Donderdag 20 1905. No. 5646, 54e Jaargang. Feuilleton. De drie knoopen. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. Iranco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsad verten tiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNJSGEVINI Burgerlijke Stand. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen bij dexe ter kennis ven belanghebbenden, dat bet bureau van den Burger lijken Stand voor bet publiek sal geopend xjjn op den Goeden Vrijdag van 's middags 1 '2 tot 's namid dags 1 uur od indien daartoe door belanghebbenden mondeling of schriftelijk aan bet Gemeentebuis, op den len of 2en Paascbdag, uiterlijk tussohen 8 en 8'/, uur voormiddags aanvrage g?eohiedt ook op die beide dagen van des voormiddags 8'/, tot 9 uur, in elk geval uitsluitend tot bet doen van aangifteu van geboorten of overlijden. Amersfoort, den 18 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Industrie- en huishoudschool. Dinsdagavond werd, onder voorzittir g van den heer J. Bolk, in »Oos Huis" de druk bezochte Jaarvergadering gehouden van de vereeniging» A merstoortache Industrie-en huis- houdscboudschool", welke zesde Algemeene vergadering belegd is naar aanleiding van het Raadsbesluit van 10 April jl. De notulen der Algemeene vergadering van 6 October 1904 werden gelezen er. onder dankbetuiging gearresteerd. Uit de voorlezing, welke een half uur vorderde, bleek dat er voor de subsidie-aanvragen geen sprake is geweest van een groot of een klein pian, noch in de vorige Algemeene vergadering, noch dat de Minister van Rinnenlansche Za ken het Rijkssubsidie baseerde op het groote of het kleine plan. Toen 3 September 1904 door den Minister was bericht, dat in plaats van Je gevraagde f5000 een Rijks-subsidie van f3500 zou worden verleend, werd met 23 stemmen vóór, 1 onthouding en 2 tegen besloten, het kleine plan uit te voeren. Het Jaarverslag kon kort zijn. De daden der vereeniging in 1904 zijn in hoofdzaak neergekomen op Dvasthouuen". Ten gevolge van het besluit der vorige Algemeene ver gadering om een school op kleiner schaal te beginnen, hebben de heeren Van der Horst Bruyn, Gerritsen en H. W. van Esveld ont slag genomen als Voorzitter, onder- Voorzit ter en '2e Secretaris. Zij werden vervangen door de heeren: Bolk, Busch Keiseren Ken- ninck. Door vertrek namen nog ontslag als Bestuurslid mevrouw Sandberg en mej. R. van Vollenhoven. Verder heeft het Bestuur den 21 October 1904 op bet vereenvoudigd plan subsidie aan de Gemeente verzocht en inmiddels f250 gevraagd van de Balije van Utrecht der i). „De Guincey had gelijk, een moord zou kunst moeten worden genoemd, maar de Borgia's slechts amateurs! De wijd en zyd bekende .Aqua lofana".... bah; iedere apotheker kan bet maken voor tien dollarcenten. Wees slechte voorzichtig met hel te Sebruiken. Ohemische analyse is nu iets heel anders an toen een jury zoo iemand ter dood zou veroor- deelen, zonder haar plaats te verlaten." „Erg onaangenaam voor uw zaak, zou ik meenen", zeide Estes met een dikke tong, want de portflescta was vaak bij hem stil blijven staan. „Is vergiftigen werkelijk iets ouderwetsch giug hij voort. „Evenals de crinolines uit de mode", antwoordde onze gastheer luchtig, maar ik had hem nauwkeurig gadegeslagen eu zag, dat een harde uitdrukking in xyn oogen kwam. Estes bad meer dan éen onvoor zichtig ding gezegd dien avond en dezen keer was hijte ver gegasu. Ik wilde hem zien weg te krijgen. Wij dineerden dien avond met ons drieën bij Balencourt, op zijn kamera in de Argyle. Estes, Crawfurd en ik en naar gewoonte was het diner uitstekeud, waut Balencourt wist te leven. Een raar soort man, maar zyn introduotiebrieven waren uit stekend, en zyn cheques werden steeds gehonoreerd door Brown Brothers. Buitendien bad Crawfurd hem te Parijs ontmoet in de Jockeyolub. Een man van misschien vijf en