Te Huur bij Inschrijving Dr.H.W.SCHREUDER Todar Zoo de Joop ft VuOpliofiiD de Hofstede „SCHOONHORST" Advertentiën. AFWEZIG. Reisbelasting. melijk blijft door behoud van het staangeld, een beginsel door prof. Drncker in dat ontwerp gelegd. Dit gaf aanleiding tot een incident. De heer Thiel riep. Dat is niet waar. DeheerDuys hield zijne bewering staande, waarop de heer Thiel riep: Adieu Sybrandy en heen ging. De vergadering was hoogst verwonderd, interrup ties van alle zijden. De heer Duys, zeidat ik mij vergiste, dan nog is dat geen Sybrandy- Indien men mij zulke aantoonde zou ik latie. mijn bewering oogenblikkelijk uitrekken. In de zaal wordt ook geroepenblijf debatteeren. Wel waar over. Het blijkt dat de heer Duys gelijk heeft, hetgeen door aanwezigen wordt toege geven. Anderen zyn van meening dat de heer Thiel „Treub" in plaatB van Drucker heeft verstaan. De heer Duys vervolgde: Nu de zaal gezuiverd is, zal ïk doorgaan. Verder wijdt spr. uitvoering uit over het mi litairisme als derde punt voorkomend op het concentratie-program er waarvan detekst luidt: „Hervorming van ons defensie wezen in de rich ting vau een volksleger." Inverband hiermede de elders voorkomend clausule, bezuiniging op militarie uitgaven." Op geen ander terrein hebbende vrijzinnigen zich meer geblameerd. De liefde voor het streven „in de richting van een volksleger" en het „bezuinigen op militaire uitgaven" bracht de vrijzinnigen er toe, dat we in plaats van 8 regimenten infanterie en het re giment grenadiers en jagers, zouden krijgen 12 regimenten infanterie en nog 2 regimenten ves- tinginfanterie. Bovendien nog 6 batterijen veld artillerie meer. De jaarlijkBche lichtingen werden d:in van 11000 op 17500 gebracht. De kosten van deze „in deichting van een volksleger streverij"(! waren aanvankelijk geraamd op f235.000, doch al heel spoedig verklaarde de minister vsn fi nanciën, dat deze ,,bezuiniging"(l) ons land op 1'/, üiillioen gulden verhooging van militaire uitgaven zou komen te staan. Op 15 Dec. 1891 werd weer een oorlogschip van 4'/» millioen gevraagd. Vóór stemden de liberalenLieftinck, Pyttersen, Verhey, De Klerk, Roessingh en anderen en de vrijz. dem. Houwing, Heldt, Kerdijk, Srnidt enz- Op 15 Mei 1898 werd een nieuw pantserschip gevraagd, dat weer 4'/j millioen zou kosten Vóór stemden alle liberaleop3na en alle vrijzinnig democraten op 2 na. Op 16 Dec. 1898 werd weer een nieuw oorlog schip van eenige millioenen gevraagd., Voor stemden o. a. de vrijzinnigen: Groen, Willinge Van Deinse, Beaufort, Houwing, Roessingh, Kar- nebeek Lely, Vnn Raalte, Goeman Borgesius, Ferf, Veegens, Tydens, Pijnacker Hordijk, van Gijn enz. Dit lijsje is voor aanvulling vatbaar. Behoudens enkele uitzonderingen waarbij de de vrijz. dem. natuurlijk uiteenvielen stemden alle vrijzinnigen evengoed als de antirevolution- nairen en katholieken voor de oorlogsbegroo- tingeu. De houding der „vaijzinnigen" tyden6 het clericaal bewind 19011905 is waarachtig geen ziertje beter. Toen de sociaal-democraten bij de behandeling van het militaire strafwetboek voorstelden de doodstraf als straf te laten vervallen, stemden 15 liberalen daartegeD. De vrijzinnig-democraten, vielen bij die gelegenheid natuurlijk weer uit elkaar en 3 gingen er met de reactie mede, nl, de heeren Drucker, Fokker en Van Raalte. Het voorstel der regeering, om stoornis der openbare orde gelijk te stellen met oorlogstoe stand (waardoor dus een soldaat die bij een werkstaking b. v. op zijn familieleden, vader, moeder weigert te schieten, met doodstruf kan worden gestraft!) verkreeg alle liberale stemmen op 1 na. en nlle vrijz. democraten stemmen op 2 na. Men stelde voor om een officier die wegens diefstal (plundering tijdens een expeditie in Indië) uit het leger wus gejaagd, nog ir.et een pensioentje van f 1065— per jaar te vereeren Alle liberalen op 3 na en alle vrijz. dem. stem den daar \oor. Ziehier de tweeerlei moraal der bezittersklasse. Lindeman, die