Stadsnieuws. Marktprijzen. idealen van zelf zoo verbleekt, hoe hebben zij voor geheel andere plaats gemaakt, zoodat ik nu over die van den vroeger tijd mij schaam? is niet de kring waarin ik mij mocht be wegen daarvan de oorzaak; menig mensch, die my bij den arm schudde; menige om standigheid, waardoor helder licht voor mij rees over dingeD, vroeger door mij zoo een zijdig beoordeeld? In den tyd die er ligt tusschen het voor heen en het thans, heeft het leven nay, ik raag 't wel zeggen, aangegrepen, niet altijd met zachte, streelende hand, maar soms met forscben ruk, met geweldigen greep; het leven, zoo groot, zoo machtig, zoo vol raad selen, zoo geheel onberekenbaar en vaak zoo onweerstaanbaar tevens; bet leven met zijn lief en leed, met zijn zegening en tegenspoed, met zijn geweldigen ernst en zijn hooge reine blijdschap; het leven tusschen reine engelen die bemelsche zangen ons toefluisteren en booze geesten wier gif op ons neersijpelde het leveD, dat, als de zee doet met een kleine boot, ook doet met den mensch, hem beur telings opheft tot de wolken en dan weer bijna in de kolken verzinken laatdat leven, spottend met te voren, zonder ervaring, op gestelde theorieën, dat ijzig wreed, luchtkas- teelen wegblaast en ons ten slotte inwendig vormt en kleedt, fatsoeneert en modelleert. Ja, levenservaring doet het ons, doet al thans veel, maar niet alles; want wy zijn teen slachtoffers van hetgeen er met ons ge- eurt. Dan zouden velen daarin een verontschul diging vinden. Zij, die, ziende op hun jeugd, en daar ontdekkende een jongeling, een maagd, met een hart en hoofd vol reine ge dachten en wetende dat zij nu zich laten leiden door onheilige stemming, zouden het recht hebben om te zeggen«Ja, dat ben ik wel; dat hooge leven vol heiligheid en lief de, stond wel als een heerlijk ideaal mij voor oogen, maar de omstandigheden hebben my zoo doen veranderen; zij hebben van mij gemaakt, die ik nu ben". Er zijn jonge menscheu, wier hoofd en hart vol was van stoute verwachtingen, ook om het goede dat zij zouden doen, en die nu geworden zijn als een wrak, dat waarde loos neerligt op het strand. Er zyn menscheu, die bij het zien van het portret hunner jeugd, zich niet schamen, dat zij zóo zijn achteruit gegaan, maar dit wijten aan de omstandig heden. Zie, levenservaring is machtig, kneedt ons, 't is zoomaar wy moeten niet zijn een willoos voorwerp, waarmede zij alles doen kan, wat zij wil, zoodat een mensch niets zou wezen dan de speelbal van de golven der levenszee. Levenservaring kneedt, fatsoeneert, maar onder dit kneden, hebben we zelfbewust te toonen, dat er in ons een kracbt is uit booger kracbt gesproten, die het harte sterkt, het geloof in ons ze! ven verhoogtzoodat wij meester worden over de omstandigheden en van deze eischen, dat zij ons dienen zullen. Levenservaring moet worden ondergaan, maar tegelyk worden als een les om te komen tot steeds edeler leveusopvatting, zoo dat ten slotte men niet meer met zekeren angst zich heeft af te vragen: deed ik dat, was ik dat? By resolutie van Minister van Financiën is omtrent de inhouding van directe belasting en op inkomsten van Rijkswege o. a. het volgende bepaald: De belastingschuld van hen die gelden van Rijkswege te goed hebben, zal ua vruchte- looze uitreiking van waarschuwing eu aan maning daarop worden ingenomen. De Ontvanger zendt daartoe een aanvrage rechtstreeks: a. voorzooveel betreft officieren, militairen beneden den rang vaD officier, militaire geëm ployeerden, burgerlijke amtenaren en mindere geëmployeerden, werklieden