Stadsnieuws. prinsgezind was, dat liy zijn zware verplich tingen met de meest mogelijke omzichtig heid, ja zelfs soms wel wat al te zachtaardig heeft nagekomen. Toen het ruchtbaar geworden was, dat de Oranjegezinden uit Duiischland gelijktijdig met den inval der Eugelschen en Russen in Noord-Holland een inval zouden doen in Twente of in den Achterhoek, werd ook Paschen tot het nemen van strenge maat regelen aangemaand. Hij stelde de zijnen in kenuis met hetgeen hun vooral van de zjjde der Fransche troepen te wachten stond en maande tot rust aan. Zóo weinig ingrijpend waren zijn maatregelen, waar hem toch zulke bepaalde orders gegeven waren, dat bij zich een vloed van scheld woorden en zelfs een te nauwer nood afge wende beschuldiging van hoogverraad van den Franschen bevelhebber Girod, die in middels naar Bredevoort gekomen was, op den hals haalde. Niettegenstaande de strenge waarschuwin gen door Paschen als drost en op bevel der regeering uitgevaardigd, had freule Johanna Magdalena Catharina Judiib van Dorth tot Holthuizen zich niet ontzien, zich openlijk met oranje gesierd te vertoonen, ja zelfs de oranjevlag van haar huis, onder Lichten voorde gelegen, te laten wapperen, zich met de emigranten in verbinding te stellen en dezen naar Groenloo te geleiden. De inval leidde, als bekend is, tot niets. Freule Van Dorth werd voor den Krijgsraad gebracht en (vooral omdat zij wegens een vergrijp ten opzichte eener boedelschei ding aldaar in hechtenis uit de gevangenis te Zutfen ontvlucht was) ter dood veroor deeld. Het vreeselijk vonnis werd 21 No vember 1799 ten uitvoer gelegd. Ik herinner mij hoe pijnlijk weinige jaren geleden het door R. Viukeles, weiiicht met wreedaardige juistheid gegraveerde plaatje, waar de freule in een doodkist wordt gefu silleerd, mij aandeed. Toen veroordeelde ik Paschen even hard als Van der Aa dit in het Vllle deel zijuer Geschiedenis van den oorlog deed. Thans echter, nu ik Paschen's handelwijze beter leerde kennen, voel ik mij verplicht de aandacht te vestigen op bet ware beloop der zaken, tot dusver ook nog niet geheel juist uiteengezet. Doch keeren wij terug tot onzen veelschrij ver en vervolgen wij de lijst zijner goed verkochte en waarlijk niet onverdienstelijke werken. 11. Beknopt en Echt Verslag van de op roerige bewegingen en gepleegde gewelde narijen binnen de stad Arasterdam, op den löden en 16den November 1813. Vervat in twee missives, geschreven door Cornelis van der Aa, aan éen zijner Vrienden. Ter logen straffing van de alsints allarmerende, en ver- greotende geruchten, allerwege verspreid. Te Amsterdam, bij Jacobus Ruys, Boekver- kooper op den Nieuwendijk, bij den Dam. 1813. 8°. 11 -f 44 pp. f 0.40. De laatste Missive is gedateerd 24 No vember en een volgende is gedagteekend 3 December. Deze is te vinden in: Echt Verslag van de Gebeurenissen binnen de Stad Amsterdam Voorgevallen van deD 24. November tot den 3. December 1813. Mits gaders van de gruwelijke plundering en wreedheden door de Franschen gepieogt binnen de stad Woerden, Op den 24 No vember deszei ven jaars. Vervat in twee mis sives, geschreven aan een vriend, door Cor nelis van der Aa. Te Amsterdam bij Jacobus het den stijl dan wel de hevige partijdig heid en de recensent eindigt dan ook «Die het Fransche juk terug wensebt, is een aterling, eeu slechthoofd. Maar waarlijk, die de oude tweedragt terug roept, is niet beter". Deze critiek schijnt onzen ruim 65-jarigen held er toe gebracht te hebben, zich niet meer aan boekenschrijverij te wagen, te meer waar dit werkelijk in boekenraakery ontaard was. Niettegenstaande het groot debiet zynei zeer dure boeken en zijn verbazende werk zaamheid schijnt hij niet veel voor den