Stadsnieuws. Binnenland, onderwater''geen goed hart toe te dragen en nog teer kortelings gestemd tegen het voorstel Borgeaius om het wachtgeld van den openbaren onderwijzer te verlagen, dat tot spr, leedwezen ie aangenomen, nog wel met öon stem. De heer Oosterman: U sprak van har der werken; werken de openbare onderwijters dan niet hard genoeg? De heer Staalman: Laat ons dit thans laten rnsten. U ziet, dat ik de quaestie niet heb ontloopen, doch er op in ga. Later tullen we hier nog eens over deoatteeren. (Applaus.) De heer Van Altena heeft spr. toegevoegd, dat deze het voorstelde alsof alléén de heer Staalman durfde. Spr. heeft niet zichzelven, doch steeds dr. Kuyper op den voorrond ge plaatst en dienB beginsel verdedigd en juist daar door aangetoond, dat deze zich schuldig maakt aan hallheid, nalatigheid en roekeloosheid. Spr. herhaalt dit ook in de Kamer te hebben gedaan en dat ook daar niemand der partijgenooten des heeren Van Altena spr. heeft weerlegd of zelfs trachten te weerleggen. De heer Van Altena verweet spr. ook, dat hij te zeer op het stoffelijke lette en niet deed naar het woord: Zoek het Koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid. Welnu, juist in die gerechtigheid zit het; juist om die gerechtigheid kwam de breuk. Er staat niet alleen bidtmaar er staat bidt en werkt- De heer Van Altena toonde tich erg tegen de critiek door inleider geoefendwelnu, hij zorge dat die cntiek niet kan geoefend worden. Het volk in zijn geheel heeft recht om te weten hoe het wordt geregeerd en daartoe dient de critiek in het openbaar. Het mag niet zijn een afkeu ren in de binnenkamer; het is geen vermaning door ouderlingen het beleid van een regeering is geen kerkelijke zaak. De heer Oosterman heeft inleider aan de pols gevoeldhij en spr. zijn beiden de elf jaar ge passeerd en daarom wil spr. den heer Ooster man voorloopig nog maar niet zeggen welke plannen hij heeft. Zie, een kolonel staat met zijn regiment tegenover den vijand en nu komt iemand hem vragenals de vijand zus doet, doet u dan zoo De kolonel zal dan terugvragen: Is u óok hoofdofficier? Ja? En nog wel een van mijn tegenpartij? Ja, maar dan krijgt u mijn stafkaarten ook niet te zien. (Applaus en daverend gelach.) Spr. maakt zich volstrekt niet de illusie, hier in herstemming te komendat ware een schitte rende overwinning voor de zoo jonge Chr- dem. partij. Wat spr. zal aanraden bij een herstemming tusschen de huizen De Beaufort en Van Asch van Wijck? Spr. zal zwijgen op deze zeer fat soenlijk gestelde maar toch heel onbescheiden vraag Spr. dankt hierop nogmaals voor de L-em ge schonken aandacht en hoopt zeer binnenkort hier terug te komen en dan op even aangename wijze te de batteeren. Hierop werd te 11.40 de vergadering gesloten- Weihebben hier heel wat straatnamen, welke beginnen met «Achter "van achter de Utrecht- sche poortwal, via Achter 'tOude Stadshuis tot Achter de Kamp. Maar Den Bosch spant te dezen opzichte toch de kroon. Daar doch vindt men onder meer: Achter bet stadshuis, Achter het verguld harnas, Achter bet azijntonnetje, Achter den vergulden truffel, Achter het vuurstaal, Achter de Raam, Achter de Tolbrug, Achter de Roskam, Achter de boerenmouw, Achter de ekster, Achter de mollen, Achter het schaapshoofd, Achter de Doven, Achter de St. Jacobskerk, Achter het lam, Achter het for tuintje, Achter de kan, Achter de bontehuid, Achter het riool, enz. Een verblijdend bericht voor de geabon- neerden op het plaatselijk telephoon-net is zeker wel, dat Eykoot, de bekende, hulp vaardige employé der «Ned-Bell