Beleefd verzoek Stadsnieuws. rekcnd op do hooge schoolgelden van f 30 tot tea Hierna werd de vergadering gesloten. In de gisteravond onder voorzitting van den heer J. G. Busch Reiser gehouden leden vergadering van het plaatselijk Nuts-departe- raent werden, na het lezen der notulen van 3 Maart, tot Bestuursleden gekozen de heeren J. L. F. de Meüere en D. Gerritsen, ter ver vanging van de heeren Van der Horst Bruyn en Thiel, die periodiek aftraden en niet herkiesbaar waren. Aan «Het Groene Kruis", welke vereeniging thans een 750 leden telt, werd b\j acclamatie een subsidie verleend van f25. Ingekomen waron het Jaarverslag en de Rekening en verantwoording van de Fröbel school. Bg voorlezing bleek o. a. dat, in tegen stelling met vorige jaren, liet aantal leer lingen vooruitgaande is en thans 58 bedraagt; het gemiddeld schoolgeld per hoofd is f 11.25. De school wordt zeer geregeld bezocht. Ziekte kwam weinig voor. Lof wordt gebracht aan de Directrice die, ondanks de zeer onvoldoende hulp, onver moeid haar taak blyll vervullen. Aan hei Departement wordt dank gebracht voor de dekking van het tekort ad f512 en zulks boven het gewoon subsidie van 1150. De Rekening heeft ditmual geen tekort, doch dit tengevolge hiervan dat het tekort ditmaal op buitengewone wijze is gedekt en doordien op alle mogelijke wijzen is bezui nigd, zóo zelfs dat aan bot bouwvallige ge bouw slechts de hoogstnoodzakelijke herstel lingen zijn gedaan. Het Bestuur der Fröbelschool hoopt, dat bet Hoofdbestuur der vMaatschappij tol Nut van 'l Algemeen" subsidie zal verleeuen voor de opleiding van hulppersoneel. Waar de eerlang te openen Industrie- on huishoudschool ook een cursus in Fröbel onderwijs wil openen, wordt de meening uitgesproken, dat deze inrichting en de Fröbelschool elkaar kunnen steunen. De Voorzitter merkt op, dat in de vorige vergadering besloten is, een subsidie aau het Hoofdbestuur te vragen voor de op- leio.og van hulppersoneel der Fröbelschool en zegt dat het Departementaal Bestuur ten volle geneigd is, de Fröbelschool onder te brengen in 'de Industrie- en huishoudschool en dun ecu aanzienlijk subsidie te verluenen, doch dat een definitief besluit eerst is nemen na een gecombineerde vergadering van de Besturen der Industrieschool, van hel Nuts- deparleinent en van de Fröbelschool, welke vergadering Vry lagmiddag wordt gehouden. Ingekomen waren nog eenige verslagen van het Hoofdbestuur welke voor belangstel lenden ter visie liggen bij den Secretaris, Kerkstraat. Hierop werd tegen 9 uur de vergadering gesloten. aan heeren adverteerders om ons de kopy hunner advertentiön voor het in menig op zicht belangrijke PAASCHMMMER dat gedurende de beide feestdagen telken; en telkens wordt ter hand genomen, VROEGTIJDIG en liefst uog morgen (Goeden Vrjjdug) te doeo toekomen, opdat voor behoorlijke af werking en goede plaats kan worden zorg gedragen en de courant niet weder zoo laat behoeft te verschijnen als jongstleden Zaterdag. Ds. E. M. teu Cale, van Apeldoorn, hoopt Tweeden Paaschdag ues ochtends half elfin de Luthersche keric hier vóór te gaan by de godsdienstoefening van den Doopsgezinden Kring en daarin den H. Doop to te dienen. Hei «Staatsblad" No. 120 bevat een Kon. besluit van 1 April 1905. ter uitvoering van de artikelen 6, eerste lid, en 35, eerste lid, der Drankwet. Dit besluit bevat de eischen waaraan een iokaal moet voldoen, wil het in aanmerking komen voor een door B. en