Zaterdag October 1904. No. 5560. 53e Jaargang. Beleefd verzoek Feuilleton. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post 1.1~>. Advertentièn 1—6 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Legale-, olKicieële- en onteigeningsaiivertentiën per regel 15 cent. Reclaa es 15 regels 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Hij advertentièn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon li). Bij dit, nummer behoort een BIJVOEGSEL. om bij verandering vun woonplaats ons daar van bericht ie zenden, op dat de courant ook aan het nieuwe adres geregeld kunne worden bezorgd. Oók, ons er mee in kennis te willen stellen als de courant niet behoorlijk wordt bezorgd. DF. ADMINISTRATIE. Amersfoort in 1903. We zijn genaderd tot Hoofdstuk VI, Me dische politie. liet verslag zegt dienaangaande Ten bate van de volksgezondheid werden, evenals vroeger, de riolen voortdurend open gehouden en gespuid door de waterleiding. De uninoirs werden zoo goed mogelijk sehoon- gehouden en voldoende met carbol gedesin fecteerd. Over 't algemeen werd aan de openbare reinheid de noodige zorg besteed. Het hierop betrekking hebbend verslag der Reinigings-commissie luidt: Ingevolge art. 7 der Verordening, rege lende den werkkring der Commissie van by- stand voor het beheer van- en het toezicht op den reinigingsdienst te Amersfoort, heeft zij de eer een verslag uit te brengen nopens haar werkzaamheden gedurende het afge- loopen jaar, van den toestand der gebouwen en van het materieel en den verderen gang van zaken. Het toezicht over den reinigingsdienst bleef opgedragen aan den Directeur, den heer A. J. de Wilde, wiens tractement be droeg f 1000 benevens 21/8°/0 van de bruto- opbrengst, ad f 179.89. Het aantal werklieden bedraagt 22; éen van hen bevond zich geregeld op het terrein «de Zandhoopen" om, bij afwezigheid van den Directeur, aldaar toezicht te houden en verder om compost te bereiden; 17 werk lieden zijn belast met het verwisselen van tonnen, 11 van hen zijn bovendien in den namiddag belast met het ophalen van huis vuilnis en het schoonhouden der strateu 3 man hielden 'zich geheele dagen hiermede bezig. Eén man moet des morgens de wa terbakken schoonmaken en verder op den dag de riolen ledigen. De overige werklie KOLONEL BANNOCK. Uit de Herinneringen vau een Loudtuach detecdeve 3.) Lady Perivale ging trouw iaderen middag rijden in het Park, op hel uur dat de groote wereld daar 6ok reed. Enkelen harer vroegers vriendinnen kuik- teu haar dan koel loe, waarna ze even koel hun groet beantwoordde. Ze zag over hen heen, die haar niet groetten en al ergerde zy such mateloos aan do volkomen overdieude ongenade die haar was ten deel gevallen, toch liet zij er niets van blijken. Bijna een maand was zoo voorbijgegaan zonder dat ook maar éen van haar vroegere kennissen zich had laten zien, loen de bottelier de markiezen van Morningside «cwaiu aandienen. „Wel, lieve, wal ben ik blij je thuis en alleen te trefl'en" begon deze, terwijl ze Grace hartelijk de hand drukte. „Ik kom eens heel vertrouwelijk met je praten. I'as eergister ben ik uit Wiesbaden terug en „U is dus pas uit Wiesbaden teruggekomen, mar kiezin? En u hebt dus niet_ geboord, dat „Dat je er goed uitziet? Nu, dat behoeven ze me waarlijk niet le vertellen. Alleen wat bleek." „U hebt dus niet gehoord, dat ik gemeden wordt als iemand, die een afschuwelijke ziekte heeft? En dat alleen op grond van een vuil lasterpraatje, dat ik niet bij machte ben te weerleggen". „Zeg dat niet, lieve. Je bent verplicht daaraan een einde te maken en den menschen le tonnen, dat ze schandelijk hebben gedaan, er aan te gelooven. Ik geloof er geen sylabo van. Hij is gezien, men heeft met hem gesproken, bij had eeu vrouw bij zich, maar jij was aio vrouw niet." „Ik kon toch niet op het zelfde oogenblik in Italië en tevens in Algiers zyu. Van November tot April den houden zich bezig niet het lussen