Stadsnieuws. Ingezonden. Marktprijzen. uitroepend dat. de Koning dood was. Werkelijk was Alfons XII plotseling over leden. Een bekend Nederlandsch geleerde te Wiesbaden gevoelde op een avond een dringende behoefte om uit Amsterdam, waar hij destijds predikant was, een vriend uit Haarlem te gaan bezoeken. Toen lui bij dezen binnentrad en hem vertelde,' dat lip eigenlijk niet met een een bepaalde reden kwam, doch alleen omdat hij er als 't ware toegedrongen was geworden, bekende zijn vriend hem dat hij dien nacht een eind aan zijn leveu had willen maken. Ook zijn er talrijke gevallen aan te halen van wederzijdsche helderziendheid, zoogenaamde telepathie, welk verschijnsel zich in lichte graad openbaart in de tal loos vele gevallen waarin tweepersonen, die geruimen tijd niet aan elkaar ge schreven hebben, plotseling en nagenoeg op het zelfde oogenblik aan elkaar denken en behoefte gevoelen om te correspond deeren, zoodat hun brieven elkaar kruisen. De spreekwijze: „als men van den duivel spreekt, ziet men zijn staart" of gelyk de meer gelante Franschen dit uitdrukken „quand on parle des anges, on entend leurs ailes" schijnt evenzeer verklaard te moeten worden uit een soort telepathie, waarbij men iemands nadering gevoelt eu dan over hem begint te spreken want nimmer komt iemand, omdat men over hem spreekt. In zeer sterke mate doet zich telepathie voor wanneer menschen visionnaire ge zichten van elkaar krijgen. Een geval van dien aard, dat indertijd zeer veel opgang maakte en langs weten- schappelijkeu weg geconstateerd eu onder zocht werd, is het volgende Een Schotsch stuurman, Robert Bruce, die in 1828 tusschen Liverpool en New- York het bestek zat op te maken, kon daarmee niet goed vooruitkomen en begaf zich naar den kapitein om dezen te vragen welk resultaat hij had. In diens kajuit gekomen, zag hg echter een hem volkomen onbekend persoon zitteD; hij waarschuwde nu den kapitein, die hem eerst niet wilde gelooven, doch ten slotte meeging naar de kajuit, welke nu echter ledig was. Op het logboek des kapiteins stond echter in zeer groote letters geschre ven „Stuur naar 't Noordwesten". Vruch teloos doorzocht men het gansche schip en vergeleek het schrift van alle schepe lingen met de zoo raadselachtig geschre ven woorden, doch zette werkelijk koers naar het Noordwesten en vond toen een door het. ijs ontredderd schip en onder de in nood verkeerende schipbreukelingen herkende Bruce den man, dien hij in de kajuit gezien had en diens schrift kwam geheel overeen met dat van het logboek. Wat nog sterker is, de man wien met opzet niets was meegedeeld ver klaarde gedroomd te hebben den vorigen dag op een zeilend schip en in een kajuit geweest te zijn; na zijn ontwaken bad hij dan ook aan zijn lotgenooten meege deeld, dat zjj zeer spoedig gered zouden worden. En het is geenszins zeldzaam, dat per sonen die door bloedverwantschap of ge negenheid nauw aan elkaar verbondenzijn, ook al worden ze door Oceanen gescheiden onbestemde voorgevoelens van eikaars lot hebben. Vooral bij tweelingen komt dit dikwijls voor en het schijnt zelfs, dat tusschen dezen soms een geheimzinnige verbinding bestaat, door welke zij zelfs eikaars ziekten en gemoedstoestand mede gevoelen. FltEDKIUKS. Wordt vervolgd.) In de plaats van jhr. rnr. B. W. Tb. Sand- berg is benoemd tot regent van het gesticht »de Armen de Potb" de heer H. W. van Esveld. Men verzoekt ons mee te deelen, dat op den Roesterweg, naast den tuin van notaVis