zmimm Advertentiën. E. J RUITENBERG, Nieuw Parijs, Luxe artikelen en Speelgoed St. NIOOLAAS. Luxe-Bakkerij Letterbanket en Boterletters Fijo gekruide SI. NICOLAAS niet loopan langs een zelfden we/, doch con- vergeeren naar éen punt zoodat de linker- zydo in haar geheel kan tttneugaan. De heer V'an 't Veer wees er op, dat dit groote verschil bestaat tusschen vrijzin nigen en soe. dom., dat eerstgenoemden zich nog steeds niet verklaarden vóór Algemeen kiesrecht. De heer Oosterman meende, dat de Voorzitter de rede van den inleider vrijwel geheel in elkaar gegooid heeft. De door in leider besproken vier hoekstoenen beschouwen de soc. dom. als heel dunne glazen peilcr- tjes. Spr. kan echter thans niet erg diep hierop ingaan, doch wil opmerken, dut de soc. dem. een gansch ander begrip hebben van rechtsbesef dan do vrijzinnigen; het ge- beunlo met de onderwijzers te Zwolle en to Amstordam noemen zy rechtsverkrachting. Doch dit doet thans niets ter zake. Tegenover 't door den Voorzitter aangevoerde wil spr. zeg gen, dat de vrijzinnigen en de soc. dem. geen punten van overeenkomst hebben dan dit, dat zij bij den stembusstrijd van 1905 en uitsluitend uit zelfbehoud samen moeten gaan tegen dit raa.'tionnaire, karakterbeder- vond Christelijk Ministerie en samen moeten vechten tegen deze clericale kliek-rogeering. De heer R e y n e, replicecrend, antwoordde den Voorzitter, dat ook hij veel voelde voor samengaan onder bepaalde politieke omstandighedon. Spr. is geen socialisten vreter, al bakende hy de grens tusschen soc. dem. en vrijzinnigen ook wat scherp af; hy beval indertyd te Haarlem mr. Troelstra aan voor den Raad tegenover een conservatief liberaal doch de klaarheid in de politiek vordert, dat de grens goed wordt afgebakend en wel degelijk moeten we oppassen, den kerkeiykcn geen wapen in handen te geveD, waarvan we bij den komenden stembusstrijd veel last zouden kunnen hebben. Spr. betoogde nu zeer theoretisch hoe de vrijzinnigen beslist individualisme wonscheo, terwijl ae soc. dem. de school der meest stt alTe centralisatie is. Hierdoor ook bewegen zy zich niet op éeo Ijjn, >1ocb op geheel ver schillende wyze langs hun eigen lijn voort. Den heer Van de Roemer antwoordde spr., dat dit Kabinet de rechten der Kroon he ft aangerand op een wyze die uooit te voren hier te lande is vertoond en wel by de ont binding der Eerste Kamer, toen aan de Kroon noch bedenktijd, noch gelegenheid is gegeven om haar raadslieden te hooren en haar, zij 'took met andere woorden,gezegd werdteeken dit, of wy gaan heen. Voorwaar een zeer wrange vrucht van den kerkelijken boom. Den heer Boukamp, die zoo pathetisch opgekomen was tegen het woord «paganist". antwoordde spr. dat hy dit als citaat had bedoeld. Als Doopsgezinde treft spr. de qualificatie «paganistof «rationalist" van de overzijde niet minder dan den heer Bou kamp en ook spr. laat het zich niet welge vallen, dat hem een etiket wordt opgeplakt, dat hem niet toekomt van lieden die niet hebben op te treden als keurmeester des Seloofs en, dit doende, spelen den rol van en Pharizeëer. Den heer Stijnman antwoordde spr. dat volgens de Marxistische theorie men den arbeid beschouwt als eenige factor van pro ductie, tcrwyl het begrip waai de" toch óok wordt bebecrscht door het prijsverschil dat bestaat in twee soms zeer verschillende en uiieenloopende perioden en dus zeer van in vloed is de kans of men het geproduceerde zal kunnen verkoopon. De heer Stynman moge dan