en huisnummer. no perste, maal afgekondigd le Amersfoort, den 8. December 1004. Burgemeester en Wethouders' voornoemd, De Burgemeester, WU1JT1ERS. De fa. Secretaris, Van RELGERSBEKG VERSLUIJS. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen lor algomeenc kennis, dat bij tuin besluit van hcdi.m. ingevolge art, S der HINDERWET, aan J. KLEIN, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eeu broodbakker!! het perceel aan de Krommestraat wijk F. No. 5, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. No. 475, Amersfoort. 8 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Do fd. Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De BURGEMEESTER cu WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 12 der Draukwel; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift uni vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein bij hen is ingekomen van A WERY voor bel pereeel „Dr Arend", staande aan den Arnhemscheweg 110. 10, wijk I. te Amersfoort. Amersfoort, 10 December 1904, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De fd. Secretaris, Van REIGERSBERG VERSLUIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengeu ter kennis van belanghebbenden, dat verkoop vau alcoholhoudenden drauk, anderen dan sterkedrank, en van alcoholvrijen drauk in eene lo- caliteit, als bedoeld iu artikel 84. eerste lid der Drankwet, zonder verlof kan geschieden tot 1 Ja nuari 1906. Een verzoek vau verlof voor de voortzetting van dien verkoop uil 81 December 1905 moet vóór 1 Januari 1905 schriftelijk aan hen worden ingezonden. Amersfoort, 10 December 1904. Burgomeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De id. Secretaris. Van REIGERSBERG VERSLUIJS. Hot Ministerie eu de arbeiders. De benedenzaal vau „De Keizerskroon" was gisteravond geheel geruid en wie geen zitplaats kon machtig worden, al was hij ook ooi half acht reeds voor de deur, vergenoegde zich vier uren aan een stuk met een staanplaats op de galerijvelen kwanten nog voor een toe-deur. De heer H. P. G o o B s e n s. Voorzitter der anti-revolutionnaire propaganda-club „Groen van Prinstcrer" opende te S.07 de vergadering met gebed, deelde hierna mede, dat in de pauze een collecte zou worden gehouden voor de stakende glasblazers, verzocht niet te rooken en gaf ver- rolgens het woord aan mr. G. J. bij brandy. Deze begon met te herinneren, dal thans voor de tweede maal als raadgever der Kroon optreedt een Kabinet van Christelijke beginselen cn dat het Ministerie-Mackay-Keucheniua, van 18SS, niet zóo scherp was belijnd als het Ministerie le uyper, dat er kwam uit reuctie tegen de vrij zinnigheid, welke tientallen van jaren heer- schentle watt. Wat wil die vrijzinnigheid Ken hunner beste voormunnen, Treub, zeide dat het streven der vrijzinnigheid is, geen rekening te houden met de goddelijke openbaring in het Staatsbestuur en het maatschappelijk leventerwijl mr. Sam van Houten schreef: wij erkennen niet de open baring als kenbron van waarheid en recht; ona staal slecbt9 de Rede ten dienste. En wanneer nu dr. Kuyper telkens heeft gewezen op deze tegenstelling met het beginsel zijner partijge- nooten, dan was hij volkomen in overeenstem ming mat het beginsel vau dit coalitie-Kabinet. We zien dus, dat aan de eene zijde niet-, aan den anderen kant wel rekening wordt gehouden met de goddelijke openbaring en de souvereini- teit van God. Wie daarmee geen rekening houdt, leeft uit de Rede, is rationalist en keerde dus terug tot het antieke Heidendom, is dus paganist. Het Ministerie-Kuyper moèat dan ook wel komen, als uiting der volks-idee. De vorige Ka binetten maakten zich schuldig aan te vrijen teugel laten van den vrijheidszin. Vooreerst op kerkelijk gebied. Wal hebben de liberalen ge daan tussclien 1S30 en 1840? Hoe hebben zij de