Binnenland. Stadsnieuws. Militaria. het woord «uitgeven" ook wellicht den zin van «vefsproiaen" hechtte. Dio medehandelaar was Cornelis van der Aa, die er later zelf zooveel als maar ip zyn vermogen was, toe bydroeg om zich als raur- telaar van de priusgezindo party te doen beschouwen, doch zich in 1782 (dus in een tyd, waarin de gomoederen al zoor bewogen en de harten reeds zeer verdeeld waren) nog liet vinden tot de uitgave van A. Loosjes «St. Kuslntiu3 genomen en hornomen", waarin Kugoland zeer hard gevallen en Frankrijk juist zeer hoog geroemd word. Hy was in 1749 te Leiden geboren uit Cornelis van der Aa on Elizabeth van dei- Tocht en werd er den 22 October van dat jaar in de Pieterskerk gedoopt. Den 2 October 1799 werd hy vrymeester-boekverkooper in zyn geboortestad, die hy echter roeus liet volgende jaar verliet. Hy vertrok toen naar Haarlem, waar hy echter eerst in 1779 het burgerrecht verkreeg, den 29 Mei van dat jaar zyn proef als boekbiuder deed en zich als boekhandelaar etablisseerde; den 29 Sep tember 1788 word hy er Vinder en 8 October van dat jaar Deken van het Boekverkoopers- gild. Zooals hy zolf schrijft, genoot hij aldaar «weldra de algemeene achting" en kort na zyn vestiging werd hy benoemd tot Boek binder ter Secretarye, gelyk hem ook weldra de leverantie dor Latynsche School en der Voeren weid toevertrouwd en hij in 1792 tot Drukker van het kleyn-zegel word be- noomd. Maur nauw was de oude verdeeldheid in den lande weer boven gekomen en moest men zich of voor óf tegen deu Stadhouder verklaren, of hy ondervond reeds wat het, vooral toen, zeggen wiide tot de minderheid te behooren. Men duidde bet hem zeer euvel, dat by iu 1790 weigerde een hem als lid der Burger-Socioteit voorgelegd request te teekeuen, vooral daar by openly k verklaarde, niet met alle zaken daarin vermeld te kunnen meegaan. Toen by in 1791 tot den Schut terlijken dienst geroepen werd, aanvaardde hij daarbij weldra deu post vau officier. Wel was hem aangeraden voor deze bediening te bedanken, daar hij door deze te aan vaarden openlyk partij koos voor het destijds nog 2eer Prinsgezind stadsbestuur, maar hy sloeg dien raad in den wind. De gebeurte nissen van 19 Januari 1795 (de rovolutie krijgt beslag, Willem V vertrekt) maakte een einde aan zyn ofliciersschap en tegelijk aan zyn ambt als öecreturis van den Schuttersraad, dat hy byn& zes jaren had vervuld. Was hy vroeger, vooral in en na '93, al eens meer lastig gevallen om zyu weinige vocrliefde voor een omwerping iu helstaat- kundige, den 1 April '95 werd er, zooals hy bet noemt een Feitelijke Aanranding opzijn B»rsoun gepleegd, «en dat nog wel door uslbewaurders, neen, Rustverstoorders". Toeu hy zich iu d;m avoud van dien dag met zijn vrouw naar huis begaf, werd deze «door zekere Frans vau Loouwen, Horloge- makur iu de Korte Veerslraal, te dier tyde wacht hebbende als Canonnier voor het Raaihuis, met opzet op do kleedran getrapt, waarna Van Leeuwen ysseiyk vloekende on scheldende" onzen ongelukkigen boekver- kouper toevoegde«Oranje Hhxem, Donderso Schelm, ik zil je den hals breken," enz. Gelukkig gebeurde dit vlak by Van der Aa's woning en dankte deze liet aun een Franscb officier dat hy er voor 't oegcnblik «met een paar stompen afkwam". Muar zijn aan rander drong met nog een drietal anderen den eerzamen boekwinkel binnen, waar hij Van der A a «met de lendenen tegen een toonbank iu het voorhuis wierp". «Den bra ven ollicier dit ziende, trok hem ten tweede male van my af, waarop ik uit het Voorhuis retiroerde en Hy benevens de 3 andere zich