ouden dag te hebben kunnen besparen. Bij ziju dood, 20 October 1815 toch liet hij zijn vrouw en zijn beide dochters onverzorgd achter. Koning Willem 1 (als verkenning van de diensten door haar vader aan Zijn vader bewezen") bewerkte de benoemiug der jongste dochter tot Hoofdprovoostiu van het toenmalige Werk- hvis te Amsterdam. Johanna Jacoraina ver vulde deze betrekkiog van 7 Augustus 18:7 tot 10 Maart 1852; toen werd zij, die bij de hervorming van het Werkhuis den titel van Directrice van het Armenhuis verkregen bad, op haar verzoek gepensionneerd. Den 27 April 1861 overleed zij in den ouderdom van 74 jaren te Amsterdam; haar moeder, Johanna Tuimelaar, was haar reeds 24 Maart 1813 ontvallen, terwijl haar oudere zusier Petro- nella Elisabeth, de derde en laatste getuige van de Feitelijke Aanranding op '1 April 1795, den 11 Mei 1824 eveneens te Amsterdam overleden was. Frederiks. Ruys, Boekverkooper op den Nieuwendijk bij den Dam. 1813 No. 2. II 48 pp. f 0.40. In bet Bericht van dit tweede stukje, dat doorloopend 45—92 gepagineerd is om het achter het eerst vermelde te kunnen voegen, verzocht hij het door hem op bl. 29 van bet eerste slukje «omtrent de heer Huidekoper van Maarseveen geplaatste, als met gezegd aantemerken." Dit boekje schijnt, niettegenstaande de heftige critiek van Vaderl. Letteroef. van 1814 bi. 31 en 133, herdrukt te zijn. Ik zag althans een exemplaar zonder nieuwen titel tusschen de pp. 44 en 45 en waarbij het omtrent Huydekoper geplaatste niet voorkomt. Deze herdruk werd in 1814 mede door J. Ruys uitgegeven tegen den prijs van fO.SO. 12. De doorluchtige Vorsten uit den huize van Oranje-Nassau, en derzelver uitmuntende daaden, ten nutte van het Vaderland verrigt. In Tafereelen geschetst door Cornelis van der Aa. In 's Gravenhage, Johannes Allart. 1814. 8°. X 547 pp. TiteldrukAmsterdam, bij G. J. A. Beyerink. 1814. X -f- 547 pp. Beide kostten bij uitgaaf f3. 13. De Tyrannyen der Franschen, in de jaaren 1747, 17951813, in de Nederlanden gepleegd. Ten leerzamen gebruike voor de Jeugd, op de Scholen, en in de Huisgezinnen, in Zamenspraken opgesteld, door Cornelis van der Aa. Te Amsterdam, Bij Wouter Brave, 1814. (Voor rekening van den Autheur). II -f- 108 pp. in 80 10.35. Ook dit boekje viel een zeer ongunstige recensie ten deel in hetzelfde deel der Vaderl. Letteroefeningen waarin Van der Aa zoo duchtig was doorgehaald over zijn sub. 11 genoemd «Verslag der Gebeurtenissen te Amsterdam en te Woerden." Minder gold De Ministers van Koloniën, Financiën, Marine en Buitenlandsche Zaken (ad interin) ver- leenen deze week geen audiëntie. De Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 121 open bare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door 5 leden en den Secretaris, den heer H. P. vauHase- lenmet kennisgeving was afwezig de heer J. Sinnige. Na het lezen eu ongewijzigd vaststellen van de notulen der vorige vergadering deelde de Voorzitter mede, dat waren ingekomen: 1. Een verzoek van een commissionair te Buenos Ayros om zaken met he. i te doen aangenomen voor kennisgevF.". Een circulaire met programma van de commissie van voorbereiding eener van Sep tember tot November te Brussel te houden tentoonstelling van kunsten en ambachten, met verzoek belanghebbenden op te wekken tot deelnemiug als voren. 3. Van de «Tariefvereeuiging" brochure no. 4, getiteld: Waarom bescherming onzer Nijverheid? zal cix'culeeren on later Ier lezing voorliggen. 4. Een missive van het bestuur uit de ge zamenlijke Kamers te Amsterdam, met me- dedeeling dat het Internationaal Postcongres, dat te Rome in dit jaar zou gehouden worden, weder is uitgesteld tot 190Ö en dus een samenroepen der verschillende afgevaardig den voorloopig niet behoeft te geschieden voor kennisgeving. 