Marktprijzen. Advertentien. GEVRAAGD. ZIT enSLAAPKAMER. maar als God je met pokken wil betegenen, ia het toch goddeloos ze niet te willen hebben. Daartegen mag je je niet beschermen. Dat christe lijk deel eischte afschaffing van den vaecine- „awang" en men eiBchte, dat als do ouders het wilden, het hoofd der school het goedvond, de dcholen weder als kweekplaatsen voor pokken moesten dienst doen. Maar de katholieke bladen hielden niet van pokken en schreeuwden haar best tegen het voorgestelde wetje. Het wetje ging weg en is sindsdien niet meer op de proppen gekomen. De loterij, kende men iets goddeloozer Afge schaft moest zij worden, als strijdig met het christelijk beginsel. Het wreede noodlot wilde echter, dat iu de zelfde dagen dat men om afschaffing der loterij vroeg, een groote verloting voor de Tranavaal- sche Boeren werd gehouden, waaronder de eerste calvinisten wat dapper teekenden. En de katho lieken O, die wagen wul gaarne een kansje. En zoo komt van de geleidelijke afschaffing, in niet minder dan 19 jaren, ook niet veel terecht. De Zondagsrust. Dat is ook een zuiver christe lijk beginsel. De christelijke volgelingen van Kuyper es. keken begeerig naar het puriteinsche Engeland. Zij zagen daar die gesloten huizen, die ledige straten en die langs gezichten. D*t was wat voor hen. Maar de Katholieken, kom in het Zuiden op Zondagmorgenfanfares en schietvereenigingen, daar wordt ge door gewekt. Och die menschen zijn er van overtuigd dat na een volle week van inspanning, hen ook wel een enkele dag van ontspanning toekomt. Wat is er nu van een Zondagwet tot stand gekomen Wij leven nog altijd onder de onuitgevoerde wet van '15, en anders als in een paar artikelen van de Arbeidswet heeft spr. van geen Zondags rust meer gehoord. Ook het huwelijksrecht is volstrekt niet andere geworden dan het was. Wat zien wij dus uit dit alles. Het ministerie is opgetreden met eez nee van beloften en al de dingen die de calvinisten zoo begeeren, zij hebben er niets van gekregen. Hoe zou het ook mogelijk zijn, dat deze regeering iets tot Btand zal brengen, waar zij regeeren wil met een grondwet, die reeds voor achttien eeuwen, onder geheel ander omstandig heden, voor geheel andere toestanden, in een geheel andere ecouomische verhouding werd gegeven. Bovendien, blijkt voldoende, dat wil men de Openbaring als grondwet hanteeren, men ze toch met behulp der Rede moet uitleggen, zoodat het ten slotte toch weer de Rede is die het bewind voert. Eigenaardig is het, dat als men om de specifiek christelijke daden van dit ministerie vraagt, men altijd als te haastig wordt afgewezen, en werke lijk hopen velen, dat al zijn deze wetten er nu nog niet, in toekomst ze toch kunnen verwacht worden, niettegenstaande, in de ruim 3'/» jaar dat dit ministerie aan het bewind is, nog niets op sociaal gebied ia gepresteerd. Men mocht toch van den man, die op het Sociaal congres in '92 uitriep: „Heere Heere, zij kunnen niet langer wachten, geen dag en geen nacht!" verwachten, dat hij wat spoed zou gebruiken, maar we wachten nu al drie en een half maal driehonderd vijf en zestig dagen en evenzoovele nachten en er komt nog niets. Wel hebben wij wetten gekregen, als de mili taire wetgeving, e. a. maar die waren reeds door vorige ministeries klaar gemaakt. Ja, wij hebben gekregen despeetwet. Dat was een prachtige wet. De man, die vroeger het huis gezin als de cel der maatschappij had voorge steld en de vrouw in die cel onmisbaar achtte, stelde nu de speetsters in staat, niet alleen des daags, in de speetinrichting te verblijven, om zoo mm haar huisgezin te worden onttrokken, maar drijft hen nu ook des nachts het huis uit naar de werkplaats. En dan de snelvuurkanonnen? Zijn die Bpeciflek christelijken is dat sociale wetgeving, als de zoo hoog noodige bezuinigingen op uitgaven, bezuinigingen op uitgaven, natuurlijk met in acht neming onzer verdedigbaarheid uitblijven? Waar blijft het volksleger, waarvan