is op het terrein, zal worden algesloten voor do brandweer. Kan do schuur niet daar komen waar nu de keien liggen De hooi berg op den boek zal wel verdwijnen, doch de veel grootere schuur zal nog dichter bij dé school komen. De doorgang is nu slechts 7 M. en bij feilen brand kan de brandweer er niets uitrichten. Spr. zou gaarne het advies van den Opper- brandmeester hebben gezien. Ook .de heer K 1 e b e r kan zich niet ver eenigen met het voorstel en had eveneens gaarne het advies van den Opperbrandmeester gezien. Bij den jongsten brand der schuren aan de Kamppoort zijn commandeurs «'er spuiten geschroeid en «ie breedte is daar grooter dan zij hier zal worden. Ook heeft spr. een principieel bezwaar tegen het uitgeven vun dit terrein voor 25 jaar. De heer Plomp heeft zoo zeer juist gezegd waarom de Gemeente de voormalige looierij aankocht. Zal men nu een deel van dit terrein weer zoo goed als vervreemden? De Voorzitter merkt op, dat nog zeer onlangs daar hootbroei was en men de slangen van drie plaatsen aanbracht, o. a. van de Kampstraat. Spr. ziet dan ook niet zoo'n groot beletsel voor de brandweer. Het denkbeeld van den heer Plomp is geheel nieuw en nog niet overwogen door B. en W. De heer Plomp herhaalt zijn voorstel om de beslissing aan te houden tot tea princi- pieele zal zijn beslist. Wethouder Celosse merkt op,dat zeker gedurende 25 jaar en misschien iiog wel langer daar hooibergen hebben gestaan, die daar, achter den muur niet zooveel gevaar opleveren. Er is weljeens brand geweest, doch die werd dan ook steeds goed be.I wongen. Het geldt hier eenigermate het belang eener industrieele onderneming en nu kan men zeggen de huurprys is wat laag, maar nu moet een muur gebouwd, terwijl de vorige keer op den walmuur kon gebouwd en dan ook f40 werd gevraagd. Ais de hooibergen hier en daar zijn verspreid, acht spr. brand gevaar veel grooter. Den heer Van Eek is 'tin zoover eens met den heer Celosse en zal dan ook daarom niet tegenstemmen, doch wel om het finan- cieeledeel van het voorstel, om«lat de Gemeente de belasting heeft te betalen. De heer Plomp is 't niet eens met den heer Celosse. Dat de hooibergen zóo lang daar stonden, is volstrekt geen reden om ze er te latendoch spr. hoofdbezwaar is, dat het pas gekochte terrein nu alweer om zoo te zeggen wordt vervreemd. De heer Oosterveen deelt de bezwaren van de heeren Kleber en Hamers en had óok gaarne het advies van den Opperbrand meester gezien. Spr. verzoekt, dit advies alsnog in te winnen. De Voorzitter herinnert dat als brand ontstaat in een hooiberg men dien moet laten uitbranden. De heer Hamers zegt, dat als men een brand wil blusschen, men toch op het ter rein moet wezen en op dit terrein kan de brandweer niet komen. De heer Plomp stelt nogmaals voor de beslissing aan te houden tot de Raad ten principieele zal hebben beslist. De heer Van Esveld heeft dan nog liever renvooy naar de afdeelingen. De heer Celosse: En de hooibergen naar de Mookerhei. Z. h. st. wordt bel voorstel nu verzonden naar de afdeelingen. Te 3 uur komen aan de orde punt 3: Ver2oek van dr. J. H. Mol om privaatlessen te mogen geven, met adviezen. 4. Verzoek van de heeren W. G. A. Meijer, dr. P. K. Lulofs.en J. C. A. Havinga om privaatlessen te mogen geven, met adviezen. 5. Voorstel omtrent periodieke verhooging van jaarwedde van de leeraren dr. P. K. Lulofs en A. M. Kerkkamp, met adviezen. 