Bolk, een brievenbus geplaatst is, ten dienste van de bewoners van dat stadsdeel. Donderdagavond hield de afdeeling Amers foort van den Chr. Nal. Werkmansbond baar 7e jaarvergadering in het gebouw »Eben Haëzer'". Uit zijn jaarverslag, dat de lste Secretaris voorlas, vernemen we. dat waar de Chr. Nat. Werkmansbond in 1903, 50 afdeelingen in den lande telde, d t aantal in 1904 gestegen is tot 70 afdeelingen met ruim 10 000 leden. De afdeeling Amersfoort kon dit jaar een vooruitgang in ledental constateeren van 23, zoodat ze thans 203 leden sterk is. De stand der financiën is gunstig te noemen. De eerste Penningmeester kon by een ont vangst van f250.46 en aan uitgaven f212.40, eeu batig saldo aanwijzen van f47.06. De tweede Penningmeester van het zie kenfonds kon de verblijdende mededeeling doen, dat er in kas een batig saldo van f 1125.78 was, en al was zijn ambtgenoot voor bet eigen gebouw niet zoo gelukkig om een zoo groot »te veel" te consiateeren, het gaf reeds reden tot blijdschap, dat hij niet te kort kwam, daar bij zelfs 2.75*/2 als batig saldo kon opgeven. De Voorzitter dankten defunctionnarissen voor hun zuinig en flink beheer, waarna aan de orde kwam de verkiezing van bestuurs leden. Gekozen werden de heeren A. Hulst {aft.-lid) G. Stam en voor het ziekenfonds werd bij acclamatie gekozen de heer B. van den Hazel, die allen de benoeming aannamen. Nadat nog enkele punten besproken waren, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed gesloten. In de Donderdagavond gehouden Jaarver gadering der Vrijz.-Prop.-Club werden alle Bestuursleden herkozeo, zoodat het Bestuur voor 1904 als volgt is samengesteld uit de heeren G. Moerman Jr., voorzitter, F. Faber, secretaris, A. C. R. O. Leinweber, penning meester, A. v. a. Kuilen en G. Florijn com missarissen. Tevens werd besloten, dat de club, die reeds 104 leden telt, 3 afgevaardigden zal zenden naar de algemeeue vergadering van den Bond van Vrijz.-Prop.-Clubs, welke vergadering Zondag 26 Februari zul worden gehouden te Amsterdam en waarin o.a. mr. J. A. Levy eene politieke redevoering zal houden. Tot afgegevaardigden werden gekozen de heeren Moerman, Faber en Leinweber. De Oudheidkundige vereeniging aFlehite" hield Donderdagavond in een der zaleu van het Raadhuis, onder leiding van haren voor zitter, den heer O. G. H. Heldring te Renkum, de algemeene jaarvergadering. De opkomst der leden was zeer gering, hetgeeu bepaald te betreuren is, daar eene vruchtbare ge- dachteowisseling over punten der geschiede nis onzer stad en hare omstreken rakende, anders zeer zeker kon plaats hebben De bestuursleden, uitgenomen de door on gesteldheid afwezige penningmeester, waren allen aanwezig. De notulen van de vorige algemeene ver gadering 11 Januari 1904 gehouden werden na lezing door den secretaris den heer W. A. Croockewit, onder dankbetuiging gearresteerd. Het verslag van den penningmeester werd uitgebracht door den heer A. M. Tromp van Holst. De rekening en verantwoording werd accoord bevonden en in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op f 1672.27® met een batig saldo van f 18.49. Vermelding verdient aog dat de entrees voor bet museumbezoek van ruim f67.— in 1903 zijn gestegen op ruim f74.