Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Prof. Woltler heeft in de Eerste Kamer de wouscholijktaeid «ener weging der gym nasiale einde-ctaraens in dien zin uitgesproken, dat gecommiteerdeo uit de in het laatste jaar of de laatste twee jaren behandelde stof opgaven ter schriftelijke bewerking zoudeu kunnen kiezen. ik weet niet, of bierbjj uitsluitend aan de klassieke talen is gedacht. In dat geval zou ik gaarne aan h.b. klassici overlaten te be slissen. in hoever het africbtings-systeem, dat niet door den heer W. is bedoeld, die daarvoor te goed schoolman is, maar dat myns inziens het vry natuurlijk gevolg zal zyn, in bet belang van het onderwijs is. Ik wil evenmin spreken over de waarschijnlijk heid, dat oen dergelijke maatregel nog meer leerlingen op het gymnasium zou brengen, dio hoogstens op een H. B. S. met drie jarigen cursus en misschien ook daar nog niet tehuis hooren. Immers, dan zijn er voor de domme leerlingen triomfen te bo- brlen I En we hebben er van dat soort al veel te veel 1 Het doel van deze regelen is alleen, by voorbaat een ernstig protest te doen hooren tegen een eventueole wijziging als boven bedoeld voor de moderne talen. De leergang voor de moderne talen op het gymnasium geeft den docent gelegenheid, in de laatste twee jaren de leerlingen door verscheidenheid vun lectuur een blik te doen slaan in de litteratuur en het geestoleven van een ander volk, hun schoonheidszin te ontwikkelen en veredelend op huu zielsleven te werken. Wordt de wensch var. prof. W. in werke lijkheid omgezet, dan stelt hij zjjn leerlingen in do beste condities voor het eindexamen, die zoo weinig mogeljjk met hen leest, cur sorische lectuur angstvallig vermijdt en het minimum Jeestof zóo vaak doorneemt, dat ook de domste leerlingen ze ten slotte kan vertalen. Waarom niot liever het schriftelijke eind examen aan allo gymnasia gelijktijdig ge houden, terwyl, evenals by de eindexamens der hoogere burgerscholen ra. 5-j. c. geschiedt ui den Haag de opgaven in verzcgolde couverts worden gezonden, die onmiddellijk voorden aanvang van elk schriftelyk examen worden geopend. Acht men éen leeraar voor de contröle niet voldoende men belaste daarmee twee, waarbij minstens éen van een ander vak dan waarvoor wordt gewerkt. Ma dunkt, dat daarmee zonder eenige schade voor het onderwijs aan alle knoeierij met het schriftelyk werk een eind zou worden gemaakt. Gecommitteerden zouden iu dat geval de schriftelijke examens niet kunnon bywoneu, tenzij men voor elk gymnasium afzonderlijke benoemde. Hun honorarium voor de beoor deeling van het schriftelijk werk zou waar schijnlijk de examen-kosten niet verhoogen, daar door verkorting vau de duur der examens op verblijfkosten zou worden bespaard. De Gemeenteraad te Winschoten heeft be sloten twee schoolartsen aan te stellen. Jaarwedden Te aamen Uit een artikel in het Handelsblad van de hand van >Jan van Amstel" die dikwijls op zoo'n rake, leuke wyze den spijker op don kop slaat, ontleenen wy de volgende inte ressante cijfers: Ik heb eens nagegaan, hoeveel ambtenaren aan de Rijksverzekeringsbank verbonden zijn en hoeveel ty verdienen en toon kwam ik tot deze uitkomsten Thans zijn aan de Bank werkzaam 020 ambtenaren en schrijvers, t. Pereoneei 8 bestuursledra 1 medisch adviseur 60006000 5 600 1 wiskundig adviseur,5000—„6000 5600 1 sccrctaris-gsneraal „4000—,6000 4 600 1 control, geneesheer4000 4 000 8 referendaris»*!) „8000 9000 7 boofdconimiesen 24002700 17 800 10 commiezen2000-, 2300 21 600 87 adj. commieter „1200—„1900 67 300 100 