de illusie der welgedekte tafel voor zichzelven niet koesteren, zjjn geestelijke voorganger heeft daaraan wel degelyk gedacht. Marx toch voorspelde (das Kapital 111, 354 of 357) dat 'de vervorming van zou uitloopen op een economische catastrophe, welke in '25 a 30 jaar zou uitbreken. Welnu, het boek is van 1857, en in 1890 bleek Marx dus eeu slecht profeet. De heer Stynman achtte kapitaal uitbe- sparing onmogelijkwelnu, spr. weet niet of ook bier burgerbaasjes zijn die als knecht begonnen en nu lieden zyn met een rug, doch kent er én in de Veenkoloniöu èn in de Zaanstreek vdeD, die van onderaf be gonnen en dus wel degelijk spaarden. Dertig jaar terug was er in Amerika geen kapitaal; en thans hoevelen, doodarm begonnen, vorm den daar nu spaar-kapitaal; althans de oor sprong van hun kapitaal was gespaard geld. De heer Stijnman had óok bedenkingen, dat inleider den klassenstryd ontkende, terwijl de Vryz. dem. die wel erkennen. Spr. is op veel punten wellicht meer Vryz. dem. dan menig lid van den Vrijz. dem. bond en alleen uit pjlitieke overwegingen lid geworden van de Liberale unie, doch moet thans opmerken, dat de Vryz. dem. bitter berouw er over hebben, dat zij in hun beginselverklaring spraken over tem)teren van den klassenstrijd en dal de heeren Treub en Kordijk zeiven sprekeo van den belangenstrijd. Van den platten grond dor politieke par tijen kwam de heer Stynman opeens in de wereld der idealen toen hij inleider aanviel over liet dempen der Zuiderzee. Inleider heeft niet beweeid, dat door zoodanige demping de klassenstryd zou verdwijnen, doch trachten aan te tooneo, dat, als er volop werk korni, do loonarbeider in boter conditie geraakt tegenover den werkgever. Men vergote toch niet de uitspraak»Dieu a créé Ie monde exepté la Hollande qui a été créée par les Hollandais". Het derapen der Zuiderzee zal èn die uitspraak bevestigen èn veel goeds doen, En de beer Stynman verwjjte inleider niet, idealist te zyn, waar hij zelf idealist bleek, getuige zijn Gemeente-exploitatie. Maar weet de heer Stynman wel welke hooge lasten de be woners van Amsterdam en Haarlem hebben op te brengen juist door die Gemeente-exploi tatie En toont ook niet Marseille aan, dat Gemeente-exploitatie en arbeidsmiddelen in de hand der gemeenschap niet altijd ver dedigbaar zijn? Gemeenschappelijk bezit is steeds uitge- loopen op moord en doodslag en zal er steeds op moeten uitloopen, want communisme wortelt niet op de menschelijke natuur; de mensch is geen collectiviste engel, doch een egoïste duivel. Chassoz le naturel, il revient au galop. Al deze proeven moeten mislukken, De toekomststaat zal heel anders zijn dan we hopen, heel anders dan we verlangen. Kennen «e de arbeidsvoorwaarden in de toekomst Weten we wat straks de electrici- teit zal wezen by den arbeid? In 1878 be schouwde men te Parijs do eerste electrisehe machine een van twee paardekracht als een wonder. En thans? Straks vervangt de electriciteit den stoom eu ligt wellicht heel ons fabriekssysteem omver cn komt misschien de huisnyverheid terug met écu electrisehe centrale voor heel ons land, die èn licht èn arbeidskracht levert. Met onze ook op dit punt zoo beperkte inzichten mogen we ons niet hullen in een profetenmantel. Wat we wèl mogen en thans ook moèton, is dit, dat we in ons aankweeken al die qualiteiten welk» we zullen rioodig hebben en we ons zullen sterken om gereed to zijn. We moeten als vryzinnigen rekening houden met de toekomst-begrippen