6. Voorstel omtrent periodieke verhooging van jaarwedde van de leeraren dr. Pb. H. Peyrot en dr. A. Smit, met adviezen welke alle worden aangenomen z. d.ofh. st. 7. Voorstel iuzake het verzoek van het Bestuur der ïAinersfoortsche Tramweg Maat schappij" om een subsidie van f1000 voor 1904. De Voorzitter deelt mede. dat door het uiteenloopen van het boekjaar der Ven nootschap en van de Gemeente een misver stand bij adressanten is ontstaan. B. en W. stellen nu voor, het adres nader te behande len by de Gemeente-begrooting, waartoe wordt besloten z. d. of h. st. 8. Voorstel inzake het adres van G. J. Boode om eervol ontslag al9 onderwijzer bij het Lager onderwys. De heer Hamers stelt voor, dit punt aan te houden tot het eind der vergadering. Spr. wil eenige vragen doen, welke in open bare zitting wellicht minder op hun plaats zijn. Wordt uitgesteld tot het einde der ver gadering. 9. Voorstel betreffende het eervol ontslag, verleend aan mej. A. P. Kley als onderwijzeres by het Lager onderwijs. De Voorzitter zegt, dat het Raadsbe sluit van de vorige zitting antérieur was aan dat van Gedeputeerde Staten en deze voor stellen thans nader eervol ontslag te verleenen. De heer Van Esveld vraagt of dan óok een maand langer tractement moet betaald. De Voorzitter ontkent zulks. De Raad vereenigt zich 7. d. of h. st. met het voorstel. 10. Voorstel tot het betuigen van adhnesie aan een adres van do »Vereeniging tot be vordering van stoomvaartbelangen" tot ver betering van den Eemmond. I)e Raad machtigt z. d. of h. st. het Dage lijkse!) Bestuur, het adres te steunen. 11. Voorstel omtrent regeling van het onderwijs aan de Hooger j Burgerschool, cursus 1904'1905. De Voorzitter zegt, dat de adviezen ter lezing hebben gelegen en «lus bekend zijn. Ten overvloede doet ZWEdA. zo voorlezen door den Secretaris. Uit het advies der Commissie van Toezicht, wier Voorzitter uitstedig was, blijkt, dat 2 letton waren voor splitsing van «Ie 3e on de 4e klasse en 3 afdeelingen en twee laden voor de spitsen dier klassen in 2 aldeelingen. De Inspecteur herinnert in zijn advies, dat hei maximum aantal leerlingen per klasse op Rijks Hoogere Burgerscholen 20 is, derhalve ook bij door het Ryk gesubsidieerde Hoogere Burgerscholen bezwaarlijk grooter mag zijn. Mr. H ey 1 ige rs (grontendeels onver staanbaar) verzoekt, dat de Minister in kennis worde gesteld met het voornemen om de school te splitsen in tien afdeelingen, zulks rnet oog op het Rijks-subsidie. De heer Van E s v e I «1 had gaarne nadere inlichtingen. Spr. begrijpt niet waarom thans ineens tien klussen worden gevormd, wat naar veler meening schade en zeer zeker geen voordeel aan het onderwijs zal brengen. Ook zal de Minister het subsidie weer in korten. Voor het zelfde geld, dal de school aan de Gemeente zal kosten, bij 10 ol' 17 leerlingen per klasse, zal men nu klassen van 27 leerlingen krygen, terwijl de Inspecteur als maximum 20 geeft. Ook is «Ie orde niet zoo makkelijk te handhaven bij leerlingen van 17 a 18 jaar. Wethouder Celosse moet op de eerste plaats opmerken, dal «leze school geen 10-klassige, doch een 5-klassige is, doch meent, dat de heer Van Esveld heeft be doeld 10 afileelingen. Ten andere heelt spr. gehoord, dat het voor een leeraar veel aan genamer is een goed bezette klasse dan een kleine klasse te onderwyzen. Iets anders is dit voor een zwak leeraar, doch de Gemeente betaalt goed eo kan dus ook góede leeraren eischen. Het Dagelijksch Bestuur redeneert niet: een pdar kunnen er nog wel boven 't maximum bij, doch zegt: éen kan nog wel er bij. (Dit wel in antwoord op het door mr. Heyligers aangevoerde.) Men heeft gezegd, dat deze regeling geen voordeel zal brengen aan de GemeenLe maar de Gemeente mag niet meer vragen den voor het Middelbaar onderwys noodig is. Het Rijks-subsidie zal zeker worden ver minderd. De heer Van Esveld antwoordt, dut de heer Celosse niets heeft gezeg.l van eeuig gewicht dan dat spr. klasse zeide voor af deelingen. Waar de Rijkswet op. het Hooger onderwijs en de Inspecteur eon maximum noemen en deze zijn toch wel hooger autoriteiten dan onze Minister van Onder- wijs (gelach en de opmerking: Wat lachen ze hier gauw)-tiaar moesten we toch