Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ook de gewone audiëntie van de Minister van Hinnenlandsclie Zaken zal aanstaanden Zaterdag niet plaats hebben. Het «Vaderland'' heeft verdere inli< htingen ingewonnen naar aanleiding van liet bericht, dat de Minister van Binnenlandsche zaken, wegens den ougunstigen financieelen toestand, voor dit jaar alle aanvragen om subsidie voor nieuw op te richten of verhooging voor bestaande Ambachtsscholen zal moeten af wijzen, en vernomen dat dit lol niet alleen de Ambachtsscholen, maar alle inrichtingen onder liiiiiienlandsclie zaken getroffen heeft, en niet alleen onder dit Departement, maar o ik onder de andere Departementen. De naamlyst van ingescii re venen uit deze Gemeente voor de lichting 1905 der Nationale militie telt '2'2'2 namen. Iri 1903 bedroeg het contingent 57. Vergadering van den Gemeenteraad van Woensdag '21 September des middags '2.15. Voorzitter de heer Burgemeester, jhr. J. W. A. üarohma VVuviiers. Tegenwoordig 13 léden en de Secretaris, jhr. IJ. W. Tn. Sandbergafwezig met ken- iii.-gevmg de heeren: Van Es veld, Veis Heijn en rnr. Van Voorst Vaderoen vacature. De notulen van de vergadering van Sep tember worden gelezen en z.h.o ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn: Van den Minister vun Binnenlandsche Zaken de goedkeuring van liet Haadsbesluit van 30 Augustus ter benoeming van dr. H. F. Nier- str&sz en den heer J. J. Vermeulen tot tijdelijk buitengewone leeraren aan het Gymnasium voor kennisgeving van Gedeputeerde Staten de goedkeuring van liet Haadsbesluit van 30 Augustus om over f3900 van het batig saldo der Gemeente- rekening, domst 1903, te beschikken ten be hoeve van den dienst 1904 (het bedrag van de in 1903 gedane stortingen voor wegen aanleg, dat in l'.'U-i wordt verwerkt) en tot wijziging van do Gemeen te-begrootïng, dienst 1904 voor kennisgeving: van nel zelfde college afwijzende beschik kingen op reclames Inkomstenbelasting gedeponeerd ter Secretarie ter inzage van de leden; van B. en W. een mededeeling, dat J. J. Yerinev benoemd is tot tijdelijk onder-keur- mee he'r voor vee en vleesch voor kennis- geving van tiet zeilde college een mededeeling, dat iu overleg mei het Curatorium van het Gym nasium de kast met iiilandsche vogels, door mr. li. A. Lorentz, te Utrecht, aan du Ge meente ten behoeve van het Gymnasium geschonken, des Vrijdags namiddags van twee tot vier uren door belangstellenden kun worden bezichtigd voor kennisgeving: Vun Hegenten van het Burger Weeshuis de Hegrooling dier stichting voor 1905 naar de aldeelingeii. ter behandeling bij de em ee n te- beg root i ng. Aan de orde komt hierna de Agenda: 1. Voorstel tot vaststelling van jaarwedden en pensioensgrondslagen van personeel van het Gymnasium en de Huogere Burgerschool, zulks'in verband met de wijziging van het aantal Ks-uivn en den diensttijd. De Voorzitter deelt mee, (lal ten Op zichte van liet traclemeiil van een der leer aren in den overzichts-staat een drukfout is geslopen en daar moet gelezen f1900 iu plaats van 1 1980. Het voorstel wordt aangenomen z. d. of h. st. *2. Verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Huogezund-Suppemeer in zake wijziging van art. 245 der Gemeentewet, met advies. De Kamer verzoekt adhuisin op haar adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken om wijziging van dit art. (In de Hoofdelijke om-I iizen of andere plaatselijke directe be- I istingen worden uitsluitend aangeslagen zij, die m de Gemeente hun hoofdverblijf houden eo zij, die er verblijven). Dat artikel, meent de Kamer, geeft sommigen vrijstellingen en doet anderen dubbel belasten. Zij wunsclit') te lezen: «Inkomens uit be roep of bedrijf worden belast in de Gemeente waar deze worden verkregen en inkomens uil anderen hoofde, iu de Gemeente waar bet hoofdverblijf is gevestigd." B. en VY. achtten deze wijziging niet ge- wonMit en 'i; Haa l vereenig.le zich z. d. of h. st. met tuin alwijzend advies. 