"Stadsnieuws. lingen op dit stuk ingetrokken, doch zul voorlaan niettemin verboden blijven, het lastig, dringend of afpersend vragen van fooien ter gelegenheid van nieuwjaar, kermis, atomer of dergelijke. Worden te dezer zake door het publiek gegronde klachten ingebracht of blijkt, dat uet niet goven van fooien met minder gedien stige bestelling ot' dienstverrichting aoor do beambten wordt beantwoord, dan zal dit streng gestraft worden. Het wenschen of vragen van fooien ge durende do bestelling oï andere dienstver richtingen blijft cvoneens verboden. De gewone audiëntie vau den Minister van Binnenlandsche /aken zal op Zaterdag -5 dezer niet plaats hebben. •Posle-restante-brieven worden voortaan alleen dan aan den adressant op diens aan- vrage aan het postkantoor uitgereikt, als die adressant niet woont in de gemeente, waar heen de brief geadresseerd is. Woont de adressant in de plaats, waarheen de posle-restante-brief geadresseerd is, dan moet hy eerst maar een abonnement postbus (box) nemen. Alleen in dat geval kan hg den poste- restante-brief krijgen, die dan in zijn postbus wordt gestopt, waaruit hg dien zelf kan lichten". Doze nieuwe bepaling zal voor het geheel land gelden. Het »N. v. N.", hierbij aan, dat dergelgke maatregel reeds verscheiden jaren geleden genomen is. Indien bleek, dat een ingezetene geregeld brieven poste-restante ontving, werd hem aangezegd, dat hg een postbus moest nemen, De »Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland" zal 22 April te Utrecht haar algomeene vergadering houden. De beschrijvingsbrief bevat o. m. dc vol gende punten De heer G. Oosterbaan, hoofdinspecteur der volksgezondheid, te Zwolle zal spreken over »De taak van den schoolarts" een voor stel tot intrekking van hel aldus luidende voorstel van het hoofdbestuur: Art. 1ÖA.R. worde gelezen als volgtDe algemeeno ver- gadering wordt jaarlijks gehouden op Vrijdag en Zaterdag vóór Paschen. Namens het hoofd bestuur zal verder de 1ste secretaris do algc- raeene vergadering uitooodige» haar instem ming te betuigen met de volgende verklaring, welke nader door hem zal worden toegelicht. De stelling, dat het openbaar lageronderwys vrg moet ziju van alle godsdienstig en politiek dogma, kan naar den vorm, waarin ze vervat is, worden aanvaard maar behoort naar de beteekenis, welke er veeltgds aan wordt toe gekend, met beslistheid te worden afgewezen. tien ambtenaar ter secretarie eener Noord- Hollandsche gemeente richtte dezer dagen aan bet hootd der openbare lagere school tevens secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim aldaar, het verzoek, om alsnog ten spoedigste in te zenden het jaar verslag van haar werkzaamheden aan den gemeenteraad, aangezien dit reeds in Januari bad moeten plaats hebben. Als antwoord op deze uitnoodiging ont ving hij naar de Standaard mededeelt, het volgende bericht Geachte heer! Met het opmaken van bovengenoemd ver slag zou ik zeer kort kunnen zijn 1. Onze voorzitter is reeds meer dan l1 ja jaar geleden gestorven 2. Er is nog nooit een ander in zyn plaats benoemd 3. De commissie heeft nog nooit vergaderd 4. Het notulenboek van den secretaris is nog in blanco 5. We hebben nog nimmer eenige vervol ging in zake leerplicht behoeven in testellen en rekenen er op, dut ook nimmer te be hoeven, aangezien we hier te doen hebben met zeer volgzame schaapjes, die bg eon enkele aanmaning van het hoofd der schcol direct al hun kwade neigingen betoomen. Het verslag dat ik dus aan den raad zou indienen, zou alleen deze woorden bevatten ^Uitgevoer^^Niets||^^^^^^^^^^^ Een occasional scbryft Dinsdagavond van kwart over acht tot kwart voor tien vergaderde ten Raadbuize de Raad onzer Gemeente onder voorzitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiets. Behalve de heeren E. L Visser, die wegens lichte ongesteldheid verhinderd was de ver gadering bg to wonen en C. Th. van Beek, die in het Buitenland vertoeft, waren alle leden tegenwoordig. Nadat de vergadering op de gewone wijze was geopend, deelde de voorzitter mede, dat geen bezwaren zijn ingekomen tegen het besluit van den Ruad tot toelating van