der schuiten en het uitzoeken der vuilnis. Aan looncn werd betaald 1*8960.9(3, aan noodhelpers, bij ziekte, en opruiming van sneeuw f 143.29, De kosten van bureaubehoeften I e lr>.egen 1*9.22. Door uitbreiding van personeel en verhoo ging der looaeu waren de uitgaven 1*894.08® meer dan ten vorigen jare. Het repareeren van houten tonnen en ijzeren bussen vorderde een uitgaaf respec tievelijk van f544.17® eu f589.32®. Het overige materieel, met uitzondering van de schuiten, bevindt zich in vrij goeden staal. Voor re- paratie der schuiten werd 1*124 uitgegeven. De volgende uitgaven werden nog gevor derd voor het repareeren van karren en kruiwagens 134.80 en voor gereedschap 113.19 De gebouwen, met uitzondering van de bergplaats aan de Breedestraat, verkeei en in een vrij goeden siaat, doch eiscben hoog noodig uitbreiding. (Hiertoe werd, gelijk be kend, in een der jongste Raadszittingen be sloten de wagenloods is reeds gegund). De verwisseling der tonnen had geregeld plaats, terwijl aan het zuiverwt en desinfec- teeren der tonnen de grootste zorg werd besteed. Vijf tonnenwagens werden dagelijks ge bruikt voor het ophalen der tonnen, waarop de tonnen rechtstreeks naar de vaalt aan den Kleine Koppel werden overgebracht. Van de bergplaats aan de Breedestraat, die in zeer bouwvalligen toestand verkeert, werd zoo min mogelijk gebruik gemaakt. Bij vriezend weder had het vervoer plaats met paard en wagenaan huur van paarden werd betaald f31.40. Tijdens de kermis of jaarmarkt werden aan houders van kramen en spéllen kosteloos privaattonnen in bruikleen gegeven. Vanwege den reinigingsdienst werden dit jaar zes beerputten geledigd, alzoo vijf meer dan ten vorigen jare. lederen morgen werden de urinoirs voort durend schoongemaakt en met carbolzuur besproeid. De grootste zorg werd hieraan steeds besteed. Op het schoonhouden der straten en riolen werd geregeld toezicht gehouden. Deze werk zaamheden eischten, door de voortdurende uitbreiding der Gemeente, vele werkkrachten. Van de nieuw aangeschafte veegmaehine werd druk gebruik gemaakt, vooral bij slecht weder. Het wieden der straten en pleinen vorderde beo ik in mijn villa bij San Mnurizio geweest". „En veel bezoeken gebad van Londenaars uit onze wereld „Ilclaaz geen enkele". „Wel, dat is heel jammer. Maar er zijn toch zeker wel praatzieke menscnen bij je geweest, die zoo ter loop» eens kunnen vertellen hoe lang en waar je in Ilaüë bent geweest." „Alleen miin bottelier eu mijn goede oude miss Barnes, mijn kamenier: maar die menschen praten „Dan moet je ze laten praten, lieve, en ze moeten alles goed ontboutleu't kan later te pas kennen. Maar je kunt ze niet laten praten op thee-avondjes onder onze wereld. Dat zou miss Rodney beter kunnen doen. Waarom heb je die uiet meegenomen?" „Ze kon niet weg van haar leerlingen." „Heel jammer. 'tZal heel moeilijk worden.de menschen te overtuigen". „Och, ik vind het nu lang zoo erg niet meer dan toen Suzy 'tme voor de eerste maal zeide en nu vooral niet, nu ik weet, dat u nog in me gelooft." „Kom, lieve, ik geloof nooit zoo iets, zelfs r die ik i II joi een uitgaaf van f27, terwijl voor aanschaffing van bezems rn stokken werd uitgegeten f46.95. Er werd verkocht 2435® M3. mesten 1708® M3. lieer, legen 2021 M3. mest en 1715 M®. beer in 1902. Door geregelde afnemers voor de tnest en beer werden publieke verknopingen vermeden. De mest bracht op f3672 en tie beerstoflen f3117.82, of respectievelijk f 1.54 en f2 per M;!. Aan lekgier werd ontvangen f 5.76. Op 1 Januari 1904 was nog een hoeveel heid onverkoi hte mest van 374 M3. en56M3 beer aanwezig. Een vergelijking der fm.tncieele uitkomsten vau de exploitatie der Gemeente-reiniging over 1903 met die over 1902 doet zien, dat de resultaten wederom geen reden tot klagen geven. De vei koop van mest- en beerstollen bracht op f7195.58, tegen f6439.15® in 1902, terwijl voor het ruimen van vijf beerputten bij parti