couBcientie-vrijheid gekrenktwelke maatregelen hebben zij in 1834 genomen te^en de Afgeschei denen. die door hen werden gestraft met boete en hechtenis en zelfs werden afgeranseld, zóo zelfs, dat niet alleen door de Roomsch Katho lieken hier te lande, maar ook door Zwitserland werd geprotesteerd. En ook op onderwijs-terrein waar de schoolwet van 1801 reeds werd beperkt in 1800 en nog meer ingekort in 1857 en de liberalen ook later alles deden om door te drijven de openbare neutrale ,Staatss-hooJ. Zoo moesten dan ook wel bij tien en honderdtallen komen de bijzondere Christe lijke scholen tot eindelijk in 1889 op dit punt een begin van rechtsgelijkheid kwamen nu het Kabinet-Kuyper komt met een voorstel nopens het Lager onderwijs, dat geheel ligt in de lijn Mackay-Borgeaius, worden alle oude strijdrossen weer van stal gehaald, schermt men weer met het grondwettig beginsel en beroept men zich op Lohman's pacificatie, ofschoon men zeer goed weel, dut deze alleen het vredesbeginsel en niet de goldquaestie beoogde. En hoe handelden tic liberalen op 't terrein der consciëntie-vrijheid. Wel zeiden ze steeds, dat liet er niet toedeed, welke religie rm-n bekleedde ala men slechts bekwaam was voor hel Staatsambt dal men wenschto te bekltcden, doch zij sloten buiten wie niet waren van hun kleur. Groen, Da Costa, Kuyper, Bilderdyk worden nimmer professor. In Zuid-Holland boven de Maas, met zijn voor driekwart Chr. bevolking, wasenbluef liet overgrooto meercndeel der Burgemeesters liberual. Nu wig is hit evenwicht niothersteld, ofschoon dr. Kuyper dat trachtte te doen (inter rupties) en dat met wijs beleid deed. Zoo zijn van de 30 ambtenaren der Raden van beroep slechts -1 van de kleur van het Ministerie. Ook op het terrein van den arbeid hebben de liberalen alles verwaarloosd en niets gedaan om de zwakken te besehermen. Een onverdacht getuigenis hiervoor gaf prof. Quack in het „Sociaal Weekblad" toen hij schreef: „het liberalisme is dood de liberale eriliek leeft nog, doch heeft geen recht van beslaan, want wat deden de liberalen tegen alle ellondo, voort spruitend aan een totaal gemis van arbrids-oon- tract, ziekte- en pensioenverzekeriug, ol" tegen overmatigen arbeid door vrouwen en kinderen? Letterlijk niets." Beschouwen we daartegenover wat het Mini sterie Kuyper op dit terrein reeds deed en nog doen zal. Spr. wil zwijgen over de Leerplichtwet, welke in strijd ia met het godsdienstig gevoel; over do Armenwet, welke strijdt met de rechten der korlc; over het Échtscheidings-outwerp, dat den Kan tonrechter zóo groote macht zou geven. liet was dringend noodzakelijk dut liet volk zich uitsprak of hot wenschte een Kabinet dat de vrijzinnigheid breidelde, welke zelfs Neo-Mal- thusinnismo voorstond. De jongste Statenver kiezing heeft andermaal uitspraak gedaan en bewezen, dat het volk het Ministerie Kuyper wilde behouden. Intussehen was 't een valsche leuze dat „Yóor of tegen Kuyper". En als in de rechterzijde geen verstoring komt, zal wellicht een nóg grooter meerderheid zich uitsproken vóór dit Ministerie. Daarom ook moeten de vrienden van dit coalitie-Ministerie zich nog meer aansluiten tegenover den overkant. Spr. herinnerde reeds gezegd te hebben hoe het liberalisme stond tegenover kapitaal en ar beid en het tegenover den arbeid in gebreke bleef en zijn beloften niet inloste. Het hooft zich in hoofdzaak aangetrokken de nieuwe ideën dor economie, welke uitgaan van een ander principe dan de economie van Kappeijne, Heemskerk en Van Houten. De oude economie hield geen rw- keuing met eischen van zedelijkheid, terwijl de nieuwe zegt: ook in sociale wetten moeten zijn beginselen van moraal. Dit laatste nu juichen de a.