veertig, glad geschoren, goed ge bouwd, een geboren „Globetrotter", een voret onder ridderlijke Duitscbe orde en f'700 van Provin ciale Staten. Hoopvol trad het Bestuur het nieuwe jaar iu. Het Jaarverslag werd hierop goedge keurd. Een half uur werd vervolgens besteed aan het artikelsgewyze lezen van het ontwerp- Huishoudelijk reglement, dat, behoudens een zeer enkele ampliatie, werd vastgesteld gelijk het is ontworpeD. Hierop werd de Begrooting voor 1906 voorloopig vastgesteld op f7300 in Ontvang sten en Uitgaven. De cijfers zijn deze: Ontvangst: subsidie Rijk f 3500, id. Provincie f 1000, id. Gemeente f750, juarlyksche contribuiiëu f550, school gelden f500; Uitgaven: huishuur 1750, Directrice tevens leerares huishoudkunde f1200, leerares koken f000, id. Lager onder was tevens bevoegd voor handwerken en teekenen f 7J0, id. strijken f 400, id. teekenen f4.50, id. hygiene (250, id. Fröbelen f300, inlichting en leermiddelen f 1400, schoon houden f250, water, vuur en licht f500, diversen en onvoorzien f500. Een der leden ontving gaarne nadere mededeelingen omtrent den stand van zaken waarover om zoo te zeggen nog niets bekend is dan bij geruchte en wenschte óok gaarne toelichting van de cyters. De Secretaris, de heer F. Wesseling, antwoordde dal het Provinciaal subsidie op slechts 11000 is uitgetrokken, docb dat de Provincie meer kan geven, zelfs 3/4 van hetgeen de Gemeenten bijdragen. Het schoolgeld varieert tusschen f6 en f60 en is progressief naar de draagkracht der ouders. Een lid vraagt of er ook subsidie is ge vraagd van het Hoofdbestuur der sMaatscbap- pij tot N it van 't Algemeen". Do Secretaris antwoordt dat dit ia- derdaad ter sprake is gebracht in de jongste Departements-vergadering en daar besloten is, dat men zich tot het Hoofdbestuur zal wenden uithoofde van de opleiding van Frö- bel-onderwyzeressen. Het 1 i d merkt op, dat niet alleen Fröbelen docb in het algemeen alle Industrie- en huishoud-onderwijs gaarne wordt gesteund door het Hoofdbestuur. De Secretaris vervolgt zyn mededee lingen en zegt, dat op bet laatste moment de vereeniging er in geslaagd is, een geschikt Serceel te vinden voor de school en wel de rie huizen aan de Hendrik van Vianden- straat waarin thans bet instituut van den beer VaD der Sluys is gevestigd. Die huizen zijn geheel doorgebroken en ingericht voorschool lokalen. Het weder-inrichten tot woonhuizen zou de eigenaars zeer veel kosten en daarom werden deze buizen voor f800 verhuurd aan de vereeniging nochtans voor éen jaar met éen jaar optie. De vorige bewoner betaalde f1600. DeVoorzitter vulde deze mededeeling aan door te zeggen, dat de heer Van der Sluys met l Mei zyn school verplaatst en althans deze buizen gedeeltelijk ontruimt. De Indus trie- en huishoudschool zal dus omstreeks 1 Mei onderdak kunnen zijn en geopend kunnen worden. De Secret ar is deelt hierop mede, dat door de ruimte van het perceel vrije woning kan gegeven aan de Directrice, waardoor haar salaris van f 1200 op f 1000 kan worden teruggebracht. Een lid vraagt of 't de bedoeling is, dA Fröbelschool op te nemen in de Industrie- en huishoudschool. De Voorzitter antwoordt, dat het Be stuur in principe heeft besloten, de Fröbel school onderdak te brengen. Het kan noch tans geen bepaalde toezegging doen, omdat dit verband houdt met de bedingen, aan de subsidiën verbonden. Indien de Fröbelschool geld kost aan de Industrie- en huishoudschool, dan mogen de subsidiën van Rijk, Provincie en Gemeente niet worden besteed voor de Fröbelschool. Kost het opnemen der Frö belschool geen geld aan de Industrie- en huishoudschool, dan zal het Bestuur, natuur lijk het Nuts-departement, waaraan het zóo groote verplichtingen heeft, ter wille zijn. Een lid meent, dat de Hooge Regeering het zoogenaamde groote plan heeft goedge keurd, waarin de Fröbelschool was opgeno men. Spr. acht