Dinsdag 14 Maart 1905. No. 5630. 54e Jaargang. MJUZIKALË BLOEM». FIRMA A R- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- eu Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels 1.25; eikeregel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar huilen worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 12 van den Derden jaargang van onze premie »D e Muzikale B 1 o e m l e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wenken van een ouden muziekmeester", kunstenaars-biographieën en berichten, bene vens zeer lezenswaardige mededeelingen op muzikaal gebied, de volgende muziekstukken Mein Liebling, gavotte voor piano, door A. Hilger; 2. La coquette, mazurque de salon voor piano, door Oh. Lefébure Wély3: Nocturne 1 voor piano door John Field4. Lass das Kragen, voor zang en piano, door Schultze-Biesantz. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 0 afleveringen met 30 a 35 muziekstukken ontvangt. KENNISGEVING. De BURGEMHESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT breDgen ter algemeens keunis, dat sy voornemens lijn, aan den Gemeenteraad voor ta stellen, ter gelegenheid van de jaarmarkt tijdelijk aan den openbaren dienst te onttrekken voor bet tijdperk van 18 October tot 1 November 1905: a. een opparvl. van hoogstens 550 M1 op den Hof. b. 150 .de Groeum. c. m 400 Appelm. d. 250 den Hof e. 70 den Hof f. 50 de Varkensm. g. 80 de Groenra. h. 30 de tiroenm. i. 180 den Hof j. 180 deu Hof k. CO de Varkensm. 1. 120 den Hof m. 150 den Hof Nadere inlichtingen zyn ter Secretarie verkrijgbaar. Zij die tegen zoodanige onttrekking bezwaren wen- scben in te brengen, worden uitgenoodigd, die voor 23 Maart a.9. schriftelijk ter Secretarie in te dienen. Amersfoort, 9 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS, De fd. Secretaris, Van REIGERSBERG VERSLUIJS. Een boekverkooper-martelaar. IV (.Slot). 6. Beknopt Handboekje der Vaderladsche Geschiedenissen Aanvang nemende met de komst van Karei Vde tot ae Graaiïlijke Waar digheid over deeze Landen, tot den tegen- woordigon tyd. Uit de beste Autheuren, en Feuilleton. Reservist Tiesmeijer. 30). .Eerlijk gezegd, heel goed en vooral heeft het me in juffrouw Reutor bevalleu, dat zij geeu geheim ruaakt van de oinstaudigheden waaronder zij leeft", antwoordde de jonge Tiesmeijer. „Wat u my zoo juist vertelde, neemt my nog meer voor haar in; u kent haar hater dan ik en daarom sou ik u willen vragen of men uiot iets voor baar sou kunnen doen, bijv. door haar laten atudeereD en zóo haar talent ontwikkelen? Is haar geluid werkelijk zóo mooi als u zegt, dan zou het tooh jammer ziju, haar niet by te staan, want dan kan zij later honderden en duizen den doen genieten". „Niet waar?" stemde Martha levendig in „zeheeft eens getracht een beurs te krygen voor de Muziek school, maar daar zy geen voorspraak had, werd haar verzoek geweigerd en zij bezit te veel trots om zich een tweede maal aan oen weigering bloot te stellen". „En denkt n, dat juffrouw Reuter den steun van dezen of genen zou aannemen f" Zy zag hem verrast eu te gelijk verheugd «au „Zoudt u misschien?.... O, dat zou heel braaf van u zyn". .Pardon, juffrouw, ik ben wel wat te jong om als beschermer eener dame te poseeren, maar papa zal 't zeker doen als ik er hem attent op maak. Hij is een groot muziekliefhebber en menig kunstenaar die thans gevierd wordt, dankt hem zijn opleiding en bij zal ook zeker juffrouw Reuter steunen indien zij althans zijn hulp wil aannemen. Misschien is u wel zoo vriendelijk, haar eens te polsen, ik kan dut natuurlijk onmogelijk doen. andere echte stukken, ten dienste vanNèer- ltndsch Jongelingschap, bij een gezameld en in orde gesteld, door Cornells van Jer Aa. Met platen en pourtraitten. Te Amsterdam, bij Johannes Allart, 180)— 1803, 6 dln. 12». In 1804 verscheen een herdruk, mede in 0 dln. doch 12°, bij J. de Vos en Cornp te Dordrecht. Beide kostten bij uitgaat'f5.20. In de Voorrede van het eerste deeltje, zegt Van der Aa, dat Joh. Allart hom verzocht van de door dezen uitgegeven «Geschiedenis der Vereenigde Nederlanden Voor de Vadarlandsche jeugd" (Amst. 1783—95, 25 dln. 12°) een uittreksel te maken. «Er waren echter voor mij gewich tige redenen, die mij wederhielden van eens anders [met name J. Fukke's) werk een bloot uittreksel te maken" zegt Van der Aa in die Voorrede; er is dan ook een aanmerkelijk verschil in den tekst. De druk is echter geheel gelijk aan die van de sedert 1783 uitgegeven Geschiedenissen en Allart maakte zelfs gebruik van de oude plaatjes in dit nieuwe boekje. 