die adviezen maar volgen. De vorige keer zeide de heer Celossehoe kleiner klasse, hoe meer genot; dus ook hoe kleiner klasse, hoe beter onderwijs. De heer Celosse vergat óok te noemen het voordeel voor de Gemeente. Het Rijks-subsi'lie voor het volgend jaar is gebaseerd op 12 afileelingen en nu maakt men er opeeus 10. Het eenige voordeel zal zynschade aan het onderwijs, dat slechter zal worden, tor- wyl de Gemeente niet profiteert; dus alle- zijds nadeel. De heer Plomp zegt, dat de heer Van Esveld beweerde dat minder afdeelingen na deel zullen brengen voor de Gemeente en vraagt of 't niet beter zou wezen, de mee rling te vragen van den Minister van Bin- landsche Zaken. Wethouder Celosse acht dit niet goed. De Minister zal wel weer zeggen, dat hij te zyner tijd zal beslissen. Een voordeel is er echter wel. Als ooit de Gemeente zal komen voor alléén betalen der Hoogere Burgerschool, dan kunnen we de uitgaven overzien. Indertijd is sterk aan gedrongen op 16 lokalen; dit zou thans toch achterop blijken. De heer Van Esveld hoeft overigens een lang betoog gehouden naar aanleiding van hetgeen spr. indertijd zeide aangaande een bepaalde leerares en correctiewerk. Ook heeft de heer Van Esveld gesproken over den Inspecteur. Spr. wil zeggen, dat tus- schen den Inspecteur en hem niet bestaat admiration mutuelie. De heer Kleber zal voorstemmen. Spr. is niet zóo op de hoogte van onderwijszaken als de heer Van Esveld. Dat men zich op de krachten der leeraars beroept, komt spr. vreemd voor als hy ziet, dat zij met fris- schen moed vragen, privaatles te mogen geven. De heer Van Esveld herinnert, dat bij da ontworpen splitsing het maximum reeds m<'t drie wordt overschreden. Komen daarbij gedurende «len cursus nog enkele leerlingen, dan is liet aantal por afdcoliug zeker veel te hoog. De heer Jorissen zegt, «bit als hij den Wethouder van Onderwysgoed heeft verstaan, ook op Rijksscholen het maximum wor«lt overschreden. Dan is dit voor «leze school óok geen bezwaar. De Voorzit te r zegt, dat de Inspecteur zijn persoonlyke meening geeft en sluit «le discussion. Het voorstel word nu aangenomen met 8 togen 4 stemmen (tegen dc heeren: Tromp van Holst, Van Eek, Van Esveld en mr. Heyligers). Aan de orde komt nu punt 12, «le Gemeente- rekening over 1903, in Ontvang f589339.518, in Uitgaaf f543 300 34 en dus met een batig saldo f49 033.176 wordt in bunden gesteld van een Commissie lol nazien, bestaande uit de heeren Van Beek, Ooslnrveen on Tromp van Holst. 13. Benoeming leeraar in de Staatsweten schappen aan «le Hoogere Burgerschool. Met algemeene stemmen wordt benoemd do hoer D. J. Bcuruer, te Utrecht. 14. Benoeming onderwijzeresaandeschool 3e soort aan de Koningsslraat. Benoemd mej. L. C. Oerleinans, te Vrij hoeven—Ca polle. 15. Voordracht leden van het College van zetters. Voorgedragen worden «Ie heerenE. L. Visser, J. Slnnige on T. van Daal, en S. Knop pers, A. Herschel Bzn. en II. 6. van Dam. lü. Betaling uit den post voor Onvoorziene uitgaven op da Begrooting voor 1f04. Een vorm-quaestie, omdat Gedeputeerde Staten «le uitgaaf voor de medailles voor het Nationaal kegel-concours moor gepreciseerd wenschen. De Baad stond een eredlet van f65 toe; de medailles kostten f61.80 17. Behandeling Verordening mazelen, enz. Bij de Wft van 21 Juli 189:1 (Staatsblad no. 166) wer«l bepaald «lat de nogal veel voorkomende ziekte mazelen niet- en do tot dusver uitsluitend onder de niet-nia vola der spraakmakende gemeente voorkortende »pest" wel behoort tot de besmettelijke ziekten. Sedert die verandering, die geen verbe- ring is gebleken, klom hel sterfcijfer door mazelen van ten hoogte 3.7 in 1888 en 1 in 1899 op 10000 inwoners tot 2.6 in 1900, 5.25 in 1901 en 4.6 in 1902. B. en W. wendilen zich dan ook 11 Mei j.l. tot de Gezondheids-commissie