Tentoonstelling- Correspondentie. Advertentien. E. J. RUITENBERG, R. J. van EIMEREN, fc Boekbinderij ?an G. NIJHOFF. 378e Staatsloterij. „Nieuw Amersfoort". M5CH0ENEN Nieuw Parijs, Brillen en Pince-Nez I F. 4. len zonder dogmatische onbegrijpelijkheden, zonder het te moeien in onverstaanbare twist vragen waarmee aan het kind steeneii voor brood wordt gegeven. Het gezag mag niet misbruik worden om het kind te verkneeden en verknoeien naar een dogmatischer! vorin. De opleiding zij neu- bul, f. w. zij geve tot kind wat des kinds is dus geen dogmatisch onderwijs, dat het niet bevatten kan. De opleiding tot christelijke en maatschap- pelijke deugden kan het beste geschieden zonder leerstellig onderricht. Liefde en verdraagzaam heid waardeering van elkander kunnen niet gekweekt worden door het leerstellig onderwijs waardoor liet kind mystiek-instinctief iets vij andigs gaat zien in elke andere overtuiging. Neen slechts door waardeering van elkander, door het aankweeken van een diepgevoelde» eerbied voor elke eerlijke overtuiging, daardoor worden de christelijke deugden beoefend. Spr. wenscht nog op te merken dat te spreken van christelijke en maatschappelijke deugden een overtolligheid is Christelijke deugden, dat geen maatschappelijke deugden zijn en omgekeerd bestaan niet. Spr. conclusie is dus geen dogmatische on derwijs aan de deugd, maar ter wille der ver draagzaamheid, ter wille der wederzijdsche waar deering éen neutraal onderwijs. De kerkelijke die zoo prat gaan op hun christelijkheid wenschen de verdraagzaamheid met de mond, de neutrale school alleen bereikt ze inderdaad. (Langdurige applaus). Juist klokke elf meldden zich de heeren J. Th. van Lent, hoofd der parochiale school te Zeist en J. R. van :tHofl', bouwondernemer alhier voor het debat aan, De heer van Lent viug aan met den heer Gerhard hulde ie brengen voor de wijze waarop hij hedenavond het onderwerp heeft behandeld, waaruit telkens en telkens den onderwijzer sprak vol liefde voor onderwijs en jeugd, en ook voor de manier van spreken, waardoor het den inleider gelukt is op onderhoudende wijze, met groote kennis van zaken, hier en daar zeis op humoristische wijze. Het doet debater genoegen van den heer Gerhard de verklaring te hebben gehoord en van die verklaring noemt debater gretig acte dat de verschillende gezindten recht hebben op een onderwijs, dat naar hun geest wordt gegeven. Alles wat gedurende de drie uren is gezegd in de wij kunnen wel zeggen beide redevoeringen, is gezegd aan grondige eriiiek te onderwerpen is ondoenlijk, daarom wil de bater nadrukkelijk verklaren, dat het niet aan roeren van een of ander punt, nog niet een volkomen instemming inhoudt. Hoewel inleider er niet lang bij heeft stil gestaan, is toch ook hij overtuigd van het in grondwettige der novelle. Debater meent daartegenover te moeten stellen, dau zeer kundige rechts geleerden o.a. prof. Buys zulks hebben ontkend en weldegelijk van oordeel zijn, dat art. 194 geen beletsel is voor het verleenen aan steun aan het bijzonder onderwijs. Ook de eerste Kamer sprak zich in die geest reeds vroeger uit. Inleider heeft zich afgevraagd: wordt het tota .1 v. i onderwijs vermeerderd of verminderd en komt dan tot de voor debater onbegrijpelijke conclusie, dat hel onderwijs zal verslechteren. Dit is debater met inleider vlakweg oneens. Do bijzondere scholen zullen ondanks de felste oppositie blijven bestaan. Thans houden zij zich staande mei moeite van wat hen wordt ge schonken, Gebrek aan middelen doet een toe stand geboren worden, die inderdaad niet goed te noemen is. Doch indien de bijzondere school ook de staatsbescherming zal krijgen en tinan- tieel zich zal kunnen weren, zal ook haar on derwijs verbeterd kunnen worden. Nu moet van het gegever.e geleefd worden en dan kan men de zaken niet perfect inrichten. Debater wil niets liever dan het onderwijs zóo schoon maken als inleider het heeft ge schilderd. Als de lieer Gerhard het ontwerp practisoh gaat beschouwen