1905. No. 5652 54e Jaargang. _Eerste Blad. „Fiel" aan '1 werk, Feuilleton. DICK BULTITUDE. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Heel de wereld staat thans in het tee lten van den schoonmaak. Heel de menschheid is verdeeld in be drijvige slachtoffers heusch, huisvrou wen, dienstmeisjes en werksters zijn niet te benijden in die dagen en lijdelijke slachtoffers de mannen natuurlijk, die zich bepaald martelaars voelen. Maar redding is nabij voor allen. Uitkomst is op handen! 't Was op een winteravond, ik meen in 1903, dat ik in een Amerikaansch tijd schrift een artikeltje las over een machine, waarmede alles stofvrij en wat dies meer zij, gemaakt werd zonder dat tapijten opgenomen, meubelen verplaatst behoef den te worden. Ze werkte zóo eenvou dig en ze deed zóo goed wat zij te doen had, dat alles, wat onder haar bereik vandaan kwam, zóo opgeknapt, zóo op- gefrischt was, dat het als 't ware den glans van nieuwheid herkregen had. En ik keek onze kamer rond het tapjjt dus niet op dus niet tien of twaalf dagen op 'n kalen vloer getuurd, je boeken dus niet versjouwd geen kans dus dat de losse papiertjes met je aanteekeningen overal heen dwarrelden, als waren ze blij eens in de wjjde wereld rond te vliegen je met „Schwung" gedrapeerde gordijnen niet „af" en toch alles stofvrij, tóch alles schoonge maakt, tóch alles opgefrischt het huishoudelijk deel van mijn hart begon luider te kloppen. 't Stond dadelijk bij mij vast, dat ik bij den schoonmaak het eens probeeren zou of die machine werkelijk al de hoe danigheden bezat, welke het tijdschrift artikel omtrent haar opsomde. En ik begon m'n man een enthusiast toekomstbeeld van onzen aanstaanden schoonmaak op te hangen, hoe die, dank zij de vernuftige machine, een dorado i). Op zekere Maandagavond na bet middageten zat Paul Bultitude, de bekonde groseier in koloniale waren, alleen in zjjn eetkamer; een lange, hooge kamer, gestoffeerd in den strengen stijl van bet ma honiehout-tijdvak, thans vervangen door latere of schoon minder degelijke modes op decoratief gebied. De heer Bultitude Sr. was een groot, gezet man, ietwat plechtstatig en aanmatigend in zijn optreden, niet veel ouder dan vijftig, maar er veel ouder uit ziend. H\j had een hoog, glimmend hoofd, waarvan het meerendee) vnu het baar was verdwenen; wat er overbleef, was grijzig kastaDje-bruin vooruitspuu- gende lichtblauwe oogen eu woeste stekelige grijs bruine wenkbrauwen. Zijn geheele manier van doen bewees, dat bij overtuigd was van zijn eigen belang rijkheid, maar desniettegenstaande hing xjju groote onderlip nogal slap af en ging zjjn dubbele kin "°8al achteruit, wat een karaktorlerer reden zou hebben gegeven voor de ondsrstelling, dat zekere stijfhoofdige positiefheid in des heereu Buïtitude's karakter met zoozeer was toe te schrijven aan het bezit van «en buitengewoon krachtigen wil, als wel aan de omstandigheid, dat hij door de gunst van had gehad0'' ern,tiKe t0Kenwerking te kampen De kamer was, niettegenstaande al haar aestheti- flebe tekortkomingen, gemakkelijk ingericht en de houding van den heer Bultitude hij lag achter- zou zijn, inzooverre als zoo'u periode dat altijd wezen kon. Maar zijn nuchtere opmerking: „zeg, denk je er wel aan, dat we in Kederland wonen en niet in Amerika zóo gauw zal hier die nieuwigheid niet ingevoerd zijn", deed m'n geestdrift heel wat be koelen. En m'n verzuchting: „wat zou ik het heerlijk vinden, als ze in ou3 land óok die machine in gebruik stelden", zal zeker heel wat minder hoopvol geklonken hebben. Als de bewering waar is, dat elke dag een aan den mensch onbekend oogenblik schenkt, waarin hetgeen hij zich juist