Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Advertentién. E. J. RUITENBERG, Marktprijzen. J. DONA. net dagmeisje, FLÉHITE BESCHUIT. Gloed! Gloed! Luxe-Bakkerij Letterbanket en Boterletters Fijn gekruide St. MCULAAS Aan inschrijvingen van ingezetenen werd ontvangen f 1586.20; na de inschrijving werd nog aan knartjes verkocht voor f24.90, tcrwyl aan liet lokaal nog voor f 11.35 aan apyzen werd gebaald. Aan de Commissie voor Kindervoeding werd voor 1070.40 geleverd. Door een Dames- vereeniging van ongeveer 80 dames werd aan 10 patiënten op voorschrift der doktoren melk en eieren verschaften wel 2100 eieren en 4823 L. melk. Het Amersloortsche Ziekenfonds. Het aantal leden van dit fonds verminderde met 73, terwijl 02 nieuwe leden toetraden. Op 3'.'December bedroeg het ledental 503. In het Bestuur kwam geen wijziging. Het Nieuwe Ziekenfonds. Het ledental op 31 December 1903 was 1050; wel werden 205 nieuwe leden aangenomen, maar velen moesten worden geschrapt wegens wanbe taling. De ontvangsten en uitgaven bedroegen 10077.58. Door de vroedvrouwen werd voor rekening van liet Ziekenfonds bij 192 bevallingen hulp verleend. In het Bestuur kwam geen verandering. De Vereeniging Liefdadigheid''. In het Bestuur kwam wyziging door liet uil- treden van mr. I'. J. F. van Voorst Vader; als Voorzitter trad daardoor op de heer A. M. Kollewijti Nz., alsonder-Voor/.itter de heer A. M. Tromp van Holst, als 1ste Secretaris dr. F. A. F. Groneman, terwijl de heer J. Bolk, als zoodanig afgetreden, lid van hot Bestuur bleefPenningmeester bleef de heer II. J. Croockewit en 2deSecretaris-boekhouder de beer N. G. van de Stadt. Het aantal leden steeg van 215 tot 229; door de opbrengst der contributie» en van enkele uitvoeringen van publieke vermakelijk heden was de vereeniging in staat, aan 112 gezinnen met 185 kinderen hulp te verschaffen in den vorm van levensmiddelen, kleeding, brandstollen of geld: enkele malen werden ook naehtlegerbenuodigdheden of een kachel verstrekt. Verder werd meermalen op ge neeskundig advies, aan zieken melk of eieren gegeven en werden eenige personen aan een kleinen handel geholpen; het daartoe ver strekte geld wordt echter als voorgeschoten beschouwd. Twee behoeftige kraamvrouwen werden ge durende eenigen lijd geholpen aan geregelde maaltijden, bereid door dames-leden der ver eeniging. De aan de vereeniging toegezonden spys- kaartjes werden verdeeldgedurende den wintertijd werden dagelijks ongeveer 20 stuks aan noodlijdenden uitgereikt. Ook steil het Bestuur der vereeniging zich beschikbaar tot bet geven van inlichtingen omtrent beboeltigen. Gast- en Ziekenhuizen. Het St. Josephgesticht. Waarin oude man nen en vrouwen worden opgenomen. De bevolking was zeer vlottend. Opgenomen werden 18 mannen en 19 vrouwen; uit het gesticht vertrokken 5 mannen en 4 vrouwen, terwijl 24 mannen en 18 vrouwen over leden zijn. (Wordt vervolgd.) Men meldt ons uit Den Haag, dat ook het ontwerp van wet voor verplichte verzekering tegen de gevolgen van invaliditeit en ouder dom ter verzending van de Tweede Kamer gereed is. Voor de vacature in den Gemeenteraad is door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging »Nederland en Oranje'' tot candidaat ge steld de heer H. Koning Arnhemsche straat). De Koomsch Katholieke kiesvereeniging >Recht en Orde'" heeft besloten, in district I geen candidaat te stellen. De R. K. centrale kiesvereeniging voor het district Amersfoort heeft besloten, zich aan te sluiten bij den Algerneenen bond van R. K. kiesvereeningen in Nederland. Het besluit, waarbij K. van Doorn, ge wezen agent van politie alhier, tot onbe zoldigd Rijks-veld wachter werd benoemd, is door den Minister van Justitie ingetrokken. De heer 11. M. J. F. Niks is aan de Rijks universiteit te Utrecht bevorderd tot arts. De bij het 5e regiment infanterie be noemde kapitein J. F. A. Bischoff, van het 8e regiment, zal