Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Marktprijzen. in de haringrookerijen te speten. De man, die altijd geschermd heeft met de heiligheid van het gezin, en steeds den mond er over vol had, dat bet manmunisme de grondslagen van het gezin ondermijnde moest met een dergelijke wetwijziging een storm van verontwaardiging wekken en een ieunr komt die handelwijze ongerijmd voor tenzij hij niet inziet, dat de machtsmiddelen van bet kapitaal niet voor onwilkeurige keuze vatbaar zijn. De ware rede kwam dan ook heel duide- aau den dag in de memorie van toelichting toen Kuyper niet aankwam dragen met God u'donanties inaar eenvoudig bekende. «Het bedrijf eischt het". Precies hetzelfde hebben wij gezien bij de eerste staking. Een moeilijk geval voor iemand als Kuyper, die gezegd had, dat de verbeteringen moesten komen niet van boven af, maar door eigen organisatie. Toen na een tijd van druk de vakorganisatie eindelijk een poging deed om in den ongehoord slechten toestand verbete ring te brengen, toen wt rd echter geen woord van instemming gehoord, het eenig gehoorde was een beroep op het geweld. Het «zoo gaat bet goed" zoo dikwijls uitgesproken, werd toen niet vernomen. Had Kuyper toen nog maar gezegd, wij zullen eerst de grieven onderzoeken, en indien die ongemotiveerd zijn, eerst dan treffen, hg had dan de tweede staking kunnen voorkomen. Doch ón door Kuyper, èn door diens hel pers, o. a. Talma, werd een uittartend, hou ding aangenomen, en de christelijke arbeiders hebben wel harde lessen noodig, dat zij nu nog niet voelen, wat die lui voor hen zyn. Van christelijke vergevingsgezindheid is in die Jagen evenmin gebleken, immers het eerste woord c m de slachtoffers, die Kuyper's slachtoffers zijn, te helpen is nog steeds van dieu kant niet gesproken. De bespreking der sociale wetgeving is hiermee feitelijk ten einde, immers buiten de speetwet, die de vrouwen nachtarbeid oplegde en de dwang wetten, die aan het spoorwegper soneel en aan de gemeentearbeiders het staken onmogelijk en het den overigen zeer bemoei lijkt heeft, is er niets sociale hervorming gedaan. Wat Kuyper verde>* in zijo schild voert weten wij slechts door voorstellen. Op die voorstellen, diep in tgaan is on- noodig. In het algemeen moet dit worden opgemerkt, dat wat door dr. Kuyper is voor gesteld evengoed door de liberalen kan worden ingediend. Met de maatschappelijke hervormingen gaat Kuyper in geen andere lijn als de liberalen, niets is er bij wat doet denken aan de eene kwart eeuw gepropa geerde denkbeelden van de organisatie van den arbeid. In de voorgestelde arbeidswet met haar 444 artikelen, heeft dr. Kuyper niet eens de arbeidsduur verkort. De arbeid voor vrouwen zou van 11 tot 10 uur worden teruggebracht, maar toen de Twentsche fa brikanten kwamen, toen nam dr. Kuyper zijn vrij gunstige bepaling eenvoudig terug. Hetzelfde doet zich voor ten opzichte der Zondagsrust. Wel worden er bepalingen dien aangaande ingevoerd, maar juist waar wet telijke regeling noodig is, blijft ze ontbreken en waar ze toch overbodig is wordt ze inge voerd. Dr. Kuyper heeft met de voorgestelde bepalingen niet anders gedaan dan de be staande toestanden onveranderd behouden. Het is vrij gemakkelijk in fabrieken en be drijven, waarin Zondags nooit gewerkt wordt, Zondagsrust voor te schrijven. De bedienden in winkels echter worden vrij gelaten, en dat zijn toch juist de menschen, die bescher ming behoeven. Ook bij de Tariefwet komt het kapitalis tisch karakter uit. Als we hervormingen in het leven roepen, dan is daartoe geld noodig en nu kan dat geld