uit myn Huis hebben verwyderd", zoo ein digt Van der Aa zyn «Verbaal van het ge pleegd geweidEen half jaar later gaf hel Stedelijk Bestuur, door hem het Nieuwe genoemd, een ander bewijs, dat met de ver- I andering van zaken ook een groot deel der door hem zoo luid uitgekreten «algemeene acnting" verloren was gegaan. In de laatste dagen van September toch, werd hern het volgende besluit te huis gezonden: Voor den Burger Cornelis van der Aa. Het Stadsbestuur van Haarlem, in aan merking genomen hebbende, dat de bedie ning van boekbinder ter Secretarye dezer Stad, een post van die natuur is, dat dezelve behoort te en moet bekleed worden door iemand, die ten volle het vertrouwen van het Stadsbestuur bezit en van wiens politicque denkwyze men zoodanig ovcrtuygd is, dat men hem zonder eenig wantrouwen de visie vau allo Slacken welken hem aldaar onder het oog kunnen koomen, kun toebetrouwen; daar nu de thans fungeerende Boekbinder ter Secretarye, Cornelis van der Aa, dit ver trouwen niet bezit: Heeft het Stadsbestuur voornoemd uyt dien hoofde goedgevonden en verstaan gem. Cornelis van der Aa van de voorz: bediening van Boekbinder ter Se cretarye te demitteeren, zoo als de zei vo daar van gederailleerd wordt by dezen. Actum ten Raadhuizeden 24Sept. 1793 enz. Door den Minister vnn Marine is een capi- tulanten-stelsel ingevoerd. Voortaan zullen maandelijks ter kennis van belanghebbende worden gebracht lijsten, hou dende opgave van betrekkingen, welke ouder het Departement van Marino ressorteeren, binnenkort vacant komen en die vervuld kunnen worden door gewezen onderofficieren en minderen der Marine en van het korps Mariniers. Gegadigden, die hun eerste dienstverband van minstens 11 jaren voleindigd hebben, kunnen, wanneer zy aan nog enkele eischen voldoen, naar bedoelde betrekitigen sollici- teeren, terwyl in dit opzicht, zy die in de Koloniën vertoeven, niet uitgesloten zijn. Ontslagenen wegens lichaamsgebreken ko men ook in aanmerking mits hunne gebre ken geen bezwaar opleveren voor do te ver vullen betrekking. llior to lande zul in de maanden Juli en Augustus een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij do Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld29 plaatsen voor jongelieden met bestemming om tc worden opgeleid voor den dienst hier te lande; 23 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch-Indië. Men zie bijzonderheden omtrent dit examen in de Staatcourant. Naar aanleiding van een verzoek van den Pensioenraad voor Burgerlijke ambtenaren zijn iu het belang eener afdoening van de aanvragen om pensioen, de ambtenaren wien het aangaat, uitgenoodigd voortaan bij hunne aanvrage om pensioen, behalve de stukken ten bewijze van diensten welke voor vergel ding met pensioen in aanmerking komen, tevens over te leggen een behoorlijk inge- vulden en door den belanghebbende onder teekenden staat van dienst volgens daarvoor vastgesteld model. De minister van Marine brengt ter kennis vau belanghebbenden dat krachtens Kon. besluit van 24 Februari in dit jaar by het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden toe- gelalen tien jongelingen als adelborst der 2e klasse voor den zeedienst, op de voorwaarden vor mt in hel Reglement voor het Instituut, bij bovengemeld besluit voorloopig vastgesteld; zestien jongelingen als adelborst der3ekl. voor den zeedienst, op de voorwaarden ver vat in het voorloopig gehaudhaafd wordende Reglement vuor het instituut, vastgesteld bij Kon. besluit; dat in het jaar 190(1 voor do laatste maal de gelegenheid zal worden opeugesteld om ingevolge de bepalingen van laatstbedoeld na vergelijkend examen, als adelborst der 3e klasse by hot Instituut te worden geplaatst. Voor nadere bijzonderheden ziu verder »St.