f 100, Totaal f1400. Daamntegfinover aan Ontvangsten Contributiën f800. Stijging daarvan door ver meerdering van bot aantal der leden, na 't in werking tredon van de vereeniging f300, ver- pleeggelden fóO, Subsidie van corporatiën f50, aubeidie van de Gemeente (stol) f300, Totaal f1400. Dat een krachtig en in ioo uitgcbroid inoge- 1 ij kon xin werkende „Groene Kruis"-verceniging inderdaad een Gemeentebelang mag hecten, inoge blijken uit het feit, dat indien de vereeniging voldoende middelen bezit, die zy hoopt te kunnen hobben indien Uw College een aubeidie toestaat, dan de on vermogenden der Gemeente, voorzoover dat eeoigttlns mogelijk ia, ook zullen kunnen genieten van de voordcelen, die het „Groene Krui*" biedt, aangetien doGomeente-genoeshcoren dun ook, wat betreft hun patiënten onder de Geraeente-armen, kunnen gebruik maken van de middelen, die de vereeniging beachikbonr stelt, zoowel verpleegator al8 magazijn. Ook vele andoro Gemeenten waar „Groene Kruia"-vereenigingen zijn, hebben, mede om voormelde reden, aan de daar gevestigde veree- nigingen steun verstrekt in don vorm van subsidie volgent ingewonnen inlichtingen ontvangen de drie io 't Bildt gevestigde vereetiigingen van Gemeentewege een jaariyksch subsidie groot f850. De vereeniging te Bodegraven (plm. 5800 inw.) ontvangt van de Gemeente flOO subsidie per jaar en verpleegt, voorzoover dat op het gebied van het „Groene Kruit" ligt. de onvermogenden. De vereeniging te Kinderayk, werkende inde beide Gemeenten Alblasserdam (plm. 5300 inw.) en Nieuw Lckkerland (plm. 2900 inw.) ontvangt een jaarl|jkech aubeidie van Gemeentewege groot f 200 onvoorwaardelijk en daarenboven f 50 onder voorwaarde van verpleging van onvermogenden. Het „Groene Kruis" to Franeker (plm. 7100 inw.) wordt door de Gemeente gesteund ter bo- strijding van dc onkosten van wijkverpleging met een subsidie ton bedrage van f200, onvoor waardelijk. Dé Gemeente Westongeradeel (plm. 7500 inw.) steunt het „Groene Kruis" met oen subsidie groot f100, onvoorwaardelijk toegekend, en f 100 onder voorwaarde van verpleging van onvermo gendeu. Winschoten (plm. 99110 inw.) subsidieerde het „Groene Kruis" dadelijk met f150; later, toen de vereeniging wijkverpleging ging instellen, werd f600 toegekend onder voorwaarde dat de vereeniging de onvermogenden sou doen verple gen, voorzoover dat op haar weg lag, welk subsidie daarna nog werd verhoogd tot f750 per jaar. B. on W. adviseerden 20 April Door Uw vergadering werd in onze handen gesteld een versoek met nadere toelichting van het Bestuur van de vereeniging „Het Groene Kruis" om tuin deze vereeniging een joarlijksch subsidie en gebruik van éen of meer Gemeente lokalen toe te staan. Hot komt ons voor, dat een dergelijke vereeni ging, welke zich de ziekenzorg en de bevordering van den algemeenen gezondheidstoestand ten doel etclt, in deze Gemeente een nuttig en ruim ar- heideveld kan vinden en in vele opzichten aan het werkelijke Gemeentebelang ten goede kan komen. Waar de vereeniging zich voorstelt, baar doel le bereiken o.a. door verzorging van zieken •n gewonden door middel van éon of meer wijk verpleegsters, meenen wij, dat ook de Gemeente financieel belang heeft by het tot stand komen der vereeniging. In vele gevallen toch waarin tot dusver opname der patiënten iu het Gasthuis op kosten der Gemeente noodzakelijk was, zullen dan patiënten tbuis verpleegd kunnen worden onder leiding en toezicht van een