Dinsdag 13 December 1904. No. 5591. 54e Jaargang. Feuilleton. or DEN ENZM0LEN. UITGAVE: mMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. trance per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflic'.eële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op dit Wad aboniieeren, ontvangen de nog voor dien tijd verschij nende nummers GRATIS. KEN N 1 8 6 E V l N G. Kamer ran Arbeid voor de Bouwbedrijven te Amersfoort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ga meent* AMERSFOORT, der Ge- Geiet op do artikelen 11 en 76 van het Kiesrerla- ment voor de Kamers vau Arbeid 11 ,ler keunis van de hoofden of bestuurders mar 1, Pm"' welke Iu de bovengenoemde Ka- mer >au Arbeid vertegenwoordigd lijn, te weten- lJ'An f VAB bout, steen of metalen; liet leggen vau elec rische geleidiugen of van gas- of waterleidingen het schildari-, stoffeerders-, behan gers-, beiers-, stukadoors-, aardwerkers- eo straat- makerabedmf het ontwerpen rati en het houden van toezicht by het uitroeren van bouwplanuen dat zy verplicht zijn vóór 15 Januari aanstaande ecne lijet, of zoo noodig lijsten, op te maken raude namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelyke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamer vau Arbeid als patroon» of in hun dioutt ale werklieden werkzaam zijn geweest gedu rende het laatst rerloopen kalenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van i maanden, dat in dat bedrijf ie gewerkt; dat in den loop dezer maand zooveel mogelijk aan de bedoelde hooiden en bestuurders formulieren der lysten zullen worden gezouden, en dat die Ijjsc of ijjsten zoo spoedig mogelijk, iu elk geval vóór 15 Januari e.k., nauwkeurig ingevuld, bebooren te worden gezonden wanneer de daarop vermelde personen slechts in óeue Gemeente bij hetzelfde hoofd of deuzelfdon bestuurder van een der genoemde bedrijven werk zaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders van die Gemeente en, wauaeer do daarop vermelde personen in meer dan óen Gemeente binnen het gebied der Kamer vau Arbeid bij hetzelfde hoofd of deuzelfden be stuurder van een der genoemde bedrijven werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders dar Gemeente, waar die portonen bet laatst werkzaam zijn geweest. Op de lijsten worden niet vermeld lo zij, die gedurende den boveiiaangegeven tijd binnen het gol-ièd der Kamer van Arbeid niet bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werk zaam geweest; Uo zij, die geen ingezetenen des Dijkt of geen Ne derlanders zijn of op 15 Februari aanstaande den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Wordende voorts te kennis gebracht vau ben, die gedurende het laatsiverloopeu kalenderjaar, of, wat bet bouwvak betrefi, gedurende bet laatste tijdvak Tan 7 maanden, niet iu het bedrijf van hetzelfde hoofd of deuzelfden bestuurder werkzaam zijn ge weest, doch die aanspraak kunnen maken om ge plaatst te worden op eene Kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid, dat zij daarvan vóór den 15 Januari a.s. aangifte kunnen doen bij Burgemeosler en Wethou ders der Gemeente, waar zij werkzaam zijn geweest of het laatst werkzaam zijn geweest. De formulieren der lijsten en der aangiften zijn 1 van beden af kozteloos verkrijgbaar ter Secretarie dezer Gemeente, op werkdagen geopend van de» YOormiddags 10 tot des namiddags 3 uur. Amersfoort, den 10. December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WL'IJTIERS. De Secretaris, Van REIGERSBERG VERSLUIJS, waarnd. Secretaris. Het laatste woord over de H. IJ. S. M.-coöperatie "Het jongste nummer van #De Middenstands bond", bet officieel orgaan van den «Ned. Hond van vereenigingen van den Handel- drijverideneuden Industrieelen Middenstand'", is wel toegezonden aan alle leden, doch nog niet ter kennis gebracht van de midden standers die, om welke reden dan ook, nog niet tot eenige plaatselijke middenstands- vereeniging zijn toegetreden. Daarom dan ook doen we hier in zijn geheel volgen wat in het «officieel gedeelte" voorkomt over de vergadering van het Hoofd bestuur van den Bond, Woensdag 7 dezer te Utrecht gehouden en met name over het gedeelte der vergadering waarbij de Pers en ook de te Utrecht aanwezige afgevaardigden der 30 vereenigingen