en als we dat doen, kunnen we de toekomst blymoedig te gemoet gaan. Nadat de hoer Van Vee n den inleider had gedankt en herinnerd aan de openbare vergadering van hedenavond, werd hierop de vergadering gesloten. Rij het uiteengaan werd een collecte ge houden voor de stakende glasblazers. Hoe kan ik mijn zoon een goede toekomst verzekeren. INGEZONDEN Lenige jaren als kapitein by het Instructie Bataljon te Kampen doorgebracht hebbendefi, trok het mijn aandacht, dat, waar zooveel jonge lieden uit heel Nederland en vooral uit Ilollaud eu Overijsel bij dat bataljon in dienst traden, er uit de omstreken van Utrecht en Amersfoort by na geen vertegenwoordiger!) aankwamen. De oorzaak daarvan moet aan onbekendheid met die inrichting te wijten zijn, want, ook'uit andere deelen van het land, van waar zich weinige jongoue aanmeldden, werd dat aantal aanzienlijk grootcr, nadat, door de bladen, de aandacht van de bewoners dier streken, eens op het Instruclie- Baluljon was gevestigd. Het Bataljon beoogt kader op te leiden voor de infanterie en dat het daarin slaagde, blijkt, want het leverde reeds meer dan 18 000 jonge lieden, in verschillende rangen aan dat wapen. Ruim 2600 daarvan werden officier, maar om tóo ver le komen, moet de jongeling, bij zijn ii dienst treding, reeds een aanzienlijke boeveelheid wetenschap medebrengen, of, door sialen ijver, zich in den dienst de kentiiB eigen maken, om op een van do cursussen, die tot dien rang op leiden, te worden toegelaten. Het grootste deel wordt geen officier en het is vooral op hen, dat ik de uandacht wenscht te vestigen de aandacht van ouders uii den kleinen burgerstand die niet weten hoe zij gemakkelijk en kosteloos bun zonen een eervolle en geziene positie in de muatschappij kunnen doen innemeD. Om tot het Instructie Bataljon te worden toe gelaten, moet men eenige stukken overleggen, die ik hier niet zal opuoemen, maar, die men op elk Gemeentehuis of op een garnizoens-bureel kan te weten komen. Het beste is, deu Commandant van het Bataljon per brief om inlichtingen te vragen. Overigens moet men tusschen de 15'/j en 19 jaar zijn, lichamelijk geschikt bevonden worden en eenige ontwikkeling hebben, welke echter elke jongen, die de hogere school bezocht, bezit. Ge woon Lager onderwijs genoten te hebben, is voldoende om toegelaten te worden. Het leven te Kampen moet iederen jongen bevallende dienst is niet vermoeiendde prachtige cantine verschaft met zijn biljarts en andore spelen, met zijn couranten en tijdschriften, aangename afleidingtegen bespottelijk lage prijseu er zijn tal van klei De gerieflijkheden te be komen, terwijl het muziekkorps van het Bataljon er minstens een maal in de week een uitvoering geeft. Om wat te kunnen koopen, heeft men geld noodig; welnu, elke volontair ontvangt 10 cent zakgeld per dag en dat is ruimschoots voldoende. Onverstandig doen de ouders die hun zonen nog geld zenden. Kleeding en alles is koBteloos. Do voeding is uitstekend en bestaat uit: voor ontbijt, gort; op het middaguur brood met boter en koffie's middags gebraden vleescb, gehakt of worst met aardappelen en groente, groente soep of erwtensoep; kortom uit een voedzamen maaltijd waarbij, zooveel mogelijk, naar afwisse ling wordt gestreefd. Toestemming om van Zaterdag na 12 uur tot Zondagavond (somtyds Maandagmorgen) met verlof te gaaD, wordt den oppassenden jongeling |uutr u,Ml in d. niamnd verl®endbO*«ndi.o kan hij niet de Kerstdagen een dag of 10, met Pasohen