UNCH BEERTJE Gemengd nieuws. Marktprijzen. Advertentiën. Bezoekt GROOTE Knnijnp.n zz= Tentoonstelling E. J. RUITENBERG, BEDIENDE Boekbinderij m G. MJHDFF, DIENSTBODE ïao ASCH van W1JCK Co. FORTMANN HEHENKAMP, De dessins van onze VITRAGES en TULLES, afgepast en stukgoed, zijn dit jaar bijzonder mooi. Ook de Gemeenteraad van Barueveld heeft zonder discussie of hoofdelijke stemming af wijzend beschikt op een 'verzoek van den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente aldaar om 's Zondags de herbergen tot 2 uur 's namiddags en van 5 tot 7 uur 's avonds te sluiteu. Door een aantal ingezetenen van Barne- veld worden pogingen in het werk gesteld om die plaats aan het intercommunaal tele- pboonnet aangesloten te krijgen. Het Rijkstelephoonkantoor in de Legerplaats bij Oldebroek wordt met ingang van 20 April voor het algemeen verkeer heropend. Het zal op werkdagen geopend zijn van 8.30 tot 11.30 uur voormiddags, alsmede van 12.30 tot 2.30 en van 6 tot 7.30. uur namid dags (Greenwichtijd) terwijl het op Zon- en feestdagen gesloten blijft. Indien hel mogelijk ware, zichzelf te ont moeten, zou meu dien dubbelganger heel wat minder bewonderen dan zichzelf. Het is wel niet van belang ontbloot om te dezer plaatse eenige interessante bijzon derheden omtrent de parasol, het even fraaie als nuttige damessieraad mede te deelen, waarvan de ooi-sprong eeuwen terug te zoe ken is. De Grieken gebruikten ze reeds bij gods dienstige plechtigheden, ter eere van Bacchus, boven wiens beeld alleen een met goud ver sierde zonnescherm mocht prijken. De Griek- sche dames kenden zelfs reeds de zich openen de en sluitende parasols; de mannen vonden het gebruik er van terecht verwijfd en hun ner onwaardig. Later werd de hoed met breede randen de plaatsvervanger van het zonnescherm. Sinds oude tijden wordt de parasol be schouwd als een zinnebeeld van het gezag, vooral in het Oosten. Op Java ziet men in- landsche Vorsten en waardigheidsbekleders altijd vergezeld van een knecht, de parasol dragend en de Europeesche autoriteiten heb ben zich naar dat gebruik moeten voegen en aan de soort van parasol, welke hun vooruitgedi agen wordt, erkent men de rang der Hollandsche gezaghebbers. In het oude Rome waren zij ook bekend, getuige oude schilderingen op vazen en steenen, die opklimmen tot lang voor de stichting van Rome; de Romeinen stelden een pracht ten toon in de parasols, welke wy niet meer kennen. Twee slavinnen ver gezelden steeds de Romeinsche matrone op haar wandelingen, waarvan een haar waaier, de andere haar parasol droeg, die uit een stuk doek bestond, gespannen over lichte stokjes aan het uiteinde van een zeer lang riet. Eerst werden de parasols vervaardigd uit palmbladen of gevlochten riet, later uit zijde purper, goud en zilver, versierd met echte diamanten en parelen; zelfs wordt er gewag gemaakt van een parasol uit vrouwenharen gevlochten. In de middeleeuwen vindt men weinig sporen meer van de parasol dan alleen, waar zij deel uitmaakt van kerkelijke ceremo niën. In 1176 had de Doge van Venetië reeds van den Paus het recht ontvangen om een parasol in de processiën te dragende zijne was een wonder van rijkdom en pracht, ge heel van goudlaken, van een vreemden en sierlijken vorm en met een Mariabeeld be kroond. In de middeleeuwen vreesde men weinig de hitte der zonnestralen mannen en vrou wen waren er niet verwijfd genoeg voor. Eerst onder den weekelijken koning Hendrik 111 van Frankrijk vindt men er opnieuw melding van gemaakt, doch zij was toen zulk een