Dinsdag 2 Mei 1905. No. 5650. 54e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE6RACBT •- Telephoon 19. K E N N 1 S G E V 1 N G E N. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien ar». 12 der DRANKWET: Brengen ter openbare kennis lo. Dat een verzoekschrift om vergunning tot ver koop van aterkendrank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, is ingediend doorPIETER van MINNEN, iu de benedenlokaliteitun vau de perceelen no. 18/16 aan het Lieve Vrouwe kerkhof, hoek Breedustraat, alhier, tegen afstand van de ver gunningen, verleend aan de weduwe o. van ES en A. van LUIJTELAAR, respectievelijk voor de per ceelen aan het Bloemendal no. 21 en nan de Breedo- straat no. 1 2o. dat binnen twee weken na deze bekendmakiug ieder tegen bot verleenen van de vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 1 Mei 1905. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TBNFERT KROESE. Schietoefeningen tot verhoogiug van 's Lauds-weerkracht. Ter voldoening aau de aauschrijviug vau het De partement vau Oorlog, d. d. 17 Februari 1905, Ude Afdeeling No. 165, R. M. blz. 187, zal gedurende de maanden Mei, Jnui, Juli en Augustus, des n.iu. van 12 tot ongeveer 7 uur namiddag op de Leus- derheide bij Amersfoort eiken Zaterdag gelegenheid zijn om zich te oefenen in het schieten met geweer Model '95, ouder leiding van een Officier van het 5e Regiment Infantere te Amersfoort. Hieraan kunnen deelnemen le. Kaderreservisten met verlof; 2e. Miliciens met verlof; 8e. Alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 80-jarigeu leeftijd, nadat zjj vooraf met vrucht het noodige voorbereidend schiet-ouderricht hebben doorloopeu. Zij die aau bovenvermelde oefeningen wenschen deel te nemen, kuunen zich daartoe van 6 Mei af iederen Zaterdag aanmelden, op de uren hierboven geuomud, bij deu Officier op de schietbaan aanwezig. De oefeningeu zijn geheel kosteloos. Aan beu, die zonder kennisgeving of zonder be paalde redenen meer dan driemaal achtereen zjju weggebleven of die zich misdragen, kan het verder deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd. Aan het einde van bet scbietjaar zal «reen schiet wedstrijd worden geboudeu, waaraan aileon kan worden deslgtnomea, door hen, die nan V, van het aantal gehouden oefeningen hebheu deelgeuomeu. Voor aankoop van prijzen wordt voor eiken deel nemer aau den wedstrijd een gulden beschikbaar Deze schietoefeningen, die vau groote waarde zijn voor de weerkracht van het Land, worden in de belangstelling der tot de uefeniug gerechtigden ten zeerite uaubevoleu. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ia deu vervolge, bij de uitrsiking van een der bewijzen van militaire bekwaamheid en (of) lichamelijke geoefend heid bedoeld in de Beschikking van hetD. v.O. d.d. 23 Juli 1902, II Afd., No. 90 en o. a. gewijzigd bij de Beschikking van 26 Juni 1903, II Afd. No. 168 in het bijzonder op de geoefendheid iu het schieteu zal worden gelet. Jongelieden, die aan de daarvoor gestelde eischen niet voldoen, en die te geschikter plaatse aan vorenbedoelde schietoefening en hadden kunnen deelnemen, zal tekortkoming in het voldoen aan de voor schietvaardigheid gestelde eisobeu, van het eventueel verkrijgen van de hier- voreti bedoelde bewijzen uitsluiten. Nadere inliohtiugen zijn desgewenscht re bekomen ten bureele van den Kolonel Commandsnt van het 5e Regiment Infanterie te Amersfoort eu op do schietbaan bij den Officier-onderwijzer. Amersfoort, April 1905. De Kolonel, Commandant v/b 5e Regt. Iufie., V'. de MEESTER. DE STILLE HEER. 2 (Slot). Daar ik vreesde, dal me bij een volgende gelegen heid de zolfde of nog erger dingen konden gebeuren, zei ik mg u beer Fiuk de kamer op en een zekere mynheer Scott volgde hem op iu't gebruik van onze kamer. Daar mijnheer Fiuk, alies by elkaar genomen, toch éeu recht merkbare eu hoorbare bewoner was, was na zyu vertrek ons verlaugeD naar een stille heer des te sterker, en toen mijnheer Scott zich bij de bezichtiging der kamers als artist voorstelde, riepen we beiden mijn vrouw en ik, tegelijk uil: „Maar toch geen musicus?" „Neen" verzekerde mij d heer Scott en