-r. toe en op dit punt bevinden zij zich zeer goed in gezelschap met Treub en Borgesius. Zelfs zouden zij een coalitie Knyper-Schaepman (thans Aalberee) Treub-Toelstra wenschendoch telkens zou doze coalitie twisten over de beginselen dor moraal. Bij de Ongovallenwet-Lely, welke in overeen stemming was met de wenschen der a.-r., stemde de geheide rechterzijde dun ook vóór. De s. d. echter willen alle risico afwentelen op den Staat, doch de a.-r. wenschen dat niet èn omdat zij den Staat niet almachtig achten èn omdat zij vragen waar al het geld vandaan zou moeten komen. De a.r. hebben er niets op tegen, dat de Staat zelfs vrij veel geld geeft (vrijdom port, kosten Beroepsraden, kosten inrichting, enz. samen rond 8 ton) doch niet alleswij wenschen de risico ook af te wentelen op den patroon èn op den werkman. Minister Lely wilde 2 millioen uit de Staats kas geven voor de arbeiderspensioenen men zegt, dat Minister Kuyper daarvoor 0 millioen geeft, dus driemaal meer, en dr. Kuyper heeft in 1901 te Sliedrecht gezegd, dat de Staat hiervoor dieper in den zakmoest tasten, Hij zelf is nu Minister van Arbeid en we mogen vertrouwen, dat hij zijn woord zal inlossen. Voor de Ziekteverzekering zal de patroon der premie bbtalen, met bevoegdheid van ver haal op den arbeider, die óok iets behoort te geven. Bij de Ongevallenwet betaalt de patroon do premie geheel. Het loon van den werkman is ook niet zóo hoog, dat deze al deze premies kan betalen. Doch deze wet gaat weer uit van de Staatsaluuacht. Veel patroons hadden leeds pen sioen-, ziekte- of ongevallenfondsen. Het eerste ontwerp der Ongevallenwet hield geen rekening met die bestaande fondsen en dit was een grove miskenning van het particulier initiatief. Dut alle premiëu aan het Rijk moesten betaald, was een centralisatie naar de Staatskas. Welnu, wij a.r. zijn voor décentralisatie en Minister Kuyper zorgde dan ook, dut deze behouden bleef, dat het particulier initiatief werd gehandhaafd en men niet behoeft te gaan uitsluitend bij de Rijks Verzekerings Bank, waardoor een a.r. beginsel werd gelegd in de Ongevallenwet. Minister Kuyper wil ook niet óen groote Rijks kas voor Ziekteverzekering doch districts-kassen, VVio reeds in een fonds is, kan er in blijven, mits het voldoende solied zijwie echter nog niet verzekerd is, moet in een districtskas. Dut de arbeider Va der premie moet betalen, is niet onbillijkmen moet óok rekening houden met de draagkracht van den patroon. Intussehen is van de Ziektewet nog niet veel bekend. Van veel ouderen datum is de Arbeidswet. Om over deze te Bpreken, moet spr. er aan bor neren, dat het leven van den arbeider zich op tweëerlei wijzen openbaart, soms ziekelijk, soms gezond. De staking by Van Heek en die der glasblazers thans is een gezonde uitingzelfs de s. d. juichten Kuyper's arbitrage-voorstel bij do staking-Van Heek toe. De spoorwegstaking was echter een ziekelijke uiting. Als men thans mr. Troelstra hoort, dan begint deze al heel gauw te zeggen dat het Chr. Mi nisterie. en speciaal dr. Kuyper, althaus dn tweede spoorstaking heeft uitgelokt; waartegenover dr. K. verklaarde, dat, als dit waar is, do leiders zich niet hadden moeten iuten uitlokken en, dit doende, gebrek aan tactiek hebben getoond. Doch is 'twaar? Dit mag wel eens nauwkeurig bezien, want indien liet waar zou zijn, dan zou hierin meor dan voldoende reden wezen voor agitatie tegen dr. K. Doch 'lis onwaar, al beweerde mr. Troelstra 'took nog eergister iu de Kamer. Gelijk bekend, heeft 41 Januari hot verkeer oenige uren stilgestaan; welnu „Het Volk" van i Februari bevatte het bekende artikel „De leeuw heeft zijn klauw getoond", dat moet geschreven zijn in den nacht vun 31 Januari op 1 Fobrunri, en waarvan het slot luidt: „Nu kan de trans portarbeider doen en afdwingen wat hij wil; wen8cht hij elgoraoen kiesrecht, dan kan hij het verwerven". Was dit niet een uitlokken, een opruien tot