den heer S. J. A. van Duinen als lid van den Gemeenteraad en stelde hg voor alvorens tot de gewone werkzaamheden over te gaan, Jen heer van Duinen te installeeren. Na door den waarnemenden Secretaris, den heer jhr. Van Reggersberg Versluijs, te zyn binnen geleid, werden door den beer Van Duinen de bij de wet gevorderde eeden af- 1 gelegd, in handen van den Voorzitter. De Voorzitter wenschte den heer Van Duinen geluk met hot vertrouwen door zyne medeburgers in hem gesteld, door hem te verkiezen tot lid van den gemeenteraad. Dc Voorzitter hoopte, dat waar de heer Van Duinen roods mot zooveel ijver is werkzaam geweest in het belang van Handel eu Nijver heid hier ter stede, onder hoogoren zegen het hem moge gegeven zgn ook in den Raad zgne gaven en talenten ruimschoots dienst baar te maken tot heil onzer Gemeente, in het bijzonder in het behing van den Handel en de Nijverheid. De heer Van Duiueu dankte voor de zeer waardeerende woorden en nam vervolgens plaats. Daarna had de lezing der notulen plaats, zij werden ongewijzigd gearresteerd. Ingekomon waren Modedeeling van verhindering tot het bij wonen der vergadering van den Wethouder E. L. Visser. Voorts Kon. Besluit tot goedkeuring van de verordening op de heffing van vuur-, haven en tongeld op de Eem, en een desbetreffende goedkeuring van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Gedeputeerde Staten goedkeuring van het Raadsbesluit van 31 Januari j.l. tot vaststelling der salarisre geling van den onderwijzer C. Noorderbos. Id. tot goedkeuring der regel salaris-rege ling voor onderwijzend personeel aan de scholen voor L O. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van Gedeputeerde Staten is verder inge komen de Bouwverordening, zoo als die door B. en W. aan dat college is verzonden, tot ter vaststelling door don Gemeenteraad. Verzonden naar de afdeelingen. Nog is ingekomen: De rekening der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, welke voor de leden ter inzage wordt ge- legd. Dankbetuigingen a. van raej.J. A.de Bruin voor het haar verleend verlof, b. van den ouderwijzer C. J. F. Prins, voor de regeliug zijner jaarwedde als leeraar aan de Burger avondschool en voor de wyziging zijner tij delijke benoeming in eene vastec. van het personeel der Politie voor do verhooging dor jaarwedden. Oik deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van den onderwijzer aan de Openbare lagere school aan de Beekstraat C. Noorder bos is iugekomen de modedeeling dat hg is benoemd te Rosaria bij het Argeniijn-ch on derwijs en verzoekt dus eervol ontslag togen 1 Maart a.s. Na spoedeischend-rerklaring werd dit vet zoek ingewilligd. Vervolgens komen de restoerende punten der Agenda aan de orde. 2. Wijziging verordening regelende de samenstelliug eu inrichting der commissie van toezicht op het lager onderwijs. B. en W. zeggen in hun toelichting: Uit oen# met de Coinmiaaio vau toezicht op het Lager onderwys gevoerde correzponduntio betreffende de interpretatie vuu art. 1 der verordening regeleude de samenstelling en inrichting der Commissie, is ons de weuschelykheid gebleken, de redactio vau dat artikel to verduidolykeo. De vraag deed xich namelijk voor of door de benoeming van een lid der Commissie tot lid van den Gemeenteraad, waardoor het getal leden der Commissie levens lid van den Raad zijnde, boven hel in art. 1 bepaald getal van twee leden steeg, een vacature in do commissie deed ontstaan. Tea einde de beantwoording deser vraag niet afhankelijk (e stellen van een wisselend inzicht bet ons wensebelijk voor bet artikel self xoodanig omtrent de bedoeling van het betrekkelijk artikel komt to redigeeren dst elke twijfel worde opgoheven. Mitsdien hebben wij de eer Uwe vergadering in overweging tc geven art. 1 der bovenaangehaalde verordening te lexon als volgt; .De 1'laatniilijko commissie van toexicht op bet „Lager onderwys bestaat uit negen leden, waar onder „ten hoogste twee dames en ten hoogste twee leden „van dan Gemeenteraad". „Die na zyne benoeming als lid der Commissie „tol lid van den Gemeenteraad word: benoemd, „behoeft vóór deu affoop van sjjn tijd