Stadsnieuws. Kosteloos! Kosteloos! Kosteloos! Kosteloos! uitgereikt een goed gebruik wordt gemaakt, dan wel of de daarop gehaalde spijzen óok voor beestenvoeder worden gehruikt, gelijk dat vroeger wol geconstateerd is bij lieden, die van pai'.iculieren die briefjes kregen. Da Voorzitter antwoordde, dat bet Bestuur wel meent eenige waarborgen te hebben dat zulks niet geschiedt omdat het de menschen kent aan wie deze briefjes worden gegeven. Roods jaren geleden wendde het Bestuur zich tot dat van de zoogenaamde Spijskokerij om een meer afdoend control -middel te ver krijgen, doch nog altijd is geen juiste oplossing gevonden. Wel heel jammer is 't, dat de meesten die voor deze kuurtjes inschrijven, ze zelf uitreiken zonder behoorlyk onderzoek in te stellen of de begiftigden er wel een goed gebruik van maken, gelijk het in 't algemeen zeer te be treuren is, dat de veelal verkeerd toegepaste particuliere liefdadigheid de bedelarij erg in de hand werkt en de centralisatie van arm verzorging onmogelijk maakt, in aller belang ware het, dat men eens wat meer luisterde naar de vertoogen van «Liefdadigheid" en wat minder zelf ara. verzorger speelde. Lezeressen en lezers, we zouden u willen verzoeken sLiefdadigheid", dat telken dage zóo veel te doen vindt, te gedenken en de vereeniging, die vooral zooveel stille armoede lenigt, aan te bevelen bij vrienden en ken nissen. Dat zij zoo weinig leden telt, moet wel geweten worden aan de zeer vlotténde be volking, die het bestaan en den arbeid van «Liefdadigheid" wellicht niet vermoedt. Welnu brengt er de nieuwgekomenen mee op de hoogte, spoort hen aan lid te worden, laat hun bij den Secretaris, dr. F. A. F. Gronernan, L'trechtsche weg 10, inlichtingen vragen, die steeds gaarne worden verstrekt. De Voorzitter heeft het gezegd: het gaat om liet ,.ijn of het niet-zyn der vereeniging. vergadering van Maandagavond, van een Regentes van het Burger Weeshuis, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het ontslag nemen door mevrouw Peerlkamp Vos, bestaat uit de damesmevrouw Vos Cartier van Dissel, mevrouw Rolandus Hage- doornSchutte, en mevrouw Gerritsen Voorthuijsen. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn schrijft in het «Weekblad voor Burgerlijke admini stratie" Op 25 October 11. vergaderde de Gemeenteraad te Amersfoort tot behandeling van de Begrooting. Ds. A. de Jong, uit Noordhorn, hoopt aan staanden Zondag in de Lulliersche kerk hier Voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring. Inden Militie, aul voor de Provincie Utrecht, lichting 1905, zija benoemd: tot lid en Voor zitter do heer II. A. van Deuningen, lid van de Provinciale Staten tot plaats ver. augend voorzitter de lieer mr. L. van Lier, eveneens lid de. Stoten. Tot lid de neer J. Meyers, lid van d Gemeenteraad, en tot plaatsvervangend lid du heer A. J. van Dieren Büvoel, eveneens lid van den Raad, allen te Utrecht. In de vergadering van d.*n Raad dezer Gemeente, welke zal gehouden worden Maandag 21 November 1904, des avonds half acht, zullen aan de orde werden gesteld de volgende Punten van behandeling: 1. Ontwerp-verordeningen op de hefling en invordering van Straatbelasting, inel nadere wijziging. 2. Noorstel tot liet aangaan van een onder- handsche geldleetilng grout f125 (>00 ad3' 2° 0 «net het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Burgerlijke ambtenaren. 3. Request van liet Bestuur van den Bond van inspecteurs van Gemeentelijke Politie in Nederland in zake pensioenregeling voor weduwen en weezen, met adviezen. 4. Request van G. van Eist Hz., met ad vies, strekkende om aan requestrant onder hands te verhuren de Directeurswoning der voormalige Gasfabriek. 5. Request van den leeraar aan het Gym nasium dr. Ph. H. Peyrot otn vergunning tut bet geven van privaatlessen, met adviezen. (3. Voorstel tot verkoop van boomon op starn. 