OPRICHTING VENNOOTSCHAP. Advertentiën. wordt voortgezet, zou kunnen goedviuden den steun aan de genoemde coöperatie, spe ciaal het vrij-vervoer, te schorsen. Is het bedoelde ouderzoek afgeloopeo en bekend, dan zal het ook voor Uwe Maatschappij ge makkelijker zyn om zelfstandig te beoordeelen, in hoeverre inderdaad de bedoelde coöperatie op de wijze, waarop zij thans wordt uitge oefend, een zeer ernstige benadeeling van den Handeldrijvenden Middenstand is. Zeer aangenaam zou het ons zijn, indien Uwe Raad eenige leden van ons Bestuur en onzen Raad van Advies op een duor U te bepalen dag er., uur, zou willen ontvangen, ten einde het in dit schrijven kortelijk ge releveerde, nader mondeling toe te lichten. Namens het Bestuur en den Raad van Advies, enz. Op dit schrijven werd 15 October 1904 door de H. IJ. S. M. het volgende antwoord gezonden Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 10 dezer hebben wij de eer U mede te deelen, dat wij Uwe Commissie gaarne zullen ont vangen op Donderdag den 27 dezer, des voormiddags ura elf uur, iu ons Administratie gebouw, Droogbak, alhier. De Raad van Administratie, enz. Verslag der Conferentie op 27 October 1904. Tegenwoordig waren van de H. IJ. S. M. de hoeren R. van Hasselt, jhr. rar. Van der Wijck en enkele hoofdambtenaren tot het geven van inlichtingen terwijl van de Bonds- commissie tegenwoordig waren de heeren J. S. Meuwsen, en J. Das Dzu.de andere com missieleden hadden bericht van verhindering gezonden. De besprekingen werden geopend door den heer Meuwsen, die in enkele woorden nader toelichtte het schrijven van de Bonds-cora- missie in verband met de Stuats-commissie. Op verzoek van den heer Van Hasselt deelden de vertegenwoordigers der Bonds- comraissie de ernstige grieven mede, die de Middenstanders tegen deze soort van lotsver betering van arbeiders, gesteund door de Maatschappij, hadden. In 't kort zijn deze grieven als volgt: le. Het lidmaatschap verkrijgt door het inhouden op bet loon van het bedrag van hun verbruik, het karakter van gedwongen winkelnering. 2e. liet leveren aan derden (niet-leden der Verbruiks-vereeniging, en geen-spoor weg personeel). 3e. De bezoldiging der personen, belast met rondbrengen, ophalen der bestellingen, afwegen, inpakken, administratie, enz. 4e. Geldelijke steun (naar gerucht f20000.) oe. Het mede-bestuur der H. IJ. S. M. in de Verbruiksinstelling en de nauwe band daardoor tusschen personeel en Maatschappijn 6e. Het vrije vervoer der goederen van de Verbruiksinstelling. 7e. Nadeel dat inzonderheid te Amersfoort door de Verbruiksinstelling zou zijn ontslaan door de verplaatsing van 500 man personeel daarheen. 8e. Waarom overgegaan werd tot de oprichting der Verbruiksinstelling niettegen staande de vertoogen der middenstanders (Correspondentie Bond, Rotterdamsch Cox*-, gres en actie van verschillende Ver-eeni- gingen). Op deze in 't kort vermelde grieven werd Gedwongen Winkelnering. De leden der Bonds-commissie, hoewel erkennende dat bier van gedwongen winkel nering geen sprake is, bleven niettegen staande de nadere niteenzetiing, zooals boven in 'tkort is aangegeven, volhouden, dat door het inhouden op het loon, een band tus schen H. IJ. S. M. en de Verbruiksinstelling een feit is, te meer daar hierdoor die instel ling het voordeel heeft geen klapjes (slechte betalers) te krijgen en de incasseering bui tendien kosteloos voor baar is. Brief Mij. De heer Van Hasselt verklaarde deze laatste kwestie nader met den Raad van Admini stratie te zullen bespreken en den uitslag biervan mede te deelen per brief. Deze brief is ingekomen den 49den November en volgt hier achter. Het leveren aan derden. Het leveren aan derden is verboden ten einde misbruiken bij de leden bierbij te voorkomen, is bepaald, dat de Verbruiksin stelling aan een lid per week geen waren levert voor een hooger bedrag dan de helft van zijn weekloon. Bezoldiging der personen in dienst der Verbruiksinstelling. De geheel administratie der Verbruiksin stelling en al de personen, die