Binnenland. Stadsnieuws. Ingezonden. tique Stukken, Berichteu, Aanteekeningen en andere echte Bronnen bijeengezameld, en in order gebracht, door Cornells van der Aa. Te Amsterdam, bij Johannes Allart, 1802 1807. IX dln. 8®, ln 1808 verscheen bij denzelfden uit gever een Tiende deel, Behelzende eenige belaDgrjjka Bylagen en de nodige Registers op het geheele Werk." Bij het 9e en laatste deel, werd Van der Aa'sportret, door Vinkeles gegraveerd, gevoegd, om «bij het inbinden des geheelen Werks, achter de Voorrede van het Eerste deel geplaatst te worden". Bij inteekening kostte het boek, dat zeer goed verkocht werd, f36.60. Men had toen nog geld over voor een boek. Frederiks. Wordt vervolgd.) Er is zeker niemand die zal durven bewe ren, dat de Rijks Verzekeringsbank populair is. Werkgevers zoowel als arbeiders hoort men dikwijls grieven uiten tegen deze in stelling, welke door de Ongevallen wet van 1901 in het leven werd geroepen, en meer dan eens vernamen we bovenal klachten over de langzame behandeling van zaken. Misschien is het daarom goed, eens mede te deelen hetgeen dezer dagen door den heer Raaymakers, Secretaris-generaal der Ryks- Verzekingsbank, werd verteld omtrent den omvang der werkzaamhedenwellicht, dat sommigen hun eischen vaD snelle beantwoor ding van ingekomen brieven dan een weinig zuilen matigen. Een dezer dagen deelde de heer Raay makers mede kwamen er pl. m. 33o0 stukken in er werden er 13500 verzonden, de eerste in 2700 zendingen, de laatste in 13000 zendingen. Zonder de periodieke stukken te rekenen, worden iederen dag van 4 tot 7 duizend stukken verzonden en ontvangen. Bij de behandeling van de Waterstaatsbe- grooting deelde de Minister mede, dat aan zijn Departement soms 150 blieven per post worden ontvangen opéén dag. Men vergelijke daarmede eens de ontzaglijke correspondentie aan Je Bank, welke die van alle Departe menten tezamen, inclusief die der Posterijen, vele malen overtreft. Sedert de invoering van de Ongevallenwet, 1 Februari 1903, bevat het archief van een der afdeelingen 85000 dossiers, elk met 10 A 20 stukken en een aDdere afdeeling 92 000 dossiers met gemiddeld 50 correspondentie- stukken per dossier. Het aantal aangiften van ongevallen bedraagt pl. ra. 1100 per week. Ja de maaDd Januari kwamen 15000 de- claratiën in van doktoren en apothekers, en deze stukken worden aan een zorgvuldige verificatie onder worpen. Gemiddeld worden elke maand 7000 a 8000declaratiën ontvangen. Predikbeurten. 12 Maart. Ned. Herv. Gemeente. ST. JORISKERK. Voormidd. 10 uur. Da. Meinet». Namiddag 2 uur, De. Van Aalst. '•Avonds 5'/» uur, Da. Ter Haar Romeny. G ASTHUISKERK. Voorm. 10 uur, de heer Teeling, Godsdionstonderw. Evang. Luth. kerk. Voormidd. 10 uur, Da. De Meijere. Remonatrantsche kerk Voormidd. 10'/» uur, Da. Hooykaaa. Gereform, kerk A Voormidd. 10 uur, Ds. Donnor. 'a Avond» 6'/j uur, Da. Donner. Gereform. kerk B. Voormidd. 10 uur, Da. Teerink. a'Avond» 6'/i uur, Da. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. T"™di'ié9™f,°"'' i 1"i°e do°' oofe«tê|db«id. De Minister van Bincenlandac'ue zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der Provinciën het volgende •chryven gericht: Verzoekers, die op grond van het bepaalde in ar tikel 5, tweede lid der Drankwet een vergunning voor den kleinhandel in sterkedrank boven het maximum vragen, onder overlegging van twee ver klaringen, waarbij alsiand wordt gedaan van twee vergunningen, hebben die afatandaverklaringen veelal tegen niet geriDge geldelijke bedragen verkregen. Sommige Gemeente besturen nemen die verklaringen aanstoods in ontvaDgat en gaau over tot intrekking van de daarbij bedoelde vergunningen, afgeaoheiden van de vraag, die zij later overwegen, of de verzoe kers bun doel kunnen bereiken en deze vergun ning kan worden verteend. Blnkt dit niet het geval te zyn, wordt dua afwijzend op de verzoeken beschikt, dan lijden de verzoekers groote schade, vermits de Tot deze toepassing van genoemd artikel acht men aioh gehouden door de letter der wet. Voor bovenbedoelde verzoekers bestaat kiaohtens