Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. gens toe, menschen, die by feestdagen langs de straten dweilen, uitbrullend hun jenever- pret. Wie begrypt dat het volk laag gezonken is door aanhoudend stoffelijk lydenwie weet. dat de gloed van honger geestdrift gedood wordt, als 't leven slechts een kamp is met het lage. en niet te sterven het oenig doel van zulk ccu leven, kan liefhebben uit mede lijden. Onder de hoogere standen vindt men óok personen die wel beschaafd zyn naar 't uiter lijk, maar verdierlijkt van hart, die hoog moedig zijn op een adeldom van geboorte, maar onverschillig voor den hoogen adel des gemoeds. Ook dezulken liefhebben Voorzeker en wel op practische wijze, door heen te sturen naar een samenleving, waar deze uitersten van ellonde en weelde elkaar niet meer zul len raken. Liefde moet de grondslag zijn der sociule hervorming. En waar het zoo iemand persoonlijk geldt, is toch een zoo danige met minder onze belangstelling waard dan ieder ander. Laat ons blijven gelooven aan der men schen grootheid en geestelijke bestemming. Laai ons den ganschen mensch beoordeelen, niet zyu zwakke zyde alleeD. Letten wy op de fijue bewegingen van zijn gemoed, op de stille zucbten, die uit zyn hart oprijzen. Wij moeten zorgen zyn ziel te begrijpen. Do levenservaring zal vaak onze liefde voor den meusch schokken. De menschen- kennis, die ouzo liefde heeft gewond, moet haar ook genezen. Rij de meeste menschen toch zullen wy het ervaren, dat hun hart beter is dan hun daden. Immers ook wy voelen verhevener, dan wy dat in ons leven wet altijd toonen. Wij veroordeelen zonder dat wy iemands hart kennen, zonder van zijn omstandigheden op de hoogte te zijn. En nu herhaal ik, wat ik in 't begin zei: bet ware geluk bestaat in de oubeletnmerde ontwikkeling van onze natuur, waartoe be hoort de behoefte onzes harten om lief te hebben. Last ons dien drang niet weerstaanlaat ons oppassen, dat niets en niemand ter we reld ons ontrooft het ons heilige Palladium, de driuëenheid van geloof, hoop en liefde; laat ons dit heiligdom van 't hart ontzien. J. A. C. N. of een ander, in strijd met de wet, daarop al of niet voorkomt. Het is dus, vooral voor de kiezers die dit jaar voor het eerst zich hebben aangegeven, geraden, de lijst eens na te zien. Zy bevat 2514 namen, tegen 1985 verleden jaar. Het aantal kiezers vermeerderde dus met 429. Gister was het vijf en veertig jaar geleden dat de heer L. Kames door Burgemeester en Wethouders werd aangesteld tot portier aan de Koppolpoort. Zy het den krassen ambtenaar gegund, ook zijn gouden jubilé te mogen herdenken. De acte Nuttige handwerken is alsnog be haald door den jongedames L. G. M. van der Loo, J. Sinkeldam en H. M.Tempelman, van hier. In de vergadering der Liberale kiesver- eeniging «Zeist" word tot candidaat voor de Tweede Kamer in het hootd-kiesdistrict Amersfoort gekozen mr. W. H. de Beaufort, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, te Leusden. Zaterdag zal de Centrale liberale kieaver- eeniging te Amersfoort vergaderen om een definitieve keuze te doen. Ds. G. J. Heering, predikant ie Oude Wetering hoopt Zondagochtend te half elf voor te gaan by de godsdienstoelening in de Remonstrantsche kerk hier. Voor den Doopsgezindenkring hoopt even eens te half elf in de Luthersclie kerk voor te gaan ds. J. H. Boeke, van Amsterdam. Ook de gewone audiënties van de Ministers van Biuneoiandsche Zaken eu van Marine zullen deze waek niet plaats hebben. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat rnet ingang van 1 April gelegenheid zal bestaan tot het overmaken van gelden por telegrafische!) postwissel in het verkeer met Nederlaudsch- lndië. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente welke zal gehouden worden Maau- dag 27 Maart des avonds te*balfacht, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Voorstel tot wyzigiug der Verordening tot regeling van het Herhalingsonderwys, roet adviezen. 2. Voorstel tot het vragen van tydelyke vrystelling van de verplichting om aan meisjes gedurende de middaguren Herbalings- onderwijs te geven. 3. Adres van vrachtrijders betreffende de bezorging van cokes en andere vrachten voor de gasfabriek. 4. Voorstel betreffende afschrijvingen van Inkomstenbelasting. 5. Af- eu overschrijvingen op de Begroo ting der Schutterij over 1904. U Voorstel tot het onttrekken van Üe- meenteterrein aan den openbaren dienst ge durende de kermis en tot verpachting vun standplaatsen. 7. Verzoek van den leeraar aande Hoogere Burgerschool A. M. Kerkkamp om privaat lessen te mogen geven, met adviezen. 8. Bonoeming vsd een leerares in de Gym nastiek aan de Hoogere Burgerschool en voorstel tot regeling dor jaarwedde, met adviezen. 9. Benoeming van een onderwijzer hij het Lager onderwys. 10. Vaststelling der jaarwedde van perso neel bij hel Lager onderwys. 11. Bouwverordening, met rapporten van de vergaderingen der aldeelingen en antwoord van Burgemeester en Wethouders. De nieuwe Kiezerslijst, die 15 Mei a.s. van kracht wordt, ligt voor ieder ter inzage op de Secretarie der Gemeente. Tot en met 15 April is ieder oevoegd by het Gemeentebestuur verbetering van die Kiezerslijst te vragen, op grond aat bij zelf, Generaal-majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie infanterie, zal van 27 Maart tot en met 26 April met buitenlandse!) verlof afwezig zyn. Aan majoor A. Holland, van het 5e regi ment infanterie, is een buiteulandsch verlof van twee maanden verleend. De tot majoor by h»le regiment infan terie benoemde kapitein J. D. Grevinck, van het 5e regiment, is heden naar Leeuwarden vertrokken. Met het bevel over zijn compagnie wordt belast de by het 5e regiment nieuwbenoemde kapitein J. M. M. Muller. Kapitein O. L. G. F. Aberson en luitenant F. W. Diemont, van het Ie regiment veld artillerie, zullen onderscheidenlijk van 27 April tot 20 Mei en van 13 Juli tot 8 Juli bij de artillerie schietschool een practischen schiet- cursus volgen in de Legerplaats by Olde- broek. Met ingang van 16 Juni treedt een nieuwe regeling nopens de bevelvoering over de Landweer-districten in werking, volgens welke de commandant in district 18 (stand plaats Amersfoort) tevens is plaatsvervangend commandant in 19 (Utrecht.) Gauw en goed moge eeu prachtige allite ratie zijn, in de practijk blykt de samen voeging in den regel maar weinig steek houdend. Zoo hebben we, by de vermelding der monografie van mr. J. Ileyligers over het huis «Tiunenburg", in het jongste verslag van de Oudheidkundige vereeniging »Flébite", geschreven, dut het ligt tegenover de Val kestraat. We haasten ons, die waarlijk onbegrijpe lijke fout te herstellen. Immers het geldt hier het woonhuis van den schrijver »naest onze stat waterpoerte" en niet het verderop aan de Muurhuizen gelegen huis. De vereeniging «Amersfoortsche Vrijwil lige Brand weer"' hield Maandagavond onder voorzitting van den heer J. A. Schoterman haar 22ste ulgemeene Jaarvergadering. Het