— in 1904. De penningmeester, de heer C. B. Kok erd onder dankbetuiging gedechargeerd. Van de geldleening iti 1898 voor den bouw van het museum uitgeschreven werden vier aandeelen uitgeloot, bik groot f200, zijnde dc nummers 10, 20, 30 en 32. Het aftredend bestuurslid de heer C. B. Kok, werd met algemeene stemmen herkozen. Blijkens het door den voorzitter uitgebrachte jaarverslag, bleef het ledental stationnair en verkeert de vereeniging in een bloeienden toestand. Dit jaarverslag wordt de leden eer lang in druk toegezonden. Bijzonder wordt in bet jaarverslag hot be zoek van H. M. de"|(óningin-Moeder, hetwelk ongeveer anderhalf uur duurde, gememoreerd, alsook de testamentaire beschikking van mej. H. H. Hoefhamer, die der vereeniging f200.— vrij van successierechten legateerde. De lijst der geschonken ot in bruikleen afgestane voorwerpen is weder zeer omvangrijk. Ten slotte werden enkele zaken op het doel der vereeniging betrekking hebbende besproken, waarna omstreeks half tien de vergadering werd gesloten. Op 16 Februari houdt het Nut in Amicitia hare gewone vergadering met dames, waarin mejuffrouw Sjouk Tigler Wybrandi alsdecla- matrice zal optreden. Het programma, dat we hier laten volgen is met zorg gekozen en belooft veel genot. Programma: 1. Fragmenten uit Lioba, Fred, van Eeden. 2. Rey van Edolingen uit Gijsbrecht van Amstel, J. v. d. Vondel. 3. Sal nimmermeer gebeuren, P. C. Hooft. 4. Klaere, wat heeft er uw hartje verlept, P. C. Hooft. 5. Wys Klaertje op'tJJs, Potgieter. 6. Turksche Beeldspraak, De Genestet. 7. Een lied van de zee, Helène Swarth. 8. Sterren, fJélène Swarth. 9. Het schrijfverke, Guido Gezelle. 10. Voorjaai'srniddag, Adama van Schel tema. In de gisteravond gehouden openbare ver gadering van de Gezondbeids-commissie is bet jaarverslag door den Secretaris voorge lezen en vastgesteld, om te worden ingediend by den Hoofdinspecteur en in afschrift bij het Gemeentebestuur, een en ander over eenkomstig art. 27* der Gezondheidswet. Wc verwijzen onze lezers naar ile adver tentie In ons blad Nijverheid, waarin ra mededeelt, da de heer Fiedeldy Dop uit Amsterdam avond In de Arend een lezina ral hoi.de. ovti «Bedrijls-concenlratie en Middenstand» ^"zerv "interessante onderwerpen .to, walk. ieder, lie meeleeft in eu met de maatschappy belang moeten inboezemen. Daar «Handel en Nijverheid da deuien van haar vergaderzaal dezen avond gastvrij openstelt voor ook niet-leden, zijn weer van overtuigd, dat velen de voordracht van den heer Fiedeldy Dop zullen volgen. Dat zal dan zeker een aansporing voor de zoo populaire en nuitige vereeniging zijn om dergelijke lezingen meermalen op touw m zetten. Ds. O. Schriecke uit Enschedé hoop Dins dag 14 Februari voor de plaatselijke afdee ling van den Chr. Nat. Werkmansbond in een feestrede uiteen te zetten liet doel en de strekking van dion bond. Op initiatief van de Vrijzinnige propugamla- club, zal mr. D. E. Lioni uit Amsterdam op Zaterdag 18 Februari een lezing houden over het onderwerp »het program der Liberale Partij, in verband met den tegenwoordigen politieken toestand. Ook de heeren jhr. Smissaert en Van der Wielen zullen in Maart hier als spi eker op treden, mede in de Vrijzinnige Propaganda— club. Volgens het Handelsblad wordt de onlangs op non-activiteit gestelde kolonel L. Rrender h. Brandis eerlang in activiteit gesteld, en zal beDoemd worden tot generaal-majoor, Commandant der nieuw op te richten 4e di visie infanterie. De le luitenant M, J. Looyen van het le regiment veld-artilierie alhier, wordt over geplaatst naar Utrecht. Het politierapport heeft al weer heel wat te vermelden. Door haar werden aangehouden twee ge- signaleerden een hunner had nog 5, de anderen 3 dagen