opneming dier school in het gebouw der Industrie- en huishoudschool in het belang van beide inrichtingen. De Voorzitter herbaalt, dat dit punt nog wordt onderzocht eu overwogen door het Bestuur. De nu verleende subsidiën zijn gebaseerd op het zoogenaamd kleine plan. liet Bestuur zal de opneming ernstig over wegen, doch moet nog eerst de mogelijkheid nagaan. Een Bestuurslid acht de ruimte te klein als de Fröbelschool daar óok wordt ondergebracht. Iets anders is 't, aan de Di rectrice der Fröbelschool op de bovenver dieping vrije woning te verleenen. De Secretaris concludeert, dat alle sprekers volkomen eensgezind zijn, doch nog niet geheel eens over de middelen om het alleszins weusehelijke te bereiken. Een lid herinnert, dat het Nuts-depar- tement gaarne èn de Fröbelschool èn de Industrie- en huishoudschool zou willen hel de cauieurx en een verbazende polyglot. Ik boorde hem zelf eens Eskimo's spreken met een der leden van de Peary-expeditie. Maar laten we lerugkeeren tot het diner. Crawford nam den draad op en zeide: „Dus de kunst van vermoorden, ie een verloren iets". „O", zeide Balencourt, „dat zeide ik niet; er zyn andere wegenbetere". „Je bedoelt waardoor m.in niet ontdekt kan worden?' „Juist." „De vergiften buiten rekening gelateu?" „Zooals je wilt." „Ik twyfel er aan", zoide Crawfurd aarzelend. „En ik spreek het tegen" viel Estes hen in de rede, terwijl hij Balencourt aankeek. Een snelle blik beantwoordde zijn uitdaging; bet was alsof twee rapieren het saluut brachteu. Ik sprong half uit mjjn stoe op, maar Balencourt hield zich kalm. „Misschien verlangt mijnheer Estes bewijzen", zeide hy kalm. „Ja, zeker." „Laten wy zeggen tuascheD „Hedenavond en 81 Mei." „Dat echikt mij uitstekend. Mijn hut is besproken op de „Cimmeria," die dei len Juni vertrekt." „Het is eveneens de dag, waarop mjju huwelijk met Miss Cslherwood is vastgesteld", zeide Estes kalm. Balencourt nam bet zeer goed op. „Zoo. 'neb je eindelijk baar jawoord gekregen zeido hy gliin- lachlend. „Myn gelukwedc l.ju." Crawfurd stond op. De vroolüke blos was va izijn wangen verdwenen. „Laten wij in Godsnaam begon hy, maar Balencourt bracht hem met een wenk tol xwygen. „Dat is eeue partiouliere zaak tusschen Estes en my, zooals hy zeer goed w- Voorzoover u en pen, doch slechts éen dezer inrichtingen verder kan subsidieeren en in dit geval eerst moet zorgen voor het eigen kind, de Fröbel school. Spr. vertrouwt, dat deze de Industrie- en huishoudschool zal helpen. De Voorzitter herhaalt, dat het Be stuur zal trachten de einden bij elkaar te brengen en daardoor de wederzijdsche be langen te behartigen zonder nochtans de subsidiën in de waagschaal te stellen. De Begrooting wordt hierop voorloopig vastgesteld. Aan de orde is de aanvulling van het Be stuur, wegens verlrek. Het Bestuur stelt echter voor, dit uit te stellen tot de school in werking zal zijn. Wordt goedgevonden. Aan de orde zijn de Mededeelingen. De Voorzitter zegt, dat vele van deze reeds in den loop der vergadering zijn gedaan. De Secretaris vult ze aan door mee te deelen, dat zoodra bet Bestuur zekerheid bad, onderdak te zijn er een oproeping is gedaan voor een Directrice. Sollicitatiën woiden ingewacht vóór 1 Mei. Uit de stad zelve zijn reeds vele sollici tatiën van onderwijzeressen, die reeds lang les gaven in de vakken waarmee de school zal openen. Van het Gemeentebestuur kwam in een schrijven omtrent het kosteloos kook-onder- wijs, door de vereeniging van de Gemeente over te nemen. Het geldt een vvekelijksche les van 5 tot 8 uur. Leerlingen zijn er dus op 1 Mei óok al en het Bestuur zal al hel mogelijke doen om 1 Mei de school te openen. Tot leden van de Commissie tot nazien der Rekening over 1904 worden benoemd rnej. E. Middelburg en de heeren Van dei- Horst Bruijn en Van der Plank. Bij rondvraag merkt de Secretaris nog