Dinsdag 6 September 1904. No 5549. 53e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. FIRMA A H VAN CLEEFF le AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, olïicieële- enonteigeningsadverteutiën per regel 15 cent. Reclair os 15 regels/'1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden inrekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Du BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 «Ier Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad oezer Gemeente zal vergaderen op Woensdag, den 7. September aanstaande, des namiddags te 3 ure. Amersfoort, 5 September 1904. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN lieefl ontvangen 1. Do Jaarverslagen over 1903 van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Delfzijl, Dokkutn, Franeker, 's-Uravenhage, Hengeloo, Ter Neuzen, Rotterdam en Schiedam. 2. Consulaire Verslagen Nos. 33 tot 35. 3. Tijdschrift van de „Ned. Maatschappij van Nijve-heid", afleveringen Juli en Augustus 1904. 4. Satistiek van den In-, uit- en doorvoer gedu rende de maanden Juni en Juli 1901. 5. Verslag van den Ingenieur voor het Stoom wezen. 6. Bulletin de la Chamhre Je Commerce néer- landai.se de Smyrae. 7. Verslag over den Landbouw in 1903. S. vau het Centraal bureau voor de Statistiek a. Inlichtingen door de Kamers van Arbeid ver zameld. b. Statistiek der berechting der overlredi ngen vau de Arbeids- en Veiligheidswet in 1903. 9. Catalogue de ['Exposition de l'Industrie frau- <;aise 1904. 10. 3 weekbladen van het „Algemeen Ned. Export blad". 11. Jaarverslag «Ier Ned. Kamer en Koophandel in Amerika. 12. Verslag van Ned. Zeevisscherij in 1903. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Versla gen enz. voor eenige dagen ter lezing ontvangen aan te vragen bij den ondergeteekende, HERMs. P. van HA8ELEN. Secretaris. Amersfoort, 3 September 1904. De gewone audiënliën van de Ministers van Justitie, Koloniën en Oorlog /.uilen deze week, tlie van den Minister van Waterstaat zal tot nadere aankondiging niet plaats hebben. Het Staatshoschbeheer stelt een groote, bui tengewoon fraai uitgevoerde, gekleurde wand plaat verkrijgbaar, afbeeldingen met korte beschrijvingen bevattende van de voor naald hout schadelijke insecten. Wij vestigen gaarne de aandacht op deze plaat, die op aanvraag, onder overmaking van een postwissel ad ft>.40, aan de afdeeling Landbouw van liet Departe ment van Waterstaat te 's-Gravenhage, of wel aan den Inspecteur der Slaatsbosschen en ontginningen te Utrecht, aan iedereen wordt toegezonden. Aan Gemeenten, binnen welker gebied eenigszins belangrijke dennen- bosschen gelegen zijn, worden voor eigen gebruik of ten behoeve van hel onderwijs, gratis exemplaren gezonden. Op de plaat vindt men, behalve de af beelding van zeven insecten in hun verschil lenden toestand bovenaan de beruchte Dennenscheerder aanwijzingen over tien aard der verwoesting die zij teweegbrengen en korte wenken voor de bestrijding van het Het vreemde signaal. Bijna midden tusschen Sodenheim en Berghausen ligt het baanwachtershuis no. 241. De spoorlijn loopt daar lusschen de bergen door en om uit het baan wachtershuis het uaustbyzende dorp in het dal te bereiken, is men verplicht een heel eind de spoorlyn, aan beide zyden door steile rotswanden begrensd, te volgen, om na een half uur loopens een zijpad te vinden, dat benedenwaarts voert. Bewoner van het huisje was Hans Burner, een tiinke, oppassende jonge man. Sedert vier weken was hy getrouwd en dadelijk na zijn huwelijk deed hij zijn best, zijn jonge vrouw op de hoogte te stellen van den aard en eisohen zijner betrekking. Dat zyn vrouw daarmee bekend werd, achtte Böruer en dit met recht van grooL belang. Hij kon toch onverwacht ziek worden, of eenig ongeval kon hem plotseling overkomen en dan was het, in het belang der veiligheid, veel waard, dat zyn vrouw onmiddellijk in den dienst kon bijspringen. Nu, zooveel wist Anna al spoedig, dat zij, als wachteres optredend, by het voorbijgaan vau