hij beloofde een stille beer te zijn; by kreeg dus de kamer, die hem zeer goed beviel. Toen hy weggegaan was, overgelegden we, wat hij wel zou zijn; mjjn vrouw meende, dat bij een schilder was. Dan kon hy meteen ons kind schil deren; op zoo'n manier kregen we goedkoep een portret van Truitje. Hy was echter geen schilder maar jongleur, die de gewoonte had, alle voorwerpen, die hem maar in de vingers kwamen, iu de lucht te gooien en weer op te vangen. Dat deed hy met het kollie- ■ervies, zoodra by 's morgens koffie had gedronken, eu met alle mogelijke dingen. Daar hij echter wer- De Ministers van Ourlog en van Marine verleenen deze week geen gewone audiëntie. Het heeft wel lang geduurd, maar als geen onvoorziene omstandigheden het iutusschen toch nog beletten, zullen den lsten Septem ber van dit jaar eindelijk de Kinderwetten in werking tred in. Een der meesl belang rijke onilerdeelen van den socialen arbeid van liet vorig Kabinet en de vorige Kamer zal dan zijn praclisch hervormde werking doen gevoelen. Vereenigingen als «Pro Ju~ ventute" zullen hun arbeidsveld uitgebreid, maar hun werk vergemakkelijkt zien. Aan de verwaarloozing van vele kinderen zal dan een eind worden gemaakt; een; groot aantal andere zal uit hun gevaarlijke omgeving ver wijderd. Gevallen als van Pukkie, in Brusse's «Boefje", die door zijn moeder van de boer, by wien hij was uitbesteed, werd weg gehaald oin weer tot bedelarij eu diefstal te worden aangezet, zullen niet meer voorko men. be achterbuurten der groote steden zullen niet langer opleidingsscholen ziju voor droukenschap en criminaliteit. Nederlanders, die een huwelijk wenschen aan te gaan binnen het gebied van een der Staten, toegetreden tot liet tractaat tot re geling der ivetsconflicten met betrekking lot het huwelijk, van li Juni 1902 (vuorloopig Duitschland, België, Frankrijk, Luxemburg, Roemenië en Zweden) behoeven een bewijs, dat zich tegen bt. huwelijk geen beletsel krachtens de Nederlandsche wet verzet. In afwachting van de lot stand koming van nadere wetsvoorschriften ten deze worden door de Ministers van Justitie eu van Binnen- landsche Zaken, in overleg met den Minister vau Buitenlandsche Zaken, tot de afgifte vau verklaringen, dat zich tegen een huwelijk, door een Nederlander, iu een der bovenge noemde landen aan te gaan, geen beletsel krachtens de Nederlandsche wet verzet, aan gewezen de Burgemeesters in hun hoedanig heid van hoofd der Gemeentepolitie van de woonplaais, of, bij gebreke van bekende woonplaats, van de laatste woonplaats der belanghebbenden hier te lande. De Chr. Historische kiesvereeniging te Baarn heeft met algemeene stemmen tot eaudidaat gesteld voor de Tweede Kamer het kelykhandig was, gebeurde het nooit dal hy iets brak. Desniettemin waren we er zorgvuldig op bedacht, ous kind buitou zijn bereik te houden, wantje kon nooit weten, hoe het zoo'n luchtreis zou opnemen, al werd hel uiet bezeerd. Mijuheer Scoti's wonen bij ons vond eindelijk zijn einde, toen ous anders uiet bang uitgevallen dienst meisje, vroeg op een ochteud, toen ze onzen huurder zyu koffie bracht, met een verschrikkelijk angst geschreeuw uit de kamer vloog „Wat is er? Heeft mijnheer Scott je wat gedaan?" „Neen I Maar dio hoop dieren. Neen, ik ga niet meer naar binnen I" Hel duurde eeu heele poos eer we eiudelijk hoor den wat er eigenlijk aan de hand was; ten slotte kregen we het er toch uit. Mijnheer Scott bad ziub, zonder dat we er iets van wisten, een paar dozijn witte ratten aangeschaft. Daar met jougleereu niet meer genoog te verdienen was, zooals hij ons ver telde, wilde hij zich toeleggen op het dresseereu vau dieren en studeerde nu een opzienbareud glansuum- mer met witle ralten ia voor het volgend seizoen. Miju vrouw, die het zelden met Marie eens is, stemde ditmaal toch met haar van meening overeen, dat de rattenkoning dadelijk uit ous buiB moest, om- dut ze uiet wiston of hij niet na ralten soms leeuwen zou gaan dresseereu. Ik was aldus in do miuderheid en zoo betrok mynheer Scott eeu audere woniug, nog vóór zyn ralten veel schade by o is hadden aange richt. We vonden alleen het biddegoed half opge