van G. flIJHOFF, Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Advertentiën. E. J. RUITENBERG, G. G. Ph. L. Boekelman, Concertzaal „DE AREND". Zondag 21 Aug. kamertje van 2.40 M. is fatsoenlijk boog. Bij bovenliuizen zijn zij meest 1.50 M. De beer Prins S r. meent, dat het alleen die zolders geldt, welke uitsluitend als wonn en slaapplaats worden g bruikt. Do heer Van S c h a k zegt. dat het de bedoeling is, dat de laagste wand ten minste 1.50 M. is. Men kan tegen een trap zitten en daarom moet redactie-wijziging aange bracht en voor «alle" worden gelezen sten minste 1.50 M.". De heer C. Ruitenberg meent, dat toch niemand aanmerking zal maken als men meer dan 1.50 M. bouwt. De heer Van Schalk zegt, dat dit er niet staat en dat de verordening geen raadsel boekje mag wezen. De heer Van 't II o f acht de bepaling dat aan alle zijden 1.50 M. moet zijn evenzeer vrij scherp. De heer W. van Aciiterbergh stelt voor, in te lasschen«minstens". Hiertoe wordt besloten. Enkele heeren verlaten do veigaderiug. Art. 31. Geen bedenking. Art. 32. De heer V an 't 11 o f meent, dat geageerd dient tegen do bepaling dat de aan trede der trap minstens 0.15 c. M. en de op trede minstens 0.20 c. M. moet zijn leder bou wer maakt zijn trappen zou gerieflijk mogelijk, doch volgens deze mateizou, bij beperkte ruimte, de trap in de kamer moeten vallen. Dit is een inbreuk op de rechten van den bouwer. Een trap van 0.12 of 0.13 c. M. is nog beel gemakkelijk. Da heer Van S c h a k meerit, dat 13. en W. de bouwers niet mogen binden door dergelijke kleingeestigheden. Deze maat loopt ook niet gemakkelijk. En hoe te handelen met scheluwtrap of spiltrap? Wordt hier bedoeld de klimlijn of het midden der trap? De Woningwet, waarop deze verordering rust, beoogt alleen hygiene en eischt volstrekt niet afdaling tot zulke détails. Bovendien kloppen deze maten niet met de meeste bestaande gangen en ook niet met die, welke in deze verordening worden aangegeven. De heer V a n 't H o f stelt voor, dat de vergadering besluite, uit te spreken, dat de wetgever hier ver buiten zijn boekje ging. De heer Klink meent, dat het hier nor male toestanden geldt. De heer Mosterdman acht het dan ver- keeid, dat hier dan bepaalde maten zijn voorgeschreven. De heer L. van Achterbergh vindt die maten nog lang zoo verwerpelijk niet én voor de veiligheid èn voor den arbeider, die nu tegen een trap van 8 c.M. mag opklouteren. De heer Van't 11 o f vindt het beslist onnoodig, in een arbeiderswoning een trap van 15 c.M. te maken óok omdat van de alkoof dan te veel ruimte wordt weggenoman. Zoo'n trap wordt maar een onkelen keer ge bruikt om de wasch uit te hangen of door de kinderen om naar bed te gaan. De lieer B o e r k o e I merkt op, dat de Woningwet heslist eischt, rekening te houden met het aantal bewoners, dat in arbeidersge zinnen in ilen regel nogal talrijk is vandaar de goede maatregel om een goede, breede, gemakkelijke trap voor te schrijven. De heer C. Ruitenberg verzoekt stem ming. Voor het behoud verklaren zich 13, er tegen 8; de 4 overigen waren vertrokken. De heer Van 't II o f stelt, oin het late uur, voor de vergadering te schorsen tot Vrijdagavond 8 uur. Het belangrijkste deel moet nog komen; pas éenderde is afgedaan. Spr. verzoekt alle aanwezigen terug te komen en anderen op te. wekken tot bijwoning en sluit hierna met do gewone plichtplegingen. Bij ile godsdienstoefening in de Luthersche kerk hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan ris. C. A. de Meijere, Lutherseh predikant te 's Gravenhage. Hij die in de Remonstrantse!» kerk hoopt op te treden prof. dr. B. D. Eerdmans, Hoog leeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden. Geen der Ministers verleent deze we?k audiëntie. Door den Minister van Binnenlandsclie Zaken is aan de Commissarissen der Koningin een circulaire gericht, waarbij