Zaterdag 10 Juni 1905. No. 5866 54e Jaargang. Tweede blad. FIRMA A B VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. iranco per post 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACL.T 9 Telephoon 19. „De Politieke Strijd.'' Gisteravond hield in de «Keizerskroon" de antirevolutionaire Kiesvereeniging onder vooizitting van Ds A. M. Donner een open bare vergadering met Ds. Jongebreur als spreker, waarin echter geen gelegenheid tot debat zou zyn. Na opening met gebed en na eenig? huishou delijke mededeelingen te hetk"n edaan, sprak Ds. Jongebreur ongeveer het volgende Wg staan aan den vooravond van een verkiezingstijd die in geweldigheid in de ge schiedenis des volks haar weerga niet heeft. Daarom is het noodig zich goed rekenschap te geven, aan welke zijde men staau moet. Op die vraag werd verschillend geantwoord vooral door de vrijzinnigen, die dan met een blanco artikel of met onderwjjs, of socialen kwestie komen aandragen maar van wie toch eigeulgk de nieuwe Arnhemsche Courant er bet meest eerlijk van is uitgekomener is slechts een artikel, weg met ministerie Kuyper. Met een dergelijk onomwonden erkenning treden wg een schrede dichter tot de waar- hei I. En wat is daarvan oorzaak. Ook daar over wordt verschillend geoordeeld. En een van die meeningen is ook neergeschreven in een pleidooi in den vorm van een pamfletje u dezer dagen thuis gezonden, hetwelk nu juist niet pleit voor de innerlijke kracht der tegenpartij als zij lot dergelijke dingen haar toevlucht neemt. Het zou dan zijn, het ge vaar dat het christelijk ministerie oplevert voor de Nederl. Hervormde Kerk. Alsof de Neder!. Hervormden aüe kleine kinderen zijn, die men met een boeman naar bed jaagt. De hervormden geloo.en niet meer aau spoken, ook niet aan dit spook (applau Indien het gevaar er is, aldus spr. noem mij dan feiten waaruit dat blijken kan, toon mij waarin het schuilt. Ja, die Hoogeronderwijswut is lang In t stokpaardje geweest, waarop het beestjejrijden moest, maar dat paardje is al zoo oud. Spr. zal op die Hoogerouderwijswet strak terug- maar nu reeds wil hij zeggen tusschen de hoogeronderwijswet en de Hervormde Kerk bestaat geen verband, en het eenige verband hetwelk nog gezocht zou kunnen worden is geen ter kwade maar ten goede, door dat ook gij haar leerstoelen kan oprichten. Overigens Dr. Kuyper heeft toezegging gedaan tot her stel der theologische faculteiten aan onze universiteiten waarmee hij aan een weusch van duizenden tegemoetkomt zou men dat ooit van vrijzinnigen hebben gekregen Toch zeker niet van een van Houten, die liever den |zelfwoord dan de kerk verdedi gen wil. Evenmin van Goeman Borgesius, de Baufort of' Toelstra, of welke in primus ter paris dier zijde ook of Y>n Prof. v. d. Vlugt die onomwonden durfde verklaren dat de iHerv. Kerk indien zij een theologische faculteit wensebte, zij maar zelf seminaria moest oprichten. In wiens handen is de Nederl. Herv-Kerk veiliger, bij ben die buigen voor Gods woord of In de handen van hen, die spotten met wat de leden der Nederl. Herv-Kerk heilig en dierbaar moet zijn. Of anders gezegd bij de dienaren van God en zijn woord, of bij de volgelingen van Be- tiël immers verreweg de meesten onzer tegen standers spotten met een God die den souve- vereine gebieder over alle schepselen is. Zelfs de vroomsten onder hen, willen God nog wel binnenkamersdienen, doch niet wer ken naar zijn bestel op staatkundig terrein. Daar moet de Heer buiten blijven. Zij zeggen, wat doet het er toe of ge God erkend in het staatsrecht, als de wetten maargoed zijn. Zoudt ge dan meenen dat het genoeg is als ouders alleen zouden zorgen voor het tijde lijke. Als zij