Zaterdag 10 December 1904. j No. 5590. 54e Jaargang. Tweede Blad. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Marktprijzen. Advertentiën. eerste Wintercollecte "1. J. RUITENBERG, adsisteolie io de huishouding UITGAVE: firma a- h. van cleeff te AMERSFOORT. V orechijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1, iraneo per post /'1.15. Advertentiën 1--6 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 Telephoon 19. »an1E°.",,e »uttóntl™ 'Ie Ministers week7" WUM volgende week niet worden gehouden. hoefijzer-correspondent van het .Handelsblad" is na de Hegrootings-de- batten van Donderdag het uitzicht op he- lastingverhooging zoo goed als verdwenen. Hetgeen gisteravond ook door mr. G. J. oijbrandy werd te kennen gegeven. De .Staatscourant" no.?89 bevat een Kon. besluit betrekkelyk de Nationale militie voor het jaar 1905. .0e '|chting zal bedragen 7500 man, van wie o200 tot korte oefening worden ingelijfd. Het contingent voor de Provincie Utrecht waarvoor 2588 zijn ingeschreven, bedraagt 890, van wie 264 voor korte oefening worden bestemd. De agent van politie 3e klasse C. W. Hoogerbeets is tevens benoemd tot buiten gewoon Gemeente-veld wachter. Aan mej. A. P. Kleij, eervol ontslagen onderwijzeres hier, is alsnog, te rekenen van 1 Juli 1904, een pensioen ten laste van den Staat toegekend ten bedrage van 1126 's jaars. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht is op Stellingen bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer A. baron Schimmel- penninck vau der Oye tot Hoevelaken. De sous-terrains van een groot deel der huizen aan de Hendrik van Vianden-straat staan onder water. Men wil weten, dat dit komt door het blankzetten van de ijsbaan. Aan mr. J. C. H. Prikken is wegens woon plaatsverandering eervol ontslag verleend als le luitenant-kwartiermeester bij de dd. Schut terij te Amersfoort. De le luitenant J. W. K. de Bas, van het 5e regiment infanterie, is bestemd tot adjudant bij het 3e bataljon, ter vervanging van luite nant B. E. Stöver, die 12 December naar 's-Gravenhage vertrekt. De heer G. K. G. van Aaken zal, na 22- jaar met zóo veel eer kapelmeester te zijn geweest van de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie, in het voorjaar den dienst met pensioen verlaten. Sollicitanten worden opgeroepen vóór 1 Januari. Te Zutphen heeft plaats gehad de jachtrit met dressuur-concours voor officierspaarden vau het le regiment huzaren. Bijna alle subalterne officieren van het regiment namen daaraan deel. Flink werd er geredenhet interessantste was zeker wel de dressuur, 't Was dan ook een moeilijke taak voor de jury om de punten te geven. Ritmeesters R. G. B. van Overveldt en Van Lelyveldt be oordeelden het springen over de hindernissen, terwijl majoor Van Lilaar de dressuur beoor deelde. I, De uitslag is: le prijs 2e luitenant L. J. J. Sixma baron Van Heemstra, uit Deventer; 2e prijs Jlo luitenant A. W. E. Gelderman, uit Zutphen; 3e prys ritmeester S.J. van Overveldt en 4e prijs le luitepant G. J. A. A. baron van Heemstra, beiden uit Amersfoort. De hier gehouden collecte voor hel Urker visschersfonds heelt f 105 opgebracht. We vestigen de aandacht op de advertentie nopens de eerste Winter-collecte, door diaken der Ned. Hervormde gemeente hier Maandag te houden. ,i„n En ook op die van Dames-directrices der Protestantsche Armenloterij, wier tentoon- stelling Dinsdagmiddag om een uur in .Do Zaaier" wordt geopend. Onze lezers kennen onze opinie over het naar onze meening vrij problematisch nut der Nuts-lezingen, maar toch mogen we voor ditmaal wei even zeggen hoe heel mooi lui tenant Alb. Vogel Donderdagavond Ibsen's «Noorsohe heirtocht" las. Wel jammer, dat er zoo heel weinig pu- pliek was en te meer verwonderlijk is dit, waar ook ten vorigen jare de heer Vogel zich zoo'n uitnemend lezer toonde. Ook Donderdagavond was't in »De Arend" éen lange reeks verrassingen welke den kin deren, nu der gehuwde militairen, was be reid. Er waren er nóg meer dan