zware machine, dut een sterke lakei noodig was om ze te hanteeren. Catharina de Medicis schijnt ze uit Italië te hebben ingevoerd, waar zij nog steeds in gebruik was, zelfs by mannen. In Engeland wordt er voor 't eerst uit voerig van gesproken door Daniël de Foe, want wie kent de klassieke parasol niet van Robison Crusoë, die hij zichzelf uit huiden vervaardigde? In den loop der 18e eeuw maakte een Londensch fabrikant fortuin met de uitvinding der waaierparasols, die weldra te Parijs nagevolgd en volmaakt werden. Onder Lodewijk XIV lieten de dames, wan neer zij in de zon wandelden, zich den klein zijden tentje boven hot hoofd dragen. Later kregen ze langzamerhand een cham pignon-vorm en weiden gemaakt uiL rood iluweel met gouden koorden, terwijl de stok kunstig gedraaid was en eenigszins den vorm had van een spinnewiel. Toch schynt de pa rasol toen zeer zeldzaam geweest te zijn, want men vindt er haast geen melding van gemaakt in de schriften dier dagen. Doch toen het Regentschap in Frankrijk aanving, beleefde de parasol haar gouden eeuw zij werd meestal door negertjes boven de hoof den der aanzienlijke dames gedragen en waren versierd met veeren, gouden bloemen, bedekt met kostbare zijde, in een woord, ware weelde artikelen daarbij werden ze lichter en kon den dus door de bevallige handjes der dames zelve gevoerd worden. Terwijl in Frankryk de parasol reeds zoo volmaakt werd, kende men ze nog nauwe lijks bij de Noordelijke volken; zelfs in Italië bleef zy nog van primitiven vorm. Tijdens de revolutie was de parosol zóo popu lair dat de vischvrouwcn er zich bij bun stalle tjes ouder beschutten. Mannen en vrouwen ge bruikten ze als een noodzakelijk onderdeel van hun toilet. Onder het Keizerryk werd zij eenigs zins verwaarloosd om onder de Restauratie eeu nieuwe vlucht te nemen. Van dien tijd I tot nu toe volgen de modes der parasols el kaar op. Wie herinnert ze zich niet, de pa rasol-marquise, die zich in tweën liet vouwen, uit onze jeugd tot de wandestok-parasol, i waarop men steunen kon? Nu eens bestond de grootste weelde in de versiering van den stok, dan weer in die van den kap; soms I schijnt zij geheel verdrongen door den enlout- cas, maar in elk geval steeds is zij een wapen in de hand der vrouw, waarmede zij gracieus weet te werken, 't zij dat ze geopend op haar schouder rust, 'tzij dat'haar hand met het gesloten sieraad speelt. Er zijn zelfs twijfelaars, die beweren dat de vrouwen de parasol niet uitvonden ter beschutting tegen de zonnestralen, maar om voor haar gelaatstrekken een achtergrond te scheppen, die haar schoonheid nog voordee- liger doet uitkomen. Tegenwoordig zijn ze ware kunststukken; de stokken versierd met oud-porselein, bonte steeneo, verguldsel, gitten en paarlemoer, de kappen bedekt met kostbare kantsom mige als rozenroode koepels, geschikt voor alles, behalve voor het oorspronkelijke doel: tegen de lastige zonnestralen te beschermen. Gelukkig ten minste, dat in de laatste jaren de zon het op zich schijnt genomen te heb- beD den wensch der parasols te vervullen om als weelde-artikelen dienst te doen. He laas! haar jongere broeder heeft zwaarder plichten: de in ons land zoo onmisbare pa- rapluie. U. N. Zr&ste ST iATS-LVTBHIJ DERDE KLASSE. Trekking van 18—2) April 1905. (1100 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. 0. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 7562. Prijzen van f45: 1190 1993 2277 2281 2289 2290 2295 2299 7013 7016 7023 7035 7503 8001 8007 8016 8726 13822 1383713816 13848 20421 20424 20433 en 206Ö2 Te zaraen 26 prijzen. De vierde klasse trekt van 1 tot 4 Mei 1905. Oastein. Elizabeth Theodora Jansen 59 j. wed. van Wilhelmus Jacobus Petrus van der Bach. Constantia Pelronella van dei- Leeuw, 64 j., ong;h. Jan Bloemendal, 21 j., ongeli. - Aaltje van Rueler, 64 j., echtg. van Willem Meijer. AntjeSchaap 1 rn. Alida Jacoba Suijderhoud, 55 j., wed. vau Jan Oostermeijer. Catharina Bernhard, 74 j., wed. van George Petrus Oosterhout Lemke. RECLAMES. 1—5 regels fl.25, iedere regel meer f0.25. Ten voordeele van Amersfoort. Dit zijn geen woorden van een bewoner van Jiu- gelaud of Duiischland, doch die van een buurman. De beer J. ter Wolbeetc, woneude Valkestraat 14 te Amersfoort, meldt ons Vanaf het oogenblilc dat ik met Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen begonnen ben, is het mij mogen gelukken een groote ver lichting te bekomen iu mijn nierziekte, die roede sedert zes jareu het hoofd geboden had aan allerlei geLeeaniiddelen. Wegens nier- en blaasziekte werd ik afgekeurd uit den dienst van Ned. ludië. De dok tors daar zeiden mij, dat er niets aan mijn ziekte te doen was en ook in Holland deed ik de zelfde er varing op. Steeds had ik een ellendige pijn iu den rug en zijden en in de borst. Het water kwam met een branderig, pijnlijk gevoel en elk oogenblik moest ik bieraau toegeven, bet zag er gewoonlijk zeer troebel nit en veelvuldig was er bloed in. Sedert lang bad ik alle hoop op herstel opgegeven, dooit toeu ik hoorde omtrent al de geneziugen, door Uw Pilien tct stand gebracht wenschte ik hiermede een laatste proef te nemen. Ik nam ze in en boe groot vras mijn verrassing, toen ik reeds na een paar dagen een groote verlichting bespeurde; ik giug geregeld door en drie weken later was ik bjjna geheel her steld. Ik heb thano geen pijn meer en gevoel mij eeu geheel ander mensob; ik durf haast zelf niet aau mjjn genezing gelooven en al mjju vroeger lijden komt mij uu voor als een benauwde droom. Ik ben zeer blij dat ik eindelijk eeu afdoend genees middel gevonden heb, dat ik met vertrouwen aau alle nierlijders kan aanbevelen. Ik ondergeteesenae verklaar dat hel bovenstaande waar is en machtig U het publiea te maken op elke wijze die U goed duukt. Hebt gij ooit getwijfeld dat Uw nieren de oorzaak Uwer ziekte waren? Hebt gij pijD in den rug, ïd het hoofd of in de leden? Lijdt gij aau rueumaiiek, zwakte van het hart of waterzucht? Is Uw urine- loozing te weinig of te veelvuldig en is Uw water vermengd met steen of bezinksel? Gevoelt gij U immer vermoeid, terneergeslagen en prikkelbaar? Denk er eens over na. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, de zelfde die de heer Ter Wolbeek gehad heeft. Ze zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van' de WEG. Toezeuding geschiedt tra postwissel fl.75 voor éeu-,ofvau f10 voorzt Amersfoort, Woensdag 19 April 1905. Appelen faf— Pootaanlappelen f0.— a 10.Zandaardappelen fl.50 a fl.80 Hoen- dereierer. f 3.00— a f4.per lOOstuks. Boter f 1.05 a f 1.15 p. k. Margarine f 0. - a f 0.— Kippen f0.90 a f 1.40 Kuikens 10.afO. Piepkuikens f0.afO.Ganzen f0.a f0.— Eenden f0.— a 10.Hazen f 0.a fü. Wilde konijnen f 0.a f0.Tamme konijnen f0.80 a fl.50 p.st. Duiven fO.GO a f0.70 p. paar. Vette varkens f0.a fO.—Magere varkeus f—a fZeugen f40 a f60. Biggen f8 a 113. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 80 Heet. Zandaardappelen, S0 000 si. Hoendereiereo, 1100 Kilo Boter. Vette varkens, Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 150 Biggen en 40 Zeugen. Heden overleed onze geliefde Zuster CONSTANCE PETRONELLA Tan der LEEUW in den ouderdom van 64 jaar. mr. J. van der LEEUW. P. J. van der LEEUW. Amersfoort, 15 April 1905. Burgerlijke stand van Amersfoort van 13 tot en met 19 April. GEBORENRijkje d. van S. van Leijen- horst en W. van Diernen. Louis Lucius z. van A. M. Mol en Tb. C. M. Bunde. Teuntje d. van W. Bouman en G. van Essen. Johan Gerhard z. van P. Koning en C. E. Joor. Antonia d. van A. Tuithof en J. M. Buys. Gijsbertus z. van G. Kempkes en W. van 'tNet. Jan Johanues z. van J. J. Sleeking en H. Alfriuk. Maria Heodrika d. van K. Veerman en H. M. van 't End.-- Pelronella Antonette d. van Th. Corbee en A. J. Delmée. Hendrik z. van J. Kreikump en P. van Drie. Anna d. van D. Schuurman en C. van Nimwegen. Evert z. v. G. van Essen. - Hendrika d. vaD A. van 'tNet en H. Hoenderdaal. Geertruida d. van Chr. Bosboom en G. van Bogerijen. Catharina d. van H. Bosman en J. vau Klooster. ONDERTROUWD: Martiuus Riegen en Wilheltniru Kraan. Frederik Brouwer en Maartje Vlam. Johannes Veenendaal en Neeltje tan de Burgt. Dirk Voortmau en Catrina van Doorn. GETROUWD: Johannes van de Kamp en Rika Mario Staal. OVERLEDEN Maria Verbij 27 j. ongeh. Cornelis Berkloo 3 m. Hendrik Jansen 4 d. Jan van Bemmel 49 j. ongeh. - Grietje Winkelman 73 j., echg. van Gijsbert Den 19e April overleed plotseling te Baarn onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder, de WelEdelGeboren heer JOHANNES LODEWIJK ALEXANDER van DIJK in den ouderdom vau 49 jaren. H. W. A. NIERSTRASZ— Van Dijk van 't Velde. C. J. NIERSTRASZ. Am -rsfoort, 20 April 1905. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Zaterdag, Zondag of Maandag 22, 23 of 24 dezer de in het Vendohnis aan het Vreeburg te UTRECHT. EDtrée slechts 10 Cents. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11 huren en verhuren van huizen. Wie recht, raad ot bijstand verlangt in burgerlijke of handelszaken, wende zich tot den Praktizijn A. DONA, waarnemend Griffier bij hel Kantongerecht te Hilvertarn Spreekuren 's namiddags van 1 tot 3 en 's avonds van 6 tot 8 uur, Violenstraat 88a te Hilversum. V, ff\C^^m °P een EFFECTENKANTOOR alhier wordt govraagd een eenigszins bekend met administratie. Zich schriftelijk aan te melden met opgave .an referenties onder letter D, bureau (oud Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Bloklandsiraat 6, b/d Christelijke school Inrichting voor alle soorten BINDWERK BROCHEER- en CARTONN AGE-WERK. ENCADREMENTS. Het onderhouden van BIBLIOTHEKEN en LEESGEZELSCHAPPEN. Verder alles wat tot het vak behoort Aanbevelend, G. NIJHOFF. GEVRAAGD tegen 1 Mei Prijsopgave zonder en met PENSION onder letter K. S. aan het Bureau der (oude) Amersfoortsche Courant, Kortegracht f). Wordt gevraagd te Amers foort, liefst 1 Juli anders 1 Augus- P. G., goed kunnende koken. Zonder uit stekende getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven aan mevrouw NOEST, Hellevoet- sluis, Oostkade. De vertegenwoordiging voor Amersfoort voor de Melkerij is door ons opgedragen aan de fabriek „&MERSFORTIA" Ingaande 25 April e.k. HET BESTUUR. »Oud-Bussem", Exploitatie-Maatschappij. Commissionnairs in Effecten. Boothstraat 12, UTRECHT, Koopen en "Verkoop Effecten. Verzilveren Coupons. Nemen Geld a Déponito. Sluiten Prolongation en Beleeningen. - - Magazijnen van Tapijten, Gordijnstoffen, enz. - - Langestraat (»3, over de Kronnnestraat. Iuterc. Telefoon 88. BEHANGER1J. STOFFEERDER1J.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 3