le klerken800—1100 95000 142 2e klerken40O—700 78100 1 concierge 8 boden700-, 2 aai. boden400-000 1000 1 vaste knecht 600 Gemiddeld totaal f828600 Gemiddeld wordt dus maandelijks uitbe taald aan salarissen f27 000. Maar er is nog meer. De Bank heeft ook steeds in dienst een groot aantal tydelijke ambtenaren. Ten gevolge van de steods toenemende werkzaamheden is uitbreiding van het per soneel telkens noodig. Daarvoor worden aan gesteld losse schrijvers op salarissen van f6 tot f12 per week. Op het oogenblik zijn aan de Bank 200 zulke tydelijke schrijvers werkzaam, die ge- middelt! HO per week verdienen. Daarmee is het personeel aan de Bank nog by lange na niet voltallig. Wanneer straks de ongevallenwet tot de zeevisscherij zal zijn uitgebreidwanneer verder ook voor land bouwers do bepaling zal gelden dat zij onder de Ongevallenwet vallen wanneer later een wet op de ziekte- cd invaliditeits-verzekering zal zyn aangenomenwanneer do Bank ook zal worden belast met de contróle der dislricta- ziekte-kassen dan zal het aantal ambtenaren weder aanmerkelijk moeten worden uitge breid en dus bet bedrag der uitbetaald-wor- dende salarissen nog aanmerkelyk stijgen. In ons land zyn op 't oogenblik 21 vrouwe lijke geneesheeren, 24 vrouwelijke apothekers cn 2 vrouwelijke advocatenaan de vier universiteiten zyn 211 vrouwen-studenten, waarvan 20 in de rechten, 43 in de letteren, 64 in de geneeskunde, 83 in de wis- en na tuurkunde en 1 in d# godgeleerdheidaan de polytechnische school zijn 14 vrouwelijke stuaenten ingeschreven, waaronder 10 voor technoloog, 3 voor civiel-ingenieur en 1 voor bouwkunaige. De heer R. S. van der Mark legde te Leiden met gunstig gevolg het examen voor candi- daat in de rechten af. Door do Christelijk Jongedochters Vereeni- ging «Werk, terwijl het dag is" zijn aan behoeftigen uitgedeeld 223 stuks kleeding- stukken, als30 lakens, 05 slopen, 70 hemden, 18 vrouwenschorten, 20 kinderschorten, 15 paar kousen en 45 stuks tricotgoederen. De gecombineerde vergadering van de af- deeling «Patrimonium", de Anti-revolution- naire kiesvereeniging «Nederland er> Oranje" endeCbr. Jongelingvereeniging «psalm 119:9" in zake de Middernacht-zending zal op 21 Februari in »Eben Haëzer" gehouden worden. Ds. W. H. Verhoef' uit Apeldoorn zal een voordracht houden over den arbeid van de Middernacht-zendingen deze in verband bren gen met do aangekondigde wetsontwerpen omtrent het onderzoek naar het Vaderschap het Nieuw Malthusianismo enz. Ter gisterenavond in »Ons Huis" gehouden bespreking van de commissie tot voorberei ding van de oprichting eener plaatselijke afdeeling van het «Groene Kruis" alhier, met enkele leden, die voorloopig hadden verklaard propaganda te willen maken voor de afdee ling, werd na uitvoerige discussie besloten, dat de aanwezigen, elk voor zich, zouden trachten leden te werven in eigen kring. Tot op het oogenblik traden, dank zy het werken van hen, dio reeds propaganda maak ten, ongeveer 450 personen als lid toe. Indien dit aantal nog dagelijks toeneemt en elk de afdeeling steunen wil naar zyn vermogen, dan zal men binnen korten tijd baar in wer king kunnen doen treden. Juist baar werken zal dan een machtig propagandamiddel blijken en velen die nu wellicht nog aarzelen hun steun te verleenen, zullen dan daartoe besluiten. Op deze wijze staat het bereiken van het doel, dat aidoeling zich in de eerste plaats steiln. I. liet iurichten van een wijkver pleging en de oprichting van een magazijn van verplegings-artikelen, ten gebruike van de leden, op vaste