Dinsdagavond bij de oud-onderofficierenvelen onder hen genoten twee malen en allen amuseerden zich uitstekend. De heer F. Wynia Lz. heeft de uitnoodi- ging van het comité van actie tegen de Lager onderwijs-novelle tot voortzetting van het debat met mr. Levy niet aangenomen, doch acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat door hem na Januari een lezing wordt ge houden, waarhij het comité mr. Levy al dan niet kan uitnoodigen. Terrein en weder dienende, zal het eerste elftal van »U. D. I." morgenmiddag in het Wilhelmina-park te Utrecht een voetbal wedstrijd spelen tegen het eerste van «U. V. V." vandaar. De gewone maandvergadering van «Handel en Nijverheid" wordt Dinsdjgavond gehouden. Daarin komt o.a. ter spreke het rapport over de H. IJ. S. M. coöperatie van de Bonds-com missie ad hoe. Donderdagavond de eerste abonnements voorstelling in «Amicitia". Men zie de advertentie hierneveD. Van mej. Smolders van Osch, depot-houd ster van «The Continental Bodega Company", ontvingen we andermaal de bekende en voor velen reeds onmisbare bloc-notes voor 1905. De heer Oosterveen, als depothouder van de bekende firma Ferwerda Tiaman, zond ons een niet minder keurige reclame, een j trekkaart die het kolossale nieuwe kantoor- i complex te Amsterdam voorstelt en daar onder den optocht der reuzentonnen bij de verhuizing van de Keizersgracht naar de Da Costa-kade. In ons nummer van Dinsdag meldden we, dat Zaterdagavond andermaal twist was ont staan in het danshuis van V. d. H. aan de Kroramestraat en dat het weder was ont ruimd. De eigenaar kwam ons meedeelen, dat onze zegsman het bericht geheel uit de lucht heeft gegrepen en verzocht ons, daarvan meedee- lirig te doen. Wat hierbij geschiedt. Twee jeugdige deserteurs uit Veenhuizen zijn door de politie hier aangehouden en weer op transport gesteld. De 54-jarige W. M., beschuldigd van het afleggen van een valsche verklaring onder cede (het loochenen een huurcontract eigen handig te hebben onderteekend) is door de Rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 18 maanden. Een overdreven verdediging pleit zelden voor de waarheid. Minna Shippard, een bekende vrouwelijke dokter te Londen, heeftindeLibysche woestyn een eigenaardige sanatorium opgericht. In de schaduw van de sfinx van Giseh heeft zij een aantal tenten laten opslaan, die de dames der eerste Londensche society herbergen. De ladies zijn met met allerlei soorten moderne zenuwziekten behept en zoeken daar in de warme en drog# woestyn- lucht genezing. Zij nemen lucht- en zonne baden, doen lichte gymnastische oefeningen en verder moeten voortdurende rusten goede verpleging het hunne doen om de zenuwen der arme society-martelaressen weer in even wicht te brengen. Miss Shippard vindt het voortdurend ver blijf en voornamelijk het slapen in tenten veel gezonder dan in de bijna hermetisch gesloten ruimte van een huis. De tenten, die altijd de frissche lucht binnenlaten, zijn overigens van binnen zeer comfortabel inge richt alles is voorhanden om de verwende vrouwelijke «badgasten" het gemis van haar weelderige toiletkamer en haar weelderige toiletkamer en haar boudoir «at home" niet te zeer te laten voelen. Het woestijn-sanatorium staat overigens in directe verbinding met de beschaving. Het allermodernste middel van verkeer, de elec- trische trein, waarmede de kijklustige touristen van Kairo naar de pyramide van Giseh komen, kan te allen tijde door de verpleegden van het sanatorium gebruikt worden voor tochtjes naar de hoofdstad van Egypte. De nieuwe inrichting van de Engelsche doktores is een verbazend succés. Miss Ship pard is dan ook van plan, het sanatorium aanzienlijk uit te breiden. In de jongste aflevering van «die Umschau" wordt de vraag gedaan, wat is vermoeidheid? Die vraag is vaak gedaan, maar nog steeds niet beantwoord. Het meest waarschijnlijke is, zegt het blad, dat zich zoowel by geeste lijken als lichamelijken arbeid chemische stoffen vormen, die, evenals elk ander ver gift een