Stadsnieuws. Correspondentie. Ingezonden. Marktprijzen. Zij is de uitverkoren persoon daartoe, allereerst omdat ze eene vrouw is. Wilhelmina van Oranje is op dit oogenblik de éeoige regeerende vorstin. Het hoogste voorrecht der vrouw is echter te allen tyde geweest vredestichtster te kunnen zyn. Dat is haar recht en plicht. Wilhelmina van Oranje neemt door baar geslacht een by- zondere plaats in onder de gekroonde hoofden van Europa. Als vrouw vermag zy wat «nderen zou worden kwalijk genomen. Het zal niemand ergeren, dat de stem van haar hart, de overwegingen der nuchtere politiek doet zwygen. In den Oost-Aziatischen oorlog kan en mag de Koningin van Holland slechts denken aan de slachtoffers van den bloedigen tweemaal reeds beeft Wilhelmina van Oranje bewezen, dat zij zich haar plicht als regeerende vorstin bewust is. Eens was het, toen zy een brief schreef (aan wijlen ko ningin Victoria, vóór het uitbreken van den oorlog met Transvaal, waarin zy verzocht of die vorstin haar invloed zou willen ge bruiken om den bedreigden vrede te behouden. Den tweeden keer trad zij op in denzelfden geest, toen zij den gryzen Krüger haar land aanbood als schuilplaats. Thans zou baar roepstem kunnen weerklinken door de ge- heele beschaalde wereld«de wapens neer." Io Holland's residentie, onder de vlag van de koningin, beraadslaagden enkele jaren geleden de afgevaardigden van alle beschaaf de landen, over de middelen en wegen om den volken de zegeningen van den vrede te verzekeren. Thans woedt een afschuwe lijke kryg in Mantsjoerije, die duizenden on- schuldigen doet vallen. Misschien gelukt het aan Wilhelmina van Oranje iets er toe by te dragen, dat de woorden van toen in daden worden omgezet." Eenige dagen later schreef hetzelfde blad «Naar aanleiding van het stuk door de bekende schrijfster Camille Heimer heeft deze een brief ontvangen van de barones Hertha von Suttner, dien wij hieronder laten volgen." «Geachte collega. Uw beschouwingen in het blad van 8 Jan. hebben mij ontzagelijk veel genoegen gedaan. Het is een grootsche gedachte. Inderdaad zou Wilbelmina van Oranje de meest ge schikte persoon rijn om Keizer Nicolaas er aan te herinneren, dat in hare residentie zyn vredelievende denkbeelden zijn verkondigd, en dat in den Haag de overeenkomsten ge- teekend zijn ook door Rusland en Japan waardoor de mogendheden niet alleen het recht hebben, maar ook verplicht zijn om door haar bemiddeling te trachten oorlogen te verhinderen of er een einde aan te maken. Op éeo punt verschil ik met u. Niet alleen hei hart spreekt, maar ook het versland, als verzocht wordt, dat het bloedvergieten zal ophouden, zoo goed als het vernielen van have en goed en het veroorzaken van besmette lijke ziekten. In het streven naar vrede spreken verstand en hart beide. Als de torsten een doel willen bereiken, b.v. het in-bezet-nemen van een ijsvryo haven, of meenen dat bun prestige gevaar loopt, zien ze tegen geen middelen op, en doen ons denken aan een, die zyn eigen huis en dat van zijn buurman in brand steekt, om een ei te kunnen koken. Uw beroep op Koningin Wilhelmina ver dient zooveel mogelijk te worden verbreid. Ik herhaal«het denkbeeld is grootsch", en ik ben jaloersch van u, die op den inval kwam. Harteiyk, hartelijk dank uit naam van allen die ijveren voor den vrede". Vergadering van den Raad op Dinsdag '21 Februari 1905, des namiddags ten 11/* ure, waar de volgende punten van behandeling, aan de ords komen 1. Beëediging van den heer S. J. van Duinen als lid van den gemeenteraad. 