een trein voor het huidje kwaad. Zou 't niet zeer goed zijn, een exemplaar van 'leze plaat af te staan voor elke sobluten- kamer in iedere kazerne Na ommekomst van bun dienst- of oelëningsiijd zouden de tijdelijke bewoners d ier kamers de verwoeslers van liet naaldhout dan aanstonds herkennen. Ook in de wachtkamers 3e klasse zuiden tlie afbeeldingen, dunkt ons, veel nut doen. De lieer Burgemeester is Zaterdag met verlof vertrokken tot 14 dezer. De heer E. L. Visser neemt als oudste Wethouder diens fnnctiën waar. In tie vergadering van den Raad dezer Gemeente welke op Woensdag 7 September 'les middags te 3 uur wordt gehouden, zullen aan de orde worden gesteld de vol gende Punten van behandeling 1. Voorstel tot benoeming van een tijde lijk leeraar in de Natuurkunde aan de in richtingen voor Hooger- en Middelbaar On derwijs. 2. Benoeming van leden der Commissie van wetgeving, wegens periodieke aftreding van de heeren Celosse en nif. Van Voorst Vader. 3. Samenstelling der ufdeelingen. Dij de Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 118e open bare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken waren tegenwoordig alle ieden en de Secretaris, de heer fis. P. van Haselen. De notulen der vergadering van 24 Juni werden gelezen en onder dankzegging aan den Secretaris ongewijzigd vastgesteld Ingekomen waren de aan het hoofd van dit nummer vermelde stukken benevens een nummer van oHandelsbelangen" en »De Prolectie-bode". Zij werden aangenomen voor kennisgeving ouder dankbetuiging voor de toezending e" zullen, 11a gecirculeerd te hebben bij de lede ter lezing voorliggen voor be langstellenden. Nog was ingekomen een missive van Bur gemeester en Wethouders van Amersfoort houdende bericht, dat tie Rekening tier Kamer over 1903 is goedgekeurd voor notificatie. Aan de orde kwam hierna iiet zeer lijvig schriftelijk rapport door den heer J. Sinnige uitgebracht over de 15 Juli te Amsterdam door 4'f Kamers van Koophandel in den lande gehouden postale conferentie. De heer Sinnige zeide vrijwel onvoor bereid die vergadering te hebben bijgewoond toen hij, floor ontstentenis van de heeren Kleber en Van Dam, opeens werd aangezocht naar Amsterdam te gaan. Het was ook tamelijk moeilijk voor den noodhulp, opeens van het ge heel gesaisisseerd te zijn óok had hij geen op dracht. Een fier eerste bepalingen was, dat de Pers niet kon worden toegelaten omdat er geen bepaalde toestanden in stemming zonden worden gebracht, doch de rapporteurs de wenschen zouden verzamelen. Daarom is het ook moeilijk, bet rapport in openbare vergadering te behandelen en zou spr. wen schen, het rapport der commissie van rap porteurs at te wachten. Zeer waarschijnlijk zal in deze of de volgende maand een tweede vergadering worden gehouden en een uitge breid rapport zal dan wellicht in druk ver schijnen. Hetgeen spr. opmerkte en neerschreef, zou hij wenschen als volkomen individneele op vatting aangemerkt te zien intusschen hoopte spr. dat veel er van ook liet gevoelen «Ier Kamer moge weergeven. De vergadering was er een waarbij alle leemten op het gebied der Posterijen en Telegraphie van alle kanten werden bekeken. Reeds is éen tier toen geuite wenschen in uitvoering gebracht, namelijk dequaestieder post-quit tntiën. Is de geadresseerde afwezig, bij ile ee.stc aanbieiing, dan wordt door tien postbeambte een formulier afgegeven waarop bedrag enz. tier quitantie vermeld staat. Oók is men reeds doende met een betere stempe ling, zoodat ami-dateereu onmogelijk wordt. Spi. meent te mogen coustateeren, dat de vergadering een zeer vruchtbare is geweest, welke groote verbetering zal brengen in vele leemten welke den dienst der Posterijen en Telegrafie aankleven. De Voorzitter stelde voor, den heer Sinnige dank te zeggen voor de uitstekende wijze waarop bij, nog wel geheel onvoorbe reid, het zoo uitvoerig verslag heeft gemaakt. Geenszins als «noodhulp" doch met kennis van zaken heeft hij alles in zeer duidelijke bewoordingen zoo kort mogelijk