No. 5662 54e jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE. FIRMA A B VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels/" 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlyke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebraoht. KORTEGRACHT9 Telophoon 19. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Brengen bjj deze ter kennis van belanghebbenden, dat het Bureau vau den Burgerlijken Slaud voor het publiek geopend zal zijn op Hemolvaartsdag 1 Juni a. s. van des voormiddag* 8'/» tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of over lijden voor hen, die daartoe mondeling of schrifte lijk aanvrage doen aan het gemeentehuis, uitcrljjk tnsrchen dea voormiddags 8 en van dien dag. Amersfoort 25 Mei 1005 Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. Mr. W. H. de Beaufort over den Politieken Toestand. Slot. Indertijd geeft deze Ministerie-president in de Kamer deze sensationeels verklaring afgelegd, dat men voordien God in het Staatsrecht had geëcarteerd. Ook dat zou moeten blijken. Zijn onze wetten dan in strijd met Gods ge boden Men kan zóó gemakkelijk indruk maken op de menschèn, die met de inrichting van ons Staatsrecht niet bekend zijn. Ik voor mij acht het voor een volk een groot geluk wanneer de godsdiensttwisten sluimeren, Geloofsstrijd leidt tot niets en wekt slechts verbittering en wrok. Onze Miuister-president schijnt er echter ande» over te denken. Bij de laatste begrootiDgen descussiën heeft men van hem kunnen hooren, dat vroeger heerschte een periode van 1 aralendigheid, van dofheid. De schoolwet Van 1857 een bewijs. Nu goddank! is er esn periode van tegenstellingen, van strijd en worsteling, is er een rijk opbloeiend leven, is er differentieering. Aldus dr. Kuyper maar al die differentieering leidt tot twee spalt tus- schen burgers van hetzelfde vaderland tot ver- dachtmnking van het geloof en den godsdienst zin van denkenden, van personen, die tot een andere staatkundige richting hooren. Als die differentieëring moet leiden tot aanmoediging van schijnheiligheid en godsdienstig vertoon dan zou ik de voorkeur geven aan de periode van dofheid en lamlendigheid (applaus. M. H. ik wensch ten slotte, want de tijd dringt een vraag, die natuurlijk dezen avond niet onbe sproken mocht blij ven te behandelen de vraag wanneer de linkerzijde de meerderheid mocht erlangen zal zij dan in staat zijn te regeeren Wanneer men de tegenstander hoort, dan stelt men de verschrikkelijkste gevolgen in het uitzicht. De socialisten zouden de leiders worden en men zou krijgen de socialistische regeering. Nu moet ik erkennen, dat ik dat niet begrijp dat verstan dige menschen met zoo'n vogelverschrikker kun nen manoeuvreeren. Op economisch en staatsrech telijk gebied bestaat tusschen socialisten en Liberalen een groote tegenstelling. De liberalen wenschen zooveel mogelijk individueele vrijheid te besnoeien, de socialisten willen den meest absoluten staatsdwang, anders kunnen zij hun dealen niet vergelijken. Liberalen trachten den maatschappelijken vrede te bewaren door de belangen der men9cnen met el kander te verzoenen. Socialisten achten den klas senstrijd onmisbaar, teneinde ten slotte aan één klasse het overwicht te, verzekeren. De liberalen eerbiedigen het privaat bezit, de socialisten willen het collectief bezit, het bezit der gemeenschap. Wanneer de liberalen socialistisch willen re geeren zouden zij hunne beginselen moeten prijsgeven en naar de socialisten overloopen doch ik geloof niet, dat er reden is, «oo iets te ver