Donderdag 19 Januari 1905. No 5607. 54e Jaargang. Feuilleton. Reservist Tiesmeijer. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFÜOKT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentièn 1G regels (X) centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en oriteigeningsadvcrteutiën per regel 15 cent. Reclames 45 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte, bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT maakt, ingevolge de alot-alinea vau art. 55 der Kieswet, bekend, dat op 24 Januari 1905 vau des voormiddags 8 tot de* namiddags 5 ure in een der lokaleu van het Raadbuit eene HERSTEMMING aal plaats hebbeD ter benoeming van éen lid van den Raad in het Ie kiesdistrict tuischen de caudi- daten hieronder alphabetiscb gerangschikt: DUINEN VAN, 8. J. KONING, H. Tevens wordt in herinnering gebracht de Strafbe paling vervat in art. 128 vau het Wetboek van Straf recht, luidende: „Hij die opzettelijk tich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiesing deelneemt, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste éen jaar." Amersfoort, 18 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, WU1JTIER8. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, maakt bekend, dat iu den Gemeenten Utrecht eu Hoogland een geval van MILTVUUR is gscon- slateerd. Amersfoort, 18 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Nederland en Japan. Meer dan ooit is, door den tegenwoordi- gen oorlog met Rusland, de aandacht op Japan geves'.igd. In lang vervlogen dagen, toen het nog was afgezonderd van het overig deel der wereld, onderhield het steeds met ons land nauwe betrekkingen. Op de aloude geschiedenis wenschen wij thans niet terug te komen, maar waar men zich in deze dagen, naar sommigen meenen geheel ten onrechte, doch naar het oordeel van vele anderen toch niet geheel zonder grond, zoo zeer bezig houdt met de bespreking van abet gele gevaar", meenen we onzen lezers geen ondienst te doen met een herinnering aan de geschiedenis van vijftig jaren geleden, toen het Nederland wr.s, dat Japan de be hulpzame hand bood voor zyn staatkundige en staathuishoudkundige ontwikkeling, daar bij aan de spits staande voor hel verkrijgen van den vrijen handel in Japan, niet enkel voor zich zelf, maar ook voor alle andere mogendheden. Het is nu bijna 50 jaren geleden 14 Februari 1855 dat door de ^Staatscourant" openbaarheid werd gegeven aan een rapport, twee dagen te voren van wege het Departe ment van Koloniën aan wijlen Koning Wil lem III ingediend, waarin een overzicht werd 8-) 't Was dan ook vry laat «er Tiesmeijer het kantoor uitging en even zijn veder ging bezoeken in diens heerlijke e«D pssr jsar geleden nieuwgebouwde villa. Hy vond zijn vadsr in diens werkkamer, languit op een ohsise-longue, ds rechtersohoen uit en den voet op sen stapel voetkusseoB. De oude hser leed »f en tos san jicht en men kon 't hem aanzien, dat by dit te wijten had niet aan zjjn nauwelijks zestig jaren, maar aan fijn vrooljjke levensopvatting. „Vivons joyeux" was ook zyn lijfspreuk. «Zoo, ben je daar eindelijk?" klaagde hij. .Je weet niet wat een pijn ik vandaag weer heb. En altyd maar in dien lammen rechtervoet. Vroeger zat het in mijn linkerarm, maar dat was nietsik kon toen len minste nog schrijvenmaar nu ksn ik niets doen. Hoe soo'n ellendige voet je zóo'n pijn kan doen". „Eén troost hebt u ten minste, papa, dat u nist de eenige is. Hebt u die geboord vau dien majoor? Niet? Nu dan; een gepensionneerd majoor wordt in 't holle van den nacht wakker en bemerkt, dat hij rheumatiek heelt, 6ok in zyn rechtervoet. Maar by wil niet gelooven, dat hel rheumatiek is. De Pijn wordt echter sóo hevig, dat hy 'tin bed niet meer kan houden en onder de hevigste pijnen en met ondenkbare krachtsinspanning zich naar zyn werkkamer sleept, of liever op handen en voeten daarheen kruipt. Daar stsat zijn Brockhaus, zyn allezwetende Konvarsationelsxikon. Hy neemt het deel „Rh" en schuift weer naar zyu bed terug. Meer dood dan levend kruipt hy weer onder de wol, maar hü troost zich met het bewustzijn, dat hij nu toch zekerheid zal hebben over den aard der pijnen. Hy slaat het boek oneu, zoekt en viudt eindeljjk het woord „rheumatiek". Maar in plaats van nu dolblij gegeven vna (lc aangewende pogingen tot verzachting vuu het toen nog grootendeels bestaand stelsel van nfslniting in Japan. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika hadden, by tractaat, van Japan de openstel ling verkregen der haven van Hakodate en Sirnoda. Aan de Engelsche vlag werd bij overeenkomst toegang verzekerd in de ha vens van Hakodate en NagasakiRusland verkreeg eerst later een erkend recht op toelating iu Japan en ons land had een bijzon dere overeenkomst noudig om de voorrech ten te genieten, welke aan andere volken waren verleend of in de toekomst nog zouden verleend worden. Sedert 1844 was door Nederland steeds getracht Japan voor een vrij eu algemeen handelsverkeer open te stellen en wat ook vóór 50 jaren, eu ook nog vele jaren daarna, van Japan verkregen werd, was dan ook aan de ijverige bemoeiingen van onze ge volmachtigden te dankeu. Doch niet alleen was onze invloed merkbaar op den aanwassenden vooruitgang van het Japansche Rijk, weldra bleek ook van een merkwaardige omkeering in «la denkwijze der bevolking, die ook toen reeds haar ach terlijkheid en de behoefte aan ontwikkeling levendig begon te gevoelen en uit te spreken en zich voelal niet langer tevreden betoonde met haar staat van afzondering. Doch niet enkel onder de bevolking begon de behoefte naar moer ontwikkeling zich te openbaren. Japansche Vorsten en grooten leg den in hooge mate belangstelling aan den dag in natuur- en werktuigkunde, in zep- en stoomwezen en in alles wat verder de opge wekte behoefte maar eenigszius kon bevre digen. En wat zeker wel opmerkelijk mag beeten de oorsprong der overwinning tot dusver door Japan nu op Rusland behaald en die het ontegenzeglijk voor een zeer groot deel aan zijn zeemacht te danken heeft die oorsprong dagteekent ook reeds uit dien tijd van algemeene ontwikkeling. Dringend toch werd het verlangen naar de oprichting van een eigen zeemacht en vurig verlangde de toenmalige Japansche Regeering het bezit van een eerste stoomschip. En het is ook aan dat verlangen, dat door Nederland werd voldaan, evenals wij ook onze tusschenkomst verleend hebben om Japan bekend te maken met de Westerscbe vorderingen in scheepsbouw, zeewezen, na te wezen, slingert hy den Brockhaus legen den muur, want achter „rheumatiek" ataat niets andere dan „Zie podagra". De oude heer Tieameyer lachte tot de tranen heui over de wangen liepen. „Die ie goed, die is heel goed! Heb je die iu dienst opgedaan? Au!" riep hij opeens weer, want weer voelde hij de pijn. „De dokter beeft er heelemaal geen kjjk opde kerel wil me weer naar Wiesbaden of naar Karlsbad hebben. Alsof dat wat helpt. Hij weet er niets van, heelemaal niets, want oa lang praten, eindigde hij met toe to stemmen, dat er tegen jicht eigeulijk geen kruid gewassen is. 't Is ton minste royaal vau hom, dat hij het erkent eu bijna even teer in hem te prijzen aln dat by zyn patiënten, die hem vandaag nog waehteu, nog een dag langer laat leven omdat hy vanavond by ons komt whisten". „Het spijt me, papa, dat ik niets van uw voor nemen wist, w»nl ik heb voor vauavoud een iuvitatie aangenomen bij den kolouel en daar kan ik onmo gelijk vanaf." Zyn vader zag dit ook in, mopperde er wel tegen, doch eindigde: „Telephoneer aan alle kenniesen, den een naden ander tot je een derden inau gevonden hebtéen zal er toch wel te Ijjmen zyn. Maar eerlijk gezegd, vind ik het maar half goed, dat de kolouel je invi teert. Hy heeft me, alt ik 'twel heb, er over ge- chement gezegd, dat onze zaak niet toelaat, dat je ieder jaar een paar weken gaat soldaatje spelen, maar hy houdt toch aan en óok nog om iet* anders. Hij wil, dat je zijn dochter trouwt, of liever, zy wil het, zyu vrouw. Ook hieromtrent keu je uiiju in zichten ik heb je dazrover al gesproken toen je van Sylt terugkwam en tuo vertelde van dat meisje. Hoor eens, ik zou niets liever willen daa dat je maar spoedig trouwde, maar je hoeft genu ryk meisje te nemen, want later hen je toch best in slaat om een vrouw naar je stand te onderhouden. Als jo een doodarm