deed wat naar zyn eer en geweten recht en plicht was, door te stryden, voor de arbeidersklasse, wordt broodeluos gemaakt. Een officier, die diefstal pleegt op inlanders en dia viel onder de termen der strafwet (wat met Lindeman volstrekt niet het geval waB,) geeft men nog een Hink pensioen bovendien! De of ficier deed ook niets dat in stryd was met de belangen der bezittersklasse. Hij plunderde im mers slechts arme inlanders Ten slotte constateert spr. dat in zooverre de Vrijzinnigen iets beter zijn dan de clericalen, daar een vrijzinnig oorlogschip in den regel een half millioen minder kost aan een clericaal dito. „Besteedden de kurkelijken hun geld meer aan artillerie (snelvuur geschut en dergelijke) de liberalen daarentegen liefbebbe den mee in infanterie hetgeen spr. de opmerking deed maken, dat de infanterie wellicht liberaul, de artillerie clericaal zal zijn. Het vierde punt is de belastingpolitiek. Geen enkel onderdeel van ons Staatsbestuur is er, dat eenvoudiger en duidelijker het klassekarakter van den Staat leert kentiên. Spr. wil er slechts öp wijzen, dat een arbeider van zijn belastbaar inkomen 43 pet een middenstander 15 pet. en en een rijke 11 pet. belasting betaalt, en dan behoeven bij er al niej heel veel meer bij te vertellen 1 Vergeten wy niet, dat op 17 December 1897 een wetsontwerp in stemming kwam om do successierechten, die geheven werden van buiten lands wonende eigenaren te verlagen met 2'/, pet. en te brengen van 8'/, op 6 pet. Alle libe ralen en vrijz. dem. op 1 of 2 na stemden daar voor! Dat is de practijk. En thans zijn we gekomen aan bet allermise- rabel8te gedeelte van het concentratie-program: de kiesrechtkwestie. Daarvan wordt gezegd„Zonder dat andere wetgevende arbeid hierbij behoeft achter te staan wordt wyziging van de Grondwet ter hand ge nomen, in dien zin, dat aan den gewonen wetgever volkomen vrijheid bij de regeling van het kies recht wordt toegekend, terwijl het vertrouwen wordt uitgesproken, dat deze zoodanig worde voorbereid, dat voor het einde van het vierjarig tijdvak de eerste beslissing over een daartoe strekkend voorstel kan genomen worden". Alleeerst werd gewezen op hetgeen mr. van Houten daarvan zeide in zijne Staatk. Brieven, D.l. dat men hem, toen hij op grond "an het blanco artikel bezwaar maakte met de concne- tratie mede te doen toevoegde „Och er komt toch niets van". Ook ter opzichte dezer kwestie zegt feitelijk het geheele program niets. Nu is het er zoo mee gesteld. Het blanco artikel is een gesloten pot, waarvan wij den deksel moeten oplichten om te zien of er wat in is. Daarom moet ge den voorstanders van het blanco artikel vragen wat zit er in uw pot: algemeen stemrecht of misschien wel kiesrechtinkrimping. Spr. stelde dan ook tegenover de Clerical® en Vryzinnige antithese, de antithese der sociaal democraten, de antithese van kapitaal tegenover arbeid conservatisme tegenover democratie kapitalisme tegen socialisme, de antithese der villa's en huizen in de Bocht der Heerengracht tegenover de krotten en onbewoonbare woningen van Rapen- en Vlooienburg te Amsterdam. De geheele kwestie is aldus als de arbeiders beweging opkomt, dan loopt de bourgois te hoop. Dan wordt niet gevraagd, zijn onze be schermers liberaal of clericaal, maar dan vraagt men alleen staan zij tegenover het proletariaat. De verkiezing van den heer Bijleveld in Am sterdam IX leverde daarvoor het bewys. Borgesius en Trenb erkennen den klassenstrijd, doch willen hem temperen, om slechts de ar beiders blind te laten voor hun eigen taak- De clericalen trachten de arbeiders mede te voe ren in hnn zog, door denjklassenstrijd te ontkennen Hoogstens geven zij eenig belangenverschil toe. Welnu daarom moeten de arbeiders voor zoo verre zij niet christelijk zijn. goed oppassen, niet in het vrijzinnige zog te worden medegosleurd. Daarom moeten de arbeiders in dit district er niet aan denken mr. de Beaufort bij eventueele herstemming