Stadsnieuws. Gemengd nieuws. verordening naar aanleiding der 3 en 4 der Woningwet, die 27 October 1903 by Raadsbesluit werd vaslgesteld. Ter voldoening aan artikel 52 der Woning wet, in verband met de beschikking van den Minister van Biiinenlandsche Zaken van den 27 Juni 1903, ito. 4735, 6.B., brachten R. en W. aan den Raad verslag uit van hetgeen in 1903 met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de Gemeente is verricht. Een verordening, als bedoeld in artikel I der Woningwet werd in dit jaar wel voor bereid en om advies en aan de Gezondheids commissie gezonden, maar is nog niet zoover gevorderd, dat zij aan den Raad ter vast stelling kon worden aangeboden. In een perceel aan de Rreedestraat werd het drinkwater onderzocht en slecht geoor deeld. De eigenaar, die de voorgeschreven verbetering niet aanbracht, werd strafrech terlijk vervolgd. Daarna werd in dit perceel deugdelijk drinkwater geconstateerd. Dij aan- of verbouw van woningen ward door ons een streng toezicht gehouden, dat zij voorzien werden van deugdelijk drinkwater en, werd aan dezen eisch niet voldaan, de vergunning overeenkomstig art. 10 der Bouw verordening niet verleend. Aanschrijvingen tot verbetering van wonin gen werden op grond van door de Gezondheids commissie gedane aanwijzingen gericht tot eigenaars van perceelen in den Gi oote Haag, de St. Agathastraat en de Teutstraat. De eigenaar van eerstgenoemde voldeed daaraan op bevredigende wijze; «ie termijnen, in de andere aanschrijvingen vermeld, zijn nog niet verschenen. Slecht, drinkwater werd geconstateerd bij en huizen aan de Al iegoudestraat, bij de huizen der zoogenaamde Bouwmaatschappij, bij twee perceelen aan den Utrechtschen straatweg, bij 5 aan den Leusderweg, en bij 18 aan den Soesterstraatweg. Hij de eerstgenoemde werd bij niet-opvol- ging een strafvervolging op grond van art. 40 der Woningwet uitgelokt, waarvan het resul taat op het einde des jaars nog niet bekend was. De overige gevallen zijn nog niet tot be slissing gekomen, omdat de termijn van voor ziening nog niet is verstreken of nog niet geconstateerd kon worden, of de aangebrachte verbeteringen doeltreffend waren. Annsluiting der gebrekkige huisrioleering op liet Geraeenteriool werd tegen 1 April 1904 aangezegd aan de eigenaars der huizen van de z.g. Bouwmaatschappij. Staking van bewoning op grond van de aanschrijvingen volgens art. 14 der Woning wet had niet plaats. Onbewoonbaarverklaring van drie perceelen in ile St. Agathastraat, op grond van onher stelbaar vei'val, werd aan den Raad voor gesteld. De beslissing was in 1904 te ver wachten. Een der betrokken perceelen was reeds geruimen tijd onbewoond. Den 27 October 1903 stelde de Raad een verordening naar aanleiding 3 en 4 der Woningwet vast. die, nadat Gedeputeerde Staten in hun bericht van 12,13 November 1903, no. 34, de mededeeling aan hun col lege erkend hidden, den 19 November werd afgekondigd. Op sommige plaatsen in de Gemeente, waar mest- of vuilverzamelingen zich op particu lier terrein bevonden en voor de in de na bijheid gelegen woningen hinder veroorzaak ten of nadeel voor de gezondheid opleverden, verleenden R. en W. hun medewerking om tot opruiming te geraken. Op de zelfde wijze werden eenige riolee- ringen verbeterd. Een publiek-privaat in de M. Agathastraat en een op het St. Janskerkhof werden opge ruimd. Door de «Vereeniging tot het bouwen en verbeteren van woningen", gevestigd te Amersfoort, werd in den loop van het jaar 1903 de nieuwe aanbouw van 26 arbeiders woningen op het door haar in erfpacht ge nomen terrein aan de Wolfertstraat tot stand gebracht Het voor deze vereeniging tot deelneming der Gemeente in haar geidleeuing uitge trokken bedrag van f 20 000 werd in dut dienstjaar niet uitbetaald. Wordt vervolgd). Dr. A. II. Ilaeuijans, Remonstrantse» pre dikant te Haarlem, hoopt aanstaanden Zon dagochtend te half elf vóór te gaan in de Remjnstrantsche kerk. hier. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog, van Ruitenlandsche zaken zal ge durende de maand October niet plaats hebben. De gewone audiënties van de Ministers van RinnenlaiiiJsche zaken on van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke zal worden gehouden op Vrijdag den 7 October, des namiddags ten 1 ui e, zullen aan de orde worden gesteM de volgende Punten van behandeling: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw gekozen Raadslid D. Gerritsen. 2. Request van bewoners van den Leus- denschen weg om verbetering van dien weg; j nipt adviezen. j 3. Voorstel met ontwerp-request aan H. M. de Koningin, strekkende tot verandering van de dienstdoende schutterij in eeii rustende, i 4. Vaststelling van het eerste aan vullings- j kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1904. I 5. Voorstel tot het vaststellen ccner voor- I dracht op het fonds Onvoorziene uitgaven, dienst 1994. 6. Voorsiel in zake verbouwing van het Raadhuis. j 7. Benoeming van tijdelijk personeel «Ier Burger Avondschool. 8. Voorstel tot nadere vaststelling der jaarwedde van den onderwijzer J. H. van Drie. Door de ouders eu voogden van een 25-tal vrouwelijke leerlingen der Hoogere Burger school is aan den Raad een request gericht waarin zij verzoeken, ook aan de meisjes leerlingen dier inrichting Gymnastiek-onder- wijs te doen geven. Met dit onderwijs aan de rond 50 vrouwe lijke leerlingen zju, zonder groote kosten voor ile Gemeente, kunnen worden beiast een Gymnastiek-leerares van een der Hoogere Burgerscholen te Hilversum of te Utrecht. In den ouderdom van 59 jaar is hier in den afgelonpen nacht na korte, doch hevige ziekte overleden de lieer L. T. C. J. Richer, oud-kapitein der infanterie. Ook voor de samenleving maakte de ont slapene zich zeer verdienstelijk o.a. als Secre taris der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwys, als veeljarig Bestuurs lid van «Kindervoeding" en van »U. G. A.", waarvan hij Eerelid was. Generaal-majoor G. L. Langguth, vóur zijn pensionneering commandant der 2e divisie infanterie en geruimen tijd toegevoegd aan de Inspectie der infanterie, is te 's-Gravenhage overleden. De heer R. N. van -Ier Eist heeft aan de Rijks universiteit te Utrecht afgelegd het 2e Natuurkundig examen. De heer P. J. Dammers, thans Commissaris van politie te Utrecht, hoopt 1 November zijn zilveren dienst-jubilé ie vieren. Aan kolonel W. A. T. de Meester, garni- zoens-comman lant en commandant van het 5e regiment infanterie, is tot 20 October verlof verleend naar Darijs. Zijn functiën worden waargenomen door luilenant-kolonel W. F. K. Bischoff van lleemskerck, van het 5e regimen'. Luitenants D. J. Gorter en Kuyper, van het 5e regiment infanterie, worden van 15 October tot 1 Februari gedetucheerd bij de Normaal-schietschool te 's-Gravenhage tot het volgen van een cursus in gymnastiek, scher men en zwemmen. De officieren van het le regiment veld artillerie uit Utrecht en Amersfoort zullen 12 October iiun j tarlykschen jachtrit houden. De eindrit heeft plaats op de heide bij »De Paltz", bij Soesterberg. De »Ned. Sport" senrijft Een schoone overwinning behaalde luite nant jhr. J. SV. Godin de Beaufort iu Hon garije. De vos-merrie «Marine", vroeger het eigendom van den heer Korthals van Schooien, thans dienstpaard van luitenant jhr. Godin de Beaufort, gedetacheerd aan het Keizerlijk en Koninklijk Reitlehrer Inslitut te Weenen, verwierf Donderdag 29 September, u.et bo- vengemelden luitenant in het zadel, hoewel j zwaar gehandicapt met een gewicht van 83 K.G., den len prijs in den Grouten militairen 1 Sirez-Steeplechase te Holies iu Hongarije, zijn vijl concurrenten met vele lengten slaande2e was Baron Franz von Astreu- I berg's »Per-Putz74'2 K.G,3e luit. 1 Szukenitz's «Kovia", 09''2 K.G. Mevrouw Henriette Roland Holst, die Dins dagavond iu «De Toekomst", aan liet Havik hier, zou spreken over den politieken toe stand, seinde kort voor den openingstijd dat zij veihinderd was te kotnen. De ledenvergadering van de vereeniging «Amersloortsche Industrie- en Huishoud school", waarvan we in ons vorig nummer reeds met een enkel woord gewag maakten, wordt hedenavond