-Ct." No. 50. Naar aanleiding van een mededceling vun «Het Volk" dat door eene Hollandsche firma uit bet Zuiden te Londen een groote party z.g. rotte koffie, die voor het gebruik te Londen is afgekeurd, is aangekocht om naar Neder land verzonden te worden, kan de «N. R. C." mededeelen dat door deRegeoring maatregelen zyn getrollen om de verzending van dit be dorven materiaal te voorkomen. Iniusschen zijn reeds eenige balen verzon den, waarmede bei Staatstoezicht op de volks gezondheid in kennis is gesteld, om zooveel mogelijk de in eonsumptiebrenging dezer bedorven waar legen te gaan. De Rond van directeuren van Ambachts scholen in Nederland heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een breed gemo tiveerd adres gericht ter Zake van de Cen trale Middelbare Technische School. De Boud wil o. m. ook buiten die school de gelegen heid open houdun om een examen als ara- bachtsleeraar af te leggen en wenscht daartoe aan bestaande ambachtsscholen,burgeravond en teekenscholen cursussen voor voorgezet onderwys te verbinden. De gewone audiënties van de Ministers van financiën, marine en binnenlandsche za ken zullen deze wenk niet plaats hebben. Hoe goed het ;s, dat d« Leerplichtwet werd ingevoerd, moge weer eens blijken uit het volgende Van de in 1904 bij de militie te land tot eerste-nefouing in dienst gestelde miliciens, die de meeste schooljaren hadden doorge it racht in de hierna vermelde provinciën, kon het achter elke provincie aangeduide procent lezen noch schrijven: Noord-Brabant 2.91 o/0. Gelderland 2.74 <"0. Zuid-Holland Fkkdekiks. 0.81 °/o,Noord-Holland l.03°/o, Zeeland 2.20°/0 Utrecht 1.1(5 Friesland 2.37 üverijsel 2.44 Groningen 3.94 Drente 7.46 Wordt vervolgd.) I Limburg 2.4(5 v Heden werd ten Raadhuize gehouden de openbare aanbesteding voor de levering van 80000 waalstraatklinkers, waar ingeschreven werd als volgt,.,,n W. van do Kooij, te Amersfoort voor f 14*9; Th. W. Bonte, te Amersfoort voor f1444; firma Heult 8c Co., Gorinchetn voor f1440; O. Wassink, te Amersfoort voor f1431.20; C. Ruitenberg, te Amersfoort voor f 1429-50; R. Jansen, te Nijmegen voor f 1404; H. de Hans, te Njjmegen voor f 1360; J. G. Arendsx Co., Wugeningen voor f1420 en J. vun den Berg, te Amersfoort voor f1424. De levering is gegund uan J. G. A rends Co., to Wageningen, voor de som van f 1420. Mej J. van Dam, slaagde te Utrecht voor de acte nuttige handwerken. De Aincrsfoorteche Tramweg-Maatschappij vervoerde in de maand Februari 6094 be talende passagiers, tegen 5714 in 1904; de opbrengst daarvan was f448.276 met nog f22.05 aan diversen, totaal f 470.32 tegen een totale opbrengst van 1'482.23 in 1904; zoo dal de opbrengst per dagkilometer is 9.33 tegen 9.22* in 1904. Maandagavond hield de verecniging «Am bachtsschool vour Amersfoor t en Omstreken" een algemeene vergadering onder voorzitting van den lieer G. J. Buys. Toen te 8.45 de vergadering werd geopend waren er 12 bestuurs- en 12 gewone leden waaronder eenige vertegenwoordigers van vukvereenigingen aanwezig. De notulen uer vergadering van 13 Septem ber werden na voorlezing door den Secretaris, den lieer H. Gerritsen, na op voorste! van den voorzitter een kleine wijziging te hebben ondergaan, gearresteerd. Vervolgens had de vaststelling der reke ning en verantwoording over liet laatst ver- loopen boekjaar plaats. Door de commissie bcstauude uit de heeren