gevangenisstraf te goed, Dan maakte zy proces-verbaal op tegen de wed. B. op den Arnhemschenweg, wegens drankwet-overtreding. En ten slotte spoorde zij op, een paardedeken en een koperen waschketel in den nacht van 22 op 23 Januari door diefstal met braak ontvreemd bij zekeren van R., landbouwer te Nijkerk. De goederen zijn hier verkocht door D. v. E. en A. V., beiden gedetineerd te Utrecht, als verdacht van meerdere diefstallen. Zoowel wat de menseh gelooft als wat hij betwijfelt is kenmerkend voor zijn geest. Predikbeurten. Ned. Herv. Gemeente. St. JORISKERK. Voormidd, 10 uur, Da. Schulta, pred. te Muiden. 1. Ds. V«n Aalst. Namiddag 2 uur, Ds. Ter Haar Roniony. 's Avouda 5'/j uur, da beer Hoekendijk, Zendeling, h Ds. Meiners. Ooll. v. d. Rotterd. Zending.vereeniging, GASTHUISKERK. Voorm. 10 uur, de heer Teeliug Godsdieuslonderw. Eving. uith. kerk. Voormidd, 10 uur, Ds. De Meijer#. Remonstrantsche kerk Voorna. 9>/j uur, Ds. Hoogkaae. Gereform. kerk A r, Ds. Donuer. r, Ds. Donner. Gereform. kerk B. r, De. Toerink. e' Avonds 6'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. 'Voormidd. 9'/, uur, lering, e Avonds 5 uur, lering. Voormidd. 10 u 's Avond» 6'/i u Voormidd. 10 u Reeds met een enkel woord is door de pere gemeld, dat. et.iige zangverenigingen zich hebben veroenigd onder eon bekwaam musicus en dat zich hierbij hebben aangesloten eenigo beoefenaars der dramatische kunst. Dit ensemble heefteen leider gekozen eu studeert nu Bedert eenigen tijd het zoo geroemde zangspel in: „Marijke van Schcveningcn." Deze opera van vier bedrijven met eolonummers, quartetten, koren, ja zelfs met ballet (vrees niet-, o, VeBtalinnen, do tricotbee- nen ziin vervangen door Scheveningsche rokken) vormt op den avond van '22 Februan don hoofd schotel, waarbij als entremets- en toespijs nog gsvoegd worden muzieknummers en een aller- vroolijkBt blijspelletje. Jawel", zou onze pantoflelnian van straks zeggen „ik snap het wel. Zc komen met een lijst, ik teeken, geef de kaarten aan do dienstbode ze hebben daar een vroolijken avond, de onkos ten gaan van de opbrengst af en het batig saldo, zooveel als op mijn neus in de hand isvoor Liefdadigheid. Vrouw, als ze met de lijst komen, hebt ik juist op de soos geteckond je snapt 'm, hè?" XT Alweer mis lieftallige stadgenoot. Neem voor de menschen, die voor dat dool hun tijd geven uw hoed af, zc verdienen het ton volle. Bijna 'allen zijn deu geheeleu dag tot 'e avonds laat en zelfs 'snachts bezig in hun bedrijf, de tijd aan de repetitiën beBteed, moet worden in gehaald, en toch geven velen zich nog extra moeite om de benoodigdheden voor de uitvoe ring in gereedheid te brengen, opdat de onkosten toch maar gering, de baten groot zullen zijn. De repetition op het tooneel zijn met het oog op do kosten zoo weinig mogelijk medewerkers, die door hun bedrijf over groote localiteit be schikken, staan deze af voor repetitiën, costumes en requisiten worden op allerlei vornuftige wijzen met geringe koBten geleverd: Kn nu gij, Amersfoortsche burger eerste klasse, weet, dat de tweede zoo flink de handen uit de mouwen steekt om de derde klasse voor onge vallen te behoeden, wilt gij nu ook niet het schoone doel van Liefdadigheid steunen en voor komen, dat de kleine burgerman, die's winters buiten schuld achteruitgaat, tot armoede ver valt? Welnu, maak dan van|de gelegenheid ge bruik dat de inteekenlijst nogmaals wordt aan geboden of neergelegd en teeken vooreen aantal kaarten tegen