PaulVerlaine Stadsnieuws. Advertentien. E J. RUITENBERG, CONFÉRENCE raelijk voorstelde den rissohers nieuw materiaal voor de Noordzee te „vereahaiiln ten einde hun bedrijf op de groote zee voort te zetten. De Staatscommissie meende de schadevergoeding te doen strekken voor 3000 v'ssohers, varende met 1522 grootere en kleinere schepen«ij be perkte hnur zorgen uitsluitend tot de beroeps- visschers, die uitsluitend de Zuiderzee bevisschen. De gelegenheidsvisschers en zy, die èn Noordzee èn Zuiderzee bevisschen, kwamen volgens baar niet voor schadeloosstelling in aanmerking. De eind-conclusie van het Bestuur der Zuiderzee-vereeniging is Wij meeuen, dat da voordeelen van de afsluiting alleen leeds voor de zes omliggen de provinciën van zeer groot belang zijn. Wij meeuen. dat de Zuiderzeevisscherij, onafhanKelijk van de afsluiting en droogleg ging der Zuiderzee, reeds in zich zelve de kiemen voor achteruitgang en ondergang draagt; dat ook zonder uitvoering der Zui- derzeeplannen deze zaak verloopt,gelijk maar al te duidelijk blijkt uit zoo veelvuldige en zoo velerlei bewijzen van achteruitgang van den visschersstand, die slechts sporadisch een enkel jaar eenige verbetering verkrijgen kan door een ruime ansjovisvangst. Dat daarom de opoffering der bestaande Zuiderzeevis scherij geen ernstig bezwaar kan en mag opleveren tegen de plannen tot afsluiting en drooglegging, aangezien de komende toestand veel betere bestaansvoorwaarden zal schep pen. Dat het evenwel billijk is te achten, dat van Staatwege hulp verleend wordt aan degenen, wier tegenwoordig bedrijf geraakt wordt, om den tijd van overgang naar den nieuwen toestand zonder individoeele schade door te komen. Dat de Staat daarbij recht vaardig te werk moet gaan, en niet volgens een vooropgezette theorie, doch naar omstan digheden van het oogenblik zal moeten han delen en de wijze welke dar, het meest prac- tisch zal blijken. Dat daarom eventueel de uitvoering van de maatregelen tot tegemoet koming moeten worden overgelaten aan per sonen, hiertoe het meest geschikt, en bepaald aangewezen. Wordt deze wijze van werken gevolgd, dan kan al het onnutte theoretiseeren op houden, dan zullen alleen ter zake deskun digen en onpartijdige personen medespreken, en dan zal men ook niet meer zooveel on juistheden vernemen, waarmede men thans een der meest grootsche ondernemingen wil verkleinen en bestrijden." Andermaal zij herinnerd, dat lot 21 dezer de Kiezerslijst voor hel jaar 15 Mei 1905 1906 ter Gemeente-Secretaris ter inzage ligt, maar dat slechts tot en met 15 April daarvan door ieder verbetering kan worden gevraagd «op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt." In elk geval verzuime niemand, die aan spraak heeft op kiesbevoegdheid, zich te vergewissen, dat zijn naam op de lijst voor komt. Mocht dit toevallig niet het geval zijn en laat men den 15eii April voorbijgaan, dan is de uitsluiting van de Kiezerslijst voor het komende jaar onherroepelijk. Donderdag zijn door Gedeputeerde Staten van deze Provincie voor den dienst onge schikt bevonden en door den Provincialen adjudant daaruit ontslagen 9 lotelingeu van de lichting 1905, die in Maart 1906 dour anderen, behoorende tot de zelfde lichting, moeten worden vervangen. Zij zijn herkomstig uit de volgende Ge meenten: Utrecht 4 Amersfoort, Loenen, Abcoude-Baambrugge, Soest en Wilnis ieder 1 en waren als volgt ingedeeld 4 bij het 8e regiment infanterie, 1 regiment grenadiers en jagers; 