in «Uns Huis" aan de Kurtegracht gehouden. Under meer komt aan de orde eenVoor stel van de meerderheid van het Bestuur tot oprichting eener Industrie- eu Huishoudschool op kleiner schaal. Nog juist intijds is het concert van hel Italiaansche opera-quintet, dat aanvankelijk zou gegeven worden Woensdagavond, na-lat 's middags iu de Lutbersche kerk het niet, minder lokkend concert voor «Liefdadigheid" zou zijn gegeven, op een anderen dag be- paald en wel op Maandag 1J October. Uok van 'l goede kan men te veel hebben en zóo groot is liet uitgaand publiek hier niet, dat beide concerten op êen dag be hoorlijk zouden zijn bezocht. Diu «ouverture de saison" ware te machtig geweest en had aan beide uitvoeringen grouten i afbreuk gedaan, althans wat de baten be- I treft, terwijl nu allen kunnen genieten van beide heel mooie concerten. Het plaatselijk Nuts-departement heeft ook voor dezen winter weer een reeks mooie avonden in petto. Zij zullen aanvange op Dinsdag .8 October niet een Volksvoordracht met lichtbeelden over Japan, te geven door den heer W. van Schothorst, leeraar aan de Hoogere Burger school, welke avond wordt opgeluisterd door liet symphouie-orkest «Jubal". In November ko ot een Volkslezing door den heer en mevrouw C. P. T. Bigotin December een voor de leden door luitenant Vogeliu Januari weder een Volkslezing door den heer P. II. Lamberts; in Februari een lezing voor de leden door mejuffrouw Sj. Tigler Wybrandi en in Maart een lezing voor de leden 'door -len lieer Van den Berg. Wellicht komen er nog meer volksavonden, Dameskaarten zijn weder verkrijgbaar a f 2 bij -len Secretaris, den heer C. J. F. Prins, Kerkstraat 3, die ook gaarne aanmeldingen voor het lidmaatschap, a f 5, aanneem!, door welk lidmaatschap men het nul van liet »Nut" helpt bevorderen. Bij de ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden verknopingen van huizen aan den Hooglandschen weg werd tiet winkel huis met bakkerij en afzonderlijk bovenhuis op den hoek der Scliimmelpenninck-straat. groot 2.81 A., ingezet en opgehouden voor f7400 en werden -ie vier heerenhuizen nos 6—10, met vt or- en achtertuinen, sa.oen verhuurd voor f800 per jaar, opgehouden voor f 10 180. Uok te Xij kerk is thans -le gelegenheid opengesteld om de particuliere woonhuizen te doen aansluiten bij het Rijks tclephoon- bureel, d it dan voor S'/a per gesprek óok de locale aansluitingen tot stand brengt. De Gemeenteraad van Soest droeg, na onderhandsche aanbesteding, de restauratie werken aan den Gemeente-toren vot r I 9980 op aan II. van Schadewijk, aldaar. Door het Departement van Oorlog is aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nyverheid vergunning gevraagd tot het leggen van een stoom-trumweg van het Huis ter Heide naar de Legerplaats bij Zeist. Kracht is het schoonst als zij zich met teederheid nederbuigt tut wat zwak is en kleinzich weet in te houden tegen liet licht kwetsbare, en de voortvarendheid weet te matigen tegenover hen. die niet mee kunnen. Het weekblad „De Amsterdammer'' ic brij ft onder titel „Vorstelijke ergernissen": Het Handelsblad van Maan Jag-ocbtend bevat de volgende regelen: „Vóór de knuist der Vorstelijke personen, ongeveer half lien, besteeg de voorzitter van de kerkmeesters 1 der Nieuwe Kerk, ds. A. E. van der Dassen, den i kansel, om namens het bestuur van het Kerkgenoot- j schap eeu dringend verzoek aau de aanwezigen over te brengen. Een en andermaal, zoo xeide hij, heeft Hare Majesteit do opmerking, gemaakt, dal Zg zich geducht heeft geërgerd, dal -Ie Gemeente by Haar binnenkomen zich van haar zitplaatsen verheft en dat Zij gedurende den dienst voortdurend wordt aangestaard. Daarom was bet dringend en beleefd verzoek om zich gedurende de godsdienstoefening te onthouden van bewyzen van belangstelling, opdat onze geliefde Vorstin op dezen dag binnen Gods huis een ure zonder ergeuis met (Ie gemeente zou mogen doorbrengen". Waarschijnlijk zijn deze woorden niet geheel juist. Het „bestuur van het kerkgenootschap''is de Synode, eu het valt moeilijk aan le