culieren werd ontvangen f39.50. Een Gemeente-beerput, tn het Werkhuis aan den Westsingel, werd geruimd, waarvoor geen vergoeding in rekening is gebracht. Onder het gemelde bedrag van f 7195.58 is begrepen opbrengst van 143 M3. mtst (onverkocht in 1902), waarvan de waarde werd gesteld op f216, en 15 M3. beer, be rekend op f2 per M3., ad f 30, te zamen f246. Daarentegen is onder meergemelde som niet begrepen de waarde der op 1 Januari 1904 aanwezige en in 1903 verzamelde meststoffen, zijnde 371 M3. mest, berekend op f 1.54per M3., en 56 M3. beer, berekend op f2 per M3., vertegenwoordigende een waarde van f687.96 aan mest en beer. De uitkomsten van exploitatie over 1903 zijn, dat zuiver werd ontvangen f7195.58 f 246 f 987.5)6 f7637.54, tegen f6205.15® in 1902. De gemelde bedragen van f 246 en f 687.5)7 betreffen de waarde, waarop de in 1901 en 1902 verzamIde, doch respectievelijk in 15)02 en 1903 verkochte, mest- en beerstoffen, zijn bepaald, weshalve in 1903 de ontvangsten f 1432.38® meer bedroegen dan in 1902. De uitgaven, in totaal beloopende f 12530.24, ziju f776.89® hooger dan in 1902; deze ver meerdering vond haar ooi zaak in de meer dere uitgaven door aanschaffing van een veegmaehine en uitbreiding van personeel en verhooging van loouen. Met genoegen heelt de Commissie kennis genomen van het besluit van den Raad tot geleidelijke uitbreiding van den reinigings allerminst al zouden twintig uterischen mo onder eede verklaren, dat ze je met dien ellendeling bebbtn ontmoet." „Twintig Maar, lady Morningside, miss Roduey sprak vau drie of vier." „Jawel, een maand geledenmaar nu zijn er wel twintig, die verklaren, dat ze jelui zagen in Algiers, op Sardinië, op een boot van de „Messageried", de hemel weet waar niet al. „Twintig? Maar dan „Kont, Grace, 'rek je dat maar evenmin aan als het gedoe van je lieve vriendinnen, die je nu niet meer kennen, zoogenaamd met het oog op hun dochters. Nota beuc hun dochters, die Zola verslinden en geld leeuen van hun modiste". „En u gelooft er niets van?" „Geen woord. Mijn man noomt dien Bannock eeu vuil ei eu ik geloof werkelijk, dat je niet goed dienst. De Commissie bestond op 1 Januari 1904 uit de het ren: jhr. J. Vv. A. Barchman Wuytiers, Burgemeester, Voorzitter; C. Tn. van Beek, H. VV. van Esveld, leden; D. van der Werf en N. Wolfswinkel Nz., adviseerende leden, terwijl als Secretaris fungeert de heer G. Dekker, Commies ter Secretarie. Uit de bij dit verslag gevoegde staten blijkt o.a. dat 2459 tonnen in gebruik waren, van welke 94 eigendom der Genie, en Jat de waarde dier tonnen op 31 December 15)02 is geschat op f0250.38 terwijl zij in 1903 aan vernieuwing vorderden f 1159.80 en hun waarde op 31 December 15)03 is geraamd op f7060.18, zood.it over 15)03 het waardeverlies is f350. De ontvangsleu hebben bedrageu f 7195.58 Te vermeerderen met Verkoop 1 tonnenschuit18.60 9 ledige carbolineumvateu 9. Vergoeding voor het ruimen van beerputten39.50 Zegels3.10 f 7261.68 De Uitgaven beliepen aan Jaarwedde van den Directeur-op- xichier-boekht.uder1000. 2' i0,» van de bruto opbrengst der meristollën.volgensart. 14der instructie 179.89 Bezoldiging van werklieden 9130.16 Onderhoud van karren en kruiwagens 225.82 gereedschappen 5.23 Onderhoud van privaattonnen en en vernieuwing van tonnen 1133.50 Leverantie van bezem», kielen, broe ken en dekkleeden151,77 Levering van desinfectie middelen 73.51 schoppeD, grepen, barpuis, pek eu kwast, bout, touw, menie en olie71.54 Kosten van vervoer van privaatton nen (ingeval van ys) en van bet wieden der straten58.40 Voor schrijfbehoeften, briefporten, assurantie, enz9.22 Aanschaffing veegmaehine met vracht 429. Kosten veegloon33.20 Vervoer beer bij het ruimen van beerputten19. Totaal 12520.23 De Balans luidt De ontvangsten bedragen f7261.68, waarbij gevoegd <ie waarde der voorradige meststoffen en van den voorraad beer f 673.00, totaal f7931.63, waarvan afgetrokken