belast ziju met de rondbrenging, het ophalen der boekjes, het afwegen, inpakken, enz. der waren, de linan- cieele administratie en de directie van een en ander, worden betaald door de Verbruiks instelling. Daarmede heeft de coöperatieve vereeniging als zoodanig niets te maken, en evenmin de H. IJ. 8. M. Slot volyl.) Donderdagavond half acht wordt het Evan gelisatie-lokaal van de wijk-vareeniging »Uw Koninkryk kome", aan het Monnikenpad hier, ingewijd door ds. Meiners en den heer Teeling. Dg Ministers van Justitie, Financiën, Oorlog, Waterstaat en Koloniën zullen deze week geen audiëntie verleenen. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij bezig is de indiening voor te bereiden van een wets voorstel tot invoering van bronzen of nikkelen 5-centstukken. Reeds zijn van beide soorten proefstukken geslagen, maar een beslissing is nog niet genomen. Dit nieuwe stuiverstuk zal het in onbruik geraakte zilveren 5 cent stuk moeten vervangen en dan tevens de gebrekkige circulatie van de 2lji cent-stukken minder doen gevoelen, een gebrek, dat aan het toenemend gebruik van automaten, doch vooral van muntgasmeters, is te wijten. Een rechtsgeleerd Kamerlid heeft op de vraag of biljart-potspel onder de door de Drankwet verboden hazardspelen valt, ge antwoord: Biljarten is geen hazardspel. Dat het om geld gespeeld wordt, doet het niet tan karakter veranderen." De «oerpot" loopt dus voorshands geen ge vaar. De nieuwjaarskaarten en andere papieren _rwenschen van dien aard kunnen reeds met met de meeste bereidwilligheid door den heer 1 ingang van 22 dezer ter post bezorgd wor Van Hasselt geantwoord, hierin bijgestaan door de andere aanwezige heeren, voorzoo- ver hun bijzondere voorlichting omtrent het een en ander noodig bleek. Op den voorgrond stelde de beer Van.. Hasselt, dat de Verbruiksinstelling slechts een zeer klein onderdeel vormt van de-veel breedere grondslag, waarop de Coöperatieve Vereeniging lot bevordering van de stoffe lijke belangen van bet personeel der H. IJ. S. M., genaamd «Voor allen der H.1J.S M.", is opgericht. Aan deze Vereeniging toch zijn verschillende instellingen verbonden, welke op dit oogenblik zijn Spaar- en Yoorschotkas, Onderwijs, Biblio theken, Uitkeenngen bij overlijden der leden, Vacantie-kolonies, en de Verbruiksinstelling^ Leden. Lid van de Verbruiksinstelling kunnen- alléén zij zijn, die in dienst zijn der fch IJ. S. M. (dus bijv. zelfs niet het personeel, dat de Verbruiksinstelling zelf in dienst heeft) en dan nog alleen zij, die lid zijn van de coöperatieve vereeniging, daaraan dus con tributie betalen en daarvoor aandeden moeten storten. Inhouden op het loon. Betreffende het inhouden van het bedrag. van. hun verbruik op het loon, werd mede^ gedeeld, dat onlangs, door een verandering. I in bet reglement dier instelling, de leden volkomen vrij zijn bet bedrag van hun ver bruik op hun loonlijst te doen inhouden, of I dit per postwissel, of op welke andere wijze I ook, aan het Bestuur der Instelling te doen I toekomen. den, mits ze op de adreszijde zijn voorzien vau twee »zieh" kruisende lijnen. De nieuwe uilgaaf van den Rijkstelefoon- gïds is verschenen en verkrijgbaar aan het Telegraafkantoor voor f0.50 per exemplaar. Als nieuwe abonné's voor het plaatselijk telefoon-net hebben zich thans weder aan gemeld de heer Claes en de firma Van der Want Sc Co. Van verschillende zijden ontvangen we opmerkingen aangaande den toestand der straten en de weinige aandacht welke daar aan wordt gewijd door den Gemeente-reini gingsdienst. 