dau wenscht, eens vervuld wordt, dan heb ik zeker in zoo'n moment m'n begeerte ge uit om die machine in ons huis te zien „schalten und walten". Want't is nog geen week geleden, of ik zag ze '„stofzuigen", in onze kamers of liever uit onze kamers. En met huisvrouwelyke satisfactie zie ik om mij heenzie ik naar het tapijt, dat Da eenige bepaalde campagne jaren zijn fri8chheid herkregen heeft, zie ik naar m'n meubelen, zie ik naar 'n paar kletrfjes, die niet een bepaald vlek keloos v"leden hadden, en thans nu als nieuw lijken dat alles is opgefrischt, hetgeen ge eerst recht bespeurt, als de voor jaarszon er op schijnt. Gepasseerden Maandag heeft „Fiet" dM wonderen in een anderhalf uur verricht. („Fiet" is de naam, die de spraakmakende gemeeute aan de machine gegeven heeft, zeker in verband met haar verrichtingen „Mettoyage par le vide"). 't Plafond, 't houtwerk was „afgeno men" de stoffige meubelen weer ge plaatst op het ongeschuierde tapijt ons dienstmeisje, éen en al nieuwsgierig heid, hoe „Fiet" haar taak zou overne men; nu veel vertrouwen had ze er niet in, vooral dat „zeepen", vóór dat er ge schuierd was, scheen haar je ware niet. Klokke half vijf begon „Fiet" haar werk. De Directeur der Nederlandsche Stofreiniging Maatschappij, te Zeist, de heer Ch. Koppens, had de Vriendelijkheid om expres mee te komen, ten einde zelf mij de constructie der machine uit te leggen, 'tls bepaald interessant om na over in een dik gecapitonneerdou leuningstoel, met een glas wjjn onder zijn bereik en zijn voeten uit gestrekt naar den rooden gloed van bet vuur scheen bij den eersten aanblik die gelukkige after- dinner stemmiug aan te duiden vau volmaakte te vredenheid met onszelf en de menschheid in het algemeen, betgeen bet natuurlijk gevolg is van een goede keukeumeid, een goed geweten en goede spijsverteering. Bij den eersten aanblik want zijn gelaat bevestigde den indruk niet. Er aloud een soort van latente onrustigheid op te lezen, oen onderdrukte prikkel baarheid, alsof hy verwachtte of zelfs vreesde ge stoord te zullen worden en toob machteloos was de storing te voorkomen, zooals by graag zou hebben gedaan. Bjj het minste geluid in de gang rees b!j half, op uit zijn stoel en keek naar de deur met eeu gemeng de uitdrukkiug van angst en gelatenheid en zoo Vaak de voetstappen wegstierven eu de deur gesloten bleef, zonk hij in de kussens terug en giDg weer goed zitten, met duidelijke blijken van zicb verruimd te gevoelen. Menscben, die veel romans lezen, zullen, wanneer zij deze inleiding hebben gevolgd, zicb voorbereiden op het binnenkomen van den getrouwen kassier met bet bericht, dat zijn patroou geruïneerd is, of eeu mysterieus en cynisch vreemdeling die dreigt met onthullingen van scbandaligen aard. Maar al dergelijke veronderstellingen moet ik on- middelijk roekeloos verdrijven. De beer Bultitude, was, ofschoon hy koopman was, vrg fortuinlijk in directen strijd met alle wetten van romanschrijverij, waar elke conuectie met den handel iD een der drie dealen schijnt uit te draaien op een bankroet. Ook was hy eeu oud beer vau onborispelgk karak ter en levenswandel. te gaan hoe zij eigenlijk uit louter klei nigheden bestaat en van zoo eenvoudige samenstelling is, dat je onwillekeurig vraagt: „mijn hemel, hoe is het mogelijk, dat men eerst nu op dat idéé gekomen is". Maar al die kleinigheden grijpen heel precies in elkaar en geven een verrassend resultaat, zonder eenige soesah. „Fiet" staat voor je deur de motor wordt door benzine in beweging gebracht. Is het een karaei "an de straat, die men wenscht „gestofzuigd" te hebben, welnu dan leggen de keurig in 't wit gekleede werklui de