wachten. Uit de uittingen van de socialisten zelf, blijkt voldoende, dat zij zich geen verwachtingen ma ken omtrent de ver wzelijking hunner ideën door de liberalen. (applaus). Er is echter een ander gevaar dat meer schijn van waarheid heeft n.l. zullen de liberalen wel kunnen regeeren, zijn zij niet te zeer ver deeld 't Is waar, men heeft altijd de onder linge verschilpunten veel meer in het licht ge- gesteld, dan de punten van overeenkomst. Er is vaak raeeningverschil, maar hoe kan liet anders bij zelfstandig denkende menschen En hoeveel verschil er is, er zijn nog genoeg zaken, die hoog noodig zijn, en waarover men het eens is, dat een regeering vier jaren lang met succes kan werkzaam zijn. Ook het ministerie, waarin ik het voorrecht had zitting te hebben en hetwelk in 1897 op trad, dacht niet hetzelfde over allerlei zaken, en toch beeft het bewezen vele hervormingen to kunnen tot stand brengen. Nooit heeft meening- verschil tot moeilijkheden geleid, anders dan in de verbeelding onzer staatkundige tegen standers. Wie niet op de liberalen zou willen stemmen omdat hij vreest, dat zij niet zouden kunnen regeeren, dien zou ik zeggen „let op ons ver leden." De Savornin Lohman heeft eens tot een reporter gezegdde liberale partij heeft gemeend dat zij het alleen was, die alle bekwaamheden bezat om te regeeren. Dat ware onverstandig, aan een dergelijke overschatting ben ik vreemd. Wij meenen geenszins het monopolie van Staatsmansbeleid te bezitten, maar wanneer wij letten op datgene wat de liberale partij sedert 1848 op het gebied van regeering en wetgeving heeft tot stand gebracht, dan geeft dat baar het recht om ook voor de toekomst aan spraak te mogen maken op het vertrouwen der natie. Voor het debat meldde zich aan de heer F. van der Goes, candidaat der sociaal-democraten in dit district. De heer Van der Goes zegt: Ons is aangekon digd een rede over den huidigen politieken toe stand en de voorzitter heeft er in zijn openings woord aan toegevoegd, dat het vooral waren, de nieuwe kiezers, die men deze avond wenschte li). Hij ging naar de deur, terwijl de ander uog steeds lijn arm vasthield. Gelukkig was 't rijtuig er nog en de persoon, die er 't laatst in geseten had, een lange, zware man, stond er bij, met zijn rug naar de jongens gekeerd, bezig den koetsier te betalen, Paul wae dus nog juist bijtijds. .Portier!" riep bij. Waar zit die kerel nou? Hg moet mgn koffer op bet imperiaal zetten. En nou, kwftjongen, laat je me nou los of niet. Zie je dan niet hoe ik verlang om weg te komen?" Jolland grinnikte idioter dan ooit tevoren. .Nou, ik wensch je den zegen met je rijtuig JPaul, op deze wijze verlost, rende naar de vigilante, toen de persoon die eruit gestapt was, met beulen gereed was en om zich heen keek. Het licht van een lantaarn scheen hem vlak in 't gelaat en de beer Bultitude kwam tot de ontdekking dat sjjn gedaante en trekken niet vreemd voor bem waren. Hij stond plotseling voor den mensch, dien bjj nu wel 'tallermist verwacht had; zijn vlucht werd ver hinderd door du onderwijzer van *ijn toon, dr. Grimstone, in levende ljjve. Het onverwachte voorval bracht hem buiten be- zinnig. Als alles gewoon geweest was, zou deze ont moeting hem natuurlijk niet zoo van streek gemaakt hebben, maar nu dat niet 'tgeval was, bad bij een mooi dubbeltje gegeven om genoeg tegenwoordigheid van geest te hebben, hetzij om naar bet rijtuig te vliegen en een laatste kans te wagen om zijn vrijheid te herwinnen eer dr. Grimstone zijn bedoeling be grepen bad, betzij om dezen minzaam en kalm