en bedienden op daggeld, allen werkzaamfbij de inrichtingen der landmacht, de corveërs en de militaire wachters daaronder begrepen, aan den con troleur vau de inwendige administratie der korpsen te 's-Graveubage en voor inhouding op nonactiviteits-traktementen van officieren en op tydelyke pensioenen van gewezen militairen in hel algemeen aau den hoofd officier belast met de mandateering te 's-Gra- venhage; b. voor alle overige belastingschulden aan het Departement van Financiën. De aanvrage geschiedt, behoudens geval van dringenden aard, éénmaal per drie maan den, vóór of op den 5den der maanden Januari, April, Juli en October. Van vermindering der schuld, betzij door betaling, betzij door ontheffing of kwijtschel ding, wordt zoo spoedig mogelijk aan het zelfde adres als de aanvrage bericht gezonden. Deze resolutie treedt in werking opl April. Van de dezer dagen voor volledige oefe ning ingedeelde miliciens der lichting van 4905 zijn door Gedeputeerde Staten van Utrecht ongeschikt bevonden voor den dienst en door den Provincialen adjudant daaruit ontslagen 57 miliciens, die in Maart 1906 door anderen van de lichting 1905 moeten worden vervangen. Zij zyn herkomstig uit de Gemeenten Utrecht 28, Amersfoort 5, Vinkeveen, Zeist, Ameron- geo, De Bilt, IJselstein en Woudenberg 2 eu Baarn, Jaarsveld, Lopik, Mijdrecht, Polsbroek, Abcoude Proostdy, Hoogland, Leusden, Loe- nen, Rhenen, Veeuendaal en Haarzuilen _1, en waren ingedeeld als volgtbij het 5e regiment infanterie 13; 8e regiment infanterie 20; 9e regiment infanterie 20; le regiment vesting-artillerie 2; regimeQt genietroepen 1 en le.regiment huzaren 1. De nieuwbenoemdeSecretaris der Gemeente mr. dr. J. G. Stenfert Kroeze zal 9 April in functie treden. We herinneren andermaal, dat de Kiezers lijstvoor bet tijdvak van 15 Mei 1905 tot 15 Mei 1906 op de Gemeente-Secretarie ter visie ligt. Hierop vooral zij de aandacht ge vestigd, dat slechts tot en met 15 April de gelegenheid openstaat, de verbetering der ljjst bij het Gemeentbestuur te vragen, op grond, gelijk de Kieswet zegt, dat men zelf of een ander, in stryd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorljjk voorkomt, ledereen kan dus zoowel voor eigen recht opkomen, mits natuurlijk aan de wettelijke voorwaarden voor het bezit der kiesbevoegdheid zy voldaan, als zich er tegen verzetten indien, naar zijn meening, een ander ten onrechte op de Kiezerslijst is geplaatst. Onzen lezers bevelen wij dan ook ten krach tigste aan, van de ter visie gelegde lijsten inzage te gaan nemen. Wie aoor een ver gissing of misverstand daarop niet voorkomt, hoewel hij rneent toch kiesgerechtigd te zijn, moet vóór 16 April zijn plaatsing op de lijst aanvragen, op straffe van na verloop van dien fatalen termyn tot 16 Mei 1906 onher roepelijk van zijn kiesrecht verstoken te bljjven. Is de verzoeker niet de belanghebbende, dan ontvangt by binnen 24 uren een schrif telijke kennisgeving van die vraag om ver betering. Tot en met 23 April kan ieder tegenspraak inbrengen tegen die verzoeken om verbetering welke tot en inet 21 April op de Secretarie ter inzage liggen en in afschrift, fegen be taling der kosten verkrijgbaar gesteld worden. Na 23 April doch vóór 12 Mei beslist het Gemeentebestuur over de verzoeken om verbetering en worden de bij die beslissingen bevolen wijzigingen in de Kiezerslijst aange bracht, welke lijst dan van 15 Mei tot 15 Mei van bet volgend jaar van kracbt blijft, behoudens daarin te brengen wijzigingen door latere rechterlijke uitspraken. De keurmeester der