Gemengd nieuws. Afkjr'oot, W. va» Scha!ok, L. M. Helms, M. Vos en A. van Winterswyk. Voor de smidsklasse A. van Bennekom, J. H. dfc Vries, A. J. Aalderink, J. Brandseo, P. Slagter, 0. van Bekkum, J. H. Wels, J. A.- Jocnema, G. de Kort, D. Talsma, A. J. B09, F. Boom, H. J. Velthuis, R. Quint, J. van den Hoof, J. van Loo, J. N. Kochheira, H. Hop, A. Albert en J. Deiievoet. "~~y Onze occasional heft It ons niet geheel juist voorgelicht, toen by one liet meedeelen.dat in de jongste Raadszitting benoemd is tot ouderwijzer aan de openbare- Lagere school 3e soort Beekstraat de heer Zwagermaker. Benoemd ward* m«t algemeen* stemmen, de heer A. Gaasbeek, uit Putten. In de Maandagavond gehouden Jaarverga dering van Vreemdelingenverkeer" bracht de heer H. Meursing als Sucretaris het Jaar verslag uit, waaruit o. a. Week, dat__bet aantal leden is toegenomen met "8, terw'yl dat der begunstigers met 18 klom en dat der dona teurs met 1. De aftredende bestuursleden, de heeren J. G. de Jager, R. A. van Ruyven en H. Meursing, werden herkozen. Het uitreiken der getuigschriften aan de leerlingen die de Ambachtsschool zullen ver laten, zal Zaterdagmiddag te 2 uur in het schoolgebouw plaats hebben, waarna de ten toonstelling der werkstukken wordt geopend. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat op Zon- en feestdagen de tenue voor alle railitaireu beneden den rang van officier is, zooals voor de groote tenue is bepaald, met uitzondei ing, dat de shako niet van de pom pon, de képi en de talpa niet van de pluim, de kolbük niet van pluim, snoeren en zak worden voorzien. By beschikking van den Minister van Oorlog is do luitenant-kolonel-inteudant op nou-activiieit A. A. Kleynhena met ingang van 1 Mei 1905 weder iu aciievua dienst geplaatst en benoemd tot intendant by de 2de divisie iufanletie. Het 5e regiment infanterie zal in vereeni- giug met andere wapens van 15 tot 28 Sep tember oefeningen houden in de omstreken van Amersfoort. Gedurende den zeilden Ijjd zal het 4e re giment infanterie oefeniDgen houden in de Legerplaats by Zeist. Aan het examen voor sergeant-majoor dd luitenant te velde hebben van het 5e regiment iufanterie voldaanaergeanten-oiiderwyzer Prayer, Eggink en Sluiter, fourier De Jager en sergeanten Van Geelkerken, Alberda, Eltebrecht, Lucht, De Vries, Van der Weijer, Noordboff en Van der Vegt. Wel onnoodig is 't te zeggen dat, waur de beer G. K. G. van Aakun zich er voor ge spannen had en juist voor dit doel het concert van Dinsdagavond een van de beste ia geweest, welke onder zijn leiding hier zyri gegeven. 't Was alsof alle exécutanten, van het dillet- taoten-orkesl zoowel als de solisten, hun uiterste best deden, zóo zelfs dat de bijvals betuigingen dikwijls bepaald onaangenaam storend werkten. Aan dien bijval scheen geen einde te komen toen aan de zangeres, mevrouw Van der BiltVernee, bloemen werden geboden, en aan den heer Van Aaken een lauwer krans werd aangeboden. De zaal was flink bezet; in zooverre is dus bet doel van de uitvoering bereikt. Moge nu ook de jonge zoo veelbelovende toonkunstenaar spoedig geheel hersteld zyn. De Zangvereenigiug der plaatselijke afdee- Img van «Toonkunst" zal 6 April in Amicitia uitvoeren Mendelssohn's sElias". Terw|jl een klasse artillerie gister over de Steenenbrag reed, zag de milicien Mulder een kind In de Beek achter de kazerne spar telen. Hij maakte er den luitenant attent op, steeg met dezen af, sprong in de Beek en had de voldoening den kleine nog juist te kuuneo grijpen en aan den luitenant toe te reiken. By sententie van bet Hoog Militair Ge rechtshof is de ordonnans, die 5 Januari ten nadeele van een sigarenwinkelier aau de Langestraat een doos sigaretten ontvreemd de, veroordeeld tol 5 maanden gevangenis straf. Zijn dienstverband wei-d niet verbroken. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een 27-jarig arbeider van hier wegens diefstal van een koperen ketel tot zes maanden ge- vaagentsslraf. Voor Spakonburg kwam een heaglyk be richt Groote scholen haring zyn de Zuiderzee binnengetrokken, Een slecht geweten heelt een goed gehoor. Onder voorzitting van dr. A. Borgman, uit Enschede, is te Utrecht gehouden een gecom bineerde vergadering van bet «Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasiën" en van de «Vereeniging van Leeraren aun inrichtingen van Middelaar Onderwijs" ter bespreking van de aanhangige wetsvoorstel len ten aanzien van bet Lager onderwijs. De vergadering werd bQgewoont door den Inspecteur van het Landbouwonderwijs. Door de heeren G. Bolkestein en H. W. J. A. Schook werden de wetsvoorstellen toe gelicht Vervolgens werd door het bestuur van de gecombineerde vergadering een motie inge diend, welke, na enkele redactie-wijzigingen met algemeene stemmen werd'aangenomen. In deze motie word uitgedrukt, dat, indien de aanhangige wetsnovelle op het Lager on derwijs wordt aangenomen, net aantal kleine scholen met 1, 2 of 3 leerkrachten zóo zal vermeerderen, dat daardoor het peil van het Lager, ipowel als van het Gymmnasiale en't Middelbare onderwijs aanmerkelijk zal dalen en dus groote schade zal worden toegebracht aan het onderwys van ons volk in z|jn geheel, om welke redenen .de vergadering hoopt, dat de Volksvertegenwoordiging het betreffende ontwerp niet zal aannemen. Jules Verne is Zaterdag te Amiens, waar hy 't grootste deel van zijn leven heelt door gebracht en vele jaren lid van den Raad was, overleden. Hjj werd 8 Februari 1828 te Nantes ge boren, studeerde in de rechten, maar inoet zich al vroeg op de natuurwetenschappen hebben toegelegd, gel|jk reeds bleek uit het eorste werk»Cinq semaiues en ballon", waarmede hij in 18o3 de reeks van geachrif- ter. opende, die een geheel nieuw genre ver tegenwoordigdende toepassing van allerlei nieuwe ontdekkingen en uitvindingen, uetzjj getlaau ol nog maur iu zijn verbeelding ge- daau, op romaneske avonturen of wil men, de populariseeriug van allerlei wetenswaar digs in romantisch gewaadgeschriften, die niet opgehoudeu hebben, in alle landen der wereld duizenden lezers te tellen en waar tegen, niet geheel ten onrechte, soms alleen het bezwaar is ingebracht, dat zij eeaerzyds bij jeugdige lezers) oppervlakkigheid in de hand konden werken, anderzijds de strekking hadden om hem onwillekeurig te vervullen van eeu bedenkelijk geloof in de ulmncht van den menschelyken geest. De opgang zjjuer boeken noopte hein om 'tschrijven voor het tooueel, waarvoor hij reeds ettelijke operateksten en blijspelen ge leverd had, te iuteu varen. Trouwens, vele van zyne phautasliscb-weteuschappelyke romans, als de «Reis om de wereld" en s Michel Strogofl" zijo met het beste gevolg tot tooneolstukken verwerkt. Zyn (toenmaals) volledige werken verschenen reeds in 1878 in 34 ueelen. Iu een iu het «Womens Institute'' te Lon den geboudea vergadering beeft zekere me vrouw Gilman het einde der dienslboden- quaestie voorspeld. In tegenwoordigheid van vele dames schet ste zy den oorsprong vau het denkbeeld van dienstboden sedert de vroegste tijden en verklaarde, dut de tegenwoordige dienstvoor- wamrden eeu overblijfsel van het feudalism* zyn. De eischen, die aan dienstboden gesteld worden, zjjn te veel en de nadoelen, waar onder dezen werken, te groot. Wij leven in een overgangstijd en trachten in de 20ste eeuw een toestand in het samenleven te be