te groeten, bem even te spreken te vragen eu bem zjjn benarde positie uit te leggen op de bem eigen deftige wijze, die oogenblikkeljjk overtuigend werken zou. Maar beide dingen waren bem al even onmogelijk. Hij stond daar dr. Grimstone midden in den weg, met verschrikte wijd open oogen en bevende over ziju geheele lijf. Hij leek waarlijk meer op een Guineescb biggetje, dat angstig den greep van zijn meester verwachte, dan op een gezeten handelsman, die tegenover den onderwijzer van zijn zoon staal. Toch waa er niets vreemds in het feit, dat dr. Grimstone aan het aUtion was. Als de heet Bultitude maar had kunnen nadenken, dan zou bij 't ingezien hebben, want 't was zoo dr. Grimstone's gewoonte om den eersten dag van 't nieuwe semester naar stad te gaan en daar op 't perron al die leerlingen van bem te begroeten, welke met den trien kwamen, een feit, dat nog eena extra onder aan de scbool- circulaires gedurkt stond. En Paul had er altijd nog wel zoo opgestaan, dat Dick op deze wijze reizen zou, om hem voor moeilijkheden vrijwaren. De beer Bultitude verwensohte siobzelfs om daar nu maar zoo vastgenageld te blijven sUan, terwijl hjj bet rHtuig voor zijn neus zag wegrijden. Dr. Grimstone begroette hem en Jolland, die on derhand naar voren waa gekomen. Het was een lange, indrukwekkende verschijning met een zwarten baard en een paar scherpe grijze oogen. Hij gaf hun allebei de hand met bestudeerde vrien delijkheid, .Zoo Bultitude, beete jongen, ben je daar? En voor te lichten. Nu de rede gehoord, vraagt de heer Van der Goes zich af: Wat moeten die nieuwe kiezers wel denken, wat moeten zij deD- ken, die en het algemeen van de politieke ge schiedenis in de fijne onderscheidingen tusschen clerieaal en liberaal niets afweten. Welken in druk moeten zij krijgen van deze uiteenzetting. Als debater zich op onbevooroordeeld stand punt plaatst, dan gevoelt hij, dat die menschen wel tot de slotsom moeten komen, zelfs na de inlichtingen van een autoriteit als zoo even hier stond, datgene wat door de sociaal-democraten al jaren gezegd is en nog gezegd wordt, tegen hen die het hooren en niet hooren willen, dat er tusschen liberalen en clericalen' geen verschil is voor de massa, tenzij op enkele ondergeschikte punten. Spr. wil deze algemeene stelling, aan de hand van wat ook de heer De Beaufort hier heden avond is in het midden gebracht, in het kort toelichten, Uit het geheele betoog des heeren De Beaufort is wederom zonneklaar gebleken, dat beiden zijn kapitalistische partijen, die weliswaar op voor hen afdoende wjjze elkaar bevechten, docb ieder op hun beurt nergens anders om vechten dan wat men noemt het langste eind, het vetste brok. De bezwaren door de spreker tegen dr. Kuy- fier aangevoerd waren persoonlijk tegen Kuyper's eiding. Nu is 't zeker interessant de heer De Beaufort op zijne wijze over een dergelijk on derwerp te hooren spreken en dat een zoo groote schare aan den inhoud zooveel aandacht schonk, is zeker voor den heer De Beaufort een compli ment. Maar er zij a zoovele zaken niet besproken die toch voor de massa heel wat belangrijker zijn, Debater had liever gezien, dat hier ae groote maatschappelijke vraagstukken van den dag werden besproken, dan kritiek gegeven op Kuyper's onbescheidenheid en zelfverheffing, en andere voor burgerlijk partijpolitieke belangrijke zaken. Wat de party benoemingen betreft, och sinds jaar en dag geeft de Regeering de gunsten en vette brokjes aun de vriendjes. Deze Regeering deelt uit, wat ze uit te deelen heeft, maar ze volgt daarmede het