geen toegang hadden. Waarom dit deel in een soort onder-onsje werd bedisseld zal het Hoofdbestuur wel weten en, desgevraagd, te zijner tijd ook wel mee- deelen. We lezen dan Na sluiting der openbare vergadering werd na een korte pauze de eigenlijke Bestuurs vergadering geopend door den Bonds-Voor- zitter, den heer J. S. Meuwsen, die in zijn openingswoord nog in 't bijzonder er op wees, van hoe groot belang de uitslag van de gehouden stemming was, te meer daar het bleek, dat men met algemeene (96) stem men vóór het Bestuurs-voorstel gestemd had, waardoor dus onze Bond nu voortaan heeten zal: «Nederlandsche Bond van Vereeniging- gen van den Handeld rij venden en den In dustrieelen Middenstand". De Voorzitter twijfelde er niet aan of ver schillende Vereenigingen, welke tot heden, op grond van het engere begrip van «Hau- deldrijvenden" niet bij onzen Bond aanslui ting gezocht hadden, nu door deze naams- uitbreiding zouden overgaan tot toetreding ais lid tot onzen Bond, die dan iu waarheid de geheele Middenklasse, zoowel van Han delaren als Industrieelen zal vertegenwoor digen. Overgaande tot de agenda werden, na 10.) Onder deu linkerarm een half dozijn couranten klemmende, in do rechterhand eenige portefeuille» met tijdschriften eo op do linkerband bet presen teerblad met de koffie dragend, kwam hy ua een korte poos bij Ernst terug, die bij het venster stond en in de schemering naar builen staarde. „Kerstboorueti?" mompelde hy. „Wel zijn we al *^DeV kellnor meende, dat die vraag tol hem gericht werd, en gaf ten antwoord: „Wel zeker, mijnbeer, wel zeker; over veMtwn dagen hebben we Kerstmis. Alle winkels hebben hot nu druk. Dat is de beste tijd, want ml de oto etreken komen do niensoben hier buri iukoopen doen. Er »üB hier mooie winkels; te Berlijn zyn ze niet mooier te vinden". Ei. ei. Hoe groot ia dit stadje wel? "Dertigduizend inwoners, mijnbeer. U is bier zeker vreemd? U moest bot marktplein eens.zienten de Colonuaden! Daar beeft men electriaeh 1iohtbet Ziet er daar toovcra.-hitg mooi uit en men kaBer alles koopen. wat het hart begeert. Men behoeft daarvoor werkelijk niet naar Berlijn ie gaan Kt k..k .in. op qn bo,log., kflt antwoord op lik. t.l.gmro .«r.l niv.rloopvm twee tl drio uur zou kunnen aankomoo en net daarenboven in de ledige gelagkamer met gezellig vindend leide bij glimlachend Nu ik zal eens kijken of je met overdreven hebt. Hier ia de fooi, die ik je boloofd heb. Kwam de enkele opmerkingen, de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Van een zestal Vereenigingen waren weder aanvragen ingekomen ora nadere inlichtingen betreffende den Bond, benevens Statuten enz., om als leden tot den Bond te kunnen toe treden. Besloten werd, aan deze Vereenigingen zoo uitgebreide mogelijk inlichtingen enz., toe te zenden en tevens in ons orgaan een opwekking te laten plaatsen om andere Ver eenigingen aan te sporen, propaganda voor onzen Bond te maken wat betreft het toe treden van nog niet aangesloten vereeni gingen. Bij de verdere ingekomen stukken, werd een schrijven van de Vereeniging «Handels belang" behandeld, en, met het oog op de belangrijkheid van den inhoud, besloten in het zelfde nummer van ons Orgaan de op neming te verzoeken. Alsnu kwam aan de orde een schrijven van de Amersfoortsche vereeniging «Handel en Nijverheid", aan het Bondsbestuur gericht, gedateerd van 9 November. By voorlezing hiervan maakten enkele leden de opmerking, dat bedoeld schreven reeds in de gewone dagbladpers had gestaan en vond men naar aauleiding hiervan het noodig, genoemde Vereeniging er op te wijzen, dat tiet niet tot de gewoonte behoort om brieven, voor een zeker lichaam bestemd, zonder voorkennis van den geadresseerde publiek te maken*; men maakt er in zoo'n geval een «open brief" van, doch zendt hem niet op de wijze zooals de betreffende brief gezonden is. Met het oog op den inhoud van dit schry ven werd besloten, eerst te behandelen het Rapport der Bonds-commissie inzake de coöperatieve verbruik-instelliiig van personeel der H.IJ.S.M. Door de goede zorgen van de commissie was het geheele rapport, met alle bescheiden en de gevoerde briefwisseling tusschen de knecht dadelijk?" „De huisknecht trof hem in gezelschap van raole- naar Knoop in „De