor bet voltrekken van huwelijken zijn boven dien twee lokalen van het Gemeentehuis beschikbaar. Art. 3. De verdeeliug van de werkzaamheden tus- schen de verschillende ambtenaren is als volgt A. Eén hunner verricht in den regel alle werk zaamheden, die door of krachtens eenige wet am den ambtenaar van den Burgerlijken Stand zijn op gedragen, behoudens het bepaalde sub c, B. Eén hunner verricht bij ongesteldheid, afwe zigheid of ontstentenis van den sub A bedoelden ambtenaar al diens werkzaamheden. C. Vier hunner voltrekken in den regel do hu welijken. Bij hunne verhindering of onstentenis geschiedt dit door den sub A bedoelden ambtenaar. Art. 4. Het bureau van den Burgerlijken Stand DE TANDARTS. 2 (Slot). Wij gingen naar café Luitpold. Kuno jammerde: „O, die tandpijn is niet om uit te houden I" Daartusschen- door fantaseerde hij over schilderen eu vroeg zoo op eens: „Wanneer ik nu eens een keer werkelijk den duivel schilderde?" Ik moest lachen. „Ja, en zijn grootmoeder er bij", Dat nam bij mij kwalijk, Zóo gevoelig is hij. „Hij ging het café Luitpold door geen spoor van Beek. Eenzaam achter een zuil zat Hubert. Ik wilde, da- hij het bij hem zou probeoren, maar dat wilde bij niet. „Den kerel vind ik onaangenaam", meende hij. „Wan- neor ik geld van hem leen, durf ik niet meer op hem schimpen, en zonder dat kan ik ook niet leven". Neen, dat was waar, ik zou iu dat geval dok niet meer leven kunnen. Daarom op naar het café van het Hoftheater. Daar was ons het geluk gunstig, want daar zat iti stralend blozen, te midden van heerlijken overvloed, Gulliob. Kuno liep op bem toe. „Toe, meneer Gullich, ik heb toch zoo'n vreeselijke tandpijn". „Dat spijt me, meneer Fricke; is u dan nog niet bij den tandarts geweest?" „Neen, meneer Gullicb". „Dan raad ik u toch aan, dat toch te doen". Kuno afl Bij de deur pak ik hem beet. „Heb je geld V „Ach, neen". „O, jou dromedaris, waarom hebben we dan 00 penningen vertramd? Nu nog een keer terug en dan geld gevraagd". „Acb, wat zal Gullich er wel van denken?" „Laat bij denken wat hij wil". Kuno denkt Da, eu gaat, bijna dansende van de is voor het publiek geopend elkeu dag van des voor- middags 9 tot des namiddags 3 uur, en des Dins dags bovendien des voormiddags van 3'/, tot 9 uur, een en ander met uitzondering 1". van den Zondag, den Nieuwjaarsdag, den twee den PrtRsehdag, den Hemelsvaartsdag, don tweeden Pinksterdag en de beide Kerstdagen. Op deze dagen is, indien daartoe door een belanghebbende aanvrage wordt gedaan, het bureau voor het publiek geopeud des voormiddags van 8'/j tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden De aanvrage geschiedt aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tueschen 8 en 8'/, ure des voorraiddags van den dag waarop men aan gifte wil doen. 2°. van den Goeden Vrijdag en den Verjaardag van H. M. den Koningin, op welke dagen het bureau van 's middags 12 tot 's namiddags 1 uur voor het publiek geopend is, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. Art. 5. De Verordening betreffende den Burger leken Stand te Amersfoort, vastgesteld bij Raadsbe sluit van den 26. April 1904, vervalt. Aldus vastgesteld door deu Gemeenteraad vau Amersfoort, in zijne openbare vergadering van den 5 Juli 1904. Do Voorzitter, (get.) WUIJTERS. De Secretaris, (get.) Vak REIGERSBERG VERSLUIJS. 1. S. Gedaan te Amersfoort, den 2. Augustus 1904. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. BANKEN VAN LEENING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van 5 Juli 1901 is vastgesteld de volgendo verordening: VERORDENING op de Banken van Leeuiug en de Huizen van verkoop met recht van wederinkoop in de gemeente Amersfoort. Artikel 1. Ieder, die eenc Bank van leening of een Huis van verkoop met recht van wederinkoop opricht, verplaatst of overneemt, it verplicht, vooraf van zijn voornemen schriftelijk kennis te geven aan Burgemeester en Wethouders, mat nauwkeurigo op gaaf: le. van de plaats, waar de inrichting wordt of is gevestigd 2e. van de tarieven van de te vorderen rente, be- rekend per dag, per week en per maand 3e. van de termijnen, binneu welke de inlossing of de wederinkoop moet plaats hebbeD; 4e. van de termijnen, binnen welke, na den dag waarop de schuld invorderbaar is, de goederen tegen betaling van het verschuldigde, en na den verkoop der beleende goederen, de opbrengst, na aftrek van de hoofdsom en rente, alsnog ter beschikking der beleeners blijven 5e. of, en zoo ja, by welke maatschappij de voor werpen ten bate der inbrengers zijn verzekerd; 6e. van alle andere voorwaarden, welke aan de overeenkomsten van beleeoing of van verkoop met recht van wederinkoop als regel verbonden zijn. Art. 2. De in art. 1 vermelde opgaven moeten bij de uitoefening van het bedrijf stipt worden in acht genomen. Wijzigingen inogen niet worden ingevoerd dan acht dagen na de kennisgeving aan Burgemeester en Wethouders. Art. 3. Deze opgaven worden door den onderne mer openlijk bekend gemaakt in een of meer Cou ranten der Gemeente vóór den aanvang van elk be drijf en voorts in do maand Januari van elk jaar; zij moeten duidelijk leesbaar aangeplakt of opge hangen zijn in het kantoor der inrichting, alsmede aau de buitenzijde van den ingang. Art. 4. Ieder ondernemer van eeno Bank van leuning of van oen Huis van verkoop niet recht van wederinkoop is verplicht een register, waarvan de bladen doorloopend genommerd zijn, aan te leggen en nauwkeurig hij te houden, waarin elke beleening of verkoop onder een afzonderlijk volgnu regelmatige volgorde wordt opgsteekend, melding van: le. uaam en woonplaats van den beleener of ver- kooper; 2e. natd eu omschrijving van het beleende of ver kochte voorwerp; 3e. bet bedrag van bet geleende of de betaalde som 4e. deu bedongen interest; 5e. don termijn van inlossing of wederinkoop; 6e. elke inlossing of wederinkoop zelf, welke ach ter het betrokken pand wordt aangeteekend. Hij is verplicht, dit register, vóór dat het iu ge bruik wordt genomen, aan den Commissaris van Politie ter parapheering van de bladen op te zeuden. Hij is verplicht, dat register te allen tijde voor de politie toegankelijk te stellen. Art. 5. Van elke beleening of van eiken verkoop met recht van wederinkoop moet door of van wege den ondernemer een onderteekeud ou gedag teek end bewijs, in deu vorm vau een uittreksel uit het in art. 4 vermeld register, aan den beleener ofverkoo- per afgegeven worden. Art. 6. Het lokaal, waar de beleende of verkochte goederen worden bewaard, is te allen tijde voor de politie toegankeljjk. Art. 7. De ondernemer is verplicht, wanneer hem wordt aangeboden een voorwerp dat hem door de politio als van misdrijf afkomstig is opgegeven, of dat by hem het vermoeden wekt vau op onrecht matige wyse te z(jn verkregen, daarvan onmiddellijk kennis te geven aan het Bureau van Politie. Art. 8. Het is verbodeu a. goederen in onderpaud of koop aan le nemen uit handen vau een minderjarige beueden den leef tijd vau negentien jaren, van oen beschonkene of van een persoon, die blijk geeft van gekrenkte geest vermogens. b. de beleende ol verkochte goederen terug te geren aan een anderen persoon dan aau hem, die deze goederen heeft beleend of verkocht, tenzij het in art. 5 vermelde bewijs op wettige wijze aan een ander is overgedragen o! ten deel gevallen c. de iu art. 5 vermelde bewijzen in beleening te Art. 9. De handhaving van de voorschriften dezer Verordening wordt aan de waakzaamheid van de ambtenaren der Gemeente-politie toevertrouwd, Zij zijn bevoegd, te allen tijde de gebouwen en ruimten, waarop deze Verordening toepasselijk is, binnen te treden, met uitzonderiug van die gedeelten, welke uitsluiteud tot