5. Een missive van de lirma Wysmïiller Co. van gelijke strekking als het adres- Schimmelpl'eug, de vorige maai ingekomen. De Voorzitter stelt voor deze straks te gelijk met het adres-Schiraraelpfeng te be handelen. 6. Een missive van den Binnenschippers- bond ter begeleiding van een reglement, houdende algemeene bevrachtingscondities te Nijmegen. Verzocht wordt dit nauwkeurig te uyerwegen en op- en aanmerkingen ter kennisse vauden Bond te brengen. De Voor zitter stelt voor, deze zaak door een commissie te doen voorbereiden, waarin worden benoemd de heeren H. C. van Dam, H. van Haseien en H. Meursing. Dj schippers staan nagenoeg machteloos tegenover de willekeur der bevrachters en daarom heeft de Bond een bevruchtings-re- glement ontworpen in overlegjnet de Kamer te Nijmegen, welk ontwerp aan de overige Kamers wordt gezonden om advies. 7. Missive van de Kamer te Gorredijk, houdende verzoek om steun op haar adres aan den Minister van W., H. en N., In dat adres verzoekt zij, dat aan postambtenaren of beambten onder zeer beperkende bepaling het handeldrijven wordt toegestaan ol^ zoo dit mogelijk is, geheel zal worden verboden. Na eenige discussie stelt de heer Van Dam voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen, op grond dat het hier een zeer plaatselijke zaak geldt. Bij rondvraag wordt met algemeene stemmen aldus besloten. 8. Een missive van de vereenging «de Beurs" te Groningen, met verzoek een byge- voegd adres aan den Minister van Binnen- landsche Zaken te steunen, waarin verzocht wordt, dat in de Arbeidswetwijziging zal wor den gebracht: 1. ten opzichte van de hoogte van werkplaatsen, als graanzolders, opdat die geen 3 M. hoog behoeven te zijn, en 2. de verantwoordelijkheid van den patroon te split sen, zoodat ook een gedeelte van het werk voor de verantwoording van den meester knecht koruL— Besloten wordt dit stuk rund te zenden bij de leden en het te behandelen in een volgende vergadering. 9 Missive van het Gemeentebestuur om ten' behoeve van het Gemeenteverslag te willen inzenden een Verslag van de werkzaam heden der Kamer in 1904- Hieraan zal worden voldaan. Aan de orde kwamen nu de uitdevorigo vergadering aangehouden zaken 1. De missive van den Minister van YV., H. en N. over de Naamlooze vennootschap pen, waarvan de beantwoording is ontworpen en ter kennis van de leden is gebracht. In liet antwoord wordt in overweging ge geven: het voorschrijven van nauwkeurige boekhouding, grooter aansprakelijkheid van Commissarissen, Rijks-controle der Baans, en verplichte mededeeling aan de aandeel houders van de Winst- en verliesrekening. Do Kamer hechtte hieraan haar volkomen goedkeuring. 2. Een missive van het Informatie-bureau Sohimmolpfeng, welke in verband met het schrijven van de firma Wijsmuller ec Do. wordt behandeld. Ook tor beantwoording daarvan is een concept-missive ontworpen, welke eveneens na voorlezing door de Kamer wordt goedge keurd. 3. Volgens de goedgekeurde notulen is in de vorige vergadering do Rekening vastge steld inet een saldo van i 11.80. Nu is er nog een navordering iDgekomen, welke op die rekening betrekking heeft en óok is aan het Dagelijksch Bestuur der Kamer bekend geworden, dat een leverancier zich in de prijs berekening van drukwerk heeft vergist,het geen het saldo der rekening ten goede komt. liet Bestuur wil daarom de Rekening op nieuw doen nazien en vaststellenmet liet nazien worden belast de heeren an Duinen eu Meursing en de Rekening vervolgens vastgesteld in ontvangst op f 201) en in uit gaven op 1183.95, zoonat het batig saldo f 16.05 bedraagt. De Voorzitter deelt daarna mede, dat hij ingevolge zijn