1 9e regiment infanterie; 1 le regiment vesting-artillerie; 1 5e regiment infanterie. Naar aanleiding van het bericht, dat de Delftsche toren hooger zou zijn dan de Utrechtsche Dom, meldt men van bevoegde zijde aan het »U. D.", dat de hoogte van den Dom niet is 104 M,, maar tot de uiterste punt van de windvaan 109 M. boven den beganen grond. Niettegenstaande de zeer lage bekapping, is de Dom dus nog iets booger dan de op 108 M. aangegeven Delftsche toren. Bij Kon. besl. is aan den officier van ge zondheid le klasse U. Riedel, van het perso neel van den geneeskundigen dienst der land macht, met ingang van 16 April 1905 op zyn aanvrage, onder toekenning van pensi oen, eervol ontslag uit d. u militairen dienst verleend. Luitenant H. Bierman, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de Normaal Schiet school, is thans definitief werl zaam gesteld by die inrichting. Aan reserve-luitenant H. W. Bleeker, van bel 5e regiment iufanterie, is op zijn verzoek eervol ontslag uil den militairen dienst ver leend. Luitenant B. M. Verbrugge, van bet 10e regiment infanterie, wordt overgeplaatst naar het 5u regiment. Bij de nieuwe organisatie, die met Juli aanvangt, zal majoor A J. P. Metelerkamp, van het 3e regiment huzaren, thans «belust met het bevel", worden benoemd tot Direc teur der Rijschool te Amersfoort. De gewone maandvergadering van Handel én Nijverheid" zal aanstaanden Woensdag- I avond worden gehouden. Het concert, dat het Amersfoortsche sym- phonie-orkest »Jubal" gisteravond te Baarn zou geveo, kon geen voortgang hebben door gebrek aan deelneming. Voor een goed bezette zaal bracht de Zangvereeniging der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" Donderdag Mendelssohn's #Èlias" ten gehoore. Dat de heer Van Oordt den «Elias" op meesterlijke wijze zong, behoeft wel niet ge zegd de andere solisten waren ook zeer voldoende en het koortje, onder de bezieler- de leiding van den heer Petri, deed zijn best. Wat mag toch de reden zijn, dat de kort geleden nog zoo bloeiende Zangvereeniging zoo zienderoogen is geslonken Moge zij zeer spoedig de zoo boog noodige versterking krijgen. Slechts een kort woord kunnen wij wijden aan de tentoonstelling van aquarellen, eisen en teekeningen, die hedenochtend in «Ami- citia" geopend werd. Len kort woord zeg gen wij, want ook ons eerste bezoek kon slechts kort zijn en voorloopig kunnen wij dus alleen maar spreken van enkele indruk ken, emoties, in ons opgewekt bij het vluch tig aanschouwen van het geëxposeerde. Die indruk kan niet anders dan gunstig genoemd worden en dit wel hoofdzakelijk omdat hy zoo zeer verschilde van indrukken, die meer dan éen vroegere expositie bij ons deed ontstaan. Iets nieuws en iets frisch; ziehier in twee woorden wat wij het eerst meenden op te merken als hoofdkenmerk van het door den «Haagschen Kunstkring" Jezondene. Het is hier de vraag niet, o< al e aanwezige exposanten reeds volleerde kunstenaars zijn en of zij daarvan in hun werk de blijkeD geven, wèl echter kan be toogd worden, dat ongeveer allen een ernstig streven aan den dag leggen om die hooge trap te bereiken en dat enkelen reeds een merkwaardig aantal sporten er van beklom men hebben. Ziclizelven te zijn, schijnt het devies te we zen van verscheidene onder heneen zekere zelfstandigheid, die hen er verre van houdt, de sporen van beroemde voorgangers te druk ken, hen liever eigen paden laat bewandelen, al is hun het einddoel ook nog niet altijd