Maandag zijn nieuwe be stemming volgen en wordt heiast met het bevel over de 4e compagnie le bataljon, vroeger gecommandeerd door kapitein F. Stolleuboom. Luitenant-adjudant B. E. Stüver, van het 3e bataljon Ge regiment infanterie, wordt be gin December overgeplaatst by de Norroaal- scbietschool te 's Gravenliagc. Aan het eskadron ordonnansen zijn gister op eenigszins plechtige wyze de bazuinen uit gereikt, door ritmeester H. G. J. Maas Geeste- ranus aan bet eskadron geschonken. Het eskadron bad zich daartoe begeven ter hoogte van de school aan den Lcusderwcg, waar een carré werd geforneerd en de bun geopend waarna ritmeester Maas de werkelijk mooie instrumenten met een bezielende toe spraak overdroeg aan bet eskadron waarbij bij ruim negen jaren diende. De eskudrons-commandant, ritmeester P. E. 11. V. L. baron Van Boecop, beantwoordde de toespraak van den mild en gever, er aan herinnerend dat de claroenen, zoowel in den tijd van Witte van Haemstedo het volk te wapen riepen tegen vreemde overheerscbers als in den Geuzenlijd menigmaal victorie bliezen en de vermoeide strijders aanspoorden tot volharding en ze ten zege voerden. Mocht ooit de ure des gevaars aanbreken dan hoopte spr. dat ook deze bazuinen, thans ge wijd aan Koningin en Vaderland, den vijand zouden helpen keeren en dal als Pedrillo's doorboorde trompet zij het Wilhelmus zouden schetteren tot schrik van den belager onzer onat haukelijkheid. Met een enthusiast «Leve de Koningin I" antwoordde het eskadron op beide echt- militaire toespraken. Daarop werd naar Oud-Leusden gernar. cheerd, waar het eskadron werd onthaald en het zangkoor eenige mooie liederen ten ge- hoore bracht, waarna bet eskadron een marsch door de stad maakte om ook 's middags weer onthaald te worden. De officieren hielden een gemeenschappe- lijken maaltijd, waarbij ritmeester Maas Gees- teranus ook aanzat. Onnoodig, te zeggen dat de heer Van de Pol er weer heel vlug bij was om eenige goedgeslaagde kiekjes te maken en dat èn de bazuinen èn hei zangkoor, juist gedurende de drukte van den marktdag, zeer de aan dacht trokken. Zal de winter streng zijn? Niets is gemak kelijker te weten, zegt een buitenman, dan dit. Men behoeft daarvoor slechts de bijen na te gaan. Deze insecten schijnen de gave te bezitten om reeds van het begin van den herfst af te weten of de winter streng zal worden of niet. Wordt een koude winter verwacht, dan sluiten zij hermetisch den ingang van hun korven met was af en laten daarin slechts een heel 'üleine opening. Zal de winter daarentegen zacht zijn, dan blijft de toegang wijd open. En onze buitenman voegt er bij, dat dit jaar de bijen bun deuren heel erg dichtsluiten. »Waar ben je geweest klonk het gister avond in de Utrechtsche straat toen we ons begaven naar het concert van »Jubal"ende vrager vervolgde half meewarig: «Toch niet by de oempah's «Ach, wat, oempahs Ik kan wel merken, dat je ze ia langen tijd niet gehoord hebt; 'l is 'u heel gotd strijkje. Ga liever mee, ze booren." En zoo geviel 't, dat kort na ons, da beide sprekers, beiden beroeps-musici, óok in de groote zaal kwamen. En jawel, nauw was Mendelssohn's «Pries- termarscb" ten gehoore gebracht of de mop peraar van zooeven appiaudiseerde uit alle macht en herhaalde die bijvalsbetuigingen na Haendel's «Lasz mich mit Thliinen" en zoo inogelyk nóg enthusiaster na 'tsucces- nummerijo vanelksymphonie-orkestDesormes usérénade de mandolines". En als nu een ietwat bevooroordeelde zóo plotseling bekeerd is, behoeft 't wel geen betoog, dat het overige publiek in de Ilink gevulde zaal heel gul was met applaus, gelijk »Jubal" dan ook weer ten volle ver diende. 