vindt hij enkele dingen die goed, meer die verwerpelijk zijn, en dan spreekt hij over de wachtgelders. Debater zou niets liever zien, dat, bij al dien door do novelle onderwijzers schade ondervonden, die billijk werd vergoed. „Wij worden er maar ieelijk op aangezien" aldus debater, „en wij toch wen schen nirts liever, dan dat niemand schade zou ondervinden." Maar van den anderen kant moet aan debater c.s. niet het subsidie misguud worden. Wat bet jus promovendi aangaat merkte de bater op, uat de beer Gerhard terecht heeft opgemerkt, dat de aanwezigheid van het woord reeds een verblijdend feit is. De actie kan dan het woord inhoud geven. Zeker de opleiding moet goed zijn, maar niet in eens is alles te verbeteren. Dat de minimum-eischen regel zullen worden heeft spr. wel gezegd maar niet bewezen even min de bewering dat met amendementen niet verbeterd kan worden. Laat men desnoods aan de opleidingsimichtingen 10 leeraren als mini mum stellen. Dat de kleine scholen verlbeielijk zijn, wie die het durft ontkennen. Doch er is een ander bezwaar dat eerder komt, nl. dat nu niet ieder ouder zijn kinderen dat onderwijs kan geven wat hij wenscht. Als de voorgestelde wijzigingen te dien opzichte tot stand komen heeft iedere partij wat zij wil, dan kan zij gaan trachten de scholen te vergrooten. Van de 253 scholen met 1 leerkracht üijn or maar 19 het gevoln van afscheiding om de kerkelijke kleur. Laat men het minimum beter echter aan iedere school op drie of vijf stellen. Wat de leerlingen naar de christelijke scholen van Dr. Knyner betreft, iemand mens styl zoo sterk gesierd is, moet men een dorge- Into uitspraak als een hyperbool aanrekenen, die getuigt van zijn hinkenden ijver. Is de geest de schoolbesturen inderdaad zóo dat verslechtering van het onderwijs kan ver wacht worden 'i Debater meent zulks niet. In het globaal heeft het bestuur veel invloed, maar oefent die niet uit. Er wordt zoo gesproken over de macht van de geestelijkheid, maar de geestelijkheid heeft niet meer die macht als sommigen denken. De bijzondere onderwijzer heeft werkelijk veel meer vrijheid dan zijn openbare collega (uitbundig gelach). Er is herhaaldelijk gespreken van dogmatisch onderwijs. Den katholieke onderwijzers ia het verboden dogmatisch onderwijs te gevon. Wat de tweede redevoering betreft, consta teert spr. dat de inleider zelf met zijn rede schitterend heeft bewezen dat neutraliteit een onding is en de neutrale school dan ook duch tig heeft afgebroken. De neutraliteit laat debater echter koud, waar hij geen neutraal onderwijs doch onderwijs op godsdienstigen grondslag verlangt. Debater zal op de neutraliteit niet verder ingaan, doch vraagt, geeft des kinds wat des kinds is, maar ook geef den godsdienstigen, geef den kerkelijken wat zij meenen dat hun toekomt. De heer J, R. van 't floff verklaarde zich te kunnen aansluiten bij wat door den heer Van Lent 1 Hij heeft niet veel onderwijs genoten is geen geleerd man, en daarom zal hij op de rede van den heer Gerhard niet diep ingaan. Doch hij kan niet nalaten het af te keuren dat nu nog van paganisten wordt gesproken nu Kuijper zelf het woord heeft ingetrokken. Dan heeft inleider den bijzonderen onder wijzer verdacht zonder daarvoor bewijzen hij te brengen. Te ruim half twaalf ving de repliek aan waarbij de heer Gerhard het volgende in he1 midden bracht. Spr. wil beginnen me. den tweeden debater in figuurlijken zin af te maken. Dat debater geen geleerde is, beaamt de heer Gerhard volkomen, en neemt hij hem geenszins kwalijk, wel dat hij niet geluisterd heeft. Inleider heeft niet de neutraliteit zoo als zij in werkelijkheid is afgebroken, maar zooals zij door de tegenpartij wordt voorgesteld. Juist heeft inleider willen aantoonen, dut onder het gekibbel der kerkelijke partjjen de neutrale school, ondanks de valschc voorstellin gen van het begrip neutraliteit, hij haar de waarachtige neutraliteit zien geboren worden. Als de heeren meenen dat spr. de neutraliteit heelt aan