tegenover de kinderen zich al leen afvroegen: wat zullen wij drinken en waarmede zullen wij ons kleeden, wat zoudt ge zeggen indien die ouders nalieten hen te wrzen op Hem, die is een lamp voor den voet en een licht op het pad? aan het eeuwig woord moet evengoed gehoorzamen hetvolk als de overheid, ook op politiek terrein mogen wij ons aan de invloedssfeer van God niet onttrekken. Neen de groote strijd onzer dagen heeft een veel dieperen grond, het gaat hier nergens meer of minder om, dan aan de eene zijde den positieven godsdienst; de overtuiging dat geleefd moet worden uit de Openbaring Gods ook op het gebied van den staat en van de andere zijde de erkenning, dat slechts de menschelijke rede de kenbron is voor alle beginsel, waaruit land en volk moeten worden bestuurd. Openbaring of Rede, moet God het uitmaken hoe het wezen nioet of den mensch. Neen voor of tegen den Christus is geen valsche leuze. Valscbe leuze is het indien de liberalen zeggen, gij moogt die tegenstelling niet maken om dat wij het volk id tweën zouden splijten. Vlasche leuze is bet indieu de socialisten haar ontkennen en zeggen dat wij er bet kapitalistisch belang mede trachten te be schermen. De tegenstelling is niet door ons gemaakt zjj bestaat. Dat is door Dr. Kuiper onweer legbaar aangetoond. God's ordonantiën zouden dus zijn een kamerjas die men wel binnens huis zou mogen dragen; maar dien men als men naar buiten ging zou moeten uittrokken. Door de liberale kopstukken is vroeger niet anders gelecaard dan dat tusschen openbaring en rede een klove ligt. mr. van Houten heeft guzged, dat er tusschen de moderne wereld beschouwing en de christelijke geen bemid deling mogelijk is. Theologie en wetenschap mot elkaar in overeenstemming te brengen is eon hersenschim. Kappeijne v/d Coppele j wilde niet anders dun onze heele staatsin- richting doortrekken van de moderne levens beschouwing. Dal is altijd het vrijzinnige streven geweest en het n ook geschiedt. Nu li clerical en het omgekeerd willen worden zij onverdraigzainO gescholden. Hoe komt het, waar vroeger de liberalen zelf de ami.itiie.se erkenden zij nu zoo boos zijn als Dr. Kuyper haar constateert. Dat is gemakkelijk te zeggen. Vroeger dee l de antithese hen geen kwaad. Vroeger dommelden de clericalen voort zou den te zien wat hunne taak was. Maar dank gij de ontwikkeling der antirevoltionaire partij, is er levengekomen in de massa en zijn de oogen opengegaan. De liberalen volg den een struisvogel politiek, zij dachten wij willen de antithese niet zien, in de hoop dat zij daarmede onschadelijk wordt maai de antithese niet eerder ophouden te vei- staan, wordt de vrijzinnigen geen vrijzinnigen de sociaaldemocraten geen socialisten meer zgn (applaus). Er zijn er vooral in de Herv. Kerk. die met blindheid zijn geslagen, die in lauwheid zitten blijven of zelfs beulen met den vijand. Dat komt veelal door dat men den vij md niet kent. De liberalen en de socialisten zijn van onze vgand de schakeering, ja er zijn nog andere vijandenhet uitstervend conservatisme en het opkomende anachisme. Het eerste heelt zijn dagen gehad en het tweede is door ons ministerie en het vuor- jaar van 1005 zoo'n nekslag gegeven, dat het de eerste jaren en Diet meer boven op komt. Maar moet men ook die lamgeslagen vijand in het oog houden, de liberalen en de socia listen blijven de voornaamste kamprechters Dat leert ook de geschiedenis. Zoo zijn de liberalen opgekomen uit de revolutie, voor wier gevolgen zij zelf zgn teruggedeinsl en die zij hebben "trachten se smoren door aan den eene kant te blusscben en aau de anderen kant te blazen. In 1815 was men den brand meester, maar het bleef