7. De Geschiedenis der Vereenigde Ne derlanden, en derzelver buiteulandsche be zittingen, geduurende de staats- en erfstad- houderlijke regeerwijze, ten tijde van Willem den Vierden; de Vrouwe Gouvernante Anna en Willem den Vijlden. Door Cornells van der Aa. Te Ansterdam, bij Johannes Allart, 1804- - 10. 6 dln. 8°. (Voor rekening van den Schrijver). Het tweede deel verscheen in 1805, het derde echter eerst in 1808. De schrijver zegt dan ook in de voorrede van dit deel «dat het lang achter wege blijven van helzelve, alleen veroorzaakt is geworden I uit hooide van het smartelijk afsterven t van wijlen D. H. Prinse Willem de I Vijfde waardoor ik de gelegenheid aau- vaardde, om de levensgeschiedenis van dien Üngelukkigen Vorst aan mijne Land- genooten in handen te geven." Hoewel deze Geschiedenis het tijdvak 1747—1794 moet behandelen, eindigt het zesde deel met de gebeurtenissen van De cember 1783. Is het boek niet voltooid? Ik zo haast er toe overhellen om dit aan te nemen, daar de bibliotheken van Gent Leiden, Den Haag, Amsterdam en Utrecht slechts de zes deelen bezitten, hoewel de boekenlijst 10 deelen aangeeft. Het is her drukt als Geschiedeuis der Vereenigde Nederlanden Zy was opgetogen eu zeide»U weet niet hoeveel genoegen u mij doei met die opdracht". „Werkelijk Een reden te meer voor mij om niet te rusten eer papa mijn verzoek heeft ingewilligd". .Tuist nu kwamen mevrouw Von Melchow eu de gastvrouw terug, de eerste oog zeer tegen haar wil, doch zij had niets meer gevonden om te bezien en te bewonderen. Zy was nog gaarne eenige uren gebleven, doch 't werd tijd voor het middagmaal en dus moest zij wel afscheid uemen. „Nu, en hoe heb jo Ernst gevouuen?" vroeg zy zoodra zij op den straatweg was gekomen die naar de stad leidde „ik heb jelui nu tyd genoeg gelaten en ik hoop dat je van de gelegenheid hebt gepro fiteerd. Hoeft hij eenige toespeling gemaakt, je op de eene of andere manier laten blijken hoe hij over je deukt? Kom, zeg dan toch wat; jelui hebt toch niet als twee etomnien tegenover elkaar gezeten i waarover heb je 't gehad „Over Truus, Truus Reuter; ik heb hem verteld hoe uiooi zij zingt eu hy heoft inij beloofd ziju vader te zullen vragen haar te laten studeereu". Mevrouw Von Melchow bleef staan, zag baar doch ter met groote oogeu aan on zei iu de volste over tuiging: „Jelui bent allebei van Lolje getikt". en derzelver buitenlandsche bezittingen. Te Dordrecht, bij J. de Vos en Co., 1811 25 dln kl. 8°. f20.—. Aldus in de Boekenlijst van Pieter van Cleef en aan het eind vau het eerste deel van het Algem. Aanlrijksk. Woordenboek van J. van Wijk Roclundszoon, in 1821 mede bij De Vos uitgegeven. Nergens kon ik echter dit boekje vinden, en kon bet dus niet vergelijken met Fokke's 25 deeltjes en kan er dus hier evenmin de punten van overeenkomst of verschil van aangeven. Dit boekje wordt meestal verward met de: Geschiedenissen der Vereenigde Neder landen Voor de vaderlandsche jeugd. Met plaaten en pourtraitten. Te Amsterdam, bij Johannes Allart. 178395, 25 dln, 12°. Naar dit, door J. Fokke geschreven boekje dat bij uitgaaf f45.kuslte, maakte Van der Aa in 1800 zijn sub 6 genoemd Beknopt handboekje. Met- opzet herhaal ik dit,daar bijna overal deze boekjes met elkaar ver- wiss* ld worden. «S. Atlas vau de Zeehavens der Bataafsche Republiek, die van Batavia en Onrust mits gaders de albeeldingen van de Haring Vis- scherij en de Walvisch Vangst. In Een en dertig Kunstplaaten naar het Leven afgebeeld door D. de Jong en M. .SaIJLlh en met ver melding van veele Bijzonderheden, betrell'ende den Ouden- en Lateren toestand des Neder- lanschen Koophandels, Visscberije», Trafieken en Fabrieken beschreven door Cornells van der Aa. Amsterdam bij E. Maaskamp in de Kunst- print-Gallerij. Kal verstraat. 