grondslagen. Wij voor ons, we zijn er van overtuigd, dat een afdeeling van het Groene Kruis een ieder ten goede komt. De Vereeniging «Handel Nijverheid" houdt Maandag avond 13 Februari in «de Arend" een vergadering, waarin de heer Fiedeldy Dop uit Amsterdam o. a. een lezing zal houden over «Bedryfs-concentratie en middenstands-beweging". Introductie van niet loden wordt zeer gewenscht. We herinneren nog met een enkel woord aan de lezing van den heer Gerhard over de onderwys-novelle, die Zaterdagavond in Amicitia gehouden wordt. In begin Maart wacht Amersfoort weer veel kunstgenot. Onze vroegere stadgenoote, mejuffrouw Marie van Aaken, de begaafde pianiste, thans te Berlijn, zal hiar een concert geven, terwijl de Nederlandsche Tooneelvereeniging «Aller zielen" van Heyermans komt ppvoeren. In den loop van dit jaar zuilen onderstaande examens vermoeidelijk gehouden worden op de volgende tijdstippen en zullen daarin zitting nemen de volgende hoofd- en subal terne officieren Voor de Cadettenschool van 7 Juli tot 7 Aug.: voorzitter luit-kol. F. K. Bischof van Heemskerk, van het 5e rog. int.; plaatsver vanger majoor M. A. E. J. Meijboom, 7e reg. inf. Voor den Hoofdcursus, van 6 Juli tot begin Aug.: voorzitter luit-kol. P. A. Spaan, van het 4e reg. inf.plaatsvervanger majoor R. H. Luber, van het 6e reg. inf. Eindexamen Hoofdcursus in de maand Augustus. Leden: A. A. Heisterkamp en W. J. Steinbuch, kapiteins 5e reg. inf. Plaatsver vangers kapt. J. de Visser, van het 4e reg. inf. en kap. Crena Uiterwijk. van het Instr.-Bat. Eindexamen Kon. Milit Academie: Lid: luit.-kol. A. Hoogeboom, van het reg. gren. en jagers. Plaats verv. majoor G. H. van Ter- wisga, van het le reg. inf. (Hdbld). Het Handelsblad meldt, dat de kaPit®"1. dei- artillerie A. F. Singel» gesteld worden al» instructeur bg de Rljscboo alhier. De 2e luitenant der cavalorie van het Indische Leger W. Storm ran Leeuwen, gcdeUcheerd bg bet escndron ordonnansen te Amersfoort, wordt 1 Juli eerrol vsndcie detacheering ontheven. De ordonnansen-vereeniging «Wilhelmina"» die Zaterdagavond in «de Arend" haar derue feestelijke vergadering houdt, heeft besloten het batig saldo er van beschikbaar testellen voor «Kindervoeding". Alleen reeds ter wille van t goede doel, hopen we, dat de zaal van «de Arend" geen onbezette plaats Zaterdagavond zal hebben, hetgeen bovendien de inhoud van het zeer gevarieerd programma doet verwachten. De vereeniging, die reeds meermalen op gewekte feestavonden organiseerde, zal zeker ditmaal, nu zij zich voor zulk een nobel doel inspant, succes van haar werk hebben. Hoe vaak ook bijgewoond door militair of burger, de uitreiking vail een medaille voor trouwen dienst, voor het front der troepen, maakt, vooral wanneer de chef aan die plechtigheid wijding weet te geven, altijd uiepen indruk. En dat was zeker gisteren het geval, toen wachtmeester Vink vun het escadron ordon nansen, uit handen van den commandant, ritmeester P. E. H. V. L. baron van Boecop de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst mocht ontvangen en het deed allen, die er getuige van waren, goed, om door den chef in zulke kernachtige bewoordingen de plichtsbetrachting, trouwen dienstijver van den gedecoreerde te hooren schetsen. Het was een vroolijk, opwekkend schouw spel, dat een stukje van de Leusderheide dan ook gisteren ochtend te zien gaf, waarbij de opwekkende zang van het koor der ordon nansen en het welluidende kiinkender bazuinen zich zoo eigenaardig en toch passend aansloot. Het dienstmeisje van de beer v. D. aan