maar van twee kanten verkregen wordeD. Het moet worden geno men van het gedeelte der arbeidsopbrengst Indien dr. Kuj per werkelijk gemeend heeft iets te kunnen doon, zal hij nu wei tot het inzicht zijn gekomen dat zulks onmogelijk is. Dat is ook nog aan het iicii. gekomon bij het arbeidscontract. Ook daar geldt van tweën éen. Ook daar staat dr. Kuyper waar hij staan moet, n.l. op de plaats van den beschermer niet van den arbeider, maar van het kapitaal. Het arbeidscontract is in hoofdzaak een strop, die hem om den nek wordt gedraaid, uitgedacht in de studeerkamer vandenvrijz. dem. Driicker. Misschien wekt het bij sommigen teleur stelling datspreker opdeze wijze zijn onder werp heeft behandeld, maar de oude sleur moet er uit en daarom zegt spr. wat hij ook in den aanvang gezegd heeftWij zien in dit ministerie een vijand van de arbeiders maar een vijand ondank- het clericalisme. Niet omdat zij clericaal is, is deze regeering de arbeiders vijandig, maar omdat zij is kapitalistisch. Wanneer dit besef nu goed zal doordringen wanneer men juister zal gevoelen waar de vijand schuilt, tengevolge dezer verkiezingscampagne, dan is zij niet vergeefs geweest, (applaus.) Nadat enkele minuten was gepauzeerd wenschte de heer Gerritsen iets in het mid den te brengen naar aanleiding van het ad vies door den heer van der Goes tot de arbei ders gericht, om bij herstemming tusschen den liberalen «Grond wetcandidaat" en den Clericaal eenvoudig thuis te blijven. De heer van der Goes heeft betoogd, dat ook reeds oogenblikkelijk in de wetsvoorstellen verbe ringen moeten worden aangebracht, welnu dan zou toch zijn advies moeten luiden, kiest van twee kwade het minst slechte. Al was het maarom deze twee zaken, volkson- deswijs en tarief, (applaus). De heer van der Goes repliceerend' blijft bij zijn meering, en dat klopt ook met de houding op het S. D. A. P.-congres aange nomen. Zeer zeker zullen de soc.-dem, de liberalen steunen overal waar de mannen die voor algemeene kiesrecht zijn, in herstem ming komen met clericalen. Maar de oud-liberalen nimmer, en vooral niet hier, waar toch de Beaufort in het vorigcabinet juist het conservatieve blok was aan het been van Borgesius. Juist omdat de soc.-dem. verder willeii zien, dan dit oogenblik, daarom kunuc-n zij de Beaufort mis kennen. Trouwens, dat ver schil tusschen de twee kwaden is zoo gering dat de arbeidersklasse zich daarvoor niet raag laten gebruiken in het voordeel ven een dei- beide helften van den vijand Juist de grootste vijand der arbeiders be weging is het gebrek aan klassebewustheid. Welnu wij moeten bet klassebewustzyn ver- sterken, en daartoe zou al heel weinig dienen het steunen van de caudidatuur de Beaufort. De heer Gerritsen, gebruik makend van de gelegenheid tot repliek, blijft by zijn meening dat van den heer de Beaufort heel wat meer voor de arbeiders te balenis,dan van dit huidige ministerie, dat beslist onwil lig is. Bovendien blijft hij allerminst onder wijs- en tariefquestie kleine zaken noemen. Indien echter bij herstemming de keuze moest worden gedaan tusschen mr. de Beau fort en de heer van der Goes, dan kreeg de heer van der Goes zijn stem. De heer van dor Goes hierop antwoordend, doet zeer in het kort uitkomen, dat het ideaal der liberalen op onderwijsgebied ver schilt met dat der socialisteu. Dat heusch 't slechts kleine verschillen zijn ten opzichte van het arbeidersbelang, al zijn de questies op zich zelf zeer belangrijk. Bovendien, toen de liberalen het in hunne macht hadden veel voor het onderwys te doen, hebben zij stil gezeten. En als wij