't Wil ons voorkomen, dat deze klachten meer aan bun adres zijn bij de Reinigings- commissie maar toch willen we ze hier samenvatten in dit kort woord, in de hoop, dat er dan tóch de noodige aandacht aan wordt gewijd. Nu we toch in 't gelukkig bezit zijn van een vueg-machine zou 't waarlijk geen weelde zijn als deze 's Zaterdagavonds den modder in de Langestraat eens wegnam. De win keliers en de winkelenden in de hoofdstraat zouden er groot profijt vaa hebben. Gelijk luitenant jhr. VV. H. J. van de Poll dit voor eenigen tijd te Zutphen deed, hoeft nu luitenant A. J. Valewink te Doesburg een slrijk-orkest opgericht, aanvankelijk met 20 leden. if li i en eirei De Maatschappij staal echter geheel buiten vieren, is in een der uitstalkasten ze aangelegenheid omdat dit een aange- Parys" een kleine maar heel n deze legenheid is, die alleen de coöperatieve ver eeniging aangaat. Bijzonderlijk werd er op gewezen, dat dit inhouden op verzoek en uitdrukkelijke mach tiging der verbruikers zelf geschiedt, en het dus een dienst aan de verbruikers is. Voor de weinige gelukkigen, die én Sint Nicolaas èr> Weihnachten èn étrennes kunnen van «Nieuw •ys" oen kleine maar heel mooie kerst boom te zien, behangen met de meest mo derne versieringen, gelijk Duitsnhland en Oostenrijk «lie tegenwoordig maakt. In onze jeugd waren we al heel rijk met een vergulde notendop en eect papieren ro- setjenu zijn 't honderd, mooie figuurtjes van mika en dun glas, met beweegbare vaantjes welke de kaarslichtjes in duizenden schakeeringen doen weerspiegelen. 't Behoeft wel niet gezegd, dat in het ma gazijn zelf nog grooter verscheidenheid van die versierselen en aan kerstboom-artikelen te vinden is. Door de Roomsch-Katholieke onderwijzers zal, naar «Het Centrum" meldt, worden over gegaan tot de uitgave van een «Ouders- numiner" van hun weekblad, dat dienen zal als verweerschrift tegen de brochure van den «Bond van Ned. Onderwijzers", getiteld: «Maakt front voor de openbare school", en waarmede tevens bedoeld wordt«te trachten een nauweren band aan te leggen tusschen de ouders van de leerlingen der Katholieke school en de onderwijzers". In plaats van jhr. mr. B. W. Tb. Sand- berg is gekozen tot Secretaris der plaatse lijke afdeeling van het «Utrechtsch Genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde" de heer II. Tromp van Holst. Het eerste elftal van «Quick" sloeg bier Zondag het eerste van «Z. V. V.", uit Zwolle, met 7—0. Het eerste van »U. 1). I" werd te Bussum door zijn sterksten tegenstander «Allen Weer baar" geslagen met 03. Het tweede van »U. D. I." mocht een papieren 5 noteeren, omdat »U. V. V." niet opkwam. «Hollandia" klopte »B. V. V." te Baarn met 7—4. D eerste uitvoering van bet 7 October j.l. opgerichte tooneel-gezelschap «Vondel", Zon dagavond in »De Keizerskroon" gegeven, mag een beslist succès voor de jeugdige ver eeniging worden genoemd. In plaats van, zooals dat gewoonlijk ge schiedt, zich te wagen aan een drama, dat alras tot draak wordt verknoeid, gaf het voor een stampvolle zaal «Het kind van den huize", een aardige vaudeville van W. Farber, en Van Maunk's «Rooie Sander", óok een een akter. De rollen zaten er goed in en werden goed goed gezegd het stille spel vooral moet nog meer beoefend, de dialoog meer gaan ge lijken op een gesprek tusschen verschillende personen en niet te zeer zijn het afdraaien van de eigen rol. Doch de régie is in heel goede handen en en het spel beter zijü. als dus in 't begin van het volgend jaar weer een uitvoering wordt gegeven, danzal ook in dit opzicht de ervaring grooter We hebben 'tal een paar malen ge schreven, doch willen 't nog eens herhalen Zie eens na, lezeres of lezer, of ge uw biljet voor «Kindervoeding" al wel hebt verzonden. Is hel te loor gegaan, dan zal een der Be stuursleden u gaarne een ander doen toe komen. Waarlijk, «Kindervoeding" heeft uw hulp hoog noodig om per dag ruim honderdvijltig hongerende kleinen te kunnen voeden. De winter lijkt zoo zacht, maar inderdaad is er zoo groote werkloosheid en wordt er zooveel gebrek geleden en kunnen de ouders hun kinderen niet voldoende voedsel geven. Moeten dan eerst de wateren dichtgaan eer de harten zich openen? Toe, ziet eens na of ge uw biljet al hebt ingezonden. Woensdag loopt de vierde nachttrein vau Amsterdam. Blijkens advertentie in <lit nummer wordt Woensdag in «De Arend" het eerste abon- nements-concert in dezen winter gegeven. Het plaatselijk Nuts-departement houdt Donderdagavond een ledenvergaderingdit maal in «De vergulde zwaan". 