op, dat het een misverstand van een der Raadsleden is geweest, dat het Bestuur ook kosteloos Herhalingsonderwijs voor meisjes aanbood aan de Gemeente. Dat was geenszins de bedoeling. Wel was en is het Bestuur be reid, het desgewenscht over te nemen van de Gemeente. Een der leden vraagt of er bij de be grooting der schoolgelden op gerekend is, dat bet meerendeel der leerlingen zeer weinig betaalt. Spr. vraagt dit opzettelijk opdat eens en voorgoed elk denkbeeld vaneen weeldeschooï, ook reeds sbiefstuk-school" genoemd, worde weerlegd. De Voorzitter antwoordt, dat bet uit getrokken bedrag van f500 eu f550 aan schoolgelden al reeds genoeg in 'toog valt om te doen inzien, dat de school bedoeld is voor mindergegoeden en er niet wordt ge- mynheer Thorpe betreft, noem bet zoo gjj wilt een duel, of beter nog, een sportvoorstei." „Eu de inzet?" viel Crawfurd hem eenigszins ze nuwachtig in de rede, want boewei hij veel gedronkeu had, was by toch wel in staat te begrijpen, dat by sport eeu inzet behoor:. „De inzet" zeide Balencourt „ii niet van dien aard, dat Estes of ik dien kan toevertrouwen uan een derde, maar wees ervan overtuigd, dat de verliezer betalen zalhet is een eereschuld." Tot op dit oogenblik had ik gezwegen, maar nu moest ik een poging wagen. „Hy is uog zoo jong," zeide ik, met myn ellebogen op tafel leuuend en trachtend door te dringen tot in de ziel van die koude, grijze oogen voor my. Maar Balencourt lachte steeds. „Dan moet hij maar niet doen alsof hy een man iz „Ga je mee, Thorpe?" viel Estes ons in de rede. Hjj schoof zyn stoel achteruit en wy stonden op. Blyft jelui geen kopje koffie driuken zeide onze gastheer. „Zooals je wilt." Hij drukte op een eloctriich sohelknopje en Jarman kwam binnen om one te helpen met onze jassen. Eeu deur sloot zich achter ons en wy stonden op straat. „Eeu rytuig?" vroeg ik, toen een voorbij gaande hanBom naar het trottoir toereed. „Ik liever met je oploopen, Thorpe," zeide ar. Crawfurd, dan komen wy je reed heen. Ik wendde my •n de club halen." Crawfurd kuchte tot Estes. „Wat is het, George?" vroeg ik. „Denk jy aan iSlisabeth." Betty Calherwood is myn nicht eu ik meende hel reebt te hebben, zoo te spreken, maar ik was niet voorbereid op de groote moeilijkheid, die ik ontmoette in den blik van Estes, toen aanzag. „Is het zóo erg?" vroeg ik. „Ik kan bet je zeer kort vertellen," begon de jonge man wanhopig. „Je horiunert je, dat, nadat ik Princeton verliet, ik naar Duitschland ging om daar eeu jaar of twee de colloges te volgen van professor Langlotz; het was een lievelingsdenk beeld van mijn vader." Ik knikte. „Wij doen allen wel eens gekke dingen. Je hebt wel eens gehoord van „De Dageraad" „De revolutionnaire vereeniging?" „Ja, bet is een afdeeling van „De rijzende Zon" Het practiacbe werk, weet je. Ik werd er lid van." Ik kon niets zeggen. George lachte een beetje verlegen en ging voort: „Het was dom, niet waar? Ik, «en burger van het beste en meest rrjje land op aarde, gemeene zaak makmd met een bande half-gare theoretici, die een oouslilutioneele regeeriug zouden willen omverwer- Ïen en daarvoor in de plaats stellen „De Raad van ien"een wereld, geregeerd door een ge- heiino commissie. Maar hel scheen toen alles iu orde. Wat beteekende mijn leven, of dat van een aoder, tegenover den vouruitguug der beschaving. Toen ik echter de middelen, waarmede dit te be reiken zou zyn, bekeek, afgescheiden van hel doel, zag ik eerst ui, boe gek alles was." „Je trok je natuurlijk terug." „Je begrijp: bet niet. Men Uan zich niet terug trekken uit „Do Dageraad" Men kan ophouden met actief werkzaam te zyn voor de propaganda, mi» blyft toch nog lid en kan opgeroepen worden voor den „dienst." Daarachter verbergen zij het verschrik kelijke. Dit werd verledon op mij u kamer bezorgd."

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1