2. Wijziging verordening regelende de samenstelling en iurichting der commissie van toezicht op het lager onderwijs. 3. Voorstel betreffende het rooien van boomen op de Kortegracht. 4. Voorstel tot wijziging der verordening op de tapperijen enz. 5. Vaststelling 3e aanvullingskohier der inkomstenbelasting 1904. 6. Reclames 1e en 2e aanvullingskohier van de inkomstenbelasting. 7. Voorstel inzake verpachting by open bare inschrijving van jacht op de Leusder- heide en de overige aan deze gemeente behoorende gronden. 8. Benoeming van een dameslid der com missie van toezicht op het lager onderwijs. 9. Benoeming gemeente-secretaris. De aanbeveling ter benoeming tot secre taris dezer gemeente, in de plaats van jbr. mr. B. W. Tb. Sandberg, bestaat uitdehee- ren: mr. dr. J. 6. Stenfert Kroeze, commies redacteur ter secretarie te Zwolle, benoemd commies ter secretarie te 's Gravenhage co mr. dr. D. Tulma, boofd-commies ter secre tarie te Haarlem. Het aantal sollicitanten bedroeg 18. Bij het plaatselijk telephoonnet is aange sloten mr. H. J. M. van den Bergh, advocaat en procureur, Bergstraat 33. In de te Hilversum gehouden vergadering van de Propaganda-Com missie: St. Martinus (bestaande uit afgevaard'gden van Kruisver- bonden in de dekenaten Amersfoort, Naarden, Montfoort, Utrecht en Wijk bij Duurstede) is gekozen tot bestuurslid in plaats van den heer J. Brouwer Rz., die om gezondheidsre denen bedankt had, de heer Th. J. H. Bi- anchl, voorz. der afd. Amersfoort, die de be noeming aannam en tevens ook die tot voor zitter. De portefeuille van BUffiH Zonen in Amicitia. Als 'twaar is, dat kunst het kind is geboren uit het huwelyk van fantasie en smaak dan tijn er veel buiten-echtelijke dat zijn natuur lijke kinderen bij deze kunstbeschouwing in „Amicitia". En daar „natuurlijk" zyn een anders goede hoedanigheid zou wezen van een kunstwerk is dat van de hier tentoongestelde teekeningen na joist niet altijd te zeggen. Doorgaande met deze reaeneering zijn er echter toch ook wel „echte" kinders aan te wijzen en gelukkig I De totaal-indruk is, dat, in 't algemeen ge sproken, 't tentoongestelde beter is hooger staat dan in den laatsten tijd te aanschouwen In 't midden van de voorste rij, 3 teekeniDgen: T. Offerman» geflankeerd door Rooieboom en Kamerlingh Onnes. De Offermans mooi van licht-verdeeling met veel atmosfeer. De bloemen van W. Koozeboom zeer delicaat van kleur een fijngevoelde aquarel. Vergeleken bij vroeger-gezien werk, de Kamer- lingh Onnes zwak wèl toch dat fijn-kleurige goed nat gehouden in de teekening vanO.-I. kers. Als krabbel de teekening van Th. de Bock, zeer goed weergevend een brok natuur. Gorter, "evenaïs Voerman en Rip door 3 teeke ningen vertegenwoordigd, laten zich niet van de voordeeligsten kant kijken Gorter's „Herfsten" zijn gedacht „fijn" en geworden „goor". Zijne teekening op de voorste rij is nog de minst „mislukte" I Voerman in zijn „rozen" heeft nog iets als een nagalm van het heerlyke, wat vroegere zijner „Rozen" bezaten. Zijn „stilleren" is knap doch zijn landschap Dat is geen natuur. In dien geest heeft hij wel eens veel betere ge geven. Het kleine teekeningetje van Rip is vluchtig gewasschen en bevat knappe gedeelten. Steelink en Wijsmuller hebben fijn-gevoelde teekeningen. Sommige gedeelten in Steelink doen denken aan Mauve's scheppend genie. Die „Herfst" van Wijsmuller is zoo fijn en mooi gevoeld, dat