vroeger gedane toezegging, de Kamer in overweging geeft, zich te wen den tot den Directeur-generaal der Poste rijen, met verzoek om den dienst aan het loket «aungeteekende brieven" zoo te wijzi gen, dat daaraan niet tevens de spaarbank zaken en de Ongevallenwet behandeld worden, waardoor vertraging zal worden voorkomen. Een concept-missive, daarvoor opgesteld, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter te negen uur de vergadering. Het Bestuur der Vereeniging tot instand houding van de Buiten-Societeit «Amicitia" alhier, heeft verzocht, aan de Vereeniging volgens de bepalingen der Drankwet ver gunning te verleenen sterkedrank in 't klein te verkoopen in de lokalen van haar Socië teitsgebouw Arnhemschepoort no. 2 alhier. Mejuffrouw L. Onvlée, thans te Oudewater, is benoemd tot onderwijzeres aan de Gere formeerde school te Zeist. De heer W. G. A. Meyer, thans te Gro ningen, is benoemd sot tijdelijk leeraar in wis- en natuurkunde aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Assen. I)e heer M. de Jager Meezenbroek, inspec teur van politie te Utrecht, is benoemd tot adjunct-inspecteur voor het toezicht op de naleving der Drankwet. De officier van gezondheid Ie klasse U. Riedel is afgekeurd voor den militairen dienst en zal dien dus eerlang met pensioen ver laten. Kapitein J. D. Grevinck, van het 5e regi ment infanterie, is bevorderd tot majoor bij het 9e regiment en komt te Leeuwarden in garnizoen. Tot kapitein bij het 5e regiment infunterie is bevorderd de Ie luitenant J. J. M. Muller, van het regiment grenadiers en jagers. Bij de jongste promotie zijn o. a. nog be vorderd: tot majoor bij het le regiment de kapitein 11. M. A. Vigelius, thans bij de Schietschool, eu tot le luitenant bij het Ge regiment de 2e luitenant H. W. Matthes, gedetacheerd bij de Koloniale Reserve. Kapitein jhr. H. M. van der Goes, van het 5e regiment infanterie, sedert 15 Januari gedetacheerd te Arnhem tol het volgen van den tactischen cursus, keert hier morgen in garnizoen terug. Van het 5e regiment infanterie hebben voldaan aan het examen voor militie-officier de milicien-sergeantenJ. C. A. de KruilT, A. Mulder en H. Bo3. Het voornemen bestaat om bij het wapen der infanterie de soldijen van het admini stratief personeel te verhoogen en te brengen voor den adjudarit-onderoflicier-vaandeldrager op f2.27; voor den sergeant-majoor gewoon 11.45, na 3 jaren f l.65; voor den fourier r— gewoon f0.67, na 3 jaren f0.77 en na 0 zoodat ook een gedeelte van het werk juren f 1.07, en den korporaal-fouricr f0.35 de verantwoording van rlnn i per dag; bovendien genieten zij voor ver goeding van levensmiddelen 10.25 daags. Met ingang van 1 Mei zal kapitein A. F. Singels, van het 2e regiment veld-artillerie, optreden als instructeur bij de Ry- en Hoef- stnidsohöö! ter vervanging van ritmeester jhr. F. W. von YVrangel auf Lindenberg, wièn op zij» verzoek eervol ontslag uit die functie is verleend. De heer 11. P. Harlem, de bekende mede- werker aan de «Mercure de France" en andere letterkundige periodieken, stelt zich voor in het einde der maand hier ter stede een voordracht in de Fransche taal te houden over Paul Verlaine. Een inteekenlijst daarvoor zal weldra rond gaan en zeker zullen velen wenschen den zoo aangenamen en bevattelyken conférencier als den hoer Harlem te hoeren over Verlaine, dien hij zoo goed gekend heeft en van wien hij zal geven sun portrait veritable, dégagé de toutcs légendes". Een occasional schrijft: Onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen werd gisterenavond in »De vergulde Zwaan" de maandvergadering van «IluDdel en Njjverheid" gehouden. Vier bestuursleden hadden van verhinde ring kennisgegeven. Buiten