de wet verband tusscben bun verzoek en bet over leggen der afatandaverklaringen, welk verband moet doen veronderstellen, dat zij de verkeringen niet «ouden hebben overgelegd, indien zij hadden ge weten of bedacht dal bun een vergunning niet zou worden verleend. EoDerejjds nu beu ik van meening, dat de wet een, elders ook gebruikte, gelegenheid laat tot herstel van dwaling. Mod kan n.l. vóór de iutrekkiog der verguizingen, waarvan afatand ia gedaan, (wil men vóór het in ontvangst nemen der afatandaverklarin gen) onderzoeken, of tegen het verleeneu der ver gunning bezwaar bestaat en indian dit bet geval bljjkt te zijn, de verzoekers op buu dwaling wjjzeD. Anderzijds acht ik evenwel, dat ook, waar men tot doze wjjze van uitvoering niet wenscht over te gaan, kan worden voorkomen dat verzoekers «chad# lijden, voor zoover bij hen zeiven niet onwil of grove nalatigheid in het spel is. Men zou n.l., op het voetspoor van zoovele Gemeentebesturen, die iu min of meer nitvoorige pub'catiea kort na het in werking treden der herzieningswet belanghebben den wezen op onderscheidene voor hen gewichtige bepalingen der herziene Drankwet, huD, die over eenkomstig artikel 5, 2de lid der Drankwet een ver gunning willen vragen, kunnen raden, zich, vóór dat zy afatandaverklaringen overleggen, te vergewissen, of zjj vallen in de termen van één der bepalingen van artikel 8 der wet. Daarbij onder bun aan dacht gebracht kunen worden, dat Burg. en Wetb. ook om andere redenen dan vermeld in artikel 8 de vergunning kunnen weigeren, zoodat voor hen, wier omstandigheden bedenking kunnen doen rijzen, omzichtigheid is aan te bevelen by het opkoopen van vergunningen, met bet doel een nieuwe vergun ning te vragen. Door bet Bestuur eener Gemeente is rajj voorts gevraagd,of het als geoorloofd mag worden beschouwd, dat, wanneer opgrond vau afatandaverklaringen twee vergunningen zijn ingetrokken en het verzoek om vergunning van hem (A), die de verklaringen over legde, is afgewezen, „een later aanvrager (B) zich beroept op de verklaringen van afatand, Hoor A overgelegd, .nita uit een schriftelijke verklaring van A blijkt, dat deze daarvoor is schadeloosgesteld, al thans er mede genoegen neemt, dat B. in zijne rech ten treedt Ik acht ook een dergelijke handelwijze niet in strijd met de wet, mits steeds hetzij op de wijze, die bedoeld Gemeentebestuur aangeeft, betzij op an dere wijze blijke, dat het door de wet gewildo verhand tuaschen de afstandverklaringen en het ver zoek om een nieuwe vergunning bestaat. Ik heb de eer uw college te vexoeken het boven staande ter kennis te brengen van de Gemeentebe sturen in uw gewest. Aan de loketten van het Postkantoor zullen weldra metalen plaatjes worden aangebracht, houdende mededeelingen omtrent den dienst aan en den tijd van openen en sluiten van elk loket. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat bestaat uit de heeren: A. Gaasbeek, te Putten; G. J.Zwa- gerraaker, te Ermeloo P. A. Bos, te Enschede; en H. IJdens, te M aars bergen. Met ingang van 1 April is door den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten be paald, dat het dagelijksch toezicht zal worden gehouden iu het 3e district, Districts-inspecteur de heer E. Gerst, standplaats Amersfoort: De spoorwegen: Kampen—Utrecht, Amersfoort Kesteren. De BiltZeist, Soesterberg— Baarn, EdeNijkerk, Zwolle—Ommen—Har- denberg (lokaalspoorwegen), met iubegrip van de stations Zwolle, Amersfoort en Kes teren. De lijn AmersfoortApeldoornDeventer Wierden staat onder toezicht van den in specteur in het 5e district, standplaats Zut- phen, den heer J. A. Beijeriuck. Het vak AmersfoortHilversum is ioge- deeld bij het 11e district, inspecteur de heer J. J. Brutel de la Rivière, standplaats Hil versum. Kapitein A. Hoogervorst, van het 5e regi ment infanterie, wordt vac 3 tot 15 April gedetacheerd bij het 1e regiment vesting artillerie te Utrecht tot het volgen tan een cursus als fort-commandant en zal van 29 Augustus tot 8 September met dat regiment worden gedetacheerd in de Legerplaats by Oldenbroek. De 1e luitenant