viscb verzoekt ons, er aan te herinneren, dat de vischkeuring met ingang van heden weder des ochtends te acht uur is aangevangen, en dringt er nog eens op aan, dat men inzage vraagt van de keurbrieljes. We vestigen nogmaals de aandacht van belanghebbenden cp de kennisgeving van den Commissaris van Politie aan het hoofd van dit nummer, waarbij wordt bevolen, dat de koffiehuizen, enz. vóór middernacht moeten zijn ontruimd. Uit den regenmeter hier is in Maart dezes jaars na 13 regendagen afgetapt 71.3 m.M. neerslag, tegen 24.8 m.M. na 5 regendagen in 1904. De hoeveelheden neerslag waren in 1903 63.4, 1902 45. 1901 75.5, 1900 19,189924.6, 1898 69, 1897 62 en 1896 27.2 m.M. Behalve in 1900, toen er 4 regendagen waren, hadden de jaren 1896 tot 490J er telkens 12. De tram vervoerde in Maart dezes jaars 6977 betalende passagier tegen 5578 inde zelfde maand des vorigen jaars. De passage- opbrengst was onderscheidenlijk f551.22 en f455.526; de totaal-opbrengst f576.33 en f480.87; de opbrengt per dagkilometer was f 10.33 in Maart 1905, tegen f 8.62 in Maart 1904 Eindelijk werd een geschikte pachter voor de reclame in en op de rijtuigen gevonden door wiens activiteit deze van 15 Februari 1905 tot 15 Februari 1906 meer dan f800 opbrengt, zoodat ook de bron der neven inkomsten op den duur belooft beter te zulllen vloeien. De opbrengst der reclame op de dienstregelingen en biljetten bedraagt circa f 100 netto per jaar. Door twee minderwaardige inlandsche paarden weg te doen voor een zeer sterk buitenlandsen paard en dus nu zooveel mo gelijk alleen zwaarder gebouwde Ardenner- paarien in dienst te hebben, werd bet aantal paarden op 7 gejaracht. Het R. K. parochiaal kerkbestuur van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart, hier, heeft zich met een adres tot H. M. de KoniDgin gewend om, met vernietiging van het besluit van het Gemeentebestuur, toe te staan, dat op een terrein] gelegen naast de Nieuwe Algemeene bepraafplaats binnen deze Ge meente worden gesticht een kerkgebouw met pastorie, scholen en Zustergesticht. Bedoeld terrein ligt binnen den afstand, gonuerad in de Begrafeniswet. Ven particuliere zijde gewerd ons de mede- deeliug, dst dr. L. Bleekrode, wiens verschei den we reeds meldden, gestorven is aan de gevolgen van infectie, waarschijnlijk door het nemen van proeven met vacuumlicht. Kapelaan Th. A. H.van Berkel is benoemd tot pastoor te Ommen. Mej. M. J. A. Jansen slaagde te Utrecht bij bet examen voor de acte Nuttige hand werken. In de vacantiën der Hoogere Bnrgerschool zal vermoedelijk verandering komen. De Inspecteurs bij het Middelbaar onder wijs hebben, daartoe door den Minister van Binnenlandsche Zaken gemachtigd, aan de Directeuren der Rijks Hoogere Burgerscholen medegedeeld, dat de drie vacantiën voor die inrichtingen van den volgenden duur zullen zijn 1. Van den Zaterdag vóór 19 Juli, na afloop der lessen of examens, tot en met den zevenden Zaterdag daaraanvolgende: 2. van den Zaterdag vóór Kertmis, na de morgenlessen, tot en met den tweeden Zater dag daaraanvolgende; 3. van den Donderdag vóór Paschen, na de morgenlessen, tot en met den tweeden Maandag daaraanvolgende. De Inspecteurs achten het voor een be hoorlijke regeling der eiad-examens van de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus en vooral met het oog opdecandidaten,die op grond van hun diploma toelating verlan gen tot het Koninklijk Instituut voor de Marine en die examen wenschen te doen voor de Kon. Militaire Academie, in hooge mate gewenscht, dat de vacantiën aan de