onwillekeurig een gedichtje van Gbezelle of de Concourt u voor den geest komtl Deze teekening „doet" 't geheel beter dan zijn anderedie „zon" moet uitdrukken I Een onbeduidende Breitner (waarschijnlijk uit lang vervlogen tijden) 'n knappe Rip een paar gemaniereerae Duchatels. Op de achterste rij stippen wü even aan Nokken, bekend recept Kuipers die 't vooral in de breedte en lengte zoekt een beide van Jan van Essen, die hiermee laat zien dat hij beter onder de carnivoren thuiB is, dan by de konijntjes. Onder de tentoongestelde etsen noemen wij een bizonder fraai gelaagde van C. Dake naar Neuhuys'„Moeder bij wieg". Een BtadBgezicht van Breitner, een (beetje te zwak) etsje naar Mauve'» „Vaartje". Heerlijk gevend 't moment is echter de ets „Après l'averse" naar Mauve I Poëtisch de „Herder" naar Josef Israels. Prachtig de „Molen" naar Maris Ditmaal gingen wij met een voldaan gevoel uit „Amicitia" wij hadden genoten. Dat veel van de portefeuille van Buffa moge blijven in Amersfoort Je hebt in je leven weieens van die mo" menten, waarin je iets zegt, dat je ondanks je zelf ontsnapt. En zoo herinneren wy ons, dat we, jaren geleden, reizend van Amersfoort naar Ny- megen, tot onzen reisgenoot zeidehè, wat zou't leuk zijn, als de trein eens derailleerde, zonder dat er natuurlijk ongelukken by voor vielen." Een damo, in 't boekje van de coupé ge zeten, bleef maar heel strak en styf in haar boek turen, zonder ooit het blad om te slaan, waardoor we bij onszelf de opmerk ing maak ten, dat ze öf verstolen naar ons luisterde, óf een rol van buiten leerdezij begon echter harteiyk te lachen bij dien ondoordachten uitval. Het ys was even wel gebroken wij met ons drietjes waren weldra druk aan 't praten en de damo stelde zich voor als Juffrouw Groote uit Amsterdam, de eerste Nutsspreekster in ons land. En toen zij eenige |maanden later in't Nut in onze goede stad een spreekbeurt kwam vervullen, werd dat als een buitengewone gebeurtenis beschouwd. Alle hoofden wend elen zich als door een tooverstaf aangeraakt, om, toen daar plecbtig «binnenschreden" eerst de voorzitter, vervolgens een eren deftig in 't zwart gekleede heer, daarna de spreekster, een mager, pardon, slank, k^ein vrouwtje in een stemmig zwart zijdje, vervolgens weer een bestuurslid en nog een bestuurslid, tot sluiting van de stoet. 't Was een evenement een vrouw achter den groenen katheder, en een vrouw, dio heelemasl niel Terlegen bleek eu roo bt„TridrU' dezelfd.plech- tige optocht werd afgespeeld, in omgekeei de richting altijd - van de zaal naar de foyer- toen was het gesprek tusschen de chocolade en koflie-saroureerende dames: «de durf om zoo maar in 't publiek te spreken En een harer, heusch een goede, eenvou dige vrouw, meende, dat «het veel eigenaar diger was geweest als de juffrouw in de zaal was gebleven, in plaats van met al die heeren in de foyer te gaan wyndrinken", een wel wat te fantastische voorstelling van het ge zellige, eenvoudige verpoozingskwartiertje, dat elk spr. met de bestuursleden in de foyer doorbrengt. En was 't wonder, dat wy onwillekeurig aap dat alles dachten, toen wy op 't nuts- programma den naam eener spreekster zagen? Nu verwonderde zich niemand meer, dat er eon vrouw optradles idéés marchent óok in dat opzicht, dat men nu de attentie had om de spreekster, julfrouw Wybrandi, een bouquet te offreeren dat boort er zoo bij men ziet zoo graag, dat 'n vrouw bloemen worden geboden, 't klinkt zoo goed, als