J. B. H. F. Teengs, A. M. Tromp van Holst en J. C. J. Bels Rijcken en belast met het nazien der Rekening en bijbehoorcude bescheiden, werd lot goedkeu ring gcudviseerd, Overeenkomstig dit advies werd de Pen ningmeester, de beer E. van Vollenhoven, onder dankbetuiging voor het accurate beheer gedéchargeerd. Het jaarverslag zal ook dit jaar weder in druk verschijnen. Ter toelichting van Rekening en jaarver slag deeld de heer Buijs nog het volgende mede. De begrooting voor 1994 sloot met een vermoedelijk ie kort vau f500. De uitgaven hebben de raming met een 11700 overtroffen en niettegenstaande dat alles sluit de Rekening met een kassaldo vun f 177.50». ilet lulaul aun inkomsten is f 19117.20 Nu zou Zich de vraag kunnen voordoen, is het geea gevaarlijk verschijnsel dat raming en rekening zoo uiteenloopen. Daarom wil de voorzitter er op wijzen hoe gemakkelijk de omstandigheden deze afwij king kunnen veroorzaken, maar hoe ook te dien opzichte geen ongerustheid behoeft te heerschen. Met April werden 64 leerlingen aangeuo- men, dus een groot aantal boven de raming. Waren liet nu schilders of smeden dun gaf dat niet zoo'u groot verschil, doch het waren meubelmakers. Daardoor moest de post mate rieel en gereedschappen met een 400 a 500 gulden worden verhoogd. Ook do ziekte van een der leeraren ver oorzaakte een groote uitgave. Dit alles maakte dat de f 500 die moesten worden afgelost van de rentelooze leening, niet kondeu worden afgedragen. Tegenover dit alles slaat een vermeerdering der ontvangsten door vermeer dering der schoolgeldopbrengst, verkoop van werkstukken, verloting, subsidie van Raam, enz. Men ziet dus dat de financiën geen bijzon- dere zorgen veroorzaken. Toen de heer Doorn vertrok, vreesde men dat in hem een directour werd verloren, die niet gemakkelijk in een ander zou worden weergevonden. Maar boe voortreffelijk ook de heer Doorn uls directeur is werkzaam geweest, hy heeft in den heer Vau der Worp een opvolger, die zyu voetspoor drukt. Ook thans weder zijn theoretisch en prac tised onderricht ten nauwste verbonden. Ook het overige personeel blijft lofwaardig werken. In don heer De Jonge, die den heer Brus- saurd opvolgde, heeft men een leeraar ge kregen van buitengewone bekwaamheid. In het jaarverslag zal worden opgenomen de statistiek van wat de jongens verdienen. Blijkens die statistiek is er een jongen die nu reeds f40 per maand verdient, 1 verdient f8 per week, voorts verdienen er éen 11 cent per uur, twee 10 cent, twee 9 cent, vijf 8 cent, éen 7 cent, zeven 6 cent, /.es 5 cent, twee 4 cent, zoodat dus reeds aanstonds in de practijk een zekere rangorde ontstaat Men moet by deze cijfers ook in aanmer king nemen, dat jongens die werkzaam wor den gesteld in do plaats hunner inwoning, lagere eischen ten opzichte vnn het te ver. dienen loon kunnen stellen. liet nnntnl leerlingen bedrnngt IW vVMr- vnn 91 uit Amersfoort. Vnn de 2t> leerling die kosteloos onderricht ontvingen, rijn er %tTo=eKe„niuck ..ril de vrang gesteld of ook hier tor stede gebruik zou wdVden gemankt van het uniforme diploma der Vereeniging vnn directeuren en leeraien van Ambachtsscholen. De hoer Buijs antwoordde tiierof..'jat ge noemde vereeniging een prijsvraagbeeft mt- schreven, maar dat tot nutoe.ogm»1»™ diploma is verkregen dat uitmunt soberheid en doelmatigheid.. vereeniging geaarzeld, tot het doen dl ukken "'ove'rigens" werkt meergenoemde vereeni ging uitstekend. Zij is thans werkzaam tot het in het leven roepen eener pensioenvei Z°Doordat hier en daar reeds een regeling is getroffen, wordt een dmtoime regeling bemoeilijkt. In deze gemeente zal gestreefd worden het personeel te doen opnemen ïo het pensioen fonds voor de Gemeente-ambtenaren. Niets meei aan de orde zynde en niemand het woord verlangend, werd de vergadering hoop te 9.15 gesloten. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht werd aanbesteed bestek no. 538: Het maken van grond en kunstwerken, bet verrichten van spoorweg en van bijkomende werken, ten behoeve van den aanleg vun een grensstation te Baarie- Nussau. Begrooting f139096. In gekomen 20 biljetten, waarvan de laagste die van J. van den Berg en G. Wassink, alhier, voor f119 700. De ook hier ter stede zeer bekende baszan ger Hendrik van Oort, die in de laatste jaren met veel succes in verschillende concerten is opgetreden, zal deze week voor 'teerstin 't buitenland zingen. Te Neucbütel is hijiuit- noodigd de «Christus"- partij in Bach's Mat- thous-Pasaion te vertolken. Op de Rolterdamsche kooktentoonstelling werd Gloed, uit de gloedpakkerij «de Krater" alhier, bekroond met een zilver*? eerenme daille. Dat is de eerste van de reeks, die zeker volgen zal, want Gloed zal, hoemeer het be kend wordt, blijken van groot praclisch nut iu elk huishouden en voor alle standen te zijn. De boomrooiers zijn gisteren op de Korte- gracht aangevangen met de voltooiing van het vernielingswerk, dat zij verleden jaar aanvingen. Na een heelen dag werkens hebben zeal twee boomen gesloopt, 't Was dan ook of de boomen loorieri wilde», dat ze nog lang niet zóo gevaarlijk of oud of ziekelijk waren als de deskundige indertijd wel meende. Wanneer zal het grachtje weer prijken in zijn luister, bijvoorbeeld uit den tijd der Kroningsfeesten, toen ieder het mooie groen bewonderde. Wanneer gij een goeden raad wilt hebben, vraag hem dan niet aan uw vriend maar aan uw vijanden doe dan juist het tegenover gestelde. Al menigmaal is er de aandacht op geves tigd dat de administratieve bijeenvoeging van de Departementen van Oorlog en Marine tot éen ministerie meer eenheid van grond beginsel zou waarborgen en ook in financieel opzicht voordeel zou opleveren. Waarschijnlijk hebben niet alle voorstanders van dit begin sel zich rekenschap kunnen geven van den reu zenarbeid, dien het zul vorderen om dezen maatregel uit te voeren. Het tijdsgewricht dat door het Departement van Oorlog thans wordt doorleefd en waarin een omvattende reorganisatie der landmacht tot stand komt, is niet bijzonder geschikt om de samensmel ting van de twee ministeries te voltrekken. Het zegt wat, alles overhoop te halen en opnieuw te ordenen, nieuwe bataljons en batterijen op te richten, en toch geen dag te laten voorbijgaan, waarop de mobilisatie in gevaar zou zijn. Er wordt aun Oorlog en Marine hard gewerkt en men zou van geen Minister kunnen vorderen, dat hij in dezen tijd het richtige functionneeren van zyu De partement in gevaar bracht. Dat zou eerst recht wanbeleid moeten heeten. Maar tech zou er in beide Departementen, ondanks de drukte, die nog wel vooreerst zal aanhouden, vee! kunuen worden verricht, wat een latere samenvoeging zal vergemakke lijken. Wanneer een nieuwe Regeering kon besloten zijn om bijvoorbeeld iu bet vierde jaar van haar vermoedelijke regeerperiode de bijeenvoeging te verwerkelijken,, dan zou zij van haar optreden uf de uitvoering van dat besluit kunnen voorbereiden. Waar een wil is, is ook wel een weg. Toch zou het niet goed zijn van een nieuwe Regeering ter zake meer to vragen dat> een betuiging van adhaesie iu beginsel en de toezegging

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2