verschillende. Hcogere Burgerscholen op het zelfde tijdstip aanvangen. Zij hebben derhalve de Besturen der be trokken Gemeenten uitnoodig bet daarheen te leiden, dat de regeling der vacantiën voor de Rijks Hoogere Burgerscholen van kracht worde verklaard voor de Gemeentelijke Hooge re Burgerscholen met 5-jarigen cursus, al thans te bepalen, dat de groote vacantie een aanvang neme op bet tijdstip, voor derijks- Hoogere Burgerscholen aangewezen. Met een enkel woord willen we voor heden herinneren aan de tentoonstelling van werk stukken door de leerlingen der Ambachts school vervaardigd, welke hedenmiddag in het gebouw dier school werd geopend na het uitreiken der eind-diploma's en welke morgen en Maandag kosteloos voor ieder belangstellends toegankelijk is, telkens van 40 tot 4 uur. Mogen de patroons er hun knechts heen zenden moge de tentoonstelling weder zeer druk worden bezocht. Ais nieuwe afdeeling, in vergeljjking met verleden jaar, trekt het werk der meubei- maker-klasse zeer de aandacht. Op een en ander komen we in het volgend nummer meer uitvoerig terug. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat voortaan de geldelijke vergoeding krach tens artt. 113bis der Militiewet 1901 toege kend voor het verblyf onder de wapenen of in werkelijken dienst van ingelijfden bij de militie te land, zoo deze in afwachtiog van ontslag uit den dienst met verlof huis waarts keeren, ciet langer genoten wordt dan tot en met den dag, waarop bedoeld verlof ingaat. De staf der op te richten 4e divisie infan terie zal 4 Juli hier gevestigd worden. Daartoe behooren4 generaal-majoor, 4 hoofd-officier en 1 kapitein van den Gene- ralen staf, en 1 hoofd-officier en 4 kapitein- intendant. Het le regiment veld-artillerie zal van 18 tot 27 Mei kampeeren te Oldebroek. Kapitein A. F. Singels, van het 4e regi ment vesting-artillerie te Willemstad, wordt 3 April a.s. als instructeur werkzaam gesteld bij de Rijschool te Amersfoort. De Minister van Oorlog heeft het vooi- nemen, in den zomer, onder de algemeene leiding van den Inspecteur van den militairen Geneeskundigen dienst, generaal-majoor J. Binnendyk, belangrijke oefeningen voor het geneeskundig personeel te doen houden, mderscheidene hoogere en lagere officieren van gezondheid zullen aan die oefeningen deelnemen of ze bijwonen. De noodige troepen worden geleverd door het garnizoen Amersfoort en zullen staan onder de bevelen van den commandant van het 5e regiment infanterie. Met het op den mogelyk langen duur der oefeningen zal de intendance zorgen voor de verstrekking van reserve-rations leven- middelen. Onder voorzitting van den heer J. B. de Beattfort, uit Woudenberg, werd gister ochtend in de bovenzaal van «De Keizerskroon" een vergadering gehouden door de afdee ling Amersfoort en Omstreken van bet Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde". De vergadering Wtó slechts matig bezocht, hetgeen door den Voorzitter zeer werd be treurd. Hoewel de vergadering thans in bet centrum der stad en vlak bij de marktplaats werd geboudeD, kon men goed merken, dat er geen verloting aan was verbonden. In de Jaarvergadering, waarbij zulks wel het geval is, zijn gewoonlijk ruim honderd leden tegen- W°Dednotulen der vergadering van 27 Januari werden, ua lezing door den Secretaris, den heer H. Tromp van Holst, goedgekeurd. Daarna werd aan de orde gesteld de verkie- zidg van een Commissaris van het Hoofd bestuur in de plaats van het niet-herkies- baar periodiek aftredende lid den heer A. M. Tromp van Holst, wien dank werd gébracht van het vele goede