geten; misschien had hy de diertjes, om ze aau hem te doen weuneD, by zich laten slapen. Den aTtiat volgde een privaat-geleerde, dat wil aftredend lid jhi\ mr. H. W. var. Asch van Wijck. In ons vorig nummer berichtten we, dat het Kamerlid de heer A. P. Staalman hier morgen, 3 Mei, zou komen spreken. We hadden het nieuws uit de allerbeste bron, doch 't is ons tot dusver uiet mogen gelukken, uit te vinden, welke zaal voor den begaafden spreker is gehuurd. In ile «Nieuwe Zeister Crt." lezen we nu weer, dat bij II Mei te Zeist z<)l optreden »en den daarop volgenden dag te Amersfoort". Dat zou dan samenvallen inet de lezing van mr. Sybrandy. We herinneren nogmaals aan de openbare vergadering van de Vrijz. Propaganda-Club, morgenavond te houden, en waarin alssprcker zal optreden het Kamerlid mr. Hariuen Srneengf. Iu de hedenmiddag van 1.45 tot 2.38 on der voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Burchman Wuijtiers van Vliet, gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente, waren aanwezig 10 leden en de Secretaris, mr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de-heeren: Van Beek en mr. Van Voorst Vader, bene vens de beerenHamers, Jorissen, Kleber, Plomp en Veis Heyrv. De notulen der vergadering van 10 April werden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen is een moaedeeling van de hoeren Hamers, Jorissen, Kleber, Plomp eu Veis Heyn dat zij ontslag nemen als leden van den gemeenteraad. De Voorzitter stelt voor dit schrijven iu handen te stellen van B. en W. en den beeren dunk te betuigen voor de vele dien sten, in hun qnaliteit van Raadslid aan de Gemeente bewezen. Aldus wordt 'z. d. of b. st. besloten. De belangrykste der* overigens Ingekomen stukken zijn: een bericht namens den Mi nister van Biunenlandsche Zaken, dat het café «De Arend" opzichteus de Drankwet niet kan aangemerkt als inrichting van maat schappelijk verkeer voor kennisgeving; een adres van de plaatselijke ul'deeling van deu «Bond van Ned. Onderwijzers" tot aanstel ling van éen of tneer school-arisen om prae-advies aan R. en W.een verzoek van leeraren aan de Hoogere Burgerschool oin vaststelling van minimum-salaris oui prae- udvies; een verzoek van de coöper.C'-Jve houwvereeitiging «Eigen Haard" lot aanleg van een 8 M. breede straat van het Appel wegje naar den Leusderweg om prae- advies; de Rekening en verantwoording dei- Ambachtsschool is door B. en W. nage zien met de bescheiden en in orde bevonden en ligt ter Secr tarie ter lezing voor de leden. Om 1.55 kwam aan de orde de Agenda: 1. Verzoek van den heer Chr. Kok om eervol ontslag de leeraar aan de Hoogere Burgerschool, met adviezen. Eervol verleend z. d. of f". st. 2. Benceming van een tijdelijk buitenge woon le.'raar in het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool, mei adviezen. Benoemd dr. A. J. Bruins, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier 3. Verkiezing van leden der stembureaus voor de stemming van de Tweede Kamer dei- Staten-Generaal en van de Gemeente raad. Wordt meegedeeld in het volgend nummer. 4. Vaststelliug van het primitief kohier der plaatselijke directe belastingen naar het inkomen. Vastgesteld op 82 793, 5. Verzoek van het Bestuur der Vereeni- ging «Het Groene Kruis" tot steun dier ver- eeniging, met adviezen. De vereeniging gaf 21 Maart met verschul- digden eerbied te kennen dat de vereeniging thans is opgericht, en een groot aantal leden telt, die te ramen f800 con- tribueeren; dat deze som te geriug is om de vereeniging le kannen doen werkzaam zijn in zóo uitgebrei- deD zin als ligt in de bedoeling van „Het Groene Kruis" dat een flink werkende „Groene Kruis"-ver eeniging aan een diep gevoelde behoefte voldoen zal en inderdaad een Gemeentebelang is dat een begrooting van qitgaven een bedrag aanwijst, de som der ontvangsten ver te boven gaande hetgeen aan de vereeniging aanleiding geeft, zich niet gepaste vrijmoedigheid tot Uw College te richten met bet verzoek om steun in den vorm van een jaarlijksch subsidie groot drie honderd gulden en het gebruik van éen of meer lokalen I in het Bureau der Schutterij of het sohoolgebouw in