woning dienen. Huu wordt den last verstrekt om deze gedeelten, indien zij dit uoodig achten, te allen tijde tegen deu tandpijn, terug. „Och, meneer Gullich". „Is u er nog, meneer Fricke? Ik dacht, dat u al naar den tandarts wa9". „Ik wou het wol graag, maarhet kost drie mark." Gullich verstond dat. „Ah zoo." Hy drukt hem een vijfmarkstuk in de hand. „U kuut die mij bij gelegenheid wel teruggeven." En nu Daar den dichtst by zijmlen tandarts. In de Theaterstraat nummer een-en-dertig woont er een, éen trap hoog. Het ging in gallop over de smalle trap. Daar stootten wij op een jonge, schoone ele gante dame(in wandelcostuum. Kuno prevelde: „Par don, mevrouw, woont bier een tandarts?" „Jawel", kirde zij, „die ben ik zelf"- Dat was zij zelf; lieve grut; de tandarts was zij zelf! Ik keek haar dom aan en zonk in de voorkamer op een stoel neer. In zijn hoofd ging het„Tikketik; dat is zij zelf." Met Kuuo verdween zij in hot aller heiligste. Van tijd tot tijd hoorde ik zijn smartkreten, Na korten tijd stak zij baar goed gefriseerd hoofdje buitOD de deur. „Als u rooken wilt mijnheer, op de consoletafel staan sigaretten." Ik kon haar vrien delijkheid niet weerstaan en rookte als een locomotief. En Kuno?Nu,die kon baar hcclemaal geen weerstand bieden en vertelde haar zijn geheelen levensloop. Dat duurde natuurlijk zeer lang. Voor zulke ge vallen moest men zijn levensloop gedrukt bij zich dragen. Na een half uur verscheen Kuno weer. Hij zag er zeer fideel uit en jammerde niet meer. De dame begeleidde ons met groote hoflelijkhoid tot aan do deur van den corridor. „Nu?" vroeg ik op straat. „Zy beeft de zenuw verdoofd eu zal den tand plombeeren. De miss zei, je moet namelijk weten, dat het een »iis$ Nou", schreeuwde ik, „het mankeerde er nog maar aan, dat het een missis was. „De miss zei, dat het jammer was, den land te trekken. Ik bad een prachtig gebit, maar moest er meer zorg aan hesleden." „Pat maar op," bracht ik waarschuwend in 't mid- wil der bewoners binnen te tri den, met inachtneming van de voorschriften der Wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad No. 83). Art. 10. Deze Verordening ia ook toepasselijk op de bestaande Banken van leening eu Huizen van verkoop met recht van wederinkoop. De ondernemer is verplicht, binnen éen maand na het in werking treden dozer Verordening aan Burgemeester eu Wethouders de schriftelijke opgaven te doen, vermeld in artikel 1 en deze opeDljjk be kend te maken overeenkomstig artikel 3. Art. 11. Overtreding van een van de in artt. 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8 of 10 vermelde voorschriften wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zei dagen of geldboete van ten hoogste vijf-en-twiutig gulden. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten vau Utrecht, volgens hun bericht van den 22. Juli, not. 21 Juli 1904, No. 31, in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort den 25. Juli 1904. Amersfoort, den 25. Juli 1904. Burgemeestor en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. Do Secretaris, Vak REIJGERSBERG VERSLUIS, l.-S. Gedaan te Amersfoort, den 2. Augustus 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. G EMEENTE-BEL ASTINGEN. De GEMEENTE-ONTVANGER van AMERS FOORT herinnert bij deze ieder, wien het aan gaat, aan de spoedig voldoening van de verschenen termijnen der plaatselijke Inkomsten-belasting, dienst 190-1. Amersfoort, den 1. Augustus 1904. Do Gemeente-ontvanger voornoemd, K. van der BURG. den, „of zy bijt met je eigen gebit naar ju." „Och waarom, 't is een zeer beschaafde dame." „Des te erger voor jou." „Wat valt jou al niet in? Morgen vroeg moet ik terugkomen". „En heb je dadelijk moeten betalen?" „Neen de. miss zei, dat had den tijd tot de tand geheel geplombeerd zal zijn." „Zoo, je hebt dus de vijf mark nog?" „Ja". „Hoera" brulde