de haak gesteld, dan verblijden zij zich met een doode musch. Spr. is belenmaal niet boos over het woord pagnnist. Hij vindt het wat een mooi woord, dat de menschen heel helder zegt dat hij niet van het slag U van Dr. Kuyper. De heer van Lent heeft allerlei verontschul digingen bijgebracht 0111 ons te doen gelooven, dat het niet die vaart zal nemen met de ge volgen, als spr. vreest. Toch heeft spr. hem gaarne gehoord, want hij vindt in den lieer van Leut een collega, al komt bij hein vank den partijman boven, neem eerst gevraagd en dan kan overwogen worden of ook voor het partij belang iels kan worden gedaan. Als de heer van Lent beweren wil dat de onderwijzer de school maakt moet spr. er toch op wijzen dat het schoolbestuur de steenen houdt. Toen de heer Van Lent zeide dat de bijzon dere onderwijzer nog vrijer was dan de openbare was hij nie^ alleen humoristisch, maar zelfs paradoxaal. Ten opzichte van het jus promovendi heeft spr. niet gezegd dat hij reeds blij is met het woord, doch dit doelde op de rechtspositie. Nader licht de inleider toe hoe de schoolbestu ren zich blind staren op „het is te duur". Toen de heer Van Lont sprak over dogma tisch onderwijs, dacht inleidermijn waarde collega Van Lent, gij kunt mijn kinderen met vreugde tot opleiding krijgen. U is het te doen om goed onderwijs en als dat steeds voorzit kunt ge den kinderen met geen dogmatische kwestie lastig vallen. Doch juist het betoog van den heer van Lent heeft de overbodigheid der bijzondere school bewezen, immers welke christelijke deugden zijn geen maatschappelijke. Waar spr. eischt in de school een opvoedend element dat opleidt tot zelfstandig denken, daar is ten opzicht dezer onderwijs novelle slechts een standpunt mogelijk, absolute verwerping. Niet wat de partij vraagt, doch wat het on derwijs eischt is de aan te leggen maatstaf. De heer Van Lent vraagt nog hoe de heer Gerhard dan het bijzonder onderwijs buiten deze wijzigingen om, wenschte te verbeteren. De heer Gerhard antwoordde hierop, dat lt'j daarover wenschte te spreken wanneer de no velle van de baan zal zijn. Te half een ging de vergadering na dank aan inleider uiteen. met onverdeeld genoegen bij gewoond, terwijl de aanwezigheid van eenigc officieren door de exucuinnten zeer gewaariWrd werd. De toneelstukjes werden vlot gespeeld, de zangnummers mei entrain gezongen, ter wijl de schennnummers getuigden van veel studie en behendigheid. Kortom, dc golieele uitvoering droeg den stempel van goede voorbereiding; bet daverend applaus, dat uit en dan opging, was dan ook welveidien.l door allen, die hebben medegewerkt tot een zoo Hink geheel. Den fi-len Maart wordt er van wogo de Toynbee- vereeniging «Ons Huis" een tooneel- voorstelling in «Amicitia" gegeven. Opge voerd wordt het alleraardigste blyspel «Jonge Harten" van Murcellus Einants. De uitvoering, Zaterdagavond in «de Arend" door do ordonnansen vereeniging, «Wilbel- inina" gegeven, werd door een talrijk publiek Zaterdag cn Zondag zal de Vereeniging tot bet houden van Kunstbeschouwingen de portefeuille van Bulla en Zonon, bevattende aquarellen en schetsen, exposeeren. De tooneelverseniging «Vondel" geeft 27 Februari een uitvoering in de Keizerskroon. Aan de Militaire Guls ontleenen wij het volgende. «Toen een milicien, die gehuwd was en die voor hoi halingsoofeningen, onder de wapeuen moest komen in bet garnizoen waar bij woonde, bet verzoek deed om thuis te mogen slapen, had dit bet volgende verloop. De kapitein liet een schriftelijk verzoek opmaken door den sergeant-majoor der com pagnie, liet dit door den milicien teekenen en zette op het stuk zyu beschouwingen en het advies om as gevraagde gunst te ver leenen. Den volgende dag werd het stuk terug ontvaugeo, omdat de zaak niet behandeld was op een «rapport op verzoek" (gedrukt model, waarop alle tnogelyke gegevens, den verzoeker betreffend, voorkomen, zooalseinde van den diensttijd, lengte van den verzoeker, klasse van schijfschieten, uiterlijk