W. te verlecnen vergunumg voorden verkoop van sterkedrank en van alcoholhoudenden drank, anders dan sterkedrank. Daaruit bljjkt o. a., dat vopr den verkoop van alcoholhoudende» drank het lokaal een oppervlakte moet hebben van ten minste 25 W-dat de diepte, als de lokaliteit iriaar éen buitenwand heeft, niet meer mag bedra gen dan tweemaal de lengte van dien wand dat de hoogte van de lokaliteit of van de gebouwde aanh' origheid moet zyn in huizen gebouwd voor 1 Mei 1905 2.80 M., en van huizen na 1 Mei 1905 3 M.dat ten minste éen wand van «Ie lokaliteit buitenwand moet zyn dal ten minste éen buitenwand gedeel telijk moet bestaan uit éen of meer licht ramen van ongekleurd doorzichtig glas of uit éen of meer deuren vnn zoodanig glas; dat in de lichtramen het bovenste deel be weegbaar moet »yu. Voor den verkoop van alcoholboudenden drank, anders dan sterkedrank, is o. m. voor geschreven dat do lokaliteit een oppervlakte moet hebben van minstens 20 M-. I)e overige voorschriften zyn ongeveer ge lijkluidend rnet de hiervoren vermelde. De gewone audiënties van de Ministers van Binnenlandsche zaken en van Buiten- lanilschc zaken a. i. zullen deze week niet plaats bobben. De nieuwbenoemde Minister van Buiten- landsche zaken zal aanstaanden Zaterdag de portefeuille van den Miuisler ad interim overnemen. Men schrijft aan het «Handelsblad": Te Westbroek (district Amersfoort) werd j.l. Dinsdagavond een vergadering gehouden van de Cbr. Kiesvereeniging. Uitaenoodigd was ds. Ankerman, van Womrnels, om de beginselen van den Friesch-Christelijk-Htsto- rischen Keizersbond uiteen te zetten. Na afloop van de vergadering werd beslo ten om, zoo geen satnenwerkiLg met den Frieschen bond en de andere Cor. partijen tot stund komt, in het district Amersfoort een candidaat te stellen, die de beginselen van de Friesch-Chr. Historische partij is toe- gedaan. En dus tegenover het aftredend antirevo- lutionnair lid jhr. mr. H. VV. van Asch van Wyck. Een wetsontwerp is in voorbereiding om briefkaarten in te voeren voor hel stads verkeer. Ais prys dier stadskaarten wordt voorge steld IDj cent (1 »/4 ct. postzegel en 1'4 ct. voor de kaart). De Minister van Binnenlandsche Zaken wenscht ingelicht te worden nopens den om vang, waariu de kwaal der spraakgebrekkig- heid hier te lande onder leerlingen der Lagere school voorkomt. Tot dat einde zyn de Hoofden van scholen uitgenoodigd, voor l Juni a. s. op te geven, hoeveel stotteraars en stamelaars op hun school voorkomen en hoeveel leerlingen met eenig ander spraak gebrek behept zyn. De heer R. J. btellinga, sedert 16 October 1902 Adjunct-inspecteur van politie bier en met ingang van heden benoemd tot Inspec teur van politie te Utrecht, is gister van hier vertrokken. Onze lezers zullen zich het vleiend ge tuigenis herinneren, dat de Burgemeester als Hoofd der politie van hem gaf toen de heer Stellinga enkele dagen als Inspecteur te Leeuwarden had vertoefd. En hoezeer ook ziju onmiddellyke chefs hem hoogachtten, moge wel hieruit blijken dal de Commissaris en de Inspecteur hem gister uitgeleide deden tol den trein. Mej. A. G. var, den Berg behaalde de akte uls onderwijzeres bij bet Lager onderwijs mej. A. van den Akker, de hulp-acte Fröbel onderwijs. Gedurende de aanstaande feestdagen zullen door de verschillende spoorweg-maatschap pijen de meeste personentreinen worden ver sterkt en zullen óok volgtreinen loopen. Om hei gure weder heefl de