7. Voorstel tot toekenning van vrije woning aan den Directeur en aan den Stalbaas van den Gemeente-Reinigingsdienst en bepaling van de waarde der vrije woningen. 3. Vaststelling van het 2de aanvullings- kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1904. •J. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting met advies der Reclame- commissie. 10. Voorstel tot verhooging van jaarwedden onderwijzend personeel (handwerken). 11. Benoeming van een Regentes van het Burger Weeshuis, vacature mevrouw Peerl kamp—Vos. 12. Benoeming van een lid der Gas-com- rnissie (vacature-Crooekewit). 13. Benoeming van een lid der Commissie van Fabricage (var. Croockewil). 14. -amenstelling van het Slembureau ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in het 1e kiesdistrict (vacature-mr. Prikken). 15. Verzoek van L. van den Berg om tot makelaar te worden benoemd, met adviezen. 10. Voorstel in zake den bouw van een gashouder. 17. Aanvrage van jhr. mr. B. W. Th. Sandberg om eervol ontslag als Gemeente secretaris en als lid van her. College van Curatoren van het Gymnasium. De voordracht, ter benoeming in de Raads- Onder de artikelen was er een „pro uitgetrokken (een subsidie van de Huishoud school). Een der leden deed het voorstel, dit artikel te schrappen. In stemming gebracht, staakten de stemmen (S8). De Burgemeester sluit de ver gadering, doch roept de leden na 5 minuten mon deling weer op, omdat het hier een spoedeischend geval was. Op nieuw in stemraiug gebracht, staakten de «temmen ten tweedo male, zoodat het voorstel tot schrapping van de memoriepost verworpen werd geacht. In tweëerlei opzicht meen ik, dat dit besluit onwettig is. A. In de eerste plaats is de vergadering be legd, in strijd met den vorm door de wet voor geschreven. Art. 42 der Gemeentewet luidt: „De oproepingsbriefjes worden, spoedeischende gevallen ui- -nnderd, ten minste tweemaal vier en twintig uren vóór het houden der vergade ring, aan de leden van den Raad bezorgd". De redactie van het artikel heeft wellicht aan leiding gegeven tot de meening, dat in spoed- I eischende gevallen geen oproepingsbriefjes ge zonden behoeven te worden, doch dat met een mondelinge oproeping kan worden volstaan. Het zal mij weinig moeite kosten aan te toonen, dat de vergadering waarin opnieuw de stemmen slaakten, niet overeenkomstig de eischen der Gemeentewet is belegd, en het daarin genomen besluit dus niet kan worden geacht een wettig besluit van den Gemeenteraad te zijn, en wel om vier redenen Eerstens. De vergadering is niet schriftelijk belegd, doch mondeling, terwijl artikel 41 voor schrijft „De vergadering wordt belegd door den Bur gemeester, die zorgt, dat elk lid schriftelijk daartoe opgeroepen en het heieggen te gelijk ter i openbare kennis gebracht worde". Onmiddellijk laat de Gemeentewet hierop vol- I gen, dat de „oproepingsbriefjes" minstens twee maal 24 uren tevoren bezorgd worden, uitgezon- dtrd in spoedeischende gevallen. Dat het „spoedeischende gevallen uitgezonderd" nist ziet op 't schriftelijk beleggen, doch op 't twee maal 24 uren te voren bezorgen, is duide- 1 lijk. Grammaticaal en logisch is ze de eenig Lustn interpretatie. Grammaticaal: Iu art. 42 gaat de uitzon dering voorop, de regel volgt, welke vorm van reductie, hoewel misschien minder fraai zelf in de Grondwet wordt aangetroffen b.v. in art. 157. „Buiten «ie gevallen in de wet bepaald, mag niemand" enz. 1 De redactie zou bovendien zeer onjuist zijn, i om, indien men bedoelde in gevai van spoed i niet schriftelijk te couvoceeren, te schrijven „De briefjes uitgezonderd" omdat niet de briefjes I doch de verplichting om briefjes te zenden j zou zijn uitgezonderd. .Men had de uitzondering j voor dc spoedeischende gevallen, daninoe ten plaatsen in art. 41 waar over deze verplichting wordt gesproken. Had de Gemeentewet een mondelinge oproe- ping toegelaten in spoedeischende gevallen, dan i had hij er toch ook wel bij mogen zeggen hoe j zoo'n boodschap moest worden