slaking een opruion, niet in de strafrechtelijke beteeken is. Nu zeggen de s. d. wel: „Knvper luisterdo naar „Do Nederlander" cn „De Standaard" en riep om wetten cn prik kelde daardoor de arbeiders zóo, dat de tweede staking komen móest"; maar was dan do Re- geering na 31 Januari niet genoodzaakt, op haar hoede'te zijn moest zij dan niet zorgen voor rust -en ordo? En voorspelde Schaper dan niet oir hl. 6 van zijn „Het woelige kwartaal" dat „binnen betrekkelijk korten tijd weder een sta king" zou komen? Ofschoon geen dntum op dit geschrift voorkomt, is later bewezen dat bet is van 1 Februari, toen geen artikel van de hoeren Lohman of Kuyper nog verschonen was; deze zijn van 2 en 1 Februari, De Regeoring was gewaarschuwd en moest zorgen voor orde en welvaart; de maatregelen, die zij nam, waren goed en het Nrderlandsche volk heeft dit erkend bij de Juni-verkiezingen. De liberalen hebben gestemd vóór de Stakings- wetten; de Vrijz. democraten evenzeer, docb gaven hun manifest om eerst eon onquête to houden. De regeering, die wist dat er weer een staking kwam, mocht hiernaar niet luisteren omdat de enquête te lang ophield. Borgesius, Voorzitter der Liberale unie, teekende óok het verzoek om de enquête, doch stemde vóór de Stakingswetten. Dergelijke dingen toonen, dat een liberaal Ministerie ons niet die zekerheid zou gegeven hebben, welke het Ministorie-Kuvpor gaf. Het speet spr. ook niet to kunnen spreken over de Pensioenswet omdat deze in de huidige periode niet in werkiDg komt, wat wèl het ge val zal zijn met de Arbeidswet, het Arbeids contract en de Tariefwst (gelach). Men heeft een eigenaardig genoegen om te lachen; uien late mij rustig uitsproken (Applaus). Spr. en zijn vrienden loopen niet door (lik en dun met dit Ministerie; géén enkel Ministerie zal trouwens volkomen beantwoorden aan de verlangens van de eigen partij; doch spr. wil zeggen, dat in deze dugen, waarin het Chr. ge loof meer en meer wordt ondermijnd, geen an der coalitie-Kabinet mogelijk was dan dit, al geeft ook veel aanleiding tot critiek. De Arbeidswet-Kuyper geeft in vergelijking met vroeger groote verbetering; vergeleken met liet ontwerp-Lely is het ontwerp-Kuyper als nacht en dag. In 74 stemde het Kamerlid Kuyper tegen hot Kinderwetje-Van Houten omdut het niet ver genoeg ging. De Arbeidswet van 89, komende uit het Ministerie Mackay-Keuchenius, gaf veel goeds, doch liet te veel over aan de Algemeene maat regelen van Bestuur was te rekbaar. Een demo cratische Regeering zou te teel hebben kunnen uitbreiden; een niet-democratischo, te veel in krimpen. Daarom dan ook zei dr. Kuyper dat dit verkeerde toestanden zou scheppen. Hij wilde vastleggen wat goed is en zóo kwam zijn ontwerp met 444 artikelen. Dit ontwerp is dus geen schepping vnn dr. Kuyperdeze vatte samen en plaatste er in wat er huiten stond en breidde veel uito. a. een nieuw sy3teemvan het leerling stelsel. Wat was een leerling? Een goedkoope werk kracht, die dikwijls óok loopmeisje was voor de vrouw en het gezin van den patroon. Eu dit is te erger waar de Nederkndsche werkman in capaciteit tóch reeds zoo ver achterstaat bij den Franechman of den Amerikaan en slechts is een heel goed sjouwerman. Dat zal beter worden als we technische scholen hebben, als er een goed leerlingscontr&ct komt en het goede uit het Gilde wezen weer wordt ingevoerd (proef werk, enz.). Uók nieuw is de bescherming der transport arbeiders buiten spoor- en stoomtramwezen (Van Gend Loos, paardetrams, enz.) en van de bootwerkers die ondaaks hun gevaarlijken arbeid (óok door drankmisbruik) onbeschermd zijn en van hen die werkzaam zijn in winkels, kantoren, pakhuizen, enz. Volgens de vigeerende Kinderwet mag geen jongen of meisje vóór het 12de jaar iu een fabriek werken. Toen dr. Kuyper in 74 daar tegen stemde, omdat