voorbeeld van haar liberale voor gangsters; had de heer De Beaufort dus willen afkeuren dan had hij moeten aantoonen, dat de clericalen vroeger ten onrechte klaagden. Dewetgeving is ampel besproken, toch zal debater daarbij even stilstaan, ook om het vele dat de heer De Beaufort niet gezegd heeft. Inleider sprak over de drankwet, een wet die ongetwijfeld niet gemakkelijk is uit te voeren, terwijl zij zelfs door tal van drankbestrijders wordt afgekeurd. Maar wij zeggengij liberalen hebt niet het recht een afkeurend oordeel over anderen uit te spreken, waar gij zelf niet alleen niets hebt gedaan om deze volkszonde te verdel gen, doch gij hebt zelfs de drankwet gebruikt om de Staatskas te vullen. Wel accijnsen heffen, maar maatregelen die afdoend het kwaad be perkten, hebben wij niet van hen gezien. Meent ge werkelijk mee zulk lokaas het vclk al te trekken van de plaats waar het hoort? 't Is ook waar dat de bevoorrechting der vrije Universiteit door de Hooger onderwijswet on billijk is, maar gij liberalen had niet éen, maar vier of vijf hooge scholen, waarmede ge niet het volk hebt ontwikkeld, het peil van volksont wikkeling verhoogd hebt, maar die gij altijd voor uw eigen zonen hebt gehouden. Wat hebben de liberalen voor het Lager on derwijs gedaan, dat zij nu mochten verwachten dat het volk hun zijde kiezen zal? Gijgaaftwel een leerplichtwet, maar schoolvoeding en klee ding liet ge achterwege. Neen, ten opzichte vaA het onderwijs gaaft ge niets aan het door de kapitalisten uitgebuite volks. De Tariefwet is een van die kwesties tusschen de kapitalisten, waar industrieelen en handelslui elkaar bevechten, maar waar het toch weer een vechten is om het laagste eind. Waar is, dat het vrijbandelsstelseL vooruit kan brengen, maar evenzeer staat vast, dat (buiten Engeland om zeer bijzondere redenen) geen land zich indus trieel ontwikkeld heeft, zonder protectie. Andere sociale queslies, die zich nog veel meer naar den voorgrond dringen, zijn door inleider niet aangeroerd. In den strijd tijdens de groote staking stonden clericalen en liberalen naast elkaar, en wij zullen, ondanks dat ons vroeger werd gezegd, dat wij met die staking nimmer voor den dag zouden I komen, thans overal de houding van liberalen I en clericalen, als een kapitalistisch blok, in het licht stellen. Het arbeidscontract, de postwet, de strafwets bepalingen enz. zij alle zijn hedenavond onge- genoemd gebleven. En nu de vraag van mr. de Beaufortwat zal gebeuren als de meerderheid naar links wordt verplaatst. Zeker, de liberalen zullen niet socialistisch regeeren, en wat van kerkelijke zijde beweerd wordt dienaangaande is „vogelver- schrikkerij", de klove tusschen liberalen, eu so cialisten is daartoe te diep. Maar ook wat de heer De Beaufort gezegd heeft van die absolute Staatsdwang is wat vogel- verschrikachtig. De sociaal democraten willen juist geen klasseregeering, geen absoluten dwang. De heer De Beaufort heeft veel van sociaal democraten gelezen, maar helaas ook heel wat verouderd is. Wij willen dat ieder zal deelnemen aan den maatschappelijken arbeid, dat de productiemid delen komen zullen aan de gemeenschap, dat niet meer het privaat bezit der productiemiddelen zal leiden tot opeenstapeling der groote kapitalen. Niet de socialisten willen den Staatsdwang, maar het kapitalisme, dat den slecht betaalden arbeider altijd in een vreeselijken dwang houdt. De liberalen willen den klassenstrijd verzoenen, maar zij hebben juist door de meerderheid van de Regeermacht uit te sluiten, bewezen een klasseregeering