Kuijper vroe ger zoa'n gloedvol verdediger van was. Het rust bij het kiesrecht en de andere democratische wetgeving bij de oude plunje. Toen men Kuyper aan zijn volksleger "herin nerde, zeide hij er eens over te hebben nagedacht. Doch Van Kol had gezegd, als het volk in zijn geheel weerbaar werd, er door de socialisten wel eens profijt van kon worden getrokken. Men lacht, maar het is toch eigenlijk hoogst treurig. De hoogonderwijswet, ja, die staat op christelijk Btandpunt, in zooverre daar onder verstaan wordt, gereformeerd-kerkelijk. Dat is een wet voor de Sereformeerde kerk en haar vrije universiteit, ie schepping van Dr. Kuyper. Doch het specifiek christelijke gaat men wel wat betwijfelen als men ziet, dat mannen als Schokking, Lohmun en De Visser dan minister-president dwongen met de eene hand terug te nemen, wat hij met de andere hand trachtte te geven, (effectus ci- villis). Ook de L. onderw.novelle is van dien aard, maar al komt zij nog in behandeling, het staat nog zeer te bezien of zij zal worden opgenomen in het Staatsblad, voor de verkiezingen. Vraagt de Standaard ons, „wat zijt gij naastig 't is nog geen Juni" dan antwoordt spr. met de artikelen in de Standaard toen dr. Kuijper daar nog hoofd redacteur van was. Toen het cabenet nog niet aan het bewind was, schreef dr. Kuyper, dat men o p een grooten oogst in het vierde jaar niet moest rekenen zelfs mist voor dat jaar de troonrede haar be langrijkheid, en al wat nog wordt opgediend is reclame voor de stembus. Na April is geen Kamerpresident in staat, de zitting fiink bezocht te krygen. Al roept men dus Heere, Heere, daarmede is men niet klaar, en spreker tart dan ook ieder geestverwant van dit ministerie straks in bet debat een sociale wet te noemen, door dit minis terie tot stand gebracht. Het is roerend te zien, boe dr. Kuyper altijd en achterdeurtje weet open te houden. Zoo is het ministerie zoo ernstig heeft belemmerd. Goed, spr. geeft daarvoor desnoods twee Bociale wetten cadeau, maar wat is er uitgevoerd in de rest van den tijd. Waarom komt men met het postwetje. Spr. zal het niet uitpluizen, alleen wil hy wijzen op het ernstigegevaar dat wij beloopen, als een postambtenaar stukken tijdelijk kan terzijde leg gen. Wat moet dat worden aan den vooravond van verkiezingen, als dan circulaires worden verspreid, en het aan het oordeel van een amb tenaar wordt overgelaten, of zij niet voorloopig terzijde moeten worden gelegd, omdat er wel eens wat in kon Btaan, dat voor- de regeering niet zoo heel vleiend is. Waar blijft ons recht, waarop wij zoo trots zijn, om ook op papier onze gedachten vrijelijk te uiten. Maar wij hebben toch onze Drankwet, roept daar iemand uit de zaai, doch als ik hem vraag of daarin nu iets specifiek christelijks ligt, dan zal hij met een volmondig neen antwoorden. Spr. heeft met die wet nooit gedweept. Feitelijk is het een verbeterde editie van de door een liberaal gemaakte wet, doch ze is zoo verbeterd, dat zelfs intelligente Kamerleden niet meer wisten waar zich aan te houden. Zelfs Kuyper was de leiding kwijt, en dank zij de socialisten, heeft hij er heel wat amendementen en artikelen doorgesleept. Het is een wei, waar verscheidene artikelen niet van zijn toe te passen, maar het ie te hopen, dat zij nog wat zal doorwerken, dan zullen wij eens zien, hoe ontnuchterd de menschen worden, van de zegeningen van deze regeering. Is dan ook al op christelijk-wetgevend gebied niets in het staatsblad te bespeuren, toch is er wel eenige verbetering. En dan heeft spr. niet het eerst het oog op de benoemingen. Dat ook andere regeeringeu vroegen naar partijgenootschap, in plaats van uitsluitend naar geschiktheid, is zeer af te keuren. Maar thans is er geheel iets anders. Spr. zet hot geval uiteen van de ondcrwy'zer, wien men vroeg, toen bij plaatsing in Indië verzocht, naar godsdienst, naar al of niet rechtzinnigheid in de leer, enz. enz. Als hooge autoriteiten als, de heer