de in de reke ning over 1902 gebrachte waarde aan mest stoffen en beer 1246, dus blijft f7688.68. De uitgaven bedragen f 12 520.23 het waar deverlies beloopt 1660.00, samen f 13 180.23. Nadeelig saldo dus f5491.55. De algemeene gezondheidstoestand is in het gedaan hebt, hem den laatsleu season zoo om je heen te hebben". „Meent u? Hy wilde mij trouwen vermoedelijk om mijn geld maar ik wees hem driemaal af". Hm. Dat is kwaad bij een man van zijn slag". „Znudt u donken Hij hi«ld er zich anders best onder en zeide, dat we toch goede vrienden moesten blijvenHjj speelt voor een amatour heel goed violon- col: soins speelden we duetten". „Jawel, en hij kwam dag aan dag hier en jelui gingen samen ui; cd zoo kwam jij op de tong zonder dat je 'tzelf wist. Je bent te mooi en te ryk om niet ongestoord le leven. De vrouwen benijden je om je voorkomen eu de mannen om je vermogen. Entiu, gedane zaken nemen geen keer en nu moeten we samen dit geval maar weer in orde maken. Half Juiii kom je op mijn balde booze wereld zegt, dat bet 't glanspunt van den season zal zijn en dus..." „Lieve lady Moruiugside ik weet heel goed hoe u ontvangt, maar ik kau nergens komen eer mijn goede naam gezuiverd is goede hemel, dat ik als een loontrekkende moet spreken over mijn goeden Het bezoek der markiezin en de hartelijkheid dezer echt-moederlyke vrouw van aanzien oefenden een zeldzaam kalmeerenden invloed uit op lady Perival en zoodra haar gast vertrokken was, nam ze zich dan ook voor, een einde te maken aau de historie. „Hoe dwaas was .k toch, zoo lang werkloos te blijven" dacht ze. „Er moet toch wel iets op te vinden wezen om dien valscheu menschen te laten weten, dat ik den heelen wiuter in Italië was. moet wel iemand in don arm nemen, die de kent. Ah 1 Harding, de advocaat van myn uiau. Hoe is 't mogelijk, dat ik niet eer aan hem heb gedacht. Zy schreef hem een brietje en zond onmiddellijk eeu knecht uaar zyu kautoor dat hij echter juist verlateu had. Den volgenden ochtend ontving ze eeu telegram van den beroemden rechtsgeleerde, waarin hy zijn komst tegen half vijf aankondigde. Wat kropen die uren om eer de vertrouwde raads man der familie kwam. Eo juist vandaag had een man haar in het Park zóo gehinderd. De dames negeerden haar. doch de heeren namen haar partij en reden som» een eindje met haar op en maakten haar allerlei complimentje» over haar paard, haar houding of wat dau ook. Meestal beet zij ze af, onder voorgeven dat haar merrie weieens naar an dere paarden sloeg. Vroeger was die man, een jong schrijver, iederen Woensdag haar zjjnopwachting komen maken nu, toen ze hem voor de eerste maal sedert haar terugkeer te Londen weer ontmoette, had hij zijn hoofd afgewend. O', daar móest een einde aan komen. Klokke half vyf werd rar. Harding aangediend. „Wees zoo goed u een makkelijken stoel te kiezen, mr. Harding: ik heb u een lange geschiedenis te vertellen, waarvan u misschien al 't een en ander hebt gehoord." Du geslepen jurist haalde even de schouders op, wat evengoed een ontkenning als een bevestiging kon beteekenen, doch zei geen woord. Lady Perivale vervolgde dan ook „'l Is ook maar 'tbest, dat ik u de geheels toedracht vertel." Zij verhaalde hem wat ze zelf gehoord had en eindigde met: „Wist u er niets van?'" „Geen woord, mevrouw de menschen die wij thuis zien, zijn uiet au courant van hetgeen er in uw wereltl voorvalt en over mijn cliënten spreek ik nat uurlij kerwijze nooit, zoodat niemand vermoeden kan hoeveel belang ik in u stel." „En wat kan ik nu toen, mr. Harding „Een beel moeilijk geval, mevrouw;een bijzonder moeilijk geval. Heeft er iets beleedigends in de cou ranten gestaan „Niet voorzoover ik weet eu miss Rodney, die overal komt, wist daar óok niets van." „En hebt u den heer Rannock gezieu sedert dit praatje loopt?" „Neen, mr. Hardingde kolonel heet op jacht s zyu. (Wordt v lolyd.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1