overgebracht aan i 't raadslid persoonlijk dan wel of't voldoende I zou zijn ais «Ie bode het aan de dienstmaagd of een van de kinderen had gezegd I I Logisch. Art. 41 omschrijft de wijze waarop de vergadering wordt belegd; art. 42 geeft dan 't tijdstip waarop de belegging bekend gemaakt moet worden. Wat nu onlogischer dan de uitzondering op den regel van art. 41 te gaan schrijven in artikel 42 «lat over een geheel ander onderwerp handelt. Kon de Burgemeester de vergadering sluiten en vijf minuten er na weer openen, dan kan men na de eerste stemming wel huiswaarts gaan. Art. 50, dat voorschrijft dat na staking van stemmen het nemen van het besluit tot een vol gende vergadering wordt uitgesteld, heeft dan geen zin. Immers de klaarblijkelijke bedoeling in om de niet aanwezige leden in de gelegenheid te stellen hunne stem uit te brengen, welk middel aldus niet tot zijn recht komt. De Gemeentewet spreekt van „uitgesteld", do Provinciale wet in art, 7lJ ook van „uitgesteld"; en in art. 88 't zelfde willende uitdrukken, van „verdaagd" d. i. tot een anderen „dag" ver»chniven. Wil rnen nu 5 minuten een „uitstel" noemen? liet lijkt meer „op «tel en sprong", of beter een Jchorsing. Tweedens. Het zeventiende afwezige lid is niet geconvoceerd niettegenstaande art. 41 be paalt dat „elk lid schriftelijk wordt opgeroepen". Vervolgens. De vergadering is den leden niet tweemaal 24 uren to voren aangekondigd. Op dezen regel geeft art. 42 een uitzondering in „spoedeischende gevallen". Wie beoordeelt dat? Het ligt voor do hand de Burgemeester, omdat hij rnel de „belegging" is belast. Was i ier een spoedeischend geval Geenszins. De Gemeentewet, art. 207 al. 2, eischt dat de be grooting 1 Nov. uiterlijk aan Ged. Stalen wordt opgezonden (welk gebod nogal eens wordt over treden Er waren dus nog 4 dagen om een ver gadering te houden volgens do voorschriften van de wet. Men dient voorzichtig te zijn met het gebruik maken van uitzonderings-bepalingen en dit te beperken tot het hoognoodige. Terecht zegt dan ook de wet spoed,,eischend". Ten slotte. De vergadering is niet ter open bare kennis gebracht, zooals art. 41 uitdrukkelijk voorschrijft. Op dezen regel geeft de Gemeentewet geen uit zondering, en gaat het dus niet aan, het publiek de gelegenheid te ontn?men de vergadering bij te wonen, die openbaar moet zijn ingeval de Be grooting wordt behandeld (art. 44b). B. In de tweede plaats meen ik, dat de voor zitter geen voorstel in stemming had moeten brengen tot schrapping van een voorgestelden post op de Begrooting, een negatief voorstel alzoo, en uit de verwerping door staking dan het posi tieve resultaat afleiden dat de memoriepost is aangenomen. Juist had de voorzitter gehandeld, indien hij den memoriepost in stemming had gebracht, en bij staking, van de Begrooting had afgevoerd. Handelt men andersom, dan wordt iets door den Gemeenteraad gedaan, terwijl slechts de helft der leden vóór deze handeling zijn. Dit nu strijdt met den geest en do letter van de Gemeentewet die wil, dat slechts wanneer meer dan de helft der leden er voor zijn, tot iels worde besloten. Dat staat duidelijk in art. 50: „Alle besluiten worden door volstrekte meerderheid der stem mende leden opgemaakt". Ook in dit opzicht meen ik dus dat de post in quaestie niet langs den wettigen weg op de Begrooting is gebracht. Nu de «Maatschappij tot exploitatie van tramkaartjes" in den vervolge de tramkaarten ook hier zal verstrekken, zullen de huidige couponboekjes vervallen ei: kaartjes worden ingevoerd als bij de vroegere particuliere tram te Amsterdam iu gebruik. De rit kost dan 6l.'4 cent. Elders houden de kunsthandelaren de redactiën der bladen steeds op de hoogte als er iets moois in bun vitrines te zien is; hier moet men maar zien, er te hooi en te gras achter te komen en zoo gebeurt het, dat tot schade van exposaut en tusschenpersoon men niet altyd op een dergelijke expositie kan