normale lunctionneering verhinderen. Een bewijs daarvoor leveren de onderzoekio- gen van Weicbard, die hij onlangs in een vergadering te BerlijQ meedeelde. Hij had uit bet spierplasme van warmbloedigen, die aan spiervermoeiingen gestorven waren, door dialyse een toxine afgescheiden. Wordt dit een ander dier ingespoten, dan treden duide lijk vermoedheidsverschijnselen op, waarmee inderdaad het bewijs geleverd is, dat chemi sche producten de vermoeidheid teweeg brengen. Weicbard ging nog verder. Hy spoot kleine hoeveelheden van deze vermoeid- heidstoxine op een dier in en inderdaad vormde zich in het bloed een anti-toxine, dat bij een betreffende reactie de toxine weer afscheidde. Uit talrijke proeven bleek, dat dieren, die ingespoten waren met het anti-toxine ver moeidheid verdragen konden, welke niet- ingespoten dieren doodde. Dit anti-toxine is door op menschen genomen proeven ge bleken onschadelijk te zijn. Veel laat zich over de werking er van nog niet meedeelen, maar wel schijnt het de grenzen van het uithoudingsvermogen te vergrooten. En als dat zoo is welke voor uitzichten opent dan dit serum! Eer een soldaat op post komt eer iemand examen gaat doen, wordt hem een dosis anti-toxine ingespoten. Het winter-seizoen verliest zijn verschrikkingen, want door anti-toxine is men in staat de langste sinfonieën, te slikken, de vervelendste vergaderingen vannu ja, men weet wel, welke bedoeld worden aan te hooren en te lezen. Agendam. 10 December. AssautoE.M. M. A.", Amicitia. 12 Toonkunt-repetitie. 13 Tentoonst. Protest. Armen loterij. Handel Nijverheid. 14 Officieren-Leesgezelschap,ver plichte vergadering. Friesk Selskip. 15 Abonn.ements-voorstelling. Amicitia. 16 December. Landbouw-voordracht, Arend. LIEFDADIGHEID. Centraal-burean a.s. DINSDAG 13 December des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting boudeD. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. ARBEIDSBEURS Twee waschvrouwen. Eeu wollen- en linnennaaister. Commensaals gevraagd (A.ldegoudestraat). Dienstbodenwasschen gevraagd. Loopwerk gevraagd. Bleekersknecht b. z. a. Werkhuizen gevraagd. inlichtingen Bureau dezer. Amersfoort, 9 December 1904. Appelen f3.a f5.— Peren f3.— 4 f5.Zandaardappelen fl.60 k f2.Hoen dereieren f7.50 a f8.per lOOstuks. Boter f L15 a M.30 p. k. Kippen f 0.80 if 1.20 Kuikens f 1.k f 1.30 Piepkuikens f 0.20 k f0.50 Ganzen f0.— k fO.— Eenden f0.90 k 11.20 Hazen f 1.50 a f2.Wilde konijnen f 0.40 f0.50 Tamme konijnen f0.80 a fl.50 p. st. Duiven f 0.50 a f0.70 p. paar. Vette varkens f 0.a f 0.Magere varkens f0.— k f0.—Zeugen f40.- i f60.— Biggen f7.— 110. Aangevoerd waren ongeveer: 50 heet. Appelen, 20 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 150 heet. Zandaardappelen, 7000 st. HoendereiereD, 1300 kilo Boter. Vette varkens, lOMargere varkens, Var kens voor exportalagerijen, 180 Biggen en 15 Zeugen. Tot het geven van inlichtingen aan De- partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Diakenen der Ned. Hervormde Gemeente alhier zijn voornemens om de aan de huizen der gemeenteleden te houden op Maandag 12 December e. k., welke col lecte door haar vriendelijk, maar ook drin gend wordt aanbevolen. Tevens wordt kennis gegeven, dat bjj hen weder verkrijgbaar zijn Turfbriefjes, ad 10 cent per briefje van 25 turven. De Administreerend Diaken, T. van DAAL. Amersfoort, 7 December 1904. Makelaar, WEYER88INGEL No. 11 huren en verhuren van huizen. Beschaafd JONGMEISJE zag zich gaarne geplaatst voor ter vervanging van tweede-meid. Salaris geen vereischte. Franco brieven ouder letter P. aanSLOT- HOUWER's Boekhandel, alhier. SCHOUWBURG UTRECHT. HOLLANDSCH OPERETTE-GEZELSCHAP. Directie en Regie: A. SAALBORN, Maandag 12 December. DE VLEDEBMUIS. Opererte in 8 bedrijven vanMEILHAC en HALÉVY- Bewerkt door G. HAFFNER en R. GENÉE. Muxiek van JOHAN STRAUSS. Debut van Mej. J. NOOTEN (leerlinge van Mevr. A. ORELIO). Aanvang HALF aohL Einde HALF elt

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5