wijkverpleegster. Ook om deze reden meenen wy U te moeten voorstellen, de gevraagde subsidie van f300jaar- lijk* tot wederopzeggens te verleenen en een der lokalen van het Bureau der Schutterij af te staan, voorzoover de ruimt* daar ter plaatse toelaat. Tot toelichting en motiveering zij meegedeeld, dat ongeveer 15 patiënten gemiddeld per week op koeten der Gemeente behandeld worden, waarvan echter het grootste deel de hulp der verpleegster niet noodig zal hebben. Do Raad besloot: 1. aan de vereeniging „Hot Groene Kruis'1 tot wedoropMggrns een jaarlijksche subsidie van f800 te verleenen voor het jaar 1905 naar evenredigheid berekend over zooveel maanden als een wijkverpleegster in functie is en voorts Burgemeester on Wethouders te machtigen, éen of me*r lokalen in het Bureau der Schutterij, voorzoover de ruimte daar ter plaatse dit toelaat, aau de genoemde vereenigiug om niet in bruik leen af te staan ten behoeve vun do inrichting van een magazgn der verplegings-artikelcn, alles onder de volgende voorwaarden a. jaarlijks wordt den Rand mededeel ing gedaan van de rekening, do begrooting en het verslag; b. da verpleegster of verpleegsters, welke door de vereeniging aangesteld zgn, zijn gratis ter be schikking ten dienste der verpleging van de armen, voortoover Burgemeester en Wethouders dit noodig achten e. de artikelon van ziekenverpleging van het magazijn der vereeniging worden ten dienste der verpleging van de armen door de vereeniging in bruikleen afgestaan. 2. voorzoover noodig op dit besluit de goed keuring van Gedeputeerde Staten te verzoeken en tevens machtiging om de subsidie te betalen uit art. 1 van Hoofdstuk X der Uitgaven, geti teld „Onvoorziene uitgaven*' van de Begrootiug van Inkomsten en Uitgaven voor 1905. Toegestaan z. d. of h. st. 6. Verzoek vjn hel Bestuur der vereeni ging slndustric- en Huishoudschool" tot bet mogen gebruiken van de lokalen in het Ge meente-gebouw in de Koestraat, bestemd voor kookonderwns, tol het overnemen van de leer middelen by bet kookonderwns, en lot het t(Jde!yk gebruik vau eenige .«choolmeubelen. Ingewilligd x. d. of b. st. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende teruggave van gestorte pensioens-bydrtgen van een voormaligen ad junct-inspecteur van politie R. J. Stelling», met adviezen. Na oenige discussie wordt met (3 tegen 4 stemmen gedeeltelijke restitutie verleend. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wyziging der Verordering hou dende bepalingen, in acht te nemen bij liet overdragen aan de Gemeente van straten of wegen, ol gronden, tot het aanleggen van straten of wegen bestemd, met adviezon. In plaats van 5 pCt. der kosten van hard making zal voortaan door de eigenaars der straten 20 pCt. dier kosten gestort moeten worden ter tegemoet koming in de kosten van eerste onderhoud omdat gebleken is, dat de kosten van eerste onderhoud van niéuw- aangelegde straten, welke door de Gemeente zyn overgenomen, niet bestreden kunnen worden bij een storting van 5 pCt. Zoo werd gestort voor de Schimmelpen- ninckstraat, de Blankenheim- en Blokland straten, de Verlengde Wilhelminastraat en de Tuinstraat onderscheidenlijk f7300, 111077, f3467 en f1930, terwyl zij aan de Gemeente kostten: f8087, f11980, f3743 en f2068. Vastgesteld i. d. met {algemeene stemmen. 