hij den leeftijd te jong vond, werd hij uitgelachen16 jaar later kwam de Regeering er zelf mee. De Kamer van Koophandel te Enschede drong aan op den 12-jarigen leeftijd omdat zulke kinderen moesten meeverclicnen. Welnu, men verhouge het loon der ouders; de patroons kunnen dat best lijden. De Chr. Bond „Unitas" verzocht dan ook, het verzoek der Enschedesche Kamer niet in te willigen. Een zegen zal 't zijn als een kind, dat met zijn (ide jaar op school komend en op zijn 12de de 6 klassen doorloopen hebbend, naar een technische school kan gaan. Voorgesteld wordt, kinderen beneden 17 jaar (thans 16) uit de fabriek te weren en den schoft tijd (thans een uur) te verlengen tot 1'/, uur, De Almeloosche wevers en ververs, die 20minuteu van de fabriek wonen, zullen dan tijd hebben om te eten. Een normale arbeidsdag is niet te decreteeren, alle bedrijven kan men niet generaliseerenmaar in 't ontwerp wordt begrensd de arbeidstijd in phosphor-, blauwzuur-, kopergroenfubriekon en dergelijke; gelijk ook de arbeid voor vrouwen wordt ingekort tot 11 uur, wat spr. nog te veel vindt. De nachtarbeid voor bakkers wordt afgeschaft deze stakkers zijn dan vrij van 9 tot 5. Do zwangere vrouw mag in geen zes weken op de fabriek werkon en ook niet aanstonds na de geboorte. Da arbeid in veenderijen en steenfabrieken wordt bekort. Spr. concludeert, dat de ontwerp-Arbeidswot van groote verbetering is, óok omdat niet langer de Burgemeester ontheffing kan verleenen. In tussehen is er nog veel in dit ontwerp dat de a. r. nog wenschten veranderd te zien welnu, dat zij met de s. d. en hun medestanders sa menwerken om die vorbeteriugen alsnog aan te brengen. Dat het ontwerp goed ia, blykt uit „De nieuwe tijd" onder redactie van Van Kol, waarin werd geschreven: „Als Kuyper deze wet in het Staats blad weet to krijgen, aan heeft hij zijn naam als Christen-democraat in eore hersteld". Van de Arbeidscontract-wet willen de s. d. niets weten, zeggend dat zij togen do organisaties is. Elk contract, óok huur- en koop-contract, is een dwang-conlructdoch dit bindt werkman èn patroon. Twee dingen acht spr. verkeerd in dit ontwerp de loon-aftrek (pendag, Abzug, décompte) welke ingehouden wordt tegen contractbrenk door den werkmanmaar als deze wordt woggejnagd, heeft hij dan óok zoo'n fondsje? En 't recht moot toch aan beide zijden gelijk zijn. En ton tweede, dat 20% te hoogo aftrok is; bij de Veotnen wordt 5% ingehouden. Het fatale artikel is de opzeggingstermijn, eigenlijk een stakingsverbod. Ieder zegt, dat dit moet veranderd. Een fabrieksarbeider moet met êen week, een inwonend arbeider met 6 weken opzeggen en na elk jaar dienst wordt die termijn mer 2 weken verlengd tot men na 12 jaar dienst het maximum van 26 weken, dus een half jaar, heeft bereikt. Een inwonend arbeider kan tlus zijn positie nooit verbeteren, want de nieuwe patroon zal goen half jaar op hem wachten. Maar vooral maakt dit artikel inbreuk op liet stakingsrecht, het zedelijk recht van den werk man, dat wordt beperkt en aan banden gelegd. Het verluidt dan ook reeds, dat do Minister dit artikel zal terugnemen en officieus wordt verteld, dat ook de loon-aftrek wordt verminderd. Maar het ontwerp heeft ook veel goeds, zooals verbod gedwongen winkelnering, verbod betalen inet vreemde munt, doorgaan van loon bij ziekte of bij stopzetten weg<'ns;kelel-inspeclie of niachi- nereparatie. Dat de s. d. van dit ontwerp niets willen weten, ia heel jammer. Hun verzet brengt de arbeiders niets vooruit. Nog een kort woord over de Tariefwet, wnnr- over men zooevcn zoo'n pret had. Men dacht zeker weer aan de duro petten, duro klompen en dure stokvisch. Natuurlijk worden die wat duurder, doch is dat iets nieuws? Do Tariefwet van 1895 heeft ons toch ook een belasting van 2'millioen opgelegd en toch