't Zal Donderdag heel druk loopen in «Amicitia" by de uitvoering, door leerlingen der Muziekschool te geven ten bate van de plaatselijke afdeeling der «Vereeniging tot verpleging in het huisgezin van half-ver- weesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen". Het pregramma omvat, behalve «Een oud sprookje" van Hendrika van Tussenbroek, wel de mooiste nummers uit de «Chansons enfant,ines" en de «Chansons populaires" van Jacques Dalcrose, twee viool-soli, de élégie van Ernst en de ballade en polonaise van Vieuxtemps, benevens Hoi's «Schoone slaap ster". Een heel aardig denkbeeld van de jeugdige exécutantenis 't, Vrijdagavond het programma te herhalen voor het volk. Zaterdag, en Zondag exposeert «Kunstbe schouwingen" een portefeuille van «Pulchri." Men zie de advertentie hierneven. Niets is voor ons zoo duidelijk als de plichtvan anderen. ARBEIDSBEURS Twee waschvrouwen. Een Wtfllen- en linnennaaister. Commensaals gevraagd (Aldegondestraat). Dienstbodenwasschen gevraagd. Loopwerk gevraagd. Bleekersknecht b. z. a. Werkbuizen gevraagd. Inlichtingen Bureau dezer. 377'ste STAATS-IsOTKHlJ. DERDE KLASSE. Trekking van 19 Dec. 1904. (500 loten). Ten kantore van don collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 1781 1797 3395 6353 6364 G383 7509 7610 11347 13071 16989 1833018541 18559 en 20790. Te zaraen 15 prijzen. *x* Heden overleed te Bussum tot onze diepe droefheid onze ge liefde Moeder, mevrouw ELISABETH MARIA FRANCISCA XA VERIA KOCK, in den ouderdom van bijna 84 jaren, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten «Ier stervenden. Boeket, H. F. L. M. FOCK. Antwerpen, A. L. J. M. FOCK. Bussum, H. C. J. M. FOCK. Veenhuizen, L A. F. X. FOCK, pr. Vught, A. J. L. E. FOCK. 16 December 1904. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Op den 16den December 1.1. overleed te Amersfoort onze geliefde Nicht, HERMANNA HELENA HOEFHAMER, in den ouderdom van ruim 73 jaren. J. H. KRUDOP. E. R. S. FREUDENBERG. Heden overleed te Leiden onze geliefde Vader en Behuwd vader, den beer TIBERIUS BRUNO MEINERS, in den ouderdom vau 76 jaren. W. J. MEINERS. L. E. J. MEINERS— Crébas. Amersfoort, 18 Dec. 1904. Rouwbezoek kan niet ontvangen worden. Bij acte, dd. 19 December 1904, voor den ondergeteekende ADR1AAN NICOLAAS JAN VOS, Notaris ter standplaats Amersfoort, verleden, is tusschen den heer GEORG BERNS, zeeppoederfabrikant, wonende te Amersfoort, en vrouwe JOSEPHINE CLARA THEODORA van oen BOSCH, eebtgenoote van den heer FLORENTINUS MARIA HOUBAER, sigaren fabrikant, wonende te Amersfoort, aangegaan eene VENNOOTSCHAP ten doel hebbende het fabriceeren van zeeppoeder en aanver wante artikelen, zoomede den verkoop dier artikelen, alles in den meest uitgebreiden zin, onder de firma BERNS Co., gevestigd te Amersfoort. De Vennootschap vangt aan op 1 Decem ber 1904 en loopt van'jaar tot jaar, volgens bet kalenderjaar, met dien verstande evenwel dat het eerste jaar gerekend wordt te loopen van gemelden 1 December 1904 tot ultimo December 1905, terwijl elk der Vennooten het recht heeft de Vennootschap met het einde van elk boekjaar te doen eindigen mits de andere Vennoot 6 maanden vóór het ver strijken daarvan schriftelijk opzegging doende. De Vennoote Van den BOSCH is het recht toegekend om zich door een speciaal ge machtigde in alle zaken, tot deze Vennoot schap betrekking hebbende, te doen vertegen woordigen, waartoe is aangesteld hare voor noemde echtgenoot. De Vennoote Van den BOSCH, vertegen woordigd door haren genoemden echtgenoot, is opgedragen het drijven van alle zaken der fabriek, het doen van alle in- en verkoopeo, het ineasseeren der loopenJe rekeningen en wissels. De Vennooten zullen voor alle zaken, de Vimnootschap betreffende, moeten teekenen BERNS Co. Voor het aangaan van geldleeningen, het doen van speculation zal de handteekening van beide Vennooten met vermelding van de fit ma worden vereischt. A. N. J. VOS.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2