Telephoon- maatschappij, weldra hier komt wonen. Dan zullen de herstellingen veel spoediger plaats vinden dan thans. Ook zij die, reeds enkele maanden op De heer K. Teeling, godsdienstonderwijzer bij de Ned. Hervormde gemeente hier, is met ingang van 1 September in gelijke be diening benoemd te Scheveningen, doch heeft die benoemiDg nog niet aanvaard. De lieeren G. Berns, bier, en J. Smit te Haarlem, hebben een rapport uitgebracht over Informatiewezen en in casso-bureaux, dat behandeld zal worden in de op 19 en 20 jnli te Maastricht te houden Algemeene ver- Sadering van den «Bond van den Handel- rijvenden en Induslrieelen Middenstand." Mej. L. M. Boukamp, thans te Harderwijk, is benoemd tot onderwijzeres aan de open bare Lagere school te Wormerveer. Op 1 Juli a. s. wordteen begin van uit voering gegeven aan de nieuwe organisatie van bet leger. in verband daarmede wordt het vermeer derd met: een divisie infanterie, beslaande uit drie regimenten een regiment huzaren; een regiment veldartillerieeen compagnie hospitaal-soldaten, en een compagnie admi nistratie troepen. Opgericht wordt een 4e divisie infanterie, waartoe zullen behooren het le, bet 5e en het 9e regimeDt. De standplaats van den divisie-commandant zal zijn Amersfoort. Op 1 Juli a. s. wordt de divisiestaf gefor meerd, waartoe zullen behooren1 generaal- raajoor, 1 hoofdofficier en 1 kapitein van den Generalen staf, 1 majoor- en 1 kapitein-inten dant. Het tegenwoordige ie regiment huzaren krijgt den naam van 4e regiment. Hiervan komen in garnizoende staf en twee eskadrons te Amerstoort, éen eskadron te Ede en éen eskadroD te Amsterdam. De eskadrons zullen om beurte, telkens gedu rende twee jaren, te Amsterdam garnizoen houden. De Minister van Oorlog zal aau het desbe treffend Kon. besluit in geen geval vóór 1 October 1905 uitvoering geven. Het eskadron ordonnansen zal van bier naar Ede worden overgeplaatst. De 5e battery van het le regiment veld artillerie wordt ingedeeld by het nieuw op le lichten 4e regL:3nt eld-artillerie (garni zoen 's-Hertogenboscb), terwijl bij eerstge noemd regiment een nieuwe 53 battery wordt geformeerd. Voor de contróle over de inwendige ad ministratie der korpsen zullen de troepen te Amersfoort ressorleeren onder den con troleur, die Zwolle als standplaats krijgt. Ingevolge de nieuwe formatie zullen bij het 5e regiment infanterie benoemd worden twee kapiteins en twee luitenants van speciale diensten. Voor de oefeningen der instructie-serie in de legerplaats bij Harskamp zal een detache ment van het 5e regiment infanterie tor sterkte van 1 officier en 108 officieren en minderen, ter beschikking van den leider worden gesteld. Kapitein P. Glerum, van het 5e regiment iufanterie, zal worden benoemd tot majoor- commandant van het Landweer-district Zut- phen. Bij de 5de batterij van het le regiment veld-artillerie, die als 5de batterij overgaat naar het nieuwe 4e regiment veld-artillerie, zijn ingedeeld de kapitein jhr. J. R. Rutgers van Rozenburg en de 1ste luitenants H. A. van Zwijndregt, F. W. Diemont en G. Door man. De (nieuwe) Amersfoortscbe zweminrich ting is schrikt niet lezers gister ber- opend. De temperatuur van hot water was 54° F. Programma der muziekuitvoering dóór de «Amersfoortsche Muziek-vereeniging", onder directie van den heer J. A. Jochems, morgen avond te acht uur op het terras van «Aroi- citia" te geven: 1. Dem Tbroufolger, Mareoh. A. Torelli 2. Ouverture „Elvira" J. Werkmann. 8. Symphia-WalMer B. flolzmann. 4. Fantaisie „La reconnaissance" J. Benoidt. 5. Soldiers ia the Park, marscb. 