Hollandsehe spoor besloten, de treinen tot 1 Mei t« ver warmen. De «Residentiebode" weet te melden, dat de Minister van Oorlog niet is te bewegen om den duur der eerste herhalingsoefening voor de lichting 1902 korter te stellen dan op 19 dagen. De Minister overweegt daarbij, dat de diensten, welke de manschappen dezer lich ting tydens hun buitengewoon verblijf onder de wapenen in 1903 moesten verrichten, niet veroorloofden, aan de herhalingsopleiding van den man in den troep dien lijd en die zorg te besteden, welke tijdeus een opkomst voor herhalingsoefeningen daaraan worden ten koste gelegd. De drie bij het 5e regiment infanterie be noemde militie-oflicieren zullen 29 April worden beöadigd. Zij dragen geheel en al de zelfde unitorm als de beroeps-oflicieren. Aau den nieuwen cursus der Ry- en hoef smidschool hier wordt deelgenomen door de le Iuilenuni8 F. J. J. baron Van Heemstra van het le regiment, P. H. B. Beernink van het 2e regiment en J. D. Besier en A. H. W. ran Blyenburgh, beiden van het 3e regi ment huzaren benevens door de le luitenants J. H. van Reede van het le regiment, jhr. K. F. Queries van UfTord Yin het 2e regiment, en N. O. J. de Pauw Gerlings en F. H. Dolleman, beiden van het 3e regiment veld artillerie. Luitenant-kwartiermeester S. Nijdam, thans van het 1e regiment vesting-artillerie, hoeft met gunstig gevolg afgelegd het examen ter by woning van den intendance-cursus aan de Hougere krijgsschool. De coöperatieve bouvvvereeniging «Eigen Haard", van H. S. M.-personeel, is thans officieel opgericht. Op de Statuten is de Koninklijke goedkeuring aangevraagd, terwijl het voorloopig bestuur by acclamatie is ge kozen als definitief. De Bostuursfunctiën zijn verdeeld als volgt N. Bouman, Voorzitter, D. F. Boerkoel, Secre taris, A, Oitmar, Penningmeester, B. Mol, 2e Secretaris en J. H. van Bilderbeek, 2« Pen ningmeester, H. Stolp en B. Snijders, Commis sarissen. De aanbesteding van den bouw van 64 woningen in binnen eenige weken in het zicht. Aan het eeiste Jaarverslag der «Ned. Her vormde Zondagsschool-vereeniging" te Amers foort zij het volgende ontleend: Voor de eerste maal is het ous vergund, L' een Jaarverslag onze. vereeniging aan te bieden. Wij doen <?'t met drieërlei doel: om U een bewijs te ^eveu van onze dankbaarheid voor den reeds ondervonden steun; om (I meer bekend te maken met de inrichting en wer king onzer Vereeniging; eu om hen, dip nog niet als don.«teur zijn toegetreden, zor. moge lijk daartoe op te wekken. Vooraf een enkel woord over het ontstaan onzer Vereeniging. Gedurende vele jaren reeds had de Chris telijke Jongelingsvereeniging «Ps. 119:9" haar Zondagsschool, die bezocht werd door omstreeks 300 leerlingen. Met de hoofdleiding had zich de laatste jaren welwillend belast de heer G. C. Hoogewerff, die echter, wegens vertrek naar Hilversum in Juni 1903, daar voor bedanken moest. Toen wenddo het Bestuur der voornoemde Jongelingsvereeni ging zich tot ds. Van Aalst met verzoek, de taak van den heer Hoogewerff over te nemen. Onder voorwaarde van geheele reorgani satie eu volkomen vrijheid van handelen, werd deze taak aanvaard. Een verzoek aan den Raad dezer Gemeente tot beschikbaarstelling gedurende den Zon dagmiddag van eenige lokalen in ieder der openbare scholen Beekstraat, Hellingstraal, Koningsstraat en Puntenburgerlaan, voor het geven van Zondagsschoolonderwijs, werd in de vergadering van Juni 1903 welwillend oegestaan, voor