den Westsingel, bezeerde zich zoo erg bij een val in den kelder, dat zij thans in zeer ernstigen toestand verkeert. Bij vonnis van het kantongerecht werd zekere P. F. K., te Soest tot een geldboete van f5 subs. 3 dagen hechtenus veroordeeld, wegens overtreding van art. 4552 Wetboek van Strafrecht. (Het op noodeloos pijnlijke of kwellende wijze doen plaats hebben van vervoer door trek- of lastdieren). Velen noemen het huwelijk een slagkooi; die er in zitten, willen er uit, en die er uit zijn, willen er in Een Japanner over dronkenschap; «Een man neemt een borieldaarna neemt de borrel een borrel, en dan neemt de borrel den man!" Prinses Beatrice heeft de grootste pholo- graphie-verzameling van Engeland. In hare verschillende kamers heeft zij er 800 hier en daar verspreid, terwijl zij er duizenden veilig heeft opgeborgen. Toen zij nog een klein kind was, deed zij reeds aan deze liefhebberij. Koningin Margareta van Italië bezit een kanten zakdoek, welke 150.000 lire (75000 gulden) gekost beeft. Drie kunstenaars hebben er gedurende twintig jaar aan gewerkt. De doek is zóo licht, dat men hem niet eens voelen kan, wanneer hij op de hand ligt en hij kan zoo klein worden opgevouweD, dat men hem in een gouden doosje, ter grootte van een witte boon bergen kan. In Amerika, met name te San-Francisco is het mode, de initialen van deo| naam mot echte diamenten te bewerken op de zakdoeken Onlangs is er voor een Newyorkschen million- nair een zakdoek vervaardigd, waarvan alleen het monogram 1800 gulden kosten. Keizerin Eugéoie bezit een gebeele ver zameling kostbare zakdoekeneen ervan ver tegenwoordigt een waarde van 125.000 francs. De pauselijke verzameling van zakdoeken, waarvan de geheele waarde 4.375.000 francs bedraagt, bevat enkele zeer mooie exem plaren, zoo bijv. die, t^elke de paus aan keizerin Engéoie ten geschenke gaf, doch die weer naar het Vaticaan werd teruggezonden, omdut hij te mooi was om gebruikt te wor den De waarde van dit doekje bedraagt, niet minder dan 200000 frans. Andere kostbare verzamelingen zijn die van de koningin van Engeland, ter waarde van 925.000 gulden, dio van de prinses van Wales, ter waarde van 750.000 gulden en die van Vanderbilt, ter waarde van 1.250.000 gulden! De hoofden der Europeesche Staten kosten den respectieve landen gezamenlijk 75 mil- lioen gulden. Hoewel deze som enorm lijkt, verkrijgt men, wanneer men de kosten per inwoner berekent, slechts 17 cent voor ieder. De sultan ran Turkije is -ie duurste van alle Europeesche vorsten: hy kost elk zijner on derdanen gemiddeld een daalder per jaar. Dan volgen do andere regeerdersde koning van België on die van Griekenland 25 cent ner inwonerde keizer van Oostenrijk ~2>/2 cent - de koning rau Italië 22 centdie van Noorwegen on Zweden 20 cent de czaar van Rusland 17'/, cent en de keizer van Duitsehland 15 cent. De beide koninginnen, die van Engeland en Nederland zijn het goed koopst zij kosten haar onderdanen nauwe- liiks 13 per hoofd, dat is bijna niet meer dan president Mac-Kinley, dio een inkomen ge niet, evenredig met 11 cent per inwoner. Nog minder kosten Fohx l'aure aan I' rankryk en de president van Zwitserland, nl. 4',3 cent en 1/2 cent Per 1'oof(i- Kunstoogen (van glas) worden in Duitseh land jaarlijks ten getale van ruim twee m.l- lioen vervaardigd en naar alle werelddeelen verzonden. Keizerin Elisabeth van Oostenrijk bezat, behalve de famiiiejuweelen van het Habs- burache huis, welke van de eene keizerin op de andere overgaan, een schat van ju- weelen en kostbaarheden, 0. a. een