te zijn. Dan is gesproken over de verdeeldheid der liberalen, maar die behoort toi. het verleden. Te Amsterdam heeft zich de comedie afgespeeld dat de vrijzinnige-democraten, die niet ronduit durf den zeggen we stellen een oud-liberaal toch zij delings den raad gaven hem tc steunen. En vooral de vrijzinnig-democraten hier in Amersfoort, hebben niet meer het recht te zeg- hoe gaat 't jou. Jolland Jullie lichaam en geest weer versterkt door de vacantie en nu weer gezond en wel terug? Zoo boort het. Hebben jullie al kaartjes? Nee? Ga dan maar met me mee. Voor allebei heel geld betalen, 'tniet'? Daar bebjezeal. Stop ze maar goed weg." En eer Paul hem kon tegenhouden, had hjj voor alle drie kaartjes genomen, legde nu beschermend de hand op mgnheer Bultitude's schouder en wan delde met hem naar het perron. „Dat is verschrikkelijk, dacht Paul, terwijl bij onwil lekeurig in elkaarkromp; gewoonweg verschrkkelijk. Hij heeft niet het flauwste besef wie ik werkelijk ben. Als ik niet oppas, kom ik nog in Grichton House te land voor ik de zaak aan hem uitgelegd heb. Kon ik hem maar eventjes alleen te spreken krijgen." 't Leek of dr. Grimstone zijn wensch raadde, want hij_ liep met hem naar 't einde van het perron en zei tegen Jolland „Ik sou wel eens graag een ernstig woordje met hem spreken. Als jij nu eens naar het boekenkioskje ging om te zien of je ook een paar van je vrienden vinden kunt. Zeg bun dan, daar op mjj te wachten". Toen ze alleen waren, wandelde de dokter de eerste oogenblikken zwijgeud naast Paul voort en deze, die zich gewoonlijk nogal een gewichtig per sonage vond, voelde zich hter op dit enorme perron wee - opeens een nietig, onbeduidend ventje. Toch had hij nog een beetje hoop. Was bet niet best mogelijk, dat de dokter zgn geheim geraden had en nu naar de meest zachte bewoordingen zocht, om hem zijn medelijden te betuigen. „Ik wou je zeggen, Bultitude, zei de dokter op eens, en zgn woorden deden Paul den moed in ae schoenen zinken, dat ik hoop, datje dezen keer met beter voornemens teruggekomen bent. Je hebt je besten vader den laatslen tijd al heel wat last ver oorzaakt. Je weet niet, hoeveel verdriet een lastige jongen zijn vader aau kan doen." „Ik zou deuken, dat ik daar uog al over kan mee praten", dacht Paul, maar hij hield zijn mond. „Ik hoop. dat hij goed gezuld is? Zoo'n beste vader, zoo'n edele man." Op ieder ander oogenblik zou de heer Bultitude zich gestreeld gevoeld hebben door dergelijke lof- tuiging, maar hij begreep, dat ze hem nu niet aan gingen. Nu was Dick het, die zoo'n edel hart had en bg voelde zichzelf nog minder goeie-vader-aebtig dan hg er uitzag. „Ik kreeg in de vacantie een brief van bem, ging dr. Grimstone voort, een bijzonder vriendeljjkeu brief: uit ieder woord kon men lezen hoe bezorgd hg steeds over je is, hoe goed hij 't met ze voor heeft." Paul stond zoo ongeveer verstomd. Hij herinnerde zich wel geschreven te hebben, maar van „een bij zonder vriendelij ren brief was geen sprake geweest, want hij had alrefen maar 't schoolgeld gestuurd en een paar woorden eraan toegevoegd. „Maar en dat is 'tnou juist, wat ik je zeggen wilde, Bultitude, hjj heeft je niet op een blinde manier lief. Eu ^ijj heeft me dan ook gezegd, dat ik je moet straffen, wanneer je van het pad der deugd afdwaalt. Eu daar zal ik me aan houden ook." Een paar minuten geleden scheen het Paul de makkelijkste zaok van de wereld om dr. Grimstone mee te deelen, in welke benarde omstandigheden bij zich bevond. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1