voorkomen, enz.) Het verlangde «rapport op verzoek" werd nu opgemaakt en ingediend. Den volgenden dag verlangde men daaren boven een schriftelijk verzoek van den milicien. Dit werd ingediend, geschreven op vei papier. Den volgenden dag werd medegedeeld, dat dit verzoek op '/2 vol papier geschreven moest zijn. Het alsnu aan de (te voren niet bekende) eischen voldoende verzoek bereikte eindelijk don commandeerenden ol'Il.der,'die de beslis sing te nemen had, enwerd afgewezen". Die Eifersueht ist eino Leldenschaft, die mit Eifer sucht was Leiden schalTt. Wegens plaatsgebrek moeten wij bot uit gebreide verslag van de lezing des heeren Fiedeldy Dop, gisteren avond in «de Arend", gehouden, ui'.stullen tot ons volgend nummer. Verz«k«r U d«t men Uj de echte Forater's zalf gerft, deielfde die de heer Verwjjnen gehad heef». Ze ie Ie Amersfoort verkrijgbaar bjj dan heer A. VAl» DK WEG. Toezending geschied franco na ontvangst van postwissel li F. 1.75 voor den- of F. 10.- voor see (loosen. Men vraagt ous, of wjj ook weten, waar men kaarten kan bekomen voor dc uitvoe ring van Marijke van Schevetiiugen op 22 Februari. Daar we geen inlichtingen konden geven, wil de commissie van uitvoering zeker ons wel op de boogie brengen. Red. Amersf. Crt. RECLAMES. 1--5 regels f4.25, iedere regel meer f0.25. Ziekten to Harderwijk. Er is mats wat iemand mesr uit zjjn humeur brengt, niets wat Uw geduld meer op da proef steil dau jeukiug der huid. Aambeien maken U bijna kraukxiuuig ze houden U den gehoelen nacht wakker. Prikkeleude huiduitslag is even slecht, en even moeilijk te genezen. Dergelijke kwalen worden met den dag erger. Dank zjj verklaringen gelijk de volgoude, leginnan de menschej in te zien dat zi een geneesmiddel onder hun bereik hebben tegen (leze ziekte. De heer G. Verwynon, wonende Smeepoorterbrink te Harderwijk, schrijft ons: Het is thans reeds ruim tien jaren dal ik voortdurend geledon heb aan bloe dende, uitwendige uanbeien. Dit is iets waarmede veel menschen, die in Indiö vertoefd hebben, aan gedaan ijju en ofschoon ik reeds verschillende ge neesmiddelen biervoor gebruikt had, mocht het me toch niets baten. Direct toen mijn aandacht ge trokken werd, door do goede quuliteiton Uwer zalf, liet ik me een doosje komen. Ik gebruikte bet zear zorgvuldig en reeds na ren tiental dagen be kwam ik verlichting. Toon ik Uw zalf twee maanden toegepast bad, was ik geheel van mija vervelende kwaal geneven. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11 buren en verburen van buizen. Amersfoort, Aknhkmschk weo 8. Aparte salons voor DAMES- en HEEREN Billijk Tarief. OIFFEUR-POSTICHEUR. Bloklandstraat 6, b/tl Christelijke school. Inrichting .voor alle soorten WNDWF.RK BROCHEER, en CARTONNAGE-WERK. ENCADREMENTS. Het onderhouden van BIBLIOTHEKEN en LEESGEZELSCHAPPEN. Verder all s wat tot het vak behoort. AanbevelendG. NIJHOFF. In verband met bovengenoemde loterü, wordt een ieder, die in het bezit oener polis van de My. LOTISICO wenscht te komen, beleeld verzocht hiervau spoedig mededeeline te doen. Polissen ad f4.— per maand. Op aanvrage gratis toezending van prospec tussen. WALTMANN Co., ARNilEMSOHESTRAAT 7. Bouwmaatschappij ALGEMF.ENE VERGADERING van AAN- DEELHÜUDERS op Dinsdag 28 Februari 1905, 's voormiddags elf uur, in het hotel «De Vergui.df. Zwaan" te Amersfoort. Aandeelhouders worden attent gemaakt op Art. 20 der Statuten vervat in de Staats courant van l i Januari 1899, No. 12. P. H. van HASELEN. Directeur. Amersfoort, II Februari 1905. alle prijzen en kwaliteiten WEER voorradig in Langestraat 37, AMERSFOORT. in Goud, Zilver, Nikkel en Staal. Eigon reparatie-inrichting. Horloge- en Instrumentmaker, Lakokstraat 42, Amersfoort. Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen. OP - - - ZATERDAG en ZONDAG 18 en 19 FEBRUARI 1905 telkens van 10 tot 4 nar, in AMIC1TIA, der PORT E F EIIIL E met AQUARELLEN eu ETSEN van BVFFA ZONEN- Toegang voor NJET-leden f0.25.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 3