de drie bestuurs leden waren 13 leden tegenwoordig. Na voorlezing door den Voorzitter werden do notulen der vergaderingen van 12 Janu ari en 13 Februari ongewijzigd vastgesteld. In de eerste plaats kwam aan de orde de benoeming eener commissie bedoeld bij art. 21 van het Reglement, tot nazien van de re kening en verantwoording van den Penning meester. In deze commissie werden benoemd de heeren L. Iloubaer, Lobman en Van Zalingen. Vervolgons kwam het punt mededeelingen. De secretaris, de heer Veenendaal, heeft zich genoodzaakt gezien mede om gezond heidsredenen èn als secretaris èn als be stuurslid te bedanken. Daar in de volgende vergadering toch 3 bestuursleden periodiek moeten aftreden, wenscht het bestuur de vacature tot de periodieke verkiezing te doen voortduren. Vervolgeus werd medegedeeld, dat een zes tal nieuwe leden zich heeft aangemeld. Naar aanleiding van een in «Eigen Haard" verschenen artikel over den leerhandel te Landsmeer had de vereeniging zich vaneen ex. voorzien. Het bleek echter dat daarin meer speciaal de productie werd behandeld. Ook was daarin gesproken over de wijze van eotiserveeren van eieren. De besproken me thoden waren niet nieuw, mocht hier een conserveer-inrichting noodig zyn dan is het zeer te hopen dat men diiect overgaat tet de oprichting eener koeiinriebting. Daarna komt aan de orde eeu verzoek van het bestuur om machtiging tot het zenden eener adhaesie-betuiging aan den Minister van Financiën aan het door den Midden standsbond aan genoemden Minister verzon den adres, verzoekende vrystelliug van Per soneels belasting voor winkels, kantoren, hotels en restaurants. De thans vigeerende wet is van 14 Mei 1895, waarvan het ontwerp het beginsel huldigde, dat de verbetering zou worden getroffen in de verteering alleen, dat die wet zich niet ten doel zou stellen om be lasting te beffen van datgene, dat wordt uitgegeven om geld te verdienen, maar van datgeen, dat uitgegeven wordt ten per soonlijken gerieve of ten gerieve van het gezin van den belastingschuldige. Het was van Minister Sprenger van Eyck de zooveel mogelijk onderscheid te maken tusschen productief gebruik, dus uitgegeven om geld te verdienen, en consumptief ge bruik. Zooveel mogelijk is dit niet geschied. O. a. werd de helling van kantoren ver dedigd door de bewering dat die dienen moesten voor plezier. Van de kleine winkels werd gezegd«zij dienen eenigermate tot woonvertrek van den winkelier en zyn huis gezin". Toen de heer C. V. Gerritsen deze quaeslie bestreed, werd hem door Minister Goeman Burgesius toegevoegd «Eu by had er nog kunnen bijvoegen, dat die vrijstelling blijkbaar ook door de winke liers niet gevraagd wordt. Of is het uiet op merkelijk dat niet alleen vroeger nooit adres sen bij ons zyn ingekomen orn aan te dringen op herziening van het Personeel vooral in het belang van den winkelstand, maar dat ook thans, nu dit ontwerp hier in behandeling is, geen enkel adres ons heeft bereikt, waarin geheele vrijstelling der winkels wordt bepleit". «Welnu, zeide de heer Fiedeldy Dop opliet Utrechtscbe Middenstands-congres, deze be weringzo vragen er niet om, kon ons over komen in '95, vóór dat de handeldrijvende middenstand was georganiseerd. Maar by een heropening moeten wij er voorzorgen, dat een dergelijk verwijt ons niet kan be reiken". Met algemeene stemmen en zonder nadere discussie werd de gevraagdo machtiging verleend. Ten slotto word door een der leden de vraag gedaan of niet door een boete-stelsel bet bezoek der maandvergadering kon stygen. Genoemd lid was bereid eventueel daartoe een voorstel te doen. De Voorzitter ont raadde zulks. Do leden moeten meer het

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2