cn niet Pinksteren een dag of 6 naar Do ^kinderen vervreemden dus niet van het gezin; de band met de ouders blijft bestaan. Eon half jaar na aankomst draagt 3/4 de kor- poraalsslrepen en krijgt bovendien 14 dagen verlof om thuis voor familie en kennissen cons met die eerste onderscheidingsteekenen te PrBhraen het jaar is ieder korporaaltoch gaat niomnnd naar bet regiment vóór zyn 17do jaar, maar wordt de overblijvendo tijd benut om den jongeling verder te ontwikkelen en een hoeveel heid kennis te geven, die hem bij het regiment spoediger sergeant kan doen zijn. Weinig bokend is het, dat de jeugdige korpo raal steeds daar in garnizoen komt waar zyn ouders dat wenschen. Een jongen uit Amersfoort heeft recht daar geplaatst te worden, blijft dus voor het huisge zin liespaard en tevens onder het oog der ouders. Hoeft hij aanleg voor muziek, dan kan hij bij het muziekkorps van bet Bataljon wordon opge leid en meuig kranig stafmuzikant dankt zijn tegenwoordige positie aan het Instructie-Bataljon. Bij de regimenten en vooral bij dat te Amers foort, is gobrek aaü onderofficierenmet een beetje goeden wil, kan elk korporaal binnen het jaar examen voor sergeant doen en heeft hij de gouden strepen; dan behoort hjj tot een eer vollen stand, waarvan het aanzien, sedert de invoering van den persoonlijken dienstplicht, nog belangrijk is toegenomen. Nu staat de weg open om opgeleid te worden tot sergeant-majoor-titulair (dienstdoend luite nant te velde) of, mocht het administratieve deel meer aantrekken, tot sergeant-majoor-admi nistrateur en adjudant onderoflicieralle drie goed bezoldigde betrekkingen, die het mogelijk maken, zeer goed een gezin te onderhouden. Is er neiging om den dienst te verlaten, dan heeft .ieder na 15 dienstjaren (tellende van af het 10de levensjaar) recht op pensioen. Dat pensioen iB natuuurlijk bij zóo korten diensttijd niet groot, maar noemt toe met hot aantal dienstjaren. Een jongen, die op 16-jarigeu leeftijd in dienst treedt, heeft als sergeant 31 jaar zijnde, zijn leven lang f180 'sjaars, al sergeant-majoor f200, enz. Dat gewezen onderofficieren in de maatschappij gowild zijn, is bekend. Een voorbeeld, niteigen ondervinding wensch ik toch nog aan te halen. Gedurende de 2'/» jaar, die ik als kapitein by bet Instructie-Bataljon doorbracht, verlieten van do 8 sergeanten-majoor, die dat korps telt, 4 den dienst met pensioen-, éen als concierge aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zwolle, éen als administrateur van de Volksgaarkeuken te Gouda, éen op het Stadhuis te Kampen en éen op oen handelskantoor te Amsterdamalleen de laatste was sergeant-majoor-adminiBtrateur. Al deze betrekkingen verzekerden hun een tractement van f700 en meer boven hun Rijkspensioen. En hoeveel oud-onderofficieren treft men niet aan bij den postdienst, de belastingen, do spoor wegdiensten, om slechts eenige eenvoudige be trekkingen te noemen; dat aantal wordt elk jaar grooter en er is een richting merkbaar om in bijna alle passende Rijks- en Gemeentebe trekkingen oud-onderofficieren te plaatsen. Neen, ook al wordt men geen officier, Kampen opent het vooruitzicht op een goede toekomst, op uitnemende betrekkingen. Tegenwoordig zijnde bij de ontvangst van den Gouverneur-Generaal Van Heutz die vóór zijn vertrek naar Indië het Instructie-Bataljon, waar ook hij ais jongeling in dienst trad, nog eerst bezocht, trof mij in de zoo gevoelvolle en harte lijke redevoering van den oud-onderofficier