1805. X 135 pp. fol. f21.— De titel is duor Kluckholl gegraveerd. Op merkelijk is weer de slotzin van de Voorrede, den 3en October 1804 geschreven: «onder den welgemeenden wensch dat deu Almach- tigen Beschikkerzich nog eens over dit thans zoo diep ongelukkig land erbarme en hether vooribrenge, uit dieu ver- achtelijkeu Staat van Vernedering en Afban- gel ijk beid" 9. Geschiedenis van het leven, character, en lotgevallen van wijlen Willem den Vijfden, Prinse van Oranje en Nassau. Uit echte bronnen en bescheiden bijeengebracht, eu in voegzame orde op gesteld door C. v. d. Aa. Te Amsterdam, Johannes Allart, voor reke ning van den Schrijver. 1806 1808. 4 dln. 8°. In 1809 verscheen, mede hij Allart, een vijfde deel, met dezen titel: Geschiedenis van het leven, character, en lotgevallen van wijlen Willem den Vijfden, Prinse van Oranje *j Algeiu. Kunst- on Letterb. 1S08, I. 147. en Nassau. Door C. v. cl. Aa. Behelzende een aantal van XXVI BrieveD, door wijlen Z. H. geschreven aan onderscheidene Colle- gien van Regering, tot Reclame van Zijne Rechten en Waardigheden: voorts eenige andere Authenticque Stukken ter opheldering van de Geschiedenis en eenen Algemeenen Bladwijzer van het geheele werk. Opmerkelijk is de inteekenlijst, die in het eerste deel alleen 55 bladzijden beslaat en meer dan 1000 namen telt en in elk der andere deelen nog aangevuld wordt, zoodat bij bet verschynen van het laatste deel "eeds voor 1543 exemplaren was ingeteekeud. Het boek kostte bij uitgaaf niet minder dan f30 en had dus een bruto ontvangst van ruim f46000. Wel lezenswaard is de Beoordeeling inde Algem. Konst- en Letterbode van 3 April 1807, N°. 14. In 1810 verscheen een herdruk te Franeker bij G. IJpma, in 5 dln. m. pl. gr. 8°.mede tegen f30.Deze editie ging later over aan A. Nieuwenkamp te Amsterdam. L0. De zoogenaamde Verdediging van Willem Pasehen Gtz. Drossaard van het Adapt Bredevoort. Aangaande zijne bedrijven ten jaare 1799, als commissai is van de militaire rechtbank, aan den proefsteen der waarheid en des gezonden verstands getoetst, door Cornelis van der Aa. Eene Bijlage tot op heldering van het VII deel zijner Geschiedenis van den Oorlog. Te Utrecht, Gedrukt, by den Schrijver. En voorts te bekomen bij alle Boekhandelaren in het Rijk, bij wien zijne Werken gedebiteerd worden. N. B. 1807. (De prijs is 18 Stuivers). VI -f- 124 pp. Een antwoord op deVerdediging van Willem Paschen Gtz. Drost van Breede- voort, tegen Cornelis v&a der Aa, schrijver der Geschiedenis van den jongst geëiudigden I oorlog. Te Deventer, bij Gerrit Brouwer, 1807. 8°. XXIV -f- 110 pp. (Zie bet achtste deel dier Geschiedenis bl. 244, 462 en 481) Een kleine afwijking. Zooals ik reeds hiervoor schreef, had het Van der Aa goed gedacht Willem Paschen, den Drost van Bredevoort, aan te vallen over diens gedrag als Commissaris van den krijgs raad, die door den beraamden en werkelijk eenigermate tet uitvoer gebrachten inval der Oranjegezinde Emigranten in 1799, was tot stand gekomen. Wij, die verder van het toen gebeurde afstaan dan de onmiddellijke berichtgevers, die niet door partijhaat bezield mogen zijn, kunnen ons een juister denkbeeld van zaken en personen vormen en weten thans, dat Paschen evenmin overdreven Patriot als anti- In don zeer grooten tuin van het officiers-casino zou 'e middags het jaarlijksch zomerfeest worden gegeven. De daarvoor bestemde datum was heilig eu door niets te veranderen het feest vond steeds plaats op den 2 Juli, dun gedenkwaardigen dag waarop lange jaren geleden de oere-koloncl van het regiment mol Hoogst Deszelfs gemalin in don zelfden tuiu van hot officiers-casino een