welke bereidwilligheid ons hier een woord van dank en hulde vergund zij. Inmiddels had ds. Van Aalst de medewer king van de overige leden onzer Vereeniging verkregen, waarna 6 September 1903 de Zondagsschool der Jongelingsvereeniging kon heropend worden, terwijl op de vergadering der commissie, gehouden 9 October 1903, de school geheel overging aan de commissie, die toen als naam barer Vereeniging koos «de Ned. Hervormde Zondagsschool veree niging". Door de gunstige beschikking van het Gemeentebestuur is het mogelijk, geregeld des Zondagsmiddags van 1 tot 3, op vier plaatsen in verschillende deelen der stad, de kinderen te verzamelen, om te trachten hen bekend te maken met den inhoud der Heilige Schrift, enz. Bedroeg het aantal leerlingen bij de ope ning reeds bijna 600, in den loop der vol gende maanden steeg hel nog aanmerkelijk, zoodat 26 December 1903 zelfs 684 leerlingen op het Kerstfeest aanwezig waren, aan wie, door de milde bijdragen van honderden medeleden der Ned. Hervormde Kerk alhier, vele versnaperingen en gepaste geschenken konden aangeboden worden. Dertien leerlingen verlieten toen de school wegens het bereiken van den 13-jarigen leef tijd, als grens gesteld. In den loop van 1904 nam het aantal weer toe, zoodat 26 December 1904 een Kerstfeest kon gevierd worden met 755 kinderen, van welke 62 om bovengenoemde reden de school moesten verlaten. Met uitzondering van 3 leerlingen, wier gedrag veei te wenschen overliet, werd aan allen, als herinnering aan de Zondagsschool, een Bijbeltje uitgereikt. Over het geheel bestond er reden van tevredenheid over het gedrag, den ijver en de oplettendheid der leerlingen. Voor het geven van onderwijs hadden zich by de opening, in September 1903, welwil lend beschikbaar gesteld 13 dames en 5 heereu. Door verschillende omstandigheden heeft er nogal wisseling plaats gehad in het per soneel en zijn aan de vereeniging, o.a. door huwelijk, krachten ontvallen, die zij noode zag heengaan. Op 31 December 1904 bestond het perso neel uit 13 dames en 4 heeren. Met groote dankbaarheid constateeren wy den ijver en de toewijding van alle onder wijzeressen. Al is er onderscheid in de gaven, aan olk in het bijzonder door God geschon ken, toch komen allen in éen opzicht over een: in liefde voor de aanvaarde taak. Om leiding van het onderwijs te geven, wordt geregeld om de 14 dagen door ds. Van Aalst cursus met hen gehouden. Een woord van erkentelijkheid zij hier ge voegd aan het adres van heeren Kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente alhier, die de welwillendheid hadden, de consistoriekamer der Sint Joriskerk kosteloos voor dat doel beschikbaar te stellen. Als elke vereeniging heelt ook de onze verschillende geldelijke verplichtingen. Voor eerst moet aan de concierges der 4 scholen een vergoeding voor hun diensten gegeven worden, terwijl ook de verwarming der lo kalen voor rekening der vereenging komt. Daarbij komt het aanschaften van verschillen de benoodigheden, als Zondagsschoolroosters, belooniogkaartjes, enz. en kosten voor druk werken. In het geheel is door den Penningmeester in het jaar 1904 uitgegeven f399.876 waar tegenover als ontvangsten kunnen vermeld worden f254.39, zoodat er over 1901 een tekort bestaat van f145.486, dat echter door een voordeelig saldo over 1903 vermindert tot f70.03. Toetreding als begunstiger, tegen een mi nimum contributie van 50 cent, wordt daarom dringend