Jaarverslag luidde wederom alleszins gunstig bel materieel is in goeden staat; de ijver der leden onverflauwbaarhet le dental is 24, terwyl de vereeniging 3 Eere leden telt. Het kas-saldo bedraagt f87.17 De heer J. H. Donath, die periodiek als Bestuurslid moest aftreden, werd met op óen na algemeene stemmen herkozen. De heer H. M. Verhey Jr., wiens vervanging wegeQs vertrek door den heer 1. Fonteijn we reeds meldden, is tot Eerelid benoemd. Tot commandeur werd benoemd de heer D. Veenendaal. Maandagavond zal Rojruardbin »Amicitia" hier eeu Multatuli-avond geven en daarbij vrijwel de zelfde nummers voordragen als le Arnhem. De «Arnhemsche Crt." schreef daarvan Een talrijk publiek, dat na ieder nummer de ondubbelzinnigste blijken van waardeering gaf door den voordrager eenige malen terug te roepen, woonde gisteravond de voordrach ten van Royaards bij. Er behoeft niet veel meer over gezegd 't is bekend, dat het de grootste bewondering moet wekken wat Royaards bereikt heeft met het voordragen vun deze reeds meermalen door hem gezegde fragementen de toespraak tot de noofden van Lebsk, de geschiedenis van Saidjah en Adinda, Meester Pennewip, het avondje bij juffrouw Pieterse eu »De kruissprook." Ruyanrds is zyn stem, die nu eens metaal achtig klinkt, dan weer teer en warm is, geheel meesterde geweldigde taak bracht hij ten einde zonder éen oogenblik vermoeid heid ook maar te doen vermoeden. En het is bekend hoe hij zich heeft ingewerkt in den geest van de door hem voorgedragen werkeu, hoe by wel ieder karakter weet uit te boelden, weet te nuanceeren en stembui gingen nan te brengen, die even zoo ver schillend als goed gevoeld zyn. Wel weet Royaards de diepte van gedachten te doen uitkomenwel wordt door zijn voordracht de schoonheid der taal in een helder licht gesteld toch konden we gisteravond soms niet de gedachte aan iets geposeerds van ons zetten. Maar wanneer door het voordragen van Royaards de belangstelling in en zoo moge lijk de liefde voor Multatuli gewekt ofgrooter gemaakt wordt, dan reeds alleen meenen we, dat hy een scIiood «loei bereikt heeft. En dat zal wel zoo zijn, blijkens de groote aan dacht waarmee hij is aangehoord en het succes, dat hy ook nu weer had. Houdt uw avond van Dinsdag 28 Maart open. Dan toch zal in «Araicitia", onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken, een concert gegeven worden door het dilet tanten symphonie-orkest, mevrouw Van der Bilt—Vernée, uit Utrecht, en den heer Engel- bert Röntgen, uit Amsterdam, terwijl de baten ten goede zullen komen aan een jeugdig veelbelovend toonkunstenaar. Het programma luidt 1. Syrophonie (D dar) Job, Haydn. Adagio, Allegro, Andante. Menuetto, Allegro. Allegro spiritoso, 2. Liebeetreu 1 Wie Melodien lieht es Jobs. Brabms. Staodcben 8. Sonate (D moll) fiir Violoucello Corelli. a. Préluds, b. Aliem&nda, c. Sara bande, d. Qiga. 4. „A-ub Holberg'» Zeil", Suite im alteu StyleEd. Grieg, I. Prélude, li. Sarabande, III. Gavotte, IV. Air, V. Kigandon. 5. SchliifliedMosltowsky. „Sugt, wosiud die Veilcben bin"? Job. Schulz (1782). Die Linde im Thai Volkslied (1649). Die LoreVolkslied. 0. a. Sarabande für J. 8. Bach. b. Spaniscber Tanz )Violoncello D. Popper. 