wijzen. Geheel bij toeval zagen we, dat in een der vitrines van den heer ValkholT een heel mooi doek wordt geëxposerd van den heer A. P. H. J. van Weezei Errens, leeraar aan de iloogere Burgerschool, dat indertijd op een der tentoonstellingen van «Arti et Amiciti®" terecht veel bijval vond. Een deel van het werk van den heer Van Weezei Errens werd dozer dagen geëxposeerd in «Concordia" te Breda en ook toen reeds vestigde de «Nieuwe Tilburgsshe Corant" de aanduchtopditongemeen mooiedoek «Dennen bosch bij avond'' en schreef daarover o.a: «Het komtons voor, dat de heer Van Weezei Errens zeer gelukkig de avondstemming van onze heidenatuur heeft gepakt. Het «Dennen- bosch" vonden wij bijzonder mooi. «Men ziet hier zeer vele van die plekjes: hoog opgaande, dunne dennenstammen met platte kronen op zeer dorren grond. Een smeltende goudgloed over de roodachtig- zwarte boomen, terwijl de duisternis zich begint uit te breiden onder de ranke stammen daar beneden; en verweg de lucht vin koper. Zoo spreekt het doek krachtig en flink". Men verzuime niet het doek te bezichtigen, dat vooral goed zal doen als 't weer wat opklaart. Men vraagt ons plaatsing van het volgende In tegenstelling met het door den heer De Steenhuysen beweerde in de vergadering van Handel en Nijverheid" jl. Donderdag, ver namen wij, dat jl. Vrijdag een aannemer van grondwerk zich bier ter stede vervoegde om 20 Amersl'oortsche grondarbeiders. Het was zijn uitdrukkelijke bedoeling, Amersl'oortsche arbeiders te engageeren. Merkwaardig is ook, dat een Amersfoortsch patroon te Zaandam boomen rooide met een groep Amersfoortsche arbeiders, waarbij tot nog toe geen enkel ongeval en geen be schadiging aan belendende eigendommen plaats had, terwijl in de zelfde Gemeente een andere groep rooiers voortdurend klach ten veroorzaakte. Op het jachtterrein van den heer H. Meursing, aan den Berg, werden gister, be halve zeer veel klein wild, drie reëen neer gelegd, van welke laatste de heer Serré spoedig een mooi kiekje maakte. A's andere bijzonderheid mag wei vermeld, dat Maandag op de goederen van mr. A. Stheeman, in Friesland, een witte faisant-haan is geschoten, van gewone grootte en zuiver wit met met uitzondering van een helder rooden kring om beide oogen en een enkel zwart veertje op den kuif. Eergisteravond heette het, dat er een ge weldige brand was Achter de Luiaard. 't Bleek gelukkig een loos alarm. In ons vorig nummer vermeldden we, dat Zondagavond een danshuis aan de Kromme- straat moest ontruimd. Tot ons leedsvezen hebben we, met bet verzwijgen van den naam V. d. H., den schijn geworpen op «Odéon". Wc haasten ons nu, te verzekeren, dat het geval niet heeft plaats gehad in laatst genoemd lokaal. Tot Gemeente-architect van Baarn is be noemd de heer F. F. de Boois, te Deventer. Beproevingen zijn krachtige windstooten, lie 'tstof meenemen, waaronder de deugd te vergaan. Burgerlijke stand van Amersfoort van 9 tot en met 16 November. GEBORENElisabeth Johanna Allegonda, •1. van B. C. van Stigt en E. J. Mulders. Maria Alijda Barlholomeu, d. van M. de Wilde en A. G. van der Heiden. Thomas en Klaas, twee zoons van L. Huls en A. 0. Daalmeijer. Al bertha, d. van dr. W. van Schothorst en T. Romeijn. Ferdinand, z. van G. J. de Bruijn en A. C. van Zwool. Hillegonda, tl. van J. van der Hart en H. Ebing. Hendrik, z. van G. Hendriksen. Gijsbeithn, d. van A. van den Halm et. W. Vlug. Maria Johanna, d. van H.Steenwijk en M. M. van der Vet. Gerarda Sophia, d. van J. Schalkwijk en S. Spijker. Maria, d. van A. Visser en A. van Duinen. Evert, z. van G. A. van den Hoek en L. V. van de Wetering. Evertje, d. van B. Gierman en B. Vos. Wilhelmus Hendrikus, z. van A. den Enting en A. van Leijenhorst. ONDERTROUW D Arie Pothoven en Dina van Apeldoorn. Jan Kraan en Dirkje Gouw. Johannes Heere en Hendrika Cornelia Hienekamp. GETROUWD: Lambertus Wijnhof en Jo hanna van Beik. Lucas Johannes Koekoek en Willemioa