Zwaan" en bracht hein dadelijk mee. Knoop wilde hem terughouden". „Knoop? Zoo, mijn vermoeden was dan toch du» juist", zei Ernst verrast. „Meer onheil dan hij reeds in de stad gesticht beeft, zal hij met den knecht niet veroorzaakt hebben. Ik heb Valentijn in ïuyn m&'.ht en beu stellig binnen een uur terug". De kellncr deed hem uitgeleide tot voor de deur en wees hem den naasten weg naar de markt. „Mijubeor kan bijna niet misloopen. Een paar honderd schreden vorder zal het heldere licht u vanzelf den weg wel wijzen. Het marktpleiu ligt aan de linkerzijde, als u deze straat volgt; het is uiet groot, er staat uen gedenkteeken, een echt kunst werk, dat u jammer genoeg in het donker niet kunt bewonderen. De Colonuaden vormen óen zijde vau het pleinu zal het wel kunnen vinden. Wie te Berlijn goed bekend is, vindt in onze stad gemakkelijk den weg", voegde hij er aan toe, inde hoop den gast aan het praten te krijgen en zoo doende iets nieuws omtrent hem te vernemen. Erust deed hem dit genoegen echter niet; bij glimlachte slechts en had er schik in. dat de ober-kelluer zoo nieuwsgierig was eu zoo ijverig zijn best deed om te vernemen, wie de gulle gast toch wel wezen kou. Iijj had veel te veel gereisd om dien man niet te doorzien. Hij was in Amerika en Australië geweest: er waren slechts weinig landen in Europa die hij uiet bezocht bad. Overal bad h\j de menacben nieuwsgierig bevonden overal waren zij overdroven gedienstig, wanneer er fooien te halen waren. Hij had ook in dit opzicht door reizen zijn keunis ver meerderd bij verstond de kunst om op het gelaat van anderen te leren, wat er in hun hoofd omging, en ook doof te zijn als dit noodig was. Na een rluchtigen groet ging by de straat in. Deze opmerking is te eenen male onjuist en dit moet al aanstonds gezegd, ofschoon het Bestuur van „Handel en Nijverheid" inderdaad mans genoeg is om zichzelven te verdedigen. Voor zijn schrijven aan het Hoofdbestuur van den Bond vroeg eu verkreeg het Bestuur van „H. N." machtiging in de ledenvergadering van S November; de plaatselijke bladen hadden eerst i) November een kort verslag van die ver gadering en een résumé van dat schrijven, en eerst nadat het verzonden was, gaf het Bestuur inzage vau het concept van den brief aan het Bondsbestuur aan een der verslaggevers die het op 10 November in extenso deed opnemen in een der te Amsterdam verschijnende bladen, waarin het dus verscheen nildat het Dagelijksch Bestuur van den Bond het schrijven had ont vangen. Red. Bonds-commissie eu de H. IJ. S. M., gedrukt den Bestuursleden toegezonden, en werd be sloten dit rapport, met toevoeging van een schrijven van het Bondsbestuur, aan de Be sturen van alle Vereenigingen toe te zenden. (Zy die dit rapport wenschen te ontvangen, kunnen het na inzending van 25 cent in postzegels of per postwissel aai den Bonds voorzitter, J. 8. Meuwsen, 4 Leidschestraat, Amsterdam, franco thuis gezonden krijgen.) Een der bestuursleden bracht namens het geheele Bestuur een woord van dank en waardeering voor hetgeea deze commissie in het belang van den Handeldrijvenden Middenstand gedaan had en wees er met nadruk op, dat uit deze gevoerde onder handelingen weer duidelyk gebleken is, hoe veel men, door met kalmte en bezadigdheid de zaken te behandelen vóór heeft boven het ondoordachte en roekelooze optreden van enkelen. Ook voor eventueele toekomstige zaken van grooter strekking kan het Be stuur zich aan dit voorbeeld spiegelen. Daar in het Rapport zelf op heldere en duidelijke wijze de verschillende grieven door de Almelosche en andere vereenigingen tegen de steun der H. IJ. S. M. aan de coöpera tieve verbruiks-instelling geschonken, worden behandeld en grootendeels worden weerlegd, daar de commissie evenals het Bondsbestuur, de coöperatie zelf buiten beschouwing liet, doch alleen den beweerden steun van een nauwe betrekking tusschen de maatschappij en de verbruiks-instelling, die volgens sommi gen op gedwongen winkelnering geleken, als grondslag van haar bemoeiingen koos, besloot het Bondsbestuur dit Rapport tevens als ant woord te kiezen voor het schrijven van de Amersfoortsche Vereeniging «Handel en Nij verheid." Aan het rapport, dat in 't begin van deze week in druk (folio formaat) verschijnen