van zitting in „de Oommiesie niet af te treden". Een desbetreffend ontwerp-raadabealuit bieden wy U bierbij ter bekrachtiging aan. De heer Plomp deelde mede, dat door de thans voorgestelde wijziging eenigzins werd te gemoet gekomen aan de bedenkingen aan de tegenwoordige regeling, maar toch was spr. niet voldaan. Immers zoo als de zaak bij de aanneming van het voorstul van het Dag. Best. zou worden geregeld, zou wel een wel voor de toekomst gedekt zgn, doch wat te doen voor bet huidige geval. Om nu voor elk geval, dus ook voor het verledene gedekt te zyn zou spr. willen voorstellen, aan het artikel nog een derde alinea toe te voegen, en te lezen: •De plaatselijke commissie van Toezicht op het Lager Onderwys bestaat uit negen leden, waaronder ten hoogste twee leden van den gemeenteraad. Hij die na zyoo benoeming tot lid der commissie tot iid van den gemeenteraad wordt gekozen en daardoor het aantal raads leden in de commissie boven twee doet stij gen, bohoelt voor den afloop van den tijd van zitting in de commissie niet af te treden. De wyziging wordt geacht te zyn in wer- kiug getreden op den dag van vaststelling der verordening De beer Celosse kon zich mot het voor gestelde wel vereenigen. Erg noodig was het niet, maar nu eenmaal over de interpretatie werd gesproken en deze onduidelijk werd geacht, hadden B. en W. geenbezwaarde redactie van het besproken artikol te wijzi- aen. De heer Plomp wil nu ook voor het verledene gedekt zyn, welnu daar is geen bezwaar tegen en spr. zou dan ook welaan het D. B. willen voorstellen het voorstel Plomp te willen overnemen. Zulks geschiedde waarna geheele wijziging werd goedgekeurd. Voprstel tot rooien van boomen aan <ie Kortegracht. Het advies B. en W. luidt: In Uwe vergadering van 1 Meurt 1903, werd by dc behandeling van bot voorstel tot het rooien van do xicb in minder gunstigen staat bevindende hoornen op de Kortegracht, en om deie door jonge heesters van dezelfde soort te vervangen, waartoe door de Heide-niantscbappy was geadviseerd, da vrees geuit, dat bet behoud vau eDkale oude boomen den wel stand aldaar niet xou bevorderen, met bet oog waarop in overweging werd gegeven al do oude booraeu te rooien, en door een geheel nieuwen aanplarit te vervangen. De Voorzitter aohtle het toen voorsiohtiger, bet advieB van de Heide-maatschnppij te volgen, vooral omdat de Gemeenteraad tooh in de band beeft, over bet al of niet behoud van de overgebleven boomen te allen tjjde te besohikken. Overeenkomstig ons voorstel werd daarop besloten. Nu opnieuw stemmen in Uwe vergadering xyn opgegaan voor een gelijkmatige beplrnting van de beide zijden van do graoht, en ook aan ons ooilege thans voorkomt, dat bet aanzien van de Kortegracht er door zal winnen, bobben wy de eer Uwe vergadering in overweging te geven, te besluiten tot bet doen rooien van de nog tien ter plaatxe staande oude linaeboomen, en ons te mechtigeD, de ledige plaatsen aan te vullen mat heesters van de zelfde soort, als die welke aldaar in bet voorjaar van 1903 zijn gaplant. Z. tl, of h. st. overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot rooing besloten. Voorstel tot wijziging der verordening op de tapperijen enz. De toelichting der Commissie van Wetge ving luidt: By arrast van den Hoogen Raad dd. 12 Novem ber 1900 is beslist dat de bevoegdheid tot dispen satie van het verbod eener plaatselijke verordening die door den Burgemeester overeenkomstig deze ver ordening krachtens art. 188 der Gemeentewet kan worden verleend, niet vatbaar is voor overdraobl op eeu hein ondergeschikt Gemeente-ambtenaar, die daaromtrent zelfstandig souda hebben te beslissen eu dal de daaruit voortvloeiende onwettigheid der bepaling omtrent de vrijstelling van het verbod ook bet verbod zelf verbindend niaakl. Uit dien hoofde werd aan art. 11 der verordeoing op de tapperijen, koffiehuiien en logementen in Ge meente Amersfoort, waarvan de eerste zinsnede luidt: „In de tapperijen of koffiehuizen mag geen gele genheid tot dansen, tot verlotingen, tot kunstver- tooningon, tot muziekuitvoeringen, tot tooneelvoor- stelÜDg of tut andere vermakelijkheden