verzocht. Met toestemming van den heer Burgemees ter dezer Gemeente werd in October 1903 een collecte gehouden aan de huizen van leden der Ned. Hervormde Kerk om de ver eeniging in staat te stellen, den kinderen een Kerstfeest te bereiden. De opbrengst hiervan bedroeg de aanzienlijke som van ruim 1445 eu overtrof verre onze verwaeh- minder- als meergegoeden, die de pogingen om een Kerstfeest te bereiden zóo krachtig steunden, wordt gebracht, in 't bijzonder aan den milden gever, die de geheel zoo kostbare versiering van den Kerstboom voor zijn rekening nam. Ten einde aan de leerlingen, die daaraan behoefte hebben en wier aantal op ruim 500 kan gesteld worden, op het Kerstfeest buiten de ilgemeeue geschenken, een nuttig kleedingstuk te verschaffen, hebbel» onder wijzeressen der Zondagsschool een naai ver eeniging opgericht onder den naam «Martba." De vereeniging, die 8 leden telt en door een huipnaaivereeniging van 18 meisjes wordt gesteund in haar werk, heeft in den loop van het jaar 517 kleedingslukken vervaardigd, waaronder hemden, schorten, kousen, enz. De daarvoor beuoodigde uitgaven bebben bedragen f117.616, waartegenover aan ont vangsten uit contribruties, vrijwillige gilten, enz. een bedrag staat van f146.43, zoodat de vereeniging op 31 December 1904 Dog in kas had 121.816 Het is ons amgenaam, hier openlijk onzen dank te kunnen uitspreken aan de leden van «Martba" voor de vele moeite, die zij zich getroosten in het belang barer leerlingen. Men verzoekt ons mee te deelen, dat door de Vrijzinnige Propaganda Club thans twee propaganda-blaadjes zyn verspreid, «De wet gevende arbeid van het tegenwoordig Minis terie" en «Een gesprek over den schoolstrijd". De gouden medaille in den onderlingen wedstrijd der clubs, die op de baan van «Amicitia" kegelen, is gewonnen door «Ko- roebos". De regeling der tweedaagsche voetbalwed- strijden, door »U. D. I. uilgeschreven, is voorloopig als volgt Eersten Paaschdag. j 9.30-10.30 2a U. F. C.—Victoria 2 10.30—11.30 2a B. V. V.—D. O. S. I 1—2 la Quick 2—Unger. I 2—3 2c P. H. U D. I. 2. 1 3—4 lb Geld B 1—Hercules 2. 4—5 2b Geld B 2Hercules 4. U. D. I. 1 lootte vry. Tweeden Paaschdag 91/2—10» 10!/«H»/2 üf 1-2 lc 2-3 2g 3-4 ld Winnaar b—Winnaar a. Winnaar c—Winnaar d. U. D. I.—b. finale 2de klasse, dus Winnaar eWinnaar f finale le klasse, dus Winnaar cWinnaar a. Bij de ten overstaar van notaris Johs. Knoppers gehouden veiling van vaste goederen werd verkocht: het winkelhuis Lavendelstraat 6 aan den bewoner, den heer J. F. Sleurink, voor f2140; het huis Leusdergrintweg 112 voor 11180; twee woningen aldaar, nos. 124 en 126, voor f1200; het huis Lieve Vrouwe- straat 4 voor f700de twee huisjes aan de Muurhuizen nos. 78 en 80 samen voor f820. Bij de ten overstaan der Genie gehouden aanbesteding van het eenjarig onderhoud der militaire gebouwen hier werd ingeschre ven door: G. Wassink voor f 13 360, H. Noorman f12 795, H. Keizer f12 640, N. Wolfswinkel f12400, H. Heilijgers f12 333, W. van Achterbergh f 12171, H. Boks f12120 en J. Bunmk f12 075. Voor de aanbesteding van het eenjarig onderhoud der militaire gebouwen en werken in do stelling der Geldersche vallei door D. Boks voor f 1835 en W. van Achterbergh ■.oor f1677. Men schrijft uit Baarn: De liberale kiesvereeniging alhier (district Amersfoort) heeft candiduat gesteld voor de Tweede Kamer mr. W. H. de Beaufort, te Leusden.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2