Stadsnieuws. Gemengd nieuws. instelling) verkrijgt door liet inhouden op liet loon van het bedrag van liun verbruik, het karakter van gedwongen winkelnering, '2e. Het leveren aan derden (met-leden der verbruikers-instelling en niet-spoorweg per- suneel). 3e. De bezoldiging der personen, belast met rondbrengen, ophalen der bestellingen, afwegen, inpakken, administratie, enz. 4e. Geldelijke steun (naar geruchte f 20 U00) 5e. Het medebestuur der H. IJ. S. M. in de verbruiks-instelling en de nauwe band daardoor tusschen personeel en Maatschappij. üe. Het vrije vervoer der goederen van de verbruiks-instelling. 7e. Nadeel, dat inzonderheid te Amersfoort door de verbruiks-instelling zou zijn ontstaan door de verplaatsing van 500 man personeel daarheen. 8e. Waarom overgegaan werd tot de op richting der verbruiks-instelling niettegen staande ile vertoogen der Middenstanders (correspondentie Bond en Rotterdamse!) con gres en actie van verschillende vereenigingen). Op deze grieven werden de besprekingen gebaseerd, en zijn in het rapport weergegeven, evenals de pertinente vei klaringen van de gedelegeerden der H. IJ. S. M., en de con clusie der Bonds-comruissie. Zonder vooruit te loopen op het rapport kunnen wij toch mededeelen, dat vele van deze grieven, die voor enkele Vereenigingen de aanleiding tot het voeren hunner agitatie waren, blekeü gebaseerd te zijn op verkeerde voorstelling der feiten. Wij raden echter al onze belangstellende lezers aan, zicii dit rapport aan te schallen, zooals reeds ver meld, door toezending van 25 cent aan het bureau onzer Redactie, 4 Leidschestraat te Amsterdam. Aan het rapport zelf, dat 7 pagina's schrijf- formaat beslaat, willen we voor heden nog het volgende ontleeueu. In de conferentie tusschen de Bonds-com- missie en de H. IJ. S. M., op 27 October gehouden, werd ook ter sprake gebracht de quaestie van het bijzonder nadeel dat de coöperatieve verbruiks-instelling «Voor allen" der II. IJ. S. M. zou opleveren voor Amers foort. De Bonds-voorzitter wees er op «dat hem werd meegedeeld, dat naar Amersfoort een 5U0 man met hun gezinnen werden overge plaatst, die voor die Gemeente, dus ook voor de belasting betalende neringdoenden (speci aal winkeliers), een noodzakelijke vermeer dering van uitgaven vorderde voor school- bouw, politie, gasbuizen-net, enz. enz. terwijl deze inenschen, wegens de verbruiksinstelling, aan de neringdoenden geen voordeeler. be zorgden. «Hierop werd (vanwege de H. IJ. S. M.) geantwoord, dat slechts 200 personen van Haar lem naar Amersfoort werden overgeplaatst, nl. personen die te Haarlem arbeidden io de afdeeling «goederenwagens", en die, omdat die aldeeliog in een aparte werkplaats te Amersfoort werd overgeplaatst, dus even eens daarheen moesten verhuizen. »Bovendien kregen de Commissie-leden op hun vraag naar het aantal leden der Ver bruiksinstelling to Amersfoort, de officieele mededeeling, dat van de 200 personen nog geen dertig lid van deVerbruiksiustelling zijn." We komen in een volgend nummer terug op dit rapport. Üe gewone audiëntiën van de Ministers van Justitie en van Oorlog zuilen onder scheidenlijk morgen en overmorgen niet plaats hebben. De Minister van Financiën heeft Zaterdag in de Tweede Kamer mei grooten omhaal van woorden verdedigd de noodzakelijkheid van versterking der middelen, aangezien zelfs in de gunstigste omstandigheden het onge dekt tekort op de gewone middelen over 1904 twee millioen zal bedragen. Bovendien Zal 1004 geen accrè3 opleveren. De Minister ve'klaarde daarom zijn belastingsvoorstellen niet te kunnen terugnemen, maar hij