9. Vaststelling der Verordening op de heffing en invordering van het vergunnings recht voor den verkoop van sterkendrankeb in het klein, met adviezen. Het betreft eigenlijk oen vorm-quaestie. De Verordeningen, 28 December 1904 vast gesteld, werden, na dc daarin aangebrachte redactie-wijzingen, opnieuw vastgesteld. Na de goedkeuring worden ze in hun geheel opgenomen in dit blad. Aangenomen, z. d. metalgemeene stommen. 10. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende eeu klacht vun den heer J. Klaasen over hundelingen van den Gemeente-ontvanger. In de Raadsvergadering van 27 Maart kwam o. a. in het volgende adres van den heer J. Kiaassen, van 10 Maart Hedenmiddag begaf ondergeteekende zich ten half een ure ten kantore van den Gemeente ontvanger ten einde aldaar zijn belasting te be talen hiermede bezig zynde, vroeg ondergetee kende den Ontvanger inlichting omtrent het volgende Indertijd diende hg een verzoek in tot ver mindering van belasting aan den Raad, waarop hij een oproeping kreeg, voor de Commissie van aanslag te verschijnen. Daar hij echter op dien dag verhinderd was te verschijnen, verzocht hg den heer Burgemeester hem een anderen dag aan te wijzen, terwijl hij Z.Ed.Achtb. met de reden dier verhindering in kennis stelde. Hierop ont ving bij een schrjjven, dat er geen reden bestond om hem vermindering van belasting te verleenen. Toen hij hieromtrent den Ontvanger vroeg of men hem niet had moeten hooren, kreeg hij ten antwoord„dat weet ik niet". Toen ondergetee kende hierover zgn verbazing te kennen gaf, antwoordde de Ontvanger, „dan moet je op de Secretarie zijn". Daarop antwoordde ondergetee kende, wanneer bjj iets beleefd vroeg, hij kon eischen beleefd te worden gehoord. Daarop mompelde de Ontvanger iets, waarop ondergeteekende hem vroeg „pardon, wat zegt U", antwoord „ik zeg niets Daurna vroeg ondergeteekende of de Ontvanger soms wist wanneer hij den Burgemeester kon spreken, waarop hij len antwoord ontving „Dat moet je aan den node vragen; dacht je soms, dat ik con cierge was", gevolgd door gemompel. Hierop vroeg ondergeteekende den heer Van de Stadt, die zeer beleefd was, wie die man was, waarop hij ten antwoord ontving: „de Ontvanger". Hierop heeft ondergeteekende zich verwijderd, zich verbazende, een Ontvanger, dien men acht een man van opvoeding te zgn, zóo onbeschoft te zien optreden tegenover het publiek, dat bij hem terecht moet komen. Ondergeteekende acht zich verplicht, UEdel- Achtburen met deze feiten in kennis te Btellen, opdat het een oorzaak moge worden, dat in het algemeen Amersfoorts belastingbetalende burgers voortaan een meer heusche behandeling van den betrokken Gemeente ambtenaar mogen onder vinden. B. en W. adviseerden 13 April Bij besluit van 27 Maart stelde Uw vergade ring een klacht vsn den heer J. Klaaseen over handelingen van den Gemeente-ontvanger in onze handen, teneinde nadere inlichtingen te verstrekken. Ter voldoening aan uw opdracht, hebben wij den Ontvanger mot de klacht van den heer Kiaassen in kennis gesteld en hem verzocht, van bericht en raad te dienen. Wg ontvingen van dien ambtenaar daarop een rapport, hetwelk wij de eer hebben U hierbij over te loggen. Uit de mededeelingen van den Ontvanger meenen wij niet te mogen afleiden, dat deze ambtenaar in beleefdheid cn welwillendheid jegens den -heer Kiaassen is te kort geschoten, terwijl wg geen reden hebben, de juistheid van zgn voorstelling van het te zynen kantore voorgevallene, welke niet geheel ovorcenkomt met die van den heer Kiaassen, in twijfel te trekken. Wg stellen U derhalve voor, aan den