Fabius dat doen, dan weet men wel welken geest waait. Dr. Kuyper vond de daad niet zoo verkeerd, daar zij maar diende om eens te kijken of de man ook algemeen ontwikkeld was. Als wij ons afvragen, vanwaar komt het dat wij geen oogst te verwachten hebben, dan zien wij dat zulks een gevolg is van de samenstelling der verbonden partijen. Kuyper heeft al9 democraat eenvoudig zijn draai moeten nemen, en hij is vastgeketend aan een macht die hem driemaal overvleugelt en die slechts reactie wil door haar streng con- cervatisme. Men zal wel een Arbeidswet en een Arbeids contract krijgen, maar die adermen niet den fris- schen, geest, dien men bij een volksministerie, had mogen verwachten. Het ontbreken van het democratische aan dit ministerie, blijkt ook uit de Tariefwet. Er is geld noodig, zeker, maar nu tracht men het niet te krijgen langs den weg voorgeschreven door het democratische beginsel, maar op een wijze, waardoor het volk onevenredig zwaar in de lasten moet bijdragen, een sociale wetgeving, eischt een belasting, waaraan de meest weer- krachtingen evenredig meer bijdragen Maar bij deze tariefwet, worden de armen, die de klompen en petten dragen, en die het meest (evenredig) de ingevoerde artikelen ver bruiken, het zwaarst gedrukt. Juist is bij belasting heffing elke gelijkheid de grootste onevenredig heid. De accyns zullen vermeerd worden. Tweemaal is daartoe een voorstel ingediend, maat evenveel malen iB het weer ingetrokkon. Waar spr. dus de coalitie der christelijke par tijen veroordeelt, omdat hare samenstelling uit vooruitstrevende en de meest reactionaire, con servatieve elementen haar een werken in demo cratiseren geest onmogelijk maken, daar,' wil hij niet zeggen, dat iedere coalitie verkeerd is. Geheel anders is het met de coalitie tusscben Unie-liberalen en Vrijzinnig-democraten. Deze coalitie moet goede vruchten afwerpen, omdat zij steun op hechte en practisch houdbare be ginselen. In de eerste plaats is zij dogmavrij. Dan is er bij de gecoaliseerden een streven naar het zelfde doel, alleen verschilt het tempo. In de derde plaats zijn de democratische ele menten er in de meerderheid, en dus niet zoo als nu, afhankelijk van de conservatieven. Het is lang niet onmogelijk, dat ook de de mocratische elementen in de christelijke coalitie zich losmaken van het conservatieve bloc, Kuyper heeft het in de Kamer erkend, en er op gowezen dat het lang zeer wel onmogelijk was, dat er een tijdstip in de naaste toekomst zal aanbreken, waarop de democratische ele menten van links en rechts elkander zullen ont moeten en samen naar een doel zullen streven. Spr. wil nu eens even laten zien, wat men te wachten heeft van de vrijzinnige coalitie. De concentratie der vrijzinnigen is de laatste tijd nogal eens besproken, en wat een zeer goed teeken is, met erg groote vinnigheid. In 'e poli tiek lokt iedere daad beoordeeling, en hoe grooter gevaar men er in ziet, des te harder loopt men er storm tegen. Het mooie dezer coalitie, het is reeds terloops opgemerkt, ligt daariD, dat geen der partijen hun begiusel behoeft prijs te geven. De Vrijzinnig Democraten waren in 1901 voor grondwetsherziening om te komen tot algemeene kiesrecht. Bereids hebben zij hun woord ingelost en zijn met een bepaald voorstel voor den dag gekomen. Nu stonden zij voor het feit van twee kwaden het minst ernstige te moeten kiezen. Zij hadden de keuze of gebroken en verdeeld in kracht deze meerderheid bestendigd te zien, en daardoor nog verder te verzinken in het chris telijk moeras, of iets toegeven, een beetje min der snel vooruit te loopen en zonder beginsel verzaking mede te werken met hen die in een langzamer tempo naar hetzelfde doel loopen. Trouwens voor het oogenblik rali er nog niet meer te bereiken. Al zou men zelfi een liberale me»r<lerl,eid kitte" ^jhStaaMOi nuttige handwerken de'°d»mes G. J. Boer- dan nog zon mon niet direct Kuniiüii ixe>, «„i,,,,., M ir H»m«- recht voor mannen en vrouwen en eene andere Te Utrecht zijn geslaagd voor het examen handwerken de dames G. J. Boer- II. Geleno en M. E. van Hamersveld. rvc.