houden, die tot de 10e eeuw behoort. De nieuwe staat van zaken zou zoowel aan de vrouw des huizes als aan de keukenmeid vrijheid brengen. Het was nimmer de be doeling, dal zy haar leven in een onopbou- delijkeu arbeid zouden dourbrengeu, welke tbaus geëisclit wordt. Wy naderen een tyd, waarin huishoudens geheel van buitenaf zul len bediend worden, waarin het voedsel, waarvan de gezondheid in zóo groote mate afhangt, door bekwaam personen zal worden gereed g. maakt. Gewoon huiswerk zal tot een minium beporkt worden, als eenmaal de keuken uit het huis verbannen is. In deze zelfde richting zullen nog andere lezingen voor vrouwen gegeven worden. Naar het schijnt, worden zjj goed bezocht. Men wil nu eenmaal niet, dut iemand, vooral kiudereo, twee dingen te gelijk doet; zelfs bracht men daarvoor een toepasselijk spreekwoord in omloop. Doch in Engeland is men bezig, by de opvoediDg van kinderen een gelijken arbeid voor buide handen voor te schrijven, waardoor het inderdaad moge lijk wordt, twee dingen te gelyk te doen. Te Londen is een vereeniging gevormd met dit doel, er. haar oprichter en sucretaris, John Jackson, heeft daarover zijn meening uiteengezet iu een onlangs verschenen boek, dat den geleerden titel draagt van «Ambi dexterity or Two Handedness and Two Brai- nednesc", waarvoor majoor Baden-Powel een voorrede schreef het feit, dat de Engel- scbe majoor met twee handen schrijven kau en dat hy zoo bij-de-hand Mafeking verde digde, verschaft hem waarschijnlijk deze eer. in bet boek wordt betoogd hoeveel han digheid by oen èen-haadig ras verloren gaat. Dat onze hersens zich best met twee onderwerpen tegelijk kunnen bezighouden bewees de practijk, zegt de schry ver, waarby hij tal van voorbeelden aanhaalt en men zou geen journalist moeten zyn om ue juistheid ervan niet dagelijks te kunnen er kennen Men behoeft slechts een pianist als voor beeld te nemen. Zoo rekende een statisticus eens uit, dat een concertgeefster, die bet •Presto" van Mendelssohn on het klavier voordroeg, in vier minuten 5595 toetsen aan sloeg, en verder cijferend kwamhij tot de gevolgtrekking, dat per seconde 200 verschil lende bewegingen door dë hersenen naar linker- en rechterarm tegelijk waren gecom mandeerd. In het boek wordt als voorbeeld aange haald de handigheid, waarmee de Engelsche dierenschilder Landseer zoowel links als rechts en soms met beide handen tegelijk teekende, en, was het boek wat later uitgekomen, dan had zeker Menzel ook genoemd moeten worden, die uitrustte van het schilderen met zijn rechterhand, om te gaan aquerelleeren en teekenen met zijn linker, en als bet moest best met twee handen te gelijk bezig kon zijn. Maar waarschijnlijk zullen dal wel geniale uitzonderingen blijven. Aan zijn betoog doen zij intusschen niets af. En by komt tot deze conclusie In ieder gezond mensch ligt een latente kracht of aanleg om twee geheel verschil lende dingen of bezigheden met beide han den te gelijker tijd uit te voerendeze be zigheden zijn mechanisch of geestelijk; elk mensch kan in het uitvoeren van twee naast elkaar staande, niet verwante bezig heden even handig worden als in het uit voeren van éen enkele bezigheid de wetenschappelijke oefening van elke hand afzonderlijk en van beide handen ge lijktijdig kan gedurende den geheelen school tijd van het kind het best geschieden, zoo wel geestelijke als lichamelijke oefening; het algemeen invoeren van arbeid, waar bij tegelijk twee handen aan verschillenden arbeid bezig zijn, zou gevaarlijk en onver standig zijn, uitgezonderd in die gevallen, waarbij reeds bewezen werd, dat tweeërlei arbeid, door beide handen te gelyker tyd uit te voeren, kan