slangen door het raam anders door de gang onder leiding van den alles opmerkenden opzichter. Aan die slangen zijn koperen werktuigen ge schroefd; door de gladde monden, waar mede een der werklui geknield over 't ta pijt strijkt, stuwt de lucht, welke het stof onder eu uit het kleed opzuigt en door de slangen tevens afvoert naar den ketel, die op de machine voor aan de straat staat en bestemd is alleen voor het op nemen Yan het stof. En terwijl de eene man maar steeds over je t&pyt talm heenstrijkt, terwijl de heldere tinten plekje voor plekje onder zijn handen schijnen op te tooveren, heeft zijn kameraad een stoel onder bewerking genomen. Zacht, cajoleerend als het ware, zonder eenige overijling en zonder ook maar iets te beschadigen, doen ze hun werk. Wees maar r iet bang; je tapijt, noch je meubels hebben iets te lijden de vernuftige directeur heeft allerlei prac- tische werktuigen uitgedacht om, zonder iets te beschadigen, alles stofvrij te maken: schilderijen, bibelots, spiegels, ja, wat al niet!' Onder je kasten, al staan ze maar twee, drie centimeters van den gronu, dringt de lucht, zuigt ze het stof op, pakt ze alles mee lucifers, sigarenpuntjes, pluisjes, zonder dat éen wolkje stof op gejaagd, zonder dat iets verplaatst wordt. 't Is een bedrijf apart, die stofreini- gingsdienst, los van elk ander vak, om dat hij, eiken dag meer geperfectionneerd wordende, onverdeeld de aandacht vraagt van hen, die haar exploitatie voeren. En 'tkomt me voor, dat het „stofzuigen" een zekere toekomst heeft, dat men even zeer van zijn nut doordrongen zal worden Geen zwaard vau Damocles hing boveu zijn Icaal, maar schuldeloos boofdbij hoefde geen rampen te vreezen of onvoorzichtigheden te verbergen. Hij was niet voor een melodrama bestemd en bad bet ook niet welvoeglijk gevonden, er iets mee te maken (e hebben. Het geheim van zijn onrust was dan ook zoo be lachelijk eenvoudig eu alledasgach, dat ik me bijua schaam, er een tijdelijk mysterie van gemaakt te hebben. Zijn zoon Dick zou dien avond naar kostschool teruggaan en de beer Bultitude verwachtte ieder oogeublik bet afscheid te moeten doormaken. Dal was nu alles wat beni hinderde. Dit klinkt nu heel mooi en doet zijn gevoelens als vader eer aan want er zijn ouders die zulk een verlies aau bet einde van een vacantie met buitengewone zielskracht dragen, wanneer ze zelfs niet een onnatuurlijke voldoening aan den dag leggen bij de gebeurtenis maar hel was nu juist niet uil teerbartigbeid, dat hg rusteloos en ongeduldig was, en ook vreesde hg niet voor do aandoenlijkheid met gevoehzaken hield bjj zich niet op en hg was de schrgver van meer dau éen van de pathetisch- j verontwaardigde stukken in de kranten, waarin de j „Britsche huisvader" de koBten van opvoeding en de lengte en het veelvuldig voorkomen der va- cantiea geducht op de kaak stelt. Hij was een van die zenuwachtige menscben, die hun eigen kinderen niet kunnen begrijpen en ze aanzien voor monsters, waarvan men nooit weet, wat ze het volgende oogenblik zullen doen. Hij had er vreeselijk het land aan omeenjongen over huis te hebben en kromp letterlijk ineen bg de onbelangrijke vragen, de onnoodige geluiden en de lawaaiige vrooljjkheid, die door niets iu toom konden worden gehouden; de aauwezigheid van zijn zoca was voor hem niets dau eeu afschuwelijke als men het thans zoogoed is van de noodzakelijkheid om zuiver drinkwater als een der eerste gezondheids- eischen te stellen. En wanneer eens de tijd zal aanbreken, dat ze, evenals een waterleidingmaat schappij, een soort van centraal-station in elke gemeente opricht, zoodat ieder zich kan laten aansluiten aau het bui