6. Ouverture „Jeanne d' Are" J. Keuelo. 7. Loin du Bal. E. Gillet. 8. Fantaisie „Le Trouvère" G. Verdi 9. Finale. De Vereeniging «Reisbelasting" vraagt bij advertentie in dit nummer weer een pennings ke van hen die voor hun genoegen op reis gaan. Wat maakt een groot meer nog is ook zeer welkom uit op het reis-budgeten tóch, als ieder een twee-en-een-halve-cent- sluk aan de vereeniging afstond, zou zij uög meer herstellende zieken kunnen bijstaan. 't Is langzamerhand een gewoonte ge worden, dat LT. D. i. in 't voorjaar aau haar leden, donateurs en aan genoodigJen een feest biedt. Zoo geschiedde ook Zaterdagavond. Velen hadden zich in Amicitia vereenigd om de vlot gespeelde tooneelstukjes den wel verdienden bijval te schenken, om te luisteren naar de mooie muziek, die de Ensemble klasse onder haar leider, den heer G. K. G. van Aken ten gehoore bracht. Dat er echter een niet minder hartelijk applaus weerklonk, toen de medailles bij hel laatste concours door U. D. I. behaald, wer den uitgereikt, waarbij een hartelijk woordje gesproken werd, wie vindt dat niet heel na tuurlijk en ten volle verdiend? Maar het bal, dat heel velen tot aan den ochtend in opgewekte stemming bijeenhield, was voor de meesten wel "t prettigste deel van deze goed geslaagde feestviering, waar aan zeker menigeen een aangename herin nering zal behouden hebben. Zondag wernnen «Miss Bouccer'' en «Sint Gerald", van kapitein jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, ieder een tweeden prijs bij ren nen vlakke baan over 2700 en 2000 Meter Sergeant Tb. Rijpstra, van bet regiment genietroepen, benoemd tot opzichter van fortificatiën 3e klasse, komt hier in garni zoen. langzamerhaud de d.d. Schuttery in een aansluiting wachten, zullen thans spoedig [Sterkte afneemt, (die te Amersfoort wordt worden geholpen. j 1 Augustus 1907 opgeheven) is het de Land- 1 weer, die ter vervanging daarvan, in aantal zich uitbreidt. De districten zijn reeds zóo sterk, dat met l Augustus a.s., dus na de indeeling daarbij van de miliciens der lichting 1897, ieder van de twee bijeengevoegde districten aan man schappen een bataljon infanterie kan for- raeeren van pl. m. 600 en bovendien te za- men eenige compagnieën vestiDg-arlillerie van pl. m. 200 man. Op dien datum zullen de 24 Landweerba- taljons infanterie in de 48 districten een sterkte hebben van pl. m. 14.400 manschap pen, terwijl de sterkte der dan te vormen 17 compagnieën Landweer-vesting-artillerie pl. m. 3400 man zal bedragen. De Landweer districts-commandanten zijn aangewezen voor het bevel over die infan- teriebataljons. Het kader, dat volgens de organisatie aan wezig moet zijn op dat tydstip, is, naar ver houding niet zoo voltallig, althans niet overal. Vrijwilligers bij de Landweer zyn schaars en de tijd zal veel ten goede in dien tak van dienst moeten veranderen, vóór er in de legerorders wordt vermeld «De werving by de Landweer wordt, wegens een over compleet aan vrijwilligers, tot nadere aan kondiging gegoten." Althans men men is gister begonnen met den ondergrondschen kabel te leggen, waar mee tevens van lieverlede| de luchtdraden zullen verdwijnen. De correspondent van «Land en Volk" schrijft van bier aan dit blad «Naar wij van de meest vertrouwbare zijde vernemen, is in de Donderdagavond gehou den vergadering der antirevolutionriaire kies- V6reeniging «Nederland en Oranje" te Amers foort een bestuursvoorstel aangenomen, met op twee na algemeene stemmen, om de 3uaestie-mr. Sybrandy door het bestuur te oen onderzoekende houding van enkele leden, die hun voornemen tot het indienen eener afkeurende motie hadden publiek ge maakt, werd gegispt." Dat is toch wel in lijnrechten strjjd met hetgeen de Voorzitter der a.