men, zooals gisteranavoud, baar door een man, hier ds. Busch Keizer, een woord van waardeering hoort brengen. Vooral, of liever alleen dan, waaneer het zoo welverdiend is als door juffrouw Wy brandi. In Fr. van Eeden's Lioba sprak zij't meest tot het hart zij ontroerde werkelijk haar publiek door haar mooi, eenvoudig zeggen, dat nooit te veel gaf eo daardoor diepen indruk maakte. Na de pauze schonk zij ook menig genot vol oogenblik door de voordracht van eenige kleinere gedichten, zoodat we er zeker van zijn, dat, als juffrouw Wybrandi hier weer eens optreedt, ze rekenen kan op een nog grooter publiek, al was de zaal voor een N utslezi ng Dond erdagavond bepaald flink bezet. Wat we vernamen omtrent de opvoering van Maryke van Scheveuingen, op 22 Febru ari in Amicitia belooft veel. Bovendien, 't is een alleraardigste operette, die heel leuke coupletteu bevat, zoodat we overtuigd zyn, dat het publiek zich uitstekend amuseeren zal. We hebben dus alle reden om te vermoe den, dat aan «Liefdadigheid" een flink bedrag zal ter hand gesteld kunnen worden, hetgeen die veresniging zeer ter stade zou komen, want er zyn er zoovelen, die ondersteuning behoeven. En wat is er barder dan om hen, die verdienen geholpen te worden, te moeten afwijzen, wegens gebrek aan geld. En waar belangeloos zooveel ijver, zoo veel goede wil ten beste wordt gegeven, daar is de eenig verlangde satisfactie, de meest gewensebte belooning er voor, een uitverkocht huis op den avond der uitvoering. De voorstelling >eeu vrouw, die de broek aan beeft", Maandag 30 Januari in «de Arend" door het, Holl. tooneel gezelschap van Am sterdam gegeven, is zoo iu den smaak ge vallen, ook door het vlotte spel, dat a s. Maandag 20 Februari genoemd gezelschap weer in de Arend" optreedt, thans met bet vermakelijke Kluchtspel »Onze Don Juans". 't ls een kostelijke grap geen levenskwestiën worden er in behandeld en toch een stukje leven geeft ze er worden tooneeljes in afgespeeld, welke heusch niet beelemaal verdicht, alleen misschien wat sterk getee- kend zijn! Wie dus eens lachen wil, vroolijk, harteiyk, lachen, die wone de voorstelling Van «Onze Don Juaus" by. De le luitenant W. J. J. Hasselbach van het 10e reg. infanterie wordt met 1 Mei gedetacheerd by hetle regiment veld-artillerie alhier. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat de Israëlietische lotelingen van de lichting 1905, welke zulks verlangen en voor zooveel dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen zuilen worden ingedeeld in de garnizoenen Leeuwarden, Groningen, Assen, Amsterdam, Utrecht, Amersfoort, Arnhem, LeideD, 's-Gravenhage, Middelburg, Bergen- op-Zoom en Breda. Bij den te 's-Gravenbage gehouden schiet wedstrijd ter gelegendeid van het jubileum der normaalschietscbool heeft eeu afdeeling van het 5e regiment infanterie in den corps- wedstryd een derden prys behaald. O os werd een heel fraai bericht meege deeld omtrent 'n ventje, dat aangelokt door de militaire muziek, uit Utrecht naar hier gekomen zou zijn. B(j informatie ter plaatse, waar men het weten kan, werden we gewaar, dat bet feit veel nuchterder is. Een minderjarige uit Utrecht werd hier in den nacht van Don derdag op Vrijdag zwervend aangetroffen en is gisterenochtend weer naar Utrecht ge bracht. De militaire uniform, noch de muziek heb ben het dus ditmaal op haar geweten Afgeluisterd: «Mevrouw, mag ik morgen naar Utrecht" vroeg een twintigjarige dienst bode aan de vrouw des