3. Voorstel lot het doen eener voordracht op het Ibiuls Onvoorziene uitgaven der Ge- uiceiite, dienst 1994. liet betreft de kwijting eener rekening van gedane besliatiiig. welke w.-| op lijd is in gediend. (loca waarvan liet bedrag mot over eenkwam met de opgaven van den Gemeente- architect. Z. d. of h. st. besloot du Haad de gulden alsnog toe te staan. 4. Verzoek van de leeraren Hoog en Thiol om vergunning tut liet geven van privaat lessen, met adviezen. De Hand vercenigde zich z. d. of h. st. met bet toestemmend advies. Het aantal les-ureu mag niet meer dan 30 per week bedragen. 5. Benoeming van een Directeur-leeraar aan de Burgeravondschool. Aanbevolen wordt de heer B. van dei- Worp Jr., Directeur der Ambachtsschool. De heer Jo rissen zegt: Mijnheer de Voorzitter, wanneer ik mij niet bedrieg, zijn er meer sollicitanten. Ik wilde vragen waarom op de aanbeveling dan slechts éen naam voorkomt. Wellicht zal het gewenscht zijn, de inlichtingen, die ik hierover gaarne ont ving. te doen in geheime zitting. Ue V o o r z i 11 e r doet te '2.25 de deuren sluiten. De vergadering wordt te 2.48 heropend. De Voorzitter: Aan de orde is de benoeming van den Directeur der Burger Avondscho-1. De heeren Celosse en Van Beek worden verzocht als stemopnemers te fungeeren. Gekozen wordt de heer B. van der Worp Jr. met 11 stemmen; op den heer A. van W eezei Errens worden 2stemmen uitgebracht. (5, Benoeming van een Hegent van het Burger-weeshuis. De alphabetische voordracht luidde: dr. F. A. F. Groneman, C. B. Kok, J. H. Krudop. Eerste stemming: dr. Groneman 3, Kok 5, Krudop 5. Tweede stemmingdr. Groneman '2. Kuk 5, Krudop 0. Herstemming: Krudop 7, Kok 0. Ij© Voorzitter: Gekozen is dus de heer Krudop. Van zijn benoeming zal hem kennis worden gegeven. De Voorzitter dankt de stemopnemers voor hun bemoeiingen. 7, Vaststelling van het kohier der Straat belasting, dienst 1904. Z. d. vastgesteld op f0432.45. De Voorzitter: Ik moet nog mede- deden, dat gister is ingekomen de volgende missive van Gedeputeerde Staten aan het college van B. en W.: «Daar tot nu toe geene door den Raad Uwer Gemeente vastgestelde voorschriften, als bedoeld in art. 1 der Woningwet, aan ons College zijn ingezonden, zien wij ons verplicht, U' uit te noodigen, voorschriften, als daar bedoeld, te willen ontwerpen en voor den 1 Januari 1905 aan ons College te willen in inzenden." De V o o r z i 11 e r vervolgtDe Bouwveror dening kan dus voorloopig van du Agenda worden geschrapt. Heeft een van de heeren nog iels Niets rneer aan de orde zijnde, wordt de vergadering hierop te 2.55 gesloten. De conclusie van laatstvermelde missive is, dat B. en W. een ontwerp-Bouwveronle- ning inzenden, welke niet door den Haad, doch thans door Gedeputeerde Staten wordt vastgesteld. Bij Kon. besluit van 20 September is aan mr I'. J. F. van Voorst Vader, op zijn ver zoek, ontslag verleend als Voorzitter van de bij Kon. besluit van '20 November 1902 inge stelde plaatselijke commissie voor de Onge vallenwet, welke haar zetel heeft iu de Ge meente