zal,*) ontleenen wij zegt de Redacteur van het orgaan het volgende, waaruit onze lezers kunnen zien op welke wijze de commissie haar taak heeft volbracht. Na gevoerde briefwisseling, die geheel in het rapport is opgenomen, werd ten kantore der H. IJ. 8. M. een conferentie gehouden tusschen gedelegeerden der Maatschappij en de Bondscommissie. Up deze bijeenkomst vroeg de heer R. van Hasselt aan de commissie-leden een over zicht te geven van de grieven, die de ver eenigingen tegen de Maatschappij hadden, waarop de vertegenwoordigers van den Boud in 't kort de volgende punien mededeelden: Ie. Het lidmaatschap (van de verbruiks- Onlelbare sterren fonkelden aan den hemel, xóo helder, alsof zij wedijveren wilden met bel electrisch licht, dat lijn schijnsel in de 9iille straat wierp. Er woei een scherpe noordoostenwind. Ernst sloeg den kraag van zijn manteljas omhoog en trok de pe lerine dicht. Rustig voortstappend, had hij weldra de markt bereikt, die werkelijk een fraaien aanblik bood. Evenals bijua alle marktpleinen was het een vier hoek. geheel door huizen ingesloten. Aan de noord zijde, tegenover hel gedenkteeken, waren de huizen echter met colounaJen voorzien, waaronder zich een groote menigte langs de winkelramen voortbewoog. Wie staan bleef, werd door den etroora meegesleept of zoodanig gedrongen, dat hein niets overbleef dan den stroom te votgeu. Tegen den stroom in te gaan, daaraan viel niet te denkeu. Ernst had die drukle een poosje aangezien. Als een wachter stond hij in onbeweeglijke houding bij het gedenkteeken, slechts nu en dan een trekje aan zijn sigaret doende. Toon de wind nog sterker bugon te blazen en het wel leek of hom kleine ijsnaalden in gelaat sloegen, verliet hij zyn waarnemingspost an begaf zich onder de menigte. Met belangstelling beschouwde hy de winkels, die in bonte rij elkaar opvolgden en waarin met aanlokke lijke practit wat uitgestald vau allee, watdemensch kan bege.eren. Ernst was er verbuasd over zóo grootsteedse!) had hij het hier niet verwacht. En omdat by ruim den tijd bad, ging hy hier eu daar een winkul binnen om inkoopen te doen, Voor een goudsmidswinkel bleef hij laDg besluite loos staan. Hij wilde iets koopen oru er Christa Maria mee te verrassen. Hy had baar wel willen overstelpen met het kostbaarste w»t hij kon vindt u, maar ten aiolte behielden tyu versland en overleg toch de overhand. Hoe kwam hy er toe, zyn meestere,, Het is gister verschenen, dit artikel. Red. Zie het slot van zulke geschenken te geven, zou men immers vragen. Hij glimlacht», toen hy haar in gedachten zyn meesteres noemde. Ja, zy was zyn meesteres in iwoeërlei beteekenie, eu iu het bijzonder meesteres van zijn hart. Hooveel schoon# vrouwen had Eihbi reeds leeren kennen; reed» moaigmaal had hy ge loofd, dat het de rechte liefde voor het gansche leven was, die hy voor de eene of andere gevoelde. Nu wist hij beter. Wat hy destijds voor liefde hield, was slechts een voorbijgaande zinsbegoocheling ge weest. Het was in werkelijkheid voor do eerste maal, dal de ware liefde zyn hart overweldigde, in storm verue, op het oogenblik toen Cbrieta Maria uit den molen naar buiten kwam en de heldere zoune- stralen haar lief gelaat verlichtten. Deze liefde waz bet, die hem jaloerach maakte op de liefkoozing welke aan den leerjongen ten deel viel; deze liefde was het, die hem drong, by de molenaarster in dienst te treden, alleen om in haar nabijheid te kunnen zyndeze liefde was het, die hein aanspoorde om zich te begraven in het afgelegen dal, waar het molenrad zijn bekende wijsjes zong en de woudbeek de muziekbegeleiding leverde. Wie zou dat eeu week geleden gedacht bebben, toen bij zich nog te Berlijn bevond en in den schouw burg tusschen fraai gekleede dames zat? Dat stond hem nog zóo duidelijk voor den geest, dat hij zich kou verbeelden, dat hij den boschviooltjesgeur rook welke van dio dames uitstroomde „Boschviooltjes, frissche boschviooltjes", kloDk er plotseling een fijn stemmetje naast hem. Hij keek ter zijde en bemerkte twee Hebt blauwe oogen, die uit eeu groyen om het hoofd geslagen doek op hein gericht waren. „Laat eens zien, meisje! Zyn je viooltjes werkelijk frisch?" vroeg hij. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1