ü vuv,. ---. jr be_ De Iij3t van personen, die voor plaatsing werkstelligeii. Het is dus politiek trachten te bekomen wat te verkrijgen is, en dus niet den weg te volgen van beta es of niets. Nu hoeft men daar wei een groot aantal UCUUC1M tirades op verkncht en gesproken van mr. ireuu i bcyat 337 namen. in de karos bij Borgesius, maar wij zullen het toejuichen, wij een het eind van de volgend» wetgevende periode, dit tot Btand kunnen oren gen dat althans de belemmeringen voor eene invoering van het algemeen kiesrecht zullen xyn uit dt.ii weg geruimd. De vrijzinnig-democraten aarzelen niet er van stonde af aan er op te wijzen, dat zij zoo spoedig het zoover is gekomen, met alle kracht zullen ijveren voor de invoering van dat algemeen kiesrecht, welk beginsel dus volstrekt niet door hen wordt verdonkere maand. Het geheel program der coalitie te bespreken is niet spr. plan, maar toch wil hij er een het een en ander uit mudedeelen, vooreerst wordt geeischt de handhaving der bij de Grondwet gewaarborgde positie der neutrale school. De schoolkwestie wil spr. niet behandelen, waar die reeds door verschillende bekwame sprekers hier ter stede is uiteengezet. Slot Verslag in het volgend nummer. va__ komen en niet voorkomen op de van kracht bet «Ties j zijt,fle kiezerslijst of op de lijst model A «„..tol I b(;(joe|j J,, jiet Ie lid van art. 23 der Kieswet De heer mr. dr. J. G. Stenfert Kroeze heeft zijne benoeming tot secretaris dezer gemeente aangenomen. De heeren J. kerklioll', D. do Groot en J. A. Hoksbergen zijn benoemd tot deskundigen der schattingen van de dranklocaliteiten in deze gemeente, voor het jaar 1905. Wij herinneren belanghebbenden aan het voorschrift van art. 50 der nieuwe drankwet, waarbij is bepaalt! dat de houder van eene voor 1 Mei 1904 verleende vergunning voor den verkoop van sterken drank in eene voor bet publiek toegankelijke localiteit, die ua 30 April e. k. het bedrijf wenscht voor te zetten, vóór 1 Maart e. k. aan B. en W. het verzoek moet richten, waarbij opgave wordt overlegd van de oppervlakte der localiteit of localiteiten, om in tie akte van zijn vergun ning en in het afschrift daarvan de wijzi gingen aan te brengen dat zij voortaan gelden zal voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dad tien liter voor gebruik ter plaatse van verkoop of elders. By gebreke van dat verzoek, vervalt de vergunning met 1 Mei 1905. Hot concert, gisteravond door Jubal gege ven (de bescheiden naam «uitvoering" van vroeger kan gerust door die van concert wordeu vervangen) was een nieuw succes voor de jeugdige vereeniging. Het is opmer kelijk hoe in korten tijd door de bekwame leiding van den directeur G. Bikkers, den nieuwbenoemden kapelmeester van het 5e regiment alhier, gesteund door den, ijveren lust van de werkende leden in zuiverheid van stemming, eenheid van samenspel en aanspelen van voordracht, weer had gewon nen. Alle nummers liepen zeer goed van stapel en het was een aar.genaame afwisseling, dat drie solo's de eigenlijke orkestnummers vervingen. Eerst een vioolsolo, voorgedragen door den bekwamen violist Vierdag, daarna een lluitsolo door den uitstekenden fluitist M. Vischer en toen weer een van den heer Vierdag. Die drie nummers werden prachtig voor gedragen en begeleid, het eerste dooi een j deel van het strijkkwartet con sordini, het J 2e en 3e door een gedeelte van het strijk kwartet en eenige blaasinstrumenten. Die begeleidingen waren zuiver en bescheiden, zoodat het solo instument goed kon uit komen. Het is te hopen Jat Jubal door de wel- gestelden goed gesteund zal blijven. De concerten van Jubal valler zeer in den smaak van een groot gedeelte van de bur gerij, ook van de minder gegoeden voor wie morgen 2G Februari het program var gisteren, dat acht nieuwe nummers bevat, wordt uitgevoerd. Voor