't Was een heel mooi concert, dat ook voor morgenavond veel beloolt. Voor het podium stond het zeer mooie crayon-portret van den Voorzitter, den heer A. M. Knllewijn Nz, door een der leden ge- teekend en hem als oprichter der vereeni ging op zijn 77sten verjaardag, tevens den tweeden jaardag van «Jubal", aangeboden. Bij gunstig weer gaat het tweede elftal van »U, D. I". morgen naar Utrecht om een voetbalwedstrijd te houden met het vierde van »l). F, C". vandaar. Als 't verhaal juist is, dat de politie proces verbaal heeft opgemaakt tegen een vergun ninghouder wegens bet toelaten in zijn loka liteit varv een twaalftal knapen (wielrijders) berieden den 16-jarigen leeftijd, anders dan in gezelschap van een meerderjarige, dan kan de geverbaliseerde gerust zijn, want het eerste lid van art. 43 der Drankwet, dat hij zou hebben overtreden, blijft blijkens art. 73 tot 1 Juli 1905 buiten toepassing. Voor de Rechtbank te Utrecht heeft terecht gestaan W. M., van hier, wegens afleggen van een valschen eed voor het Kantongerecht te Amersfoort. Hij had namelijk onder eede ontkend, zeker huurcontract onderteekend te hebben. Uit het getuigenverhoor bleek echter, dat hij dit wel gedaun had. Een ander had zijn hand daarbij bestuurd, wijl hij lezen nog schrijven kon men; toonde echter verschillende brieven van hem. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, ri.it we hier weer een slacht offer hebben van de ellendige zaak waarnemerij te Amersfoort. Was beklaagde by een goed advocaat te rade gegaan, dan zou hij zeker nooit die daad bedreven hebben. Spr. be treurde het, niet te weten, wie aan beklaagde dien verderflijken raad gegeven heelt, ten gevolge waarvan iemand nu terecht stond die anders een gunstig verleden beeft. De Officier achtte bewezen, dat beklaagde wetens een valsche verklaring onder eede heeft afgelegd en eischte 1 jaar cn G maanden. De verdediger weerlegde op verschillende gronden het bewijs van beklaagde's schuld voor de wet en vroeg mitsdien vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Zelden betreurt men liet, te weinig-, zeer dikwijls, le veel gezegd te hebben. Iedereen weet dit, doch niemand handelt er naar. Amerika is toch maar je land van nieuwe uitvindingen, welke ook aanstonds worden toegepast. Groots agitatie heerscht nu in den staat Ontario, nu is gebleken, dat door de libé rale verkiezingsagentonvalsche stem bussen zjjn gebruikt. Deze waren zóo inge richt, dat door een vernuftig mechaniek elk stembiljet van een erkend conservatief kiezer in een geheime lade werd opgevangen, ter wijl in de plaats daarvan een liberaal stem biljet in de eigenlijke stembus terecht kwam. Het geheim werd aan den dag gebracht door iemand, die men tot medeplichtigheid had willen overhalen. Een streng onderzoek is toegevoegd. De hoogleeraren van de medische faculteit te Lissabon houden zich op 't oogenblik bezig met een geval, dat zóo raadselachtig is, dat zij er de oplossing nog niet vau hebben ge vonden. Een inwoner van Padrella heeft al drie maanden niet geslapen. De sterkste narco tische middelen heelt men hem vergeefs toegediend. Het meest eigenaardige van het geval is, dat de persoon in quaestie zich volkomen wel gevoelt en gewoon zijn werk doet. Hy profiteert zelfs van zijn toestand om nog meer te arbeiden dan anders. Over dag vervult hy de functie van muilezeldrijver, terwijl hij des nachts als zanger optreedt. Doch waartoe dan de narcotica Voor dt vele bewijzen van deelne ming, ondervonden by het overlijden van onzen geliefden Broeder, Behuwd- broeder en Oom, den WelEerw. Heer J. HULöEBOS, betuigen wij onzen hartelijken dark. Uil aller naam, J. N. F. BOESCHOTEN. Leusden, 25 November 1904. Makelaar, WEVKR8SINGEL No. 11 huren en verhuren van huizen. Het «Athenaeum" bevat eenige mededee- lingen uit een bericht van kapt. !L Wood, die opmetingen heeft gedaan inde Himalaya en ook de hoogste bergtoppen heelt nage gaan. Sedert 1850 gold als zoodanig een top, die als no. XV bekend was en toen den naam van Mount-Everest kreeg. De hoogte werd bij benadering op ruim 20 000 Eng. voet gesteld. Kort daarna beweerde de Britsche resident in