meisje neemt, dat niet» bezit dan baar jeugd, baar schoonheid en haar lieftallig heid, dan zal ik haar vau gansober harte als doch ter aan tuur- en werktuigkunde en 'Je toepassing daarvan op tie verschillende vakken, met nijverheid en handel in verband staande ook otn aan Japan te verschaffen ai hetgeen daarvoor henoodigd was, waarbij hel hoofd doel was om te komen tot een op Euro- peesche wijze ingerichte oorlogsmarine. Rusland heeft thans kunnen ondervinden op welke wijze Japan zich de lessen van een halve eeuw geleden ten nutte heeft gemaakt. Gelijk W'j boven zeiden, wanneer men thans voor handel, nijverheid en scheepvaart geen belemmeringen meer ondervindt in Japan, dan mag Nederland zich daarvan de eer toekennen. Het zou ons te ver voeren wanneer wy hier in alle bijzonderheden zouden willen schetsen al wat van ouzentwege is gedaan om de ontwikkeling van Japan en zijn aanraking met de Wostersche Mogendheden te bevor deren. Wij willen er alleen nog aan herin neren, dat het eerste oorlogsschip dat Japan in eigendom verkreeg, was een schip van onze marine. Dit werd den Keizer van Japan ten geschenke gegeven met de belofte, dat op onze werven nog twee schroefschoeners ten behoeve der ontworpen Japansche ma rine zouden worden gebouwd. En om de Japanners met die soort van schepen bekend te maken, werd een model van zulk een schoener vervaardigd, evenals van de daarbij behoorende machines. Mag zonder grootspraak worden getuigd, dat Japan zijn tegenwoordige grootheid voor een groot deel aan ons kleine Nederland te danken heeft, aan den anderen kant is het niet minder waar dat, wanneer men thans geen belemmeringen meer ondervindt op handels- en nyverbeidsgebied in Japan, het at weder oris land is, dat daaraan den stoot heeft gegeven. En niet enkel tot het ver zekeren van matarieele welvaart hebben wij het onze gedaan de vrije uitoefening vau den Ooslclijken godsdienst voor de iu Japan toegelaten belijders daarvan, werd ook door onze bemoeiingen verkregen en het zooge naamd beeldtrappen, een voor het Christen dom zoo smadelijk gebruik onder do Japan ners, werd afgeschaft. En zoo had Nederland reeds vóór vyftig jaren in Japan bewezen do waarheid van heigeen Koningin Ktnma eenmaal uitsprak •Nederland kan groot zijn in alles waarin een klein land ook waarlijk groot kan wezen." L. V. nemen eu ik sou zelfs dankbaar zyu, zoo'u atuui- psrtjs. dat met angst de toekomst vóór zich kist te kunnen zoggen: „Ook voor jou is 't geluk gekomen, ia zooverre geluk bestaat in boiit. Dit huis tal jo eens bewonen al wat ik heb, zal eens rayn jongen toebehooreu en dus ook jou. Word gelukkig eu maak myn soou gelukkig su wees goed voor hem als hy op zyn beurt óok jicht krijgt. Ja, want die krijg je, Ernst, dal west ik zeker; an'die zekerheid is de troost van myu ouden dag. Maar nu in ernst; si* je ui* met een arm meisje aankomt, dat zich niet schaamt arm to zyn, dan ben ik dnbhel on dwars levredeu. Maar blijf me van 'tiyf met ren zoogenaamd dametje, een kind uit ceu gezin dat leeft en belaas ook leven móet alsof ze bemid deld tyc, dat dus totaal verkeerd wordt opgevoed eu zich derhalve uooit naar de omstandigheden kan leereu schikken dat soort kan ik eeuvoudig niet luchten of zien. Ik weet niet hoe 't met jou en de doebtsr vau den kolonel staat, maar dit moet ik je toch zeggeu, dat baar moeder je zelfs niet tou dulden als je Diet de toekomstige chtf was van Tiesinejjer Co., de ohef öu de Co.dat «eet iedereen en daar naar zal ty xioh wel op de allereerste plas.* hebben geïnformeerd. Waarlijk, mijn jongen, on jezelf* wille moet ik jo aanraden, 'tuiet al te irnstig op te neuicD, Ziezoo en nu heb ik dorst van a( dat redencereo geef me nu maar gauvr een glas rijn wijn." „Maar, papa, dat is tooli vergif voor u" vermaande Ernst, ilie amper zyu verlegenheid had kunnen ver bergen terwijl zijn vader sprak en dolblij was, niet dadelijk te boeven antwoorden. „Vergif? Sedert wanneer zijn Tiesmeijer Co gifmengers geworden Oók in dienst geboord? Jawel, jawel, jelui leert daar fraaie zaken maar die vau die Brockhaus was toch goed. Kom geef me maar gauw een glas". Maar zoonlief was zoo wys, eeu