worden ge- Ïsven, tenxy met schriftelijke vergunning van den urgemeester, of van zijnentwege", geen varbiu dende kraebt toegekend. In verband biermede beboorende woorden „of vau zijnentwege", voorkomeude aan bel slot van de le alinea van art. 11 dor gemelde verordening te vallen. Voorts beeft de ambteuaar van het openbaar Mi- nisteria by bot kautongereebt te Amersfoort ouzo aandacht gevestigd op een hoogst gawensebte wijzi- giug van de 2e zinsnede ran art. 4 van da zelfde verordening welke aldus aanvangt: „Het ts buD verboden in dien tussohentjjd bezoe ken in buis te hebben." Voornoemde ambtenaar is van oordeel dat hier voor ïd de plast» moet gelezen worden. „Het is hun verboden in dieu tussohentjjd bezoe kers in hunne tapperyen of koffiehuizen te hebben." Ook ons komt deze wijziging noodzakelijk voor omdat bet begrip „buis" niet voldoende beantwoordt aau hetgeen men door de verbodsbepaling beeft willen treffen. Mitedian geven wjj U in overweging aan den Ge meenteraad voor ta stellen de artikelen 4 en 11 der verordening op da tapperijen, koffiehuizen en loge menten in bovenbedoelden zin te wijzigen. Met alg. st. werd besloten, in de veror dening de volgende wyzigingen aan te brengen De aanhef van art. 4 tweede zinsnede wordt aldus gelezen: Het is hun verboden in dien tusschentyd bezoekers in hunne tapperijen of k$fl)huizen te hebben." In art. 41 vervallon de laatste woorden van de eerste zinsnede: •of van zijnentwege." Vaststelling 3e aanvullingskohier der inkomstenbelasting lfX)4. Vastgesteld. Reclames le en 2e aanvullingskohier van de inkomstenbelasting. Overeenkomstig de adviezen beschikt. Voorstel inzake verpachting by open bare inschrijving van jacht op de Leusder- heide en de overige aan deze gemeente behoorende gronden. B. en W. lichten hun voorstel aldus toe: Het jachtrecht op de heidegronden onder Leusden is krachtens Uw besluit van 30 November 1897, goedgekeurd by besluit van heeren Gedeputeerde Blaten, dd. 9 December 1897, no. 86, voor den tjjd van zes jaren onderbands verhuurd voor 170 per jaar. Voor 1906 en volgende jaren moet ditreohtalzoo thans opnieuw worden verpacht. Krachtens Uw besluit van 14 Juni 1863, goedge keurd by besluit van heeren Gedeputeerde Staten van 21 Januari 1863 no. 8 wordon voor het reoht tot bejaging van de Gemeentegronden, gelegou onder Amersfoort, Baarn, Hoogland, Eemnoa en Bunschoten jaarlijks tegen betaling van f8 vergunningen afge geven. Voor deze vergunningen werd ontvangen In 1900 f6, 1901 f8, 1902 f21, 1903 f24, 1904 f18. Het komt ons voor, dat deze jaohtrechten meer kunnen opbrengen, althans dat zulks te beproeven ware, door het verlaten van sedert jareu geldend stelsel van ondsrhandsche verpachting ton opzichte vau het jachtrecht op de Leusdorbeide on van afgife van jaarlyksche vergunningen ad. f8 ten opziohle vau dat recht op de overige aan de Gemeente in eigendom toebeboorende gronden. Van eene algemeen opengestelde inschrijving met hot reoht tot gunning aan den hoogstun inschrijver verwschten wjj hoogoro opbrengsten. Het grof wild is in de IsatatejareD in de provincie Uttrecht vry sterk toegenomen, hetgeen ook het jachtveld op de Leusderheide met de haar omrin gende bosschen ten goede kwam, w»^oor hare waarde als jschterrein is verhoogd en meer gega digden kan doen tegemoet zien dan in vroegere jaren, toen bet veld slechts klem wild opleverde. Dit pleit o. i. teu opzichte van dit terrein voor het houden eener openbars inschryviug. En ten aanzien van de onder de gemeenten Baarn, Hoogland. Eemues en Bunschoten gelegengouden, ter gesarasnlüke grootte van ongeyeer 112 Heotaren, verwachten wy van .ene openbare inschryving.ene boogere rentsbiiit.it, omdat d. waard, des.r gronden als jaebttorroin, welke tbau. grootandeels verloren gaat door hal afgeven van jachtvergunningen aan isder houder ocoer grooto jachtacte, geen waarborg kan word.n gevorderd, dat oordeal- kundig zal worden gejaagd,eanmerkelykwieden verhoogd door ze aan een in zyn perioon voldoende waarborgen aanbiedend jeohthef hebber te Naar aanleiding van bet bovenstaande hebban wy de eor Uwe vergadering in overweging