parel snoer die de keizer haar gaf na de geboorte van kroonprins Rudolf, en welks waarde nu op f500 000 wordt geschat. De geheelo juweelenschat, 2») jaren geleden geïnventariseerd, werd toen op eene waarde van 4 a 5 millioen gulden getaxeerd. Maar in den loop der jaren gaf de keizerin vele kostbare sieraden ten geschenke aan hare dochters en andere bloedverwanten. De vergeetachtige bewoners van Londen laten in huurrijtuigen jaailijks gemiddeld 170900 parapluies liggen, waarvan slechts enkele hare eigenaars terugzien. RECLAMES. 1—5 regels fl.25, iedere regel meer f'0.25. Utrecht en Amersfoort. Menigeen lydt »»n de nieren en »»n pijn in den rug, docli hei onderstaande bericht beveetigt ome mecuiug dal hier kortbij een genceituiddel d»»rvoor baataat, dat met auccea aangewend wordt. MejulTrouw II. Cirkel, woueude Bladatraat 9, te Utrecht, meldt ona: Sedert («ruimen tjjd heb ik veel geleden aan herige pynn in den rug en lendenen. Hot was oen vlijmende pijn, die my i«er melancholiek slemde en die gepaard ging mei aware hoofdpijn en een algemeen gevoel van afgematheid. Langzamerhand had zich hier nog rheumatiek in de beenan bij ge vormd. Toen ik aooveel goede berichten vernam omtrent uwe Fostera' Rugpijn Nieren Pillan wenachte ik ook hiermede een proef le neman en ik moet ronduit zeggen dat éen doosje rceda voldoende waa om mij een groote verlichting te bezorgen. Ik zal thauB nog eenigen tijd voortgaan met uwe krachtige Pillen en vertrouw dat ik met het tweede doosje geheel genezen zal zijn. Ik ondergeteokonde verklaar dat het bovenitaande waar ia en machtig U het publiek to maken op elke wjjze die U goad dunkt. De ziekten der niereD ziju te meer ernstig en el lendig, daar zjj gewoonlijk niet begrepen worden bet ia aleebta aan weinig menHohen bekend wat de uieren zijn, waar zij zich bevinden en wal bun wer king is. Bijgevolg wanneer zich een leekeu van nierziekte voordoet (zouals rugpijn, troebel weter, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen enz.) wordt dit zeer dikwijls voor een audere kwaal gehouden wat inluaachen de nierziekte tijd geeft zich te ontwikkelen in rheumatiek, waterzucht, aui- kerziekte, eiwitverlies, enz. Verzeker U dat men U de echte FozteiVRugpyn Nieren Pillen Reeft, dezelfde die mejuffrouw Cirkel gehad heeft. Zy zijn te Amerafoort verkrijgbaar by den heor A. van de weg. Toezending geachiedt franco na ontvangst van poiitwisBel il tl.75 voor éen of f10 voor zes doozan. ST A A TS- TO TK HiJ VIJFDE KLASSE. (Vierde of laatste week). Trekking van 6, 7 en 8 Februari 19U5. (3000 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 473 476 6895 7392 76181139711333 11339 18352 18544 20767 20781 20782 on 20799. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 499 1779 1782 1796 1804 6355 6363 6372 6373 6377 6382 6894 6905 7298 7-99 7504 7525 7528 7621 7623 7024 7644 7(554 7666 11311 113291134611358 11752 11753 13064 13067 13079 13083 13U90 13092 16980 16990 18343 183491835418.547 18500 20773 20783 20784 20787 20191 en Bnrgelljke stand van Amersfoort van 2 tot on met 8 Februari 1905. GEBOREN: Cornelia, d. van H. Wagt en J. Useur. - Maria Helena, d. van VV. van Vulpen en A. Bouwman. Cornelia, d. van G. 0. Vieleers en J. M. Genetaas. Everarda Adriana d. v. W. v. d. Geld en H. Hoksbergen. Johannes Cornelia, z, van J. Hendriks en J. H Peeman. Egbert, z. van J. van den Brink en J. Schipper. Teunis, z. van J. van Hoiï en G. Wallenburg. Marinus, z. van W. Hofland en B. van Puiten. Peter

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2