recht duidelijk; ook dikwijls een bepaalde distinctie, die ben van al wat banaal heet, verre houdt; als noodzakelijk gevolg hiervan echter soms ook zekere gereserveerdheid, die zich wel eens schijnt te uiten in het voor namelijk nadruk leggen op de techniek, dat is hetgeen wij in enkeier werk meenden te bet-peuren en ons als veelbelovende uitingen van een nieuwe schildersbent bijzonder in teresseerde. Het ligt niet in onze bedoeling, in dit korte overzicht veel namen tc noemenwellicht komen wij een volgende maal uitvoeriger op deze tentoonstelling terug. Toch mogen wij niet nalaten, nu reeds te wijtan op het werk van onzen grooten etser jhr. mr. C. Storm van 's Gravesande, die thans ook met zeer eigenaardige maar tevens zeer verdien stelijke aquarellen voor den dag komt; ver der de subtiele teokeningen van mejuffrouw Lucie Ekker en de lieflijke kleurenharmo- nieën van de dames Bleuland van Oordt, het forschere werk van Gratama, in zeer ver schillende uitingen maar alle raak, mevr. de wed. Aletta vanTbol-Ruysch, Edgard Koning, Jansen, enz. enz. want onwillekeurig zouden wij loch in het behandelen der artisten af zonderlijk komen eu d2t is, zooals wij reeds gezegd hebben, ditmaal onze bedoel'mg niet. Voorloopig wenschen wij niets anders dan onze lezers op te wekken tot een bezoek aan deze tentoonstelling als gevende iets in en kele opzichten by/onders, aparts en tevens iels zeer verdienstelijks te aanschouwen, iets dat men niet ongezien mag laten passeeren. lu de Donderdagavond gehouden Aandeel houders-vergadering van de vereeniging «Volkshuisvesting" werd het Jaarverslag, dat den leden reeds in druk was toegezonden, goedgekeurd. Het dividend, weder vastgesteld op 3°/0, is betaalbaar van 10 April. De periodiek aftredende Bestuursleden de heeren A. Herschel Bzn., W. H. Kam, werden herkozen. Tot leden der commissie volgens art. 16 zijn gekozen de heerenJ. G. Kam, J. W. Middelburg en J. van der Plank tot hun plaatsvervangers, de heerenmr. J. N. Baslert P. A. J. Blom en J. C. J. Pels Rijcken. Gister werd in den tuin van «Berg- en Spoorzicbt" aan het Smallepad hier dejaar- lijksche provinciale Stierenkeuring gehouden. Tengevolge van het slechte weer waren niet meer dan de helft der stieren, die anders worden ingezonden, aanwezig. Misschien juist om deze reden was de kwaliteit der aange voerde exemplaren inderdaad zeer goed, zoo dat er een kleine kcurverzameling aanwezig Uit district XV waren vijf goede exem plaren aanwezigde prijs werd voor de oudere stieren toegekend aan een exemplaar van P. Haarman, te Baarn; van de twee ingezonden jonge stieren kreeg een zeer goede stier van D. van de Grift, te Baarn, den lsten; een van jhr. W. Bosch van Drake- stein, te Vuursche, den 2den prijs. De eenig ingezonden oudere stier uit dis trict XVI, van J. Boshuizen, te Soest, ver diende den prijs ten volle van de ingezonden jonge exemplaren werd aan een van D. Lam te Soest, de eersteaan een van Boshuizen, te Soest, de tweede prijs toegekend. De door J. van de Vliert, te Woudenberg, ingezonden oudere stier uit XVII kreeg den prijs terwijl in dit district aan een jongen goeden stier van A". Ruiter, te Stoutenburg, de eerste prijs en aan een mooi stiertje van D. van Zijl, te Amersfoort, de 2e prijs werd toegekend. De prijzen voor uiet-Inlandsche Beeren werden toegekend aan een volwassen en een jong exemplaar van J. G. Donkelaar, te Leusden, terwijl in de klasse voor Inlandsche Beeren het ingezonden dier