te stemmen contra jhr. van Asch van Wijck. Dat mogen zij niet doen omdat mr. de Beaufort hoort tot de oud liberalen, die niet eens aan de arbeiders het kiesrecht willen geven die het buiten alle medezegginsschap houden, Dat mogen zij niet, omdat juist mr. de Beaufort in het cabinet Pierson-Borgesius het conserva tieve blok is geweest aan het been van Borge sius. Dat mogen zij niet, omdat dan met recht do leiders der clericale arbeiders zouden zeggen: ziet gij wel, nog liever nemen zij de Beaufort dan van Asch van Wijck. eenvoudig omdat zij anti-clericaul zijn. Daaruit ziet ge dat gij niet bii hen hoort, maar by ons, die met u de chris telijke beginselen belijden." Dat zou met recht gezegd kunnen worden. De arbeiders bevechten de clericalen niet om dat zij clericaal zijn Hadden de liberalen den steun der soc. dem. gewensebt, dan hadden zij met een man moeten komen, dia inderdaad voor algemeen kiesrecht is. Dit hebben zij niet ge daan, maar de meest reactionaire heer de Beau fort, om piet-luttige redenen, als grondbezitter, enz. genomen. Zelfs vrijzinnig-democraten ma ken zich voor hem warm. Daarom moeten de inderdaad vooruitstrevenden onder de vrijzinnigen en niet het minst de vrijzinnig democraten trachten van de Goes tot herstemming te voeren. Met een krachtige aanbeveling van den heer van der Goes eindigt spr. zijn betoog, dat door applaus herhaaldelijk onderbroken werd. Te half elf wordt eenige oogenblikken gepau zeerd. Vcor debat meldde zich aan de heeren Boukamp en Grootveld. De heer Boukamp bewondert in de soo. dem. bun gevoel en meusoiienliefde maar toch moet by opko.nen tegen het verwijt dat men hier maar ieman l anders had moeten stellen als Beaufort. Er is hier geen vrijz. dem. afdeeling dus mag men de vrijz. dem. niet lustig vallen, dut zij hier met geen eigen oundidaal komen. De heer Duys heeft herhaaldo muien over stemrecht gesproken, maar „stemrecht is stemplicht" is een oude leuze, die wij niet moeten loslaten. Het advies van den heer Duys om bij de herstemming tusschen de heeren de Beaufort an van Asch van Wijck thuis te blijven is daar mede in strijd. Zulks is eenvoudig plichtsver zaking. Van twee kwaden moet dan maar het minste gekozen worden. De heer de Beaufort heeft gezegd tegen de speetwet te zijn. Boven dien is het toch ook duidelijk dat als de heer v. d. Goes in herstemming kwam, met de heer van Asch van Wijck, zelfs de oud-liberalen op den heer van der Goe6 zouden stemmen. Geïnterrumpeerd wordt dal de Nieuwe Courant tot thuisblyven adviseerde. Daarna spreekt de heer Grootenveld. Deze spr. zal voor en tegen de kiesrechtkwestie niet uiteenzetten, alleen w 1 hij zeggen, dat liberalen, clericalen of Bocialisten voor de arbeiders een pot nat is. Wat het militarisme betreft, cok de socialisten willen soldaten hebben, Wel nu dan moeten zij ze ook btwapenen, en dan hoe deugdelijker hoe beter. Waarmee wilt gij u bewapenen, (interr. met proppenschieters,) Schaper wil zelfs naar de grenzen. De socialisten zyn ook voor mili tarisme. De heer Duys repliceert dat stemrecht stem plicht is voor de arbeiders, zoolang hun belang net meebrengt Dit is een „dubbele moraal die de soc. dem.-nitbuzninen. Wat overigens de keuze betreft de arbeiders die van de Beaufort vrijwel hetzefde te ver wachten hebben als van Asch van Wijck, zy mogen zich niet voor een anti-clericaal karretje laten spannen. De leuze Godsdienst ia privaat zaak handhaaft de soc. dem. steeds. Men vergete toch nietBeaufort was het con servatieve blok aan het been van Borgesius. Als de heer De Beaufort hier positief verklaart tegen de speetwet te ziin, dan moeten wij dat accepteeren. De heer De Beaufort is geen Sy brandy of Byleveld, maar Beaufort iB oud-libe raal en tegen algemeen kiesrecht. Grootveld beantwoord spr. met weerzin. De anarchisten wachten juist steeds het oogenblifc af waarop de boc. dem. met de burgerlijke par tijen slaags zijn in het belang der arbeiders, om hen dan in den