Amersfoort, en is als zoodanig benoemd iiir. ,1. C. 11. Frikken, advocaat-procureur en kantonreeli ter-plaatsver vanger te Amersfoort. De temperatuur van het water in de Nieuwe zweminrichting was gisterochtend te 7 uur 54 en hedenochtend 53','2° F. De zwemschool wordt nu onherroepelijk morgenmiddag te 1 uur gesloten. De badinrichting blijft natuurlijk geopend. Morgen wordt »l)e Middenslandsbond", 't of ficieel orgaan van den Bond van vereenigingen van den Handeldrijvend en middenstand, ge drukt. Het nummer dat den leden Zaterdag wel weer zal bereiken, zal thans een mede deeling van hot [fondsbestuur bevatten over de H. IJ. S. M -coöperatie. Dikwijls is reeds gevraagd waarom het Bondsbestuur nog niets daarover deed hooren men wildo maar niet bedenken, dat het den lijd moest hebben om deze zóo belangrijke quaes!ie van alle zijden te bezien. In ieder geval zal het Hootdbestuurt hans spoedig iets van zich doen hooren. Immers een welwilingelichte schrijft van het «Handelsblad": Ter bespreking van de quaestie in zake den steun door de Directie der II. IJ. S. M. aan de coöperatie van hare ambtenaren en arbeiders geschonken, heeft het Dagelijksch Bestuur van den Nederlandschen Bond van Vereenigingeri van den Handeldrijvenden Middenstand, na imbouden overleg met de leden van den Hand van advies, de heeren mr Aalberse en dr. De Visser, leden der Tweede Kamer, besloten, in den loop der volgende week een vergadering te houden van het gehoele Hoofdbestuur. Voi-rnp gesteld dient te worden, dat het Dagelijksch Bestuur en de leden van den Hand van advies afkeuren het optraden der Almelusch'! Handelsvereeniging, terwijl de onderhandelingen, die liondsbestuur reeds sinds geruime» tijd met de Directie der II. IJ. S. M. over deze quaestie voerde, nog niet gesloten zijn. Voor dit optreden der Almelosche Ver- eeniging kan evenwel de georganiseerde middenstand niet aansprakelijk gesteld wor den, daar deze vereeniging geen lid is of was van den Nederlandschen Middenstands bond en de bekende agitatie begonnen is zonder eenige andere organisatie daarover te hooren. Het Dagelijksch Bestuur was voorts van meening, dat in economisch opzicht, bocyo', lock-out en werkstaking op éen lijn staan. Ofschoon op-zich-zelf, indien om rechtvaardig» redenen gebruikt, niet af te keuren, moet men er toch zoo weinig mogelijk gebruik van maken: dus eerst als alle andere raid- delen zijn uitgeput. En daarvan is bier allerminst sprake, daar de onderhandelingen, welke nog loopende zijn, en de op de aanstaande Hoofdbestuurs vergadering voor testellen maatregelen, recht geven te verwachten, dat deze in voor beide partijen bevredigende richting zullen geleid worden. De sAmersfooi'tsche Muziek-vereeniging" gaeft hedenavond 8 uur in de tent aan de Koninginue-laan haar laatste uitvoering in dit seizoen. Een programma gewerd ons niet. De plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" houdt morgenavond haar 03ste vergadering o. a. lot uitbrengen van het Jaarverslag. Haar Zang vereeniging neemt Maandag avond in studie de C. dur-Mis van Beethoven en een Cantate van Bach. In verband met de vergadering van onder wijzers in deze Provincie, aanstaanden Zater dag te Utrecht te houden, wordt dien dag aan de leerlingen der Lagere scholen vacantie gegeven. De Schiet-vereeniging Wilhelmina" van den «Kon. Ned. Bond van oud-onderoffi cieren" hoopt begin November haar 10-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Het plan is, twee feestavonden te geven; éen voor de leden der