smeulen. Men weigerde eenvoudig om in den staat rekening te houden metGodenzijn woord, men handhaafde het be ginsel der Staats-souveremiteil. Men achte zich van niemand afhankelijk en door niemand gebonden dan aan en door zich zelf, maar niet aan een God. Het was het heidensch beginsel, wil je een God, goed, wil je hem niet ook goed maar in geen geval er mee in den Staat. Het recht uiet anders dan Rousseau's menschelijke over eenkomst. Iemand die gevoelt voor zijn koste, kan toch niet zich aansluiten bij minnen, die daor dergelijke theorien God een slag iu het aangezicht geven. In toepassing hunner ideen zijn de liberalen verdeeld (in drie voorname hoofdsquestie) en levert het liberalisme het beeld van het huis dat iu zich zelf verdeelt is. Het socialisme is niet anders dan het nood wendig gevolg van het liberalisme, de con sequente toepassing van het liberale beginsel der staatsalraacht. Zij willen van den staat maken den grooten baas. Marx heeft van de iedeën een stelsel gemaakt. De sireuengang van het socialisme is ge vaarlijk voor de arbeiders. Zou er een socia list zijn, die meent dat melde verwegelijking zijner ideeën, de ellende de wereld uit zou zijn Van Kol erkende, dat bet socialisme wel een betere, doch geen volmaakte samen leving kau geven. Als het dan maar al wat beter wordt, zult gezeggen. Maar het is toch ons niet hetzelfde langs welken weg wij die verbeteringen krijgen Is het Uw ideaal,|die te krijgen langs den in 't vooijaar van '903 aangewezen weg, of moet het beginsel neergelegd in Gods woord den weg wijzen. Bij de partijen die leven uit het revolutie beginsel hoort gij toch niet thuis. Cnristendora en socialisme kunnen niet samengaan. Deuk daaraan, want de vader der leugen komt soms als een engel des lichts. Bebel erkende, dat Christendom eu Socialisme, waren als water en vuur. Mara zeide, dat het christendom was ontstaan uit de wanverhouden in het Romeinsche rijk. De soc. willen de macht, de souvereini- teit niet vanboven naar beneden, maar van beneden naar boven. O, dat toch allen die het wel meenen met de Herv. kerk buu oogen open deden en zouden inzien dat de chrisielijke staatkunde zich onderscheid van de revolutionnaire in twee dingen: Ie erkenning van desouverei- □iteit van Gods Woord, God als bron van alle gezag en den volkswil daaraan onder- worden, 2e zij houdt rekening met het feit der zonde. Da Custa Rong. »Op den bodem aller vragen ligt des werelds zondenschuld.'. De strijd tegen het ongeloof en de revo lutie dagteekend uit de laatst verloopen eeuw. Eerst hebben Bilderdijk en Da Costa het aangedurfd om met de revolutionaire be- gaippen te breken. Groen van Prinsterer is de rnan geweest, de machtige strijder die Godes bauier der waarheid op het politieke erf heelt ontplooit, die in de staatkunde tegen de revolutie het evangelie heelt gesteld. In den schoolstrijd zijn wel de hevigste slagen geleverd. Daar kwamen de beginseien goed tegenover elkander uit. Er was vrijheid zeide men, zoudt ge dat meenen. Zoudt ge meenen dat wij het vrijheid noemen zijn kinderen naar de school te moeten zenden waar de naam van Christus niet genoemd mag worden, waar het ouderwijs niet van bet Christelijk zout mag worden doortrok ken Ea dan op maatschappelijk terrein. Ook daar is de verho' ding tusschen gezel en pa troon voor ons anders, dan voor hen dia den klassenstrijd prediken. Op politiek terrein hebben wg de plicht te doen wat de hand vind om doen. Was den begiun i Groeu's stem die eens roepende in den Woestijn, iu 1888 twaalf jaren na Groensdood werd voor het eerst den zege betochten en kregen wij het christelijk bewind maken. Helaas hot moest weer aftreden. De