-r. progaganda- cub schreef; en óok in stryd met hetgeen leden van genoemde kiesvereeniging ons mee deelden. Luitenant-kolonel W. Ir. K. BischolT van Heemskerck, van het 5e regiment infanterie is benoemd tot lid en Voorzitter der com missie voor het ad missie-examen der Cadet tenschool te Alkmaar. De A. F. C. «Quick" heeft Zondag weer geweldig pech gehad bij haar promotie competitie tegen V. C." uit Wageningen. Al spoedig waren twee zeer goede spelers buiten gBvecht gesteld, die beiden een lichte kwetsuur opliepen. De rust ging toch nog in met 22, doch het einde was 43 in t voordeel dei geningers. Aangezien het reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door het borduren op de Singer-naaimachine als het ware een nieuw veld voor vrouwelijke bezigheid ge opend is, zullen voorzeker velen onder onze lezeressen met groote belangstelling uit de advertentiën lezen, datdeSinger-Maatschappij Maandag 29 Mei hier weder een voiledigen cursus in het moderne borduren zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van borduur werken onderwezen worden, zooals bijv. platsteek, puntsteek, koordborduren, mono- gramborduren, Smyrna-borduren, enz. enz., en vestigen wy daarom cje attentie van be zitsters van Singer-naaimachines op deze uit stekende gelegenheid om zich in het moderne borduren en stoppen te bekwamen en zoo doende nog veel meer nut dan tot nog toe uit de Singer-machine te trekken. Zy, die van dezen cursus wenschen te profiteeren, dienen zich aan te melden aaQ bet kantoor van de Singer-Maatschappij, Westsingel 49 bij de Varkensmarkt. «Nieuw Parys" heeft alweer wat nieuws en wel «Geolin," volgens den fabrikant het «beste" poetsmiddel voor alle gepolijste me talen. Het is absoluut zuurvrij, kan nimmer dik worden noch uitdrogen, en is 's winters en 's zomers altijd tot gebruik gereed, terwyl poetspommades altijd 's winters hard en 's zomers zeer week zyn. Het gebruik van «Geolin" is daarom eenvoudig en gemakkelijk. Men verzoekt ons, het volgende op te nemen De heer E. Andriessen, aan hetNoordscbe boschje te Hilversum, heelt aangifte bij de SoJitie gedaan, dat by Woensdag 3 Mei een ewoner van Amersfoort, zekeren Van 'tN. een koe kocht ter waaade van f 165. De heer A. betaalde uaar hy op dat ougenblik meende met een bankbiljet \au flOO en baar geld, doch later bleek hem, dat hy zich in het bankbiljet vergist had en er een van f300 had gegeven in plaats van een van flOO. De verkooper houdt echter vol, dat hij slechts ontvangen heeft wat hem toekomt, ofschoon ook de schoondochter van den heer A. gezien heeft naar zij verklaart dat deze met een biljet van f300 betaalde. Van een en ander is thans door de politie proces-verbaal opgemaakt Kennelijk om ontslagebHe' Wol-den ul&|Q dienstverband heeft weder een huzaar zich schuldig; gemaakt aan diefstal, nu by den neer D. >an Dorssen, horlogemaker aan den .Zuidsingel, waar hij een horloge kaapte en ztelf Het Wtrappen. cru Door de politie te De Bilt werd in een graanakker nabij Watersteeg aldaar een per soon aangetroffen, die druipnat bleek te zyn. HQ werd medegenomen naar de politiewacht waar Tiij meededeelde, 'dat h\j 's nachts was' uitgeweest met twee soldaten uit Utrecht, dat] een dezer hem, na hem zyn horloge té hebben ontnomen, tot twee maal toe kopje onder had gedompeld, doch dat hij zich door zwemmen telkens had weten te redden. Onmiddellijk werd door den Gemeente