rug aan te vallen. In plaats desnoods naast elkaar te vechten, steeds die slinkache aanvallen. Grootveld heeft het nog al kalm gedaan, maar men moet maar eens onder vinden hoe steeds die anardhisten werken. Spr. wijst er op hoe de anarchisten nooit iets doeD, dan schreeuwen over zelf doen en alge- meene werkstaking. Zij zijn als Don Quicliote, die met xyn paard in een moeras zat, zich «elf bij de haren trok om er zoo uitgetrokken te worden. Spr. noodigt de heer Grootveld^ uit eens nader ann te geven langs welke weg zij de arbeiders willen bevrijden. Ook oefent hij kritiek over de militaire kwes tie. Wat Schaper heeft gezegd, daarmee is men het niet eens. Nadat de debater en spr. nogmaals hun stand punt nader hebben ontwikkeld, wordt de ver gadering bij twaalven gesloten. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen bij deze ter kennis van belangheb benden, dat het Bureau van den Burgerlijken Stand voor het publiek geopend zal zijn op den len en 2en Pinksterdug, 11 en 12 Juni a.s, van des voormiddags 8'1% tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of over lijden voor hen, die daartoe mondeling of schrif telijk aanvrage doen aan het Gemeentehuis, uiterlijk tusschen des voormiddags 8 en 8'/i uur van die dagen- Amersfoort, den 9 Juni 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROE8E. Heden overleed na een lang durig lijden, voorzien van de H. Sacramenten, den WelEdl. Heer C0RNELIS BERNARDUS KOK, in den ouderdom van 44 jaar. Namens de familie J. C. H. KOK, pastoor te Hamersveld. Ex-test. Amersfoort, 5 Juni 1905. ALGEMEENE VERGADERING op Maan dag 19 Juni 1905, des avonds ten acht unr, in het lokaal »DE AREND" te Amersfoort. Agenda VusiBtelliug vau het huishoudelijk reglemen'. Mededeeliugen van het Bestuur. Namens het Bestuur, De Secretaris, U. TROMP van HOLST. IS VAN 11 Juni tot en met 24 Juni De praktijk wordt door de overige burger- geneesheeren waargenomen. Kassiers Commissionnairs in Effecten. Westsingol 43 bij de Yarkenunarkt. Effecten, Coupons. Prolongatiën, Wissels. Met 1 Augustus biedt zich aan een net BUITENMEISJE als P. G. en van zeer goede getuigen voorzien. Brieven letter M. Bureau (oude) Auiers- fooitsche Ou rant, Kortegraoht 9. Er zijn onder de minvermogenden velen, voor wie een verblijf van eenige weken in de buitenlucht tot hei-stel van gezondheid, eene onschatbare weldaad zou zijd. Welnu, even als vorige jaren blijven on- dergeteekenden zich vriendelijk aanbevelen tot het ontvangen van gitten voor boven genoemd doel. Het Hulpcomité voor Amersfoort, Mevr. KNOOTE— Van Lanschot Hubrecht. Mevr. De JONG SCHOUWENBURG- Mevr. GRONEMANDoornbos. Mej. D. A. SIDDRE Mei 1905. D. J. SMITS, Langstraat 2(1. RUIME RIIRTEERINO SoorgedlulEts Linoleums (inlaid tile) Fortières Artistique. Zie de éialage. Agentschap Stof bestrijding-maatschappij. met voor weinige jaren nieuw gebouwde kapitale Landbouwerswoning met an nexe Stalling, alsmede Schuur, Bakhuis, 3 Korenbergen en een Schaapskooi, gelegen ter weerszijden van den straatweg naar Itenswoude, op een half uur af stand van het dorp Barneveld, met een gddeelte der daarbjj behoorende GRONDEN. De landerijen die thans by de hofstede zullen worden verhuurd, bestaan uit Hectaren 11 88 59 Bouwgrond, 7 80 70 Weiland, 0 45 40 Tuinen, 7 47 60 Hei degrond, 0 8771 Erf, Hnis en Schuur, samen acht en twintig Hectaren. De voorwaarden der verhuring liggen ter inzage ten kantore van den Notaris Van HEUVEN te Barneveld. Zoomede een uittreksel uit het Kadastraal plan, waarop de in de voorwaarden voorkomende nummers kunnen worden nagegaan. De biljetten van inschrijving worden ingewacht by genoemden Notaris voor of op Hou der dag den 13 den Juli 190Ö, terwyl aanwijzing ter plaatse zal worden gedaan op Maandag 26 Juni en Maandag 3 Juli daaraan- voorafgaande des voormiddags te elf ure. De huurtyd zal aanvangen 22 Febiuari 1907 en eindigen 21 Februari 1913

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2