nemen dal dit lichaam „den voorzitter van de kerkmeesters" te Amsterdam zoude hebben uitgencodigd zijn tolk bij deze gelegen- 1 beid te zijn. Eeu berisping uit te deeleu, ten opzichte van onstichtelijk gedrag ais kerkgauger, het behoort meer tot des kerkeruads ambt. Hoe dit zij, bij een vroegere gelegenheid hebben wij -le synode zien optreden, otu een wensch van den Prins-gemaal, niet aan -Ie gemeenten, of aan het Nederlandsche volk, maar aan de dominees ken- j baar te maken ZK. IJL vond het n.l. onaangenaam, j iu liet gebed te worden aangeduid als Prins-gemaal. liet is ons nooit helder geworden en de synode heeft niet de geringste poging gi tluan om liet publiek hieromtrent intelichten waarom de l'rins er iets te- j gén kan hebben als gemaal van Koningin Willielinina iu het bedehuis uaD God te worden opgedragen zooveel echter schijnt zeker, de predikanten hebben j zich naar de synodale aanschrijving gedragen, het verzoek van Z. K. H. werd iugewilligd, en deze erger- Mei de ergernis van Koningin Willielinina staat 1 het gansch anders, in tweeërlei opzicht, leder zal gevoelen, dat II M, volkomen in haar reeht is, als zij verlangt, dat in de kerk de meuscbcn niet voor tiaar zullen opstaan, noch haar gedurende de gods dienstoefening aanstaren, als ware voor die gelegen heid He Nieuwe Kerk een kijkspul, eu Zij zelve met den Prins en baar gevolg de hoofdzaak up het pro- gram der vertooning. Intusschen hel is by den kerkgang op den Dam nooit anders geweest. Eere daarom Koningin Wilbelmina wier natuur lijk gevoel van godsdienstzin en kiescobeid baar beeft genoopt ecu poging te doen, om aan die den kerkgangers ouieercude nieuwsgierige onbeschoftheid paal eu perk le stellen. Toch, geheel anders dan bij hot zooevon bespro- keu Verzoek van den Prins zal vreezen wij, ds. 1 Van -Ier Dossen'# woordje tot-le verzamelde menigte -Ie geweuschte uitwerking missen, althans voor het ver volg. Ditmaal waren de broeders en zusters onge twijfeld een weinig ontsteld by des dominees onver- wacht optreden, melding makende van H.M.'s.ge- (1 lichte ergernis", maar men gewent aan alles; en men kan toch moeilijk bij eiken nieuwen kerkgang 1 vuii de Koningin ie Amsterdam, aan liet publick rneodeelcn, dat H. M. zich ergert, zelfs geducht er gert, als de gemeenteleden lootten moer om haar, I haar gemaal, en haar gevolg te komen, dan om onsou I lieven Heer. Thans, bij deze excptionecle inleiding tot de gods dienstoefening, was liet volgens den Amsterdamschen Redacteur van de N. Roti. Ot. „eeu moeilijk ding voor velen, maar toch was het aangegaap niet zóo storend meer als vroeger. Men deed het nu meer verholen; zoo by het neussnuiten, of onder den raud van een grooten hoed door, en een anderen keer eenige malen achtereen „iu vogelvlucht" en, als om te bewijzen, dat hij evenmin als zijn collega's, zijn oogen dicht had gehad, laat hij dan volgen: „Hare Majesteit was gekleed in 'n zachl-blauw, met kant belegd costuum, waarover een grit-perlc mantel. Ook de witte hoed was aiet 'n veer in die lint opgemaakt. Prins Hendrik droeg de schout-bij-nacht uniform". En zoo vergat deze uitstekende redacteur, een voor beeld der Nederlandsche reporters, te bedenken, dat men in den geest van H. M., die het zoo ernstig met haar godsdienstoefening meent, zou handelen, als men het publiek niet het exempel gaf, van zoo iets futiels als baar kerktoilet te spreken. Maar zoude er dan geen middel bestaan om, beter dau door de herhaling van een waarschuwend ver zoek, H. M. bij haar kerkgang voor ergernis te vrjj- waren f Allereerst, dunkt ons, zou daartoe kunnen mede werken hst afschutten der gewoonte van steeds die kerklieurt in de Nieuwe kerk te houden; het niet tneer allioheerea van li. M.'s kerkgang als eeu punt op het uitgangsprogram: het steeds onverwacht ver schijnen in de eeue oi andere kerk, zoodat de dominé dan ook geou apart preekje behoeft te maken, als ware de godsdienstoefening voor de ziel van een koningin noodzakelijk korter en van anderen aard 'in (lie voor elke uiet-regeereude msuschenzial