heer Kiaassen, als antwoord op zijn adres, te be richten dat het naar aanleiding van zijn klacht ingesteld onderzoek geen redenen heeft opgele verd, den Ontvanger te verzoeken, voortaan op andere wijze hot publiek te woord te staan. Ten einde de vraag van Uw vergadering, in hoeverre het publiek in speciale gevallen in lichtingen bij den Gemeente-ontvanger kan krjjgen, te beantwoorden, dcolen wij U mede, dat dc Ontvanger niet verplicht is, inlichtingen te geven betreffende het in hoogor beroep gaan van besluiten van den Gemeenteraad «n betref fende d« uren, waarop do uren, waarop de Bur gemeester te spreken ie. maar dat dergelijke inlichtingen ter Secretarie en bij do Boden te be komen zijn. De Gemeente-ontvanger rapporteerde 7 April Met beleefde wederaanbieding van een aan den Raad der Gemeente Amersfoort gericht adres van den heer J. Klaaseen, ter fine van bericht enz. in myn banden gesteld bij Uw apostille dd. 30 Maart 1905, heb ik de eer ÜEdel Achtburen mede te deelen, dat genoemde persoon zich werkelijk op 10 Maart jd. te mijnen kan tore heeft vervoegd om zgn verschuldigde Ge meentebelasting over 1904 te voldoen, waartoe hij, zoowel in 1904 voor de eerste lielft, als in 1905 waarschuwing en aanmaning bad ontvangen. Daar genoemde heer verder niet zijn verlangen te kennen gaf om den Ontvanger over iets anders te spreken, meende ik, dat de comparitie hier mede was geëindigd, doch ik had mij vergiBt, en niet gedacht aan de eigenaardige „vrijmoe digheid", die den heer Kiaassen eigen schijnt Althans, met ter zijde stelling van de eenvou digste vormen van wellevendheid, en op den toon van iemand die minder goed gehumeurd is, begon de heer Kiaassen een relaas te doen van een ingediende reclame tegen zijn aanslag, oproeping voor de Commissie, waaraan hij wegens absentie niet had kunnen voldoen, enz. en daarop volgde de vraag: „of hij niet nogmaals moest worden opgeroepen". Hg verzweeg daarbij hetgeen wel in het rekest staat n.l. dat de Gemeenteraad geen termen tot vermindering had gevonden, waar door deze zaak dan ook feitelijk was beëindigd. Daar ik echter wel gewoon ben aan allerlei vragen, ook aan dezulke die minder verstandig zijn, en overigens de menschen nemende zooals ze zich voordoen, heb ik getracht den klager aan het verstand te brengen, dat niet te mijnen kantore, doch wel ter' Secretarie en door het Gemeentebestuur dergelijke zaken werden be handeld en dat, ofschoon ik vreesde dat het voor verdere reclame te laat zoude zijn, hem in over weging werd gegeven, alsnog ter Secretarie nadere informatie te vragen. Hij scheen echter dien dag minder vatbaar voor goeden raad en in plaats van dank, die oen beleefd man allicht uitspreekt ofschoon ik daarop geen aanspraak maak voegde de heèr Kiaassen mij pedant toe 1 „het verwondert me, dat „men" hier niet beier op de hoogte is het is hier toch het belastingkantoor". Mgn bescheid was: „Zeer zeker, mijnheer; hier moet betaald worden, doch van reclamco ik herhaal het kan men U hier verder niet inlichten, doch mogelijk wel ter Secretarie". Daarop trachtte ik met mijn werk yoorttegaan, daarmede mgn bezoeker een zachten wenk ge vende om heen te gaan als hg niets belangrijker had, doch er werd nog langer beslag gelegd op mgn tijd er volgden n.l. andere vragen, als: waar en wanneer de Burgemeester te spreken zoude zijn, waarop ik den beer Kiaassen, weder geheel onverplicht, terecht wees en thans meer duidelgk liet blijken, door