der cavalerie jhr. P. A. C. M. van Haeften, van gedetacheerd uit Oost-Indië téruggekeerd en ingedeeld bij het le regiment huzaren, komt te Amersfoort in garnizoen. De stafmuziek van hei 5e regiment infan terie zal dezen zomer deelnemen aan het Groot concours voor militaire muziekkorpsen dat te Tilburg gehouden wordt en 7 Juni aanvangt. Het kantoor van de Vereeniging «Handel en Nijverheid" is thans gevestigd Van Asch van Wijckstraat 1. Een occasional schrijft: Donderdagavond werd, onder voorzitting van ds. G. J. Buzch Keizer, in „De vergalde Zwaan" een vergadering van geDoodigden gehouden met het doel tot de wederoprichting eener afdeeling van „Volksonderwijs" te gerakeD. De Voorzitter dankte allen die opgekomen waren voor de belangstelling, welke getuigt van liefde en sympathie voor de „openbare" school. Met opzet bezigde spr. het woord „openbaar" en niet „neutraal" daar dit laatste evenals het woord „christelijk" te veel door onjuiste samen koppeling onwaar wordt gemaakt. Niet negatief, indifferent, kleur-, kracht- of vruchteloos is het openbaar onderwijs, maar het beoogt de kinders zoo te leeren, verstandelijk en zedelijk te ontwikkelen, te vormen en op te voe den, dat zij worden helderdenkende, warm- en edel voelende, flink en klook bandelende burgers van ona vaderland. Het beoogt hen te doen weten, en dat weten te bevestigen en te versterken, dat zij zijn, trots rang en stand en geloofsverschil, leden van het zelfde volk, kinderen van den zelfden schepper, die elkander moeten liefhebben, steunen, troos- n en bemoedigen. Die school is het fundament voor reine trouir en waarachtige zedelijkheid. Die school wordt bedreigd, feller dan ooit te vo ren. Gjj vraagt mij niet door wie of waardoor. Gij allen kent de zoogenaamde onder wijs-novelle, die buiten twijfel er zal komen, met bod haar verderflijken nasleep van ellende voor alle on derwijs, óok voor het bijzonder. Om den toestand die komende is, in een paar woorden te schetsen, ia het voldoende te zeggen, dat alles juist anders zal worden dan het is. In flagranten strijd met artikel 192 der Grond wet zal het bijzonder onderwijs regel en een voorwerp van aanhoudende zorg der Regeering worden. Allerwege zullen de miniatuur-schooltjes, waar geen goed onderwijs kfin worden gegeven, uit den grond rijzen, kweekplaatsen van onverdraag zaamheid en geloofsverdeeldheid, haat, nijd en bitterheid. Zoo kan en zoo zal, erger, zoo móet het wor den. Dat is door dr. Kuyper zoo geproclameerd; van Nederland, dat nu nog de openbare school bezoekt, moet naar de bijzondere. Onder die omstandigheden is het ons een hei lige roeping, een dure plicht, niet laks te blijven, doch alles in het werk te stellen om die ramp af te wijzen. De heer Van Goor, uit Amsterdam, zette ver volgens doel en streven der vereeniging „Volks onderwijs" uiteen. Haar streven ligt reeds in haar naam opge sloten. Zij wil een onderwijs voor het geheele volk, om ieder dèt onderwijs to geven dat hij noodig heeft om zijn talenten tot ontwikkeling te doen komen. Niemand wil zij uitsluiten, dok niet de abnormalen, die door hun achterlijkheid toch reeds in ongunstige conditie zijn gebracht. Wil men een eereplaats in de rij aer volkeren innemen, dan is het noodig, dat alle krachten worden ontwikkeld, want niet het volk dat het grootste aantal, maar dat wat do beste burgers telt, is het flinkste. Slaan wij een blik in het verleden. De jaren na 1857 kenmerken zich als jaren van tevreden heid en rust. Niettegenstaande Groen zich tegen de door zijn geestverwant Van der Brugghen ontworpon wet had verklaard, werd zij met medewerking van alle partijen tot stand gebracht; alleen de meest conservatieve elementen waren er tegen. Nederland had vóór dien een hoogen naam in het buitenland en de conservatieven meenden, dat het al goed was als het bij het bestaande bleef. Doch tegen de zeventiger jaren kwamen de anli-revolutionnairen opzetten weldra als ge volg van het mandement der bisschoppen van 1868 gesteund door de Roomsch Katholieken. In dien tijd was het met het onderwijs lang niet alles