7. Marche héroique Fr. Schubert. By de heden ten Raadhuize gehouden ver huring bij inschrijving van hotjachtrecht op de aan de Gemeente in eigendom behoorande bosch- en heidegronden uitmakende een ge deelte van den Leusderberg, ter grootte var: ongeveer 873 Hectaren en de onder de Gemeenten Baarn, Hoogland, Eemnes en Bonschoten gelegen bouw-, hooi en weilanden, tezamen groot ongeveer 112 Hectaren, alles met uitzondering van de gronden waarop Koninklijk jachtrecht bestaat. Voor perceel 1 werd ingeschreven door de heerenH. Meursing, te Amersfoort, voor f75; W. H. de Beaufort, voor f95; enjhr. E. de Pesters, te Amsterdam, voor f224 alles per jaar. Gegund aan jhr. De Pesters. Voor perceel 2 door de heeren: H.Menr- sing, te Amersfoort, voor f35; A. E. Noë, te Eaarn, voor f55; en B. H. Puine Strieker, te Baarn, voor f125 alles per jaar. Ge gund aan den heer Paine Strieker. De officier van justitie by de Arrondisse ment Rechtbank te Utrecht heelt appèl aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis dier Rechtbank, geslagen tegen de schrijfster van brieven van lusterlijken.en beleedigenden inhoud. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een 18-jarig koopman van hier wegens diefstal van een zinken afvoerpyp tot drie maanden gevangenisstraf. Er zijn menschen, die volmaakt gelyken op de Gletschers der Zwitseisehe Alpen; zij ontdooien nooit, zelfs niet in den bran denden zonnegloed daarom is aan hun voet steeds modder en slijkde «moraine" der eigenliefde. Professor Dexter, van do Universiteit Illinois, heeft een statistiek opgemaakt van menschen die succès hadden, welke 8602 namen bevat. Die statistiek toont aan, dat de musici op den jeugdigsteu leeftijd succès behalen. Daar op volgen de looneelspelers en vervolgens de schrijvers. Uitvinders verwerven zich slechts langzaam een vermaarden naam. Er staat in deze statistiek geen vermeld, die jonger was dan 40 jaar. Vrouwen behalen later succès dan mannen, behalve in de muziek en op bet tooneel. Muzikale talenten ontwikkelen zich door gaans veel vroeger dan andere. Opmerkelijk is het, dat onder de mannen van zaken, die »het ver brachten," 84 per cent geen Hoogescbool bezochten en slechts 12 percent hun studiën voltooiden. Van de financiers bezaten 18 percent een academi- scben graad. Dr. John. Watson, de onder den schuil naam «Jan Maclaren" ook in Nederland welbekende schryver, is Maandagavond als predikant te Liverpool afgetreden, na bijna 2o jaar zyn ambt bekleed te Lebben. In zijn afscheidsrede verklaarde hij te uitgeput te zijo om 't langer vol te houden. Duitsch oudheidkundige, professor Doerp- teld directeur van hei Duitsch Oudheidkun dig Instituut te Athene, verklaart te hebbeu ontdekt, dat het eiland hetwelk sinds on heuglijke tyden den naam Ithaca draagt, niet het Ithaca is van Ulysses, Penelope en Tolemaehus, maar zich dien naam ten onrech te heeft toegeëigend. Hij is door opgravingen tot de overtuiging gekomen, dat het eiland Leocadée het Ko ninkrijk van Ulysses is geweest. Zijn opgra vingen moesten wegens slecht weder worden gestaakt, maar zullen in Mei worden hervat en dan zullen de leden van het Oudheid kundig congres een bezoek brengen aan het nieuw ontdekte oude lthaca. De bewoners van lthaca zijn zeer verbolgen op prof. Doerpheld, maar die van Leocadea vereeren hem als eeu weldoener. Het opnemen van Ingehouden stukken brengt niet altijd mede, dat do Kedactie onvoorwaardelijk instemt mot hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken worde nimmer teruggegeven. Aan liet Nederlandsche Volk. Landgenooten! In de eerste muanden van het jaar 1903 stonden de hoogste belangen van ons Vader land op het spel. Eene buitengewone oproe ping van twee lichtingen der militie was noodzakelijk. Toon