Schiet-vereeniging en éen voor de leden der uldeeling van den Bond. De proef, bij het leger genomen met chroom- lederen-schoeisel, wordt niet doorgezet. Er is bepaald, dat de bestaande schoenen zullen worden benouden. De bronzen medaille voor 12-jarigen dienst is gister op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan sergeant J. G. Raebel, van het 5e regiment infanterie. Blijkens advertentie in dit nummer zal de schietwedstrijd voor hen die deelnamen aan de oefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht, en welke aanvankelijk was be paald op aanstaanden Zaterdagmiddag half een, hier gehouden worden op 1 October a.s. Bij de gister te 's-Gravenhage gehouden aanbesteding voor de wijziging van Rijks telegraaflijnen op het stations-emplacement te Amersfoort was minste inschrijver de heer W. van Aehterbergh, hier, met f1499. De raming bedroeg 1' 1630. Gegadigden worde» er tevens opmerkzaam op gemaakt, dat voortaan ongeldig worden verklaard insehrijvings-biljetten vvaaro.i de borgen niet eigenhandig hebben geteekend. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aan bestedingen werd ingeschreven als volgt voor het bouwen van een brandspuithuisje bij de voormalige gasfabriek aan de Kamp straat door: Wolfswinkel Ezn f340, E. J. Ruitenberg I 317, H. Lablans f 310.80, G. Was- sink f248, J. C. van Eijbergen f224 en T. van Hoogevest f220 allen te Amersfoort. Gegund aan den minsten inschrijver. voor het bouwen van een houten vvagenloods teri dienste van de Gemeente-reiniging op «Ma Retraite" door: E. van der Wart f 1040, J. H. van der Veen f1039, J. G. Schroot f 1026.44, N. Wolfswinkel Ezn f949, K. J. Looijen, Den Haag, 1888; VV. Hendriksen f803, E. J. Ruitenberg f849C. Eggen kamp, te Leusden, f8.39; T. van Hoogevest f825, C. J. Kuntz f'818, en L. van den Berg, te Hoogland, f790 deotferigen hier. De gunning van dit laatste perceel werd aangehouden. Do lieve jeugd is weer druk aan 't kas tanje-gooien. Een stok, een touw met een steen of een oude canapé-veer er aan, wordt luk-raak in den boom geworpenvallen de onrype en voor deze jongens geheel waardelooze vruch ten naar heneden, dan worden ze ontbolsterd eri als nieuwe projectielen gebezigd wanneer ze elkaar of de voorbijgangers om deooren werpen. Maar veel erger is 't, dat oen der omstanders stok of steen op 't hoofd krijgt. Dinsdag overkwam dit op den Westsingel een knaapje, die een Ilink gat in 't hoofd er mee opliep. De ouders moesten hun kinderen dit ge vaarlijk spelletje verbieden; de politie kan, vooral bij 't uit- en het aangaan rler scholen, niet overal toezien. Eergisteravond kwamen te Eemries twee meisjes uit Amersfoort, waarvan hei oudste elf jaar is. Zij hadden een wagentje by zich met bosji s heiboenders en mochten niet eerder thuis komen dan wanneer alle bouudets waren verkocht. In de jongste Troonrede werd de toezegging gedaan, dat de Kinderwetten nog dit jaar zullen worden ingevoerd. Men meldt van de Veluwe: Voor liefhebbers van de jacht zal het hoogst waarschijnlijk een zeer voordeelig najaar worden. Up de Veluwe althans is wild in overvloed. Wie 'savonds of 's ochtends den grintweg tusschen Harderwijk en Leuvenum passeert, kan kudden hazen en konijnen zien, die de bermen kaal weiden. Doch ook in de buurt van Nijkerk wemelt het van wild. Dat is duidelijk te zien aan de talrijke slacht- offers, die de lijn Nijkerk—Barneveld maakt, vooral 's avonds. De beestjes komen op het helle licht van de lantaarns af eu zijn dan spoedig overreden. De