worden verricht. Men heeft berekend, dat het dugeiijksch verbruik aan lucifers per hoofd gemiddeld 7 stuks bedraagt, waaruit met het oog op bet tegenwoordig aantal mensciien op aarde volgt, dat er dagelijks ongeveer twee miljard stuks verbruikt worden, hetgeen per jaar 730 miljard maakt. Deze lucifers in éen ry achter elkaar gelegd, beslaan een lengte van 30.5 miljard Meter, gelijk aan 829 maal de aarde, of als dezo 829 windingen naast el kaar loopeo, zouden zy een band van 165 Meter om de aarde vormen. Zes duizend lucifers wegen 1 Kilo, het houtgewiebt der dagelijks verbruikte bedraagt 300000 K. G. Daar uu een M3 populieren hout, het beste materiaal voor lucifers, 300 K. G. weegt, vijn 400000 M3 hout, hebbende een gewicht van I091,millioen K.G., noodig om het lucifersverbruïlc vun éer. jaar alleen in Europa te dekken. Wat ae andere materialen aangaat, welke tot de fabricatie noodig zyn, laut zich liet verbruik niet nauwkeurig vaststellenalleen van phosphorus heeft men kunneu nagaan, dat voor lucifersproductie ongeveer 210 K. G. jaarlijks noodig is. De hoeveelheid der andere materialen, als zwavel, chloorzure kali, zwa- veluntinonium, gummi, gelatine en paraffine, is geheel onbekend. Wordt nu bij de kosten van het hout en de phosphor nog bet werkloon der arbeiders hun aantal wordt op 30000 geschat gerekend, dan is de gezamenlijke geldswaarde van de licifersproductie in Europa minstens 120 millioen gulden. Opmerking verdient echter, dat de kosten van doosjes, verpakking, papier, lak, enz. daarbij niet gerekend zyn. De kleine, geminachte licifer speelt dus in te maatschappij een vrij groote rol. De spoortreinen der gebeele aarde vervoe ren iedere week meer dan 40 millioen pas sagiers. Het streven der vrouwen om het beroep van arts voor zich open te stellen, is geen uitvloeisel van de moderne vrouwenbeweging, maar dateert vau eeuwen her. De eerste dok- teres was een Albeensche vrouw, Agnodice, die 300 jaar vóór Christus' geboorte leefde. Zy verkleedde zich als man om voor dit be roep te kunnen studeeren, want de studie in de geneeskunde en het uitoefenen van genees kundige praktyk was in Athene voor vrouwen verboden. Mannelijke collega's, naijverig op haar uit gebreide praktyk, vooral onder de vrouwen der stad, verraadden evenwel het geheim harer verkleeding en Agnodice werd wegens het wederrechtelijk uitoefenen der genees kunde vervolgd, waaraan zij alleen door de voorspraak harer vele vrouwelijke patiënten ontkwam. In de vijftiende eeuw studoerden verschei den vrouwen voor dokter aan de Mooractte hoogescholen. Zekere Tatula van Ruggiera to Salerno genoot la de elfde eeuw een Kuropeescbe vermaardheid, terwijl in het begin der veertiende eeuw Dorothea Boe- chi niet alleen een diploma als arts ver wierf aan de universiteit te Bologne, maar zelfs tot professor werd benoemd. Aan de zelfde universiteit zijn later nog twee vrou- weD professor geweest. Anna Mangolini in de anatomie en Maria della Dame in de ver loskunde. De laatste werd in 1799 benoemd. Wie denkt bij den naam cederhout niet aan Palestina, en meer in 't bijzonder aan den Libanon Doch bj) het kasteel Stein, bij Neurenberg, heeft men óok een cederwoud en wel een zeer uitgestrekt, vóór jaren aan gelegd door den baron Von Faber, den be kenden potloodenfabrikant. Het is een Ame- rikaansclie ceder, welke gebruikt wordt voor het potloodhout. Voor goede spijsvertering is goed kauwen een eerste vereischle. Als men vier- of vyf- maal zoolang kauwt als in onzen haastigen tyd gewoonte is, komt het genotene veel meer totziju recht; wy halen uit de spijzen wat er in zit, zoodat men er veel minder van noodig heeft. Maar wij besparen