deze buitengewoon opgeroepene mili ciens weder met groot verlof huiswaarts ge keerd waren, vond niet ieder zijne plaats in winkel of kantoor opengehouden. Zes hon derd vonden hunne plaats bezet en waren dus broodloos. Maar Nederland kwam te hulp. Het «Comité tot steun aan miliciens" vond groote medewerking in den lande. Het geld stroomde toede Pers steundewerkgevers deden wat zij konden. En het Comité, dik wijls getuige van hartbrekende ellende, kon alle zes honderd helpen, dat is: kon alle zes honderd weer in de gelegenheid stellen tot het verdienen van een eerlijk stuk brood. Het Comité kon dankbaar en voldaan uiteen gaan. Uiteengaan Ziet, wat het Comité vroeger niet had ge- weteu, dat wist het nu: ni«t alleen bij die buitengewone oproeping van 1903, maar jaar lijks maakt het opkomen voor de militie tal van jonge mannen broodeloos. Telken jare keeren er velen met verlof naar hunne haard steden terug, daar alles terugvindend behalve hunne betrekking. Wel lust lol ar beiden, maar gèen werk; wèl honger, maar voor dien honger geen verzadiging. De bar bier heeft zoo lang de plaats niet kunnen openhouden, de kleermaker niet, het kantoor niet. Broodeioosheid, 't loon van welvervulden burgerplicht! Dat had men in Nederland nog nooit zoo duidelijk geweten. Dat had het Comité zelf nog nooit zoo duidelijk geweten. Eu nu men het wist, zou men nu verder doen of men het niet wist Zou het Comité nu maar uiteengaan? Die vraag werd een gewetensvraag. En de meerderheid van het Comité, van die vraag niet kunnende loskomen, heeft de handen ineen geslagen. En zoo is geboren de «Nationale Vereeniging tot steun aan Miliciens", die zich voorstelt zich het lot aan te trekken van de jongelingen, die van dienst tehuis komende, niet weten waar zij werk zullen vinden; zich voorstelt,hen althans de de moeilijkste dagen door te helpenzich in verbinding willen stellen met werkgevers, kortomalles wil doen wat de menscbelyk- beid gebiedt. De arme jongens, die door het volbrengen van hun militieplicht hun werk verloren, zullen niet alleen gelaten worden in hun moeilijken strijd, maar een band vinden, die ze grijpen kunnen. Landgenooten! Zult gij deze Vereening al leen laten staan! Zult gij aan de mannen, die zich tot't doel vereenigd hebben Uwe steun weigeren Dat gelooven wij niet. Hier geldt het de zonen des Vaderlands, die immers hun dienst aan het Vaderland niet mogen betalen met broodeloosheid na dien dienst. Wanneer gij die dit leest, en wy, die dit schrijven, wanneer Nederland zijn miliciens hun wel volbrachten dienst laat betalen daar mede, dan zijt gij, dan zijn wij, dan is Ne derland niet verantwoord. Gij zult ons dan niet alleea laten staan in deze zaak, die als ons eene zaak zal zijn des gewetens. ^aL.f.e, 'Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens" haar taak naar bebooren kun nen vervullen, dan heeft zy twintigduizend leden noodig. En twintig duizend landge nooten zullen er wel zijn, die éen enkelen gulden sjaars of meer willen afzonderen voor «3it doeltwintig duizend landgenooten wij rekenen up meer die voor éen gulden 'sjaars zich de zekerheid willen ver- schallen dat er in Nederland geen zoon des volks tot den bedelstal komt tot loon voor het trouw volbrengen van zyn dienstplicht. Daarmede hebben wij uitgesproken wat de ondervinding van 1903 ons heeft gelegd in het hart Landgenooten I Thans doen wy een beroep op bet Uwe, overtuigd dat piemaud

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2