tegenstanders vochten met der salaris der j wapens van den Staten van de tweespalt en den twist en in 1894 kwam de afscheiding der vrij-antirev. partij tot stand. In 1897 werd nogmaals de nederlaag ge leden, doch in 1901 wederom de zegen be vochten. Het ministerie Kuyper bied de Koningin de behulpzamehand om de verschillende vraag stukken weder optelossen overeenkomstig don wil, uitgedrukt in Gods woord. Reeds alleen om dat dit ministerie een christelijk ministerie is verdient het nu aller steun. Het steunt op het antirevolutionair beginsel dit alle macht komt van God. Dekt de vlag een valsche lading, dan weg met het ministerie maar hier is de daad aan bet woord gevoogd. Spr. behandelt vervolgens de onderwijs kwestie, in het bijzonder de hoogerondor- wijswet. Men heeft toen de afkeuringswaardige taktïek gevolgd, te vertellen dat de Nederl. Herv. kerk bij die wet gevaar liep en baar rechter zouden v«r'.o worden, maar nooit is men met bewijze pt'zomen. Als predikant dier kerk is spr. er blijde mede dat men eind "''ijk rc'bt laai gelden aan het in 1876 reeds i. V wet neergelegd beginsel. Daarmede he. i deze regeeriag baar sporen verdiend ui. al had zij niets auders gedaan, dan verdiende zij reeds daarom steun. (Applaus.) Ook de Drankwet wordt tegen dit minis terie uitgespeeld, maar men vergete niet, dat het Utr. Dagblad sprak van «een goed stuk legisatieven arbeid." Toen de liberalen in die Drankwetgeschiedenis politieke munt zagen, deugde er niets meer van. Er is nog heel wat voorgesteld. Vergeet niet dat de liberalen in 1894-1901 ook niet zooveel hebben gedaan. Van hen kregen wij sleebts een Woningwet, Ongevallenwet en Leerplichtwet. Spr. somt vervolgens wat tot stand gekomen en wat wordt voorgesteld. Spr. hoopt dat dit ministerie mag aanblijven om dezen arbeid te voltooien! Dit ministerie is in zijn werkzaamhedeu erg bèlemm rd. De woeligen van 1903 vooral hebben veel tijd gevorderd, benevens de invoeren van nieuwe we ten. Had de Kamer niet zoo lang gepraat, wij hadden nog veel meer tot stand gekregen. Het Handelsblad van 28 Nov. 1904 ver telde dan ook onomwonden, dat dit ministe rie hard heeft gewerkt. Het is gelukkig dat ouze vijanden ons bestoken want als ge zoo werkt dat uw vijand het aoed vindt, herziet dan uw beginsel. Ook is benoemingingen heeft dit ministerie een einde gemaakt aan de liberale alleen heerschappij Steunt daarom indien gij de Nederl. Herv. Kerk wilt bevestigen niet Druc- ken, van Houten, Troelstra, wie hebben de Nederl. Herv. Kerk in haar treurige toe- stai.d gebracht maar ons christelijk minis terie. Indien de scheiding van kerk en staat komt van die heeren, zal dan gescdiedenis volgens artikel 20 van het antirevolutionair program «uitbetaling van hetreebtens verschuldigde." O, er zijn aan dit ministerie wel fouten, maar dat kómt door het feit der zoude iemand is volmaakt. Ons volk is in zijn meerderheid niet gods dienstloos, muar er ziju er nog zoovelen die aan onze zgde hooren. Daarom steunt dit ministerie, of moeten wij den weg op 'van Frankrijk 'i Neen wij .villen ook op politiek terrein God erkeunen en Roell, Roesin.k, Beaufort, Troelstra, Scha per, Borgesius, zij willen God er buiten houden, - Wij moeten een zijn in de gehoorzaam heid aan God, eu op zijde zetten wat ons mocht verdeelen. Daartoe heeft ook ds. Bui tendijk aangezet. De strijd gaat niet om de prit a iteit van deze ot gene evangelische belijdenis, uiaar om licht in de duisternis, te zijn of niet te zijn, Daarom laat ons niet vertsagen en de voj. gende week wakker strijden, opdat de e-lej. ste goederen weder aan een Christelijk mj.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 5