van G. Ryssen, te Woudenberg, ten volle zijn verkregen prijs verdiende. De leerlingen der Volkszangschool van •Toonkunst" zullen Maandagavond onder leiding van hun leeraren, d heeren 11. C. den Harlog en A. A. Verourg, in «De Arend" weer eenige zangstukken voordragen, terwijl eenige leerlingen der Muziekschool aan het slot van elk der beide deelen den duo voor viool en piano zullen ten gehoord brengen. We herinneren nogmaals aan de confé rence over Paul Veriaine door een heer P. Harlem, uit Utrecht, Maandagavond in den foyer van «Amicilia" te houden. Weer en terrein dienende, zal «Quick" morgen te Apeldoorn speieu tegen Vitesse 11 om het kampioenschap 2e klasse. Bij de Donderdag te Zeist ten overstaan van architect Hs. Kroes gehouden aanbeste ding voor den bouw van een R. K Meisjes school en een gebouw voor de R. K. Werk lieden-vereeniging »St. Jozef" besomde de hoogste der 26 inschrijvers voor de school f2) 000, voor het verenigingsgebouw J6960 en voor de massa f28 060, en de laagste, Coenen en Hemels uit Amersfoort, f16156 eu f6331. De «Maatschappij tot opvoeding vau wee- zen in het huisgezin" ontving, behalve een gift van f250 van H. .VI. de Koningin, aan diverse giften f 123.33. De afdeeling Baarn van «Toonkunst" zal op Zaterdag 15 April a.s. in de zaal van «hotel Velaars" uitvoeren «Die Jahreszeiten" van Haydn. Als solisten zullen medewerkenmej. Estella de Jong (sopraan) van Amsterdam, de heer J. Dijker (tenor) van Amsterdam, en de heer Hendrik C. van Ooit (bas) van Utrecht. Een zeer goede bepaling is, dat na half acht niemand meer in de zaal wordt toege laten. Tot leeraar aan de Volkszangschool van «Toonkunst" te Baarn is benoemd de heer A. van Staveren, te Utrecht. Er was Donderdag veel volk naar de Lin deboom te E mnes gestroomd. Er zou-een verpachting gehouden worden van 71 per- ceelen. De algemeeue verwachting was, dat de pachten nogal zouden dalen. Werkelijk zyn zjj ook gedaald, maar niet zóo als men hoopte. Over het geheel werd op een dttm- maat of 400 oude roeden ongeveer een rijks daalder verloren. Pastoor H. M. C. Münninghoff, teSuesler- berg, is in gelijk ambt benoemd te 's-Heeren- berg, terwijl iu zijn plaats benoemd is tot pastoor te Soesterberg kapelaan B. L. Smel ting, te Schalkwijk. Ondanks is 's werelds loon zeggen zij, die geen goed willen doen. RECLAMES. 4—5 regels fl.25, iedere regel meer f0.25. Eeu Chiueesche gewoonte. China ia juist op tegenovergestelde wijze als wy op den aardbol gelogen en blykt bet dat de Chinee- zen op zekere punten eene zienswijze bebbon geheel tegenovergesteld van de onze. Zooal® bijvoorbeeld, de Chineezen betalen (geheel tegen onze gewoon ten) eene vergoeding aau hunnen geneesheer zoolang zij welvarend z(jn eu staken deze betaling op den dag dat zij komen ziek te vallen. De Gnineesche geneesbeeren moeten dus van de gedachte zyn .dat het beter is de ziekte te voorkomen dau te genezen" eene moening die ook de onze ia. Een groot ge neesheer heeft gezegd .Het beste middel om nooit ziek te zijn, is steeds ia goede gezondheid te ver- keeren". Ofscnoon ouder bet mom van eene aardig heid, is dit idéé wel dogolük wetenschappelijk. Zoo de meii8chen een weinig meer hunne gezondheid in acht namen, zoo zy de oorzaken van de minste ver schijnselen die zich bij hen voordoen Dagingen, er zouden minder zieken zijn. Maar men heeft de ge woonte te zeggen, 't Is niets't zal wel weer overgaan. Ongelukkigerwijze hebben de verschijnselen een oorzaak, en