kop thee had gedronken. De herinuering aan dit historisch moment moest levendig gehouden bjj de jongero generation en daarom kwam men telken jaro weer of geen weer don 2den Juli weer samen. Ofschoon Hunue Hertog- lyke Hoogheden iu de laatste jaren ook peraoonlijk ontbraken, werden zij toch geacht bij bet feest te wezen en een telegram van hulde ou verknochtheid herinnerde telken jaro den Hertog en dieos gemalin dat bet corps hem t. .uw en eerbiedig herdacht eu telkens kwam per keeronde elecirische vonk het antwoord van den adjudant van dienit waarin ieder jaar weer aan werd bericht, dat Hunne Hoogheden dank zegden voor de gevoelens van trouw en ver knochtheid en den wensch uitspraken spoedig eene weer dc gelegenheid te hebben met het officiers- korps een kop thee te kunnen drinken. Deze wis seling van telegrammen was zóo steriotiep dat eens het telegram van dankbetuiging kwam eer de be tuiging van buide was verzonden. Een cogenblik dreigde een onbedaarlijke lachbui te zullen losbreken, welke de ernst en plechtigheid van het groote mo ment in de feestviering gevaarlijk zou hebben ver stoord, doch de toenmalige kolonel bracht aanstonds alles in 't reine door dadelijk eeu geweldige speech af te steken. „Beschaamd slaan we hier nu do dank inkomt vóór onze huldebetuiging werd verzonden, beschaamd maar te gelijk gelukkig, gelukkig omdat Zijne Hoog heid ook /under dat wjj damildaikkelijk verzekeren overtuigd is *au onze aanhankelijkheid en loyauteit. Dit bewijs van Vorstelijke welwillendheid (in waar heid had een nieuwe lakei het telegram van den adjudant van dien/t te vroeg bezorg.1) dit bewijs van Vorstelijke welwülcudheid, zeg ik. zij ons een nieuwe aansporing om ons te alleu tijdo het in ods gestelde vertrouwen waardig te mekeu". Zoo ging de kolonel nog ebn poosje op die manier door eu toen kii ten alotte eindigde met he. gebrui kelijk hoera-geroep, was hij er ten allerstolligzte vau overtuigd, dat allen geloofden wet bij bad ge zegd en had zelfs daarbij het geluk een heslist ge volg zijner toespraak te kunnen oonstateereo. Twee oude dames, aan wie destijds de Hertogin de haud had gereikt en bij wie Hare Hoogheid met de grootste belaugstelling had geïnformeerd of zij een papegaai dan wel een kanarievogel in hun woon kamer hadden, snikten van aandoeningen duidelijk hoorde de kolonel een harer zeggen „Ach ja, die lieve goede Hertogiu: wy zullen baar steeds waardig trachteu te blijven". Vandaag was weer de groote dag en reeds een week te voren waren do uitnoodigingen voor het feest varzonden, want in den loop der tyden was het gebruik geworden, de historische gebeurtenis niet alleen in den kring van bet regiment te berdenken, maar daarbij ook die familicn uit te noodigen bij wie de officieren in den loop van den winter veel aan buis kwamen. Om zoo te zeggeu, gebruikte men bet feest als algemeenen afdoener voor de burger- familiön. Eu terwijl nu alle toebereidselen genomen waren en het feest zeer beloofde te zullen slagen, viel er plotseling een zware schaduw op. Eensklaps liep het nieuwtje door de stad, dat kapitein Von RUbsam overplaatsing had gevraagd naar een klein garnizoen. Niemand wist of 't waar was. of wie het 't eerst hnd meegedeeld en bijna niemand vermoedde waterde oorzaak van was; men betreurde slechte het heen gaan ran de jonge, mooie, levenslustige vrouw en brak zich bijna 't hoofd om na te gaan wat toch wel de oorzaak mocht zijn vau dit plotseling vertrek. Zy, die iets wisten, waren wel zoo discreet om te zwijgen, 't Geval was ditmiddags te voren had de kapitein oen brief ontvangen vau een groote modezaak waariu werd medegedeeld, dat weliswaar aan mevrouw Von Rübtaiu acht dagen uitstel waa verleend om het zeer hooge bedrag harer telkens uitgestelde rekeningen te betalen, maar dat door onvoorziene omstandigheden eu dreigende geldelijke moeilijkheden nien tot zyn groot leedwezen verplicht was, op de stipte betaliug aan te dringen. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1