droge zomer wordt als oorzaak genoemd van dezen overvloed van wild. Up de beroepen van de Raden der Ge meenten Nijkerk, Hoevelaken, Barneveld, Ermeloo, Putten, beherpenzeel en Harderwijk tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarbij de op de Begrootingen der plaatselijke uitgaven van genoemde Ge meenten voor 1904 uitgetrokken bedragen wegens aandeel van elke dier Gemeenten in de uitgaven van de Gezondheids-commissie, zetelende te Nijkerk, zijn verhoogd, met uit- noodiging aan genoemde Gemeenteraden om ne middelen tot dekking van de verhoogde uitgaaf aan te wijzen, is bij Kon. besluit be slist, (lat de raming van verschillende posten te hoog was opgevoerd en mitsdien hel eind cijfer op een lager bedrag geraamd en zijn dientengevolge ook de door Gedeputeerde Staten van Gelderland verhoogde posten der Gemeentsbegrootingen tot een lager cijfer teruggebracht. Met ingang van '2 October zal het Rijks- telephounkantoor te Putten (Geld.) op Zon en feestdagen gesloten zijn. De inwijding van het nieuwe orgel in de Nederd. Hervormde kerk le Soesterberg z.il plaats hebben op Zondag 25 September, des ochtends 10 uur. Ds. C. A. van den Akker, vroeger predikant te Soesterberg, thans te Baambrugge, zal de feestrede houden. Uit elke ontgoocheling de kracht putten om nieuwe te verduren, heet leven. De bekende Nemirowitsj Dantsjenko be schrijft aangrijpend de ellende van de terug trekkende Russen. Hij zat in een spoorwagen, die tot eetgelegenheid Was ingericht. Aan beide zijden rukten de Russen langs de spoorlijn. Wat wil je, vriend geef me wat brood. Men wil hem geld geven, maar dat weigert de verhongerende soldaat. Daar heb ik niet aan; geef me een stuk broodwe hebben iu twee dagen niets gegeten. De soldaten wankelen op hun beenen het is niet alleen door vermoeinis en omdat ze negen dagen lang geen rust hebben gehad, maar vooral het gebrek aan voedsel, dal ze nauwelijks meer staan kunnen. De officieren en soldaten in den waggon verdeden hun brood, maar steeds komen er anderen langs, al maar sineekend om wal eten. Een ordonnans rijdt op hen toe en smeekt evenals de soldaten. Nadat hij wat genuttigd heeft, vraagt hij nog meer. Toen men weigerde, zeide hij Het is niet voor mij, maar voor mijn kapitein. Laat hij dan zelf komen. Dat kan hij niet over zich verkrijgen. Men geeft hem «vat brood en vleesch mee. De kapitein valt er op aan eu salueert en wuilt uit dankbaarheid. Ja zelfs generaal Mistsjinko zelf, door Ojama onlangs geheel ten onrechte voor gesneuveld verklaard,stuurt iemand om wat eten voor hem te vragen. Een officier, ziek en rillend van koorts, kan niet meer etenhij heeft dagenlang up wat thee geleefd; hij neurnt een been zonder vleesch en knaagt er aan als een roofdier. Welk een ellende! Men berekent, dat de democratische partij in Amerika voor haar manifesten, prenten enz. betreffende do Presidentsverkiezing in November tusschen de 12 en 15 inilhoen ton papier noodig hebban. Den fijnsten neus hebben de. .mannen. Uit onderzoekingen is gebleken, dat bij beide seksen het reukorgaan zeer verschil lend ontwikkeld is. De onderzoekingen lie pen over 38 vrouwen en 44 mannen, allen jong en gezond. Daaruit bleek, dat zeven per cent van de mannen in staat waren Prui sisch zuur waar te nemen in een oplossing van éen deel op 500 000 doelen water en al len in een oplossing vaneen deel op 100 000; vin de vrouwen daarentegen kon geen en kele de aanwezigheid van dit zuur bespeu-

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2