J. 11. Solkesz het meest dat deel, waarin hij zich tot do ruim 500 volontairs wendde, zeggende: „Gij ziet aan den generaal Van Heutz hoever een volontair het in den militairen stand brengen kan, maar ook al wordt ge geen officier, dan zult gij, evenals ik, later dankbaar aan het In structie-Bata^ on terug denken. Ook ik heb het niet tot officier gebracht, maar dat ik een goede, eervolle betrekking in de maatschappij bekleed, dat heb ik aan dit Bataljon te danken, waar ik orde, tucht, plichtsbesef leerde, waar men mij ontwikkelde en den weg wees om vooruit te komen in de wereld, de eerste schreden op dien weg hielp zetten." Zie, dat zijn woorden, die elke huisvader uit deze streken, zoowel de eenvoudige werkman, als de hooger geplaatste, moet hoorendan zal ook hier het Instructie-Bataljon op prijs worden ge steld dan zullen velen later hun ouders dank baar zijn, dat ze naar Kampen mochten gaan. E. G. STAAL. Kapitein der Infanterie. Amersfoort, 2 December 1904. N. Hesenberend's Cacaofabriek AMERSFOORT. BUITENGEWONE VERGADERiNG van AANDEELHOUDERS op 16 December a.&, ten kantore der Vennootschap te Amersfoort ten twee ure. Punten ter behandeling liggen ten kantore der Vennootschap van af 2 December ter visie. H.H. aandeelhouders hebben op vertoon hunner aandeelen toegang tot de verga dering. De DIRECTIE. Amersfoort, 2 December 1904. Makelaar, WEVKR8SINGF.L No. II huren en verhuren van huizen. in &ÏLEI. WATERSCHOT Co., Langestraat 43. Telefoon 34. Soeieteit AMICITIA. De ABONNEMENTS-VOORSTELLINGEN in het seizoen 1904/1905 zijn als volgt geregeld: 15 Dec. NEDERL. T00NEELVEREENIGINQ. Dir. Van der HORST en TERNOOY APPEL. 9 Jan. KON. VER. „HET NED. TOONEEL", Dir.-gérant Van KORLAAR. 31 Jan. HET „HAARLEMSCH TOONEEL", Dir. LOUIS BOUWMEESTER. DE SECRETARIS. SCHOUWBURG UTRECHT. PATISSERIE VEENENDAAL, Langestraat i08, Telephoon 102. 1=7- SALON. ZONDAG 4 DECEMBER: KONING HO' KO! Kluchtspel in 3 bedrijven Daar het Franach van a. BRISSON, door a. van Spiunkiiuijzen. Orkest onder leiding van den heer H. KUJJPER8. Aanvang HAl.F aoht. Langestraat 37. Grootste sorteering SPECIAAL GEËTALEERD voor l)e artikelen worden direct verpakt eu op ver langen op St. Nlcolaas bezorgd. LANGESTRAAT 18, levert le kwaliteit a 60 cent per 5 ons. a 50 cent per 5 ons. Aanbevelend, C. van OMMEREN. Prachtige Hannfactnur- en Winkelzaak en Slijterij met Vergunning TE KOOP tengevolge van stil gaan leven. Notaris J. A. BERENDS EN, te MLgjt' Dedemsvaart, zal op WoenBdag 14 Av December 1904, 's middags 2 uur, in het hotel van den heer Van WELY, te Dedemsvaart, bij toeslag VERKOOPEN voor de dames Van der VECHT, te Dedemsvaart, den sedert jaren zoo bijzonder gun- - stig bekenden Manufactuurwinkel en Kruidenierszaak, inet Slijterij en Vergunning, gelegen aan de Hoofdvaart, boek Kalk wijle, te Dedemsvaart en aan de tramlijn Zwolle- Koevordeo-Hardenberg, met zeer ruime Pak huizen, Graanzolders en Rergplaatsen en mooien Tuin. Tot heden werd de zaak onder de in deze streek alom bekende firma H. L. van der VECHT met enormen omzet gedreven. Inmiddels uit de hand TE KOOP tegen zeer zeer billijken prijs. Aanvaarding 1 Mei 1905. Betaling! Mei 1905. Rij inzate staat het totaal op f23 080, waar van het Winkelhuis met Kruideniers- en Manufactuurzaak, Slijterij en Vergunning, annex Pakhuis en Tuin, op den biervoor zeer geringen prijs van f 11 300. Uitvoerige mlichtiDgen geeft genoemde Notaris.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2