huizen. i «Wel Grietje, hoe kom je er M| op 'n Woensdag xoo midden in de week? En waarom «Wel, mevrouw, ik wou morgen zoo graag Diet in de sUd zijn. Myn vrijer trouwt met een ander meisje. Eu dat zie je liever niet' Historisch De vrouwen willen wel graag een kleinen voet hebben, maar op den grootsten loven. Den heer J. C. Het door n Ingezonden stukje over Marijke v. Schevenlngen wenschen wij om verschillende redenen niet op te nemen. In ons redaetlonneel gedeelte verwijzen we zeil echter gaarne naar die aanbevelens waardige uitvoering, óok om het goede doel, dat aan haar ten grondslag ligt Redactie. Het opnemen van Ingezonden stukken breugt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt □immer teruggegeven. M. D. R. In uw blad van Dinsdag 14 Februari komt een uitvoerig en te prijzen verslag voor van de vergadering 1.1. Zaterdag in «Amicitia" gehouden. Beleefd verzoek ik u echter de opname van eene kleine aanvulling. Met de «vryheid" van den byzonderen on derwijzer is door mij bedoeld zijne vrijheid in de school, binnen de grenzen der richting, die wordt voorgestaan;— niet de vryheid van godsdienstige of politieke overtuiging. Met de ontkenning van «dogmatiek op de school" het tegenspreken van de uu zoo vaak gehoorde bewering, dat de bijz. school geregeld behandelt en volledig bespreekt «allerlei dogma's"; en de jeugdige hersenen volpompt, alsof er in 't geheel geen rekening wordt gehouden met 't bevattingsvermogen der kindereD. Ik meende, dat dit voldoende uit 't debat bleek. Een en ander diene, om niet al te »para doxaaV' te schijnen. U dankend, met hoogachting, Uw dw. dr., J. Th. van LENT, Zeist. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Departementshoofden. Wijkbezoe- k eTs en Belangstellenden zal het Centraal-bnrean a.s. DINSDAG 21 Februari des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusscbentijds tol den Boekhouder der vereenigiDg, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. Predikbeurten. Ned. Herv. Geweeste. 8T. JORIS KERK. Voormidd. 10 uur, Ds. Ter Haar Uomeny. Beveetiging als lidmaat der Herv. Kerk. Namiddag 2 uur. Da. Ds. Van Aalst. Bediening van den H. Doop. Avonde 5'/» uur, De. MeiDers. GA8THUI8KERK. Voorin. 10 uur, de heer Teeling Godsdien» tonder*. Evang. tutti. kerk. Voormidd. 10 uur, De. De Meyer#. Reweiratranteche kerk Voorm. 9uur, De. Hoogkaas. Gereforw. kerk A Voormidd. 10 uur, De. Donner. 'e Avonde 6'/, uur. De. Donner. Beiden koeren maandelqksche collecte. Gereforw. kerk 8. Voormidd. 10 uur, D». Teerink. Avonde 6'/s uur, De. Teerink. Beide keeren collecte voor de Diaconie. Vr|# Gereforw. Geweeate. 'Voormidd. 9'/j uur, lating. 'a Avonde 6 uur, lezing. Amersfoort, 17 Februari 1905. Appelen fa— a f5.— Peren f0.- a fO.— Zandaardappelen f150 a fl.80 Hoen- dereieren f3.50 a f4.— per 100stuks. Boter f 1.35 k f 1.45 d. k. Margarine f 0.— a f 0.— Kippen f0.90 a fl.20 Kuikens fl.— i 11.30 Piepkuikens f0.—i f0.— Ganzen f0.— a f 0.— Eenden f 0.90 i 11.20 Hazen f 0.— a f0.— Wilde komjn.n f 0.— a f0.— Tamme konijnen f0.80 k fl.30 p.st. Duiven f0.— k f0.— p. paar. Vette varkens f0.— a 10.—. Magere varkens f 14.k f20.— Zeugen f if—. Biggen f9 k 113. Aangevoerd waren ongeveer: 80 heet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappden 200 heet. Zandaardappelen, 50 000 st. Hoendereieren, 1200 kilo Boter Vette varkens, 30 Magere varkens, Var-' kens voor exportslageryen, 150 Biggen en Zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2