het in de maanden Juli,en Augustus e.k. hier ta lande te houden examen voor toelating |tot den Hoofdcursus, ter opleiding van onderofficieren voor den rang van 2e luitenant der infanterie en van 2e luitenant kwartiermeester, respectievelijk voor den dienst hier te lande en voor den dienst io Nederland-lndië, worden de navolgende ge tallen plaatsen opengesteld: I. voor het leger hier te landeinfanterie 31administratie 6. II. voor het leger in Nrlerlandsch-Iudië: infanterie 8; administratie 5. De opvoering van Heijermans nieuwste tooneelstuk «Allerzielen" zal Maandag 6 Mrt. hier plaats hebben. Als bestuurslid voor de provincie Utrecht van den Algemeen Bond van R. K. Kiesver- eeniginge in Nederland is gekozen de heer D. P. Hamers, alhier. Maandag 27 Februari heeft in de Arend, 's avonds om hullnegen een algemeene ver gadering van de Verepniging «Ambachtschool voor Amersfoort en Omstreken" plaats. Geen beter troost dan geen troost noodig te hebben. Predikbeurten. Ned, Herv. Gemeente. ST. JORI3KERK. Voormidd. 10 uur, Da. Meiners. Namiddag 2 uur, Da. Ter Haar Romeny. 's Avonds 5Vj uur, Da. Van Aalst. Inleiding tot de lijdousprediking. G ASTHUISKERK. Voorm. 10 uur, de heer Teeliug Godadieiwtonderw. Evanfl. Luth. kerk. Voormidd. 10 uur, Da. De Meijere. Remonatrant8ehe kerk Voorm. 9'/j uur, Prof. Dr. T. Cunnegieter te UI recht. Gereform. kerk A Voormidd. 10 uur, Da. Donuer. 'a Avonda 5'/, uur, Da. Donner. fiersform. kerk B. Voormidd. 10 uur, Da. Teerink. a'Avonda f>V« uur, Da. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. 'Voormidd. 97, uur, lezing. 's Avonds 6 uur, lezing. Amersfoort, 24 Februari 1905. Appelen f3.a f5.— Peren f0.— a f0.Zandaardappelen f 1.50 a f 1.80 Hoen- dereierer, f 3.30 a f3.80 per 100 stuks. Boter f 1.35 a f 1.40 p. k. Margarine i 0. a f'O. Kippen fO.OO a 11.20 Kuikens f0.afO. Piepkuikens fO.a f0.— Ganzen f0.— a f0.— Eenden f 0.90 a 11.30 Hazen t 0.a f0. Wilde konijnen 10.— a fü.— Tamme konijnen f0.80 a f 1.40 p.st. Duiven f0.a f0.p. paar. Vette vurkens f0.a 10.Magere varkens f 15.— k f20.— Zeugen f40 a f60. Biggen 1'9 113. Aangevoerd waren ongeveer: 50 heet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 120 heet. Zandaardappelen, 50000 st. Hoendereieren, 1200 kilo Boter. Vette varkens, 30 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 150 Biggen en 10 Zeugen. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan Departementshoofden. VV ij k b e z o e- kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 28 Februari des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoodeischende zaken wende men zich tusschentijds tol den Boekhouder der vereeniging, den lieer N. G. VAN heSTADT Kleine Haag 7. Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bij liet over lijden van onze Moeder en Behuwd- moeder betuigen wij onzen hartelijken dank. E. van der PLANK—Bonk. J. van der 33LANK. Amersfoort, 24 Februari 1905. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden van onze geliefde Zuster, Be huwdzuster en Nicht, betuigen wij hiermeden onze hartelijken dank. Uit aller naam, C. van OMMEREN. Amersfoort, 25 Februari 1905. ALLEN, die iets te vorderen hebben van-of verschuldigd zijn, aan de nalatenschap van mejuffrouw de wed. H. OVERGOOR, gewoond hebbende te Amersfoort eu aldaar overleden, den 28 Januari 1905, worden verzocht daarvan op gave of betaling te doen, vóór den 1 Maart 1905, ten kantore van Notaris A. N.J. VOS, te Amersfoort. Het Openbaar Ministerie te Utrecht eischte tegen E. F. van hier, zes maanden gevangenis straf wegens het schrijven van smaadbrieven. Met en 1 Mol een HUISKNECHT genegen een paard te verzorgen, op een buiten bij Zutphen van de N. H. Godsdienst. Brieven letter O. Starinks boekhandel Markt Zutphen. GEVRAAGD tegen 1A PRIL gemeubileerde Brieven met prijsopgave, onder motto «Kamer", aan hot Bureau (oude) AmerS' foortsche CourantKortegracht 9.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2