eigenlijk het verschil tusschen de liberalen en clericalen noemen een verschil ten goede, dus aan liberalen de voorkeur geven, doen we eigenlijk al meer dan wij verantwoorden kunnen. Het voordeel van liberaal boven clericaal is zoo gering, dat het weg valt als wij de ar beiders er voor kunnen geven, meer klaar heid, «neer bewustheid van bon taak en hun plaats. Te ongeveer half elf uur sloot de voor zitter de vergadering met een woord van dank aan inleider en debat. De ervaring der laatste jaren heeft steeds duidelijker aan het licht doen treden de groote nadeelen der versnippering van krachten op het gebied der Zending. Om daaraan voor hun deel een eind te maken, en te komen tot een degelijker en milder kostbare opleiding van zendelingen en hulppredikers, hebben het Nederiarnlsch Zendelinggenootschap en de Utrechtsclie Zendingsvereeniging besloten hunne tot nu toe gescheiden Zendingshuizen te vereenigen, en gemeenschappelijk op te richten een Nederlaudsche Zendingschool, te vestigen te Rotterdam. H. M. de Koningin schonk f lOOO voor dit doel. Een commissie uit beide besturen zal de poging, waartoe H. M. het voorbeeld gaf, trachten te doen slagen. De bedoeling is door middel van een nationale collecte een kapitaal bijeen to brengen, waarvan de renten de uit gaven dekken. Daarvoor is een som van f400,000, noodig. Een buitengewone raededeeling van het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie bevat aanwijzingen ter bevordering van den dienst in den avond van 16 Juni, wanneer de uitslag der stemming voor de leden dei- Tweede Kamer bekend gemaakt wordt. Zoo zullen de telegraaf- en telephoonkan- toren na 4 uur onafgebroken geopend blij ven tot 10 uur (Greenwichlijd) of zooveel lan ger als de drukte vordert. Den 17en Juni sluitende kantoren met beperkten dienst in plaatsen welke als hoofdkiesdistrict zijn aan gewezen, fles ochtends niet voordat de offi- cieele verkiezings-telegrammen zijn aange boden en overgeseind. De kantoren van de H.lJ.S.M.en Staats spoor zullen eveneens des avonds op 16 Juni zoolang als noodig geopend zijn. Door versterking van personeel en ande re maatregelen hoopt men de groote drukte het hoofd te kunnen bieden. De stad Rotterdam, welker gemeente-eigen dommen worden geschat op eeu waarde vau 35 millioen gulden, wil een eigen brand verzekeringsfonds instellen. Men berekent volgens een inmiddels door een assura deur bestreden statistiek, op die wijze over veertig jaar een assurantiefonds te zul len hebben gekweekt van 2 millioen gulden. De Heer J. C. van Marken, die um gezond heidsredenen zijn ontslag genomen heeft als directeur der Nederlaudsche Gist- en Spiritus fabriek te Delft, heeft besloten het winstaan deel, dat hem volgens de statuten der Gist fabriek is toegekend en ditmaal 128,000 be draagt, ter beschikking te stelleu van de com missie van beheer der aan het personeel der fabrieken toebehoorende fondsen. Dit bedrag zal strekken tot waarborg voor mogelijke verliezen op do fondsen, welke aan het personeel toebehooren, en waaromtrent spoedig nadere mededeelingen kunnen wor den tegemoet gezien. De waarde van suiker voor de voediug had in Frankrijk weinig aandacht getrokken, en een van de olficieren van gezondheid van het leger besloot daarom onlangs de zaak aan een onderzoek te onderwerpen. Bg ge legenheid van marschoefeningen kuos hy tien man uit, die hij 35 lot 50 kilometer liet loopen onder een eenigzins verbeterd voedingsregime met toevoeging van een kwart liter wijn. Daarna moesten zij onder geheel dezelfde condities de marschen herhalen, met het eenig