ver zette zich niet tegen uitstel van behandeling. Dat Finterklaas ook aan het Postkantoor bier heel wat ongewone drukte beelt ver oorzaakt, mag wel hieruit blijken, dat niet minder dan 1403 postpakketten door dat kantoor werden verzonden terwijl er 2012 ontvangen. «Er is een briefkaart voor u, met boete- port bezwaard." «Van wien «Ja, dat kunnen vve uiet zeggen. U kunt ze weigeren, of aannemen door de port te betalen." Zoo ging het tot dusver, maar nu zullen dergelijke briefkaarten en ook die met kweiserulen inhoud worden aangeboden iu een enveloppe, die aan de adreszijde door zichtig zal zijn, zoodat men h'-t bandschrift van den afzender zal kunnen herkennen urn daarna te beslissen ol'rnen haar zal aannemen, dan wel weigeren. i De heer 1. van Daal heeft aan de Gemeen- i lelijke universiteit van Amsterdam met gun- I stig gevolg afgelegd het examen als semi-arts. j De heer J. F. Luijcx, vroeger Hoofd eene I R.-K, school en sedert privaat-onderwijzer te Baarn, heeft zich met ingang van 1 Fe bruari verbonden aan de St. Willebrordus- schoo! voor ui. u. 1. o. te Rotterdam. i Luitenant-kwartiermeester L. .1. H. Heijman, i die thans, na voltooide studiën bij den in tendance-cursus, van het 5e regiment infan terie is gedetacheerd bij den intendant der stelling van Amsterdam, wordt van 1 Maart tot 15 Mei gedetacheerd bij de lioofd-udmini- j stratie van het 2e regiment veld-artillerie, van 10 Mei tot 30 Juni bij den controleur der inwendige administratie en van 1 Juni tot 30 September bij den Hoofd-intendant. In het jongste nummer van «De Prins" komt o. a. voor een afbeelding van de uit reiking der bazuinen aan het eskadron or donnansen, naar een buitengewoon goed geslaague photo van den heer Th. F. van der Pol, Korte Beekstraat, hier. Luitenant A. G. J. G. Wilkens, van het le regiment veld-artillerie, is met ingang I van 1 Jauuari overgeplaatst naar het '2e regiment veld-artillerie. j Tot Voorzitter der plaatselijke afdeeling van den «Kon. Nederlandsciien Bond van oud-bnderoflicieren" is gekozen de lieer A. Hassing. De heer G. Vink is benoemd tot Lid van verdienste. Deuitderofficiciers-scberoivereeniging «E.M.- j M.A." gaf Zaterdagavond in de groote zaal van «Amicitia" een in ieder opzicht geslaagde uitvoering, welke o.a. werd bijgewoond door i den heer kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie en vele officieren. De scherranummers, waarbij vooral uit- muntten de partij »épée de combat", een j althans voor Amersfoort nog nieuw wapen, J en de als altijd mooie colonne-gewebr, werden I afgewisseld door werkelijk goede voordrachten. I Aan adjudant J. Th. N, D. E. van Schouwen burg, die zóo lang Voorzitter is geweest van I «E.M.M.A." en zóo veel voor haar deed in j den tyd toen ze nog geen zeventig leden telde, werd het Eerelidmaatschap aangeboden; een welverdiende hulde voor deii energieken oprichter die, getuige de talrijke medailles j uau E.M.M.A's vaandel, haar deed worden I tot zeer geduchte concurrente op ieder wa- I pen feest. I De voetbalwedstrijd tusschen het eeiste 1 el (tal van »U. D. 1." en het eerste van i »U. V. V.", welke Zondag te Utrecht zou worden gespeeld, had geen voortgang omdat i het terrein werd afgekeurd. I Het tweede elftal van »L'. D. 1." sloeg op eigen terrein «Achilles", uit Hilversum met j «Hollandia" klopte «Victoria" op eigen I terrein met 10. We herinneren aan de eerste abonnements- I voorstelling, welke Donderdagavond in A mi- citia" wordt gegeven door «De Nederlandsche Tooueel-vereeniging" uit Amsterdam. 