te geven le be- slti i teu Burgemeester eu Weihouders te ™"ohtig®n tot het opstellen van eene openbare inscbryving tot verpaobling van hot jachtrecht op alle aan de ge meente Amersfoort toebeboorendo gronden met uit zondering van het in aanleg zijnde bosch en de wandelpaden op den Amersfoortschen berg, kades* straal bekend zectie 0 nos 989, 445,260 en 252, groot 7 H.A. 86 A. en 30 c.A. en zulks onder voorwaarde, dat de verpachting zal geschieden in de maand Maart de*u« jaare voor den tjjd van zes jaren in 'Tde'aan'do' Gemeente Amersfoort toebeboorende heidegronden, gelegen onder de Gemeente Leusden mot de daaraan grenzende bosscheu, gelegen onder de Gemeenten Lensden en Amersfoort, ter grootte van ongeveer 900 H.A. B. de aau de Gemeente Amersfoort loobeboorende bouw-, hooi- en weilanden gelegen onder de Ge meenten Baaro, Hoogland, Eemnes en Buuschoten ter grootte van ongeveer 112 Hectaren. 8. Benoeming van een dameslid der com missie van toezicht op liet lager onderwijs. Aanbevolen worden mevr. Warnsinck- Carlier van Dissel en mevr. Willemstijn- Graswinckel, Laatsgenoemde wordt met 12 stemmen, tegen drie op mevrouw Warnsinck, gekozen. 9. Benoeming gemeente-secretaris. Alvorens tot dit punt over te gaaD, worden de deuren (te 8,45) gesloten. Te 9.35 werd de zitting hervat. De heer G Dekker commies ter secretarie fungeerde als secretaris. Benoemd werd nu', dr. J. G. Stenfert Kroeze, commies redachteur te secretarie te Zwolle met 13 stemmen, tegen 2 stemmeu op mr. dr. D. Talma, te Haarlem. Daar bij du rondvraag niemand het woord verlangde, werd de vergadering te 9.45 ge sloten. Het Bestuur der Tramweg-maatschappij alhier heeft besloten persoonlijke jaars-abon- nementen geldig van 1 Januari tot 1 Januari den dienste der trampassagier uit te geven op schriftelijke aanvraag bij tien Administra teur verkrijgbaar tegen den prijs van f35 per jaar. Het abonnement kan op den eersten van elke maand aanvangen en zal dan een overeenkomstig gedeelte van dien jaarprijs in rekening worden gebracht. Verder brengt zij ter kennis dat de reclame in en op de tramrijtuigen werd uitbesteed aan den heer D. Burendse bier, aan wien men zich in deze aangelegenheid heeft te richten. Do le luitenant C. A. Prins van het 1e regiment veld-artillerie wordt van Utrecht naar hier overgeplaatst. Mejuffrouw A. M. E. Damen heeft te Breda met guDstigen uitslag het examen voor fraaie handwerken afgelegd. 'tWas stampvol bij «Marijke van Sche- veningen" gisterenavond, zooals trouwens wel te verwachten was. Allen speelden met opgewektheid en zongen met lust; wat 'naardig kleurrijk geheel gaf het tooneel soms te aanschouwen, wat deden ze vroolyk en leuk, die hupsche vischers- meisjes en mannen. De zang klonk friscb en monter aan alles was te merken, met hoeveel toewijding men gestudeerd en gewerkt had om een zoo goed geheel te verkrygen. De begeleiding van den heer Hendriks voldeed en zangers èn publiek, de frissche costumes, de coiffures van den heer van Ei meren, met zorg nagebootst, vielen ook zeer in den srasak, zoodat ieder der mede- werkenden bet woord van warmen dank en van waardeering, dat de heer A. M. Kol- lewijn tot hen richtte, ten volle verdiend heeft. En dat 't publiek het er mee eens was, bewees het daverend applaus. Een volgende keer, als dezelfde dames en heeren zich weer aangorden voor een zoo nobel doel stijving van de kas van Lief dadigheid zal de zaal zoo mogelijk zeker dichter bezet. De vergaderzaal van »Ons Huis" was Dinsdagavond geheel gevuld met dames en heeren die naar de zeer interesante leziDg van mej. Marie Jungius kwamen luisteren. Op uitnoodiging van 't correspondentschap Amersfoort van het Nat. Bur. voor Vrouwen arbeid en van de cursuscommissie van Toynbee kwam mej. Jungius ook bier ter stede de veelomvattende taak, van het Nat. Bureau van Vrouwenarbeid uit een te zetten in eene met lichtbeelden opgeluisterde rede. Na eerst het ontstaan van het bureau en den invloed van de zoo schitterende ten toonstelling van Vrouwenarbeid te hebben geschetst, zette spr. bet doel uader uiteen:

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2