verschil dat zij nu ook nog 50 gram suiker kreger. De suiker werd met eenig wantrouwen- ontvangen, nasar later moes ten de man schappen erkennen, dat zij onder zich min der vermoeid en voelden, van hun maag toch minder last hadden gehad. Dorst was niet door allen minder gevoeld sommigen klaag den over een onaangename gewaarwording in den mond door het suikergebruik. De be paalde objectieve onderzoekingen schijnen niet zeer volledig te zgn geschied, maar leidden toch tot het besluit, dat de suiker een hooge voedingswaarde heeft en dat het nuttig effect, door de werking op de spier bijna onmiddellijk wordt waargenomen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juni 1905 voor den tijd van drie jaren benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Utrecht als standplaats is aangewezen, de veearts, de heer W. H. van Haselen te Amers foort. Tot candidaten van het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal in 't kiesdistrict Amersfoort, zijn heden middag gesteld de heeren: j.hr. rar. H. W. van Asch van Wijck (3 lys- ten.) mr. W. H, de Beaufort (6 lijsten.) Frank van der Goes (1 lijst) A. P. Staalman (4 Jijst.) Stemming op Vrgdag 46 Juni. De herstemming zoo noodig op Woensdag 28 Juni. De Gezondheidscommissie alhier heelt tot hen, die het barbiers en kappersbedrijf uit oefenen, bet verzoek gericht om in het ver trek, waarin zij hun klauten bedienen, een zichtbare plaats te geven aan een lijst, be vattende eenige voorschriften tegen de ge varen van besmetting. De Commissie acht de toepassing daarvan door de kappers en barbiers hoogst wensche- lijk ter voorkoming van bet overbrengen van huid- en haarziekten van den eenen klant op den anderen. En waarin eenige an dere lïemeeDten die maatregelen reeds met succes werden toegepast twijfelen wij er niet aan, of dit goede voorbeeld zal ook in onze stad gereedelyk navolging vinden. Na een langdurige ongesteldheid is alhier overleden in den ouderdom van 44 jaa*r de heer C. B. Kok. Da overledene gevoelde zich tot veel, wat zich bewoog op oudheidkundig terrein, aan getrokken en gaf daarvan meermalen blijk al3 penningmeester van de oudheidkundige vereeniging «Fléhité" een functie, welke hij jirenlang vol toewijding vervulde, ook wijl zij hem hem zoo gereedelijk gelegenheid schonk om zijn belangstelling te toonen in de historie van onze gemeente, zijn geboor testad, waaraan hij zoo gehecht was. Ook was hij bestuurslid van de xVereeni ging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen", van de vereeniging «Vreemdelingenverkeer" en van de Vereeniging «Johan van Olden- barneveld." De Amersfoortsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in Mei van dit jaar 6738 passagiers met een opbrengst van f504.80 en een to taalopbrengst van f539.65 of f9.67 per dag kilometer, tegen 6690 passagiers in Mei 4904 met een opbrengst van 1544.85 en een to taalopbrengst van f598.36'/a of f!0.721/2per dagkiloraeter. In Mei van dit jaar zijn verkocht 956 dub bele ritbiljetten en 3340 coupons iu strooken en boekjes, tegen 1450 dubbele ritbiljetten en 1340 coupons in boekjes in het jaar 1904. In 4904 was onder die opbrengst reeds begrepen die van de Pinksterdagen, hetgeen van dit jaar nog niet 't geval is En juist op die feestdagen is de recette altijd zeer groot. Als intendant van de op 4 Juni op te richten 4e divisie infanterie is aangewezen de luitenant-kouel intendant A. A. Kleinbens. Van 5 lot 10 Juni zal oen detachement van ruim 100 onderofficieren en minderen van het 5e regiment infanterie, onder bevel van den le luitenant J. E. Schneiders, deelne