'l Men verzoekt ons, nogmaals mee te deelen, dat er alsnog gelegenheid bestaat, zich bij den kastelein van «Amicitia" op te geven als aboniiê; maar óok er andermaal de aan- ducht op te vestigen, dat men uiet voor een zeker aantal voorstellingen, maar wél voor een aantal kaarten heelt geteekend. Wie dus meent, met de zelfde kaart bij al de j uitvoeringen toegang te hebben, vergist zich. De «Voreeniging tot uitdeelen van warme spijs aan behoeftigen" en «Kindervoeding" zullen aanstaanden Maandag hun liefdewerk weder aanvangen. Mogen we nogmaals «Liefdadigheid" aan- J bevelen voor de zoogenaamde spijskaartjes. Omstreeks half acht gisteravond is binnen- j brand ontstaan in het voddenpakhuis van den heer S. J. Cohen, gelegen aan de Bol- derstraat. i De buren waren er zóo spoedig bij en tasten het vuur, dat in den aanvang zeer j dreigend was, zóo energisch aan, dat de drie j spuiten, welke zeer vlug ter plaatse waren, geen dienst behoefden te doen. Verbeeldt u, dat, zonder persoonlijke on- gevallen te veroorzaken, da Woningwet eens ware in de band gewerkt door bet vooral I in de journalistiek bekende «vernielend element". Hel Openbaar Ministerie bij do Rechtbank J te Utrecht eischte twee jaar gevangenisstraf tegen den 19-jarigen metaalschaver H. J. van D., te Utrecht, wegens diefstal van op 13 October te Utrecht, een rijwiel toebehoo- rende aan Jan Kuiler; op 4 November te De Rilt, een rijwiel van J. W. van As; op 7 November te Zeist, een rijwiel van Stag- j gewentze; op 8 November te Utrecht, oen rijwiel van J. N. Lentz; op 10 November te Utrecht een rijwiel van J. Veldhuizen; op 12 November te Zeist, een rijwiel van Wol- loswinkelop 17 November te Zeist een rij- j wiel van de Gemeentelijke gasfabriekte Hilversum, op 1G September een rijwiel van Arie Veen; op 19 September oen rywiel van C. H. Wentingop 17 October een rijwiel van A. Venzelaarop 21 October een rijwiel van dr. G. B. F. ten Brink. Al deze rijwielen heeft de beklaagde ont vreemd, terwijl ze even tegen de woning waren gezet. Het rijwiel, toebehoorende aan J. Kuiler, werd ontvreemd uit de hal van liet Postkantoor te Utrecht. De beklaagde heeft alle rijwielen verkocht tegen prijzen, varieerende tusschen 7 en 20 gulden. De beklaagde bekende, op óen enkele uit zondering na, alle twaalf rijwielen te hebben ontvreemd. Uitspraak '22 December. Ook de Ned. Hervormde kerk te Baarn zal in den loop van het volgende jaar worden vei groot. Men schrijft uit Bunschoten: Zeer slecht gaat het dit jaar, en inzonder heid dit najaar, met de visscherij. De hoop, dat de haringvaugst nog wat zou opleveren, is geheel vervlogen. Met angst en zorgen is men den winter ingegaan. Mochten spoedig betere tijden aanbreken Mogen velen zich gedrongen gevoelen om zooveel iu hun vermogen is mee te helpen tot leniging van veler nood. Wie de kunst verstaat het goede in de menschelyke natuur op te wekken en te doen spreken, kan groote dingen tot stand bren gen, óok al beweegt bij zich in kleinen kring. Men wil weten, dat bij het Departement van Oorlog thans in ernstige overweging is de vraag of het noodzakelijk is, het bestaan van de Normaalschietschool te 's-Gravenlmge te bestendigen. Aanleiding daartoe wordt o. m. gevonden in de omstandigheden, dat der zake kundige j officieren van meening zijn, dat men hier te doen heeft met een verouderde instelling, welke in den tegenwoordigen staat van we tenschappelijke ontwikkeling van het Neder landsche oflicierskorps niet meer thuis be hoort, en dal door de opheffing ruim f 40 762 per jaar aan uitgaven bespaard kan worden. De «Harderwijker Crt." schrijft: Van het voornemen van Gouverneur-gene raal Van