saarngevat. De Kamer vereenigtle zich onder applaus met dat voorstel. De Voorzitter bracht hierop aan de orde de aanvraag om advies van het Ge meentebestuur nopens de instelling eener Zaterdagavond-markt en herinnerde, dat gaandeweg de Langestraat tusschen Hof en Oude Vischmarkt 's Zaterdagsavonds evenals Vrijilagsochtends bijna geheel wordt inge nomen door karretjes met allerlei kleine koopwaar. Voor de omwonende winkeliers heeft die versperring noga! bezwaarde politie, schijnt er echter niet veel aan te kunnen doen. Thans vroegen die kooplieden zeiven aanwijzing eener plaats waar zij 's Zaterdags avonds hun waren kunnen uitstallen. De Secretaris leest nu het adres der 22 kooplieden hier ter stede tlie. erkennend dat zij tot ongenoegen der winkeliers de passage belemmeren, verzoeken dat, desnoods tegen betaling, hun een plaats worde aange wezen waar zij 's Zaterdagsavonds hun waren kunnen te koop bieden, gelijk dat bijvoor beeld le Utrecht gebeurt op bot Vreeburg. Het liefst zagen zij de Vurkensmarkt daar voor aangewezen, waar voldoende ruimte is zonder dal de passage wordt gestremd. De heer Sinnige zeide. aanvankelijk de gedachte te hebben gehad, fiat van de koop lieden die in de Langestraat post vatten dit adres was uitgegaan uit tie ouderteekeuiugen en bet Onderzoek, flat spr. instelde, blijkt in- moest staan niet (1e vlag opgerold in de baud en de signaalhoorn over de borst, ten leekeo, dat alles in orde en veilig was. Op zekeren namiddag was een goederentrein in aantocht. Bij het voorbijstooruen wierp de conducteur aan Börner, die niet zijn vrouwtje voor het wachters huis stand, een brief toe. De brief, van een goeden bekende uit het naburige dorp, waar Böruer s vader woonde, meldde, dat de laatste plotseliug ongesteld was geworden en men voor zijn leven vreesde. Goede raad was duur. Wat onder deze omstandig heden te doen Zou Burner een brief schrijven aan de spoorwegdirectie, met verzoek om een kortstondig verlof? Hij kon, als er weer een goederentrein voorbijkwam, het signaal van „lungzaam rijden" gev&n en dan den brief ter bezorging aan den conducteur toereiken; maar bij berekende, dat er minstens twee dagen zouden verloojpen vóór hij antwoord bekwam en dnu was bet wellicht telaat. Eindelijk na veel over en weer praten werd bet volgende besloten om zes uur 's avonds kwam de laatste personentrein voorbij. Een uur later was een goederentrein te wachten en dan was bet stil op de lijn lot den anderen ochtend zes uur. Wanneer nu Börner, uadat de personentrein van zes uur was voorbijgestoomd, zich onmiddellijk op weg begaf, hoopte by binnen eenige uren, dus vóór bet invaÜen Van den nacht, weder thuis te kunnen zyn. Wel moest de goederentrein vati zeven uur gedurende tusschen, dat zulks niet het geval is en niet de zoogenaamde venters, doch de gewone Vrijdagsche marktkooplui het verzoek doen en het dus eigenlijk geldt het instellen eener tweede markt naast de Vrijdagsche. De Voorzitter meent, dat alle onder teekenaren 's Zaterdagsavonds op de Lange straat siaan; spr. kent ze intusschen niet allen. De heer Sinnige merkt op, dat in het adres de anderen óok verzoeken om een plaatsonder die anderen zijn o.a. twee uit dragers, die toch Vrijdags niet op de Lange straat staan. De Secretaris leest nog eens de namen der adressanten en merkt op, dat verleden Zaterdagavond veertien karren op de Lange straat stonden. De heer Sinnige herhaalt, geïnformeerd te zijn, fiat het meerendeel der adressanten 's Zaterdagsavonds niet met waren op «le Langestraat vent. Hierdoor komt het adres in een heel ander licht en wordt het niet een verplaatsen van een beslaande, doch het scheppen van een nieuwe markt naast de Vrijdagsche. De Voorzitter zegt, dal dit feitelijk ook de bedoeling is; intusschen staat het meeren deel der adressanten nu iederen Zaterdag avond op de Langestraat. Spr. kan zich best voorstellen dat, uu flit adres werd verzegden, anderen, die hun waren niet kunnen uit stallen op de Langestraat, het