welke 12 Mei adviseerde op de ontwerp-verordening tot voorkoming, wering en beteugeling van ma zelen en andere besmettelijke ziekten (epi demische bof, vulgus croup, en besmette lijke ziekte «Ier behaarde hoofdhuid, vulgus hoofdzeer), kinkhoest en besmettelijke huid of oogziekte. De le afdeeling rapporteerde 11 Juli, de 2e den volgenden dag en B. en W. zouden hun antwoord op de afdelingsverslagen in onder dagteakening van 18 Juli. De verordening telt slechts 6 artikels. Art. 1 bepaalt, wat onder »school" wordt verstaan. Het gelilt hier natuurlijk slechts de Lagere school. Art. 2 luidtHet is aan het hoofd der school verboden, kinderen lijdende aan ma zelen, epidetnisf ho bof of kinkhoest, besmet telijke huid- ol' oogziekte, of besmettelijke ziekte derbehaarde hoofdhuid, of uit huisgezin- nen waarin mazelen voorkomen, tot de school toe laten vóór dat hom uit oen geneeskun dige verklaring is gebleken, dat de ziekte heeft opgehouden en er, voorzooveel mazelen betreft, geen gevaar voor besmetting bestaat voor de andere leerlingen der school. Art. 3 zegtWanneer het Hoofd der school vermoedt, «lat in zijn school een leer ling lijilende is aan een der in art. 2 ge noemde ziekten, of dal in het gezin waartoe een leerling zijnor school behoort, mazelen voorkomen, geeft hij van dit vermoeden ter stond kennis aan het Hoofd van het huis gezin waartoe de leerling behoort on laat hij dien leerling niet in «le school toe vóór dat hem, door overlegging eener geneeskun dige verklaring, gebleken is, dat zyn vermoe den onjuist was ot dat de ziekte geweken is. Art. 4 bepaalt, dat het aan het Hoofd van een gezin, waarin zich een der in art. 2 ge noemde ziekten openbaart, verboden is, in het geval van mazelen een tot zyn gezin behojrend kind en in de overige gevallen de door een dier ziekten aangetaste kinderen een school te doen bezoeken vóór dat door overlegging eener geneeskundige verklaring aan bet Hoofd der school gebleken is, dat de ziekte is geweken. Op daartoe ter Gomeento-Secretare ge dane aanvrage geschiedt, ter overlegging van die geneeskundige verklaring, een voor be langhebbenden kosteloos onderzoek. Art. 5 bepaalt wie bevoegd zijn tot het opsporen van de overtredingen dezer Ver ordening, welke overtreiiingen volgens art. 6 worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f25. Zonder «I. of. h. st. aangenomen. De heer V a n E c k verlaat de vergadering, die van 3.57 tot 4.32 overgaat in comité generaal. By heropening stelt de Voorzitter aan de orde he' verleenen van ontslag aan «len .omlerwyzer G. J. Doodt.*, «lat eerv««l wordt verleend met 9 tegen 2 stemmen (tegen de heeren: Tromp van Holst en mr. Heyligers). Aan het einde der vergadering verzoekt, mr. Heyligers een vraag te mogen doen aan B. en W. Spr. heeft de oproeping gezien voor een vast leeraar in Natuurkunde. De termijn van aangifte sluit 4 Augustus. Hebben zich sollicitanten aangemeld 1 De V o o r 7. i 11 e r antwoordt, «lat tot dus ver éen sollicitant zich aanmeldde. Mr. Heyligers dankt voor de inlichting, waarna de vergadering te 4.35 wordt ge sloten. De verjaardag van H, M. de Koningin-Moeder ia lieden ook bier herdaoht ook het uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen en uit particuliere woningen en door het teer verdien stelijk bespelen vun het oarillon. I)e parade, welke ditmaal bij het station werd gehouden, lokte veel toeschouwers en toen de infanterie door Utrechtsche straat, Varkenmarkt en Arnhemaohe straat zich huiswaarts begaf, was ai heel vlug het burger-geleide vóór den ser geant tamboer uit geformeerd. Een mooi gezicht toch, zulk oen lange colonne in de mot vlaggen versierdo straten. Velen begaven zich naar de Legerplaats bij Zeist of naar Raarn, waarheen vanavond de halve stad gaat. Do gewone audiënties ran de Ministers