fieutsz om te trachten het aantal koloniale militairen, dat ieder jaar naar Oost-Indië wordt gezonden, tot op de helft terug te brengen, is bij het Departement van Koloniën zoowel als bij dat van Oorlog met bijzonder veel belangstelling kennis genomen. YVordt hot plan verwezenlijkt waarop zeer veel kans bestaat dan zal, naar ver luidt, bet Koloniaal Werfdepot te Harderwijk worden opgeheven en het uitzenden van suppletietroepen aan den commandant van de Koloniale reserve te Nijmegen worden toevertrouwd. Het Departement van Oorlog krijgt alsdan de beschikking over het kazerne- inent en ile verdere militaire gebouwen te Harderwijk, hetgeen met het oog op de uitbreiding van het leger een meevallertje zou wezen. Uit Amerika komt een mededeeling over een dik meisje, die alle andere dikkers over treft. Nu hebben die Amerikanen alles betel en grooter dan in de oude wereld, die wel wat afgesleten schijnt, maar Chicka Alvarez zoo heet het meisje, dat nog maar 18 lentes oud is mag er werkelijk wezen Ze wordt de dikste vrouw der wereld geprezen en heelt een gewicht van 200 Kilo of 400 oude ponden. En, wat het belangrijkste is in den laatsten tijd is ze telken jure 25 pond zwaarder geworden, en er bestaat alle kans, dat ze in die voord eel ige ontwikkeling zal blijven doorgaan. Volgens de verklaring der geleerde doctoren is Chicka volkomen gezond. Een Russische prins was met familie en bedienden in een groot hotel te Dresden af gestapt. Op zekeren avond vroeg de Prins aan den oberkellner otn eenige lectuur, en dezo bracht hem toen de «Simpücissiraus". Toevallig stelde de plaat op de laatste blad zijde van dit tijdschrift een Russisch Groot- vurst voor, die, een krant in zijn handen houdende, uitroept: «Ai, 30000 doodan in Mantsjoei'ijekellncr, breng nog 'n cognacje Onze Prins, denkende, dat de kellncr hern opzettelijk een poets had willen bukken, door hem dit te lezen te geven, liet den niets vermoedenden bediende terug komen en ranselde hem, na de kamerdeur gesloten te hebben, zóo af, dat do man in 't ziekenhuis ligt. De Rus is zóo woedend, dat hij zelfs weigert, de verplegingskosten te betalen. In het dorp Kastenholz in den Elzas, bracht eon 22-jarig meisje, Anna Blind geheetcn, in gezelschap barer moeder een bezoek van rouwbeklag aan een dame, wier dochtertje juist gestorven was. Toen mevr, Blind tijdens dit bezoek eenige woorden zeide, welke de troostoloozc moeder als blijken van onver schilligheid opvatte, riep deze uit: »U weet niet, wat het is, een aangebeden kind te ver liezen maar u zult bet dra weten,wuntT zal niet lang duren of Anna gaat naar het kerkhof." Juist keek Anna Blind naar 't lijk en of het kwam door hef trillen van de vlam der kaarsen of door iets anders, zeker was liet, dat zij de doode een beweging zag maken, als ware 'torn do woorden van de uitzinnige moeder te bevestigen, lievig ontsteld gingen mevr. Blind en iiuir dochter huiswaarts. Anna légdë zich te bed en na vier dagen waren haar krachten zóo verminderd, dat geen geneeskundige hulp meer baatte. Het arme meisje is gestorven, zonder dat men bij haar eenige organische stoornis heeft kunnen opmerken. Het Paleis Royal to Parijs, dat eertijds een centrum was van het I'arijsche leven werd in de laatste jaren, ten gevolge van zijn, zijwaartsche ligging, steeds meer verlaten. Verschillende plannen werden geopperd om hierin te voorzien. De architecten Hénard en De verin stelden voor. in de lange zijvleugels doorgangen te breken voor straten, die er thans tegen doodloopen. Het verkeer zou dan wederom naar het Pa'ais Royal geleid worden. Thans is