dal bij gedu rende de zes jaren, welke hjj zitting bad, heeft gepresteerd. Met nagenoeg algemeen stemmen werd gekozen de heer H. Tromp van Holst, die de benoeming aanuam. Ingekomen waren een aantal periodieken en andere stukken, waaruit het belangrijkste werd medegedeeld, Even voor twaalven werd hierop de ver gadering gesloten. «Quick" speelt morgen le Utrecht een voetbalwedstrijd tegen «Hercules" van daar; de entrees komen ten bate van de lupus- lijders. Het eerste elftal van »D. O. S." uit Utrecht zal morgen te Amersfoort kampen tegen »H. V. C.", terwyl het tweede elltal óok hier een match zal houden tegen heteeiste van sWilhelmina." Met ingang van 16 April wordt de dienst tijd op werkdagen van het post- en telegraaf kantoor te Doorn geregeld als volgt: van 7.30 uur voor- tot 3.30 uur namiddags, alsmede van 5 tot 7 uren namiddags (Green wiebtyd). De dienst op Zon- en feestdagen blijft on veranderd. Op het om de vele ongelukken die daar reeds gebeurden bjjna beruchte spoorweg ter rein bij den overweg btationsslraalLaarder weg te Hilversum is men thans, op het verzoek van het Gemeentebestuur, vanwege de H. IJ. S. M. bezig aan het uitgraven van grond tot zoodanige diepte als noodig is voor een vol ledige bekendheid met den bodem daar ter plaatse, in verband met een eventueel daar te maken ondergrondschen tunnel. Van 3 tot 7 Mei zal te Zeist in het Broe derhuis der Herrnhutters de vijfde Wereld conferentie plaats hebben van de Federatie der Christelijke Studenten Vereenigingen, die in allerlei academies in verschillende landen en werelddeelen gevestigd zijn. Deze conferentie zou het vorig jaar te Tokio plaats gevonden hebben, maar moest om den oorlog worden uitgesteld. De federatie is samengesteld uit verschil lende nationale en internationale studenten organisaties, wier doel .in overeenstemming is met bet doel der Federatie, u.l. om ge gevens te verzamelen omtrent het godsdien stig leven der studenten en om tot gods dienstig leven der studenten te verplichten. In ons land heet de vereeuiging die lot de federatie is toegetreden »de Nederlandsche Christen Studenten Vereeniging" en onder haar auspicie wordt dit congres te Zeist ge houden. Enkele vergaderingen, waarop studenten en aan de academies verbonden personen zullen spreken, zyn voor ieder toegankelijk, maar de meeste bijeenkomsten zyn alleen toegankelijk voor de leden der verschillende ▼ereenigiugen, die tot de federatie behooren. Meu verwacht een groot aantal jonge man nen uit alle werelddeelen, vooral Engalsche en Amenkaansche studenten. Leed is een dure les voor heel het volgen de leven, ingeval hel gepaard gaat met zelf verwijt. Do «Kampioen" schrijft: «Wanneer het aanstaanden Zondag goed weer is, is er alle reden om te gelooven, dat de hyacinthenvelden in Haarlem's omstreken dan op zjjn mooist zullen zijn. Zondag zal het dus naar alle waarschijnlijkheid de ver maarde bloembollendag z|jn." Verder spoort bet blad alle wielrijders en auto-menscben, die. naar Haarlem en om streken karren, met' aandrang aan «the rule of the road" (rechts houden eu voorrijders links passeeren) vooral niet te vergeten. Uit Lisse schr|jff men intusschen dat 9 April dè Boliendag zal wezen. Door plaatsgebrek moeten berichten en enuele uittreksels uil Jaarverslagen enz. weder uitgesteld worden. Amersfoort, 34 Maart 4905. Appelen f Af— Pootaardappelen f2.50 a f3.Zandaardappelen f4.50 A f4.80 Hoen- dereierer. f2,75 a f3.40 per 400 stuks. Boter f 1.- A f 1.25 p. k. Margarine 10.- AfO.—

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2