de Koestraat ten behoeve van de inrichting j voorloopig vun eeu magazijn van verplegings- j artikelen. I Hetwelk doende, enz. I Terwijl zij 5 April schreef Naar aanleiding van het op 23 Maart 1.1. aan het Dagelijksch Bestuur dezer Gemeente aange- boden adres, inhoudende verzoek vau het Bestuur van de vereeniging „Het Groene Kruis" om aan deze vereeniging een jaarlijksch subsidie te willen verleenen, heeft het Bestuur voornoemd hierbij de eer, volgende toelichting UEdelAchtbaren alsnog in handen te stellen. De oprichtingskosten der vereeniging zijn geheel gedekt "door vrijwillige bijdragen door welke de vereeniging in staat is gesteld, een magazijn in te richten, zoodat met deze kosten geen rekening behoeft te worden gehouden op de Begrooting. Op de Begrooting meent het Bestuur te moeten stellen aan uitgaven voor het loopende jaar: Het salaris der aan te stellen verpleegster f800, Onderhoud en uitbreiding van het magazijn f200, Salaris van bode en magazijnmeester f200, Algemeene onkosten f 100, Onvoorziene uitgaven zeggen uru mynheer, die de geleerdheid zóo privé beoefende, dat we er zoo goed als niels van merkteu; d»t is: van de geleerdheid merkten we niets, van deu guleerde des ten meer. Overdag wae hij welis waar weinig te zien dan dronk hy een mo:gen- slokje, waaraan rich een middagborrel verbond maar 'suaebts noodigde hij op xjjn „kast", zooals hij onze vijfde kamer geliefde te noemen, zijn vrien den tot het eJele skatspel en lot borrelpartijen, dieu ik me een korten tijd welgevalleu het, trots hot leven, dat er bij gemaakt werd. Maar toen deze dollemausstrekeu uu oen week hun hoogtepunt hadden bereikt, zóó, dat we's nachts door het kabaal gewekt werden, kou het niet langer voortduren. Den ochtend na dezen onrustige'n nacht, kwam onze huisheer. Hy wou weten wal er looh eigenlijk 's nachts bij mij was gebeurd, daar alle huurders iu b6t huis geklaagd hadden. Ja, dat wilde ik óok graag welen. Zoo klopten we, de huis heer en ik, aau de dour van onzen privaat-geleerde en deze riep„biuunnWy traden binneu, vonden hem in bed liggenop de sofa echter lagen, in beide boeken, twee vau zijn vrienden en sliepm den slaap der nachtbrakers. Op de tafel lagen Kaarten, op deu grond stond een bat e rij flcsscheu en op du vraag, wal er toch eigeulyk aau het handje was ge- geweest, dat or zoo'n lawaai wasgesohopt.auiwoordde onze'geleerde „Och, er was niets aan do baudPhilip, miju vriend, daar in den hoek, is met een niet uit de loterij gekomen en daar hebben we natuurlijk op gefuifd". Noch miju huisheer, noch ik hadden er een flauw begrip van, waarom er om zoo'n feit zoo n rustver- storende fuif moest worden gevierd en den volgen den dag verlegde de privaat-geleerde het toontel van zijn daden naar een ander bui». Nadat we nog meer vau die huurders g»h*d had- den, die zich ontpopten a'aallesbfchalve stille beeren, troffen we er toch werkelijk éen, die in den besten zin van het woord een stille heir was. Myu vtouw kon, evenals de Griin's beweren, dat we niete van hem hoorden of zagen. Hy ging 'soohtends wegen kwam laat, meestal iu den nacht of zelfs vroeg in den ochtend thuis. Wy beiden, myn vrouw en ik, kenden den rustigen mynheer Meyer, bjjna niet alleeu Marie zag hem, als ze 'l ontbijt op zyn kamer bracht, We wisten niet eens, wat hy was, want we hadden 't al lang opgegeven de huurders naar hun beroep te vrageD, daar we de ervaring hadden op gedaan, dat dit niet rsn belang is voor de rust of onrust van den huurder. Duur onzen rustigen mijn heer Meijer werd ons niet de minste last bezorgd. Het speet ons dus, toen we door omstandigheden de vyfde kamer weer zelf noodig hadden en hem dus Je huur moesten opzeggen. Toen ik 's morgens op zyn kamer kwam, viel me hei opzeggen zwaar; we praatten een kwartiertje en ik vroeg hem: „zeg me toch eons, mynheer Meijer, wat is u eigeulyk?" „Ik heb een dubbel beroep" antwoordde mijnheer Meijer op zyu stille, bescheiden w'^ze, „overdagben ik afslager bij -.erlcoopiugen en 's avonds muzikant. Ik speel piano, bombardon en flnit." En dit wa» onze „stille heer" geweest.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1