met cijfers optellen te beginnen, dat bet onderhoud inderdaad ge ëindigd was, doch nogmaals werd ik daarbij geïnterrumpeerd en hoorde ik „zegt U iets" en daarop ging de heer Kiaassen heen. Hot zal wel aan mij liggen, doch een hoogen dunk van 'sheeren Klaassen's beschaving of goede vormen heb ik inderdaad niet ontvangen, doch dit hindert in zoover niet, want een kan toor is geen ontvangsalon, doch dan moet men zich niet in geschrifte aan den Raad voordoen als te zgn een welopgevoed man. Ook zgne vraag „wie die man is", daarmede kennelijk cp mij doelende, behoort naar myne opvatting allerminst tot de gebruikelijke goede vormen althans het was voor mij bepaald nieuw, dat men op deze wijze met iemand in kennis wenscht te komen. Veeleer schijnt daarop van toepassing zeker dik woord (dat door mij niet zal worden herhaald) doch te vinden is in de voorlaatste alinea van het rekest. Wat nu nog, in dit verband, adressants zorg voor het belastingbetalende publiek betreft, deze is volkomen overbodig. Resumeerende, meen ik te hebben aangetoond, dat rekwestrant op minder gepaBte wijze inij heeft lastig gevallen met een zaak, die hij vóóraf wist, dat reeds getermineerd was, daarbij nut teloos beslag leggende op mijn bureautyd, en, iu weerwil der hem verstrekte inlichtingen, bo vendien nog den treurigen moed heeft om in beleedigende termen een hoofdambtenaar der Gemeente in opspraak te brengen op de wijze als aan het slot van meergemeld adres bedoeld wordt. Uw College gelieve mij te verontschuldigen, dat de zaak eenigazius uitvoerig door mij is toegelicht, en tevens, wanneer ik, met Uwwel- meenen, zoo vrij ben, mij vooralsnog van advies in deze te onthouden. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen z. h. st., waarop de openbare zitting werd gesloten en de Raad nog geruimen tijd bijeen bleef in comité- generaal. De beeren A. de Groot en M. L. van den Berg slaagden te Utrecht voor de hulp-acte. De lieer C. V. Gerritsen, thans te Amster dam, is door de centrale liberale kiesveree- niging te Den Heldor definitief candidaat gestald voor de Tweede Kamer der Staten- geueraal. Met ingang van morgen zal de Duitsche mail naar Oost-Indië, die des Woensdags om de 14 dagen met de Staatsspoor over Emmerik werd verzonden,voortaan den weg Amersfoort Kesteren— Nijmegen—Kleef nemen. Dit is van belang voor hen die aan genoemde lijn wonen, daar hun correspondentie dan later dan tot nu toe kan worden verzonden. Uit den regenmeter is in April na 12 regendagen afgetapt 45.4 m.M. neerslag. Io 1904 waren er slechts 4 regendagen met 22 m.M.in 1903 waren er 20 met 131.6 m.M.; in 1902 waren de cijfers 8 en 31.9; in 1901 9 en 81.5; in 1900 7 en 7; in 1899 was de neerslag 90.5 m.M.; in 1898 zelfs 352.5 m.M.in 1897 weer 65.5 m.M. en in 1896 slechts 7 m.M. De tram vervoerde in April dezes jaars 6741 betalende passagiers, tegen 6226 in de zelfde maand van 1904, 6308 in 1903 en 4089 in 1902. De opbrengst der passage was f483.975, tegen f 530.95 in 1904 en f512.45 in 1903. De neveninkomsten bedroegen dit jaar f65.56», tegen f21.15 in 1904 en f 17.10 in 1903; de totaal-ontvangst was 1549.54 in April 1905, tegen f552.10 iu 1904 on f529.55 in 1903; de opbrengst per dagkilometer was f 10.18 in 1905, f 10.22 in 1904, f9.81 in 1903 en f8.06 in April 1902. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April ter Rijks Post spaarbank ingelegd f33036.78 en daaruit terugbetaald f27 687.38. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11 404. Majoor A. L. Klerk de Reus, van het 5e regiment infanterie, wordt 15 Mei gedeta cheerd bij den chef van den staf der 2e divisie, te Arnhem. Luitenant F. J. C. baron Van Hardenbroek van Ammerstol wordt op zijn verzoek 13 Juli overgeplaatst vau het 5e regiment infan terie naar het lie regiment, te Nijmegen. Een groot aantal miliciens der lichtingen 1904 ea 1905 is gister weer overgegaan naar de compagnieëa hospitaal-soldaten. De kolonel, militie-commissaris in Utrecht zal inspectie houden op Donderdag 16 Juni te Amersfoort, des voormidddags te 9Vj uur, voor de Gemeente Amersfoort, over de verlofgangers, behoo- rende tot do lichtingen 1897, 1898 en 1899 en tot vroegere lichtingen des voormiddags te 11 uur over de ver lofgangers uit de Gemeenten Soest en Stou- tenburg op Vrijdag 16 Juni, te Amersfoort, des voormiddags te 9</2 uur, voor de Gemeente Amersfoort, over de verlofgangers, behoo- rende tot de lichtingen 1900, 1901, 1902, 1903 en 1904 des voormiddags te 11 uur, over de ver lofgangers uit de Gemeenten Hoogland en Leusden op Woensdag 14 Juni tot te Baarn, des voerroiddags to ll'/4 uur, voor de Gemeenten Baarn, Eemnes en Bunschoten. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de vrijwilligers van bet reserve-kader, die in 1905 voor herhalings-oefeningen in werkelijken dienst moeten komen en wien nog niet is toegestaan voor den tijd van ten minste drie weken onder de wapenen te komen, in 1905 voor den tyd van vier weken voor den werkelijken dienst moeten opkomen, en dat zy daartoe door den korps-comman dant kunnen worden opgeroepen tegen een door dezen vast te stellen datum, tenzij door hen alsnog vóór 1 Juli a.s. wordt gevraagd in dit jaar voor ten minste drie weken vrij willig onder de wapenen te mogen komen. Van deze opkomst onder de wapenen zijn vrijgesteldle. Zij, wier diensttijd vóór of op 30 Juni eindigt; 2e. zy, aan wie is ver gund, zich op le houden buiten Europa. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat miliciens, voor wie een uitrusting- en reserverekening wordt aangehouden, gedu rende hun verblijf onder du wapenen voor herhalingsoefeningen niet zullen worden onderworpen aan de gewone inhoudingen op de soldij. We ontvingen het 16e Jaarverslag van de vereeniging »Reisbelasiing" waaruit onder meer blijkt, dat over 1904 zij een ontvangst had van <15 953 en 399 personen gedurende eenigen tyd ter aansterking nacr buiten kon doen gaan. Het comité Amersfoort had een budget van slechts f105 en wist tóch nog 2stadge- nooten te helpen aan de voor hen zoo hoog noodige rust in een gezonde omgeving. Wordt het comité vergeten? Er zijn slechts 25 contribuanten. En we missen in de opgaaf de stations busjes. Zijn die afgeschaft, of brengen ze heele- maal niets meer op? Aan het verslag uitgebracht in de Donder dag gehouden Algemeene vergadering der afdeeling Gooi- en Eemland van de »Ned. vereeniging tot Bescherming van dieren" zij het volgende ontleend Al is nietj al heigeen bet Bestuur wenschte tot staud gekomen, tocb meent bet met vol doening te Imogen terugzien op den nu lb- jarigen arbeid, voort) opzichtens de belang stelling in het lot der dieren, welke zeer is toegenomen. Het ledental steeg in 1904 met 75, terwyl het door overlijden en vertrek verminderde met 62 en dus ultimo December bedroeg 476. In 1904 werden door de Kantongerechten

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2