zoodoende nog op andere wijze. Het is duidelijk, dat het lichaam by de vertering van het voedsel, dat nieuwe kracht moet aauvoeren, ook kracht verbruiktvoor de verwerking van brood heeft men vijfmaal zooveel kracht noodig ah voor een gelyk quantum water. Het komt er nu maar op aau, het voedsel zóo voor te bereiden, dat onze spijsverteringsorganen er de minst mo gelijke moeite mee hebben. Het geheim dier toebereiding ligt in het goede kauwen. In Amerika ziet men met practischen blik het groote belang der zaak duidelijk in. De militaire overheid heelt voor eenigen tijd 20 man aan het kauwen gezet, om door proeveo na te gaan of er werkelijk zooveel te besparen valt. Wy zouden zeggen ge leerden op ons voedsel minstens éen derde kunnen uitwinnen. Wat dit zeggen wil, springt duidelijk in bet oog, als men weet, dat zoo'n kleinigheid voor de Vereenigde Staten, met 70 millioen inwoners, een besparing geeft per dag van ongeveer lOOOOiX) dollar, een sommetje om zelf een Amerikaauscben mil- liardair te doen watertanden. In het goede kauwen ligt het geheim verborgen, dat alle bronnen van menschelijke welvaart voor ons ontsluiten kan. Maar de zaak heeft nog een andere, dan alleen een sociaal-economische zijde. Veel ziekten zyn het gevolg van het lange op onthoud der afvalstoffen in ouze darmen. Dat wisteu de ouden al, die zeiden, dat alleen hy goed genezen kan, die terdege laat pur- geeren. Kauwt men het voedsel, zooals dat noodig is, dan is de hoeveelheid alvalstoffen zeer gering en terwijl deze anders wemelen van schadelijke kiemen, die weer aanleiding zyn, dat producten van gisting en rotting in ons bloed kunnen overgaan, zijn zij nu bijna volkomen kiemvry. Geen wonder, dat, als dit alles zoo is, de gelukkige kauwer zich verheugen mag in een gemakkelijkheid en helderheid van denken, een vermeerdering van lichaamskracht en volharding, een weer standsvermogen tegen ziekten, die den slokop ongelooflijk schijnen. Men schrijft uit Delfzijl Onze eens zoo groote zeilvloot is thans ge heel verdwenen. Den 31 en December 1863 hadden wij nog 26 reederijen met 36 schepen, en wel 1 brik, 7 schoeners en 17 galjoten. Het laatste zeilschip, de 3-mast schoener «Neptunes", is nu verkocht aan iemand te Harlingen, die het vaartuig zal sloopen. Sic transit. Eeu bericht komt uit Italië, dat met éen slag poëzie en muziek, legende en historie, alle muzen bijna, in rouw zal dompelen 1 Te Verona, niet ver van de plaats, waar men het gral aanwijst, waarin bet stoffelijk overschot van Julia heet te rusten, leidt men den vreemdeling naar de woning, waar Romeo, het gelaat achter een masker ver borgen, het bal bezocht zonder er genood te zijn en waar by met éeu enkelen blik het hart won van de dochter der Cupulets naar de wouing, op welker balkons eens Julia iu den klaren maneschijn stond te druomen, waar Romeo zijn zijden ladder be vestigde om daarlangs zijn liefste te naderen. Deze woning is twee eeuwen oud en noch voor dezen, noch voor dien tijd heeft zy uit- of inwendig iets aanzienlijkszij is zelfs meer dan bescheiden en zeker de trotsche, machtige Capulets niet waard. Zij is boven dien geheel ongeschikt tot het geven van een bal; een eenigszins uitgebreid huiselijk feestje zou er door de locale omstandigheden zelfs niet te gevon zijn. Er is eindelijk niet eens eenbalkon! Maar toch is er geen reiziger, die langs Verona spoort, of hij stapt hier even af en met zijn Baedeker in de hand schrijdt hy, hoofd en hart vol poëtische gewaarwordingen, naar de woning van Julia, Dit huis nu, de woning van Julia, is bouw vallig; hel belt overde kozynen verzakken;

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2