zijn sodert de in krasten des LandB vermeerderd mot 17 millioen en is dus de volkswelvaart gestegen. Men schreeuwde dat de handel van Rottordam zou verloopeD, doch do heeren Veder en Jacobson bewezen dat de tranaiel-handel niet zal lijden. Deze Tariefwet nu is een fiscale wet, omdat zij de Schatkist zal stijven, en oen protectie-wet. YVat zal 'tgevolg zijn? Vroeger beweerde men, dat de klompen duur zullen worden; na de Stateu-verkiezing is dit argument uitgediend. Maar piano, auto en motor zullen vee! hooger worden belast. Als do Vlaming met klompen over onze grenzen komt, zal 2'/j cent per paar worden geheven, maar zullen onze klompen makers óok boter kunnen concurreeron met België, waardoor meer arbeid, meer verdienste, meer loon, meer welvaart. Als nu een werkman ten hoogste f 12 per jaar moet betalen door de hoogere tarieven, doch fl per week meer ver dient door meer arbeid, dan wint hij per jaar toch f 40. Vroeger kwamen de hannikeniaaiers in groote zwermen hier; nu gaan Nederlanders naar Duitschland maaien. lederen dag gaan, na de Duitsche tariefwet van 78, uit Enschede al leen 700 mannen naar Glnnerbrug enz. weven. Voor de sociale wetten moet er geld zijn en dit wil men vinden uit hooger jenever-accijns en 5% op Vermogens- en Bedrijfsbelasting, of schoon deze laatste verhooging vermoedelijk wel wordt ingetrokken. Er is bijna 5 millioen noodig voor de bijzondere scholen; dan nog de Pensioenwet en de Ongovnllenwet, de nog niet geheel vereffende erfenis der liberalen. De inkomsten des Lands vermeerderden jaar lijks, terwijl de belastingen verminderden (ven sters, zeep, zout). Treub wilde éen groote be lasting, «Is in Duitschland; doch Harte wil de Tariefwet om de 10 millioen te vinden. Concludeerend, zegt spr. dat het Ministerie- Kuyper best zou kunnen vragen: wij vragen uw oordeel, arbeiders, of wo niot reeds veel deden, al blijft er nog veel te doen. De Pensioenwet zal niet meor komen, doch Ziektewet, Arbeidswot en Arbcidscontract-wet kornen er wel. Indien het Ministerie-Kuyper in September zijn arbeid noerlogt of hervat, heeft het meer gedaan dan eenig voorafgaand liberaal Kabinet deed en dit bewustzijn geeft het kracht, moed en hoop om volgend jaar ten tweede male als raadgever der Kroon zijn arbeid voort te zetten. Te 9.55 deelde de Voorzitter mee, dat nu een kwartier zou worden gepauseerd waarna een uur debat zou zijn waarbij echter elk aanvrager zelf het woord zou hebben te voeren. De inmiddels gehouden collecte bracht op f13.57. P Er waren 5 debaters, die dus ieder 12 minuten zouden krijgen. De heer Zij ls tra verklaarde, niet zonder eenige bevreemding vernomen te hebben van des heeren Sybrandy's groote voorliefde voor klom pen, maar óok dat deze gezegd had, dat de ar beider ielB moot offeren. Spr. wilde daarom uitleggen, dat do arbeid in de opbrengst van alle bestaan en dat zonder arbeid niets bestaat. Al bezit iemand een ton gouds, dan kon hij daar mee nog geen fabriek of schin bouwen, maar moet hij eerst arbeid hebben. Geld is niets waard. De stelling van den heer Sybrandy dat de ar beider iets geven moet, is ook nietwaar. Het is economische diefstal als mon van den arbeider iets van zijn loon afneemt. De heer Sybrandy zei dat wevers-patroons die oen inkomen hebben van 80 mille geen zeld zaamheid zijn. Dat is ook zoo. Spr. is zelf een oud-wever en is ook op de keien gezet. Als de arbeid stil staat, staat do huolo maatschappij stil en spr. wil daarom zeggengij, arbeiders hebt recht op alles wat gy hebt voortgebracht. De heer Sybrandy sprak over de Stakings wetten. Zo zitten er nóg meo in on komen daarom met hun opzeggingstermijn. Het Kabinet weet heel goed, dat alles nog sohuimt en schommelt en niet rustig is, zelfs niet uan den spoorwagen.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2