er de aandacht op wordt gevestigd, dat meermalen door hun tusschenkomst aan de Gemeentebesturen het verzoek is gericht om tijdig aan zijn Departe ment kennis te geven van voorgenomen sloo ping, verbouwing of herstelling van oude monumenten, bepaaldelijk van raadhuizen, kerken, torens, kasieelen, poorten, merkwaar dige gevels, enz., opdat de gelegenheid besta, afbeeldingen en opmetingen ie doen ver vaardigen, evenals om tijdige mededeeling van de besteigering van zoodanige gebouwen, opdat van de steigers gebruik kunne worden gemaakt om het bouwwerk behoorlijk op te meten en in teekening te brengen Angezien niet altijd aan die aanschrijving wordt voldaan, zijn de Commissarissen der Koningin uitgenoodigd, bovenbedoeld verzoek opnieuw aau de Gemeentebesturen over te brengen en daarbij in het bijzonder te doen uitkomen, dat do verplichting van kennisge ving aan het Departement van Binnenlandsche Zaken van elke voorgenomen verandering enz. aan oude gebouwen zich uitstrekt tot alle oude gebouwen, zonder dat aan de Ge meentebesturen is overgelaten, het bericht geven afhankelijk te stellen van hun eigen oordeel over de historische of artistieke be- teekenis. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie verzoekt het publiek beleefdelijk om de postzegels op de ter post te verzenden zenden stukken, steeds vast te hechten in den rechter bovenhoek van de adreszijde der stukken. Daarmede zal het werk van de stempeling van de postzegels op de stukken in 't alge meen, maar zeer zeker met de nieuwe elec- trische stempetmachine, aan de postkantoren waar deze op proef in gebruik genomen zal worden, regelmatiger en gemakkelijker kun nen plaats vinden, dun wanneer de postzegels nu hier dan daar op de stukken zijn vast gehecht. Bij Kon. besluit is aau de Gemeente tot 1 [September 1U07 vrijstelling verleend van de verplichting tot liet oprichten van een Burger dagschool en bepaald dat aan de Burger avondschool onderwijs zal worden gegeven in de vakken onder a, b, c, h en k genoemd in art. 13 der Wet van 2 Mei 1803 (Stbl. no 50). Mr. P. J. F. van Voorst Vader heeft aan H. M. ontslag verzocht als Voorzitter der commissie te Amersfoort, bedoeld in art. 86 Ongevallenwet. De heer A. Nijhofl', nieuwbenoemd Com missaris van politie, was gister hier ter stede om kennis te maken met autoriteiten en hel politiekorps. De «Culemborgsche Crt." schrijft over hem: Na in 1884 ais volontair bij de Politie te Zwolle werkzaam gesteld te zijn, heeft hij in die Gemeente de verschillende rangen van adjunct-inspecteur, inspecteur 2de en 1ste klasse en hoofd-inspecteur doorloopen. In Maart 1804 te Culemborg in functie getreden, wist hij zich ul spoedig de achting der ingezetenen te verzekeren en was hij steeds bereid een ieder, die zijn hulp noodig had, met raad en daad bij te staan. Tien jaren stond hij aan 'i hoofd van het Commissariaat van Politie alhier, gedurende welken tijd hij zoowel bij zijn superieuren als bij zijn infe- rieuren als een ijverig, nauwgezet en gewild ambtenaar bekeud stond. Hoewel zijn optreden streng was, ging deze gestrengheid gepaard met stipte rechtvaardig heid en billijkheid. Veel goeds is er onder zijn beheer tot stand gekomen, hetgeen zeer zeker mede in hel belang was van] de ingezetenen onzer Gemeente. Culemborg verliest in hem een bekwaam ambtenaar, én wij roepen hem bij zijn ver trek uit deze Gemeente dan ook gaarne een hartelijk vaarwel toe en hopen, dat het hem en zijn gezin steeds goed moge gaan in zijD nieuwe standplaats, Amersfoort, welke Ge meente wij met haar nieuwen Commissaris geluk kunnen vveuschen. Jh. mr. dr. E. A. van Beresteiju en de heer G. C. A. Vulevvink zijn gister door den Ge meenteraad van Amsterdam herbenoemd on derscheidenlijk tot tijdelijk leeraar in Staats wetenschappen aan de 1ste Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus voor jongens en tot tijdelijk leeraar in Wis- en Werktuig kunde en Cosniographie aan de 3e H. B. S. met 5-jarigen cursus voor jongens. Mej. M. II. F. H. van de Loo behaalde de Lagere acte Frauseb, de hoer J. B. Dekker de Lagere acte Hoogduitse!). Tot adelborst 3e klasse hij II. M. zeedienst zijn o. a. door den Minister van Marine be noemd de jongelingen S. van Rumshorst, K. van Aller en E, R. Willemstijn, leerlingen der Hoogere Burgerschool hier. De temperatuur van het water inde Nieuwe zwernin"iehting was zoowel gister- als heden ochtend tc- 7 uur 60° F. De thermometer bij den heer Groenhuizen wees hedeamidag 12 uur 58° tegen 98 heden voor veertien dagen. Aan een lang gekoesterd en wensch zal nu weldra worden voldaan. Op de losplaats van het spoorweg-station wordt nu een retirade gebouwd met wasch- en drinkgelegenheid. De uitvoering er van is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan den aannemer H. Hijleigers. Het onderzoek van de verlofgangers van 1895 der Landweer zal plaats hebben te Amersfoort op Maandag 14 November te 2 uur voor Leusden en Sloutenbug; op 15 November te 10 uur voor Soest, Hoi gland en Woudenberg. Voorts is bepaald, dat het onderzoek een maal 'sjitars in de maand November ge schiedt; dat aan het onderzoek in het jaar, waarin het zou moeten plaats hebben, niet wordt deelgenomen door verlofgangers, die in den loop van dat jaar overeenkomstig art. 11 lier Wet onder de wapenen zijn ge weest; en il«t dienstplichtigen bij de Land weer, die krachtens ait. 15 der Wet van den werkelijken dienst zijn ontheven, gedurende den tijd, dat zij in het genot zijn van de ontheffing, niet aan het onderzoek zyn on derworpen. De militaire apothekers-bediende G. Hacken- berg wordt van 's-Hertogenbosch overge plaatst naar Amersfoort. Luitemant-kwartiermeester L. J. II. Heg man, van het 5e regiment infanterie, leer ling van den Intendance-cursus der Hoogere Krijgsschool, wordt 1 September werkzaam gesteld bij den intendant der stelling van Amsterdam. De «Amersfoortsehe Muziek-vereeniging" zal by gunstig weder aanstaanden Zondag middag van half drie tot half vijf weer eeu uitvoering geven in de lent aan de Konin- ginne-laan. Het programma in het volgend nummer. Daar zal dan hier toch nog iets te doen zijn op 31 Augustus. De zoo populaire ver eeniging «Floralia" houdt dien dag in den tuin van «De arend" de jaarlijksehe tentoon stelling van door haar leden gekweekte planten en bloemen. De mensch is veelal tiet meest consequent in zijn inconsequenties. Het geluk komt nooit in den droom, maar toch wel eens in den slaap. Dat heeft een dienstmeisje te Keulen ondervonden, die in éen nacht millionaire is geworden. Sinds eenigen tijd werd zij vervolgd door een mooi gekleede dame, die haar ten laatste vertelde, dat zij haar moeder was en sinds jaren, na het overlijden van den vader, het spoor van het kind zocht. Zij had het spoedig na de geboorte in een vondelingenhuis gedaan, doch na haar hertrouwen begon zij haar na sporingen. Zij zette 100000 Mark op hqt kind vast, terwijl de vader reeds een millioen had uitgezet. Maar en uu komt het mooie van het geval de aldus begenadigde wil van al dat goud niets weten. Zij verlangt in haar dienst te blijven en bedankt voor alle aan biedingen der moeder. Raadselachtig blijven de grillen der fortuin Eenige jongens waren met een boot in de nabijheid van Oyster Bay, waar President Rooseveld de wanne zomerdagen doorbrengt, aan het visscheu, toen zij plotseling door een haai werden aangevallen, die den ketting stuk beet en met dezen tussche» de kiezen het bootje in snelle vaart met zich mee voerde. Toen kwam als redder plotseling het jacht van den President of in verband met dit verhaal misschien beter gezegd van den re publikeins!, hen candidaat voor het president schap ter plaatse, aan boord waarvan Rooseveld en zijn particuliere Secretaris zich bevonden. Rooseveld zag het gevaar, waarin de kinderen zich bevonden, slaagde er in den ketting te grijpen en met alle kracht daaraan trekkende, dwong hij den haai boven water te komen en schoot toen een kogel op hem af, waardoor de haai losliet. Of het een echte haai was of een recla- me-verkiezingshaai meldt het bericht niet doch wanneer rechter Parker nu niet een walvisch doodschiet en daardoor eenige menschen redt, blijft Rooseveld op het Witte Huis en is de democratische rechter met recht naar de haaien. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 11 Aug. tot en met 17 Augustus. GEBORENHendrika Gerardu, d. van P. Stnink en G. van Velsen. Paula Volkera, d. van jhr. E. A. van Beresteyn en J. C. Fro- wein. Egbertus Eligius Cmnelis, r van K. Peereboom en M. G. van der Put. Heintje, d. van J. G. Pothoven en A. van de Water. Jozeph Johannes, z. van J. C. G ijtenbeek en M. W. C. Regtien. --- Anna Alijda, d. van J. Woudstra en H. M. de Jong. Bartho- iomeus Johannes, z. van J. van Munster en M. A. Oosterwjjk. Anthonius, z. van J. van Hoeijeu en H. van Asch. Hendrika, d. van J. G. van Arkel en G. K. J. Donk. Pelronella, d. van N. van Eijkelenburg en J. van den Belt. Pieter, z. van P. Harten en P. van Rhijn. -- Marti nus Gerard us Jo hannes, z. van T. H. van Hal en J. M.Esse- link. Albert, z, van P. Timmerman en G. te Kulve. Peter, z. van G. van de Kraats en E. van Beekhoven. Elberta Maria, d. van J. Hartman en G. Vlug. Abraham, z. van A. de Vrij en A. C. Wieten. Antonie Adrianus, z. van W. van de Btesebos en W. Berendse. Johannes Wilhelm Adrianus, z. van W. Heinz en M. G. van Gemert. Anna Gcertruida, d. van A. Seholte en A. M. W. Neerincx. Pelronella, d. van H. Vee- nendaal en A. P. van Eijkelenburg. Eli sabeth Aleida Leonards, d. van J. van Eijke lenburg en A. M. 11. Verschuur. Hen- drikus Alberlus Maria, i. van F. H. Pulman en G. M. Schep. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: E. S. Hollander en R. A. S. van Vollenhoven. W. Groenhuijsen en J. F. Zwep. OVERLEDEN: Johannes Rommers, 11 d. Johanna Meyer, 3 w. Johanna Hendrika Jekel, lj. Cornelia van Dyk, 3 w. Berendina de Vries, 1 j. Helena van Hoeijen, 4 m. Geertruida Maria Eiberse, 18 j. Froukje Betzes Schram, 84 j, wed. van D. K Fuber. Gijsbertus Kuijer, 55 j. echtg. van C. Poot. Wilhelmina Hont- veen, 1 j. Johanna van Essen, 1 ra. RECLAMES. 1—5 regels 11.25; eiken regel meer f0.25. 376ste 8'Ê\»ATS-l.OTK HMJ. DERDE KLASSE. Trekking van 16 tot 18 Augustus 1904. (500 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER tc Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f2000 op No. 14108. Pryzcn van 1100 op No. 11511 en 14082. Prijzen van f45: 5210 5227 5824 6341 6354 6364 0837 6S50 10073 10086 10087 1009011517 11532 14087 14089 16798 18262 1827818297 19141 19143 19181 19193 en 19198. Te zamen 28 prijzen. De vierde klasse trekt 29 en 30 Augustus, 1 en 2 September 1904. Makelaar, WEVERSSINGEL No. II, huren en verhuren van huizen. Leeraar in PAINO en ZANG, Utrechtschestraat, hoek Hellingstraat 36. Bloklandstraat 6, b/d Christelijke school. Inrichting voor alle soorten BINDWERK BROCHEER- en CARTONNAGE-WERK. ENCADREMENTS. Het onderhouden van BIBLIOTHEKEN en LEESGEZELSCHAPPEN. Verder alh s wat tot het vak behoort. AanbevelendG. NIJHOFF. Bij gunstig weder Daarna Bal-rhampètre. ENTREE VRIJ. Aanvang S ore. m 8 Sfê Bij den ondergeteekende verschijnt M iederen Woensdag: De Hollandsche Lelie 3 Weekblad voor Jonge Dames onder Hoofdredactie S Jonkvrouwe ANNA dé SAVORNIN LOHMAN. De Ilollandsche Lelie" is het eenige 3 Weekblad m Nederland voor Dames f uit de hoogste en beschaafdste krin- tjg gen; let hierop voor uwe advertentiën. g Prijs per jaarg. f 4.50, fr. p. p. f 5. Proe[nummers gratis. Bj, Amsterdam. L. J. VEEN. Sfe

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 3