Nepaul, dat de inlanders al een naam hadden, nl. Devadhoenga. Later nam de Duitsche reiziger, Herman Schlagintweit, toen bij zich in Nepaul ophield, twee licht beelden van den berg. dien hij voor den hoogsten hield en volgens een inlandseh Vorst als Gaurisjankar bekend was. Men beschouwde daarom veelal dezen berg als den hoogsten top der Himalaya. Thans heeft echter kapi tein Wood bevonden, dat de Gaourisjankar slechts 33400 boog is en van Nepaul uit gezien den hoogsten top bedekt. Die hoogste top is inderdaad de no. XV, die geen inland- schen naam draagt en daarom Mount-Everest kan blijven heeten, naar het hoofd van den Britscben opmetingsdiSnst, een halve eeuw geleden. In een plaatsje in Neder-üostenrijk heeft de Brbgemeester de volgende publicatie uit gevaardigd «Na het zichtbare onheil, dat de beoelening der poëzie te weeg beeft ge bracht, waarbij in een geval bet geluk van een familie te gronde «gedicht" werd, houd ik het voor mijn plicht, mijn Gemeentenaren voor elke beoefening der poëzie te waar schuwen". Het geval is, dat in de bedoelde plaats een schrijver zich heeft van kant gemaakt, nadat zijn vrouw er vandoor is gegaan met een jongen man, die haar hart door zijn verzen getroffen heeft. Zijn vader is door die gebeurtenis gek geworden en en maakt nu óok verzen. Si non e vero. Amersfoort, 25 November 1904. Appelen f3.a f5.— Peren f3.— k f5.— Zandaardappelen fl.50 a f2.— Hoen- dereieren f8.50 a f9.50 per 100stuks. Boter f 1.25 af 1.40 p. k. Kippen f 0.80 af 1.10 Kuikens f1.—af 1.30 Piepkuikens 10.30 a f0.60 Ganzen f0.k f0.— Eenden f0.90 a 11.20 Hazen 11.50a f2.Wilde konijnen f0.40a f0.50 Tamme konijnen 10.80 a f4.10 p. st. Duiven f0.40al'0.50 p. paar. Vette varkens f0.a 10.—. Magere varkens f0.a f0.—Zeugen f40.— a f60. Biggen f7.— 110. Aangevoerd waren ongeveer200 heet. Appelen, 30 beet. Peren, heet. Klei- aarriappelen, 250 heet. Zandaardappelen, 5000 st. lloondereieren, 1300 kilo Boter. Vette varkens, Margere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 180 Biggen en 10 Zeugen. Ondergeteekende waarschuwt een ieder, aan niemand gelden of goederen af te geven voor zijne rekening, dan tegen een door hem zelf onderteekend bewijs, zullende door hem anders daarvoor geen betaling worden gedaan. Amersfoort, 26 November 1904. TERSTOND gevraagd een P. G. Adres te bevragen Bureau van dit blad. Oudheidkundig- Museum is d a g e I ij k s le bezichtigen foor uiet-leden d IO cent. AFNEMERS GEVRAAGD van DEBOER's RECLAME BESCHUIT, goedkoop en lekker, flinke provisie. Vraagt monsters by: W. de BOEK, Apeldoorn, Beekstraat. De goede oude tijd komt weer terng! Gloed was de troost der huisvrouwen 'n den ouden tyd. Niets gaat boven gloed, goedkoop, gemakkelijk, reukloos. Gloed wordt met éen lucifer aan lietsmeulen gebracht. Wat een getob om een briquet of doove kool te doen glimmen in 't voor- en najaar, 's morgens vroeg als de kachel nog niet brandt, ot voor hen die op gas koken en vulkachels gebruiken. En dan die kolen damp; hoeveel dames zouden gaarne een warme stoof in huiskamer ol salon gebruiken, maar de benauwde lucht houdt hen er van terug. Een pakje GLOED, h zes cent per pakje van de Gloedpakherij „de Krater" te AMERSFOORT in huis, en alle bezwaren zijn weg. Bestelt by uw winkelier een pakje en eens geprobeerd, gebruikt U nooit meer wat anders. Duizenden pakjes reeds in den handel. Verkrijgbaar voor Amersfoort bij M. R. N. OOSTERVEEN, Langestraat. Engros verkrijgbaar bij de firma GREEVE Co., en de firma J. van VOLLENHOVEN, Afdeeling Koloniale Waren. LANGESTRAAT 18, levert le kwaliteit 60 cent per 5 ons. k 50 cent per 5 ons. Aanbevelend, C. van OMMEREN. Aan oude en jonge mannen wordt do mootob rortohonon beier ooi aieawo book altnro unbornlan m Vod.-lood Br Bailor «tot 7Cmm+- m I 'lont na «01 toOModlao onder convert v Eduard Bendt, IriiatekwvTg. 1

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2