door den architect Giretto een ont werp gemaakt voor een concertzaal, geflan keerd door ruime doorgangen aan de smalle achterzijde van den tuinParijs zou dan tevens in het bezit komen van oen concert zaal van middelbare grootte, die hot thans mist. Het ontworpen gebouw, dat volgens de «Coustr. mod." veel kans heeft tot stand te komen, bevat een groote zaal van 3000 a 4000 plaatsen en voorts twee zalen van 500 plaatsen en nog twee kleinere zalen voor kamermuziek. Üp oen kerkhof in Mecklenburg is, bij het afgraven van bet terrein, een gedenksteen ontdekt, met liet volgende grafschrift, waar uit ons verwantschap blijkt mot de bevol king van dat land op taalgebied Achter use olie Kerke Legg begrawen Frans Derke, In sine Jugend was he en Forke. In sine Oiler was he en Schwien O, Heer, wat mag he jetzt wuhl sien? Dè wereld waarin men zich verveelt. Onlangs hebben te Philadelphia een twintig tul leden der rijkste families een rustiek diner, echt landelijk middagmaal, gegeven. De groote zaal, welke zij in een hotel hadden gehuurd, was in een grasveld veranderd. Aan den ingang zaten kippen op stok, of pikten op den vloer. De genoodigden, als boeren knechts gekleed, gebruikten bij bet eten ge reedschappen als rieken, harken, spaden, in plaats van vorken en messen. Het eten was echter iets beter dan de «pap en èrrepel", met het sauskommetje midden in den schotel, of boerenmoes met spek. Om te drinken, ging men naar een ciderpers, in een boek van bot «veld" gezet en in beweging ge bracht door twee sterke mannen. Het diner werd gepresideerd door den directeur van een groote spoorwegmaatschappij in landelijk costuurn. Of die Amerikaansche milliardairszich ook weten te amuseeren! Ongelukkige lieden, die allerlei zotheden moeten uitdenken, om zich nic-t doodelijk te vervelen. Het feit dat Frankrijk op 't oogenblik een burger-financier tot Minister van Oorlog beeft, gaf een der Fransche bladen aanleiding, erop te wijzen, dat dikwijls by financiers de trek naar bet militaire wordt gevonden. Het psychologisch verband tusschen die twee elementen wordt niet toegelicht. Alleen wordt een voorbeeld aangehaald uit vroeger dagen. Tegen het einde van net Tweede Keizerryk nam de bankier Molina zijn rol van kapitein der nationale garde zeer serieus op zóózeer zelfs, dat hij, op zekeren dag zijn kleinen troep inspecteerend en in do gelederen een bekende uit de financieele wereld ziende, die juist dien morgen, als syndicus van een corporatie het Legioen van Eer had gekregen, deed, alsof hij hem niet herkende en hem uit do verte toeriep«Waar is u gedecoreerd De tuegesprokeno, zich goed houdend, riep eveens met stentorstem «Te Wagram, kapi tein Dit woon! had veel succes, zoowel op do Beurs als in militaire kringen. Een millioen Kilo's staal worden jaarlijks verwerkt voor het vervaardigen van schrijf pennen. In Engeland gebruikt er de stad Birming ham alleen 500 009 Kilo's, in de steden van Grcot-Brittanniëwordon jaarlijks 810 ra illioen stalen schrijfpennen vervaardigd dit komt op '23 pennon voor eiken inwoner, en daarna komen de Vereenigde Slaton met 105 mil lioen of 2 pennen per inwoner. Do invoer der andere landen weegt tegen dit verbruik op. Op gansch den aardbodem worden dagelijks 5*/2 millioen pennen ge bruikt, of bijna 3000 Kilo's. De uitvinding van liet orgel wordt toe geschreven aan Chesihius van Alexandria, die omstreeks 150 v. Chr. leefde, 't Is niet met zekerheid bekend wanneer orgels in westelijk Europa iu gebruik kwamen. De ürieksche keizer Corpronymus zond er een

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2