zennet, waardoor men een eigen „stcf- zuigingsdienst in huis" kan hebben, dan zullen zeker niet -t minst de medici juichen SUZB Frrderiks Van Clkkfp. Amersfoort, 5 Mei 1905. Gewapende dienst. Maandag zullen weer onderofficieren van het garnizoen met schaal en bussen rondgaan in alle wijken en weer zullen de armen het meest geven voor de jaarlijksche collecte voor den Gewapenden dienst en weer zullen de meergegoeden hun bijdrage laten bepalen doorhun dienstbode. Wel hebben Burgemeester en Wethouders in den loop der vorige maand hun jaarlqksche kennisgeving doen opnemen in de plaatselijke bladen, waarin zij de collecte sten dringend ste in de belangstelling der ingezetenen van allen rang en stand" aanbevalen en waarin zij o.a. schreven »Men vergete niet, dat, al moge ook het aantal der overgeblevenen uit de veldtochten van 1830 en 1831 jaarlijks verminderen, daarentegen, tengevolge van de expeditiën in onze Oost-Indische bezittingen het aantal van hen, die op onderscheidene wijze aan spraak hebben op ondersteuning, steeds weder toeneemt en vermoedelijk zal blijven toe nemen. «Bij het op zich zelf verblijdend verschijnsel, in de laatste jaren alom in den lande waar genomen, eener toenemende belangstelling in alles wat de verdediging des vaderlands betreft, vertrouwen Burgemeester en Wet houders, dat de opbrengst dezer collecte zal bewijzen, dat men ook meer dan lot dusverre belang stelt in het lot van den ver minkten en hulpbehoevenden oud-soldaat. »Moge toch hun, die hun leven veil hebben voor bet vaderland, de overtuiging worden geschonken, dat het vaderland niet ondank baar is, en mogen alzoo de in te zamelen giften er toe bijdragen, otn aan meerdere oud-strijders, die daarop aanspraak hebbeo, een tegemoetkoming te verstrekken tot ver lichting der zorgen van den ouden dag." laat en hg snakte er naar, weer vrij te zjjn van den dag waarop de vacantie begon. Hij was eenige jaren weduwnaar en bet ontbreken van vrouwelijke lakt, die onbezonnenheid kan be teugelen vóór ze ondraaglijk wordt, eu de meet onredelijke standjes kan verklaren, bad veel gedaan om de verhouding tuaschen vader en kind veel stijver te maren, dan anders het geval ware geweest. Zooals de zaken nu Blonden, was Dick's angst voor zijn vader net groot genoeg om hartelijkheid tus- scbou hen onmogelijk te maken en niet voldoende om hem reden tot aanstoot te doen vermijden, en het is niet verwonderlijk dat toen de tjjd was aaugebroken oui naar het huis van bewaring, de school van dr. Grimstone, Cbriehton House te Rod- will Regis, terug te keoren, hjj zijn vader alles be halve troosteloos achterliet. Juist op dit oogenblik, ofschoon de heer Bultitu de zoo dicht genaderd was tot het uur dat hem be vrijding zou brengen, had hij nog een moeilijk kwar tiertje voor zich, waario afscheid moest genomen worden en hjj bevond, dal het onmogelijk was onder die omstandigheden een kalm half uurtje te dutten of usar de biljartkamer te gaan met een kop koffie en «en lichte sigaar, zooals bij anders zou gedaan hebben, want hij was toch zeker, gestoord le zullen worden. Er was nog een andere zaak, die hem pijnigde en dat was een spookachtige vrees, dat er op het laat ste oogenblik nog iets gebeuren sou om bet vertrek van den jongen te beletten. Hij had wel reden voor dese vrees, want nog slechts een week geleden had een vreeslijke sneeuwbui zjjn verwachtingen teleur gesteld. doordat dr. Grimstone verplicht was geweest, den datum waarop do jongens weer bijeen moesten komen, uit te stellen, en Paul zat dus thans op hecle kolen voor zijn zoon definitief was vertrokken. Wordt wrvolfd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1