men denkt er niet aan deze oorzaak op te speuren en te doon verdwijnen dan nadat de ziekte reeds ia ingeworteld. Ziehier oen voorbeeld. Juffrouw Johanna Moaterl, oud 49 jaar, vrouw van den heer J. Smit, wonende Maassluisohe dyk te Vlaardingen, had ook hare gezondheid verwaarloosd d. w. z. geen acht gegevon op de kleine ongemakken die zich van lijd lot tyd voordeden en heeft aldus gedurende 15 jaren lang aan vreeselijke hoofd- en maagpijnen geleden. Door kennissen werden haar de Pink Pillen aangeraden, zy is tot bun gebruik overgegaan en bevindt zich tham in uiterst welva renden toestand en geeft ons de vergunning hare genezing by deze bekeud te makeD. Voorheen had zij gezegd Och 't is niets, 't zal wel wêer overgaan maar zoo is het kwaad al erger en erger geworden. De Pink Pillen zya het kostbare hulpmididel van hen d;e aldus de wijsheid bezitten, te voorzien. Zy geven by elke dosis ryk en zuiver bloed. De armoede de onzuiverheid van het bloed bevindt zich steeds by den oorsprong dor volgende ziekteubloedar moede, bleekzucht, neurasthenie, algemeeue zwakte, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjioht, maag kwalen, zenuwzwakte. Dank zij de Pink Pillen dat men deze ziekte op zekere wijze voorkomt eu ge neest. Prijs 1.75 de doos, f9.— per 6 doozeo. Verkrijg baar t:; Suabilié, Steiger 27. Rotterdam, hoofddepot- bouc'ei oor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. vak de Weg, dro gist, Langestraat 23 te Amerafo» rt, en A. de Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil len beeft nog nooit iemand ge- Afbeelding der doos: Predikbeurten. Op verzoek van den Kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente zullen de diensten in de Groote kerk niet meer door ons worden vermeld. De predikbeurten op morgen voor de overige kerkgenootschappen zijn geregeld als volgt Evang. Luth. kerk. Voormidd. 10 uur, Da. De Meyere. Remonetranteche kerk Voormidd, lO'/i uur, Da. H. H. Zaalberg, Em. pred. 1 Gereform. kerk A Voormidd. 10 our, j '•Avonds 5'/, uur, Gereform. ksrk B. Voormidd. 10 uur, D Tpfirink 's Avonds 5'/, uur, Vt- leerlD|c- Vrije Gereform. Gemeente. Voormidd. 9'/, uur, n '«Avood. 6 uur, d" b"" D' S"r'"' te Amsterdam. uit 'b Gravendeel. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan üepartementsho ofd en, W ij k b e z o e- kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 11 APRIL des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoodeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de STA DT, Kleine Haag 7. Voor de vele bewijzen van deel neming1, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Oom H. W. VALEWINK betuigt de familie haren hartelijken dank. Uit aller naam, I. J. VALEWINK. Amersfoort, 8 April 1905. DANKBETUIGING aan de vele vrienden, voor ons bekenden en onbekenden, die blijk 'gaven van achting bij de ter aarde bestelling van onzen geliefden Vader ADAM WIJNEN, in het bijzonder a in den heer K. TEELING en den heer BLOE- MENDAAL. J. ROBBER0— Wijnen. J. H. G. ROBBERS. Amsterdam, 8 April 1905. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11 huren en verhuren van huizen. SUR PAR M. HARLEM. lundi le 10 AVRIL 1905,8 heures do soir, Salie d'AXICITIA. Cartes d'entrée fl. SCHOUWBURG - UTRECHT. Zondag 9 April, FIJNE BESCHUITEN, Blyspel in 5 bedryven door JUSTUS tin MAURIK Jr. LACHEN. SW LACHEN. Orkest onder leiding van den heer H. KUIJPER8. Aanvang HALF acht.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2