mede onder- I teekenden om er van te kunnen profiteeren. De heer Sinnige wenscht niet verkeerd verstaan te worden en zegt, niet het minste bezwaar te hebben, dat een Zaterdagavond- markt wordt gecreëerd. Spr. meent echter, dat de politie de plaats daarvoor moet aan wijzen en zóo gelegenheid moet geven om de Langestraat te ontruimen, die nu oog luikend wordt ingenomen door venters die met hun wagenlje post vatten en door het groot aantal niet kunnen oprijden. De heer Van der Zoo de Jong zou vreezen, dat ook de winkeliers aan de Var- kensmarkt bezwaar zullen hebben tegen bet post Vatten en zou het Lieve Vrouwe-kerkhof een betera marktplaats achten. De heer Sinnige antwoordt, dat als er iets voor den handel wordt gecreëerd men eerst moet letten op den stand. In dien zin mag de Kamer dus iu geen geval adviseeren. Wil de politie deze kleine handelaren ten doode doemen, dan is dat haar zaakde Kamer mag daartoe echter niet meewerken, doch als haar advies gevraagd wordt, aller eerst adviseeren voor een bepaald goeden stand. Spr. zou echter liever zien. dat de Kamer zich omtrent de nieuwe marktplaats onthield van advies en dit overliet aan de poiitie, daar het hier een zuivere politie maatregel geldt. De Voorzitter kan zich heel goed ver- eenigen met liet door den heer Sinnige ge sprokene. Ook hij gelooft, dat zulk een Zater dagavond-markt van heel groot belang is voor zijn afwezigheid nog voorbijkomen, maar dat maakte, meende hij, geen bezwaar. Anna w»« mans genoeg otu met do opgerolde vlag voor het buis te staan, ten teeken, dat alles veilig en in orde was. „Zie je er niet tegenop om een naar uur bier alleen achter te blijven?" vroeg Börner, terwijl hy zijn vrouwtje kuste. „Wel neen, Huns!" was bet antwoord, „wie zou my kwaad doen? Er is uren iu den omtrek geen menscta te vinden Nog een kus tot afscheid en Börner vertrok. Het jonge vrouwtje ging aan bair huiselijke bezig heden. Zij liep nog eens naar de voordeur ora Hans achterna te Zien en bemer.;te toen, dat de zon zich achter donkere wolken bad verscholen. De wiud was gaan liggen. 'tWerd drukkend en zwoel inde lucht. Kort vóór zevenen gaven de klokken het siguaal, dut de goederentrein in aantocht was. Anna ging voor de wacbterswoning en de trein «iug voorbij. De conducteur knikte liet vrouwtje vriendelijk toe en wees naar den achtersten wagen. Anna keek uit en zag achter aan don laatstcn wagen twee groene schijven bevestigd. Zy beteekenden „er komt nog een extra-trein", maar de beleekenis van dal signaal wa9 baar nog geheel onbekend. Intusschen bad Börner zyn weg vervolgd. Ook hij bemerkte, dat de lucht zwoel en zwaar werd en de i 't Was reeds acht uur, toen hy bet dorp bereikte. Hij spoedde zich naar het huis zijns vaders en bevond j tot zijn groote blijdschap, dat diens toestand vrij j wat beter was dao de ontvangen brief had doeu denken. Wel was «le oude man ernstig ongesteld, j maar van levensgevaar was in de verste verte geen i sprake. Na een half uur bij den zieke te hebben vertoefd, nam Börner den terugtocht aan. Het was volslagen donker, maar telkens flikkerde een bliksemt-»»' die de t'aarop volgende duisternis nóg doukerder maakte, zoodat Börner geen hand voor oogen kon zien. j Gelukkig bad hij een lantaarn by zich en met behulp van deze liep hij althans geen gevaar, van den rechten weg af te dwalen. Had hy maar eeumaal bet steile zijpad ten einde geloopen en bevond hy zich op de j spoorbaan, dan was het ergste voorbijrecht toe kon I bij dan op zyn woniug aauloopeu. Meer en meer begon Hans evenwel te vreezen, dat hij het dreigende ouweder niet zou ontgaan en toch kon hij op bet steile en donkere pad zyn schreden outnogelijk verhaasten. I Eensklaps barstte het onweder los. Een felle blik semstraal, onmiddellijk gevolg door een geweldigen donderslag, zette voor een oogenblik de gebeele lucht in vuur. Daarop scheen bet wel alsof alle sluizen I des hemels waren geopend. Bij stroomen viel de

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1