een prijs van een'guldon of honger, en teeken niet alleen, maar wek ook anderen op dit te doenl Het was werkelijk geen bedelarij, want voor uw geld beloof ik u drievoudig genothet waar- decren van den geest in de Amersfoortsche coupé tweede klasse, het voorkomen van achteruitgang in de derde en ten slotte een aangenainen avond eerste klaise. J. C. 377ste ST i A TS-LOTKHIJ. VIJFDE KLASSE. (Vierde of laatste week). Trekking van 9 en 10 Februari 1905. (1100 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER tc Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 7399 7665 en 11340. Te zamen 3 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 6388 6874 G882 6902 7294 7379 7507 7G15 7039 7640 7656 113081132411334 11337 11348 13014 16978 1835018550 20763 20769 en 20778. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt Een Raadseltje. Kent het courantenlezende publiek de overeen komst en het verschil tusschen een inktvisch en de goede Btad Amersfoort? Niet welnu: de overeenkomst is: dat beiden veel armen hebben doch het verschil: dat oen inktvisch achteruit, Amersfoort daarentegen vooruitgaat. Maar laat nu die vooruitgang voortduren, want houdt zij op, dan wordt stilstand achteruitgang het verschil valt weg: Amersfoort inktvisch. Laat vooral ook de overeenkomst niet grooter wordon; kampt mede tegen vermoerdering van het aantal armen, steunt de pootige maijpen, die koppig strijden tegen het gevaar, dat Amersfoort een koppootig monster wordt: helpt Liefdadig heid, „Ik dacht het wel", zegt een nurksch lezer, zijn gepantoffelde voeten naar het lekkere haardvuur uitstrekkende: „ik dacht het wel, het is weereen bedelbriof, een aanslag op je beurs. Vrouw, geef mo nog een kop thee oa reik me die andere courant eens aan". Mis voor deze keer is het geen bedelpartij, zoouls ge het gelieft te noemen; liefdadigheid kan ook worden uitgeoefend door hen, die niet van het aardsehe slyk te veel heb ben, en de vereeniging van dien naam kan op vele wyzen worden gesteund. j Trekking van 6 tot 10 Februari. Ten kantore van den collecteur A. G. MA RIN te Amersfoort (Groote Bergstraat 15) zijn op do volgende nummers prijzen ge vallen No. 19160 f 400. No. 5301 f 100. Prijzen van 1*70 1551 1556 9432 9452 94531029413142 13083 18544 18572 18575 19168 19173 20767 20781 20782 20799. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1532 1548 1560 1569 1779 1782 17% I 1804 5372 5374 9449 1029010:9510298 10300 I >30! 13142 13143 13601 1368518547 18550 18560 18567 18568 19162 19109 20773 20763 20769 29783 20784 20787 20791 en 20798. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Departementshoofden. Wijk bezoe kers en Belangstellenden zal het Oontraal-bureau a.s. DINSDAG 14 Februari (les namiddags te vier uur ten Raudliuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tussehentijds tol den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van he STADT Kleine Haag 7, Amersfoort, 10 Februari 1905. Appelen f3.- k f5.- Peren f0.- a lü.— /andaardappelen f 1.70 a 11.90 Hoen- diuvu-rei; f3.90 a f4.25 per 100 stuks. Boter t1.30 a 11.40 p, k.Margarine 10.- ,110. Kippen fO.ÜO a 11.25 Kuikens 11.— ai 130 Piepkuikens ro.— 410.— Hanzen f0.— i, ro'— Keu en 10.00 a 11.20 Mazen I 0.- a fo'— W.lrte kommen f a f0— Tamme konijnen 10.70 a f t., 10 p.st. Huiven f0.50 a f0.70 i>. paar. Vette varkens fo.— a 10.—. Magere varkens 112— a 118- zougen f_ Biggen f 9 112. B

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2