veldwachter en den Rijksveldwachter een on derzoek ingesteld en weldra waren twee per sonen opgespoord die gezien hadden hoe in de gracht van het fort Voordorp-Blauw-capel het bovenomschreven tooneel zich afspeelde. Nog denzelfden avond werden de beide mili tairen in arrest gesteld. Op een hunner werd het horloge gevonden. Aan het R. K. parochiaal Kerkbestuur van den H. Jozef te Leusden is ten behoeve van de bijzondere scboool in de buurtschap Ha- mersveld over 4904 een Rijksbijdrage toege kend van f655.50. Voor het Rijks-telephoonkantoor te Spaken burg is met ingaDg van gister de normale dienst weder ingesteld. Het nieuwe „Walkartpark", by testamen taire beschikking door mej. Walkart aan de Gemeente Zeist afgedragen, zal morgen voor het publiek worden geopend. Gedurende den geheelen winter en bet voorjaar is hierin gewerkt, teneinde het voor wandelaars een zoo gezellig mogelijk aanzien te geven. Tot eer van den ontwerper, den heer Copijn te de Bildt moet dan ook gezegd worden dat het park prachtig is aangelegd en het zeker voor de Gemeente een groote aanwinst is te noemen. Onrecht doen is erger dan onrecht lijden. De Eerste Kamer heeft met 27 tegen 15 stemmen aangenomen de Wet op het Hoo- ger onderwijs. De Tweede Kamer nam de Kinderwetten aan. DeoVereeniging tot Bevordering van het onderwijs in Handenarbeid in Nederland" zal dit jaar een drieweeksche Cursus in Karton, Klei en Houiarbeid doen geven met Rijks subsidie in het Gymnastiek lokaal derR. H. B. School te Groningeo en wel van 17 Juli tot en met 5 Augustus. Hoofden van Scholen en Onderwijzers (es- fen), zoowel van het Openbaar als het By- onder onderwijs kunnen daaraan deelnemen Men kan zich aanmelden vöor 8 Juni by don Secretaris der Vereeniging, den beer A. van Waart, Mathenesserdijk 165 te Rotterdam. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 379e Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 24 Juli en eindigt 14 October 1905. Bankbiljetten verslijten spoedig, vooral die vau kleine bedragen; dat kan ieder zien aan die van f10 welke nog geen jaar oud zyn, Terwyl er verleden jaar door elkaar voor ongeveer 247 miilioen in omloop waren, moesten er nu reeds ruina 781.000, voor een nominale waarde van ruim 74 miilioen, wor den ingetrokken. Daarentegen werden er 838.142 van 1000, 300, 100, 60, 40 en 25 gulden voor de circulatie gereed gemaakt, en bovendien na 51 Maart 1 635 000 stuks van 10 gulden. De Engelsche Bank geeft, naar men weet, nooit een biljet voor de tweede maal uit. AI is 't maar éen uur in handen geweest, als het terugkomt, wordt het vernietigd. De zoogenaamde «vuile wasch". m. a, w. de lijst der wetsontwerpen die bij het uit eengaan van de Tweede Kamer onafgedaan zijn gebleven, vermeldt die tot instellingvanlandbouwraden onteigening van een gedeelte van de Boer- havestraat (Olypbantspad) te Amsterdam ten behoeve van den Staatsspoorweg aldaar wijziging van de jaarwedden der griffiers bij de rechterlijke colleges en gerechten, enz. uitvoering van art. 96 der Grondwet ver eeniging van ambten met bet lidmaatschap van de Staten-Generaal afschaffing der Staatsloterij; wijziging en aanvulling der Wet tot rege ling van het Middelbaar onderwijs; voorziening tegen hinderlijke of schadelijke waterverontreiniging gedeeltelijke herziening en aanvulling der wettelijke bepalingen omtrent dePersoneele belasing (vervallen van den grondslag haard steden) wijziging en aanvulling van bepalingen omtrent buur van dienstboden en werklieden enz. (Arbeidscontract)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2