glas rooden wijn aan te reiken, dat papa mopperend omsloeg met een „'tli wat moois. Als jo je niet lekker voelt - au! die verwenichte voet dau tyranniseort ieder jo en kryg jo niet eeoz wat je vraagt. Enfin, 't is aóo misschien nog beter. Laat mo nu even trachten De bevolking van Amersfoort bestond op 31 December 1903 uit 10 643 mannen en 11 003 vrouwen, samen 21 646 Vermeerdering in 1904 door M. V. Geboorte 395 357 Vestiging 1430 1239 1825 1396 12 468 12 599 Vermindering in 1904 door Overlijden 221 184 Vertrek 1218 860 1439 1053 Vermeerderd met 386 543 11 029 11 546 929 Bevolking op 1 Januari 1905 22 575 De militaire bevolking bestond op 1 Ja nuari 1905 uit: 119 officieren, 1360 minde ren, 224 vrouwen cn 497 kinderen; totaal 2200. De Minister van Biiinenlandsclte Zaken brengt in de »Staatscouriuit" ter kennis, dat dc examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs iu de nuttige eu in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 15 Fe bruari e.k. Zij die zich aan liet examen in éen dezer vakken of in beide wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 1 Februari aun te meiden hy den Voorzitter der commissie vour welke zij wenschen te verschijnen, tnet overlegging van een geboortukte en een getuigschrift van zedelijk gedrag. De Voorzitters der commiwsiën zyn: voor de nuttige handwerkente Utrecht, A. J. Nyland. schoolopziener in het district Utrecht, tc Utrecht voor [da fraaie handwerken te Breda, B. Dingomans, schoolopziener in het district Zutphen, te Zutphen; te 'sGravenhage jhr. L. Wichers, schoolopziener in het district 's Gravenhage, te 's Gravenhage te Zwolle, Ph. J. Kloppers, schoo'opziener in het dis trict Groningen, te Groningen. Zij dia het exatnen in de heide vakken wenschen af te leggen, gelieven van dat voornemen te doen blijken aan ieder der beide Voorzitters, bij wie zy zich aanmelden. In de commissie voor do nuttige hand werken te Utrecht zijn benoemdtot lid en con dutje lo doen Jon ganachen laugeu nacht h«b ik geen oog toegedaan door dien laozmon voet. Zeg aan den huisknecht, dat ik voor uiamand te spraken beu, wieu ook, en zorg voor eeu derden man je lelepbooeert bel hoole rijljo maar af tot jo er een hebt en denk nog eeu* goed na ovar hetgeen ik je zei omtreut de Melcbows. Adieu!" „Ik ga óok even liggen" antwoordde Ernst Je wordt doodmoe vau die ongewone lichaamsbeweging en dsarna dan nog eeus 't kantoor. Ik zal earzt oen derden man trachten te vinden". Toen bij een kwartiertje later werkelijk een derden man gevondou bail en zich op de etsy chair in ziju kamer uitztrekto, kon bij den slaap niet vatten. Maar aldoor hoorde by hetgeen zijn vadei bad ge zegd en hy moezt dezen gelijk geven, Hijzelf nzd al meer dan eens opgemerkt, dal mevrouw Von Melchow hem protegeerde, om zijn geld, natuurlijk, ruzar toch had hy 'l wol aardig gevonden, dat de koloael on dieoz familie hem zóo beleefd behandelden. Hot had hem voorat in Martha bovallen, dst zy roo onge kunsteld en natuurl'yk was en volstrekt niet i'sed al* haar ouders, maar iu legondeel vrij duidelijk te verstaan gaf: 't kan mij zooveel niet schelen of ik je beval of niet. Dat zij juist even beleefd en voor komend was tegenover lioin als tegenover allo andoren had hem er too gebracht, iets meer voor haar te willen zyn. Vooral op Sylt bad hy moor werk van haar gemaakt on 'tbad boui «erkeïyk gespoten,dat een telegram hem eerder naar huis had garoepen dan hjj had gedacht. Met een „tot weerziens" waren ze gescheiden, doch aan de handdruk hadden beiden gemerkt, dat de korte icheidi >g hun toch zwaarder viel dan te zelf wel hadden gedacht. Gedurende do •erste dagen dat hy weer thuis wsz, had hy zich byna uitsluitend met haar bozig gaboudan, zóo zelf* dal by vaal besloten was, haar te vrageu. Eu soa had hy met ziju vadsr over haar gesproken, die boiu nu niet al te zeer had aangemoedigd. Hjj wizl dan nu ook niet heslist of hjj haar Hef bad, of niet. Maar dit wist hij toch sekor, dat ills hij Martha lief had eu zich mst haar verloofde, zyn Yadar geen ocgenblik zou aarzelen, haar alz dochter te erkeuuen. »Wl vvrrolpd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1