botertje tot den bodem. Groote klassen misbruiken van ongeoefende leerkrachten, kwee- kelingen geen behoorlijk bestaan voor de onderwijzers een schoolverzuim van 28 pCt. slechte gebouwen, het waren oven zoovele misstanden die op een herziening aandrongen. In dien tijd werden, om tot verbetering te geraken, twee lichamen opgericht: het School verbond en de Friesche vereeniging voor volks onderwijs. De eerste trachtte door moreele mid delen te bereiken wat overal elders alleen door wettelijken dwang was verkregende andere ageerde vóór wettelijke regeling en trachtte ook zelf reeds onderwijl de hand aan de ploeg te slaan. In 1876 kwam het tot fusie van beide ver- eenigingen en ontstond de „Vereeniging tot be vordering van het volksonderwijs en trouw school bezoek". Zij verkreeg spoedig een grooten bloei, en telde weldra 12000 leden over het geheele land. Door haar actie voor leerplicht heeft zij een wettelijke regeling hot pad geëffend en door een reusachtigen voorarbeid de latere wettelijke re geling zeer vergemakkelijkt. Tijdons de herziening van 1873 trachtte vooral de heer Moens de ideën van „Volksonderwijs" in de wet belichaamd te krijgen. Na de School wet van 1878 ie de tijd van verslapping geko men. Dat heeft zoo voortgeduurd tot vóór korten tijd. In Mei 1904 waren er 39 afdeelingan met een totaal aantal leden van 2100; thans zijn er reeds 70 met niet minder dan 7000. De contri butie in de afdeelingen varieert van fl tot f2; sommige afdeelingen laten arbeiders-leden toe voor zeer geringe contributie. En nu de toekomst. De tegen de onderwijs- noveile opgezette actie is nog niet ten einde en moet met kracht worden doorgezet. Op den vooravond der eindstemming wordt in Den Haag een groote meeting belegd om met een krachtige uiteenzetting een laatste poging te wagen om alsnog die tot stand koming te verhinderen, Veel succes is niet te verwachten, maar elke verbetering is aan te grijpen. In 1878 bleek voor de tegenstanders alle hoop opgegeven; laten wij naar hun voorbeeld niet hij de pakken neerzitten, doch onvermoeid onze actie voortzetten. Er is te veel te doen. De ouders die om anan- cieele redenen niet in staat zijn, de kosten van het openbaar onderwijs te dragen, behoeven financieelen steunbetere aansluiting der ver schillende takken van onderwijs moet worden verkregen. Het ideaal is: goed onderwijs voor allen. Daarom moet ook worden aangedrongen op de oprichting van Rijkswege van vakscholen in alle centra. Het schoonste iabetere zorg voor het onder wijs aan misdeelden en achterlijken, boven reeds genoemd. Doofstommen, spraakgebrekkigen of om andere redenen als abnormaal te beschouwen leerlingen moeten niet van onderwijs worden uitgesloten, maar op bijzondere wijze moet in hunne behoeften worden voorzien. Spr. wil een politieke opmerking maken wij leven in een tijd van democratie, maar een streven voor algemeen kiesrecht zonder een werken voor goed onderwijs zal leiden tot een groot gevaar. Volkskracht wordt verkregen door volksont wikkeling on volkskracht is een voorwaarde voor onze onafhankelijkheid in do toekomst. Ds. Busch Keizer dankte spr. en vroeg of er nog personen waren, die vragen hadden te stellen of zich als lid wilden aanmelden. Van het eerste word door niemand, van de gelegenheid tot aanmelding voor het lidmaat schap door 30 personen gebruik gemaakt. Do voorloopige commissie zal Statuten en Reglement ontwerpen en de voorloopige werk zaamheden regelen. De Vereeniging sHandel en Nijverheid" houdt Maandagavond hare gewone maand vergadering. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een 19-jarig koopman alhier wegens diefstal van twee dekens tot 4 maanden gevangenisstraf en een 26-jarig arbeider wegens het ver nielen van glasruiten tot 1 maand. Volgens een beambte vau het Postkantoor te Nijkerk is 1905 een schrikkeljaar. Althans hij stempelde op 1 Maart de brie ven af met 29 Februari. Een buitenkansje voor verzamelaars van iganzsachen". «Gedachten zijn vrij", zóo vrij, dat alleen de cipier zijner eigen gedachten een waariyk vrij man is. «Tuberculose", onder redactie van jhr. P. J. H.Roëll en J. A. WynholT, artsen te Utrecht. Het eerste nummer van dit tijdschrift, dat op ongeregelde lyden zal verschijnen, is, ge- lyk we reeds met een enkel woord aankon digden, Zaterdag verschenen. Het wordt uitgegeven door het Bestuur van het »Ned. Centraal-comite tot bestryding der tuberculose" en gratis verzonden aan de leden van dat comité, wier aantal men hierdoor hoopt te zien toenemen (contributie, éen gulden per jaar) en - - zegt het Bestuur het zou ons verbazen als het ledental op die wijze niet aanzienlijk werd uitgebreid. 2Maar dit is ook noodig vervolgt het sons land is al te zeer ten achter bij andere landen, en dat mag zoo niet blijven. Men zal wel zien, als men, nu en later, onze mededeelingen leest, wat elders van Regee- ringswege en door particulieren gedaan wordt, en dan zijn vergelijkingen kunnen maken. Wij noemen maar éen voorbeeld: ons land heelt een Centraal-comité van 800 leden en het Comité van Denemarken, met de helft van ons bevolkingscijfer, telt er 30000 laat men daarna het overige afmeten. Zooals de zaak uu staat, vermogen wjj nog weinig of niets; met een groot ledental kunnen wij een kracht worden. Als het publiek zijn be langstelling toont en zijn wenscli tot han delen, zal ook de Regeering beter weten wat haar te doen staat. De zaak is voor steun van Rijkswege overrijp getuige mede wat elders gedaan wordt. Het bedrag, dat nu door de Regeering tot bestrijding der ziekte is beschikbaar gesteld, kan alléén beschouwd worden als een klein bewijs van instemming, om vooral aan de plaatselijke vereenigingen eenigen steun te geven. Voor de bestrijding in het geheele land beeft het natuurlijk zoo goed als geen waarde." Ter vergemakkelijking van de toetreding tot het lidmaatschap zyn in tal van Gemeenten correspondenten benoemd (hier is datdr. H. W. Schreuder) welke vervolgens in het boekje worden genoemd terwijl ook de statuten van het Cenlraal-comité zyn opgenomen. Na een opsomming der 7 vereenigingen en 4 stichtingen in Nederland tot bestryding der gevreesde doch geneesbare ziekte volgt een «Kort overzicht der tuberculose en baar bestrijding" en een even populair geschreven artikel over «Long-tuberculose en besmetting". Dr. Scheuder is voorzeker gaarne bereid, aan belangstellenden een afdruk van deze af levering ter inzage te geven. SB&—n— Het opnemen v«n Ingezonden «tukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukk en wordt nimmer teruggegeven. De «International Telephone Union" is gevestigd in bijna alle landen en heeft ten doel: het telefonisch verkeer te vergemakke lijken, door haar leden in de gelegenheid te stellen in elk gedeelte der stad kosteloos U telefoneeren. De lidmaatschapskaart is niet alleen geldig in de stad van inwoning, doch zelfs in geheel Nederland en in het buitenland. De leden worden verdeeld in gewone en buitengewone. De gewone leden zyn zij die telefoon be schikbaar stellen voor houders van lidmaat schapskaarten. Zij betalen per jaar 90 ct. en ontvangen daarvoor :1e een sierlijk deurplaat- t'e, waaiaaa alle leden kunnen zien, dat daar :osteloos getelefoneerd kan worden; 2e 2 lidmaatschapskaarten geldig voor iederen huisgenoot; 3e de Rijkstelefoongids en; 4e geregelde toezending van het blad»De Tele foon". Zij die reeds in het bezit zyn vau een rijksteieloongids, kunnen in plaats daarvan een derde lidmaatschapskaart verkrijgen. Buitengewone leden zijo zij, die hun tele foon niet beschikbaar stellen voor alle leden, zij kunnen eveneens kosteloos teleloneeren bij de gewone leden. Zij ontvangen hetzelfde als de gewone le den, uitgezonderd het deurplaatje; hun con tributie bedraagt f2.40 per jaar. Gewone en buitengewone leden hebben zich strikt te houden aan het reglementby wanordelijk gedrag bij de leden, waar zy tefefoneeren, vervalt hun lidmaatschap. Voor café's confiseurs en winkels in sigaren, galanterieëu delicatessen, garen band, bloe men, enz. is 't bijzonder aan te bevelen, ge woon lid te w orden, daar gebleken is dat

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2