Dorresteijn. Bernardus Christ en Theresia Johanna van den Berg. Get ril Stam en Janna Willemina Kreuzer. Jo hannes Martinus Grenzenberg en Christina Jacoba Alijda Schmittmann. Hermanus Adrianus van Slooten en Johanna Wilhelmina Antonia de Rooij. Christianus Andreas van Veen en Johanna Antonia Schoterman. Antonie Christoffel Lamers en Bertha Maria van Bekkum. Hendrik Frederik Meijer en Jacoba Maria Jaquel. Muriuus van Elfrink en Hendrika Maria Volp. Lieuwe van der Ploeg en Welmoed Talsma. Johannes van Keulen en Gerritje van der Akker. Wouter Adrianus van der Vorst en Engelina Battels. Gerrit van Beek en Barta Spijker. OVERDEDENAnna Bernardiua Massop, 72 j., ongeil. Adrianus Pot, 8 m. Cor nelia Gijsbertha Maria Verschuur,!) m. Geer- truida Mets, 3 jaar. Adrianus Wouterus de Kruijir, 1 j. EIL'.beth Binneveld, 69 j., ongeil. Gerrit Troost, 1 j. Dirkje Maria Vos, 6 j. Jacob Bast, 38 j., echtgenoot van A. M. van den Akker. RECLAMES. 1—5 regels fl.25, iedere regel meer f0.25. Indien gij last hebt van aambeien, eczema, huid- uilslag of jeukingen, zendt uw naam eu adres schrif telijk aan den heer A. van dk WEG, Lmgestraat 23 te Amersfoort, die U kosteloos en franco een mon ster zendt van „Fosters' Zalf". Dit aanbod is slechts van kracht tot Dinsdag 22 November. „Singer" op da Wereld-Tentoonstelllag te St. Louis. Ouder de hoogste atraciioneele exposities op de Wereld-Tentoonstelliug te St. Louis heefi die dar Siuger-Compagnie bij het schoone geslacht het meest van alle ie opmerkzaamheid tot zich gelrokken. En dit is zeer verklaarbaar, daar in iedere bekende taal reeds door dou uaam „SINGEIl" de uaaimachiue voor huishoudelijk gebruik wordt aangeduid. Het algemeen bekende uithangbord met de „3" in sprekeudu kleuren, vindt men in elke stad der wereld, om to wijzen op het wolbekende en alom gevraagde voortbrengsel vau do heden Jaagsche industrie. Het feit, waar hel echter op naukomt, u.L, dat er „SINtiEIV-machines zijn voor alle werk, dat zich op hel gebied van handel en nijverheid voordoet, is minder algemeen bekend. Bij de bezoekers der ten toonstelling was dau ook een buitengewone belang stelling op te merken voqrde.SINGER '-naaimachines, die daar voor industiieele doeleinden geëxposeerd ~aren. Er zyu tweo „SINGER"-paviljoens, waarin de inachiues der versobillende fabrieken der Singer- Maatacbappy in werking getoond worden. Hier kan men als het ware in do practyk bet vervaardigen van corsetten, van fijne ondergoederen, schoenen, heeren- kleeding, enz. enz. gadeslaan, zooals dit werk door de arbeiders der eerste fabrieken in de betreffende branches uitgevoerd wordt. Daar worden machines iu werking vertoond, die de dikzte guinui- en leeren drijfriemen naaieu, die een dozyn der sierlykste plooien in ëen operatie maken en stikkenverder machines, waarmede allerlei knoopen, baken en oogen aangezet worden, als mede machines om glacë-handschoenen en bontwerk te stikken, kortom voor al hetgeen men naaien kan en wil. Muer dan 200 machines werden in werking ver toond, voor zulk een verscheidenheid van toepassing, dat bot onderzoek ten behoeve der bekroning door ile iulernatiouale jury van veertien groepeu-afdeelin- gen in' vier der groote tentoonstelling-departementen moest plaats hebben. By deze bekroning werd op buitengewoon nauw keurige wijze te werk gegaan en de uitslag wa», dat aan de Singer Maatschappij zeveu „Grand prix" en zeven „Gouden medailles" werden toegekend, waarbij tevens dient opmerkt te worden, dat de uitspraak van verschillende jury-groepeu nog niet bekend is. (llil de n.-ï. n'miimnrlijtit-courant ton 15 oct. i»n4>. De heer J. G. Key, candiflaat tot den II. dienst, thans te fccherpeuzeel (Geld.) is be roepen by de Ned. Hervormde kerk te DrieJ. AAN ALLE N1EHLIJDERS. Laat de gelegenheid niet voorbij gaan, die U aangeboden wordt. Indien gy aan de nieren lijdt of aan de eeue of

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2