vervolgens als II. M., stemmig gekleed, zich lich telijk sluierde, de Prins als gewoon kerkgauger zich in politiek stak, in plants van in de schitterende vici-adiniraalsuiiiforuihet opzienbarende „gevolg" zich zoo weinig mogelijk als „gevolg" deed opmerken, ol zich over vcrschilleude kerken verdeelde wij houden het voor zeker, dat H. M, weldra ook in Amsterdam haar kerkgang zou kunnen doen, geheel naar de begeerte van haar eenvoudig gemoed, met de gemeente, als eeu van deze. Maar niet als de écne, die bepreekt, bczougeu en bebeden wordt, ge lijk het uu, door de zwakheid van do predikanten meestal is; neen, als een godsdienstige, die zonder zelfverheffing, liefst ouopgeuierkt haar plicht vervult. Waarlijk, indien koniugin Willielinina, gedreven door waarheidsliefde eu een zuiver gemoedsleven, een eiud weet te maken aan de afschuwelijke kerk- vertooning, die uiet alleen haar, maar alle ernstige geloovigen en ongeloovigen ergert, zal zij in liet kleine iets groots hebben verricht. RECLAMES. 8—5 regels 1' 1.25 iedere regel meer f0.25. TE ROME. Verklaring van Ookter Lapponi, particulier geneesheer van zijne Heiligheid den Paus Pius X. l)c beroemde dokter Guiaoppe Lapponi de weten schappelijke man aan wien de gezondheid, bet kost bare leven van het Hoofd der Katholieke Kerk, den Kerkdijken Vorst, is toevertrouwd geworden, dezelfde die gedurende lange jaren zijne zorgen wijdde aan zyne Heiligheid den Paus Leo XIII en die de grens van een gelukkigen ouderdom tot aan den leeftijd van <JJ jaren bracht, schrijft: „Ik verklaar de Pink Pillen in vier gevallen van eenvoudige bloedarmoede, ten gevolge van den groei, beproefd te hebben. Na eenige weken van behande ling beantwoordde het succes ten volle aan mijne verwachting. Voortaan zal ik dau ook niet nalaten liet gebruik van dit merkwaardig geneesmiddel tot de behandeling van andere ziekelijke vormen van bloedarmoede en bleekzucht uit te breiden, alsmede tot de behandeling van aigeiueene verzwakking, ze nuwlijden en andere dergelijke ziekten, Ter bevestiging teeken ik Guiseppe Lapponi Lijfarts van Zijne Heiligheid den Paus Pius X. Onder aau dezen brief slaat: Gezien voor de echtheid der handteekening van den heer dokter Guiseppe Lapponi, lijfarts van Zyne Heiligheid den Paus Pius X. Rome, van het crpitool den 27 Maart 1904. Voor den Burgemeester: Palorma. Aan de heeren Üablin Cie., Apothekers, 23 rue Uallu, Paris. De Pink Pillen, zooals men ziet, worden overal gebruikt, overal in Nederland gewaardeerd alsmede in het buitenland, kortom in de geheele wereld. Men lieeft by na dagelijks iu deze kolommen da attesten gelezen van genezingen afkomstig zoowel uit de kleinste plaatsjes als uit de grootste steden. Gene zingen met de Pink Pillen zijn in alle klassen der maatschappij bekomen geworden zoowel door den geringsten werkman als door den lijfarts des Pausen. Welke betere bewyzen van de werkdadigbeid der Pink Pillen zou men kunnen leveren? Het is een onvergelijkelijk geneesmiddel voor de talrijke ziekten, voortspruitende uit de verarming van het bloed eu uil de zwakte vati het zenuwgestel. Het is de hernieu- wer van het bloed, de versterker der zenuwen bij uitnemendheid. Hot is de ondersteuner van dui zenden en duizenden zwakke en bloedarmoedige personen, van jonge, bleeke, bleekzuchtige meisjes, van hen tl.o aan de maag, aan algerauene zwakte en aan rheumatiek lijden. De zenuwlijders, in welken graad zij ook verkeeren, van af hjj die aau zenuwscheele hoofdpijn lijdt tot aan de slimste ueurasthenielijders, moeten de Pink Pilleu nemen, die bovendien de zenuw-hoofdpijn, lieupjielit, Si. Vitus dans doen verdwijnen. De Pink Pillen genezen zy genezen daar zelfs waar de an dere minder krachtige geneesmiddelen sohipbreuk hebben geleden. I)e genezingen van gevallen die als ongeneeslijk beschouwd werden, bewijzen bet en maken van de Pink l'illen een wetenschappelijk ge neeskundige beieiding van (ie grootste waarde, een» noodzakelijkheid van bet kwijnende leveu van on zen tijd.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2