ik, „nu gaan we naar den Raths keller en drinken een fleseh". En wat zegt de vent? Hij wil rolBtrekt niet; hij wil beginnen gierig le wordenbij wil mij een lesje geven. Nu, daarmee kwam hij bij den rechten persoon. „Wal", zeg ik, en schud be_i eens flink bij deu arm, „ik tram de halve stad met je rond, geef zestig penningen uit, wil voor jou de halve wereld vrageu of zij je wil borgen en dan zou jij nog niet eens een llescb met ine willen drinkeu Wat moest by doen? Hij schaamde zich, dat hij een aau val vau gierigheid had gehad en ging mede in don „Rathskeller", waar we de vijf mark heelemaal opmaakten. Bij het afscheid zei ik tot hem: „Morgen vroeg, wanneer je nog wat katterig bent, zul je iu de juiste stemming ziju om je afbeelding van de hel beginnen. „Och neen", antwoordt hij, „morgen vroeg moet ik naar die miss". Ja, hij moest naar de missl Hij moest in de laatste veertien dagen altijd maar naar die missl Achtentwintig keer ben ik bij hem geweest, en achtentwintig keer was hy by die miss of wilde hy er juist naar toe. Ik vroeg hem vandaag: „Is dan dat ploiubceren nu nog niet klaar?" Toen antwoordde hij heel onschuldig: „O ja, maar vandaag wordt eeu andere geplombeerd". „Een die heelemaal gezond is?" „O neen, die is óok ziek". Ik durf er om wedden, dat hy dien tweeden tand heeft uitgehold, alleen om nog maar langer naar de miss te kunnen gsan, en zog verder niets dan De Raad veigudeivle gistermiddag onder voorzitting van den heer Burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers van Vliet, van 1.45 tot 4.35, waartusschen een goed half uur in geheime zitting. Er is éen vacature; tegenwoordig waren 12 leden en de Secretaris, jhr. nir. B. Th. Sandberg. Afwezig waren de heerenWet houder Visser, Van Beek, mr. Prikken en mr. Van Voorst Vader. Ingekomen waren: van Gedeputeerde Staten goedkauriugen van de Raadsbesluiten nopens den aankoop van terrein en de Verordening nopens de Banken van leening en de Huizen van ver koop met recht van wederinkoop beide „Wijden wy hem een dronk van deeluemiug eu moge bem de bestudeering vau de tandtechniek lioht vallen". Alleu hieven hun glazen op en plengden het offer. Op dit oogenblik traden een beer en een dame op de tafel toe. De heer was Kuno Fricke. Hij maakte een theatrale handbeweging en zei„Ver oorloof me mijne heeren, u mijn bruid miss Florence Miller voor te stellen." Allen deden natuurlijk alsof ze zeer verrast waren en feliciteerden met vuur. De lucht suisde van „ah's". Neuhert trok den bruidegom op zij en vroeg hem „En de kunst?" „Leve de kunst", zei deze;, „binnen het varreljaars trouwen we en den dag na de bruiloft begin ik met mijn stuk over de Hel. In het huis, waarin myn bruid woont, bevindt zich een atelier.dat ik dadeljjk gehuurd heb. Ik begin wat ruimor te ademende zorgen voor het dagelijksch brood zyn nu van me weggenomen. Je moet echter niet denken, dat ik my door mijn vrouw wil laten onderhouden. Neen, ze schiet mij alleen maar de eerste jaron vooria ter betaal ik het mot interest en al terug." „Heb je Gullich al „Ja, vandaag; maar zeg hem niet, dat zijn vyf- markstuk m'yu verloving heeft ten gevolge gehad, anders vraagt hij misschien nog een koppelaarspele." „Daarvoor zie ik hem niet aan." „Tóch wel", hield Kuno^staande. „Hij doet tegen over ons altijd zoo onschuldig als de heilige Pilatus, maar ik weet, dat hij ze achter den mouw heeft," Do miss betooverde dion avond de jongelui zóó danig, dat allen Fricke benijdden. Merkwaardiger wijze kregen alle in de laatste weken tandpijn en liepen de miss het huis plat. Eu in plaats zich er over te verheugen, dat zyn bruid zooveel geld ver diende, werd Kuno jaloersch. Hy stond helsche pijnen uit. Misschien word als gevolg daarvan zyn schilder stuk over de Hel bijzonder goed.(

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1