men aan een instructie-sene in het schietkunop bij Harskamp. Het detachement zal des morgens met den trein van 7.8 voorm. naar de halte Stroe vertrekken en verder marcheeren. Van avond zal de voorzitter, de heer A. de Boer, in een vergadering van de plaatse lijke afdeeling van Patrimonium in het lokaal de Zaaier" inleiden het onderwerp «Coöpera tie." Bij de onlangs gehouden etalagewedstrijd, uitgeschreven door de Leverszeepmaatscliappij te Rotterdam is de eerste prijs der prov. Utrecht toegekend aan die van den beer M. R. N. Oosturveen, Langestraat alhier. Aan het postkantoor te Amersfoort en de daaronder ressorteorende, hulpkantoren werd gedurende de maand Mei 1905, ingelegd f36160,66». Terugbetaald f36077,73». Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje, draagt het nummer 11477. 't Was bepaald stampvol Dinsdagavond in Amicitia bg de uitvoering van de mannen-ver- eeniging «Zanglust" De directeur, de heer Akkerman, heeft voldoening van zijn leiding en zijn doorzet tingsvermogen, want werkelijk sommige num mers klonken bepaald goed en we twijfelen er niet aan of de jeugdige vereeniging zal, als hare leden met denzelfden lust blijven door studeeren, in korten tijd groote vor deringen maken. Heden avond geeft de kapel van het 5e regiment infanterie alhier, haar eerste abon- nements concert in het hotel Trier te Baarn. De Temperatuur van het water in de nieu we bad- en zweminrichting was lieden 6 Juni s'ochtends 7 uur 65 graden. Die altijd kruipen, Vallen nooit. Te Versailles is een gewezen onderwijzer van 54 jaar wegens twe e wij verij tot drie jaar gevangenis veroordeeld. Zijn eerste vrouw, een onderwijzeres, verklaarde ter terechtzit ting van tafel en bed van hem gescheiden te zgn, wegens zijn drinkzucht. De tweede, van een restaurant, verzekerde dat hij met haar een toonbeeld van matigheid was geworden. Geen vondelingenhuis ter wereld heeft zoo veel klanten als dat te Moskou en te St. Pe tersburg. waar jaarlijks respectievelijk 44000 en 8000 kinderen worden gebracht. Het huis te Moskou is gesticht door Katharina II en en geniet de opbrengst van een speelkaarten belasting. De inrichting bestaat uit flinke, ruime gebouwen rondom een tuin. Na eenige weken verblijt in 't gesticht worden de kin deren verder verzorgd door minnen op bet laud. Een straatveger te New-York die in «Fifth Avenue" een brandende lucifer weggooide, lette er niet op, dat het vlammende houtje onder een automobiel te land kwam. Maar slechts enkele seconden later vond een geweldige ontploffing plaats en stond de auto in brand. Gelukkig bevond zich op dat oogen blik niemand in het karretje. Na blussching bleek, dat er zoo goed als niets van Ue tuf tuf was overgebleven. Het voertuig, dat toebehoorde aan mevr. Howard Gould, had 10,000 doll, gekost, een kwart ton Nederlandsche guldens. Amersfoort, Vrgdag 2 Juni 4905. Appelen faf— Pootaardappelen fO.— a fO.— Zandaardappelen f 1.70 a 12. Hoen- dereierer. f3.45— a f 3.50 per 100 stuks. Boter f 1.a f 1.15 p. k. Margarine f 0. - a f 0. Kippen f0.90 a f 1.20 Kuikens fO.— afO Piepkuikens fO.OOafl. Ganzen fO.— afO.— Eenden f 0.90 a 14.20 Hazen f 0.af Wildekomjnen fO. a fO.Tamme konijnen f0.80 a f1.— p. st. Duiven f0.50 f0.70 p. paar. Vette varkens fO.— a 10.—. Magere varkens f20.a f30.— Zeugen f50 a f60 Biggen f 10 a 114. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 150 Heet. Zandaardappelen, 100000 st. Hoendereieren, 1300 Kilo Boter- Vette varkens, 40 Magere varkens,— Var kens voor exportslagerijen, 300 Biggen en 15 Zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2