van Marine, van Oorlog en van Waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. Oók wel niet die van den Minister van Binnen- landsche Zaken, die gedurende de maand Augus tus in het buitenland vertoeft. In Juli werd aan hel Postkantoor Amersfoort en de daaronder rosortoerende hulpkantoren in gelegd tor Rijks Postspaarbank 134 898.81 en daaruit teruggevraagd f'23 269.57. Hot laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt hot nummer 10 767. Als het rijmpjo uitkomt, zul 'toon good vruoh- tonjaar zijn. Immers hot heet: „Wil September vruchten dragen, dan moet Juli yaii hitto Klagen" on or zal nu wel niemand zijn die zich niot herinnert dat Juli knapjes warm en heel droog is geweest. Heel wat andora den haar naamgenoot van 1903 toon 'tvan den 17don tot den lonUtcnrxan éen stuk dag aan dag regende, terwijl 't nu slechts regende op 24, 25, 26 en 27 on cr van '25 Juni tot 24 Juli geen druppol viel. Juli 1904 had I regendagen met 36.8 m.M. neerslagin do zelfde maand vau 1903 waren deze enters 19 met 186.1. 'n 1902 15 met 61.2, in 1901 7 met 48.4, in l'JOO 8 met 50.3, in 1899 9 met 61.4, in 1898 12 met 66.1, in 1897 6 mot 47.8, on in 1896 9 met 34.9. De tram vervoerde in de afgeloopon maand 7898 betalende pnsBugicrs, tegen 9063 in Juli 1903 en 7064 in Juli 1902. Do totaal-ontvangsten bedroegen f686.36' in in Juli 1904, f731.72 in 1903 en 1559.66' in Juli 1902. De opbrengst per dagkiloraeter was f 1*2.30 in 1904, f 13.65 in 1903 en f 10.75 in 1902. I)e heer D. Jonker, klerk der Posterijen en Telegraph ie, is mot ingang van gister overgeplaatst van hier naar Dongon. En nu voorgoed. De heer A. van Lutterveld hooft mot gunstig gevolg afgelegd hot Notarieol examen lo gedeelte. Als cadet [aan de Cadettenschool te Alkmaar is toegelaten de jongeling M. R. A. Bischoff van HoetnBkerck, met bestemming om ts worden op geleid voor den dienst hier te lande. De temperatuur van het water in de Nieuwe Zwemschool was zoowel gister- als hedenoch tend te 7 uur 67' F. 't Verheugt ons to kunnen meedeelen, dat do deelneming voor do verschillende nummers van het veelbelovend waterfeest, ter viering van hot van het eonjarig bestaan dier inrichting medio Augustus te geven, ai veel grooter is gowordon zooaat de meeste nummers nu zelfs flink bezet zijn. Wie nog wil meedoen, melde zich toch niot op 't laatste oogenblik aan. Daardoor maakt hij (of zij) 't der rcgelings-commissio maar moeilijk. Hot extra-concert, door de Sooietoit „Amicitia" haar loden Zondagavond aangeboden en gegeven door do kapol van het le regiment huzaren, was flink bezocht. Algemeen prees men de kouio der stukken van het zeer varieerend programma cn algemeen was men er over uit, dat dit kleine korps, 26 man, onder leiding van den hoer II. A. Maas reeds zóo groote vorderingen heeft gemaakt en op zulke beschaafde wijze zóo goede muziek ten gehoore bracht. Bij het Zondag te Nymegon gehouden sport- feest won „The Rival", van luitenant G. J. Maria, den 2den prys in hot spring-concoura overeen komstig de voorschriften der Militaire Sport vereniging. Voor motor-clylfstcn en andoren die hun kar met benzine stoken, mag 'tzijn nut hebben te weten, dat do Staatsspoor sedert Donderdag weigert, motoren met benzine te vervoeren. De „Asser Crt" zegt dienaangaande: Gistorenochtond sagen we aan een station van 't Noordornet, dat twee hoeren de benzine lieten wegloopen om ze maar met den trein vervoerd te kunnen krijgen. En aan het eindstation kan men dan dikwijls togen ongewoon hoogen prijs de benzine weer koopen. De schietvereniging „Wilholraina" van de plaatselijke afdeeling van den „Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren" hield giBter onder b<»- gunstiging van uitgezocht weer een ouderlingen

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 3